Van der Hoeven wist van niets OM wijst verjaren bouwfraude af PZC Minister Donner is tegen verbod op j ongensbesnij denis Schoolgeld voor 15-plusser wordt in 2007 afgeschaft Minister verdedigt zich tegen vermeende bemoeienis met gerommel hogeschool Transplantatie mid Balkenende s goed gelukt Agenten vormen erehaag voor doodgeschoten collega Enschede ept-EpeN r Extra steun werk 65-plus VOOR NOG MINDER GELD Posters premier moeten afgeplakt Terra College reorganiseert Fries stamboek blijft Fries Marokkanen positiever over joden Vliegtochtjes boven Hell's Highway OM: jongste verdachte stak Manuel Fetter dood YARD E N donderdag 7 oktober 2004 DEN' HAAG - Het schoolgeld voor leerlingen vanaf 16 jaar wordt in 2007 afgeschaft. Staats- sfcretaris van Financiën Joop ffijn kondigde dat gisteren aan j tijdens de algemene financiële jbeschouwingen. Hij nam daar- mee een plan van de VVD over. Een grote Kamermeerderheid steunt het voorstel. Schoolgeld wordt nu betaald voor 16-, 17- en 18-jarige scho lieren en bedraagt 936 euro per jaar. Als het wordt afgeschaft, kunnen andere regelingen, zoals een tegemoetkoming in de stu diekosten voor scholieren, ook worden afgeschaft, zo stelde WD-kamerlid Stef Blok voor. Het voorstel wordt onder ande re gesteund door het CDA, Pv dA, D66 en de SP. Wijn nam de suggestie van Blok direct over. „Technisch kan het pas in 2007 geregeld worden," stelde Wijn. De staatssecretaris moet nog uitzoeken hoe de af schaffing betaald wordt. „Maar ik verwacht dat er in 2007 wel wat extra geld beschikbaar is voor deze maatregel." Wijn zei dat het niet de bedoeling is de kinderbijslag af te schaffen. Hij denkt naast de kinderbijslag een regeling te maken die wel af hankelijk is van het inkomen. „Dat zou een kindertoeslag kun nen zijn die alle subsidieregelin gen vervangt." GPD door John Hermse en Guus Mater I DEN HAAG - Als bestuurslid van de Technische Hogeschool [Rijswijk had minister Van der Hoeven (Onderwijs) niet de 'hand in het opnieuw beginnen 'van een eerder verboden oplei ding. Dat zei de minister giste ren in een debat met de Tweede Kamer, die haar voor vermeen de betrokkenheid bij fraude in hel hoger onderwijs voor de iweedekeer op het matje riep. iDe linkse opppositie vindt dat Topsalarissen aangepakt DEN HAAG - Het kabinet wil de topsalarissen van ambtena ren en semi-ambtenaren aanpak- |ln de toekomst mogen zij niet [meer verdienen dan de premier, |zo'n 123.000 euro bruto per jaar. Nu verdienen bijvoorbeeld directeuren van ziekenhuizen jaarsalarissen tot 300.000 euro. Minister Zalm van Financiën jkwam gisteren met het voorstel de Algemene Financiële rouwingen. lp dit moment verdienen veel ipambtenaren en directeuren instellingen salarissen die hoger zijn dan die van mi sters of de premier. Bovendien ileek dat de directeuren zich zelf vaak hoge salarisstijgingen oekenden, omdat ze vonden dat e te weinig verdienden in verge- ijkmg met het bedrijfsleven. verdient president Wellink 'an De Nederlandsche Bank [00.000 euro per jaar. GPD [ENHAAG - De huidtransplan- atiedie afgelopen vrijdag is uit- evoerd bij premier Balkenende laagd, maar de minis- tr-president zal nog zeker een ten week in het ziekenhuis wor- en behandeld. Dat maakte de ^voorlichtingsdienst (RVD) isteren bekend. [et speciale verband, dat na de peratie werd aangebracht, is isteren verwijderd. De huid eeft zich gehecht aan de wond P de rechtervoet en zal naar erwachting de komende tijd slledig ingroeien. De artsen ebben vastgesteld dat de infec- e volledig is verdwenen. Iet de revalidatie kan nu een •egmworden gemaakt. Balken- teöe moet zijn voet opnieuw le- ra gebruiken. ng de revalidatie zal du- kunnen de dokters nog niet Wel zal de premier om voorspoedig herstel te bevor- ïen nog zeker een week in het ekenhuis blijven. ANP Van der Hoeven bij het eerste de bat over de kwestie, in april, een bok schoot door te zeggen dat er in haar tijd als bestuurslid van de TH Rijswijk geen enkele nieu we opleiding was begonnen die niet door de beugel kon. Later bleek dat de hogeschool in no vember 2001 toch opnieuw de omstreden opleiding 'topjaar management' had aangeboden. De school vroeg van de overheid geld voor studenten aan deze op leiding, hoewel eerder was vast gesteld dat dit niet mocht. Van der Hoeven wuifde dit weg. Ze wierp tegen dat de toenmali ge voorzitter van college van be stuur de gewraakte opleiding weer was begonnen, zonder het stichtingsbestuur, waarvan zij deel uitmaakte, daar iets van te zeggen. Het bestuur kwam dit pas later ter ore. Eerder Eerdere opleidingen waarvoor de TH Rijswijk ten onrechte overheidsgeld kreeg, dateerden van voor haar tijd als bestuurs lid, zei ze gisteren nogmaals. Dus had de minister het in haar ogen bij het juiste eind toen zij bij het eerste debat over haar vermeende betrokkenheid bij de zogeheten HBO-fraude stelde als bestuurslid niet betrokken te zijn geweest frauduleuze con structies. PvdA, GroenLinks en SP lieten zich niet overtuigen. „Het ver trouwen in de minister heeft een deuk opgelopen", zei PvdA-Ka- merlid Tichelaar. De minister wegsturen wilden ze niet, ze hielden het erbij dat Van der Hoeven in het eerste debat de Tweede Kamer onvolledig heeft geïnformeerd. Alleen de SP is ervan overtuigd dat de minister ook verkeerde in formatie gaf. Zover wilden Pv dA en GroenLinks niet gaan. Ze wachten een uitspraak af van het gerechtshof in Den Haag in de ontslagprocedure van de voormalige collegevoorzitter van de Technische Hogeschool Rijswijk. Na het opnieuw begin nen van de verboden opleiding vloog deze de laan uit. De ex-be- stuurder vecht dit aan. Consequenties Mocht het hof beslissen dat de voormalige voorzitter niet al leen verantwoordelijk is, dan heeft dit volgens de linkse oppo sitie ook consequenties voor het toenmalige stichtingsbestuur, in clusief Van der Hoeven. De mi nister ziet de rechtsgang slechts als een ontslagprocedure die haar verder niet raakt. Om bij de afwikkeling van de HBO-fraude de schijn van belan genverstrengeling te vermijden, heeft Van der Hoeven de eind verantwoordelijkheid overgedra gen aan collega Hoogervorst (Volksgezondheid). Door ge knoei met inschrijving van stu denten streken vooral hogescho len ten onrechte 58 miljoen euro aan overheidsgeld op. ANP ENSCHEDE - Collega's vormen een erehaag voor de vorige week donderdag in Enschede doodgeschoten politieagent Jan Wind. Ruim 2000 mensen namen gis teren bij het crematorium in het Twentse Usselo af scheid van de 47-jarige brigadier. Honderden agenten uit heel Nederland waren aanwe zig evenals tientallen collega's uit Duitsland, omdat de dader een Duitser was. Bij alle Nederlandse politie bureaus hingen de vlaggen halfstok. Bij de politie Twente zijn de afgelopen dagen 4000 con doléances binnengekomen. De 16-jarige dochter Chan- talle van Wind opende zelf ook een condoleanceregis ter op internet. Daar staan inmiddels achthonderd steunbetuigingen op. oto Vincent Janink/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Justitie zal de tenlastelegging wijzigen wan neer de rechtbank beslist dat za ken verjaard zijn waarvan vier grote bouwbedrijven en twaalf managers worden beschuldigd. ^££Fr-fe_ Dat heeft officier van Justitie M. Koelewijn gisteren gezegd op de tweede dag van de voorberei dingen op het omvangrijke bouwfraudeproces voor de Rot terdamse rechtbank. „We verzet ten ons tegen iedere verjaring", aldus Koelewijn. Zij kreeg gisterochtend de kous op de kop van rechtbankpresi dente P. Hofmeijer-Rutten die vaststelde dat een aantal aan klachten van het Openbaar Mi nisterie zijn verjaard. Het gaat om een artikel van de Wet Eco nomische Mededinging, die het illegale vooroverleg door aanne mers aanpakt. De rechtbank oor deelt later of de de wijzigingen die Koelewijn wil aanbrengen ermee door kunnen. De verjaring van zaken speelt een belangrijke rol in deze regie zittingen, voorafgaand aan het eigenlijke proces. Ook de advo caat van wegenbouwer KWS, mr. B. van Eijck ging daarop in. Volgens hem moeten alle zaken die vanaf 1998 hebben gespeeld van tafel, omdat toen de nieuwe Mededingingswet van kracht werd. Die haalde overtredingen op het gebied van kartelvor ming uit het strafrecht en rang schikte die onder bestuursrecht met de kartelautoriteit NMa als directe uitvoerder. Enquêtecommissie Ook duikt de parlementaire en quêtecommissie die de bouw fraude in 2002 onderzocht voort durend op. Dat onderzoek ge beurde tevens op basis van de Bos-boekhouding, afkomstig van de Groningse aannemer Koop Tjuchem. Toen zijn bouw- bazen als getuige gehoord die in deze strafzaak als verdachte moeten opdraven. De toenmalige minister van Jus titie B. Korthals gaf hen inder tijd de tip om voor die commis sie een bekentenis af te leggen, want dat zou hen vrij pleiten van strafvervolging. Het OM mag niets gebruiken van wat toen is gezegd of geschreven, DEN HAAG - Het kabinet on derzoekt of het met een afzon derlijk belastingtarief het wer ken voor gepensioneerden aan trekkelijker kan maken. Staats secretaris Wijn (Financiën) om armde gisteren dat voorstel van het CDA. De christen-democraten zien het liefst dat voor 65-plussers een tarief gaat gelden van 10 procent voor inkomsten uit loon dienst, tot een maximum van 10.000 euro. Wijn vroeg zich tijdens de finan ciële beschouwingen in de Twee de Kamer of er niet al voldoen de prikkels zijn om gepensio neerden aan de slag te laten blij ven. Hij wees op de rechten die ze nu na hun pensioen ook al hebben, zoals fiscale kortingen, het wegvallen van enkele pre mies en lagere tarieven in de eer ste en tweede belastingschijf. Toch gaf Wijn aan mee te willen denken. Net als initiatiefnemer CDA-Tweede-Kamerlid De Nerée benadrukte de staatsse cretaris wel dat de pensioenleef tijd van 65 jaar onaangetast blijft, Doorwerken na het 65ste jaar kan daarom alleen op vrij willige basis. ANP maar volgens advocaten is dat onvermijdelijk en wel degelijk gebeurd. Verder moet de rechtbank op nieuw duidelijk maken of de keuze voor juist deze vier bouw bedrijven en hun medewerkers wel juist is. Bijna elke bouwer, of het nu in de wegenbouw, de huizenbouw of de installatie branche was, deed aan voorover leg en prijsafspraken. En de pro jecten in boekhouding van Koop Tjuchem zijn daar maar een kruimeltje in. Dit bedrijf draaide net 0,6 pro cent van de gehele omzet in de wegenbouwmarkt, rekende een van de advocaten voor. Vandaag antwoordt de rechtbank op de extra verzoeken van de verdedi ging. ANP (Advertentie) Douwe Egberts Aroma Rood snelfilter of grove maling, pak 500 gram jj Edah servicelijn: van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur kunt tl gratis bellen, AMSTERDAM - De posters waarop een pornografische afbeelding met premier Balkenende staat, moeten binnen 24 uur zodanig zijn afgeplakt dat de minister-president niet meer herkenbaar is. Ook mogen de affiches niet meer te zien zijn op de internetpagina van Ex Porn Star. Dit op straffe van een dwangsom van 50.000 euro. Dat bepaalde de rechter gisteren in een kort geding van de staat tegen Ex Pom Star. In de hoofdstad hangen affi ches voor het gelijknamige feest. Op de poster staat de premier die zijn handen om de billen van een naakte vrouw heeft. ANP DEN HAAG - Het Terra College in Den Haag sluit een vestiging wegens teruglopende leerlingenaantallen. Enke le tientallen personeelsleden worden ontslagen. In plaats van de verwachte 2800 leerlingen, telt het Terra College er volgend schooljaar waarschijnlijk maar 2200. Het is de directie niet duidelijk waarom zich minder men sen aanmelden. „Misschien hebben we door de moord op collega Van Wieren een imagoprobleem, maar daarvoor zijn geen harde aanwijzingen", meldde directeur H. van Miltenburg. ANP WOLVEGA - De Friese leden houden de macht bij het Friesch Paarden Stamboek. Het bestuur is gezwicht voor de kritiek en heeft zijn voorstel in de nacht van dinsdag op woensdag tijdens de algemene ledenvergadering in Wolvega ingetrokken. Het bestuur wilde ook de buiten landse leden stemrecht verlenen. Maar de meerderheid van de leden had daar geen boodschap aan. „Het gaat ook om de Friese cultuur. Zoals de Beaujolais uit Frankrijk komt, zo komt het Fryske hynder (paard) uit Friesland", aldus stamboeklid Rollema. GPD AMSTERDAM - Marokkaanse leerlingen op Amsterdam se vmbo-scholen zijn positiever over joden gaan denken na lessen over de Tweede Wereldoorlog, zo meldde giste ren het gemeentebestuur. Na de lessen meent 11 procent van de scholieren van Marokkaanse afkomst dat 'de joden de wereld willen overheersen'. Daarvoor was dat nog cir ca 32 procent De gemeente Amsterdam zette in april Marokkaanse lera ren in om vooral Marokkaanse jongeren te doceren over hedendaagse jodenhaat in relatie tot de Tweede Wereld oorlog en de problemen in het Midden-Oosten. ANP AMSTERDAM - Wie vorige maand jaloers heeft gekeken naar veteranen die bij de herdenking van de operatie Mar ket Garden mochten vliegen in een DC-3 Dakota, kan nu zelf zo'n vluchtje maken. De Dutch Dakota Association houdt op 23 oktober her- denkingsvluchten. Deze star' en vanaf luchthaven Nieder- rhein, net over de grens bij Nijmegen. De tocht duurt drie kwartier en voert over de Hell's Highway van Veghel naar Arnhem. Per vlucht kunnen 25 passagiers mee. Een tocht kost 135 euro per persoon. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Donner van Justitie is geen voorstander van een verbod op jongensbesnij denis en ziet geen reden om het strafbaar te stellen. Tweede-Ka merlid Hirsi Ali van de WD wil de van hem weten of dat kon. De besnijdenis van meisjes is wel strafbaar. Ook als het gaat om een kleine snee of een spel denprik in de clitoris. Maar volgens Donner is er een verschil, zo liet hij gisteren des gevraagd weten. De besnijdenis van jongens gebeurt om religieu ze, hygiënische of medische rede nen. Het wordt niet gezien als het toebrengen van lichamelijk letsel en daarom wordt het niet als mishandeling beschouwd, stelt de minister. Dit in tegenstelling tot de besnij denis van meisjes. Volgens de minister is die ingreep vaak zwaarder en geldt dat ook voor de gevolgen. Bij dergelijke ern stige consequenties kan juri disch gesproken worden van mishandeling. Vooralsnog wordt de besnijdenis van jon gens in Nederland niet gezien als een maatschappelijk pro bleem, redeneert Donner. Aanleiding voor de discussie is een aflevering van Het Geluk van Nederland gemaakt door te levisiemaker Michael Schaap, die zelf na felle discussie in zijn familie acht maanden na zijn ge boorte werd besneden. Schaap was daar zelf niet blij mee. In het programma, dat vanavond herhaald wordt, laat de Schaap voor- en tegenstanders aan het woord. ANP pagina 4 specialisten tegen verbod Dat is gewoon van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Manuel Fet ter is vermoord door de 26-jari- ge verdachte die vastzit, meent het Openbaar Ministerie (OM) in Leeuwarden. Het OM maakte gisteren bekend dat de jongste van de twee verdachten veertien maal op Fetter heeft ingestoken. Daarbij is ook de fatale steek in het hart van de 32-jarige Leeuwarder. De 27-jarige verdachte, die ook vastzit, heeft Fetter met een tas, een kettingslot en met zijn blote handen geslagen. Beide verdach ten hebben toegegeven dat er een woordenwisseling met Fet ter is geweest. Over wat er daar na is gebeurd, zwijgen de man nen. De raadkamer van de rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren be sloten dat beide verdachten nog minimaal dertig dagen in de cel blijven. Beide mannen is mede- plegen van moord annex dood slag ten laste gelegd. Fetter werd in de nacht van 23 op 24 september doodgestoken. Volgens zijn oudere broer Harold had hij na een avondje stappen een opmerking over een kapotgegooid bierflesje ge maakt. Het OM gaat eivan uit dat Fetter een 'willekeurig slachtoffer' is. Het steekwapen waarmee Fetter is omgebracht, is nog steeds niet boven water. Volgens justitie gaat het zeer waarschijnlijk om een mes. De politie sluit het on derzoek eind deze week af. De zaak wordt dan aan het OM overgedragen. B. Canoy, raadsman van de 27-jarige verdachte, wil alleen bevestigen dat zijn cliënt niet heeft gestoken. Verder geeft hij geen commentaar. ANP (Advertentie) Mijn uitvaart? Geen idee... ft bel 0800-1292 of surf naar www.yarden.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3