IC IVeg vrij voor open Haringvliet Letselschade? auping Aanleg rotonde Bru begint snel exclusief Haven Zierikzee onder de loep Emulsion verdwijnt deze maand stukje bij beetje uit straatbeeld amsluizen vanaf 1 januari 2008 op een kier Moskovieten naar gemaal Cadzand PALS GROEP Individueel design van SieMatic voor de prijs van een gewone keuken. Duizenden euro's weg na inbraak Veldlab na 25 jaar opgeheven Buys Ballot krijgt sportcertificaat Zieken door virus in zorgcentrum Action Games in Middelburg zeeuwse almanak Plat j Lie: 0113-315649 iv.pzc.nl ail redactie® pzc nl Jus 31.4460 AA Goes I Cjffiden-Ieel'and: 0113-315520; tv laanderen-0114-372770; giaai: 020-4562500. nderdag 7 oktober 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ook op uw sterkte leverbaar RUDY PROJECT Technically CooI Eymsear* dealer FOCUS NIEUWE BURG 9 OPT MIDDELBURG E K b.v. TEL. 0118-625310 ir Marcel Modde SIKZEE - De sluizen in de nngvlietdam gaan vanaf 1 ja- iari 2008 op een kier. Het Rijk eftmet een bedrag van 35 mil- en euro voldoende geld be- hikbaar gesteld om nadelige ecten van instromend zeewa- r in de zoete delta tegen te ian, Die conclusie trekt een idiecommissie onder leiding in de Zuid-Hollandse provin- Bbestuurder L. Dwarshuis. ■commissie presenteerde dins- sg haar rapport. Een woord- lerder van minister Peijs van ■rkeeren Waterstaat liet giste- n in een reactie weten dat het ibinet eind november een defi- Kef standpunt naar de Twee- iKamer stuurt. regering besloot al eerder deHaringvlietsluizen gedeel- k open moeten. Dat is nu al het geval, maar dan al- r:bij eb om het rivierwater af jeren. Volgens de nieuwe op gaan de sluizen straks ook |ocent van de tijd bij vloed én kier Het Rijk hoopt zo af amen van een grote hoeveel- 1 vervuilde bagger die zich, ;rd door de rivieren, t opgehoopt in het Haring- t, het daarachter liggende lands Diep en de Biesbosch. ir toelaten van een beperkte Advertentie Croissants, een eitje en sterke koffie. getijdewerking moet die slib- laag de zee in spoelen. Vorig jaar rezen in de Tweede Kamer en binnen het provincie bestuur van Zuid-Holland steeds meer bedenkingen tegen de mogelijke gevolgen van het 'kierplan'. Na de droge zomer van vorig jaar kwam daar een (Advertentie) Kinderboeken week gratis bij aankoop van 9,99 aan kinderboeken Paul Biegel me wordt het Meest belezen Zeeuwse kind nocrengroemesoep en Stamppot andijvie en Hangop met boerenjongens €12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 saterdag 9 oktober 13.00-14.00 uur in 't SPUI 15.00-16.00 uur in de Drvkkery Hans Kuyper van Pvamapret vertelt en maakt muziek dinsdag 12 oktober 10.30-11.30 uur in 't SPUI 14.00-15.00 uur in de Drvkkery Ingrid en Dieter Schubert overzichtstentoonstelling Klaas Verplancke vn 5 Zeeuwse Illustratoren bekijk ook onze website ^vwdrukkcri imidtlelhurp.nl brandbrief bij van de acht be trokken waterschappen. Zij vre zen dat de verzilting rampzalig kan uitpakken voor de drinkwa tervoorziening en het milieu. Volgens de studiecommissie kan zowel het 'zoutgevaar als het 'leeglopen' van de zoetwater- voorraad worden vooi'komen, door de sluizen bij aanhoudende droogte tijdelijk te sluiten. De commissie heeft bovendien het advies om de vijf zoetwater- winpunten meer naar het oosten te verplaatsen, overgenomen. Dat kan binnen de beschikbare 35 miljoen euro voor compense rende maatregelen, aldus Dwars huis, waarmee aan het belang rijkste bezwaar van de water schappen is tegemoet gekomen. Berekeningen hebben helder ge maakt dat de zoutwaterlijn ter hoogte van Middelharnis en de monding van het Spui komt te liggen. Het achterliggende ge bied zal door de constante aan voer van rivierwater hoofdzake lijk het zoetwaterkarakter be houden, aldus projectleider bij de provincie Zuid-Holland E. de Meijer. Een stuk van ongeveer tien kilometer binnen de sluizen en zes kilometer buiten de sluis zal een brak overgangsgebied worden. Lukt het de huidige loswal (links op de foto) te verplaatsen, dan kan het havenkanaal op die plaats worden uitgediept, waarna daar zo'n zestig nieuwe ligplaatsen voor de pleziervaart kunnen worden gecreëerd. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Zierikzeese haven wacht ingrijpende veran deringen. Binnenkort wordt het onderzoek naar mogelijke ver plaatsing van de loswal afge rond, er is een verbouwing van het havenkantoor op til, een in tegraal watersportplan in de maak en de omvorming van de Nieuwe Haven tot boulevard werpt haar schaduw vooruit. Over de verplaatsing van de los wal wordt al jaren gesproken, maar nu lijkt de tijd aangebro ken dat er spijkers met koppen worden geslagen. Volgens beleidsmedewerkster openbare werken van de ge meente Schouwen-Duiveland A. Ghering-van Duijn wordt het CADZAND - Een delegatie van de Stadsverwarming van Mos kou brengt vandaag een werkbe zoek aan het gemaal in Cad zand. De Moskovieten doen Cadzand aan om technische kennis te ver werven. Zij krijgen uitleg van medewer kers van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen over het zo efficiënt mogelijk verpompen van water. De technische staat van veel Russische installaties vertoont nog altijd een redelijke afspiege ling van de financiële situatie waarin het land zich de afgelo pen decennia bevond. onderzoek naar de mogelijkhe den voor verplaatsing van de los wal binnenkort afgerond. Dan moet duidelijk worden of sloop van de bestaande loswal vlakbij het poortencomplex en aanleg van een nieuwe loswal enkele honderden meters richting ha- vensluis haalbaar is. Lukt het de huidige loswal daar weg te krijgen, dan kan het ha venkanaal op die plaats worden uitgediept, waarna daar zo'n zes tig nieuwe ligplaatsen voor de pleziervaart kunnen worden ge creëerd. Ondertussen gaat ook het onder zoek naar mogelijke privatise ring van de Zierikzeese haven gewoon door. Ghering-van Duin verwacht daar in het eer ste kwartaal van 2005 duidelijk heid over. Watersportplan Hetzelfde jaar dient een gemeen telijk watersportplan het levens licht te zien. Waarbij de gemeen te wil proberen aan te sluiten bij het provinciaal watersportac tieplan én de gemeentelijke nota 'Schouwen-Duiveland kiest voor toerisme'. Doel van het watersportplan is de watersport op en rond Schou wen-Duiveland naar een hoger plan te tillen. Niet alleen het aantal voorzieningen, maar ook de kwaliteit ervan wordt tegen het licht gehouden. Verder wordt ten gemeentehuize nijver gewerkt aan de plannen voor omvorming van de Nieuwe Ha ven (de straat langs het havenka naal) tot boulevard. Uitgangs punt daarbij is dat het huidige tweerichtingsverkeer plaats maakt voor éénrichtingsverkeer waarbij men via de nieuwe Ha ven Zierikzee alleen nog maar uit kan via de in het verlengde van de Nieuwe Haven liggende Hoofdpoortstraat en Laan van Saint Hilaire. Verder wil de gemeente af van de haaks op de straat staande parkeervakken. Door parkeer- door Melita Lantinq BRUINISSE - De aanleg van de rotonde in de rijksweg bij Brui- nisse gaat binnenkort beginnen. Nog deze week maakt de aanne mer de doorsteken naar de paral lelweg voor de verkeersomlei- ding. Bij de kruising moet ook vervuilde grond worden afgegra ven. Volgende week wordt be gonnen met de daadwerkelijke aanleg. De rotonde wordt aangelegd op de zogenoemde Staphorster kruising van de N59 met de Groeneweg en de Rijksstraat weg. Tijdens de voorbereidende werk zaamheden is gebleken dat een stuk grond bij de kruising is ver vuild met PCB's. „De oorzaak is moeilijk te achterhalen. Wij ver moeden dat de vervuiling is ver oorzaakt door weggelopen koel vloeistof en olie die op de weg is gekomen bij ongelukken. Vroe ger werd de vervuiling van de weg in de berm gespoten", zegt projectleider P. Engelen van Rijkswaterstaat. De nieuwe rotonde wordt gro tendeels op de bestaande weg aangelegd. Daarvoor moet het verkeer omgeleid worden via de naastgelegen parallelweg. Auto mobilisten moeten wel rekening houden met vertraging. De pa rallelweg is te smal om het ver keer van twee kanten tegelijker tijd over de weg te leiden. Daar om wordt het verkeer geregeld met stoplichten. De huidige kruising is met name in de zomermaanden zeer ono verzichtelijk. De doorgaande (Advertentie) (Advertentie) Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding Kosteloos juridisch advies 0900-8998533 (0.01/min) of www.palsgroep.nl De prijs kan nooit een belemmering zijn om te kiezen voor een betere, mooiere keuken. U verdient een echte SieMatic. Van harte welkom! AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet (onder dak bij Pot Woninginrichting) Nieuwendijk89 0115-564070 GOES PliegerB.V. (ook voor sanitair) Nansenbaan15 0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg Industrieter.Arnestein Grenadierweg I7a 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een bedrijfspand in Zie rikzee is een paar duizend euro gestolen. De inbraak is ge pleegd in de nacht van dinsdag op woensdag bij een be drijf aan de Melkmarkt. Het is niet bekend hoe groot de schade aan het pand is. KAMPERLAND - Het veldlaboratorium van het Rijksin stituut voor Kust en Zee (RIKZ) aan de Jacobahaven op Noord-Beveland is opgeheven. Aan bijna een kwart eeuw wetenschappelijk onderzoek aan de voet van de Ooster- scheldekering is een einde gekomen. Het RIKZ heeft noodgedwongen besloten het veldlabora torium dicht te doen. Om de opgelegde bezuinigingen te halen, moet het instituut zoveel mogelijk onderzoekswerk gaan uitbesteden aan particuliere bedrijven en instellin gen. Het RIKZ houdt als hoofdtaak het organiseren van wetenschappelijk onderzoek voor onder meer Rijkswater staat. Het zelf uitvoeren van onderzoek, zoals in het véld- laboratorium aan de Oosterschelde gebeurde, behoort goeddeels tot de verleden tijd. Het veldlab op Noord-Beveland is opgericht in 1979 aan de Sophiahaven, in de tijd van de bouw van de storm vloedkering. GOES - Het Buys Ballot College uit Goes kreeg gisteren uit handen van Erica Terpstra een certificaat Sport-actie- ve school. Dat is ingesteld door het NOC-NSF om scholen te stimuleren sport een belangrijke plek in het onderwijs te geven. Het Buys Ballot College biedt onder meer leerlin gen de mogelijkheid twee uur per week extra te sporten. Zeven andere scholen in Nederland ontvingen het certifi caat. IJZENDIJKE - Bijna alle honderd bewoners en perso neelsleden van verzorgingshuis Emmaus in IJzendijke hebben de voorbije dagen een virusbesmetting opgelopen. De symptomen zijn darm- en maagklachten. Naar de oor zaak is onderzoek verricht. Een medewerkster van het ver zorgingshuis verklaarde gisteren dat onbekend is om welk virus het gaat en waar het vandaan komt. Volgens haar ondervinden zowel bewoners als personeelsleden geen verdere nadelige gevolgen van hun ziekte. Vorige week zondag werd de eerste bewoner ziek. Sinds dien waart het virus rond in het hele verpleeghuis. Het vi rus zou over enkele clagen over zijn hoogtepunt heen moe ten zijn. De meeste bewoners en personeelsleden zijn in middels hersteld van hun klachten. ruimte in verspringende blok ken aan te leggen, ontstaat een verspringende rijbaan, wat hard rijden moet ontmoedigen. De ge meente is nog in gesprek met de omwonenden. Enige haast is daarbij volgens Ghering-van Duijn wel gebo den. „In mei 2006 moet het pro ject afgerond zijn, willen we de toegezegde subsidie uit de Euro pese Maya II-subsidiepot niet verspelen." Boulevardproject Voor met het boulevardproject begonnen kan worden, moet ove rigens eerst nog ruim 100 meter kademuur worden gerestau reerd. Als alles volgens de plan ning verloopt, hoopt de gemeen te begin volgend jaar met dat karwei te kunnen beginnen. weg is erg druk en de jachtha ven en recreatieparken aan de noordzijde van Bruinisse trek ken veel toeristen die de weg moeten oversteken. Vijf weken Ook voor de inwoners van Brui nisse is het kruispunt een obsta kel. Om de kruising te beveili gen wordt nu een ovale rotonde aangelegd. De werkzaamheden gaan naar verwachting een week of vijf duren. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De oude fabriek van Emulsion Holland aan de Scheepstimmerdijk in Zierikzee wordt nog deze maand gesloopt. De drie complexen worden van binnenuit ontmanteld, vertelt projectmanager R. Pronk van Willemsen-Minderman. Die werkzaamheden beginnen op 18 oktober. Hij verwacht dat bin nen twee weken met grijpers het oudste (1956) van de drie gebou wen kan worden gesloopt. Aan sluitend kan worden begonnen met het neerhalen van de twee geschakelde en één vrije loods aan de achterkant van het ter rein. Voor de hele klus staat een periode van zes weken gepland. Emulsion heeft een nieuw ge bouw op het bedrijventerrein in Zierikzee. Volgens Pronk is de sloop zelf betrekkelijk eenvoudig en is er geen sprake van gevaarlijke stof fen of andere factoren die vertra gend zouden kunnen werken. Wel is een 'kleine hoeveelheid' asbest in het gebouw verwerkt, die op de gebruikelijke wijze zal worden afgevoerd, aldus de pro jectmanager. Zodra de gebouwen uit het straatbeeld zijn verdwenen, wordt het terrein overgedragen aan de gemeente Schouwen-Dui veland. Op dat moment kan in opdracht van de provincie wor den begonnen met de ingrijpen de bodemsanering. Op de plek van Emulsion stond eerst een gasfabriek. Uit dat verleden stamt de aangetroffen verontrei niging met polycyclische aroma tische koolwaterstoffen (PAK's), olieresten en cyanide. De vier miljoen euro kostende bodemsanering neemt naar ver wachting vier tot zes maanden in beslag. Willemsen-Minderman gaat aan de Scheepstimmerdijk het Rol- landthof bouwen, een complex van 35 appartementen en veer tien huizen. De verkoop daar van begint nog voor de jaarwis seling, aldus Pronk. Onderdeel van het totale project is ook de sloop van de zeventien verouderde garageboxen aan de Grachtweg. Pronk verwacht bin nenkort een overeenkomst te te kenen met de laatste vier eigena ren. Op het even verder gelegen par keerterrein aan het 's Heer Lau- wendorp zijn veertien boxen te- ruggebouwd. MIDDELBURG - Jongeren uit heel de provincie kunnen op dinsdag 26 oktober kennis ma ken met spectaculaire sporten tijdens de Action Games. Jongeren tussen twaalf en acht tien jaar kunnen op de Markt in Middelburg meedoen aan activi teiten als kooivoetbal, ultimate frisbee, discgolf, sumo-worste- len, streettennis en capoeira. Vanuit dé héle provincie rijden op 26 oktober speciale bussen naar Middelburg. Ze kunnen zich ter plekke inschrijven. De Action Games duren van 13.00 tot 18.00 uur. Mopperend, zaten de Goese studenten in het café. Het ge sprek ging over hun woon ruimte en dan in het bijzon der over de geringe afmeting van hun behuizing. Als je ze mocht geloven, was de kamer van de een nog klei ner dan die van de ander. Daarbij vielen op een gegeven ■m,oment zelfs termen als 'be- zemkast' en 'hutkoffer'. Eén van hen had de overtref fende trap gevonden: „Mijn kamer is zo klein, dat geloof je niet. Als we met meer dan drie personen zijn, moeten we wel plat praten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33