Ruim 3500 keer nee tegen WCT m Scheldestad aast op vestiging Kamer van Koophandel PZC Nieuwvliets plan bedrij venterrein lijkt kansloos Terneuzen wijst Scheldeschets af 15 - Zeeland Anders overhandigt handtekeningen tegen aanleg containerkade Landelijke Politiedag 'lp?4, f#cl Een schooldag lang sportief Gemeente onderzoekt effecten glastuinbouw Bekeur -ïngen Onderwijsbeurs voor eerste keer in zuiden land Jaar cel voor misbruik meisjes Controle op vervoer kinderen Kamervragen over Schelde Celstraf voor ernstige bedreigingen Rechter mild in zaak verkeerd rijbewijs donderdag 7 oktober 2004 IprFuqène Verstraeten KNEUZEN - In Zeeuws- landeren is voorshands geen lagvlak, geen begrip en geen steun voor de maatregelen die «orden voorgesteld in de Ont- «ikkellingsschets 2010 Schel- Jé-estuarium. Dat geldt met name voor de idee- fover ontpolderen en het weer jóut maken van de Braakman- ■c. Dat concluderen burge ter en wethouders van Ter- neuzen in een inspraakreactie op de plannen. Verder heeft het college bedenkingen als het gaat om de thema's veiligheid en toe gankelijkheid. B en W vragen de gemeenteraad hun visie over te nemen. Het college stelt vast dat er niets bekend is over de finan ciële haalbaarheid van de plan nen. Bovendien zijn er twijfels over het nut van een zoute Braakmankreek. Daarnaast is niet duidelijk welke gevolgen de maatregelen hebben voor de om liggende industrie, landbouw en recreatie-concentratie. B en W vrezen dat er nog meer barrières worden opgeworpen voor Dow Benelux, Zeeland Seaports en andere bedrijven. Volgens de ontwikkelingsschets moet de Westerschelde nog flink verdiept worden. Daardoor tre den echter hogere waterstanden op. B en W vragen zich af wat dit betekent voor de veiligheid tegen overstromingen. Het colle ge stelt vast dat Antwerpen de lusten krijgen en Temeuzen de lasten, in de vorm van een gro ter risico bij vervoer van gevaar lijke stoffen. Het zou volgens Terneuzen beter zijn om niet al leen de positie van Antwerpen te verbeteren, maar die van alle Scheldehavens, inclusief Gent. Het college concludeert dat de voorstellen in de Ontwikkelings schets onvoldoende inzicht ge ven in de gevolgen voor de infra structuur van waterkeringen en waterbeheer. „Tevens hebben deze voorstellen een negatieve impact op bestaande en nieuw te ontwikkelen economische ac tiviteiten in de regio", aldus B en W. Ze vinden dat de thema's toegankelijkheid, veiligheid en natuurlijkheid onderling op ge spannen voet met elkaar staan. „Daardoor komen de lasten en lusten per definitie niet op de zelfde plaats terecht. De ambi tie van het maatschappelijk draagvlak voor het geheel is daardoor vooralsnog onrealis tisch." De concept-inspraakreactie wordt door de gemeenteraad dinsdag 12 oktober tijdens een ingelaste raadsvergadering be sproken. Die begint om 19.30 uur in het Temeuzense stad huis. IftnrRinus Antonisse JDELBURG - Ruim 3500 •uwen zeggen met een handte kening 'nee' tegen een Wester schelde Container Terminal. Le den van de lobbygroep Zeeland Anders overhandigden het pak- kel gisteren in Middelburg aan gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening). Zeeland Anders riep afgelopen weken de bevolking op zich uit je spreken tegen een verdere in- itrialisering van de provincie leg van een WCT. Geen standen zoals in Europoort, het motto. Dat schaadt te veel de bijzonde re kenmerkende Zeeuwse waar den als rust, openheid en duis ternis en er zijn andere mogelijk heden dan grootschalige contai- qgroverslag om de werkgelegen- Ipid te bevorderen, betoogde H. Rees namens Zeeland An- „Met een WCT laat de pro vincie de toekomst van Zeeland door rendement en dat heeft lak aan de Zeeuwse waar- onderstreepte dat het be houd van het waardevolle ZSeeuwse erfgoed wel degelijk kan samengaan met behoud van werkgelegenheid en wel door die waarden uitgangspunt te ma kenvan economische ontwikkel- •nWCT is strijdig hiermee." Rees noemde het varen van een andere koers 'een enorme laging' voor bedrijfsleven en 3DELBURG - De drie dis- jjptsbureaus van de Zeeuwse Sjlitie in Goes, Middelburg en «neuzen zijn zaterdag voor pu- fliek geopend, ter gelegenheid ran Landelijke Politiedag. Er ijjn diverse activiteiten. Het evenement wordt landelijk "iwaar elk jaar gehouden om langstellenden kennis te laten met het politiewerk, jar het Zeeuwse korps doet er in de drie jaar aan mee. thema is deze keer 'opspo- i', waar vrijwel alle bezighe- van de politie onder kunnen irden geschaard. De bureaus jij Goes, Middelburg en Terneu- J zén zijn van 10.00 tot 16.00 uur geopend. Allerlei onderdelen van de politie presenteren zich, ls de wijkteams, de mobiele 'ieid, de parketpolitie, de ver- •olitie en het meld- en in- itiecentrum. overheid, waarvoor durf nodig is. In dit verband betwijfelde de woordvoerder van Zeeland An ders of het dagelijks provincie bestuur een onafhankelijke af weging van de voors en tegens van de WCT kan maken. Van Rees wees op de dubbele pet die gedeputeerde G. de Kok (PvdA, economische zaken) draagt: hij is ook voorzitter van Zeeland- Seaports, dat het initiatief voor de WCT neemt. Gedeputeerde Van Waveren on derstreepte dat de WCT er wat hem betreft 'niet tot elke prijs' moet komen. „Er zijn andere kansen voor de werkgelegen heid", erkende hij. „Al zijn die minder zeker dan de kans die de WCT biedt." Het benutten van de sterke punten van Zeeland vond de gedeputeerde prima, maar daartoe rekende hij ook het gebruiken van de kansen die de aanwezigheid van diep vaar water oplevert. Van Waveren achtte het verwijt van dubbele petten onjuist: het dagelijks provinciebestuur heeft de verantwoordelijkheid voor beoordeling en uitvoering na drukkelijk gescheiden. Feit blijft wel dat de provincie voor 50 procent inbreng heeft in Zee land Seaports, stelde hij. P. Vollaard van Zeeland Anders overhandigde de gedeputeerde een stuutzakje met okkerneu- ten. Hij herinnerde aan een uit spraak van schrijver Simon Vest dijk: walnoten zijn hersenvoed- sel. „Ik hoop dat de gedeputeer den veel noten mogen eten." De gros van de 3503 handteke ningen, 53 procent, komt van in woners van Zuid-Beveland, met Walcheren (38 procent) op de tweede plaats. *j;-V De stedelijke scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen was gisteren een van de scholen die deelnamen aan de Dag van de Sport. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Voor de leerlin gen van de stedelijke scholenge meenschap Scheldemond in Vlissingen gisteren geen boe ken. De hele dag namen ze deel aan allerlei sportieve activitei ten. De school speelde daarmee in op de Dag van de Sport, die gis teren onder het motto 'Move your body, stretch your mind' als onderdeel van de Nationale Onderwijs week werd gehou den. Scholen werden in dat ver band uitgenodigd extra aan dacht te besteden aan sport en bewegen. Scheldemond, dat sport al hoog in het vaandel heeft staan, was een van de scholen die daar gehoor aan gaven en stelde zelf een complete lesdag in het teken van sport. Overal in en rond de beide schoolge bouwen waren activiteiten, zo als voetbalwedstrijden, een sponsor- en wedstrijdloop ten bate van de Vereniging Spier ziekten Nederland en allerlei clinics, zoals streetdance, judo, zwaardvechten, basketbal, trampolinespringen en thaibok- sen. Ook werd de sportiefste le raar van het jaar gekozen. De dag sloot ook aan op het Eu ropees jaar van opvoeding door sport. De achterliggende ge dachte daarvan is dat er meer gebruik wordt gemaakt van de opvoedkundige waarde van sport, door samenwerking tus sen scholen, sportbonden, sportverenigingen en buurtor ganisaties te bevorderen. Staatssecretaris Ross-van Dorp wil daar de komende zes jaar tachtig miljoen euro in in vesteren. Met de Nationale Onderwijs- foto Mechteld Jansen week, die dit jaar voor de twee de keer wordt gehouden, be oogt het onderwijs zich aan een breder publiek te presenteren. Dinsdag stond bijvoorbeeld de leraar centraal. De week wordt morgen in Den Haag afgeslo ten met een debat tussen oud-bewindslieden, onder wie N. Ginjaar-Maas uit Burgh-Haamstede, die van 1982 tot 1989 staatssecretaris van Onderwijs was. TERNEUZEN - Het Terneuzen- 5t;College presenteert eind deze week de startnotitie voor de mi- neu-effectrapportage (MER) ran het glastuinbouwproject in de Kanaalzone. Mensen die op- °f aanmerkingen willen plaat- bij de planontwikkeling, binnen tot 4 november reageren °P de notitie. In de startnotitie voert de ge beente Terneuzen aan welke Melen zij nastreeft met het plan ruim driehonderd hectare «n het Kanaal Gent-Terneu- en de Tractaatweg Terneu- ttn-Zelzate in te ruimen voor ïhstuinbouw. Voorts wordt er 111 het stuk gewag gemaakt van ÈPplijke inrichtingsvarianten »00r de polders en de te onder- JjJSSINGEN - Een 21-jarige 'Ussingse bromfietser kreeg gis- Ravond rond kwart voor negen woensdag twee bekeuringen op ae Koudekerkseweg in zijn woonplaats. -•••"v-.oci voerde gekleur- verlichting aan de voorkant F bromfiets en het ver fmiddel had te veel vermo- zoeken mogelijke milieueffec ten. Op basis van de startnotitie en de hierop ontvangen in spraakreacties stelt de gemeen teraad de richtlijnen vast voor de op te stellen MER. Mensen die meer willen weten over het kassenproject, kunnen woens dag 13 oktober met hun vragen terecht op een informatiemarkt die gehouden wordt in zaal Con cordia aan de Graaf Jansdijk in Westdorpe. Deskundigen zullen vanaf 19.30 uur informatie ver schaffen over de verwachte werkgelegenheid, de infrastruc tuur, de landschappelijk inpas sing van de kassen en het uitein delijke procedureverloop. Hoorzitting Na de informarkt in Westdorpe volgt dan op dinsdag 19 oktober een hoorzitting over de plannen in de burgerzaal van het Temeu zense stadhuis. Deze bijeen komst begint om 19.00 uur. De gemeente wil - om de commu nicatie over de planontwikke ling goed te laten verlopen - zo spoedig mogelijk een klankbord groep in het leven roepen. In de ze groep nemen vertegenwoordi gers van de overheden, het be drijfsleven, belangenorganisa ties en werknemersorganisaties zitting. De oprichting van de groep wordt bekendgemaakt tij dens de informatiebijeenkomst in Westdorpe. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De Kamer van Koophandel in Zeeland moet Terneuzen als vestigingsplaats in de provincie kiezen, zodat Temeuzen zich kan ontwikke len tot het centrum voor de Zeeuwse economie. Onder dat motto is Temeuzen een lobby begonnen bij het be stuur van de Kamer van Koop handel. De gemeente weet zich verzekerd van de steun van de provincie Zeeland. Het gemeentebestuur van Ter neuzen maakt zich ernstig zor gen over het verdwijnen van ba nen in vooral de zakelijke dienst verlening. Overheidsinstellin gen vertrekken uit de Schelde stad, maar ook bedrijven (waar onder banken) trekken zich lang zaam maar zeker terug. Daarom richt de gemeente zich nu op het binnenhalen van de Kamer van Koophandel. In het kader van clustervorming, zo re deneert de gemeente volgens burgemeester J. Lonink, zou dat een goede zaak zijn. Immers, naast het Zeeuwse havenbedrijf Zeeland Seaports, en de Stich ting Economische Promotie en Acquisitie Zeeland (Sepaz) die al in Terneuzen zijn gevestigd, zou de Kamer van Koophandel een waardevolle toevoeging zijn in het aanbod aan zakelijke diensten. De gemeente heeft inmiddels een brief aan het bestuur van de Kamer van Koophandel ge stuurd om Terneuzen daarin aan te bieden. De gemeente Burgemeester J. Lonink krijgt daarbij de steun van gede puteerde G. de Kok (Economi sche Zaken). Dat bleek gister middag tijdens de officiële start van de bouw van de alcoholfa- briek van Nedalco, het bedrijf dat neerstrijkt op het terrein van Cerestar in Sas van Gent. De huisvesting van de Kamer van Koophandel is actueel, om dat de Kamer voor een reorgani satie staat. Van de 44 voltijdsba- nen moeten er per 1 januari 2006 elf verdwijnen. Woordvoer der M. Volleman van de Kamer laat weten dat de huisvesting van de organisatie 'nog volledig open is'. Zeker is alleen dat de huidige vestiging in Temeuzen dicht gaat. Dat sluit volgens Vol leman niet uit dat het bestuur van de Kamer kan besluiten tot verhuizing van het huidige hoofdkantoor van Middelburg naar Temeuzen, of een andere plaats in de provincie. EINDHOVEN - Voor de eerste keer wordt morgen en zaterdag in Eindhoven een onderwijs beurs voor de zuidelijke provin cies gehouden. Deze is bedoeld voor jongeren die zich willen oriënteren op mogelijke vervolg opleidingen en beroepen. Het noorden (Onderwijsbeurs Groningen) en het midden (Stu diebeurs) van het land kennen al langer zo'n evenement. Het zuiden ontbrak tot nu toe. In het Beursgebouw Eindhoven is een overzicht te zien van opleidin gen op allerlei niveaus. Ook par ticuliere opleidingen en leer werktrajecten zijn present. Daarnaast geven specifieke be drijven en brancheorganisaties aanwezig informatie. Bezoekers kunnen tevens uitleg krijgen over zaken als studiefinancie ring en rechten en plichten bij een stage. Vanuit Zeeland zijn onder meer de hogeschool en ROC Zeeland vertegenwoor digd. Enkele scholen bezoeken de beurs klassikaal. De onderwijsbeurs is zowel mor gen als zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisté-_ ren een 42-jarige inwoner van Rilland voor seksueel mis bruik van twee jongere zusjes van zijn echtgenote veroor-;, deeld tot een jaar cel. De man pleegde eind jaren tachtig en begin jaren negentig de ontuchtige handelingen met de meisjes, die toen tussen de zeven en dertien jaar oud wa ren. De schoonzusjes zwegen jarenlang over de handtaster- rijkheden, omdat ze het huwelijk van hun oudste zus niet in gevaar wilden brengen. De man, die alles ontkende, had ter verdediging aangevoerd dat de beschuldigingen- waren gebaseerd op een complot tussen zijn vrouw en de slachtoffers. Volgens de rechtbank was er van een conj- plot geen sprake geweest. De officier van justitie had vijf tien maanden gevangenisstraf geëist. GOES - De Goese politie heeft gisteren zes mensen be keurd. omdat ze hun kinderen niet veilig vervoerden in de auto. Op verschillende plaatsen in de stad werd daarop ge controleerd. De boetes werden uitgedeeld aan mensen die hun kinderen geen gordel rieten dragen. Honderd kinde ren die wel veilig werden vervoerd werden beloond met een knuffel: Goochem het gordeldier. DEN HAAG - De Tweede-Kamerfractie van GroenLinks wil van minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) weten of zij zich tegen Zeeuwse bestuurders positief heeft uitgela ten over een nieuwe, derde verdieping van de Westerschel de. Is Peijs' opvatting ook die van het kabinet?, infor meert kamerlid Duyvendak in schriftelijke vragen. Hij is het met burgemeester J. Lonink van Terneuzen eens dat dergelijke positieve uitlatingen de Nederlandse onderhan delingspositie met Vlaanderen schaden. Duyvendak wijst de minister erop dat de inspraakprocedure over de Ont wikkelingsschets Schelde nog niet is afgerond, zodat het innemen van een standpunt voorbarig is. Temeer daar die zelfde schets aangeeft dat er nog veel kennis ontbreekt over gevolgen van verdere verdieping voor het natuurlij ke systeem van de Westerschelde. Ook informeert Duyven dak naar de opvattingen van Peijs over het verdrag tus sen Nederland en België uit 1839, over de vrije vaart op de Schelde. Tenslotte wil het Kamerlid weten wat de be windsvrouw vindt van de Antwerpse eis voor alweer een volgende, vierde verruiming van de vaargeul. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis veroordeelde gisteren een 29-jarige man uit Temeuzen voor bedreigingen en weerspannig heid tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De rechter tilde vooral zwaar aan een incident op 9 juli in Terneuzen. De Terneuzenaar had die dag een nepwapen op een vrouw gericht en haar de woorden toegevoegd: „Voor Pim." Voor de rechter was het duidelijk dat de bedreiging in de context moest wor den gezien van de moord op Pim Fortuyn. Drie dagen had de Terneuzenaar naar iemand geschreeuwd: „Ik ga je op je bek slaan. Ik ga jullie allemaal in elkaar slaan." Ook had hij zich tegen aanhouding verzet. Bij die actie raakte een van de verbalisanten gewond aan zijn vinger. De straf heeft de man inmiddels in voorarrest uitgezeten. zwaar van de belangengroepe ring BBNG wel ontvankelijk. Het argument van de gemeente dat zij geen statuten kon over leggen, deed volgens de provin cie niet terzake. De bewoners hebben moeite met de aantasting van de landelijke bestemming. Ook vrezen zij dat het hek van de dam is voor ver dere uitbreiding als industriële activiteiten worden toegestaan. Verder zijn zij tegenstander om dat de Sint Bavodijk is aangewe zen als toeristische route. „Ook is geen van de initiatiefnemers recreatieondememer zoals ge steld in de plantoelichting. Ver der hebben wij twijfels over het aantal mensen dat zich nog wil vestigen", aldus woordvoerder T. Melis namens de belangen groepering. Dit laatste noemt. Provoost onzin. Volgens hem- zijn er nog steeds tien kandida ten die zich onder meer bezig houden met klussen op de nabij gelegen recreatiebedrijven. door René van Stee NIEUWVLIET - De aanleg van een bedrijventerrein ter hoogte van de Sint Bavodijk en de Nieuwvlietseweg in Nieuwvliet lijkt van de baan. De provincia le subcommissie gemeentelijke plannen adviseert Gedeputeer de Staten geen goedkeuring te verlenen aan het bestemmings plan voor het terrein. De Nieuwvlietse plannen voor het terrein lopen inmiddels acht jaar. De gemeente Sluis voldoet volgens de subcommissie niet aan de eis van rood voor groen, waarbij de aanleg van een hecta re bedrijfsterrein moet worden vergezeld van een halve hectare groen. Wethouder J. Provoost van ruim telijke ordening heeft echter goe de hoop dat het terrein er alsnog komt. Tijdens een provinciale hoorzitting presenteerde hij gis teren een versie waarin wel vol doende groen is opgenomen. Provoost: „We gaan er mee door. De raad en het college vin den dat het terrein er moet ko men. We worden ook gesteund door de dorpsraad. Ik hoop dan ook dat het raadsbesluit van maart overeind blijft. Gebeurt dat niet, dan sluit ik de stap naar de Raad van State niet uit." Gelet op het advies van de subcommissie verwachten na tuurbeschermingsvereniging 't Duumpje en twaalf bewoners verenigd in belangengroepering BBNG (Bavodijk/Barendijk/ Nieuwvlietseweg/Geuzendijk) daarentegen dat de plannen voorgoed worden afgeblazen. Zij maakten hun bezwaren ken baar die de gemeente eerder res pectievelijk verwierp en niet ont vankelijk verklaarde. Weinig effect 't Duumpje heeft moeite met de gekozen locatie en het beplan tingsplan. Dat sorteert volgens de natuurbeschermers weinig ef fect vanwege de nabijgelegen ho ge dijk met daarop een weg en een hoge rontonde. Een locatie ten noorden van de Cadzandse- weg is volgens de natuurbescher mers een veel betere optie. In tegenstelling tot de gemeente verklaarde de provincie het be- TERNEUZEN - Hoeveel rijbe wijzen de 53-jarige man uit Schoondijke ook had gehad, het papiertje dat hij in oktober van vorig jaar bij zich had, voldeed niet. Geboren in Slovenië, als zoon van een Belgische vader van Ier se afkomst en een Sloveense moeder, had hij oorspronkelijk een Sloveens rijbewijs. Hij had het eerst ingeruild voor een Bel gisch rijbewijs, vervolgens voor een Iers en daarna weer voor een Sloveens. Pas sinds juni van dit jaar heeft hij een Nederlands rijbewijs. Bij de kantonrechter in Temeuzen kwam gisteren ver volgens de vraag ter sprake of de man op het moment van zijn bekeuring al twee jaar in Neder land woonde. Zoniet, dan kon er geen boete worden opgelegd. Een waarschijnlijk tijdrovend onderzoek kon echter worden vermeden: de officier van justi tie, de rechter en de verdachte namen genoegen met een voor waardelijke boete van 216 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41