Turkije moet beloften waarmaken Cheney en Edwards zijn tevreden met gelijkspel PZC PZC Specialisten pleiten tegen verbod op j ongensbesnij denis Kabinet geeft ouderen gevoel dat ze te veel zijn EU-kandidaat dient mensenrechten en politieke vrijheden nog te garanderen te gast 7 oktober 1954 donderdag 7 oktober 2004 door Hetty van Rooij In de discussie over de toetre ding van Turkije tot de Euro pese Unie staan de argumenten van voor- en tegenstanders lijn recht tegenover elkaar. „De toe treding van Turkije is goed voor Turkije en goed voor de hele EU", vindt de Europese Com missie. „Toetreding zet de slui zen open voor de islamisering van Europa en een vloedgolf aan goedkope arbeidskrach ten", is de angst van de gemid delde burger. Hierna een poging om de feiten op een rijtje te zetten en een paar misverstanden uit de weg te ruimen. De Europese Commissie heeft besloten dat Turkije lid mag worden van de Europese Unie. Niet waar. De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Unie, heeft advies uitge bracht aan de regeringsleiders. Die besluiten op 17 december wanneer de onderhandelingen met Turkije kunnen beginnen. Die gesprekken worden moei lijk en gaan zeker tien jaar du ren. Turkije moet, net als alle andere kandidaatlidstaten, 80.000 pagina's aan Europese wet- en regelgeving overnemen en invoeren. Als de onderhandelingen een maal zijn begonnen, is de feitelij ke toetreding van Turkije nog maar een kwestie van tijd. Het was tot nu toe ondenkbaar dat een kandidaatlidstaat tij dens de onderhandelingen te ho ren zou krijgen: 'sorry, toch maar niet'. Sinds gisteren is dat veranderd. De Europese Com missie heeft voorzorgsmaatrege len voorgesteld die nog nooit eerder van de plank zijn ge haald. Als de Turkse regering haar vele beloften niet in daden omzet, kan de EU de gesprek ken opschorten. Maar als die extra maatregelen nodig zijn, hoe kan de Commis sie dan zeggen dat Turkije aan de voorwaarden voldoet? Met een Europees land dat EU-lid wil worden, kan daaro- vr pas gesproken worden als het voldoet aan de zogeheten Kopenhagen-criteria. Die bepa len onder meer dat het land een gezonde democratie moet zijn met een onafhankelijke recht spraak, waar de mensenrechten en de politieke rechten gegaran deerd zijn. Volgens de Commis sie komt Turkije een heel eind in de richting, maar moet nog heel veel werk worden verzet. Met andere woorden: Turkije heeft veel beloofd, maar is nog lang niet klaar. Voor de Com missie gaat het er nu vooral om dat de beloften worden waarge maakt. Turkije komt niet voor het lid maatschap in aanmerking, want het ligt niet in Europa. Daar valt over te twisten. Het grootste (en armste) deel van Turkije ligt in Azië, maar Turkije heeft in de Europese geschiedenis een belangrijke rol gespeeld en is al eeuwen op het westen gericht. Touwens: EU-lid Cyprus ligt een stuk verder naar het oosten dan Istanboel, maar daar klaagde tijdens de onderhandelingen met Cyprus niemand over. Maar Cyprus heeft 700.000 inwoners, en Turkije 71 mil joen. Als Turkije toetreedt, komen miljoenen Turken naar Europa om werk te zoeken. Dat argument speelde ook een rol tijdens de toetreding van Spanje, Portugal, Polen en de andere voormalige Oostbloklan den. Voor een deel is het door de geschiedenis ontzenuwd; Spanje en Portugal hebben van hun EU-lidmaatschap zodanig geprofiteerd dat geen Portugees meer naar Amsterdam komt om daar slecht betaald werk te doen. Voor inwoners van de nieuwe lidstaten in Cen- traal-Europa is voorlopig een migratiestop ingesteld. Als Tur kije lid wordt, gebeurt dat onge twijfeld ook. Blik op Istanboel met op de achtergrond de brug over de Bosporus. Turkije is strategisch van groot belang, omdat het - bijna letterlijk - een brug vormt tussen Azië en Europa. foto Kerim Okten/EPA Als Turkije toetreedt, wordt het Europese systeem van land bouwsubsidies onbetaalbaar. Dat is de vrees van EU-land- bouwcommissaris Franz Fisch- ler. De Oostenrijker heeft zijn collega's voorgerekend dat straks een kwart van de landbouwsubsidies naar arme Turkse boeren gaat. Bovendien staat Turkije na toetreding vooraan bij de uitdeling van geld voor de arme regio's, de zo genaamde 'structuurfondsen'. Overigens is de bijdrage uit die fondsen voor de nieuwe (en ar me) EU-landen al aan een maxi mum gebonden. Een land met een islamitische bevolking heeft in de Europese Unie niets te zoeken. Nergens staat geschreven dat niet-christelijke landen niet welkom zijn in de Europese Unie. In Turkije geldt geen isla mitische wetgeving; alleen in Frankrijk is de scheiding tussen kerk en staat verder doorge voerd. Wat zijn eigenlijk de voordelen van een Europees lidmaatschap voor Turkije? Dat zijn er vele, maar ze zijn nogal abstract. Turkije is strate gisch van groot belang, omdat het, bijna letterlijk, een brug vormt tussen Azië en Europa. De voorstanders hopen dat een welvarend en democratisch Tur kije straks een voorbeeld zal vormen voor de islamitische bu ren. Het is een jong land met een snel groeiende economie, dat in het vergrijzende Europa voor een broodnodige nieuwe impuls kan zorgen. Turkije is een trouw lid van de Navo, dat al vijftig jaar aan zijn verplich tingen voldoet. De beste manier om van Turkije een solide democratie te maken is uitzicht op het lidmaatschap van de Europese familie. Als Europa de deur dichtgooit, is de kans groot dat Turkije zich in de armen van zijn Arabische buren werpt en de kloof tussen Europa en het Midden-Oosten groter en gevaarlijker wordt. GPD door Floor de Booys Na haar strijd tegen vrou wenbesnijdenis, gaat Ayaan Hirsi Ali (VVD) zich nu ook hard maken voor het strafbaar stellen van jongens besnijdenis. Deskundigen vre zen dat dit alleen maar nega tieve gevolgen zal hebben. Uroloog Joost Leenarts, werk zaam bij het MCH Westeinde in Den Haag, weet zeker dat als jongensbesnijdenis wordt verboden, het op grote schaal illegaal in praktijk zal wor den gebracht of tijdens een zomervakantie in het land van herkomst. „De discussie die mevrouw Hirsi Ali heeft aangezwen geld, is zinloos. Het besnij den van jongens is zó diep ge worteld in de joodse- en isla mitische cultuur, dat kun je niet met een overheidsverbod afschaffen." In het Westein de Ziekenhuis worden per jaar gemiddeld zo'n driehon derd jongensbesnijdenissen uitgevoerd. In het Groene Hart ziekenhuis in Gouda zijn dat er zo'n 75, waarvan driekwart om religieuze rede nen en een kwart op medi sche indicatie vanwege bij voorbeeld een te strakke voor huid. Besnijden heeft volgens uro loog Leenarts meer te maken met de culturele identiteit dan met het strikt naleven van de leefregels van de ko ran. „Ik ken geen moslim die niet besneden is. Ook al gaan ze niet naar de moskee, drin ken ze een liter whisky per dag, en eten ze een heel var ken op, die voorhuid moet er af." Volgens Jan Wuister, huis arts in gezondheidscentrum in de Haagse Schilderswijk, worden ook veel jongens be sneden door islamitische be snijders die veel ervaring heb ben met de ingreep, maar niet medisch onderlegd zijn. „Die huren dan een feestzaal tje af en besnijden in keer een heleboel jongens!! gelijk. Ze doen him wer meestal goed. Ik krijg zelde jongens in mijn behandeld nier die door onzorgvuldj handelen een ontsteking aa hun penis hebben opgei pen." Bij de besnijden wordt de voorhuid van dep- nis verwijderd, waardoor d eikel permanent ontbloot!' De leeftijd waarop jongei worden besneden, verschil per religie en per national teit. Joodse jongetjes word besneden als ze een weekou zijn, terwijl het tijdstip waai op islamitische jongens woi den besneden variabel is. Ml rokkaanse moslims kieze vaak voor een leeftijd va nul tot vier jaar, Turkse jos gens zijn meestal tussen i vijf en tien jaar wanneer; besneden worden. Niet alls religie speelt een rol, ook hj giënische en esthetische ova wegingen kunnen een aanki ding zijn om te besnijden. In Amerika en Canada zij om die reden veel mannend sneden. Zelf beslissen Ook imam Abdulwahid w Bommel, zelf besneden te hij op zijn 23ste moslii werd, verwacht niet dat I-fe Ali met haar verbod komt. Wel vindt hij het es goed idee om jongens op la's re leeftijd zelf te laten besii sen of ze besneden wille worden. „Maar in cle praktij zal slechts een klein groep; in staat om die keuze 03 echt individueel te make Het wordt van moslimnm nen verwacht, een man d niet is besneden, komt bj voorbeeld moeilijk aan s vrouw." Van Bommel vindt het go« dat besnijdenis in ziekentó zen wordt uitgevoerd en do: zorgverzekeraars wordt vf goed. GPD De Unie KB O, met 265.000 le den de grootste ouderenorga- nisatie in Nederland, is teleur gesteld in het kabinet en in de coalitiepartijen. De Unie heeft bezwaar tegen een groot aantal maatregelen die oude ren treffen, maar is nog het meest geraakt door de wijze waarop het kabinet de samen leving bejegent. door José van Gorp-van de Ven In de afgelopen maanden heeft het kabinet Balkenen de bijna wekelijks nieuwe voornemens of maatregelen aangekondigd ter verminde ring van het begrotingste kort. Bij veel van die voorne mens is verwezen naar het grote probleem van de vergrij zing waar Nederland de ko mende decennia mee te ma ken heeft. De Unie KBO tekent groot be zwaar aan tegen de manier waarop de Nederlandse over heid de vergrijzing problema tiseert. We krijgen steeds meer verontruste signalen van onze achterban. Ouderen beginnen het gevoel te krij gen dat ze een last zijn voor de samenleving. Binnen de ouderenorganisa- ties groeit het verzet tegen het kabinetsbeleid. Dat heeft ook te maken met de starheid waarmee het kabinet vast houdt aan beleidsvoorne mens. Er wordt nauwelijks geluisterd naar de vele signa len uit het land. In hun contacten met be windslieden en vertegenwoor digers van de regeringspar tijen krijgen de ouderenorga- nisaties ook het gevoel dat ze tegen een muur praten. Het maatschappelijk middenveld is uitgeschakeld. Het kabinet is zo overtuigd van zijn eigen gelijk dat het groeiende verzet tegen het ka binetsbeleid afgedaan wordt als een communicatiepro bleem. „De maatregelen die we nemen, zijn goed. Alleen de burgers snappen het niet. Daarom moeten we nu het land in om ons beleid te gaan uitleggen", hebben we onder anderen partij voorzitster Marja van, Bijsterveld van het CDA in de media horen zeggen. Traditioneel krijgt juist het CDA veel steun van oudere kiezers. Is hier geen sprake van onderschatting van de burger? Die begrijpt wel dege lijk waar het om gaat. Maar begrijpen is natuurlijk iets anders dan het met het beleid eens zijn. Vorig jaar stond de Troonre de in het teken van de eigen verantwoordelijkheid. Bur gers moesten weer zelf verant woordelijk worden voor veel zaken waar de overheid van oudsher veel bemoeienis mee had. Afgelopen jaar hebben we gezien waar dat toe heeft geleid. Op het terrein van so ciale zaken en gezondheids zorg zijn veel zaken uit de col lectieve regelingen gehaald en op het bord van de indivi duele burger gelegd. Maar niet alle burgers zijn ge lijk. De zwaksten in de sa menleving, mensen met een laag inkomen en veel gezond heidsproblemen, zijn de be scherming van de overheid - hun schild - kwijt en kunnen alleen nog op steun rekenen als ze echt door het ijs zak ken. Zelf vragen Veel ouderen behoren tot de ze groep. Zij moeten wel zelf in de wirwar van regels en formulieren hun eigen weg vinden en zelf vragen om bij stand, zelf vragen om fiscale aftrek van ziektekosten. Dit jaar stond de Troonrede in het teken van vertrouwen. Vertrouwen krijg je niet op basis van woorden, vertrou wen wordt verdiend door da den. Daden die voortvloeien uit het nemen van verant woordelijkheden. Uit alles blijkt dat ouderen bereid zijn hun verantwoordelijkheid te nemen. Maar tegelijkertijd doen zij een beroep op de ver antwoordelijkheid van onze overheid om een schild te zijn voor de zwakken. José van Gorp-van de Ven is voorzitter van de Unie KBO Om het maar eens in voetbal termen te zeggen: het was een enerverende 'nul-nul'. Op de Case Western Reserve Univer siteit in Cleveland speelden Dick Cheney (63) en John Edwards (51) afgelopen nacht hun enige wedstrijd tegen el kaar. Er waren constant schoten op doel en harde overtredingen in het debat der kandidaat-vi- ce-presi denten. De onver stoorbare verdediger Cheney tackelde Edwards herhaaldelijk venijnig. De ijverig aanvallende Edwards vertoonde veerkracht en bleef maar terugstuiteren. Het uiteindelijke gelijkspel werd door beide kampen gezien als een overwinning. Als het een duel zonder winnaar was, waarom was Cheney dan toch effectief? Hij speelde de as sertieve rol die de achterban van hem verwachtte. De vi ce-president beheerst de mate rie. Hij is in staat het veiligheids beleid van de regering-Bush in begrijpelijker termen uit te leg gen dan de president zelf. Som migen zien in Cheney de 'ware' machthebber in het Witte Huis. Dat probeert hij te ondervangen door te benadrukken dat hij een teamspeler is, en hiema geen po litieke toekomst meer ambieert. De Republikeinse campagne speelt in op de angstfactor. Er is niemand die dat zo goed kan als Cheney. De tijden zijn zo dreigend, dat je een president nodig hebt waarop je kunt bouwen, zegt hij. En dat is niet John Kerry, want die heeft niet de overtui ging, de kwaliteiten en het be oordelingsvermogen om presi dent te zijn, aldus Cheney. „Als hij niet bestand is tegen de druk van oud-kandidaat Howard Dean, hoe kan hij dan het hoofd bieden aan Al Qaeda?" Cheney betoogde dat Kerry uit politieke overwegingen - omdat Deans an- ti-oorlogsgeluid het zo goed deed in de Democratische voor verkiezingen - tegen de oorlogs begroting van 87 miljard heeft gestemd. Creatief Cheney is creatief met cijfers. Hij rekende ineens de Iraakse veiligheidstroepen mee tot de coalitie, en dan is volgens hem niet 90 procent van de omgeko men soldaten Amerikaan - zoals Edwards stelde - maar slechts de helft. Hij verweet Edwards ook gebruik te hebben gemaakt van een gat in de wet om belas ting te ontduiken. En Edwards had de afgelopen jaren zijn ge zicht ook veel te weinig laten zien in de Senaat, aldus Cheney. „Je thuiskrant noemt je Senator Afwezig." Waarom waren de Democraten blij? Edwards hield zich conse quent aan de boodschap van Jo hn Kerry: de regering-Bush is niet betrouwbaar en gaat op de vlucht voor de realiteit. Boven dien had hij een beter verhaal op het gebied van werkgelegen heid en gezondheidszorg. Edwards bracht Cheney ertoe te zeggen dat hij nooit heeft be weerd dat er een relatie was tus sen de aanslagen van 11 septem ber 2001 en Irak. Volgens peilin gen geloven veel Amerikanen nog steeds dat Saddam Hoes sein betrokken was bij die ter reurdaad, omdat regeringsfunc tionarissen zo vaak '11 septem ber' en 'Irak' in één adem noe men. De Kerry-campagne wil dat die connectie uit de wereld wordt geholpen. Edwards bracht Halliburton te berde, een gevoelig punt voor Cheney die bestuursvoorzitter was van dit olie-installatiebe drijf, voor hij vice-president werd. Halliburton kreeg een mil jardencontract in Irak. „De fei ten zijn dat dit bedrijf zaken deed met vijanden van de VS (Li bië en Iran), miljoenenboetes heeft betaald omdat het valse fi nanciële informatie verstrekte en nu wordt onderzocht vanwe ge mogelijke omkoping", zei Edwards. Tot slot wist hij de Republikein se claim dat Kerry graag belas tingen verhoogt, te pareren. Hij mag dan negentig keer voor een belastingverhoging hebben ge stemd, zoals Cheney beweerde, maar ook zeshonderd keer voor een belastingverlaging. OPLEIDING - In West- Zeeuws-Vlaanderen zullen 24 jongens, zoons van vluchtelin gen en ontheemden, worden opgeleid in het boerenvak. Zij krijgen op deze manier dé kans om na de opleiding naar de Nieuwe Wereld te emigre ren. De opleiding begint waar schijnlijk in het voorjaar van 1955. Het initiatief is van de Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland. TERUGTREKKING - De Rus sische regering wil nieuwe be sprekingen voeren met de Vere nigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk om tot terug trekking te komen van dei zettingstroepen uit Oost- West-Duitsland. De Russis minister van Buitenlandse! ken, Molotow, heeft dati kendgemaakt in Oost-Berlij AVERIJ - Het Nederlandsen torschip Diana V is gister» tend op de rede van Vlissinjj in aanvaring gekomen metl Noorse motorschip Ask. Bei boten liepen flinke averij op, TYFOON - Door een tyfoffi Japan zijn ruim 1400 doden! vallen. Er zijn windsnel!» gemeten van 150 kilometer! Cheney (links) speelde de assertieve rol die de achterban van hem verwachtte, foto Maury Tannen/EPA Wat onderscheidde de twee kandidaten? Cheney was som ber en bedachtzaam. Edwards lanceerde zijn befaamde Colga- te-glimlach al tijdens de intro ductie. En wat hadden zij gemeen? Ze droegen beiden de - traditionele - rode das. President Bush had vorige week een blauwe das om. John Kerry was weer in het rood. Dat zegt wellicht genoeg. Tot slot, dé vraag: doet dit debat ertoe voor de stembusgang op 2 november? Kiezers stemmen niet op de 'running mate'. Ze kie zen een president. Het belang van het debat tussen de twee kandidaten voor het vice-presi- dentschap mag dan ook niet worden overschat. Maar, de opiniepeilingen bepa len de stemming in de VS en die is de afgelopen dagen een stuk positiever over Kerry geworden. Na het degelijke en assertieve optreden van Cheney kan het - geschrokken - conservatieve deel der natie echter weer wat opgeluchter ademhalen. John Kerry en John Edwards kunnen ook opgewekt verder. Het uitkijken is nu naar de twee de ontmoeting tussen Bush en Kerry, morgenavond in St. Louis, GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel; (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgii per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar €222.50 226.5C Voor toezending per post geldt oen toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorif einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uiig="' overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en vo? de Regelen voor het Advertentiewet» Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uu Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 j Business to Business/Onroerend^ Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v Sn onderdeel vi aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een be (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over ducton van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u d zersservice, Postbus 31,4460 AA Goes, /v,pzc.nl/adverterei het Wegonor-concein K and dat wordt gebruikt u relevante dion5l®T. ons zorgvuldig g#® ïrlftelijk melden «r. Behoort tot 'ir W0GGNGR Na het teleurstellende optreden van president George Bush tij dens het eerste debat met Demo cratisch uitdager John Kerry, hoopte de Republikeinse achter ban op een ferm optreden van Dick Cheney. John Edwards had maar één taak: overeind blij ven en John Kerry de hemel in prijzen. Beide debatpartners slaagden in hun opdracht. door Ans Bouwmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4