>zc rèchekosten lastig te berekenen Belastingvrij betalen van vrijwilligers Bosch-AEG: 1-0 (na verlenging) Huurwaardeforfait op laatste benen 27 iieuwe Wet Kinderopvang zorgt voor hoofdbrekens onder ouders Voorbeeld 1 Voorbeeld 2 Chrysler roept 10.000 auto's terug Nederland sterk in bloemen SER schrapt arbeidsplaatsen Spaanse topman moet terechtstaan Diesel iets goedkoper profijt donderdag 7 oktober 2004 In een klap 200 euro per maand extra betalen voor pre cies dezelfde kinderopvang. Dat zou voor Josien van Vught uit Rotterdam het gevolg zijn van de nieuwe Wet Kinderop vang (WK). Maar zover komt het niet. „Gisteren heb ik het contract met de crèche opge zegd en een oppas aan huis gere geld. Want zo'n bedrag wil ik ge woon niet betalen", zegt de 31-jarige werkende moeder. Van Vught valt in de groep hoge re inkomens, heeft één kind en een werkgever die de bijdrage in de kosten volgend jaar terug schroeft van de helft tot een zes de deel van de kosten. Daarmee valt Van Vught precies onder de groep die door de in voering van de nieuwe kinderop- vangwet zwaar financieel wordt gedupeerd, is haar voorgere kend op een voorlichtingsavond ^ders die een kind op crèche, buitenschoolse opvang of gastouder- mnq hebben, krijgen binnenkort te maken met een compleet nieu- financiering. Gaan we meer of minder betalen, is de grote vraag nar ouders mee worstelen. „Het vinden van een antwoord is een door Sylvia Marmelstein n ert en Hanna Janssen heb- Jfben een dochter die drie da- ,n per week naar de crèche aat. Ze krijgen daarvoor een re ening van 700 euro per maand. [et gezinsinkomen is 49.750 eu- per jaar bruto. Beide werkge el betalen een zesde deel van e kosten, zoals de wet advi seert. De werkgevers betale+samen 133 euro per maand. Van de [verheid krijgen de ouders de jende bijdrage: bij hun jaar- omen vergoedt de overheid 5.5 procent van de crèchekos- en van het eerste kind. Dat Ut uit op 178,50. Jert en Hanna betalen zelf dus tog 288,50 per maand (700 min 33 min 178,50 euro). Als Gert te Hannah meer zouden verdie- Jen (bijvoorbeeld 72.000 euro jier jaar) zou het kostenplaatje f heel anders uit zien. De over bid betaalt dan namelijk nog aaar-1,8 procent mee en dat is 1,60 euro per maand. De aders betalen dan zelf 454,40 maand (700 min 233 min 4,ü0 euro). Zouden ze minder «rdienen (bijvoorbeeld 31.000 aro per jaar), dan betaalt de perheid 50,9 procent van de op vangkosten en betalen ze zelf il0,70 per maand. GPD Jos en Marijke hebben een zoon van 5 en een dochter van 7. Ze gaan drie dagen per [weck naar de buitenschoolse op vang (kosten 330 euro per [maand per kind). Hun gezinsin komen bedraagt 50.000 euro Per !aar- De werkgever van Jos te betalen endie van Ma rijke betaalt een zesde deel. Van de overheid krijgen Jos en flarijke een bijdrage van 25,5 Irocent voor het eerste kind 84,15 euro) en 53,7 procent voor het tweede kind (177,21 Bu ll). In totaal is dat 261,36 euro. j)e werkgeversbijdrage komt lit op 55 euro per kind. De werkgevers hadden per kind 10 euro mogen verstrekken. Iet ontbrekende deel is dus ook i5 euro per kind. )e overheid geeft een extra te- jemoetkoming omdat de werk gever van Jos niet meebetaalt. Die bedraagt bij hun inkomen 44.8 procent van 55 euro (het uitbrekende deel) is 24,60 euro voor het eerste kind. Voor het tweede kind is de tegemoetko ming hoger, namelijk (69,7 pro cent van 55 euro) 38,34 euro. De extra tegemoetkoming is dus in totaal 62,94 euro. los en Marijke betalen zelf nog 660 mm 261,36 min 62,94 335.70 euro per maand. GPD van de crèche. Gjalt Jellesma, voorzitter van de belangenver eniging van Ouders in de Kin deropvang (Boink) kent de ver halen van ouders die fors meer moeten gaan betalen door de in voering van de WK. .,En dat is zuur", zegt hij. Toch vindt hij enige nuance op zijn plaats. „Het beeld ontstaat dat ieder een straks een hogere rekemng krijgt. Maar voor net zo veel mensen wordt de kinderopvang juist beter betaalbaar." Onder ouders is grote verwarring over de nieuwe financiering, weet Jel lesma. Vooral doordat de nieu we wet zo ingewikkeld is dat het een helse klus is om uit te zoeken wie straks meer en wie minder betaalt. Alles hangt af van de persoonlijke situatie. Rooskleuriger „Had Josien van Vught meer kinderen gehad, dan was het plaatje veel rooskleuriger ge weest." Wie voor zichzelf wil we ten hoe hoog de crècherekening uitvalt, moet veel uitzoeken. Al lereerst is een telefoontje naar de opvang nuttig, want de crèche moet officieel geregis treerd staan bij de gemeente. Is dat niet het geval dan draagt de overheid sowieso geen cent bij. Alle bestaande contracten met crèches en bso's (buitenschoolse opvang) zijn vanaf januari ongel dig. Subsidieplekken en bedrijfs- plaatsen bestaan dan ook niet meer. Alle ouders moeten dus een nieuw contract sluiten en krijgen voortaan een rekening van de crèche thuis gestuurd waarop de brutokosten van de opvang staan. Dat kan honder den of duizenden euro's méér zijn dan de oude rekeningen om dat daar vaak al allerlei subsi dies en werkgeversbijdragen vanaf waren gehaald. Ouders moeten zo snel mogelijk uitzoeken welke prijs de crèche gaat vragen. De brancheorgani satie gaat uit van een gemiddel de prijsstijging van iets onder de 5 procent volgend jaar. „Maar het is niet uitgesloten dat er crèches zijn die de prijs veel meer verhogen", zegt een woord voerder van de ondernemersor ganisatie mo-groep. De nieuwe fors hogere rekening is geen re den voor paniek. Van dat be drag krijgt de werknemer name lijk nog een (inkomensafhanke lijk) deel terug van de belasting (variërend van 1,8 procent tot 63 procent voor het eerste kind en 47 tot 63 procent voor het tweede kind). Hoe hoog de af trek is, kan worden opgezocht in de tabellen op www.wetkin- deropvang.nl. Ook is het de be doeling dat de werkgevers van de ouders een derde deel van de kosten gaan vergoeden, maar dat is geen wettelijke verplich ting. Werkgevers Ouders moeten zo snel mogelijk aan hun werkgever vragen of en hoeveel hij gaat bijdragen. Hun bijdrage is namelijk niet ver plicht, maar het is noodzakelijk om het te weten. De overheid geeft ouders extra compensatie als ze van hun baas minder krij gen dan een derde deel van de kosten. De komende twee jaar geldt die extra aftrek voor iedereen, daar na alleen voor gezinnen die maximaal 45.000 euro per jaar verdienen. Ouders die hun ge subsidieerde plek zien verval len, krijgen de komende drie jaar nog een extra vergoeding van de overheid ter compensatie van de hogere kosten. Wie alle noodzakelijke gegevens (kosten crèche, bijdrage werkge vers. en geschat belastbaar ge zinsinkomen van volgend jaar) bij elkaar heeft gesprokkeld, doet er goed aan zo snel moge lijk bij de belastingdienst de 'te gemoetkoming voor kinderop vang' aan te vragen. Wie dat for mulier (staat op www.belasting- dienst.nl) voor 30 november te rugstuurt, krijgt de overheidsbij drage volgend jaar maandelijks uitbetaald. Dat gaat veelal om honderden euro's. Wie te laat is, moet die bedragen zelf voor schieten. Brancheorganisaties en ouderve renigingen raden ouders aan zo snel mogelijk uit te zoeken hoe hun kostenplaatje eruit ziet. „Want met al die bijdragen en compensatieregelingen kunnen de kosten heel erg meevallen en is paniek dus niet nodig. Het ge deelte dat ouders betalen zal vaak veel lager zijn dan de prijs van een oppas. Dan is het toch jammer als je de crèche al hebt afgebeld", zegt Jellesma. GPD Het berekenen van crèchekosten is een hele klus. door Rik Elfrink Maatschappelijke organisa ties en (sport)verenigingen „en de laatste jaren steen en been over een gebrek aan vrij willigers. Steeds minder men sen willen kosteloos de handen uit de mouwen steken. Den reden voor het afnemend aantal bereidwilligen kan zijn dat fiscale mogelijkheden rond om vnjwilligersvergoedingen on bekend terrein zijn. Dat stelt M. Zimmerman, advi seur bij Deloitte Belastingadvi seurs uit Eindhoven. „Betrekke lijk onbekend is bijvoorbeeld dat alle werkelijke kosten van een vrijwilliger onbelast ver goed kunnen worden. Neem bij voorbeeld reiskosten. Als een werknemer meer dan achttien cent ontvangt per gereden kilo meter, wordt dat gezien als loon. Daarbij maakt het niet uit of hij in een dure Mercedes rijdt." „Voor vrijwilligers ligt dat anders. Als door middel van een catalogus kan worden aange toond dat de prijs per gereden autokilometer 40 cent bedraagt, mag dat uitbetaald worden. Over het meerdere boven de achttien cent wordt geen loonbe lasting geheven. Ook de kosten van kleding, stroom of porto kunnen uiteraard aan vrijwilli gers worden vergoed", aldus Zimmerman. Gezagsrelatie Om geen problemen met de Be lastingdienst te krijgen, mag vol gens Zimmerman geen sprake zijn van een gezagsrelatie tus sen de vrijwilliger en de instan tie waarvoor deze actief is. „Als van gezag sprake is, kan de be lastingdienst de verhouding mo gelijk als dienstbetrekking aan merken. In dat geval worden ver goedingen getoetst aan de hand van de wet op de loonbelas ting." In plaats van het verstrekken van kostenvergoedingen kunnen instanties hun vrijwilligers ook een onbelaste (algemene) tijds- vergoeding geven. „Mits sprake is van werkzaamheden die niet beroepsmatig worden verricht", aldus Zimmerman. De vergoeding mag maximaal 21 euro per week en 735 euro per jaar bedragen. „Dat bedrag kun je als vrijwilliger alleen be lastingvrij ontvangen als je - om een voorbeeld te noemen - rela tief veel tijd in je vrijwilligers- werkzaamheden hebt gestoken. Het door de vrijwilliger te ont vangen bedrag mag bovendien niet marktconform zijn. Een bankmedewerker die als vrijwil liger belastingadviezen ver strekt, kan voor twee uurtjes werk geen 700 euro belasting vrij ontvangen." „Overigens komen alle kosten vergoedingen in mindering op het bedrag van 735 euro. Wan neer meer dan 21 euro per week en 735 euro per jaar wordt ver goed dan kan voor de heffing van belasting worden volstaan met een opgave aan de Belas tingdienst, tenzij er toch een bij zondere arbeidsverhouding valt te constateren." De wet geeft aan dat iemand als vrijwilliger kan worden aange merkt wanneer arbeid wordt AMSTERDAM - De autofabrikant DaimlerChrysler roept in Nederland ongeveer 10.000 auto's terug, omdat de air bag mogelijk niet goed werkt. Dat heeft het bedrijf giste ren laten weten. Het gaat om de modellen Chrysler Voyager en Dodge Ram Van uit de periode 1996 tot en met 2000. Door een montagefout werkt een elektrische verbinding die de air bag aan de chauffeurszijde, de claxon en de cruise control aanstuurt, mogelijk niet. De controle van de auto's vindt kosteloos plaats, aldus de fabrikant. ANP DEN HAAG - Nederland zou zich op economisch gebied moeten richten op bloemen, voeding, techniek, materia len, alles rondom water en de creatieve industrie. Dat staat in een rapport van het Innovatieplatform, dat deze week op internet werd gepubliceerd. Buiten de kernpunten zijn er nog opkomende 'sleutelge- bieden' waarop Nederland zich kan concentreren. Het gaat volgens het Innovatieplatform om pensioenen, socia le verzekeringen en Den Haag als stad van vrede en justi tie. Het Innovatieplatform werd een jaar geleden opgericht om de economie een impuls te geven. Het doel is dat Ne derland in 2010 weer koploper is in de Europese kennis economie. De leiding ligt bij premier Balkenende. ANP DEN HAAG - Bij de Sociaal-Economische Raad (SER) verdwijnen volgend jaar 26 arbeidsplaatsen. Met de over heveling van het toezicht op assurantiebemiddelaars naai de Autoriteit Financiële Markten (AFM) zijn twintig ar beidsplaatsen gemoeid. De twintig assurantietoezichthouders die nu nog bij de SER zijn ondergebracht, verhuizen in de loop van vol gend jaar naar de AFM. De SER hield toezicht op de toe treding van assurantiebemiddelaars, terwijl de AFM hun praktijken controleerde. Nu komt al het toezicht op de sector in een hand. Door het vertrek van twintig van de 150 werknemers verdwijnen er bij de ondersteunende diensten zes arbeidsplaatsen. ANP MADRID - Emilio Botin, de bestuursvoorzitter van Ban co Santander Central Hispano (SCH), moet binnenkort voor de rechter verschijnen wegens fraude met fondsen van zijn bank, zo is vernomen in juridische kringen in Ma drid. De rechtszaak, waarvoor de datum nog niet is vastge steld, vindt plaats nadat het Hooggerechtshof een advies om de zaak te seponeren naast zich had neergelegd. SCH is de grootste bank van Spanje. ANP/AFP DEN HAAG - Diesel is gisteren iets goedkoper geworden. Marktleider Shell verlaagde de adviesprijs van de auto brandstof met 0,6 cent tot 95,9 cent per liter. De oude prijs was de hoogste ooit. Benzine bleef gelijk in prijs. Euro ongelood kost 1,295 eu ro per liter en super plus 1,349 euro. ANP foto Jeroen Poortvliet/GPD verricht voor een entiteit die geen vennootschapsbelasting hoeft te betalen. Een uitzondering is gemaakt voor sportverenigingen die wel belasting betalen, zoals betaald voetbalorganisaties. Zimmer man: „De wetgever heeft er reke ning mee gehouden dat met na me in de sportsector veel vrijwil ligers actief zijn. Daarom is het voor sportverenigingen en -stichtingen die belasting beta len toch mogelijk om vergoedin gen aan vrijwilligers te geven. Voor veel clubs, die niet zonder stewards en hulpposten kunnen, is dat een welkome uitzondering gebleken." GPD Ran een brandweerauto dansen? Ia, dat kan hij. Het is een ladder wagen. Een meter lang. Ik heb hem zelf gemaakt omdat speelgoedwinkeliers Seen fatsoenlijke ladderwagens meer Afkopen. Kinderachtig spul, dat wel, roaar niet het aardbevinghestendige materiaal van weleer. ,c" Paar jaar, vanaf mijn derde, was ik zielsgelukkig met mijn eigen grote rode °uten brandweerauto met gele stoelen enen»mie ladder. Dat geluk is niet «te koop, je moet het maken. Ik tim- erde er een voor een jarig joch. Alleen ae wielen wilden niet goed lukken, juten w'elen. Ik zaagde ze uit een P ank Met een decoupeerzaag. Zo jomt het dat hij danst, mijn ladderwa gen. De wielen zijn niet rond, de zaag is nauwkeurig, het zaagblad zwab- Hoor hel hout. Wereldprimeur, zegt Bosch in een persbericht. Een nieu we decoupeerzaag die niet zwabbert. Een decoupeerzaag is een strijkbout met een motor. In de neus van de strijk bout kan een zaagje worden geklemd dat razendsnel op en neer gaat, aange dreven door de motor. Het zaagje wordt door hout of ander materiaal vooruit geduwd en kan figuren zagen. De zaag moet haaks door het hout gaan. Ook in de bocht. Maar dat doet hij niet. Hoe dikker het hout hoe groter de artistieke afwijkingen in de gang van het zaagblad. Het is haast kunst, zo vreemd zijn de vormen van een schijf hout dat bedoeld was als een gaaf rondje. Bosch zegt de decoupeerzaag nu beter in de hand te hebben. Persbericht: 'Door moderne driepuntsgeleiding. Twee hardmetalen geleidingsklemmen passen zich exact aan de dikte van het zaagblad aan, zodat er minder zijde lingse speling is. Aan de achterkant houdt de geleiderol het zaagblad in het juiste spoor.' Het zaagje wordt door twee stalen buffertjes en een wieltje met een gleuf in het gareel gehouden. Ook in bocht: 'De GST 135 BCE impo neert vooral bij de anders zo lastige kromme zaagsneden', zegt het persbe richt. De (mondvol) GST 135 BCE van Bosch gaat ongeveer 200 euro kosten in ge reedschapwinkels. Voor dat geld wil men natuurlijk eerst weten of het wer kelijk waar is dat de zaag niet als een dronken tor door het hout slingert. Het is waar. Maar niet onder alle om standigheden. Ik hield een zaagwed- strijd tussen mijn eigen zwabbermachi ne van Atlas Copco en de nieuwe Bosch die 'professional' wordt genoemd ('pro fessional' zegt niets over kwaliteit, het staat ook op slechte keukenmessen uit China). De Atlas Copco heet ook AEG. De elektrische gereedschapmaker geeft de machines voor beroepstimmerlui de merknaam Atlas Copco en hetzelfde ge reedschap voor amateurs AEG. Bosch heet alleen maar Bosch. Beide wedstrijdmachines kregen splin ternieuwe zaagjes ingeklemd die door verschillende houtsoorten werden ge jaagd. En door verschillende diktes. Ik begon optimistisch met een rondje van tien centimeter doorsnee dat gezaagd moest worden uit een vurenhouten balkje van 5 centimeter dik. Drama! Beide machines maakten er een potje van. Dansende brandweerauto's? Kegel vormige schijven werden het! Maar in minder dik hout was er ver schil. De Bosch ging haaks door alle mogelijke bochten waar de Atlas Cop co (AEG) weer zijn eigen weg wilde gaan, haaks rechtdoor maar schuin in de bocht. De Bosch won de wedstrijd in de verlenging met een keurige bocht in 2,5 centimeter dik hout. Hij is dus be ter dan de mijne en de Consumenten bond zou het met andere machines kun nen uitzoeken. Nog een tip voor ladderwagenmakers met zwabberzagen. Prachtige wielen met of zonder banden, perfect rond, worden geleverd door een internet pos torderbedrijfje: www.pmot.nl in Scheeinda. Het zijn wielen van Merkur, een Tsjechische fabrikant van een bouwsysteem dat lijkt op Meccano. Gekmakend mooi, de wielen van Mer kur! Wouter Klootwijk door Hans Sonders Woonlasten zijn zonder twijfel de grootste slo kop van de huishoudporte monnee. Zeker voor huiseige naren. De kosten van de hypo theek vormen daarbij het leeuwendeel. Tel daarbij op de belastingen - ozb, eigen woningforfait - en het (dure) woonplaatje is compleet. Gelukkig staat daar een be lastingkorting tegenover. De rente van de hypotheek mag van het inkomen worden afge trokken. Sinds enkele jaren niet meer onbeperkt, maar toch. Zo is de duur van de aftrek gelimiteerd tot 30 jaar. Ook moet de overwaarde van het oude huis - het verschil tus sen verkoopprijs en hypo theek - eerst in de nieuwe wo ning worden geïnvesteerd. Al leen voor de hypotheek die daarbovenop nog nodig is, mag de rente worden afge trokken. Voor verdere aantas ting van de aftrek moet ech ter worden gevreesd. Tot aan het begin van de ja ren negentig was de aftrek van hypotheekrente helemaal geen onderwerp van discus sie. Ook de rente van con sumptief krediet voor allerlei andere uitgaven mocht van het inkomen worden afge trokken. „De aftrek van hypotheekren te werd pas een probleem toen de overheidsfinanciën erdoor onder druk kwamen," zegt dr. Marietta Haffner, we tenschappelijk medewerker aan de TU Delft. „Door de ho ger wordende aftrek liep de fiscus steeds meer belastin ginkomsten mis." Haffner is gespecialiseerd in subsidiere gelingen die gelden bij de aanschaf van woningen. De lagere inkomsten voor het Rijk als gevolg van de renteaf trek had verschillende oorza ken. De belangrijkste was de prijsstijging van onroerend goed. Hiervoor waren hogere hypotheken nodig waardoor ook de aftrekbare rentelasten toenamen. De stijging van de huizenprijzen werd mede ver oorzaakt door de tweeverdie ners op de woningmarkt. Om dat banken beide inkomens volledig gingen meetellen voor de hypotheek konden steeds hogere woningprijzen worden gefinancierd. Ook fors stijgende huren drongen veel mensen naar de koopwoningmarkt, wat even eens de pnjs opdreef. Maar 'last but not least' „er werd en wordt ook gewoon te wei nig gebouwd", zegt Haffner. Nu de eens onaantastbare hy potheekrenteaftrek met de Belastingherziening 2001 is gekraakt, moet voor erger worden gevreesd. Dat past ook in een interna tionale trend. Alhoewel de meeste landen om ons heen subsidieregelingen voor de aanschaf van een eigen huis kennen, worden ook die be perkt. Bovendien bestaat het eigen woningforfait niet (meer) in Duitsland, Frankrijk. Enge land, Zweden en Denemar ken. Dit is een veelal totaal onbegrepen belasting. In Ne derland moet daarvoor 0,8 procent van de waarde van het huis bij het inkomen wor den opgeteld en dit zorgt voor een hogere belastinghef fing. oms is die afschaffing overigens gepaard gegaan met verhoging van de ozb. Haffner: „Het forfait komt voort uit een puur economi sche benadering van het ei gen huis. Daarbij wordt het als een investering gezien waarvan de kosten, rente bij voorbeeld, mogen worden af getrokken en de winst, bij voorbeeld huur, wordt be last. De eigenaar/bewoner wordt aangeslagen voor het feit dat hij geen huur hoeft te betalen. Daardoor houdt hij meer over van zijn inkomen." Eerste stap De eerste stap voor afschaf fing van het eigen woningforfaït lijkt echter ge zet. Met ingang van 1 januari 2005 hoeven mensen die geen hypotheekrente aftrekken, ook het forfait niet meer bij hun inkomen op te tellen. Het is een glijdende schaal. „Trekt iemand nog 1000 euro rente af, dan betaalt ie ook nog 1000 euro woningfor fait," aldus een woordvoer der van het ministerie van Fi nanciën. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27