pzc Verhuur houtloodsen in gedrang Trommelen, raspen en rammelen PZC Vooroordelen over Goese Meer ontrafeld Oplichters duperen Dierenbescherming Zeeuws-Vlaanderen rnhting Monumenten wil meer armslag voor wat betreft mogelijkheden 13 Peijs' visie op verdieping gevraagd Radardetector in beslag genomen Bekeuringen bij gordelcontrole Gewonde bij aanrijding in Goes Bedrijf wil windmolens bij Rilland Jaar-overs holen zijn angedrag beu agenda Open huis bij Arabische volbloeden donderdag 7 oktober 2004 men te smeden tot een nieuw, al lesomvattend bestemmingsplan bedrijventerreinen Zierikzee heeft de gemeente Schou- wen-Duiveland enkele steken la ten vallen. Daardoor dreigde de Stichting Monumenten belem merd te worden bij de verhuur van wat te boek staat als 'de ho ge loods'. De 'lange loods' wordt verhuurd aan de Stichting Mu seumhaven Zeeland die er een Het was een dolle boel in de bieb van Bruinisse. door Melita Lanting BRUINISSE - Zet ruim vijftig kinderen tussen de pakweg vier en zeven jaar bij elkaar. Geef ze blikjes, spijkers, macaro ni, lijm en ander spul om muziekinstru menten te knutselen en het succes is ver zekerd. Binnen drie kwartier lopen ze allemaal te trommelen, raspen of ram melen. Het was groot feest gistermiddag in de bibliotheek van Bruinisse. In het kader van de kinderboekenweek mochten kin deren hun eigen muziekinstrument ko men maken. „Welke kinderen zitten in groep vier en vinden het leuk om te tim meren?" Daan veert onmiddellijk op. „Ikke, ik doe dat zo vaak met mijn va der." Even later staat hij aan een tafel en probeert bierdoppen met een spijker aan een latje vast te zetten. „Je moet drie doppen pakken en de spijker mag er niet helemaal ingeslagen worden. An ders rammelen ze niet meer." Daan snapt het helemaal en timmert er vro lijk op los. Bas doet ook mee. „Ik spaar thuis ook bierdoppen", legt hij uit. „Ik ook, ik heb er al 260", vult Daan aan. „Daar doen we bierdoppen mee. Dat is met een propje op een dop schieten", legt hij uit. Echt tijd om het goed uit te leggen heeft hij niet want hij heeft het te druk met timmeren van zijn ramme laar. Romy („ik zit in groep vijf") zit een ta fel verderop gekleurde papiertjes op een oud snoepblikje te plakken. „Als ik teveel van een kleur heb plak ik er ge woon overheen." Haar blikje moet een trommeltje worden. Tussen het plakken door zit ze aandach tig naar de jongens te kijken die inmid dels met het puntje van de tong uit de mond aan het timmeren zijn. „Dat zou ik ook wel willen doen, maar ik ben een meisje en dat is meer voor jongens", ver telt ze met toch wat spijt in haar stem. Ze pakt de lijmkwast weer op en plakt vol overgave verder. Plezier Jeanine en Julia hebben een plastic pot je gevuld met macaroni en daar een ge kleurd papiertje omheen geplakt. Ze zijn snel klaar en gaan op zoek naar een ander klusje. Dat wordt timmeren, want de jongens zijn inmiddels klaar. Even later slaan ze met beduidend meer foto Marijke Folkertsma plezier hun bierdoppen aan een stokje. Na een half uur haken de eerste kinde ren af. Ze gaan naar buiten om te spe len of pakken een boek en gaan lezen. Michelle, Christiaan, Priscilla en Alle- mijn zijn nog niet zo ver. Met een enor me precisie knippen ze strookjes papier uit voor hun eigen rammelaar. Christi aan zit geduldig te wachten tot hij ein delijk een lijmkwast krijgt. „Dat mag niet met mijn vingers", legt hij uit. Als hij klaar is toont hij trots zijn instru ment: een plastic potje met een groen strookje papier er omheen. Romy pro beert toch nog even of ze alsnog een rammelaar kan maken. „Mevrouw, mag ik timmeren?" Helaas voor Romy is ze te laat, de latjes zijn op. Na ruim een uur is het tijd om samen het verhaal te lezen van Peter en de WolfDe muziekinstrumenten worden gebruikt om de verschillende persona ges uit te beelden. DEN HAAG - Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat is door GroenLmks-Kamerlid W. Duyvendak gevraagd hoe zij over een derde verdieping van de Westerschelde denkt. Duyvendak vindt het vreemd dat de minister duidelijk heeft gemaakt dat zij 'positief' zou staan tegenover een nieuwe verdieping ten bate van de haven van Antwerpen, terwijl de inspraakronde over dat project nog loopt. Hij wil ook weten of de Antwerpse haven heeft aangege ven een vierde verdieping al noodzakelijk te vinden om de groei in de containerscheepvaart te kunnen volgen. GOES - Op de A58 bij Goes werd is gisteren om 8.50 uur een radardetector in beslag genomen. Dat gebeurde tij dens een rijdende controle. POORTVLIET - Woensdag tussen 14.00 en 16.30 uur werd op de Poortvlietsedijk en de Stoofstraat in Poort vliet, de Nijverheidsweg in Sint Maartensdijk en Onder de Molen in Oud Vossemeer zijn gisteren gordelcontroles gehouden. De politie bekeurde tussen 14 en 16.30 uur dertien. Tien bestuurders die zonder gordel reden kregen en proces-ver baal, drie keer werd een bekeuring uitgedeeld omdat een passagier jonger dan 12 jaar zonder gordel in de auto zat. GOES - Op de kruising van de Westwal en de Westsingel in Goes vond gisteren een aanrijding plaats. Daarbij raak te een 76-jarige vrouw gewond. Een 21-jarige automobilist uit Terneuzen reed over de Westsingel, komende uit de richting van de Westwal. Hij kon niet tijdig stoppen toen een voor hem rijdende 76-jari- ge bestuurster uit Den Haag voor het overige verkeer af remde om rechtsaf te slaan. De vrouw is met vermoede lijk nekletsel voor onderzoek overgebracht naar het zie kenhuis in Goes. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd. KRABBENDIJKE - Er is weer een initiatief voor windmo lens in Reimerswaal. Verpakkingsbedrijf Van Wezel uit Breda wil in de Mairepolder, tussen Rilland en Krabben- dijke, vier turbines plaatsen. Het bedrijf wil graag voorzien in haar eigen energiebe hoefte en heeft daarom gepoogd om in Breda windmolens te plaatsen. Toen dat niet haalbaar bleek, is ze over de ge meentegrens gaan kijken. Een broer van de eigenaar, die een landbouwbedrijf heeft in de Mairepolder, bracht uit komst. Hij wil de windmolens wel plaatsen. Het Bredase bedrijf heeft een jaar geleden al bij de ge meente geïnformeerd naar de mogelijkheden, maar toen kreeg ze te horen dat de kansen nihil waren. Nu een ruime meerderheid van de gemeenteraad echter positief tegenover de komst van vijf nieuwe windmolens bij het Bathse Spuikanaal staat, waagt het bedrijf een nieuwe poging. Plet bedrijf hoopt dat ze de raad binnenkort een keer uit gebreid mag informeren over haar plannen. orPieUGeemans jglKZEE - De Stichting Mo eten Schomven-Duive- id wil meer armslag voor wat reft de mogelijkheden tot ver ban een deel van de hout- ijsen aan de Vissersdijk. Dat et gisteren tijdens de verga- ing van de provinciale hoor de bestemmingsplan- kar ijver een aantal - verou- rce- bestemmingsplannen sa- I0LEN - De klaar-overs bij scholen aan de Molenvlietse- l in Tholen zijn het beu. De iflopen weken negeerden fiet- 15 meerdere malen de stopte- aii van de verkeersbrigadiers. ge; is gewoon asociaal wat die ensendoen", zegt C. van Oers, oofdvan de verkeersbrigadiers I Tholen. „En ik begrijp het est met, je kunt toch best twee inaten wachten totdat de kin- eren zijn overgestoken? Dan oepeifze van 'ik kan er toch BÜehjk langs' en dan fietsen edoor." ïisteren werden twee fietsers lekeurd die het stopteken ne- «eerden Volgens van Oers lijkt lei wel of deze mensen niet ■aarderen dat de klaar-overs er roorde kinderen staan. „Wepro- ieren de kinderen veilig van en naar school te laten gaan. Daar taan we voor, niet om die men sen te treiteren. Ik heb ook wel ens haast als ik ergens naar toe noet. Maar wat sommige men sen doen, is echt niet normaal, gei is niet alleen zo maar door ben, maar ook het uitschelden ran de brigadiers. Wij staan laar vrijwillig en doen ook naar ons best." Echte oplossin gen heeft Van Oers niet voor het robleem. Het enige wat vol lens haar misschien zou helpen shet geven van voorlichting. \STREEKACTIVITEITEN URGH-HAAMSTEDE - Bibliotheek ïSchutse, 15.15 - 17,00 uur: Activitei- iiin kader Kinderboekenweek. Cantatedienst ÏERIKZEE - De cantate 199 ran Bach wordt aanstaande zon dag uitgevoerd tijdens een kerk dienst in de gereformeerde kerk in Zierikzee. )e uitvoering is een vervolg op de vorig jaar georganiseerde lach-diensten. De cantate Hein herz schwimmt in blut' ffordt uitgevoerd door Marijke fieuwenweg, sopraan en Mar van der Veer, orgel. De kerk- lenst wordt volledig rondom e cantate gebouwd. Voorgan ier is dominee Michiel de eeuw Van der Veer zal ter in- iding het werk van Bach toe- chten. Aanvang 18.30 uur. Het citaat is opgenomen in het gisteren gepresenteerde boek Het Goese Meer 10 jaar in woord en beeld, een inititatief van de bewonersvereniging Goe se Meer. Commentaar wordt er niet bij gegeven. Is ook niet no dig. Het idee voor het Goese Meer mag in het begin meewari ge reacties hebben opgeroepen, anno 2004 scoort de wijk hoog op landelijke hitlijsten van po pulaire woonoorden. Het glossy woontijdschrift Vivenda zette het Goese Meer in een topvijfent wintig op een verdienstelijke elf de plaats. Zelfs de initiatiefnemer van het eerste uur, W. Louisse van een economisch adviesbureau, zal dat niet verwacht hebben. Hij wist stedenbouwkundige J. Swemmer - toen werkzaam bij de gemeente Goes - en J. van Riesen van de Goese houthandel voor zijn 'waterwijk' te interes seren. P. de Visser, directeur van de Walcherse Bouwunie Stads- en Commerciewerf voor de restauratie van historische schepen in heeft gevestigd. Voor de aanpalende 'hoge loods' is de Stichting Monumenten Schou- wen-Duiveland op zoek naar een huurder. Door een tech- nisch-juridisch foutje van de ge meente lijken de mogelijkheden daartoe te beperkt, betoogde L. Tange namens de de monumen tenstichting. „Wij willen daar (WBU), voegde zich later bij dit groepje. Hij moest voor de finan ciering zorgen. Louisse, Swemmer, Van Riesen en De Visser beschikten over een vooruitziende blik, waar de directeur van het Bouwfonds in Zeeland achteraf superjaloers op moet zijn. Zij wisten dat het met het landbouwbedrijf Wilhel- minapolder niet zo goed ging. Zij beseften dat er zowel in Zee land als ook daarbuiten belang stelling zou bestaan voor een echt niet alles toestaan, maar we willen wel meer armslag." Hoorcommissievoorzitter gede puteerde H. van Waveren toon de begrip voor de lastige positie van de Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland. „Wij kun nen als commissie niet een juri disch foutje rechtzetten, maar we kunnen wel samen met de ge meente kijken wat er mogelijk is." Namens Thesaurie project nieuw soort woningbouw, aan het water en toch dichtbij een stedelijk centrum. Tegenstand hebben de grondleg gers van het Goese Meer zeker moeten overwinnen. Het idee dat op de zee gewonnen land bouwgrond wordt afgegraven voor de aanleg van een wijk met een zoutwatermeer, riep kriti sche reacties op. Het verzet was niet zo groot als tegen ontpolde- ring langs de Westerschelde voor natuurherstel, maar toch. ontwikkeling BV was D. van Dun afgereisd naar Middelburg. Ook hij vroeg aandacht voor een foutje van de gemeente bij het opstellen van het bestemmings plan bedrijventerreinen Zierik zee. Minder mogelijk Kort samengevat komt het erop neer dat onder het regime van het nieuwe bestemmingsplan het bestond wel. Opmerkelijk ge noeg, tegenwoordig wapperen nergens in een wijk in Zeeland zoveel Zeeuwse vlaggen als in het Goese Meer. Hebben de bewoners de behoef te iets te compenseren, dat zij bijvoorbeeld massaal uit de randstad zijn gekomen en hun nieuwe vaderland nadrukkelijk in de armen willen sluiten? Uit kerncijfers in het jubileumboek blijkt dat niet. Het aantal niet- Zeeuwen en Zeeuwen houdt el- minder mogelijk is voor de pro jectontwikkelaar. De schade dreigt deze te verhalen op de ge meente. De gemeente erkende tijdens de vergadering van de hoorcommis- sie dat zij wat is doorgeschoten. Zij steunde het verzoek van The saurie aan de provincie goedkeu ring te onthouden aan het betref fende del van het nieuwe be stemmingsplan. kaar in evenwicht. Het idee dat het Goese Meer een senioren- stad avant la lettre is, wordt ook gelogenstraft. In het Goese Meer wonen zelfs minder 65-plussers (9 procent) dan in heel Goes (18 procent). Veel jonge gezinnen moeten er gezien de leeftijdsop bouw een plekje hebben gevon den. Gevraagd naar het beroep van de bewoners wordt wel een zeker vooroordeel bevestigd. Het Goese Meer is een wijk van veel managers (30), directeuren (25), docenten (23), onderne mers (10) en administrateurs (8). Waarschijnlijk had de directeur van het Bouwfonds niet kunnen bevroeden dat in Zeeland ook die categorie beroepen zo sterk vertegenwoordigd is. Oud-voorzitter B. Wolff van de bewonersvereniging nam gister middag in het clubgebouw van de Goese Golf het eerste exem plaar van het jubileumboek in ontvangst. Bij de vereniging zijn maar liefst 320 van de vierhon derd huishoudens aangesloten. Zij krijgen de publicatie - ge maakt door bewoners - allemaal gratis. En wat is het Goese Meer eigenlijk, een enclave of een wijk van Goes? Wolff hoeft over het antwoord niet lang na te den ken. „Een wijk, en dat zal alleen maar versterkt worden als het havengebied van Goes tot ont wikkeling wordt gebracht als woongebied." Het Goese Meer 10 jaar in woord en beeld, Ireen Schmid en Ray Trimnbach, 136 blz., 17,50 euro. door Sheila van Doorsselaer KOEWACHT - Dierenbescher ming Zeeuws-Vlaanderen is de dupe van malafide colporteurs. In Koewacht en Zaamslag gaan personen langs de deur die kaar ten verkopen ten bate van 'de dieren'. Zij hebben echter niets met de organisatie te maken. De Dierenbescherming en de ge meente Terneuzen hebben aan gifte gedaan. M. de Jonge, een van de mede werkers van Dierenbescherming Zeeuws-Vlaanderen, zit erg met de situatie in haar maag. Afgelo pen maandag is de jaarlijkse col lecteweek van start gegaan en al le bijdragen zijn meer dan wel kom. Toen vrijwilligers van de Dierenbescherming deze week in Koewacht en Zaamslag langs de deuren gingen, kregen ze ech ter te horen: „Zijn jullie er nu al wéér?" De Jonge: „Oplichters zijn ons voor geweest. Zij vertellen een zielig verhaal, verkopen kaarten en vertellen de mensen dat de opbrengst ten goede komt aan de dieren. Ze tonen desgevraagd een vervalste legitimatie en ver gunning." Elke organisatie die wil collecte ren of colporteren, moet hier voor een vergunning aanvragen bij de gemeente waarin ze actief wil zijn. Uit navraag blijkt dat de gemeente Terneuzen geen ver gunning heeft verstrekt aan de colporteurs die hun zaken de den in Zaamslag en Koewacht. De gemeente heeft dan ook aan gifte gedaan bij de politie. Ook de Dierenbescherming heeft aangifte gedaan. „Die op lichters weten dat wij jaarlijks rond dierendag collecteren en maken daar misbruik van. Zij stoppen alles in hun eigen zak, terwijl wij alle euro's hard no dig hebben. Wij krijgen geen cent aan subsidie en zijn volle dig afhankelijk van donaties. Door hun schandalige praktij ken geven mensen aan de deur niets meer aan ons, terwijl wij wel alle benodigde vergunnin gen hebben", zegt A. Eefting, voorzitter van Dierenbescher ming Zeeuws-Vlaanderen. De Jonge vernam dat de malafi de colporteurs wellicht uit Bel gië afkomstig zijn. Dat stond op hun legitimatie. De Wase Die renbescherming wil in elk geval duidelijk stellen dat zij niks met de oplichtingspraktijken te ma ken hebben. „Wij gaan nooit de grens over voor collectes, dat mag helemaal niet. Sterker nog, wij hebben juist zelf ook last van diezelfde figuren", zegt S. Steemans van de Wase Die renbescherming. De politie vraagt iedereen die dergelijke colporteurs aan de deur heeft gehad, dat te melden. Voor de Zeeuws-Vlaamse afde ling van de Dierenbescherming is de situatie ook op een andere manier nijpend. Er verblijven momenteel zo veel dieren in de opvang dat een serieus plaatsge brek dreigt en de Dierenbescher ming binnenkort niets anders rest dan honden en katten een spuitje te laten geven. Wie een hond of kat wil adopte ren kan naar de site van de Zeeuws-Vlaamse dierenbe scherming: www.zeeuwsvlaan- deren.dierenbescherming.nl ELLEMEET - I)e fokkers van Arabische volbloeden houden open huis. Zondag kunnen de liefhebbers van het oudste paar denras ter wereld terecht bij Rzadkiewa Arabians in Elle- meet, Bessewacht Arabians in Koewacht en Mazuma Arabians in Sint Maartensdijk. Het Arabisch Volbloed staat be kend om zijn schoonheid en uit houdingsvermogen, Koningen en farao's gebruikten de dieren als strijdros en anno 2004 wor den Arabische volbloedpaarden zowel voor sport als recreatie en show gebruikt. Eenmaal met een Arabisch volbloed in aanra king gekomen dan ben je, zeg gen de fokkers, voor je leven ver kocht. Tijdens de open dagen verzor gen de fokkers een programma van vier uur warbij zowel de 'Sh- jow-Arabier' als de 'bereden Arabier' aan bod komen. Bij de fokkers in Ellemeet, Koewacht en Sint Maartensdijk kunnen be langstellenden zondag 10 okto ber terecht van 13.00-17.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl GOES - Een schot in de roos is het gebleken, het Goese Meer in de Wilhelminapolder. Wie had dat gedacht eind jaren tachtig? De directeur van het Bouwfonds in Zeeland in elk geval niet. Hij schamperde in 1988 bij de be kendmaking van het eerste plan voor de wijk aan het water: 'Je denkt toch niet dat je in Zee land driehonderd woningen van drie ton (in guldens nog) kunt Nergens in Zeeland wapperen zoveel Zeeuwse vlaggen als in het Goese Meer. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35