PZC De tapijten van Tenerife E Zeven eilanden, zeven smaken Vraag {kantwoord ledactie bijlagen: 0113-315680 (wvv.pic.nl toil: redactie®p;c.nl astbus 31,4460 AA Goes ïS Middén-Zeeiand: 0113-315520 «ivvs-Vlaanderen: 0114-372770 ationaal: 020-4562500 aterdag 9 oktober 2004 Reizen Uitgaanstip Cultuuraanbieders aan de Haagse Prinsegracht zijn 9 ok tober van 12.00-17.00 uur open voor het publiek. Voorts optredens, rondvaarten, specia le menu's en een buurtwande- ling. Meer info tel. 0900-340 35 05, www.denhaaq.com Een onbewaakt ogenblik Onderzoek van reisverzekeraar De Europeesche wijst uit dat mensen vooral hun bril of lenzen kwijtraken tijdens de vakantie. Ook dameslingerie en camera's worden vaak ontvreemd of vergeten. Welk dierbaar product bent u ooit verloren door onoplettendheid of diefstal? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Rijden en wegwezen 4-1 O) "S nt k. OJQ O) O Vorige week vroegen wij u voor welke vakantie u de auto gebruikt. De auto wordt vooral gebruikt voor de tussendoorvakantie en de grote vakantie. De uitslag: Tussendoorvakantie Grote vakantie Weekendje weg Wintersport Dagje uit 27% Space Center Bremen dicht na financiële problemen In de bijlage Reizen publiceerden wij vorige week een artikel over het themapark Space Center in Bremen, dat begin dit jaar opende. Onlangs is het park echter gesloten wegens grote financiële problemen. Volgens het Duit se opinieblad Der Spiegel kwamen er vanaf het begin veel minder bezoekers dan voorspeld. Ook zouden er geen huurders zijn voor de nog vrijstaande bedrijfsruimten direct grenzend aan het park. Space Center Bremen telt circa 300 medewer kers waarvan het merendeel op straat komt te staan. Alleen een handjevol technici blijft in fiincie om het park te onderhouden. De stad Bremen en de Dresdner Bank hebben destijds samen 500 miljoen euro in het park ge stoken. Ook heeft de Europese Unie geld be schikbaar gesteld. Deze schulden moeten afbe taald worden, anders volgt mogelijk een faillis sement. Inmiddels is men in onderhandeling met enke le partijen die interesse voor het park of delen ervan hebben. Een van de gegadigden is de ei genaar van het Bremer attractiemuseum Uni versum. BiCanarische Eilanden zijn ont- ran na vulkaanuitbarstingen en dat zie je overal terug. Het grote voordeel van de Canari- tJ Eilanden is dat elk eiland rich zo sterk onderscheidt van et andere, datje er met gemak Wfti k°men- Wie langer 4Jtt kan meerdere eilanden tij- ens een trip combineren. Gran nana en La Gomera hebben e este verbindingen met Tene- e, maar alle eilanden zijn via ^eerdiensten met elkaar verbon en. De grootste eilanden heb- ook luchthavens en worden oor chartervluchten recht reeks vanaf diverse Nederland- v ïegveiden aangevlogen. L,L?Iische Eilanden hebben he'e jaar door een mild kli maat. Om die reden brengen veel Spanjaarden er hun zomer vakantie door. Zo ontvluchten zij de hitte van het vasteland. Je moet er niet alleen vanwege het zonnebaden naar toe gaan, de meeste stranden zijn namelijk zwart of grof. Tenerife is met 84 bij 50 kilome ter het grootste eiland. Het noor den is vrij authentiek, in het zui den bevinden zich de toeris tische enclaves rond Playa de las Américas. Het hart van het ei land wordt gevormd door een nationaal park met de berg Tei- de. La Gomera probeert het aantal toeristen enigszins te beperken door weinig vliegverkeer toe te staan, en dan alleen vanuit Tene rife. Overige bezoekers moeten per boot komen. Centraal in het ronde eilandje, 20 bij 28 km, ligt het bergmassief en natio naal park Garajonay. Er zijn nau welijks stranden. Toeristen ko men meestal voor een dagtocht vanuit Tenerife. La Palma is veruit het groenste eiland, met bergen, bossen en ruige natuur. De bijnamen zijn niet voor niets Isla Bonita (Mooi eiland) en Isla Verde (Groen ei land). Het traanvormige eiland is 47 km lang en 30 km breed, en uitermate geschikt voor na tuurliefhebbers om te wande len, fietsen en mountainbiken. In opkomst is speleologie, het verkennen van holen en grot ten. Het kleinste eiland El Hierro is stil en ongerept. Centraal ligt een hoogplateau, er zijn geen stranden en mede daarom ko men er heel weinig toeristen. Recreatief vermaak is er in de vorm van zeezwembaden in de rotsen, vissen, duiken en moun tainbiken. Fuerteventura is het op een na grootste eiland. Met een droog, onherbergzaam binnenland, maar wellicht de mooiste stran den van allemaal. Ook is het het relatief minst druk bevolkte ei land. Er zijn meer geiten dan be woners. De koelere wind maakt dat het hier altijd iets kouder is dan op de andere eilanden. Het hart van de archipel vormt Gran Canaria, het op twee na het grootste eiland. Met jaar lijks anderhalf miljoen toeris ten is het tevens een van de po pulairste bestemmingen. Met zandduinen, de vulkaan Pico de las Nieves en de mooie hoofd stad Las Palmas is er veel te zien en te doen. In het noorden zijn steenstranden, in het zuiden zand. Daar liggen ook de grote badplaatsen Playa del Ingles en Maspalomas. Het beste toont Lanzarote dat de eilanden een vulkanische oorsprong hebben. Groen ont breekt bijna, alles is zwart, paars en oker. Het fascinerende maanlandschap met wel drie honderd vulkanen is een must voor natuurliefhebbers en foto grafen. Korte groepsvakanties populairder en luxer Korte groepsvakanties van clubs, verenigingen en families worden steeds populairder, maar ook luxer. Dat blijkt uit de nieuwste catalogus van het Centrum voor Groepsaccommodaties (CVG) in Boven-Leeuwen. In de dikke gids staan bijna vierhonderd onder komens in Nederland en België vermeld, waar onder zo'n tachtig nieuwe accommodaties. Daarbij gaat het niet om standaard hotels of bungalowparken, maar om bijzondere gebou wen waaronder voormalige logementen, grote boerderijen en kasteeltjes. De gids is te bestellen via tel. 0900-476 37 36 of www.qroepen.nl. La Gomera wil niet dat er te veel toeristen door d natuur struinen. Foto BARBARA VAN S' Vakantie met z'n allen Ik wil een weekendje weg met mijn sportvereniging, hoe regel ik dat? Rob Ansen, directeur van het Centrum voor Groepsaccommodaties: 'Hou er rekening mee dat groepsaccommodaties erg vroeg worden ge boekt. Vaak zitten ze een jaar van tevoren al vol. Prik dus eerst een datum en bepaal dan welke accommodatie het wordt. Ga voordatje boekt eens langs zodat je een idee hebt waar je terechtkomt en of de omgeving biedt watje zoekt. Verenigingen kiezen vaak voor functio nele groepsaccommodaties, maar vrienden groepen en families hebben liever een sfeervol onderkomen met aandacht voor het interieur. Let op de hoeveelheid slaapkamers die een ac commodatie biedt. Achttien bedden verdeeld over tien slaapkamers met eigen sanitair is veel luxer dan vijftig bedden verdeeld over drie slaapkamers met gedeeld toilet en douche.' Meer informatie: www.qroepen.nl. Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de websi te van deze krant en klik op de rubriek Reizen, Reizen Als winterzonbestemming lijken de lanarische Eilanden passé, üoor minder geld vliegje immers naar irazilië of India, en bovendien klinkt dat een stuk exotischer. Wie echter de moeite neemt ets verder te kijken dan de toeristische indaves van Tenerife, ontdekt een rerrassende vakantiebestemming. toer ALICE PLEKKENPOL ™n, Ten™?- ,,He' noordelijk deel van het eiland telt verras send veel plaatsen waar je toeris- Haar knieën moeten ten met een zaklamp moet zoe- pijn doen, dat kan ken. Overigens niet in het nabij- niet anders. Al enke- gelegen Puerto de la Craz, een le uren ligt de oude toeristische havenstad met veel vrouw in een ongemakkelijke restaurants, winkels en hotels, jiouding op handen en voeten Trek je iets zuidelijker naar de op straat. Zonder zich iets van uitgestrekte bossen tussen La de vele omstanders aan te trek- Orotova en richting Teide, dan ken strooit ze uiterst geconcen- kom je bijna niemand meer te- treerd de bloemblaadjes in de gen. De bergachtige streek is idaartoe bestemde vakken. Het voor de inwoners van Tenerife ileggen van het bloementapijt is leen jaarlijks terugkerend gebeu ren in La Orotava, een stad in het noorden van Tenerife. En het is beslist niet zomaar een ta pijtje dat hier ontstaat. Alle stra iten en pleinen in het centrum worden voorzien van een geu rende, kleurrijke laag bloem blaadjes, grassen, heide en [zand. Een door de stad aangewe- zen kunstenaar maakt al maan den van tevoren een ontwerp, dat wordt uitgetekend op pa pier of strooien matten die als fondergrond dienen. Bijna de he le bevolking is betrokken bij de invulling ervan, en dat is een monnikenwerk. Het pronkstuk is het zandtapijt met bijbelse voorstellingen op de Plaza del Ayuntamiento, het plein voor het stadhuis. Het stadhuis is opengesteld. Vanaf het balkon v~. heb je een mooi uitzicht op het kunstwerk dat wel een krijtteke ning lijkt. 'Het zand komt van hier,' legt een man ongevraagd maar met een zweempje trots uit, 'Het is gekleurd vulkanisch zand van de Teide.' Debloementapijten liggen in de week na Sacramentsdag (Cor pus Christi) op straat, door gaans is dat in juni. Ook al loopt het halve eiland uit en komen - toeristen van heinde en verre, het is nooit de insteek van het l&SÉÈI evenement geweest. De bloe- nentapijten dienen voor de gro lt heilige processie ter ere van |e Here Jezus. Kinderen die dat jjj?ar hun eerste Heilige Commu nie hebben gedaan, schrijden 's avonds in hun mooiste kleren over de bloemen, in gezelschap V.gjg van de bisschop en plaatselijke jLïff notabelen. De televisie zendt de processie rechtstreeks uit. On danks de mensenmassa is het oen waar genoegen in de feest- week door La Orotava te slente ren. Huizen en balkons zijn rij kelijk versierd met kleden en bloemen. overal spelen orkes tjes en iedereen lijkt in een goed humeur. wat de Hoge Veluwe voor ons is: een stuk natuur waar men op zondag graag komt wandelen en picknicken. Mensen wonen er nauwelijks, want 's winters is het te koud. De temperatuur zakt dan naar gemiddeld zes gra den, en dat is afzien in huizen zonder verwarming. Na een autorit langs afgronden en over veel bochtige wegen ver schijnt eindelijk in de verte de Teide aan de horizon. Deze ruim 3700 meter hoge vulkaan domineert het nationaal park in het hart van Tenerife. De laatste uitbarsting van de Teide was in 1909, maar er komen wel conti nue gassen uit de kale krater- top, en sedert april van dit jaar rommelt de berg behoorlijk. Om de Teide te beklimmen via een gruiswandelpad heb je een speciale vergunning nodig. Die kun je aanvragen in de stad San ta Cruz. De wandeltocht naar de top duurt voor geoefende lopers acht tot negen uur. Vanaf de top zie je de andere eilanden, maar die zijn ook vanaf diverse veel gemakkelijker bereikbare pun ten op het eiland zichtbaar. Een kabelbaan brengt je voor twin tig euro naar een tussenstation. We treffen enkele mensen die naar boven zijn gegaan en zij ra den het meteen af. 'Leuk als je tijd over hebt, maar ben je hier slechts een dag, dan kun je be ter door het park toeren.' Grillige rotsformaties Dat doen we dus maar. Want het park is mooi, heel mooi zelfs. Het staat vol grillige vulka nische rotsformaties, waar je met enige fantasie dieren, men sen of opwindende lichaamsde len in kunt ontdekken. Er zijn stukken zandwoestijn, bergen en bossen. En waar je ook bent, overal zie je de Teide als alles overheersend symbool van Te nerife. Tenerife heeft nog meer verras singen in petto. Zoals het dorpje Masca, westelijk van de Teide ge legen in een ravijn, dat vaag aan Macchu Piccu doen denken. Tot in de jaren zeventig kon je slechts lopend in Masca komen, nu voert een mooie, smalle slin gerweg ernaar toe. Vooral de aankomst is spectaculair. De wit te huisjes lijken extra nietig tus sen de hoge bergwanden. Masca is tegenwoordig een bekende dagtochtbestemming, en bijna alle honderd inwoners verdie nen hun brood in het toerisme. Een aantal biedt kamers aan voor mensen die een meerdaag se trekking door de bergen ma ken. Minder tijdro vend maar minstens zo avontuurlijk is een drie uur durende pittige voettocht naar het strand. Een boot pikt de wande- WwjÊ^Ê laars op en brengt ze naar Los Gigantes. 1 Los Gigantes dankt j.-..1 haar naam aan de ho- A -i ge, steil uit zee oprij- JflpA zende rotswanden, die voor een deel aan 9H|H het oog onttrokken Igwal worden door hoge hotels. Stond hier in 1980 nog maar een flatgebouw, nu is de kust helemaal volgebouwd en de bouwkranen blijven er de ko mende jaren staan. Maar weer gauw in de auto stappen, het binnenland in. Draken bloed boom In Icod de los Vinos op Tenerife staat de be roemdste drakenbloedboom van de Cana- rische Eilanden. Hij kan 600 jaar oud zijn of 3000 jaar, niemand die het weet, want de ze soort heeft geen jaarringen. De vroegere bewoners van de Canarische Eilanden gebruikten het sap van de boom voor medicinale doeleinden. Als het sap aan de lucht wordt blootgesteld kleurt het oran jerood, vandaar de naam. Nog steeds wordt sap van de drakenbloedboom gebruikt als kleurstof (onder meer in vioollak) en voor cosmetica In het wijnstadje Icod de los Vinos kwa men zoveel toeristenbussen naar de zeventien meter hoge boom, dat deze door de uit laatgassen werd aangetast. Nu stoppen de bussen vlakbij en loop je er naar toe. Wil je dichtbij de drakenbloedboom komen, dan moet je entree be- talen. Je ziet de boom echter hHHHS beter (en gratis) vanaf de weg. Santa Cruz Algemene informatie: Spaans Bu reau voor Vreemdelingenverkeer, Laan van Meerdervoort 8a, 2517 AJ Den Haag, tel. 070-346 59 00, www.spaansverkeersbureau.nl. Zie ook www.webtenerife.com TENERII Playa de las Américas Koffie en borrel k Orotava is een van de vele darmes van het 'binnenland' Bergen, zee en mooie steden; Tenerife heeft alles. Foto WEGENER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35