»zc lol Veldlab Kamperland opgeheven Letselschade? exclusief Fokkers: koop niet zomaar een puppy auping <4 PALS GROEP Bredaas bedrijf wil windmolens in polder bij Krabbendijke 'ijksinstituut voor Kust en Zee moet onderzoek uitbesteden Goese Meer is de scepsis voorbij Kosteloos juridisch advies Individueel design van SieMatic voor de prijs van een gewone keuken. Buys Ballot krijgt sportcertificaat Peijs' visie op verdieping gevraagd Samen voor spoor Quarlespolder Gewonde bij aanrijding in Goes Eerste paal alcoholfabriek de grond in zeeuwse almanak Plat dactie- 0113-315649 wv.pzc.nl lil redactie®1 pzc.nl «tbus 314460 AA Goes Ltentie-exploitatie: Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; wrws-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. underdag 7 oktober 2004 ook op uw sterkte leverbaar RUDY PROJECT. Technically Coal Eyascar dealer FOCUS NIEUWE BURG 9 OPT MIDDELBURG E K b.v. TEL. 0118-625310 editie Bevelanden-Tholen nrHarmen van der Werf AMPERLAND - Het veldlabo- tonum van het Rijksinstituut r Kust en Zee (RIKZ) aan de cobahaven op Noord-Be ve ld is opgeheven. Aan bijna cn kwart eeuw wetenschappe lijk onderzoek aan de voet van It Oosterscheldekering is een einde gekomen. Jet RIKZ heeft noodgedwongen eloten het veldlaboratorium Icht te doen. Om de opgelegde lezuimgingen te halen, moet iet instituut zoveel mogelijk on- irzoekswerk gaan uitbesteden aan particuliere bedrijven en in- ilellingen. Het RIKZ houdt als ioofdtaak het organiseren van fetenschappelijk onderzoek foor onder meer Rijkswater- laat. Het zelf uitvoeren van on- ieizoek. zoals in het veldlabora- onum aan de Oosterschelde ge beurde, behoort goeddeels tot leverleden tijd. Jet veldlab op Noord-Beveland heefteen rijke geschiedenis. Het Is opgericht in 1979 aan de Sophiahaven, in de tijd van de jouw van de stormvloedkering. l,Naar huidige maatstaven leek te kunnen", schrijft de liuuöse RIKZ-medewerker R. Allewijn in de Zoutkrant van het instituut. Onderzoekers kon- den er onder gecontroleerde om- (Advertentie) Kinderbo week eke Bocrengroentcsoep cn Stamppot andijvie en Hangop met boerenjongens €12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 'uierdag 9 oktober 13.00-14.00 uur in 't SPUI 15.00-16.00 uur in de van Pvamapret vertelt en maakt muziek dinsdag 12 oktober 10.30-11.30 uur in 't SPUI 14.00-15.00 uur in de Drvkkerv standigheden experimenten ver richten die in de natuur onmoge lijk zijn, naar bijvoorbeeld het gedrag van schelpdieren zoals mosselen en kokkels. Met de op gedane kennis is het ecosysteem van de Oosterschelde in model len gegoten, die zijn gebruikt bij de uitvoering van de Deltawer ken in de zeearm. In 1988 is het veldlab verhuisd van de Sophiahaven naar de nu gesloten locatie aan de Jacoba- haven, dichterbij de stormvloed kering. De Sophiahaven moest worden verlaten voor de bouw van een bungalowpark door Roompot Recreatie. Het RIKZ trok aan de Jacobahaven meso- coms op, grote cilindervormige bakken, in feite 'levende model len', om onderzoek te doen naar de werking van ecosystemen en de effecten van vermesting op watersystemen. Het veldlab, waar vaak open dagen werden gehouden, ontwikkelde zich dankzij deze 'levende modellen' tot een belangrijk visitekaartje van het RIKZ. Geen interesse Met pijn in het hart heeft het in stituut er afscheid van geno men. Het RIKZ heeft nog gepro beerd het veldlab te verkopen aan particuliere bedrijven of in stellingen. Elf zijn er aange schreven, maar zij hadden geen interesse voor overname van de onderzoekslocatie én het perso neel. De drie technisch medewer kers hebben inmiddels elders werk gevonden, de projectlei ders en onderzoekers konden bij het RIKZ blijven. Wat er met de veldlab-locatie gaat gebeuren, is onbekend. Het RIKZ heeft nog gepolst of ande re partijen, waaronder de Uni versiteit Wageningen en de Dier gaarde Blijdorp in Rotterdam, er belangstelling voor hadden, maar dat bleek niet zo te zijn. Een belangrijk obstakel is dat de nieuwe gebruiker voor hoge kosten komt te staan, als hij te zijner tijd het terrein verlaat en het in oude staat moet terug brengen. Nergens in Zeeland wapperen zoveel Zeeuwse vlaggen als in het Goese Meer. door Harmen van der Werf GOES - Een schot in de roos is het ge bleken, het Goese Meer in de Wilhelmi- napolder. Wie had dat gedacht eind ja ren tachtig? De directeur van het Bouw fonds in Zeeland in elk geval niet. Hij schamperde in 1988 bij de bekendma king van het eerste plan voor de wijk aan het water: 'Je denkt toch niet dat je in Zeeland driehonderd woningen van drie ton (in guldens nog) kunt verko pen'. Het citaat is opgenomen in het gisteren gepresenteerde boek Het Goese Meer 10 jaar in woord en beeld, een inititatief van de bewonersvereniging Goese Meer. Commentaar wordt er niet bij ge geven. Is ook niet nodig. Het idee voor het Goese Meer mag in het begin mee warige reacties hebben opgeroepen, an no 2004 scoort de wijk hoog op landelij ke hitlijsten van populaire woonoorden. Het glossy woontijdschrift Vivenda zet te het Goese Meer in een top vijfentwin tig op een verdienstelijke elfde plaats. Zelfs de initiatiefnemer van het eerste uur, W. Louisse van een economisch ad viesbureau, zal dat niet verwacht heb ben. Hij wist stedenbouwkundige J. Swemmer - toen werkzaam bij de ge meente Goes - en J. van Riesen van de Goese houthandel voor zijn 'waterwijk' te interesseren. P. de Visser, directeur van de Walcherse Bouwunie (WBU), voegde zich later bij dit groepje: hij moest voor de financiering zorgen. Louisse, Swemmer, Van Riesen en De Visser beschikten over een vooruitzien de blik, waar de directeur van het Bouwfonds in Zeeland achteraf superja- loers op moet zijn. Zij wisten dat het met het landbouwbedrijf Wilhelmina- polder niet zo goed ging. Zij beseften dat er zowel in Zeeland als daarbuiten belangstelling zou bestaan voor een nieuw soort woningbouw, aan het wa ter en toch dichtbij een stedelijk cen trum. Tegenstand hebben de grondleg gers van het Goese Meer zeker moeten overwinnen. Het idee dat op de zee ge wonnen landbouwgrond wordt afgegra ven voor de aanleg van een wijk met een zoutwatermeer, riep kritische reac ties op. Het verzet was niet zo groot als tegen ontpoldering langs de Wester- schelde voor natuurherstel, maar toch, het bestond wel. Opmerkelijk genoeg, tegenwoordig wapperen nergens in een wijk in Zeeland zoveel Zeeuwse vlag gen als in het Goese Meer. Hebben de bewoners de behoefte iets te compenseren, dat zij bijvoorbeeld mas saal uit de randstad zijn gekomen en hun nieuwe vaderland nadrukkelijk in de armen willen sluiten? Uit kerncijfers in het jubileumboek blijkt dat niet. Het aantal nietZeeuwen en Zeeuwen houdt elkaar in evenwicht. Managers Het idee dat het Goese Meer een senio- renstad avant la lettre is, wordt ook ge logenstraft. In het Goese Meer wonen zelfs minder 65-plussers (9 procent) dan in heel Goes (18 procent). Veel jonge ge zinnen moeten er gezien de leeftijdsop bouw een plekje hebben gevonden. Ge vraagd naar het beroep van de bewo ners wordt wel een zeker vooroordeel foto Willem Mieras bevestigd. Het Goese Meer is een wijk van veel managers (30), directeuren (25), docenten (23), ondernemers (10) en administrateurs (8). Waarschijnlijk had de directeur van het Bouwfonds niet kunnen bevroeden dat in Zeeland ook die categorie beroepen zo sterk verte genwoordigd is. Oud-voorzitter B. Wolff van de bewo nersvereniging nam gistermiddag in het clubgebouw van de Goese Golf het eer ste exemplaar van het jubileumboek in ontvangst. Bij de vereniging zijn maar liefst 320 van de vierhonderd huishoudens aange sloten. Zij krijgen de publicatie - ge maakt door bewoners - allemaal gratis. En wat is het Goese Meer eigenlijk, een enclave of een wijk van Goes? Wolff hoeft over het antwoord niet lang na te denken. „Een wijk en dat zal alleen maar versterkt worden als het havenge bied van Goes tot ontwikkeling wordt gebracht als woongebied." Het Goese Meer 10 jaar in woord en beeld, Ireen Schmid en Ray Trimbach, 136 blz., 17,50 euro. door Freek Janssen OUDELANDE - Een hond ko pen is een serieuze zaak, vindt Christa de Graaff uit Borssele. Ze was daarom een beetje ver ontwaardigd dat er in de krant zoveel aandacht werd besteed aan een nest van zestien pups in Oudelande. Een 'ongecontroleer de fokkerij', vindt ze. De Qraaff fokt zelf af en toe met een Saarloos wolfshond, met na me voor het behoud van het ras. Ze probeert al jaren mensen die een hond willen kopen er be wust van te maken dat er heel veel bij de aanschaf van een hond komt kijken. „Als mensen zo'n verhaal in de krant lezen, ben ik bang dat ze even snel be sluiten dat ze er ook wel eentje (Advertentie) Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl willen. Een echte fokker vraagt door, geeft mensen bedenktijd, vraagt hoe de situatie thuis is. Die geeft echt geen hond mee aan een stel waarvan beiden veertig uur werken. En als een pup wordt verkocht en het blijkt toch echt niet te gaan, plaatsen ze de hond alsnog er gens anders. Ga over twee jaar nog maar eens kijken, hoeveel van die hondjes nog bij hun eer ste baas zitten." Het steekt haar vooral dat mensen zo snel een Advertentie pup nemen, terwijl de asiels al overvol zitten. J. de Bruyn, teckel-fokster uit Middelburg, is het met De Graaff eens. „Als mensen zo'n stukje lezen, denken ze: 'O, wat leuk, we gaan zo'n pup nemen', terwijl ze het misschien hele maal niet van plan waren. De pups zijn waarschijnlijk ook goedkoper dan bij een fokker. Maar je weet helemaal niet ze ker of de honden wel zijn in geënt of ontwormd. Ik zeg niet dat alle fokkers goed zijn, hoor, maar wij praten bijvoorbeeld al tijd heel goed met mensen, we vragen of ze er goed over heb ben nagedacht." F. Boogaart, de eigenaresse van de zestien pups, snapt de reactie van de fokkers: „Natuurlijk, het is ook concurrentie voor hen, mijn pups zijn goedkoper. Maar ik denk niet dat alleen fokkers goed zijn voor hun honden. Ik sta ook midden in de nacht voor hen op." Bovendien is zij ook voorzichtig in het selecteren van baasjes en bazinnetjes: „Ik praat goed met de mensen, de meeste mensen zijn zelfs beken den van me." (Advertentie) Croissants, een eitje en sterke koffie. De prijs kan nooit een belemmering zijn om te kiezen voor een betere, mooiere keuken. U verdient een echte SieMatic. Van harte welkom! AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet (onder dak bij Pol Woninginrichting) Nleuwendijk 89 0115-564070 GOES PllegerB.V. (ook voor sanitair) Nansenbaan15 0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg Industrieter.Arnestein Grenadierweg 17a 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 GOES - Het Buys Ballot College uit Goes kreeg gisteren uit handen van Erica Terpstra een certificaat Sport-actie- ve school. Dat is ingesteld door het NOC-NSF om scholen te stimuleren sport een belangrijke plek in het onderwijs te geven. Het Buys Ballot College biedt onder meer leerlin gen de mogelijkheid twee uur per week extra te sporten. Zeven andere scholen in Nederland ontvingen het certifi caat. DEN HAAG - Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat is door GroenLinks-Kamerlid W. Duyvendak gevraagd hoe zij over een derde verdieping van de Westerschelde denkt. Duyvendak vindt het vreemd dat de minister duidelijk heeft gemaakt dat zij 'positief' zou staan tegenover een nieuwe verdieping ten bate van de haven van Antwerpen, terwijl de inspraakronde over dat project nog loopt. Hij wil ook weten of de Antwerpse haven heeft aangegeven een vierde verdieping al noodzakelijk te vinden om de groei in de containerscheepvaart te kunnen volgen. 's-HEERENHOEK - De dorpsraad van 's-Heerenhoek wil samen met de dorpsraad van Heinkenszand optrekken om een positief geluid te laten horen over de aanleg van een nieuw goederenspoor door de Quarlespolder. De hui dige lijn - die loopt langs de Sloeweg bij 's-Heerenhoek en langs de bebouwde kom van Heinkenszand - komt dan te vervallen. Tegen het goederenspoor door de Quarlespol der, van industrie- en haventerrein Vlissingen-Oost naar de Zeeuwse spoorlijn, zijn verschillende bezwaren inge diend. Zo vindt de Zeeuwse Milieufederatie het veel beter dat de nieuwe Sloelijn helemaal langs de Sloeweg wordt gelegd in plaats van door de open Quarlespolder. De dorpsraad van 's-Heerenhoek vindt de keuze voor de Quarlespolder juist een goede vanwege vermindering van de overlast en wil dat met de dorpsraad van Heinkenszand laten door klinken om tegenwicht te bieden. GOES - Bij een aanrijding op de kruising Westwal-West- singel in Goes gisteren rond 14 uur is een vrouw gewond geraakt. Een 21-jarige automobilist uit Terneuzen reed over de Westsingel, vanuit de richting Westwal, toen een vrouw voor hem afremde om rechtsaf te slaan. Hij kon niet tijdig stoppen. De 76-jarige vrouw uit Den Haag is met vermoedelijk nekletsel voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd. ten kunnen niet worden aange voerd voor de honderd meter ho ge torens in de Mairepolder. Het bedrijf meent echter dat de molens landschappelijk inpas baar zijn, omdat ze naadloos aansluiten bij de weginfrastruc tuur. De molens moeten net ten zuiden van de rijksweg komen. Bovendien staan ze op meer dan twee kilometer afstand van an dere windmolenparken. Het bedrijf hoopt dat het de i-aad binnenkort een keer uitge breid mag informeren over haar plannen, onder meer door het to nen van fotomontages. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Er is weer een initiatief voor windmolens in de gemeente Reimerswaal. Verpakkingsbedrijf Van Wezel uit Breda wil in de Mairepolder, tussen Rilland en Krabbendijke, vier turbines plaatsen. Het bedrijf wil graag voorzien in zijn eigen energiebehoefte en heeft daarom gepoogd in Breda windmolens te plaatsen. Toen dat niet haalbaar bleek, is het over de gemeentegrens gaan kij ken. Een broer van de eigenaar, die een landbouwbedrijf heeft in de Mairepolder, bracht uit komst: hij wil de windmolens wel plaatsen. Het Bredase bedrijf heeft een jaar geleden al bij de gemeente geïnformeerd naar de mogelijk heden, maar kreeg te horen dat de kansen nihil waren, omdat het bestemmingsplan buitenge bied geen nieuwe windmolens meer toestaat. Positief Nu een ruime meerderheid van de gemeenteraad echter positief tegenover de komst van rijf nieuwe windmolens bij het Bath- se Spuikanaal staat, waagt het bedrijf een nieuwe poging. Het concludeert dat de raad weer open staat voor molens in het buitengebied. Dat is overigens maar de vraag. De nieuwe molens bij het Spui kanaal wil de gemeenteraad ac cepteren, omdat op die plaats al meer turbines staan, die boven dien wegvallen tegen de Ant werpse industrie. Die argumen- SAS VAN GENT - Met het stor ten van de eerste betonpaal heeft commissaris van de konin gin W. van Gelder gisteren het startsein gegeven voor de bouw van de fabriek van alcoholpro ducent Nedalco. De fabriek komt op het terrein van zetmeel- fabrikant Cerestar te staan. De fabriek van Nedalco is in de loop van volgend jaar operatio neel. Met de bouw van de fa briek is een investering van der tig tot veertig miljoen euro ge moeid. Jaarlijks zal er veertig miljoen liter graanalcohol wor den geproduceerd voor de dran ken-, farmaceutische en cosmeti- ca-industrie. De fabriek levert tien banen aan directe werkgele genheid op en een veelvoud aan indirecte werkgelegenheid. Mopperend zaten de Goese studenten in het café. Het ge sprek ging over hun woon ruimte en dan in het bijzon der over de geringe afmeting van hun behuizing. Als je ze mocht geloven, was de kamer van de een nog klei ner dan die van de ander. Daarbij vielen op een gegeven moment zelfs termen als 'be- zemkast' en 'hutkoffer'. Eén van hen had de overtref fende trap gevonden: „Mijn kamer is zo klein, dat geloof je niet. Als we met meer dan drie personen zijn, moeten we wel plat praten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29