WSt PZC Koningin steunt bemiddeling Pijnpaspoort voor kinderen Reizen pi Brit Bigley onthoofd Oud-inwoner Steen krijgt levenslang voor drievoudige moord Van Basten trekt rookgordijn op i OPEN HUIZEN ROUTE ierlijnse Muur Keniase Maathai wint Nobelprijs voor de Vrede \rote druk vanuit CDA om Wijffels in te zetten bij conflict vakbonden Ontheemd in Darfoer 1 De Noordzee anders bekeken Een poortbewoner moet altijd klimmen Kroatië heeft een kust vol verrassingen Digitale camera binnen bereik amateur fotograaf Surfen is voor volhouders Premier bedankt voor de bloemen Het gaat goed met premier Balkenende. Na de geslaagde huidtransplantatie aan zijn voet is hij inmiddels druk be zig met revalideren. De minister-president, die zelden wat mankeert en dan ook hevig schrok van de voet infectie, bedankt alle mensen die hem verrasten met bloemen en post. Na afloop van een korte training in het oude stadion van Skopje was gisteravond nog steeds niet duidelijk hoe het Nederlands elftal vanavond precies gaat spelen tegen Ma cedonië. Marco van Basten liet zich niet in de kaart kij ken. „Ik ben er voor mezelf wel uit", aldus de bondscoach. „Ik vertel mijn spelers echter pas op de dag van de wedstrijd of ze beginnen." Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7 en 8; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 18; Reportage: 19, 20, 21, 22, 23 en 24; Wonen: W1, W2, W3, W4 en W5; Rei zen: W11, W13 en W15; Trends: W17 en W19: Jong: W20 en W21 (Advertentie) Vandaag, 9 okt., van 11.00-16.00 uur grandioze woonmanifestatie op locatie in Middelburg. Zoekt u - op korte termijn - een woning BERT op een schitterende locatie? Kom dan s a n t DINGEMANSE naar onze woonmanifestatie. w m IliMamumTTTl U bent van harte welkom! 0118-641500 0118-650575 JWBHUIiU MUM w,i KRANT VOOR ZE ELAND Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,95 Voor automatische incasso stem Ik toe in afschrijving van mijn (posi)bankiekfiningnummei: PZC bv gaat zorgvuldig om met peisoonsgegevens Ir treft u nadere infoimatie aan. 711688"555547 voor €14,95 Ik geut daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maandenl 1 Noteert u mij voor een abon nement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,95) O per kwartaal met automa tische incasso 58,00). O per jaar met automatische incasso 222,50). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 5 0800 - 0 231 231 VACATURES (Advertentie) partners L_°ri8 - 616617 (Advertentie) 9 oktober 2004 Opzoek naar werk? Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX Ze katern pagina 16 ERLIJN - Bijna vijftien jaar a de val van de Berlijnse Muur imt een deel van het bouw- erk terug in de Duitse hoofd- tad. Het Checkpoint Charlie luseum plaatst 200 meter iuur terug vlakbij de tijdens de [oude Oorlog wereldberoemde ensovergang. ANP/RTR (Advertentie) DARFOER - Een ontheemd Soedanees meisje zit in een provisorisch tentje in de door ethnisch geweld geteisterde Soeda- nese provincie Darfoer. Afgelopen week meldde secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties dat het land nog geen vooruitgang heeft geboekt in de af gelopen maand om het geweld te stop pen. foto Zohra Bensemra/RTR pagina 5 Lubbers verwacht meer problemen met minder vluchtelingen OSLO - De 64-jarige Wangari Maathai heeft dit jaar de Nobel prijs voor de Vrede gewonnen. Maathai verdient de prijs vol gens het Noorse Nobelcomité vanwege haar activiteiten ter be scherming van het milieu en haar inzet voor democratie, vre de en vrouwenrechten in Kenia en de rest van Afrika. Het is voor het eerst dat een Afrikaan se vrouw de Nobelprijs wint. De Nobelprijs voor de Vrede wordt op 10 december, de sterf dag van Alfred Nobel, uitge reikt in Oslo. De prijs bestaat uit een diploma en 10 miljoen Zweedse kronen (1 miljoen eu ro). Het is de enige van de zes Nobelprijzen die in de Noorse hoofdstad wordt uitgereikt. De laureaten voor natuurkunde, economie, scheikunde, genees kunde en literatuur ontvangen hun prijs in Stockholm. GPD pagina 4 luis in de pels van onze redactie binnenland UTRECHT - Patiëntjes van het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht krijgen binnenkort een pijnpaspoort. Een persoon lijk boekje waarin staat hoe zij omgaan met pijn en angst. De behandeling wordt daarop aan gepast, waardoor het ldnd min der pijn ervaart. Het nieuwe paspoort is een ini tiatief van de Kïnderpijngroep van het WKZ, onderdeel van het Universitair Medisch Centrum (UMC) Utrecht en ontwikkeld op kosten van onder meer de Stichting Kinderpostzegels. Volgens Hannie Megens, anes thesioloog van het WKZ en ini tiatiefneemster, beleven kinde ren pijn anders dan volwasse nen: „Pijn roept bij hen angst, verdriet en paniek op, die de pijn versterken. In een zieken huis voelen kinderen zich ook nog eens vaak bedreigd door de vreemde omgeving met onbeken den. Reden waarom menig kind zich meer tegen een behande ling verzet, huilt of niet wil mee werken. Een ingreep kan daar door onnodig lang duren of zelfs mislukken." Pijn is voor een kind ongezond. Uit onderzoek blijkt dat pijn de genezing vertraagt en ook op langere termijn schadelijke ge volgen kan hebben. Zo'n kind kan later bijvoorbeeld panisch voor een andere behandeling worden en zelfs als volwassene niet meer naar een arts willen. De laatste jaren besteden zieken huizen daarom meer aandacht aan pijn- en angstbestrijding bij kinderen. Onder meer door re gelmatige pijnmetingen, ont spanning en afleiding. Het pijnpaspoort is een nieuwe stap. Megens: „Elk kind heeft een eigen manier van omgaan met pijn en angst. Vooral bij kin deren die regelmatig voor behan deling naar een ziekenhuis moe ten, zie je dat. Een kind met een schizis wil bijvoorbeeld niet ho ren dat het in slaap wordt ge maakt, maar wil wel met het masker een mooie ballon opbla zen. En een tiener met hemofilie die een prikdiploma heeft, wil misschien zelf het eerste naaldje voor de anesthesie prikken." Voor de ingreep schrijft het kind met de ouders de persoon- door Jean-Lou de Gucht ANTWERPEN - Het Antwerpse assisenhof heeft een 46-jarige man uit Sint Jansteen veroor deeld tot levenslange gevange nisstraf voor de moord op zijn vrouw Nicole (38) en zijn kinde ren Brenda (2) en Glenn (6). De man woonde met zijn vrouw en kinderen in Merksem bij Ant werpen. Hun kelen waren door gesneden. De moord is gepleegd op 7 november 2001. De Zeeuws-Vlaming heeft altijd volgehouden dat hij onschuldig is, maar hij heeft wel gegoo cheld met zijn alibi. Aanvanke lijk verklaarde hij dat hij enkele dagen in Nederland was, maar later gaf hij toe die nacht wel de gelijk naar zijn huis te zijn te ruggereden. Daarbij zou hij de twee moordenaars uit zijn huis hebben zien komen. Volgens de man was een Albane se pooier opdrachtgever tot de moord. De oud-inwoner van lijke voorkeuren en rituelen in het pijnpaspoort. Met een kneep je in je hand voor de prik. Met muziek, televisie of juist zonder. Megens: „Ook uitlatingen zijn belangrijk. Een kind kan met jeuk pijn bedoelen. Of bij pijn juist niets zeggen en alleen maar heel stil worden." GPD Sint-Jansteen was in de rosse buurt van Antwerpen bevriend geraakt met een prostituee uit Wit-Rusland, die problemen had met de pooier. Hij zou voor de wouw zijn opgekomen. Vol gens zijn versie vertelde hij aan vankelijk het ware verhaal niet aan de politie omdat de pooier hem bedreigde. In haar arrest sprak het hof van 'zwaarwichtige feiten, waarbij de beschuldigde op beestachtige wijze zijn vrouw en kinderen heeft omgebracht. De term af slachting is hier bijna eufemis tisch te noemen'. „Alles wat je in deze zaak vraagt, is te weinig. Ik heb nog nooit met zoveel overtuiging de levenslange opsluiting ge vraagd. En ik kan alleen maar hopen dat deze straf letterlijk wordt uitgevoerd", sprak advo caat-generaal Anne-Marie Gepts. De man zelf kreeg het laatste woord, maar zei dat hij er niets meer aan toe te voegen had. van onze redactie buitenland FALLUJAH - De Brit Kenneth Bigley is omge bracht door zijn gijzelnemers van de groep van Al Zarqawi. Op een video-opname is te zien hoe de 62-jarige Brit wordt onthoofd, meldde het Britse persbureau Reuters gisteren. Bigley las een verklaring voor met zes gemasker de personen achter hem. Nadat hij was uitgespro ken, sneed een van hen zijn keel af. Bigley was ge stoken in een oranje overall, net zo een als de ge vangenen op de Amerikaanse basis Guantanamo Bay op Cuba dragen. De tv-zender Abu Dhabi Te levision meldde op basis van 'welingelichte' bron nen de dood van Bigley als eerste. Iraakse opstan delingen in Fallujah zouden hebben gemeld dat de ingenieur dondei'dagavond is onthoofd in de stad Latifiya, in de buurt van Bagdad. In Fallujah houden veel strijders van de groepering Tawhid wa al Jihad van Al Zarqawi zich schuil. Bigley werd op 16 september ontvoerd door de groep van Al Zarqawi, samen met twee Amerikanen. De ont voerders wilden dat alle vrouwelijke gevangenen in Irak worden vrijgelaten. Om hun eisen kracht bij te zetten, hadden ze de twee Amerikaanse gij zelaars ai vermoord .ANP/RTR/AFP pagina 5 bom VS op bruiloft ionze redactie binnenland HAAG - Prominente jDA'ers oefenen grote druk it op premier Balkenende n in te grijpen in het op- end conflict met de vak- ing. De premier zou iER-voorzitter Wijffels oeten inzetten als bemid- aangetast. Hij is veel zieker (ge weest) dan de buitenwereld weet", zeggen zij. Er wordt nu rekening mee gehouden dat de premier tot pas komend voor jaar volledig inzetbaar is. Vice-premier Zalm en minister Brinkhorst van Economische Za ken hebben gisteren directeur Don van het Centraal Planbu reau (CPB) op het matje geroe pen na harde kritiek van dit in stituut op de vut- en prepen sioenplannen van het kabinet. In de CPB-notitie worden de vut-maatregelen afgedaan als 'een paardenmiddel'. Zalm typeerde de toon ervan als 'minder zakelijk dan we van het CPB gewend zijn'. Minister De Geus van Sociale Zaken vindt dat het CPB 'een politieke keu ze' heeft gemaakt. Don erkende na afloop van het onderhoud dat de woordkeus in de notitie 'gelukkiger' had gekund. Toch staat Don inhoudelijk nog steeds achter het stuk. „We zul len het maandag in de Tweede Kamer uitleggen." In de notitie, die speciaal is geschreven voor een hoorzitting die de Kamer dan houdt, zet het CPB vraagte kens bij de noodzaak van de ka binetsplannen. Volgens het plan bureau werpt het ombouwen van vut-regelingen in prepen sioenregelingen, zoals sinds en kele jaren op grote schaal ge beurt in CAO's, al voldoende vruchten af. Het CPB denkt verder dat de so ciale partners ondanks het schrappen van de fiscale aftrek mogelijkheden toch doorgaan met het maken van afspraken over vervroegde pensionering. De levensloopregeling, die het kabinet als alternatief wil invoe ren, is volgens het CPB alleen voor de hogere inkomens aan trekkelijk. GPD/ANP pagina 3 NS-topman roept op tot overleg lij zou van de zieke regerings- ader openlijk een zwaar man- r hat moeten krijgen om namens ietkabinet op te treden. De ko- ijngin, die de snel escalerende risis op de voet volgt, steunt dit Jan op de achtergrond. jjffels heeft eerder al gezegd ereid te zijn de bemiddelaars- rol op zich te nemen, mits hij een signaal krijgt van de pre mier zelf. Het gewicht van zo'n missie leemt met de goedkeuring van oningin Beatrix toe. folgens dezelfde ingewijden zal het kabinet staatssecretaris Van der Knaap (Defensie, CDA, s-CNV) als 'niet betrokken be- indspersoon' vragen op korte ermijn een 'verkenning' uit te voeren bij de vakcentrales. Deze ichten elke poging vanuit de re- {ering tot bemiddelen echter tot lukken gedoemd, omdat het cabinet hoofdrolspeler in het unflict is. Met bemiddeling wachten tot een herstelde Balkenende het t elf kan doen, is volgens goed in- ïvoerde Haagse bronnen onmo- elijk. Hij is tot diep in zijn reserves Meedoen? Zie de entie van Minet iin deze krant' jMinet Middelburg Minet Goes Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1