PROVINCIALE ZEEUWSE COURA luropa zegt ja tegen Turkije ontdekking Volgende week stakingen in het openbaar vervoer BLUF h— L ■V. a VERGELIJKE Levenslang in moordzaak Baarn HAARDENSHOW IN GOES *T 14,15 EN 16 OKTOBER ÖGEBR. DOMINICUS BV www.dominicus.nl lommissie stemt in met onderhandelingen over toetreding Chauffeur treft 4 illegalen aan n vrachtauto Politie begint onderzoek gewonde baby era Yo prinses Maxima apensoort Betalen met chip in je lichaam Handtekeningen tegen WCT De Bruijn al vlot kansloos op WK Zon en een bui Nu en dan zon, maar ook een enkele bui. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. Maxima rond 15 graden. jaargang no. 237 jnderdag 7 oktober 2004 ios nummer €1,25 "internet: www.pzc.nl j—j oorTon van Lierop RUSSEL - Turkije heeft steren een voorzichtig 'ja' 'ekregen van Brussel. Anka- mag van de Europese ommissie beginnen met on- erhandelingen over EU-lid- laatschap, mits de rege- ng-Erdogan verdere her- ormingen doorvoert en erk op de mensenrechten lijft letten. )ok moet het mogelijk blijven i Turkse werknemers perma- !EDE - In een oplegger van een achtwagen van het transport- ledrijf Alcaline in Eede zijn linsdag veertien illegalen aange- roffen. e vrachtwagen was van Frank- k onderweg naar zijn thuisba- iEede. De illegalen, tien man- in en vier vrouwen, zijn ver- óedelijk in het Belgische Wet- iren in de laadruimte gestapt. chauffeur ontdekte ze toen j in Eede de oplegger opende. mensen zijn waarschijnlijk in Vietnamese afkomst. Ver- oed wordt dat ze richting En- land wilden gaan. De politie inkt dat de illegalen in een ver- erde vrachtauto zijn gestapt. GOES - De politie Zeeland is een onderzoek begonnen naar aanleiding van de zwa re verwondingen van een ruim drie maanden oud jon getje uit de gemeente Borse- le. De ouders van het kind, twee dertigjarige inwoners van de gemeente Borsele, zijn aangehouden wegens mogelijke betrokkenheid. Vorige week woensdag werd de baby binnenge bracht in het ziekenhuis in Goes. De politie wil niet zeggen hoe het kind daar te rechtkwam. Vanwege zijn zware verwondingen werd bet kind direct doorge stuurd naar het ziekenhuis in Antweipen. De behande lend arts vermoedde dat bet om een misdrijf ging en waarschuwde de politie. De oudere van het kind, die 1D bet ziekenhuis op be zoek waren, zijn direct aan gehouden Volgens politie woordvoerder A. Don wordt gewerkt aan de uitle- vering van de ouders, die nog vastzitten in België. .Als alles goed gaat, wor den ze morgen o verge dra- g®. Inmiddels is de poli- he Zeeland al begonnen rod een buurtonderzoek. bet belang van het onder- Hfck doet de politie geen uitlatingen over de verwon den van de baby. Het kindje verkeert nog steeds rokritieke toestand. Advertentie I n nent te weren van de Europese arbeidsmarkt. Met die aanbeve lingen aan de EU-regeringslei- ders zegt de Europese Commis sie volgens voorzitter Prodi on der voorwaarden ja. Ankara heeft positief gereageerd op het rapport. De EU moet volgens het rapport steeds de mogelijkheid hebben de gesprekken te staken. De aan bevelingen van de commissie, waarmee de EU-regeringslei- ders in december unaniem moe ten instemmen, konden niet re kenen op steun van het dage lijks bestuur van de EU. Hoewel het gisteren niet tot stemming kwam, sprak eurocommissaris Bolkestein zich tegen Turkije uit. Hij vindt dat het land nog niet ver genoeg staat op het ge bied van mensenrechten. Je kunt Turkije echter niet lan ger uitstel geven, zei Europees commissaris Verheugen (Uitbrei ding) gisteren. De EU-leiders moeten in december aangeven wanneer onderhandelingen kun nen beginnen. Deze gaan zeker tien tot vijftien jaar duren. Ver heugen en zijn collega's eisen dat Turkije voor aan gesprek ken stevige hervormingen van de strafwetgeving doorvoert. Om de acceptatie van Turkije te vergroten, moet verder de moge lijkheid openblijven om Turkse arbeiders tot ver na toetreding te weren uit de overige lidsta ten. Dat stuitte gisteren al op enige kritiek. „Daarmee wordt Turkije een B-lid", zei Groen- Links-lid Lagendijk. Over het algemeen waren de reacties echter positief. De Turk se premier Erdogan zei erop te vertrouwen dat 'de positieve toonzetting van de commissie ook de politieke wil van de staats- en regeringsleiders weer spiegelt'. Huidig EU-voorzitter Nederland noemde het rapport 'een goede basis voor de besluit vorming in december'. Ook de Turkse erfvijand Griekenland was positief. Het rapport van de commissie bleef overigens op de vlakte over de kwestie-Cyprus. CDA tegen In de Tweede Kamer waren de reacties gemengd. Het CDA is in principe tegen het aanvangen van onderhandelingen met An kara. „Dat kan nu nog niet", zei fractievoorzitter Verhagen. „Er ligt nog een te groot gat tussen de hervormingen op papier en de werkelijkheid." De WD steunt de mogelijke beperking voor Turkse werknemers om naar Europa te komen. Dat is voor de partij een voorwaarde om in te stemmen met onderhan delingen. De PvdA noemt het rapport 'een goede basis'. De Europese Commissie gaf gis teren ook het advies de al be staande kandidaat-lidstaten Roemenië en Bulgarije per 1 ja nuari 2007 toe te laten treden. Verder zou Europa volgend jaar ook onderhandelingen kunnen beginnen met Kroatië, dat eind vorig jaar al het lidmaatschap had aangevraagd. ANP pagina 4 Turkije moet beloften waarmaken AMSTERDAM - Prinses Maxima en rapper Ali B groeten elkaar door op hedendaag se manier de vuisten tegen elkaar te stoten. Maxima was gisteren aanwezig bij de pre mière van de film See Yourself, waarin leerlingen in het vmbo en mbo hun veelal ne gatieve imago en zelfbeeld onderzoeken. Staatssecretaris Rutte (Onderwijs) maakte zich bij die gelegenheid boos over dat negatieve imago. „Zonder mensen met een be roepsopleiding kunnen we al onze innovatieprojecten wel stopzetten", aldus Rutte. PARIJS - In het noorden van Congo is een apensoort ontdekt met de afmetingen van een goril la. Dit meldt het Britse weten schappelijke blad New Scientist in zijn editie van zaterdag. Het bestaan van de soort wordt gestaafd door ooggetuigenversla gen, ontdekte botten en een vi deo-opname. Het gaat om een dier dat wel twee meter lang kan zijn en tussen de 85 en 100 kilo weegt. Hiermee valt het in de klasse van de gorilla. De verhalen over vreemde apen soorten in het verre noorden van Congo gaan terug naar de tijd dat de Belgen daar de scep ter zwaaiden. Europese jagers wisten in 1898 foto's van het dier te maken. Een Amerikaanse primatologe wist in 2002 de apen op video te zetten en kwam zelfs een groep je van vier dieren tegen in de dichte bossen. ANP door James McGonigal DEN HAAG - Het overleg over de CAO voor gemeente-ambte naren zal vandaag vrijwel zeker stuklopen, met name op het punt van het functioneel leef tijdsontslag (FLO). In dat geval wordt er volgende week woens dag gestaakt in het openbaar vervoer. Hoe en waar moet nog worden vastgesteld. Dat zeggen bronnen rond de on derhandelingen over de CAO voor gemeente-ambtenaren, die geldt voor 193.000 werknemers. Behalve het FLO vormt ook de looneis van de bonden (1,25 pro cent) een struikelblok. De gemeenten zetten als werkge vers in op de nullijn. Bovendien willen zij een einde maken aan de regeling dat brandweerlieden en ambulance personeel met 55 jaar kunnen stoppen met werken en chauf feurs in het openbaar vervoer met 60. Aansluitend ontvangen zij een uitkering tot hun pensioenge rechtigde leeftijd. De gemeenten menen dat de wet op leeftijdsdiscriminatie deze bepaling illegaal heeft gemaakt. De kostbare regeling dreigt bo vendien nog de helft duurder te worden door de kabinetsplan nen rond het afschaffen van vut en prepensioen, die ook FLO ra ken. De bonden verzetten zich mordi cus tegen aantasting van dit ver worven recht. Bovendien gaan zij er van uit dat de grondslag er van nog steeds aanwezig is. De ze functies zijn zwaar en dus on gezond, zodat vroegpensioen lo gisch en noodzakelijk is, zo luidt de redenering. Andere functies De VNG bracht vorige maand een rapport uit, waarin medi sche onderzoekers aantoonden dat het anno 2004, met alle ver beteringen in apparatuur en an dere arbeidsomstandigheden, voor ambulancepersoneel wel (Advertentie) Kruidvat Zie onze advertentie elders In deze door John Elberse UTRECHT - De rechtbank in Utrecht heeft een 60-jarige man uit Baarn gisteren veroordeeld tot levenslang. De rechtbank acht bewezen dat hij Baarnse echtpaar Hans en Ria Müller met geweld heeft omgebracht. De stoffelijke overschotten van het paar zijn begin dit jaar ge vonden in een geïmproviseerd graf op het terrein van de kin derboerderij die de veroordeel de jarenlang beheerde. Officier van justitie Y. Hopman eiste twee weken geleden levenslang. De man heeft vanaf zijn arresta tie in januari gezwegen over de zaak. De advocaat van de ver dachte, M. Melchers, kondigde gisteren hoger beroep aan. In het vonnis hekelde de recht bank het feit dat de veroordeel de 'consequent heeft geweigerd ook maar enige opening van za ken te geven'. Het college sprak van 'twee afschuwelijke moor den', die 'zonder scrupules en volgens vooropgezet plan' zijn gepleegd. De wijze waarop de man zich van zijn slachtoffers heeft ontdaan, noemde de recht bank 'mensonterend'. Het feit dat hij het echtpaar Dan komt er geen hogesnelheidslijn, geen breedbandinternet en geen medische appa ratuur, maakte hij duidelijk. De staatssecretaris trekt 5 miljoen euro uit voor initiatie ven om het imago van vmbo en mbo te verbeteren. Rutte zei te zijn geschrokken van jongeren die zeggen dat meepraten iets is voor mensen van de universiteit. Hij be schouwt mensen met een beroepsopleiding als onmisbaar voor de samenleving en hij vindt dat zij dat ook moeten gaan inzien. foto Olaf Kraak/ANP Personeel Schelde eist duidelijkheid Het duurt niet lang meer voordat we allemaal zonder por temonnee op stap kunnen. Dat komt door de intrede van de zogeheten Radio Frequency Identification Device. Dat is een chip die wordt aangebracht onder de huid. De Baja Beach Club in Rotterdam is naar eigen zeggen de eerste discotheek ter wereld die deze beta lingsvorm introduceert. Lobbygroep Zeeland Anders heeft gisteren een pakket met ruim 3500 handtekeningen tegen de aanleg van een Westerschelde Container Terminal overhandigd aan gede puteerde H. van Waveren. De handtekeningen zijn van Zeeuwen die, net als Zeeland Anders, bang zijn dat een WCT de rust en openheid van de provincie te veel zal aantasten; zij willen de werkgelegen- heid op andere manieren stimuleren. Jean Paul de Bruijn was gisteren na anderhalf uur biljarten al vrijwel kans loos op het WK drieban den. De Hulstenaar ver loor met 3-0 van de Belg Eddy Leppens. Alleen 3-0-winst vandaag tegen Polychronopoulos en een 3-0-zege van de Griek op Leppens (morgen) kunnen De Bruijn nog een ronde ver- der helpen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Economie: 23, 24, 25 en 27 (Advertentie) Vanaf nu zijn alle uitwedstrijden van het Nederlands Elftal in de kwalificatieronde naar het Wereldkampioenschap 2006 in Duitsland live op Radio 10 Gold te horen. Luister dus a.s. zaterdag vanaf 19.00 uur naar Oranje-Uit op Radio 10 Gold met Jos Kuyer, Bert Nederiof en Vincent Schildkamp. Kijk voor alle informatie op www.oranje-uit.nl meevalt met die zware en belas tende arbeid. De VNG, die na mens de gemeenten de CAO-on- derhandelingen voert, wil het FLO vervangen door een rege ling waarbij brandweerlieden en anderen in FLO-beroepen na een aantal jaren andere functies krijgen en/of worden om- en bij geschoold. Bij vertrek uit hun functie is ook een premie be spreekbaar. Volgens de vakbonden is de ac tiebereidheid bij het openbaar vervoer, de brandweer en het ambulancepersoneel groot. GPD (Advertentie) heeft begraven maakt de zaak 'extra weerzinwekkend'. De rechtbank heeft met het opleg gen van levenslang zeker willen stellen dat man niet meer in de maatschappij terugkeert. De veroordeelde heeft gehan deld vanuit een financieel mo tief. In 1999 kon hij nauwelijks van zijn eigen geld rondkomen. Het echtpaar Müller was vermo gend. De veroordeelde gold als 'huisvriend' van het paar. De rechtbank neemt als feit aan dat de Müllers tussen 4 en 10 no vember 1999 door de man zijn om gebracht, in hun eigen wo ning in Baarn. ANP KRANT VOOR Z F ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14.95 Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving va (postlbankrekeningnummer: j PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de colofon treft u nadere infoimatie aan 1 Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14.95 Ik geef dnerbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automati sche incasso 19,95). per kwartaal met automa tische incasso 58,00). D per jaar met automatische incasso 222,50). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: F, 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1