Twijfels over Woon visie Sluis PZC PZC Respect kan zieke samenleving genezen Feestjes taboe in dorpshuizen Hulst Digitaal naar de bibliotheek in Heikant Liberalen vinden fietspad Kanaalweg zonde van het geld 13 Bouw 1550 huizen in tien jaar tijd moet tij keren Overleg status Otheense Kreek Rechtbank stukje veiliger Economisch beleidsplan Terneuzen Herplant gekapte bomen in Sluis agenda donderdag 7 oktober 2004 [h/irShaila van Doorsselaer HEIKANT - Wie in Heikant mooi en graag snel een speci fiek boek uit de bibliotheek wil hebben, kan nu terecht in hel Di gitale Informatiepunt in dorps huis 't Heike. Een druk op de knop op een van de computers aldaar en het boek wordt desge- „enst in 't Heike bezorgd. [Heikant is aangewezen op de bi- bliobus. maar niet iedereen is tn de gelegenheid de bus op te zoe ken als die het dorp aandoet. De Zeeuwse Bibliotheek, de ge meente Hulst, de provincie en het ROC Westerschelde hebben daarom in het Dorpsleercen trum van Heikant, een aparte ruimte in 't Heike, het Digitale Informatiepunt opgezet. Een pri meur voor Zeeland. Tijdens de openingstijden van het Dorpsleercentrum, ook 's avonds, kunnen bezoekers op een van de computers boeken of andere materialen van de biblio bus of andere Zeeuwse bibliothe ken opvragen. De opgevraagde boeken of cd's kunnen daarna worden opge haald in de bibliobus of in het Dorpsleercentrum. Gedeputeer de G. van Heukelom was giste ren aanwezig bij de officiële ope ning van het Digitale Informatie punt. Hij keek toe hoe Martijn de Be lie (10), leerling van de plaatse lijke basisschool De Heidepoort, het eerste boek bestelde. Natuur lijk was het een boek over Hei kant. Hoewel het 'in het echt' na tuurlijk niet zo snel gaat, kon het boek in de bibliobus, die bui ten stond te wachten, worden opgehaald. Van Heukelom: „Het voorzieningenniveau in Heikant is nu uitgebreid en het Digitale Informatiepunt is een prima voorbeeld hoe het ook in andere kleine kernen in Zeeland kan. De provincie zal, in samenwer king met de Zeeuwse Biblio theek, dan ook andere gemeente aansporen dit voorbeeld te vol gen." Het Digitale Informatiepunt is niet alleen te gebruiken door die genen die weten hoe ze een com puter moeten bedienen. In het Dorpsleercentrum worden im mers computerlessen gegeven. Gedurende de projectperiode kunnen de boeken gratis wor den geleend. HnnrRené van Stee SLUIS - De gemeente Sluis moet iets doen om het teruglo pende inwonertal tot staan te brengen en het draagvlak voor bet voorzieningenniveau in de kernen op peil te houden. Daar over waren de aanwezigen het dinsdagavond tijdens een discus siebijeenkomst van de Sluisse gemeenteraad in Breskens wel eens. Maar of dit moet gebeuren op basis van de onlangs gepre senteerde Woonvisie Sluis, is nog maar de vraag. Door de bouw van 1550 wonin gen in de komende tien jaar wil Sluis het tij keren en voldoen aan woonwensen van huishou dens in de gemeente. Het gros van de nieuwe huizen moet ko men in Oostburg, Breskens, [Sluis, Aardenburg en IJzendij- I ke In de overige twaalf kleine i kernen kan worden gebouwd naar behoefte. Er wordt zowel gemikt op de behoefte van de ei gen inwoners als op belangstel ling van buiten de regio. C.Bolijn (Dorpsbelangen Toe- [risme) had grote twijfels over de bouw van jaarlijks zo'n honderd dertig nieuwe huizen. Bolijn: ,Dit zorgt voor enorm veel leeg stand in het lagere en midden segment. Het gevolg hiervan is verpaupering. Het is veel ver standiger gematigd te bouwen." Burgemeester Sala en M. Ste vens van Ecorys-Kolpron, de sa mensteller van de woonvisie, vonden het scenario dat Bolijn schetste veel te somber. Mede ge let op het in balans krijgen van TERNEUZEN - Het Terneuzen- se college wil de vier rioolover- storten die op de Otheense Kreek lozen niet verleggen naar de Westerschelde. De tien miljoen euro die daar voor nodig is heeft de gemeente niet in kas. „Het is ook maar zeer de vraag of we dat bedrag er voor over zouden hebben", zei wethouder P. Hamelink (mi lieu) gisteren tijdens de vergade- van de commissie Omge ving op vragen van de LPF. De bodem van de kreek is zo ver vuild dat er nauwelijks meer in vordt gezwommen. Het college heeft de provincie dan ook ge vraagd om de kreek niet langer le status zwemwaterkwaliteit ie geven, maar speelwaterkwali- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLA AN DEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Fhts Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de woningvoorraad, valt het aan tal te bouwen huizen in tien jaar tijd volgens Stevens wel mee. Ook wees zi 'j op het uitgangs punt van selectieve groei, waar door onder meer in de kleine ker nen op basis van de vraag hui zen worden gebouwd. Sala vond dat de gemeente een bepaalde ambitie moet uitstra len. „Als we echt willen dat het inwonertal omhoog gaat, moe ten we aan de slag." F. Maenhout (WD-Gemeentebe- langen) en L. Flikweert (CDA) waren positiever. „De haarscher pe analyse is er. De kansen die er nu liggen, moeten we grij pen", aldus Maenhout. Hij wees ook op inspanningen die moeten worden verricht om nieuwe werkgelegenheid binnen te ha len. A. Rosendaal (Nieuw West) en Bolijn waren verbaasd over het feit dat Sluis aan Zee in de woonvisie was opgenomen. De gemeenteraad heeft nog geen be sluit genomen over het plan voor een open verbinding tussen Sluis en de Noordzee en de hier aan gekoppelde bouw van drie honderd woningen. Sala antwoordde hierop dat er een aangepast plan ligt, waar van de financiële haalbaarheid nog moet worden onderzocht. „Als het er te hard in staat, zul len we de tekst aanpassen. Ook komt de raad uiteraard nog aan bod." Wethouder J. Provoost van ruim telijke ordening voegde eraan toe dat het vreemd zou zijn om te doen alsof Sluis aan Zee niet aan de orde is. Hij wees op het gebiedsplan Natuurlijk Vitaal. Ook hierin is Sluis aan Zee opge nomen, met de kanttekening dat een definitief besluit nog moet worden genomen. Terneuzenaren willen meer blauw op straat, blijkt uit de enquête van de projectgroep Waarden en Normen Terneuzen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - R.E.S.P.E.C.T. Otis Redding vroeg er bijna veertig jaar gele den al luidkeels om. Aretha Franklin bracht de boodschap eind jaren zestig bij een nog groter publiek. Maar in de 21e eeuw is hét maatschappelijke pro bleem voor grote groepen mensen nog steeds een gebrek aan respect voor el kaar. Uit de enquête van de projectgroep Waarden en Normen Terneuzen blijkt dat ook Terneuzenaren zich het meest ergeren aan de verloedering van de in termenselijke verhoudingen. Gebrek aan respect voert de ergernissentop aan vóór (lawaai)overlast van buren, rond hangende jongeren en bedrijven én on beleefde, overlast veroorzakende kinde ren. Het laatste verschijnsel wordt ove rigens over het algemeen geweten aan ouders die in gebreke blijven, die te veel aan scholen overlaten. Bekende vormen van overlast als vanda lisme en hondenpoep scoren betrekke lijk laag in de enquête. Overheden en politie communiceren volgens veel res pondenten slecht en functioneren vaak niet adequaat. De overheid geeft een slecht voorbeeld door mensen van het kastje naar de muur te sturen of node loos te laten wachten. De politie is nau welijks zichtbaar op straat en als de sterke arm er al eens is, doet ze te wei nig aan echte problemen. Handvat Voorzitter T. Broer van de projectgroep Waarden en Normen pikte de krenten er gisterochtend even uit vóór de over handiging van de enquêteresulaten aan burgemeester J. Lonink. Met 1775 inge vulde enquêtes heeft zo'n zeven procent van de Temeuzense bevolking zich uit gesproken. Of de raadpleging daarmee representatief is, doet niet zoveel ter za ke, vindt Broer. De resultaten geven de projectgroep een prima handvat voor het op gang brengen van discussies. Die discussies - de projectgroep wil zelf in eerste instantie spreken met dorps- en wijkraden en scholen - moeten burgers bewust maken van eikaars waarden en normen. Vervolgens moeten de Terneu zenaren met elkaar praten om tot de overtuiging te komen dat ieder zijn of haar steentje bij kan en moet dragen aan de verbetering van de leefomge ving. Burgemeester Lonink was aangenaam verrast door het uitgebreide, naar dorp of wijk uitgesplitste enquêterapport. „Door de persoonlijke kruistocht van premier Balkenende wordt vaak een beetje lacherig gedaan over normen en waarden. Aan de andere kant ergeren steeds meer mensen zich aan het ver dwijnen van fatsoensnormen bij ande ren. Dat het een belangrijk item is. blijkt wel uit het feit dat het instellen van een projectgroep Normen en Waar den het eerste echt grote initiatief van de zittende gemeenteraad was." Argumenten Hetzelfde gemeentebestuur blinkt overi gens niet altijd uit door respectvolle om gang met elkaar en eikaars meningen, stelde Lonink direct daarop vast. Hij wilde dan ook wel even kwijt dat Zeeuws-Vlamingen, meer nog dan el ders in den lande, niet de beste luiste raars zijn en vaak vasthouden aan een eenmaal ingenomen standpunt. Het luis- foto Wim Kooyman teren naar argumenten van anderen en - als die argumenten hout snijden - het veranderen van mening of tactiek kan het leven juist zo veel veraangenamen, wilde de burgemeester maar zeggen. Lo nink hoopt dan ook dat de discussies die de projectgroep in gang zet, er toe leiden dat mensen op een respectvollere manier met elkaar omgaan. Ook T. Broer hoopt dat de initiatieven van de werkgroep mensen niet alleen be wust maken van het gedrag van ande ren, maar ook van hun eigen handelwij ze. De projectgroep is niet bezig voor schouderklopjes of eigen glorie. „We hoeven ook echt niet overal bij te zitten of bij betrokken te worden. We hopen alleen dat mensen met elkaar in ge sprek raken en zaken ter discussie stel len. Dorpsraden en scholen kunnen de zaak op gang brengen en hopelijk vin den we nog andere wegen om ook bij voorbeeld jongeren van achttien tot vijf entwintig mee te laten praten." Dat het mogelijk is om mensen met to taal verschillende achtergronden samen te brengen, samen te laten praten en sa men te laten werken, bewijst de project groep zelf. In de groep zitten ruim twin tig Terneuzenaren van zeer diverse plui mage, die samen een rapport met aanbe velingen samenstelden. door Jean-Lou de Gucht HULST - De gemeente Hulst gaat paal en perk stellen aan de paracommerciëlc activiteiten van de gemeenschapscentra. Per gemeenschapscentrum kunnen er per jaar acht ontheffingen worden verleend. Een aantal ondernemers in Hulst is van mening dat de ge meenschapscentra op oneerlijke wijze concurreren met de regu liere horeca. Zij zijn van mening dat particu lieren geen feestjes mogen geven in gemeenschapscentra en heb ben daarover aan de bel getrok ken bij het Bureau Eerlijke Me dedinging (de BEM). Horecaon dernemers hebben vier jaar gele den de BEM ingesteld om oneer lijke concurrentie in de horeca te bestrijden. Onder oneerlijke mededinging vallen sociaal-cul turele instellingen die - al dan niet gesubsidieerd - buiten hun doelstelling om horecadiensten verlenen aan het publiek. Met een lik-op-stukbeleid willen de ondernemers de oneerlijke con currentie bestrijden. Volgens de wet is concurrentie door sociaal-culturele instellin gen ongewenst omdat die op on gelijke voorwaarden plaats vindt. Sinds 1991 is in de Drank- en Horecawet (DHW) op genomen dat gemeenten hiertoe de volgende verplichting heb ben: bij elke wijziging van een DHW-vergunning van genoem de instellingen dient men te be zien of men - afhankelijk van plaatselijke/regionale omstan digheden - beperkende voor waarden aan die vergunning moet verbinden. De nuancering 'afhankelijk van plaatselijke/regionale omstan digheden' moet naar het oordeel van de BEM eenduidig worden uitgelegd: altijd wanneer er bin nen een straal van 10 kilometer reguliere horeca aanwezig is, dienen er beperkende voorwaar den te worden opgelegd. De BEM heeft onlangs klachten gekregen over De Warande in Sint-Jansteen en De Kauter in Nieuw-Namen en heeft zich daarover beklaagd bij de ge meente Hulst. De gemeente heeft binnenkort een gesprek met het bestuur van De Waran de. Ontheffingen Wethouder Etienne de Deckere: „We zullen dan uitleggen dat een gemeenschapscentrum straks voor acht ontheffingen in aanmerking komt. Maar daar moet dan wel een ondernemer bij betrokken worden." Volgens De Deckere gaat het echter niet alleen om De Waran de en De Kauter. „Ook in de an dere gemeenschapscentra en dorpshuizen in onze gemeente houden particulieren feestjes. En dat mag niet. Dat is nu een maal oneerlijke concurrentie. TERNEUZEN - Voor regelmatige klanten van het kan tongerecht in Temeuzen biedt de rechtbank sinds deze week een ander aanzicht. De opstelling van de rechtbank is namelijk een kwart gedraaid. De officier van justitie, de kantonrechter en de griffier zitten nu aan een tafel die in de lengterichting van de zaal staat. Ze kijken nu als het ware in westelijke richting. Een en ander is een gevolg van veiligheidsvoorschriften. „Het bezwaar van de vroege re opstelling was dat er geen veilige vluchtroute was. In die situatie konden we in geval van nood de zaal alleen verlaten langs het publiek", aldus kantonrechter André Melens. In de huidige opstelling is er een vluchtdeur die in het verlengde ligt van de rechterlijke tafel. Op de open bare zittingen van het kantongerecht worden in het alge meen lichte vergrijpen behandeld, zoals verkeersovertre dingen. Geweld of dreigend geweld komt er bijna nooit voor. De veiligheidsmaatregel komt dan ook een beetje overdreven over. „De volgende stap is een detectiepoort je. net als in Middelburg", zei Melens op licht cynische toon. TERNEUZEN - Het Terneuzense college presenteert de gemeenteraad begin volgend jaar een nieuw economisch beleidsplan. Daarnaast werkt het college aan actieplan nen om de economie in de Kanaalzone te stimuleren. Wet houder Adhemar van Waes zei dat tijdens de behandeling van de nota Dynamisch Centrum Delta in de adviescom missie Economie. Van Waes was het maar ten dele eens met commissieleden die ach en wee riepen over de econo mische tegenvallers waar Temeuzen mee te kampen heeft. Wel herhaalde hij het standpunt van het college dat het wegtrekken van veel instellingen in de zakelijke dienstverlening zorgen baart. „We moeten daar zeker iets aan gaan doen, want het mag niet zo zijn dat er een te een zijdige werkgelegenheid in de Kanaalzone ontstaat." Van Waes bestreed verder het doemdenken door te wijzen op nieuwe economische impulsen, zoals de komst van glas tuinbouw en de vestiging van Nedalco. „Het is dus zeker niet alleen kommer en kwel. SLUIS - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen mag overal in de regio gekapte bomen terugplanten op één locatie aan de Heilleweg in Sluis. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit heeft daarvoor toestemming gegeven. Het waterschap heeft de voorbije tijd 144 bo men, voornamelijk populieren, geveld. Dit in verband met uit te voeren wegwerkzaamheden, aanleg van oprit ten en maatregelen voor de verkeersveiligheid. Om die re den kan het waterschap de herplantplicht in het kader van de Boswet ter plaatse niet realiseren. Er is een com pensatielocatie gevonden aan de Heilleweg in Sluis. Het ministerie heeft er geen problemen mee dat de herplant plaats vindt op andere grond dan de grond waarop de houtopstand stond. De bomen moeten wel uiterlijk begint januari geplant zijn. De plaatsen waar de 144 bomen werden gekapt zijn de Emmabaan bij Koewacht, de Opperstraat bij Clinge, de Kwakkelsedijk, Oudedijk en Kampersedijk in de ge meente Terneuzen, de Wachtsluis en Kruisdijk bij Sluis, de Sara Beytsweg bij Aardenburg en de Maaidijk en Dod- denhoek bij Oostburg. Aan de Heilleweg worden in totaal 55 essen en 89 eiken terug geplant. door Raymond de Frel RETRANCHEMENT - De Sluis se fractie van WD/Gemeentebe langen ziet liever geen vrijlig- gend fietspad aan de Kanaal- weg in Retranchement. Dat schrijft raadslid W. Gijsel in een brief aan het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Gijsel refereert in zijn schrijven aan een eerdere reactie van de gemeente Sluis. In juli kreeg de gemeenteraad van Sluis het voorstel om de als gevaarlijk be kend staande Kanaalweg in het belang van de veiligheid in bei de richtingen tussen Sluis en Re tranchement af te sluiten voor fietsers. Als alternatief voor de tweewie- Iers werd een omleiding naar een fietspad over de Oude Zee dijk (via Terhofstede) voorge steld, wat nauwelijks een om weg zou betekenen. Sluis wees dit voorstel in september af, om dat ook in de huidige situatie borden naar het nabijgelegen fietspad verwijzen. Bovendien zijn op de Kanaalweg fietssug- gestiestroken gemarkeerd en is een zestigkilometerzone inge voerd. Dat leidt in de praktijk toch al tot aangepaste snelheden, haalt Gijsel het antwoord van de ge meente nog eens terug. Het raadslid verbaasde zich vorige week toen hij in de krant las dat het Waterschap Zeeuws- Vlaan deren een drietal grondeigena ren langs de Kanaalweg had be naderd om onderlangs de dijk grond af te staan voor de aanleg van een fietspad. Het pad zou er moeten komen in het kader van het project Duurzaam Veilig Verkeer West- Zeeuws-Vlaande ren. „Wij zien dit als kapitaal vernietiging. Daar komt nog bij dat in het verleden steevast het argument werd aangehaald dat het niet wenselijk was om hier kostbare investeringen te doen in het belang van verkeersveilig heid, omdat bij doorgang van het project Sluis aan Zee de Ka naalweg geheel of gedeeltelijk zou worden opgeslokt", schrijft Gijsel. De liberalen vragen het water schap de aanleg opnieuw in overweging te nemen. „Het uit gespaarde bedrag zien wij liever besteed aan een fietspad dat van Oostburg via de buurtschap Scherpbier naar Groede leidt. Overigens trekken wij het ant woord dat de zestigkilometerzo- nes tot aangepaste snelheden lei den na de recente publicaties van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid (ROVZ) in twij fel", aldus Gijsel Hij doelt daar mee op de conclusie van het ROVZ dat het aantal ongeluk ken op dit soort wegen de afgelo pen jaren sterk is toegenomen. We krijgen regelmatig verzoe ken van de BEM om handha vend op te treden." De Deckere wijst erop dat het in sommige dorpen moeilijk is een feestje te organiseren. Mensen komen er al gauw terecht bij een gemeenschapscentrum of een dorpshuis. „Anders ligt het natuurlijk in Hulst. Als er een trouwfeest in Den Dullaert ge houden zou worden, kunnen we dat natuurlijk helemaal niet to lereren." De gemeente Hulst komt volgende maand met een nieuwe nota over paracommer- ciële activiteiten in gemeen schapscentra en dorpshuizen. De Deckere: „We zullen die no ta aan de ondernemers toestu- STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur. Kaarten, handvaardigheid en biljarten, De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en solodansen; Trefpunt, 10.00 uur: Schilderen; 13,00 uur' Kaarten biljarten; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur. KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: Anbo dansen; 19.45 uur: Bingo; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur; Volksdansen; HENGSTDIJK Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: SWO bridge; 9.30 uur: Biljarten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: soosmiddag; HULST - Reynaertcollege, 19,00 uur: Be wegen en sporten voor (ex-)hartpatién- ten; 19.30 uur: Fox Fashion modeshow, De Lieve, 9.30 uur: computeren; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken, computeren, koersbal, 19.00 uur: computeren; 19.30 uur: Bridge; KOEWACHT Kerklaan 87, 19 00 uur: Creatieve bijeenkomst; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren, 13 30 uur: Schieting voor ouderen; NIEUWVLIET Sint Bavodijk, 19.00 uur: Landschapsexcursie; SINT JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren seniorweb; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Computeren senior web; 14.30 uur: Ouderensoos; 15.30 uur: Kreatieve Vorming tekenen en schilderen; RNEUZEN De Veste, 9.30 uur: Eucha ristieviering; 13.30 uur: Handwerken, soos, canasta en biljarten; 19.00 uur- Bridge; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 20.00 uur: Haza-Data gebruikersgroep Zeeuws-Vlaanderen; De Hoeve, 20.00 uur: Bingo; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; WESTDORPE Café 't Polderken, 13.30 uur; Jokeren; De Baeckermat, 13.30 - 17.00 uur: KBO kaarten en bingo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39