Sharon in last door adviseur voordelig PZ( Wat wist Jorge Zorreguieta van verdwijning Marta Sierra? Russisch hof tegen compensatie voor terreur en gijzeling Tribunaal begint met proces tegen held van Srebrenica Snel simpel Israël stopt volgens Weisglass met vredesproces Afghanen wachten op verkiezingen loore zou met ieding en chips iezers omkopen ran werkt door Jan verbeteren an raketten Onderzoek naar afbraak van proteïnen goed voor Nobelprijs Yudhoyono vermijdt opeisen verkiezingszege Oproer militairen Guinea-Bissau Zwanger ondanks sterilisatie Texaan vrij na 17 jaar in dodencel Poliovirus ontsnapt uit laboratoria Moordenaar Lennon niet vrij donderdag 7 oktober 2004 jlAVIV - Israël is druk bezig internationale diplomatieke hade te herstellen die is ont- aan door uitlatingen van Dov eisglass. de belangrijkste poli- hé adviseur van premier iel Sharon. Weisglass vertel sel toonaangevende dagblad a'arelz dat Sharons plan voor i terugtrekking uit de Ga- strook (het 'losmakingsplan') bedoeld om een vredesproces lor lange tijd onmogelijk te ma- n. Israël zou daarvoor Ameri- anse steun hebben gekregen. laron liet gisteren onmiddel- een verklaring verspreiden e larrn hij stelt de routekaart, internationale vredesplan, jg steeds te steunen. Hij ireekt van 'het enige plan dat f omitgang mogelijk maakt in richting van een permanente litieke regeling'. de verklaring staat ook dat Palestijnen de schuld dragen or de huidige patstelling om- ze 'hun verplichtingen niet ikomen' en 'doorgaan op de ïg van terrorisme, geweld en iruiing'. Het losmakingsplan zijn gelanceerd omdat er 'geen Palestijnse partner' is. Is raël aanvaardde in juni 2003 een eigen versie van de route kaart, bestaande uit de oor spronkelijke tekst plus een lijst met veertien voorwaarden, De verklaring van Sharon staat niet geheel haaks op de uitspra ken van Weisglass, die vooral be stemd leken voor binnenlandse consumptie. Het losmakings plan behelst onder meer de ont manteling van alle Israëlische nederzettingen in de Ga- zastrook en vier kleinere in het noorden van de Westelijke Jor- daanoever. De grote rechtervleugel in Sharons Likoed-partij moet niets hebben van 'de deportatie van joden', zoals de repatriëring van kolonisten in die kring wordt omschreven. Dov Weis glass, een jurist die Sharon al ja ren adviseert, geldt als de beden ker van het losmakingsplan en de man die de premier ertoe overhaalde het onderdeel van zijn beleid te maken. Hij reisde het afgelopen jaar vele malen naar Washington om het plan te bespreken met de Amerikaanse regering. In het vraaggesprek met Ha'aretz zegt hij dat die be sprekingen Israël een klinkende diplomatieke overwinning heb ben bezorgd. „Waar ik het in fei te met de Amerikanen over eens ben geworden, is dat een deel van de nederzettingen buiten schot blijft. En dat we over de rest zullen praten zodra de Pa lestijnen zich hebben omge vormd tot Finnen." Daarom, zegt hij, kan Sharon nu eerlijk zeggen dat het losmakingsplan ervoor zorgt dat 190.000 van de 240.000 kolonisten kunnen blij ven zitten waar ze zitten. In Ha'aretz benadrukt Weis glass de noodzaak de stichting van een Palestijnse staat zo lang mogelijk uit te stellen. Het los makingsplan, dat pas in de twee de helft van het volgend jaar praktijk moet worden, is vol gens hem bedoeld om alle ande re voorstellen te bevriezen. „Zo voorkom je de stichting van een Palestijnse staat en vermijd je een discussie over de vluchtelin gen, de grenzen en Jeruzalem", zegt hij. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - Russen die gegij zeld zijn geweest of het slachtof fer zijn geworden van een terro ristische aanval hebben geen recht op smartengeld. De over heid hoeft hen alleen materiële schade te vergoeden. Dit heeft het Russische hoogge rechtshof beslist. Volgens het hof veroorzaken een gijzeling of een terroristische aanval geen zodanige schade dat de autoritei ten die zouden moeten compen seren. De zaak was aangespannen door familieleden van slachtof fers bij het gijzelingsdrama van oktober 2002 in het Doebrov- ka-theater te Moskou. Bij de mu sical Nord-Ost gijzelden Tsje tsjeense rebellen destijds circa 900 mensen gedurende drie da gen. Daarna grepen speciale troepen in. Zij spoten een onbe kend gas in het theater. Daarbij stierven zeker 130 mensen. Van de gijzelnemers werden er 41 ge dood. Volgens de advocaat van de familieleden, Igor Troenov, betekent de uitspraak dat de rijksoverheid, maar ook gemeen tebesturen, gevrijwaard worden van het betalen van smarten geld. Bovendien komt er een ein de aan de gangbare praktijk waarbij rechters moesten uitma ken hoe de uit 1998 daterende Wet tegen het terrorisme geïnter preteerd moest worden als het ging om schade veroorzaakt door een terroristische aanval. In de praktijk wezen de meeste rechters verzoeken om smarten geld af. Van alle claims betrof 80 procent juist dat onderwerp. In maar 20 procent van de geval len werd een vergoeding voor ge leden materiële schade ge vraagd. GPD ff ANSING - Republikeinen wil- n dat de Amerikaanse filmma- ji er en schrijver Michael Moore tordt vervolgd wegens omko- ig van kiezers, jore zou studenten in de staat (chigan ondergoed, chips en e stamaaltijden hebben aange- den in ruil voor hun toezeg- 2 november te zullen an stemmen bij de presidents- •kiezingen. Dat meldde CNN lensdag. ANP iNHAAG - Iran blijft werken de verbetering van zijn ra- en. Ook gaat het land verder et het verrijken van uranium, mee legt Iran een resolutie het VN-Atoomagentschap EA van vorige maand naast dineer. Dormalig president van Iran afsanjam maakte dinsdag al kenddatlraanse Shahab-3 ra- nu een afstand van twee- izend kilometer kunnen over iggen. Gisteren voegde de on- rdirecteur van de Iraanse imtevaartorganisatie Nasser deki daar aan toe: We zul- i doorgaan met het verbeteren lonze raketten en dat betreft ideShahab-3." Volgens Raf- njarn kan Iran nu ook zelfstan- satellieten lanceren. I Atoomagentschap nam vori- maand een resolutie aan sarin het Iran oproept alle ac- dteiten die verband houden !t verrijken van uranium staken. De Verenigde Staten rdenken Iran ervan te werken de opbouw van een nucleair ipenarsenaal. to houdt vol dat de productie a uranium hexafluoride, een produkt, bedoeld is voor de ekking van kernenergie, kt is onze plicht en ons recht a nucleaire energie voor ^dzame doeleinden te gebrui- II en ik wil de internationale toeenschap verzekeren dat we zover gaan om atoomwa- Ens te produceren", zei presi- °t Khatami tijdens een be gaan Soedan. gebruik van uranium voor ^-opwekking is niet verbo- 1 De IAEA heeft echter om 2'cht te kunnen houden op uramumbewerking camera's gehangen in de fabriek in Isfa- in {gende maand komt het W-bestuur opnieuw bijeen hespreken of het via de -veiligheidsraad maatrege- tegen het land wil nemen, hoofd van het Russische omenergie Agentschap «andr Roemjantsev maakte "angs bekend dat Rusland en nauwer zullen samenwer- t] de productie van keme- lrgie. "stand bouwt momenteel een iari ijn^a^e 'n de Zuid-Iraanse 1st n Rusland is, in te- mri t0t de VS' g0en voor- ïtJf VTan VN-strafmaatrege- lte§en Iran. GPD/RTR KABOEL - Een Afghaanse man drinkt een blikje cola in een auto vlakbij het stadion van de hoofdstad Kaboel. Met nog drie dagen te gaan tot de historische verkiezingen in Afghanistan heeft president Hamid Karzai de Afghanen gisteren opgeroepen het 'voorbeeld te volgen van hun strijdende voorvaderen en helden te worden - maar dan van de stembus en niet op het slagveld'. Karzai hield gisteren in het voetbalstadion van de hoofdstad Kaboel zijn laatste ver kiezingsbijeenkomst. De president, favoriet voor de overwinning, beloofde een even- STOCKHOLM - De Nobelprijs voor Scheikunde is dit jaar toe gekend aan de Israëliërs Aaron Ciechanover en Avram Hersliko en de Amerikaan Irwin Rose. Dat maakte de Koninklijke Zweeds Academie van Weten schappen gisteren bekend. De drie ontvangen de prijs voor hun onderzoek naai- de afbraak van niet meer benodigde pro teïnen in het menselijk lichaam. De in 1947 geboren Ciechanover werkt aan het Israël Instituut van Technologie in Haifa. Zijn landgenoot en promotor Hersh- ko (67) was daar eveneens aan verbonden. Het is voor het eerst in de ruim honderdjarige ge schiedenis van de Nobelprijs dat wetenschappers uit Israël worden onderscheiden. Cie chanover gaf in juni colleges in Rotterdam, Utrecht en Gronin gen. De 78-jarige Amerikaan Ro se was werkzaam aan de Univer siteit van Californië. Begin ja ren tachtig ontdekten de drie laureaten een van de belangrijk ste cyclische processen binnen de cel, de gereguleerde afbraak van proteïnen. Wanneer bepaal de eiwitten niet correct worden afgebroken kan bijvoorbeeld een vorm van kanker ontstaan. Dankzij het onderzoek van Cie chanover, Iiershko en Rose kun nen nu medicijnen worden ont wikkeld tegen deze ziekte. ANP van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - Wat wist Jor ge Zorreguieta van de ontvoe ring van Marta Sierra? Op die vraag willen haar zoons Nicolas en Guido antwoord. Daarom vroegen ze deze week rechter Ro- dolofo Canicoba Corral de va der van prinses Maxima op te roepen voor tekst en uitleg. Marta Sierra is zes dagen na de militaire staatsgreep van 1976 in Argentinië opgepakt. Een dag later is ze bij het instituut voor landbouwtechnologie (Inta) 'om veiligheidsredenen' ontslagen. Daarna is niets meer van haar vernomen. Haar kinderen Ni colas en Guido Pnvidera, nu res pectievelijk 28 en 34 jaar oud, willen weten wat er is gebeurd. Ze denken dat Zorreguieta ant woord kan geven. Hij was als on derstaatssecretaris van Land bouw, volgens hen juridisch ver antwoordelijk voor wat er bij In ta gebeurde. In een reactie op de aantijgin gen verweerde Zorreguieta zich gisteren op de radio met het ar gument dat hij op het moment van de ontvoering nog niet was aangesteld. „Dat gebeurde pas op 9 april 1976. Ik kan niks ver tellen over (het lot) van deze ar me vrouw. Ze was helaas op 30 maart al verdwenen (opgepakt). Ik heb daarom met deze zaak niets van doen", verklaarde Zor reguieta tegenover het radiosta tion Continental. Hij voegde er aan toe, dat niemand hem na zijn aanstelling op Landbouw over de zaak heeft ingelicht. „Deze informatie is volledig nieuw voor mij. Bovendien stond het Inta toen nog niet on der de verantwoordelijkheid van Landbouw." JAKARTA - De grote winnaar van de presi dentsverkiezingen in Indonesië, Susilo Bam- bang Yudhoyono, heeft nog steeds niet de over winning opgeëist. Hij wil daarmee wachten tot zijn tegenkandidaat, de zittende president Me gawati, haar nederlaag heeft erkend of tot van ochtend (onze tijd) het uiterste moment ver strijkt om beroep te kunnen aantekenen tegen de uitslag. Yudhoyono heeft wel gereageerd op de vele feli citaties uit de hele wereld, maar hij heeft niets ondernomen dat kan worden uitgelegd als een overwinningsfeest. Over twee weken, op 20 ok tober, wordt de nieuwe president officieel beë digd. Megawati Soekarnoputri zaaide dinsdag verwaiTing met haar reactie op de nederlaag. Ze riep de Indonesiërs op de uitslag te accepte ren, maar wilde haar nederlaag niet expliciet toegeven. Eerder op de dag had een medewer ker van Megawati laten weten dat het staats hoofd de uitslag van de verkiezingen zou aan vechten voor het Constitutioneel Hof, omdat zich onregelmatigheden zouden hebben voorge daan. De magistraten van het Constitutioneel Hof gaven maandag beide partijen in de verkie zingen drie dagen de tijd om klachten in te die nen. Het rechtscollege zal die echter alleen be handelen als ze de einduitslag wezenlijk beïn vloeden. ANP/AFP BISSAU - Onderdelen van het leger van Guinea-Bissau hebben gisteren het vuur geopend op het hoofdkwartier van het leger, in een poging achterstallig soldij uitge keerd te krijgen. Militairen namen strategische plaatsen in bij het internationale vliegveld en in de hoofdstad van het West-Afrikaanse land, Bissau. Nadat de regering onderhandelingen toezegde, keerden de muitende militairen terug naar hun barakken. De sol daten maken deel uit van een West-Afrikaanse vredes macht in Liberia. ANP/RTR/DPA KOPENHAGEN - Veel Deense vrouwen zijn ondanks een sterilisatie toch zwanger geraakt. Uit onderzoek blijkt dat 25 van de 5000 vrouwen die zich per jaar laten sterili seren in de loop van dat jaar in verwachting raken. Tot nu toe gingen medici er van uit dat de operatie slechts een geringe foutmarge had. De chef-arts van het onderzoek Peter Helm wijt het hoge aantal mislukte sterilisaties in Denemarken aan de ge bruikte methode, waarbij de eileiders worden afgeknepen door een metalen klem. Desalniettemin lukt het eitjes er door te glippen. ANP/DPA SAN ANTONIO - Een 59-jarige man uit de Amerikaanse staat Texas is gisteren vrijgesproken, zeventien jaar na dat hij was veroordeeld tot de doodstraf wegens moord. De aanklagers hebben toegegeven dat zijn veroordeling gebaseerd was op verkeerd geïnterpreteerd wetenschappe lijk bewijs. Dat meldde de interneteditie van dagblad The Houston Chronicle. Ernest Ray Willis werd in 1987 terdoodveroordeeld. Hij zou een jaar eerder brand hebben gesticht in een woning in het West-Texaanse plaatsje Iraan. Twee jonge vrouwen kwamen daardoor om het leven. Hij heeft de brandstich ting altijd ontkend. ANP NEW DELHI - Het poliovirus is de afgelopen maanden uit twee Indiase laboratoria ontsnapt. Sporen van het vi rus zijn onlangs bij zeven poliopatiënten ontdekt. Dat meldde de Indiase krant Times of India gisteren. De Indiase regering wil voorkomen dat het virus ook op andere plekken ontsnapt. Daarom heeft zij een medisch team opgedragen een lijst te maken van alle laboratoria die het poliovirus bezitten. Deze procedure kan echter wel even duren omdat private Indiase laboratoria zich niet hoeven te registreren. ANP/DPA NEW YORK - De moordenaar van de Britse popartiest en componist John Lennon, Mark Chapman, komt niet ver vroegd vrij. Een commissie die over vervroegde vrijlatingen gaat, heeft dit in New York besloten. Chapman had een verzoek voor zijn vrijlating ingediend. Chapman schoot Lennon op 8 oktober 1980 in New York dood. Hij werd het jaar daarna veroordeeld tot levens lang. ANP/AFP tuele nederlaag te zullen accepteren. De arena was tijdens het verdreven Taliban-be- wind berucht wegens de openbare executies die er plaatsvonden. De 'running mate' van Karzai is gisteren ternauwernood ontsnapt aan een moordaan slag. Ahmad Zia Masoed was op de laatste dag van de verkiezingscampagne in Faiza- bad in het noordoosten van het land voor een verkiezingsbijeenkomst. Toen zijn kon vooi passeerde, ontplofte een landmijn, waardoor twee doden vielen. foto Desmond Boylan/RTR Nicolas en Guido vragen de rechter ook te onderzoeken wat Zorreguieta en andere hoogge- plaatsten, onder wie de toenma lige gouverneur van de provin cie Buenos Aires, hebben ge daan om hun moeder te redden. Zorreguieta (1928) is als voorzit ter van het centrum voor suiker industrie nog steeds bij de Ar gentijnse landbouw betrokken. Door zijn banden met de militai re junta die het land van 1976 tot 1983 met harde hand regeer de - er vielen duizenden slacht offers - mocht hij niet aanwezig zijn bij het huwelijk van zijn dochter Maxima met prins Wil- lem-Alexander in februari 2002. In het rapport dat in opdracht van premier Kok over het Argen tijnse militaire bewind en de rol van Zorreguieta is opgesteld, schrijft onderzoeker Michaul Baud dat het hoogst onwaar schijnlijk is dat er van burgers zoals Zorreguieta uitmaakten van de junta, ook maar enige be trokkenheid was bij de repres sie. Anderszins is het volgens Baud ondenkbaar dat hij niets van de repressie en de mensen rechtensituatie zou hebben ge weten. Zorreguieta verklaarde in zijn reactie op het rapport dat hij niet op de hoogte was van de schendingen van de men senrechten. GPD door Thomas Verfuss DEN HAAG - Voor het Joegosla- vië-Tribunaal is gisteren het pro ces begonnen tegen de Bosni sche moslim Naser Oric (37). Hij was van 1992 tot 1995 de militai re commandant van de omsingel de moslims in de enclave Srebr enica, waar velen hem als held beschouwden. In zijn openingspleidooi om schreef de Nederlandse VN-aan- klager Jan Wubben Oric als een 'krijgsheer' die het internationa le oorlogsrecht aan zijn laars lapte om de inwoners van de om liggende Servische dorpen te verdrijven. De Servische huizen werden geplunderd en verbrand om te voorkomen dat de bewo ners ooit terug zouden keren. Servische mannen, vrouwen en kinderen werden meegenomen naar het politiebureau van Sre brenica, waar moslimagenten martelden en moordden, zei Wubben. Hij beschreef de getuigenis van een 12-jarig Bosnisch-Servisch meisje dat moest aanhoren hoe haar grootvader in een belenden de cel werd gemarteld. Zij hoor de hoe haar opa kreunde van de pijn, zo vertelde zij de onderzoe kers van het tribunaal. Servische mannen die in Srebr enica werden gemarteld, vertel den de onderzoekers hoe er alles onder het bloed zat: hun kleren, de grond, de muren van de cel. Zeker zeven Serviërs overleef den de mishandelingen niet. Oric, die de gevangenis geregeld 'met plezier' (Wubben) bezocht, is dan ook aangeklaagd voor moord. Opeengepakt Oric' advocaat John Jones herin nerde in zijn openingspleidooi aan de tienduizenden moslims, die in Srebrenica opeengepakt zaten. Zij leefden in een soort openlucht-concentratiekamp, al dus de Engelse strafpleiter. Zij waren uitgehongerd en werden door de Serviërs belegerd en be schoten. Ziektes grepen om zich heen. De genocide van juli 1995 begon ei genlijk al eerder. Jones ontkende niet dat de hon gerige moslims op zoek gingen naar voedsel, in een sfeer van 'ie der voor zich'. Hij vroeg zich af of het een misdaad is voedsel te stelen van een vijand die honger als oorlogswapen gebruikt. Volgens Jones is de 'centrale vraag' of de ondergeschikten van Oric in zo'n situatie 'contro leerbaar' waren: „Wat kon hij realistischerwijs doen? Je kunt mensen niet vragen het onmoge lijke te doen." ANP (Advertentie) Nummerinformatie Doorverbindservice Melde Namen Number0900-0-009 Doorverbind-service steunt u het Wereld Natuur Fonds i-uu» - Name 'n Number"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5