ocu is op weg naar de honderd WK-droom De Bruijn snel voorbij iljarten in schaduw van stadion de Kuip Hopen op plek in olympische familie Rafael van der Vaart op het tweede plan Veldrijden start met nieuwe World Cup 19 'SV'er één van de weinig overgebleven schakels naar verleden Oranje n Van Galen verhoord na vechtpartij Wielerzege voor De Jongh in België Toch geen hartklachten bij Kostelic Oranje stijgt op de wereldranglijst Moerenhout kan naar Davitamon Giro start in Reggio di Calabria Constante ontrole van Olympiërs Kon, donderdag 7 oktober 2004 LntP sportredactie SrWIJK - Rafael van der art maakt zich voorlopig wei- illusies over een basisplaats het Nederlands elftal. De jdenvelder van Ajax kreeg vo- e week van bondscoach Mar- van Basten te horen dat hij ~h voorlopig moet richten op positie van linkshalf. „En staat nu Edgar Davids", weet Van der Vaart. Van Basten wil met Oranje voorlopig met drie aanvallers en drie midden velders spelen, de positie van schaduwspits vervalt. „Daarom moet ik me richten op de positie van linkshalf", aldus Van der Vaart, die een goed gevoel aan de ontmoeting met Van Basten overhield. „Ik vond het nuttig. Het ging altijd crescendo met me, nu moet ik er voor knokken. Dat ga.ik ook doen. Ik weet dat ik hier uiteindelijk alleen maar beter van wordt." Romeo Castelen liet gisteren de training van Oranje schieten. De aanvaller van Feyenoord kreeg dinsdag een schop op de linkerwreef en bleef aan de kant. Castelen rekent erop dat hij zaterdag tegen Macedonië kan spelen. „Ik had kunnen trai nen, maar de dokter vond het be ter dat ik rust nam. Ik hoop mor gen weer wat te kunnen doen." De blessure van Castelen is weer een beproeving voor het ideeëngoed van de technische staf, die de buitenspeler heilig verklaarde. In de drie interlands onder Van Basten kregen achter eenvolgens Castelen, Dave van denüergh, Romano Denneboom en Dirk Kuijt een kans. Van hen voldeed Kuijt - bij Feyenoord centrumspits - het best, maar haalde ook Castelen een vol doende. Als de ex-speler van ADO Den Haag niet kan spelen én Van Basten vasthoudt aan zijn systeem, komt de bonds coach automatisch uit bij debu tant Kevin Bobson. ANP/GPD [tWUK - Tussen alle nieuwe richten in het Oranje-kamp mt Phillip Cocu één van de inig overgebleven schakels ar het verleden. Na drie EK's, WK en zes tropenjaren in icelona is de PSV'er nog al- niet uitgekeken op het Ne- rlands elftal. Dus is Cocu er komende week tegen Macedo- enFinland weer bij. hter zijn naam prijken 84 in lands. net zoveel als ex-re- irdhouder Aron Winter. Op de nglijst aller tijden moet hij jg maar drie spelers voor zich llden: Frank de Boer (112), jwin van der Sar (92) en Mare rermars (86). De magische van honderd interlands »rt. Fraaie statistieken voor speler die pas op zijn 25ste ibuteerde in Oranje, maar Co- u er niet wakker van. Éuk voor later, nu niet rele- jnt, luidt zijn credo. De PSV'er r heeft het druk genoeg met ndere zaken. Na Euro 2004 be- hij zich urenlang voor de j\ om tot de conclusie te ko- len dat het Oranje-shirt hem jg te goed past om het weg te jen. Marco van Basten gunde n de rust om te herstellen van blessure, maar zegde toe dat Cocu zou oproepen als die eer fit en in vorm was. „De indscoach gaf aan dat hij me bij wilde houden, voor met het oog op de ervaring. week is Cocu er voor het irstbij sinds Oranje wordt aan- ivoerd door Van Basten. De al- skunner is na Guus Hiddink, ank Rijkaard, Louis van Gaal Dick Advocaat toe aan zijn Phillip Cocu (rechts) relativeert het zogenaamde nieuwe elan waarmee Oranje sinds twee maanden is omgeven, foto Hans van Weel/GPD vijfde bondscoach. Bovendien onderging de selectie na het EK een facelift. Romeo Castelen, Ke vin Bobson en Khalid Boulah- rouz zag hij zelfs nog nooit van dichtbij. Desondanks kostte het Cocu geen moeite de draad op te pakken, hij waant zich niet in een vreemde omgeving. „Ik heb me weer gemeld na een kleine periode van afwezigheid", klinkt het nuchter. „Ik heb ie dereen een hand gegeven, zoals altijd, en vervolgens ga je het beste uit jezelf halen. Het is ze ker niet zo dat ik,hier rondloop met het idee 'wat vreemd'." Niet schokkend Cocu relativeert het nieuwe elan waarmee Oranje sinds twee maanden is omgeven. Hij viel de afgelopen dagen niet van de ene verbazing in de andere. „Ik heb geen schokkende dingen meege maakt. Iedere trainer doet het op zijn eigen manier, ook Van Basten. Het gaat vaak om kleine veranderingen. De wijze van trainen, de wijze van beleven, benaderen van pers, besprekin gen. Het is inderdaad zo dat er een onbevangen sfeer heerst. Maar het is nu niet revolutio nair anders. Ik denk niet: wat is hier allemaal aan de hand?" Misschien komt het omdat Cocu eerder werkte onder Rijkaard, die bij Oranje (1998-2000) en bij Barcelona zijn baas was. Rijk aard en Van Basten doorliepen de Ajax-opleiding, beiden wer den geschoold door Johan Cruijff. Cocu erkent en herkent de overeenkomsten. „Ze hebben dezelfde opleiding gehad, dezelf de trainers dus ook. Ze hebben de positieve dingen van dezelfde mensen opgepikt. Dat merk ik aan bepaalde trainingsvormen, die deden we onder Rijkaard ook. En er wordt veel over voet bal gesproken, wedstrijden wor den nagekeken. Je merkt dat al les wordt gedaan om het team beter te maken." Het duel met Tsjechië zag Cocu vanaf de tri bune. Hij zag zaken die vatbaar zijn voor verbetering, maar nog meer aanknopingspunten voor de nabije toekomst. „In elk ge val een ploeg die wilde vechten. Daar moeten we de komende wedstrijden op voortborduren." Posities Normaliter zal de PSV'er zater dag in Macedonië en volgende week tegen Finland centraal achterin spelen, op de plek van de geblesseerde André Ooijer. Cocu zegt er nog niet over nage dacht te hebben. „We hebben nog niet over posities gespro ken. Ik ben net terug, bezig op niveau te komen, fysiek die laat ste procentjes toe te voegen. Ik ben fit, maar nog niet topfit. Qua trainingsarbeid is dit voor mij een belangrijke week. En dan zien we wel wat de plannen van de bondscoach zijn." Over het uitgangspunt voor de komen de twee duels is Cocu kort. Winst, tweemaal, eind volgende week moet Oranje er zes punten bij hebben. „Wij zijn goed be gonnen, maar daar moeten we wel een vervolg aan geven. Roe menië heeft al negen punten. We kunnen het ons niet veroorlo ven nu tegen deze tegenstanders punten te laten liggen." GPD ALKMAAR - Barry van Galen is gistermorgen door de po litie van Zaanstreek-Waterland aangehouden. De voetbal ler van AZ was zondagavond betrokken bij een vechtpar tij op de kermis van Assendelft. Twee 27-jarige vrouwen deden aangifte tegen Van Galen wegens mishandeling. Na het verhoor mocht Van Galen weer naar huis. Een woordvoerder van AZ bevestigde de betrokkenheid van Barry van Galen bij de vechtpartij. „Het klopt dat hij is aangehouden. De politie wilde zijn verklaring horen. Verder willen we er inhoudelijk helemaal niet op ingaan. We beschouwen het voorlopig nog niet als een zaak van de club." ANP ZELE - Steven de Jongh heeft een internationale wieler wedstrijd in de Oost-Vlaamse plaats Zele gewonnen, de laatste profkoers van het seizoen in deze contreien. De Ra- borenner was na 152 kilometer de rapste in een kopgroep van zeven. Hij hield onder anderen de Belgen Wouter van Mechelen en Wilfried Cretskens achter zich. ANP/BELGA ZAGREB - Skiër Ivica Kostelic uit Kroatië heeft toch geen hartklachten. Dat bleek tijdens onderzoek in een zie kenhuis. De wereldkampioen op het onderdeel slalom kreeg bij trainingen last van versnelde hartslag en ver moeidheidsverschijnselen, waarna aanvankelijk gevreesd werd voor hartproblemen. Maar waarschijnlijk werden de klachten veroorzaakt door een gekneusde rib en een verkoudheid. ANP/DPA LONDEN - Het Nederlands voetbalelftal is op de wereld ranglijst een plaats gestegen. Oranje staat nu vijfde. Tsjechïe, tegenstander in de WK-kwalificatie, zakte van vijf naar zes. Nederland won het laatste kwalificatieduel met 2-0 van de Tsjechen. De ranglijst: 1. Brazilië 845. 2. Frankrijk 799, 3. Argentinië (4), 4. Spanje 774 (3), 5. Ne derland 755, 6. Tsjechië 751 (5), 7. Engeland 739, 8. Portu gal 735 (11), Italië 735 (9), 10. Mexico 734 (8). ANP STEENBERGEN - Koos Moerenhout heeft een aanbie ding op zak om volgend jaar te rijden voor de nieuwe Bel gische wielerploeg Davitamon-Lotto. De renner uit Steen bergen heeft het bod in beraad. Moerenhout (30) reed eerder voor Rabobank, Farm Frites, Domo-Farmes Frites en de afgelopen twee jaar voor Lot to-Domo. Manager Mare Sergeant neemt een aantal ren ners van die laatste ploeg mee naar het nieuwe Davita mon-Lotto. ANP MILAAN - De Ronde van Italië 2005 begint in Reggio di Calabria met een proloog over 1,2 kilometer. De eerste dag van de 88e Giro is op 7 mei. Het einde is voorzien op 29 mei, zoals altijd in Milaan, de stad van de organisator. Het tussenliggende routeschema is nog niet bekend. ANP IPELLE AAN DEN IJSSEL - lympische sporters dienen uortaan constant verantwoor- ing af te leggen over hun ver- Kjfplaats. Die maatregel staat verband met out-of-competi- on dopingcontroles. de aanloop naar de Spelen in hene moesten de olympische sorters al permanent aangeven aar ze verbleven. Die maatre- 1 wordt nu doorgetrokken. Op ze manier kunnen dopingcon- oleurs makkelijker tests hou- en bij bijvoorbeeld trainings- ampen. Totnogtoe kwam het aak voor dat controleurs voor iets bij een training versche en. omdat de betreffende atleet het buitenland verbleef, lorters die tot de wereldtop be uren. moeten maandelijks een tnnulier invullen waarin ze enbaar maken waar ze verblij- en op welke uren ze trainen, u atleten hoeven geen verant- ording af te leggen hoe ze i vrije tijd invullen. De maat hei is gevorderd door het inter zonaal anti-dopingbureau aóa. „Die wil in het kader van out-of-competion controles F deze informatie beschik- tn zegt Koen Terlouw, direc- van DoCoNed. „Het is de Woeling dat in de toekomst u& niet-olympische sporters Un verblijfplaats doorgeven, war dat systeem is niet hele- Ba- uitgekristalliseerd.ANP Hulster biljarter in Rotterdam na eerste verlies al nagenoeg kansloos door Frits Bakker ROTTERDAM - De WK-droom van Jean Paul de Bruijn is na an derhalf uur biljarten al voorbij. Op de openingsdag van het toer nooi, gisteren in Rotterdam, stierf de 39-jarige Hulstenaar een vroege dood. Het kansloze 3-0-verlies tegen de Belg Eddy Leppens betekent voor De Bruijn vrijwel zeker de uitscha keling voor het hoofdtoernooi. Drie snelle sets in het Rotter damse Topsportcentrum velden het vonnis over de man die zo graag ook eens wil schitteren met de wereldtop. De Bruijn geeft in de nationale competitie blijk van een stijgende vorm, maar ging op het WK tenonder aan mentale druk. Hij zocht na zijn partij vol ongeloof naar een verklaring. „Ik heb vorm, ik heb vertrou wen, maar op beslissende mo menten gaat het mis", zei de Hulstenaar moedeloos. „Dan loopt het spel niet en kan ik niet boven mezelf uitgroeien. Waar dat aan ligt? Ik heb er al zo dik wijls over nagedacht. Misschien zou een mentale oppepper voor zo'n wedstrijd helpen. Ik heb een soort Ted Troost nodig om me uit die crisis te praten." Het debacle van een slechte start tekende zich al af in de eer ste set van zijn partij tegen Lep pens. De Belgische tegenstander won die eerste omloop in drie beurten (15-3) en speelde vanaf dat moment onbevangen en zon der stress. Bij De Bruijn sloeg de verkramping onmiddellijk toe en lukte niets meer. Zijn hoogste serie over drie sets kwam niet boven de vier, het moyenne lag net iets boven de één. Leppens viel met vijf nul len op rij wel even stil in de der de set, maar haalde fluitend de finish (15-3, 15-9 en 15-10). Met een gemiddelde dat twee keer zo hoog lag als dat van De Bruijn (2.045 tegen 1.190). Moeilijke bal Zoeken naar excuses had geen zin. De Bruijn: „Bij mij liep het spel niet, bij Leppens leek het alsof er geen moeilijke ballen be staan. Dat is heel de partij zo ge bleven. Het zat allemaal net niet mee. Ik moet eerlijk zijn: ik heb niet één moeilijke bal gemaakt." Dat deed Leppens, die na zijn snelle opening in het ritme kwam, op alle beslissende mo menten wel. De Belg voelde ook niets van de kou in de speelzaal waarover andere spelers klaag den. „Van mij mogen ze een WK ook in een ijssalon houden als ik al tijd speel zoals vandaag", glun derde hij tussen twee setjes door. De Bruijn kon er geen lach je voor opbrengen. De partij glipte hem na de start steeds ver der uit de vingers. „Hij zat ook met zo'n strak gezicht op zijn stoel", zei de Zeeuwse scheids rechter Liduin de Bruijn (nee, geen familie) na afloop. „Het leek wel alsof hij onder enorme spanning stond." Hoe zeer dat de klasse van De Bruijn aantast, bleek vooral ook op dit WK. De Brabander John Tijssens, die twee weken terug nog van het biljart werd ge speeld door De Bruijn, had in zijn poule wel een bliksemstart. De vijfde en beslissende set was briljant. Tijssens was in drie beurten, in vijf minuten, met een serie van negen bij de finish. Jean Paul de Bruijn speelt in zijn poule van drie vandaag (11.00 uur) nog tegen de Griek Polychronopoulos. Alleen bij een overwinning van 3-0 heeft de Hulstenaar nog een water dun kansje. Dan moet Leppens een dag later met 3-0 verliezen van de Griek en beslist het moyenne van de drie spelers. „Het is een kans van één op hon derd", gaf De Bruijn toe. door Edward Swier DEN HAAG - Traditie is een groot goed voor het Internatio naal Olympisch Comité. Maar vernieuwing wordt niet uit de weg gegaan. Vijf sporten krijgen daarom de kans zich te kandide ren voor de Spelen van 2012. Rugby, karate, squash, golf en roller sports (skeeleren) mogen zich voor 15 november 2004 op papier profileren bij het IOC. De vijf bonden zijn momenteel druk bezig antwoorden te formu leren op 33 toelatingsvragen. Op het IOC-congres van juli 2005, in Singapore, zal beslist worden welke sporten in 2012 op het olympisch programma ko men. Eerder al besloot het IOC dat de Zomerspelen bestaan uit 28 takken van sport, met in to taal maximum 300 onderdelen en 10.500 actieve deelnemers. Meer ruimte is er niet. Komen rugby, karate, squash, golf en/of roller sports erbij, dan vallen an dere sporten af. Honkbal, soft bal en de moderne vijfkamp stonden al op de nominatie afge voerd te worden en zullen op nieuw angstig moeten wachten. Er is een fiks aantal criteria waar sporten aan moeten vol doen willen ze olympisch wor den of blijven. Historie, traditie, mondiale spreiding, populari teit, imago, dopingbeleid, de pre sentatie, de media-aandacht, de kosten en zelfs de invloed van een sport op het milieu worden meegewogen. De vijf kandi daat-sporten proberen op diver se wijzen het IOC te overtuigen. De World Karate Federation was tijdens de Spelen in Athene voortdurend daar waar IOC-le- den zich begaven. Het was nau welijks nog stille diplomatie te noemen. In 172 landen wordt aan karate gedaan. „Verder vol doen we aan alle andere selectie criteria", zegt Diana Pluut van de Kara te-do Bond Daarbij pro beert de sport het IOC te overtui gen van de maatschappelijke waarde van karate. „Misschien klinkt het zweverig, maar door de sport staan veel mensen ster ker in het leven." GPD Jean Paul de Bruijn had geen schijn van kans tegen de Belg Eddy Leppens. foto Cor Vos/GPD door Ad Pertijs '°nt gezelschap van wereldspelers op het WK in Rotterdam lf[itsBakker OTTERDAM - De naam op het score- is mooier dan zijn spel op het bil- ft ^ernan Noboa uit Ecuador °P het eerste gezicht iets weg van ttn^ere damfenomeen Jannes van r al, zoals hij op zijn stoel zit weg 1 «ijncn. Achter zijn brilletje gaat f r,agische blik schuil. Alsof hij de ®szijn^n sc'10lu'ers meedraagt tij- wordt met droge cijfers wegge- KpK de ?Peningsdag van het WK mm n in fr°tterdam, met een rrnne,waai' de gemiddelde cafébil- zich niet voor op de borst slaat, 'corebord is na afloop onverbidde lijk: de Japanner Tatsuo Arai wint met 3-0, de gemiddeldes zijn weinig bril jant (0.978 tegen 0.800). Jean Paul de Bruijn uit Hulst speelt op één van de vier andere biljarts niet veel beter. Zijn toernooi wordt op de eerste dag ook al om zeep geholpen door een kansloze 3-0. Hij heeft wel een betere tegenstan der: de spichtige Belg Eddy Leppens. Het 57e WK voor driebanders, in een sportcentrum in de schaduw van de Rotterdamse Kuip, kreeg gisteren een statige opening. Achter een jongedame met de Nederlandse vlag liepen 48 spe lers in een parade de arena binnen. Een bont gezelschap, aangevoerd door de Turkse wereldkampioen Sayginer en met veel spelers die in het circuit onbe kend en onbemind zijn. Wie heeft er ooit gehoord van Hamdi Badr uit Egypte? Of van Elazar Rami rez uit Colombia en Salvatore Papa uit Italië? Het is dat de Nederlanders, zes in totaal, zijn uitgedost met een grote oranje strik, anders was Erwin van de Heuvel ook door niemand herkend. Een Brabander, een belofte naar het schijnt, die zijn schaarse vrije tijd als dakbedekker liever zou inruilen voor een prof carrière als biljarter. Indrukwekkend Het speelveld, met hoge tribunes aan één kant van de zaal is op zijn minst in drukwekkend. Daar waar anders vol leyballers, basketballers en zaalvoetbal lers voor veel herrie zorgen, heerst nu de serene stilte van het biljarten, met een zacht muziekje op de achtergrond. De tribunes, die plaats bieden aan twaalfhonderd toeschouwers, zijn ang stig leeg. „Ik denk", zei John Tijssens, één van de Nederlandse deelnemers, „dat er hiernaast meer mensen staan te kijken bij de training van Feyenoord dan hier in de zaal." Dat zal wel door de schiftingen komen, want op de eerste twee dagen komen vooral veel mindere goden aan tafel. Za terdag en zondag gaat het pas echt om de titel en zal het spelpeil stijgen. Wie nu een WK wil winnen, moet minstens twee als moyenne spelen. Dat was vroe ger wel anders. Op het eerste WK, in 1928 in Reims, werd Edmond Soussa uit Egypte winnaar met 0.552. De hege monie van de Belgische veelvraat Ray mond Ceulemans is tot grote opluch ting van zijn rivalen ook voorbij. Hij won ooit, tussen 1963 en 1980, zeven tien van de achttien titels op rij. Alleen de Japanner Kobayashi wist hem één keer (nog wel in Antwerpen) te ver schalken. Het potentieel winnaars is nu groter. In de laatste tien jaar van het WK driebanden stonden tien verschil lende spelers op het hoogste schavot. Voor Daniel Sanchez, die vorige maand in Antwerpen de wereldbeker won, kreeg het toernooi in Rotterdam een valse start. Hij was na zijn vlucht van uit Madrid zijn bagage en dus ook zijn biljartkeu kwijtgeraakt. Bij 'de ope ningssessie toonde de kettingrokende Spanjaard weer een schrale glimlach: „Ik kan spelen, mijn keu is terecht." BREDA - Niet alleen het weg- wielrennen krijgt met de Pro Tour een nieuwe competitie-op- zet. Het veldrijden is eveneens veranderd. De UCI Cyclo-cross World Cup moet de nieuwe rode draad door het hele seizoen wor den. Zondag (10 oktober) staat in het Belgische Wortegem-Pete- gem de eerste cross in een serie van elf op het programma. Alle toppers zijn er van de partij. De nieuwe serie vervangt de oude, die kleiner van omvang was. Per land mocht tot voor heen één WB-Grand Prix gehou den worden. Nu hebben alleen de Belgen er al drie. Nederland telt twee World Cup-crossen: die van Pijnacker (14 november) en Hoogerheide (23 januari). De intentie is het de kleinere cross- landen vooral in financieel op zicht makkelijker te maken een wereldbekerwedstrijd op poten te zetten. Voorlopig hapten al leen organisatoren uit zes tradi tionele crosslanden (Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland, Tsjechië en Italië) toe. Buiten de Cyclo-cross World Cup telt het veldrijden nog twee grote competities: de Bel gisch-Nederlandse Superpresti ge cyclo-cross en de puur Vlaam se GvA-Trofee. Aangezien de in ternationale veldrittop vooral bestaat uit Vlamingen zijn deze series voor de meeste renners minstens zo belangrijk als de in ternationale World Cup. Samen omvatten de drie competities 26 crossen. De wedstrijden van Kalmthout en Overijse behoren tot geen van drie. Ook deze twee hebben echter een plaats gevon den op de overvolle kalender. Richard Groenendaal blijft de belangrijkste uitdager voor het contingent Vlaamse toppers. Hij heeft nog last van zijn knie bij het lopen. „Maar voor het overi ge is de voorbereiding op het sei zoen prima verlopen. Dat was vorig jaar niet zo." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19