Zeeland in trek bij randstedeling Meijer verovert fastfoodmarkt Regels Tabaksblat blijven vooral voor klein bedrijf lastig 25 i )uderen en jonge gezinnen zoeken rust in Middelburg, Vlissingen en Goes Kleine accountantskantoren boos Minder nieuwe auto's verkocht ThyssenKrupp plant fusie Corus Vlees minder vaak besmet jCBL heeft genoeg van kritiek op fruit het bedrijf donderdag 7 oktober 2004 v Freek Janssen jOES - De huizenmarkt was ja- nlang een grote vetpot. De rijzen in Zeeland stegen de af- i jopen tien jaar gemiddeld met jna 150 procent. De provincie i vooral populair onder diege- ie„ die weg willen uit de rand- lad. „Mensen kijken hier zo te reden. Moet je ze in de tram in |en Haag eens zien." blgens onlangs gepubliceerde ajters van het Kadaster zijn de luizenprijzen in Zeeland het Borbije jaar nog gemiddeld met »ven procent gestegen, het jogste percentage van Neder- ind. Vooral in de steden in Mid- un-Zeeland schoten de prijzen mhoog; Middelburg (11,9 pro sit), Vlissingen (11.0 procent) n Goes (9,6 procent) behoorden at de topvier van Nederland. )ie cijfers zijn inmiddels wel jeen beetje achterhaald, zegt ma- ;elaar G. Joziassen van Sinke [omejan. „Prijzen worden pas jjregistreerd in het Kadaster, en jaar nadat een huis te koop rordt aangeboden. Die cijfers laten dus eigenlijk de situatie tan een jaar geleden zien. Nu is iet allemaal wat minder, je ziet lat het aanbod toeneemt. Er indt een overgang plaats van en verkopersmarkt naar een ko- lersmarkt, de koper heeft nu feel meer invloed op de prijs, luizen staan nu wat langer Mg." jn vergelijking met het landelij ke niveau doet Zeeland het ech ter nog lang niet slecht. In Am- terdam vindt al een tijdje een ichte daling plaats. „Dat heeft indermeer te maken met het ge geven dat we hier altijd achterlo pen op de trend", vertelt Jozias- len. Ook blijft de instroom van mensen van buiten de provincie doorgaan, met name in de ste den Middelburg, Vlissingen en Soes. .Nieuwkomers kijken vaak naar de voorzieningen, zo- ils winkels, scholen en zieken huizen. Vooral de wijken tegen ;de binnenstad zijn daarom erg populair. Wat mij opvalt, is dat mensen die hier een huis Ely de Rozario en Frans Lankester: „Wat is het hier toch genoeglijk." zoeken op de één of andere ma nier een band met Zeeland heb ben, omdat ze er ooit gewoond hebben, of familie hebben wo nen." Terrasje Gepensioneerden maken een be langrijk deel uit van deze groep terugkomers. Frans Lankester en Ely de Rozario verhuisden een paar weken geleden met hun twee ruwharige teckels van Den Haag naar een rustige boer derij net buiten Kloetinge. Ely bracht een groot gedeelte van haar jeugd cloor in Goes. „We wilden altijd al weg als het voor het werk niet meer nodig was om in Den Haag te blijven wo nen." Frans pendelt nog een paar maanden op en neer naar Den Haag, voordat hij in janua ri met vervroegd pensioen gaat. Als belangrijkste reden waarom ze voor Zeeland kozen, noemen ze de rust. „We brachten altijd eens in de paar jaar een bezoek je aan Goes. Dan zaten we op een terrasje op de Grote Markt en zeiden tegen elkaar: 'Wat is het hier toch genoeglijk.' Men sen kijken hier zo tevreden. Moet je ze eens in een tram in Den Haag zien." Peter Verburg van Orisant Ma kelaardij -maakf zelfs regelma tig mee dat ouderen van een jaar of negentig terugkeren naar de kleigrond. „Veel ouderen zoe ken in Zeeland naar een plaats in een woon-zorgcomplex. Ze zijn hier geboren, hebben hun werkzame leven buiten de pro vincie doorgebracht en willen weer terug om hier hun laatste levensdagen door te brengen. Soms zijn dat schrijnende geval len, mensen die zich in de rand stad niet meer veilig voelen. Ze durven daar gewoon niet meer met de rollator de stoep op. Dat zegt wel iets over de grote-ste- denproblematiek. Ook Paul Fermont van Faasse Fermont makelaars ziet een trend dat ouderen de provincie opzoeken. De vraag verschuift volgens hem van het platteland naar het stedelijk gebied. „Een paar jaar geleden was de Zak van Zuid-Beveland erg popu lair. Nu is het prijsverschil met de steden kleiner en zie je dat kopers van buiten de provincie meer geïnteresseerd zijn in Goes en Middelburg." Landschap Ook jonge gezinnen zoeken in Zeeland een plek waar de kinde ren rustig en veilig kunnen op groeien. Maarten en Julia Platje uit Oud-Beijerland verhuizen binnenkort met hun dochtertje van vier en hun zoontje van ze ven maanden naar Vrouwenpol der. Het was een droom die ze al lange tijd koesterden. Julia: „De oma van Maarten woonde daar, wij vonden Walcheren schitte rend, vooral het landschap. Ei genlijk hadden we tien jaar gele den al het idee om daar een huis foto Dirk-Jan Gjeltema te zoeken, het kriebelde elke keer als we er waren." Toen Maarten een baan kon krij gen bij de politie in Zeeland, aar zelden ze geen moment. „De kin deren zijn nog zo klein, dat ze makkelijk ergens anders kun nen wennen. Het is heerlijk, we hebben een huisje dicht bij het strand, daar kunnen we lekker uitwaaien." Het gezin verhuist pas in februari. Het is alleen nog even afwachten of Julia voor die tijd een baan heeft ge vonden in Zeeland. Ze werkt nu nog in een ziekenhuis in Rotter dam. Pendelen is niet de moeite waard: „Ik werk maar vijf en een half uur per dag. Ik hoop ge woon dat ik voor die tijd iets in Zeeland gevonden heb." DEN HAAG - De kleine accountantskantoren en de belan genorganisatie voor het midden- en kleinbedrijf MKB zijn boos over het nieuwe wetsvoorstel voor het toezicht op accountants. Dat heeft de accountantsorganisatie No- vaa gisteren meegedeeld. Uit protest hebben de twee orga nisaties hun deelname aan het Platform Toezicht Accoun tants van de toezichthouder AFM gestaakt. Bij de oprichting van het platform ging Novaa ervan uit dat alle accountantskantoren tegen 'redelijke' voorwaar den en lage kosten een vergunning konden aanvragen. „Dat gaat er heel anders uitzien. Met deze plannen wor den kleinere accountantskantoren uit de markt gedrukt", aldus Novaa-voorzitter C. Verdiesen. Verdiesen meent dat er 'heel ingewikkelde en uitgebreide' vergunningen aangevraagd moeten worden, tegen hoge kosten. „Bij Ahold bijvoorbeeld, kan ik mij dat voorstel len, maar in het midden- en kleinbedrijf ligt dat allemaal wat anders."ANP AMSTERDAM - In de eerste negen maanden van 2004 zijn er 397.174 nieuwe personenauto's verkocht. Dat is 2,5 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van RAI Vere niging en Bovag. De daling schrijven de brancheorganisaties toe aan het nog altijd gebrekkige vertrouwen van de consumenten in het herstel van de economie in Nederland. Dit in tegen stelling tot producenten. Die zijn positiever. Het beste verkochte merk in de eerste negen maanden was Opel, gevolgd door Renault en Peugeot. Het best ver kochte model was de Peugeot 307, gevolgd door de VW Golf en de Peugeot 206. RAI en Bovag houden nog steeds vast aan hun verwach ting dat er over het hele jaar 480.000 nieuwe personen auto's worden verkocht. In 2003 waren dat er 488.977. ANP ISTANBOEL - Het Duitse concern ThyssenKrupp ziet wel wat in een fusie van zijn staaldivisie met het Brits-Ne derlandse Corus. Dat is voor de Duitsers een mogelijke op tie om te komen tot de noodzakelijk geachte verdere con centratie in de Europese staalindustrie. Dat heeft de topman van de staaldivisie van Thyssen Krupp, Ulrich Middelmann, verklaard tegen de zaken krant Financial Times. Hij zei tijdens een staalcongres in Istanboel dat nog geen formele besprekingen met andere bedrijven zijn begonnen en dat ThyssenKrupp bij het stre ven naar krachtenbundeling alleen op vriendschappelijke basis te werk zal gaan. ANP DEN HAAG - Kip en rund- en varkensvlees waren afgelo pen jaar minder vaak besmet met schadelijke bacteriën dan een jaar eerder. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerd onderzoek van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA). Afgelopen jaar was 11 procent van het kippenvlees be smet met de salmonellabacterie. Voor de campylobacter- bacterie was dit bijna 26 procent. De VWA spreekt van een duidelijke daling ten opzichte van 2002, toen de per centages respectievelijk 13 en 31 bedroegen. ANP VOORBURG - De koepelorgani satie voor de supermarkt branche CBL heeft genoeg van de kritiek van de organisaties Stichting Natuur en Milieu, Mi lieudefensie en Goede Waar Co over voedselveiligheidsrisi- 'co's bij de consumptie van groenten en fruit. Op onder meer de internetpagi na weetwatjeeet.nl publiceren de organisaties de uitkomsten van onderzoeken naar groenten en fruit in de supermarkt. Het CBL spreekt over een lastercam pagne. In de onderzoeken die op de in ternetpagina te vinden zijn, ko men de supermarkten er niet al tijd even goed af. Volgens het CBL maken de organisaties mis bruik van het gewasbescher- mingsmiddelenbeleid in Euro pa Ze hanteren 'nultoleranties' voor residuen van middelen. Re cent aangetroffen overschrijdin- van deze normen vormen |ens het CBL geen gevaar voor de volksgezondheid. De milieuorganisaties gebrui ken volgens het CBL het volks gezondheidsaspect tegen super markten en spelen bewust in op onrustgevoelens bij kwetsbare doelgroepen zoals moeders met kleine kinderen. Het CBL liet gisteren in een brief aan de mi nisters van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit en Volksge zondheid, Welzijn en Sport we ten dat de leden van het CBL ge noeg hebben van de 'lastercam- door Henk Postma KRUININGEN - Van landarbei der tot één van Europa's groot ste aardappelhandelaren. En van een fabriekje in de fruit boomgaard tot één van de groot ste aardappelverwerkende be drijven ter wereld. De historie van het Kruinings familiebe drijf Meijer heeft veel weg van de Grote Amerikaanse Droom. In een joint venture met Ameri- ka's grootste fritesbakker Lamb Weston Inc. verovert Meijer nu de Europese fastfoodmarkt. Met een almaar uitdijend assorti ment diepgevroren aardappel producten. De zaadjes komen nog steeds uit het hooggebergte van Peru. Maar de veredeling vindt als al tijd in Nederland plaats. Euro pa's meest geliefde aardappel rassen komen uit de Hollandse klei. Het Kruinings familiebedrijf Meijer groeide daardoor groot als exporteur. Tot de fastfood- sector aan z'n opmars begon. Meijer speelde daar op in met de oprichting van een fabriekje voor diepgevroren aardappelpro ducten als frites en chips. Het is inmiddels één van de grootste ter wereld. Beslissend was de joint venture die Meijer in 1994 aanging met Lamb Weston Inc., de grootste fritesbakker van Noord-Ameri- ka, en ook marktleider in Azië. „We waren al langer op zoek naar een partner", zegt 'co-chairman' Kees Meijer. „Zelf waren we toen nog niet groot genoeg om veel te kunnen investeren in product- en proces ontwikkeling. Dat was nodig om de fastfoodketens binnen te komen. Lamb Weston/Meijer zocht in die tijd een springplank naar de Europese markt. Daar voor hadden wij de kennis en de distributiemogelijkheden in huis." Het bleek een ideale combina tie. Lamb Weston/Meijer is nu de snelst groeiende producent van diepgevroren aardappelpro ducten in Europa. Het markt aandeel is opgelopen tot 23 pro cent. Daarnaast vindt export plaats naar het Midden-Oosten en Zuid-Amerika. Vanuit Kruinin- gen worden nu zo'n 300 soorten diepgevroren frites, chips en een grote diversiteit aan andere aardappelspecialiteiten op de Productiestraat van Lamb Weston/Meijer markt gebracht. Die zijn in het algemeen niet bestemd voor di recte verkoop aan consumenten. Wel voor grote klanten als inter nationale fastfood, hotel, restau rant of catering ketens. Het bedrijfscomplex, tegenover het NS-station Kruiningen-Yer- seke, herbergt nu 650 personeels leden, verdeeld over productie lijnen en afdelingen voor uiteen lopende activiteiten als product ontwikkeling, marketing en grondstoffenbewaking. De pro ductie in Kruiningen groeide van 35.000 naar 260.000 ton per jaar. Daarnaast werden de afge lopen jaren fabrieken aange kocht in Bergen op Zoom en Oos- terbierum. Die tillen de capaci teit naar meer dan 500.000 ton per jaar. Er werken daar ook nog eens zo'n 350 mensen Kiem De kiem voor dat alles werd vroeg in de vorige eeuw gelegd. Grootvader Meijer, geboren in 1900, ruilde op twintigjarige leeftijd het karig bestaan als landarbeider in voor een toe komst als aardappelcommissio nair. Hij bemiddelde bij de ver Naam: Lamb Weston Meijer Plaats: Kruiningen Opgericht: 1985 Aantal medewerkers: 1000 (650 in Kruiningen) Omzet: 350 miljoen euro koop van aardappelen aan ex porteurs. Vader Meijer begon zelf een exportbedrijf. En toen dienden de fastfoodketens zich aan. Het zette de Meijers er toe aan zelf diepgevroren aardappel producten te gaan produceren. Lamb Weston/Meijer is vrijwel volledig op de buitenlandse af zetmarkt gericht. Bijna 97 pro cent van de producten wordt geëxporteerd. „We richten ons op de boven kant van de markt. Dat bete kent dat we steeds nieuwe pro ducten ontwikkelen van zo hoog mogelijke kwaliteit. In het bui tenland slaan die eerder aan. De Nederlander is daar wat te zui nig voor." Het bedrijf heeft toe gang tot de meest vooraanstaan de aardappeltelers en leveran ciers in Europa. Al met al zijn dat er zo'n duizend. In eigen be heer kweekt Meijer zelf nieuwe rassen, en wordt gewerkt aan de verbetering van bestaande ras sen. Die worden wereldwijd ver kocht, met name voor verwer king tot chips. Sinds kort worden ook zoete aardappelen tot snack ver werkt. „Dat zijn eigenlijk geen aardappelen. Het is een groente uit tropische en subtropische ge bieden." Nieuw zijn ook de 'Amaizeing fries', gefrituurde aardappel sticks met de smaak van maïs. Het is de zoveelste smaakva- riant. Want er worden - om nog maar eens wat te noemen - ook steeds meer aardappelsnacks geënt op tapas-tradities, of van een laag je kruiden, kaas, mosterd en zelfs bier voorzien. Voor kinde ren zijn er bijvoorbeeld 'Taterba- bies', snacks waarin een gezicht is uitgesneden. Bedrijfsgeheimen Lamb Westen/Meijer maakt in Kruiningen gebruik van compu tergestuurde processystemen. Die zijn zo geavanceerd dat ze behoren tot de bedrijfsgehei men. De productiehallen worden be waakt alsof het militaire objec ten zijn. Fotograferen is er ten strengste verboden, tenzij onder strikte voorwaarden en speciale begeleiding. „Veel van de systemen zijn door ons zelf ontwikkeld. We streven naar zo groot mogelijke efficiëncy. Soms kan een simpel idee tot een aanmerkelijke ver betering leiden. Dat is niet iets wat je de concurrentie graag laat zien." Aandeelhouders van beursgeno teerde ondernemingen krijgen nog steeds niet genoeg informa tie over de inkomsten van de be stuurders. Hoewel bijna alle on dernemingen de aangescherpte regels voor goed ondememings- bestuur onderschrijven, hebben vooral de kleinere ondernemin gen moeite met de uitwerking er van. door Mathijs Rotteveel DEN HAAG - Het overgrote deel van de Nederlandse beurs genoteerde bedrijven heeft in het jaarverslag 2003 aandacht besteed aan de beloning van het ondernemingsbestuur. Dit is een vooruitgang ten opzichte van vorige jaren, maar de duide lijkheid laat nog steeds te wen sen over, zegt Paul Frentrop, di recteur van Deminor Neder land, een belangenvertegenwoor diger van institutionele aandeel houders. „Dat bedrijven een f hun jaarverslag inruimen voor het beloningsbeleid van het be stuur zegt weinig als die para grafen onduidelijk zijn", zegt Frentrop. Hij neemt een stukje uit het jaarverslag van uitzend bureau Vedior als voorbeeld. „Leningen die renteloos aan be stuurders zijn verstrekt en in een gift kunnen worden omge zet als bepaalde prestatiedoelen worden behaald, staat er. Er staat echter niet bij wat die pres tatiedoelen zijn. Het bestuur en de raad van commissarissen zijn dus vrij die zelf in te vullen en de beloning van het bestuur zo te beïnvloeden", aldus Fren trop. De woorden van Frentop onder strepen de conclusies van een on derzoek naar de effecten van de gedragsregels voor beursgeno teerde ondernemingen, die Mor ris Tabaksblat deze week presen teerde. Deze gedragsregels wor den per 1 januari 2005 inge voerd om het vertrouwen in het bedrijfsleven te herstellen. De afgelopen maanden heeft een evaluatiecommissie alvast bekeken of bedrijven de nieuwe regels onderschrijven en al be zig zijn met de implementatie er van. In het algemeen zijn de con clusies positief. Het gros van de onderzochte bedrijven onder schrijft het belang van de ge dragsregels en op veel aandeel houdersvergaderingen is 'be hoorlijk bedrijfsbestuur' een vast agendapunt. Ook met de informatie over de beloningen van bestuurders lijkt het goed te zitten. Verre weg de meeste bedrijven wijden in hun jaarverslag een para graaf aan 'bezoldiging bestuur'. Deze paragraaf blinkt - volgens de cijfers van de evaluatie - ech ter niet uit door duidelijkheid. Veel bedrijven tonen geen onder scheid tussen vaste en variabele beloningen (opties). Meer dan helft van de AEX-ondernemin- gen geeft geen informatie over de maximale ontslagvergoeding of de contractduur van bestuur ders. Vooral de kleinere bedrij ven lijken moeite te hebben om aan de 118 nieuwe regels van Ta baksblat te voldoen. Ze vinden ze meer geschikt voor grote on dernemingen: de implementatie is te duur en ze zijn bang niet meer aan ondernemen toe te ko men. Joost van Beek, vermogensbe heerder bij Kempen Capital Ma nagement, belegt voor zijn klan ten veel in kleinere ondernemin gen. Hij beaamt dat de regels re latief meer vergen van kleine be drijven en vindt zelf ook niet al le regels even belangrijk. „Van de 118 regels voor goed onderne merschap die de commissie Ta baksblat heeft opgesteld, heb ben wij er 27 als meest relevant bestempeld," zegt Van Beek. „Wij vinden een goede risicobe heersing binnen een bedrijf erg belangrijk, maar wij begrijpen best dat een klein bedrijf ook een kleine raad van commissaris sen heeft en dus niet onderver deeld kan worden in allerlei sub commissies." Turven Volgens Van Beek moeten we niet proberen te turven aan hoe veel regels een bedrijf wel of niet voldoet. „Zo'n inventarisa tie kan een verkeerd beeld schet sen", zegt hij. „Sommige bedrij ven staan nu op een achterstand maar doen wel hun best, terwijl andere misschien maar heel wei nig aan hun structuur hoeven te veranderen. Volgend jaar gaan de regels in en dan kunnen we pas echt kijken hoe men ervoor staat." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25