Motorclub levert een uur in PZC PZC Kinderdijk wil kinderkopjes houden Een beetje lente in de herfst Forse celstraffen voor Vlissingse veelplegers 13 De Uitlaat gaat minder crossen om aan geluidsnormen te voldoen Eerste paal alcoholfabriek de grond in Spectaculair iporten in Middelburg W etenschapsdag in Zeeuwse bieb in Middelburg Valse dierenbeschermers op pad Buys Ballot krijgt sportcertificaat Aanrijding in Goes Moskovieten naar gemaal Cadzand Peijs' visie op verdieping gevraagd agenda Fokkers: koop niet zomaar een puppie donderdag 7 oktober 2004 MIDDELBURG - Motorclub De Uitlaat gaat per week één uur minder crossen op haar terrein Vlissingen-Oost. Daarmee komt de vereniging tegemoet aan de overschrijding van de ge- hiidsgrenzen. Met de handrei king hoopt de club de komende jaren op het terrein te kunnen doorrijden, totdat De Uitlaat naar het nieuwe Centrum voor Lawaaisporten bij Bath ver huist. ;oortaan houden de motorlief hebbers van De Uitlaat er om zeven uur Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330EB middelburg Tel: 0118-493000 Pax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnee Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 .E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl mee op in plaats van acht uur. In de winter is dat geen pro bleem, want dan is het vaak al te donker om te crossen. In de zomer moeten de motoren ook echt om zeven uur stipt aan de kant. Daarnaast rijdt de club op de zaterdag- en zondagmidda gen van één tot vijf uur. Door één uur per week in te leve ren hoopt de vereniging de over schrijding van de geluidsnor men teniet te doen. Naar aanlei ding van een bezwaarschrift van een omwonende werd de ge luidsproductie van de motor club vorig jaar gemeten. In eer ste instantie leek de club niet bo ven de geluidsmaxima uit te ko men. Maar na constatering van een fout in het geluidsrapport bleken de crossers toch te veel lawaai te produceren. In de eer ste berekeningen bleek een extra factor ten onrechte achter wege te zijn gelaten. „Met een extra straffactor wegens het ka rakter van het crossen kwamen we twee decibel boven de gren zen uit", aldus voorzitter N. van der Lee van De Uitlaat. Met het inleveren van het uurtje op de woensdagavond, meent de voor zitter onder de geldende gren zen uit te komen. „Het betreft hier een zogeheten avonduur, en die telt extra zwaar in de bereke ningen mee." De kwestie over de geluidsgren- zen speelt al langere tijd. Eind vorig jaar kreeg de motorsport vereniging het bericht van Zee land Seaports dat ze de locatie in Vlissingen-Oost rond de jaar wisseling diende te verlaten. Volgens het havenschap bood de beperkte geluidsruimte voor het haventerrein niet langer de mo gelijkheid om door te crossen De motorcrossers van De Uit laat reageerden ontsteld. Ze ma ken sinds 1978 gebruik van het terrein nabij de entree van het Sloegebied bij de Engelandweg. De motorrijders vonden dat het havenschap, na zoveel jaar, niet zomaar het terrein mocht slui ten. Uiteindelijk kwamen de par tijen toch tot een vergelijk. De motorcrossers mochten- onder strikte condities doorrijden - tot dat de motorclub naar Bath ver huist. Want daar wordt al lan ger nagedacht over een Centrum voor lawaaisporten. te vestigen aan de Grensweg in de buurt van Bath, pal tegen de Belgische grens. Voordeel is dat er daar in de di recte omgeving weinig bewo ners zijn en dat alle herriemak- ende clubs bij elkaar kunnen worden gevestigd. Naast de Vlis- singse motorclub, zouden ook de motorclub van Rilland, een kleiduivenschietvereniging en een kartingclub naar het Cen trum voor lawaaisporten gaan verhuizen. De onderhandelingen over het nieuwe centrum lopen al jaren, maar volgens Van der Lee be gint er schot in de ontwikkeling van het terrein te komen. Vol gens de voorzitter lopen de laat ste pachtovereenkomsten eind 2005 af en moet het vanaf 2006, mits er geen bezwaren komen, mogelijk zijn om in Bath te mo torcrossen. RAS VAN GENT - Met het stor ten van de eerste betonpaal heeft commissaris van de konin gin W. van Gelder gisteren het startsein gegeven voor de bouw van de fabriek van alcoholpro ducent Nedalco. De fabriek komt op het terrein van zetmeel- fabrikant Cerestar te staan. Niet alleen levert Cerestar de grondstoffen voor de graanalco- hol van Nedalco aan, de alcohol- fabriek gaat ook gebruik maken van de waterzuivering van Ce restar. De fabriek van Nedalco is in de loop van volgend jaar operatio neel. Met de bouw van de fa briek is een investering van der- lig tot veertig miljoen euro ge moeid.. Jaarlijks zal er veertig miljoen li- er graanalcohol worden gepro- luceerd voor de dranken-, far- naceutische en cosmetica-indus- rie. De nieuwe fabriek levert tien ba nen aan directe werkgelegen heid op en een veelvoud aan in- iirecte werkgelegenheid. Ko ninklijke Nedalco is een joint venture van Cosun en CSM Sui ker en een van de marktleiders in de productie van agrarische alcohol in Europa. MIDDELBURG - Jongeren uit heel de provincie kunnen op [dinsdag 26 oktober kennis ma ken met spectaculaire sporten tijdens de Action Games. ongeren tussen twaalf en acht tien jaar kunnen op de Markt in liddelburg meedoen aan activi teiten als kooivoetbal, ultimate risbee, discgolf, sumo-worste- len, streettennis en capoeira. De ctiriteiten zijn door jongeren elf georganiseerd, in het kader 'an het project whoZnext. Van- it de hele provincie rijden op [oktober speciale bussen naar iddelburg. Ze kunnen zich ter skke voor de activiteiten in drijven. De Action Games du- en van 13.00 tot 18.00 uur. Bewoners van de Kinderdijk zijn gehecht aan de kinderkopjes voor de deur. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Goed, ze zijn wat hob belig en het is ook ongemakkelijk om er overheen te fietsen. Toch hebben veel mensen iets met de kinderkopjes in de stad. Bewoners van de Kinderdijk in Middelburg willen de steentjes zelfs he lemaal niet kwijt. De gemeente heeft plannen om de keien op de Kinderdijk te vervangen door mo derne, gladde, gebakken stenen. Precies zoals al eerder gebeurde op de Koren dijk, in het verlengde van de straat. Buurtbewoners willen dat de kinderkop jes blijven liggen. Vijftig mensen heb ben het dagelijks gemeentebestuur in een brief gevraagd om nog eens goed na te denken over de bestrating. „Die kin derkopjes passen juist zo mooi bij de jachthaven en de bruggetjes", zegt be woner John Jansen. De monumentale huizen op de dijk zijn de afgelopen jaren gerestaureerd, de straat is daardoor een sieraad voor de monumentenstad Middelburg gewor den, schrijven de bewoners. „De Kinder dijk is mede bepalend voor de uitstra ling die Middelburg zo aantrekkelijk maakt." Door de kinderkopjes te ver vangen, gaat het specifieke karakter van de straat verloren, vinden ze. De bewoners van de Kinderdijk krijgen steun van Piet Castenmiller, gemeente raadslid voor het CDA. „Het zou heel erg zonde zijn als die kinderkopjes ver dwijnen", zegt hij. „De sfeer van de Kin derdijk wordt daardoor aangetast. Als raadslid mag ik me eigenlijk niet met straatstenen bemoeien, maar dit leeft zo erg, dat het een politiek onderwerp is." Castenmiller heeft aan het college van B en W gevraagd of de bewoners zeggenschap krijgen bij de inrichting van hun woonomgeving. Hij wil dat de wens van de bewoners wordt ingewil ligd. Tussen de Korendijk en de Kinderdijk, om de hoek in de Nieuwepoortstraat, hangt een lofzang aan het kinderkopje, het gedicht 'De stad en het nat' van Cha- wwa Wijnberg. 'De kinderkopjes in de stad ik heb ze lief, de dwaze keien', schreef de stadsdichter van Middel burg. „Het is heel sneu", reageert ze op de plannen. „We zijn een middeleeuwse stad, laat dat alsjeblieft zien. Je hoeft daar toch niet met de auto overheen te rijden?" En toch is juist dat één van de redenen om de kinderkopjes te vervangen, zegt Peter Wijmans van de gemeente. „We kijken bijvoorbeeld ook naar het ge luid, klinkers zijn rustiger. Ze zijn bo vendien ook comfortabeler voor fiet sers." De plannen voor de Kinderdijk zijn het gevolg van het 'masterplan bin nenstad', op basis waarvan ook het win kelgebied is opgeknapt. „Dat waaiert uit naar de omliggende straten. We zijn foto Lex de Meester die weg ingeslagen met de Kousteense- dijk en de Korendijk. Alle wegen naar het centrum worden met natuursteen bestraat, de andere wegen worden be straat met gebakken materiaal." Boven dien zijn kinderkopjes veel duurder dan gewone straattegels, zegt Wijmans. Vooral omdat op de Kinderdijk drie ver schillende soorten keien nodig zijn. Sluiproute Bewoners zijn bang dat de Kinderdijk straks wel heel erg comfortabel wordt voor auto's. „Er komt meer verkeer als het wegdek beter is", denkt Jansen. „Het is natuurlijk al een sluiproute. Maar verkeer is niet de belangrijkste re den dat we die brief hebben gestuurd. We vinden het gewoon niet mooi." De reacties van de bewoners worden deze maand nog voorgelegd aan het college van burgemeester en wethouders, ver telt Wijmans. Dat neemt vervolgens een besluit. Er wordt overigens pas aan de straat begonnen als de Dokbrug terug geplaatst is. Dat gebeurt vermoedelijk volgende maand. MIDDELBURG - Laat je her sens kraken in de Zeeuwse Bibliotheek. Dat is het thema van de jaarlijkse wetenschaps dag op zondag 24 oktober. Belangstellenden, zowel jong als oud, kunnen samen met stu denten van de Hogeschool Zee land met Lego-Mindstorms ver schillende robots bouwen. In de Robot Arena is het mogelijk het bouwwerk te testen. Ook is er een Pretlab te vinden. Voor taai freaks, creatieve geesten en rechtlijnige denkers is er het spel Cranium. Echte hersenkra- kers zijn de WetenQuizz en de IQ-testen. Op de tweede verdieping kun nen gamers terecht voor compu terspelletjes. Theatergroep Het Bedrijf V/H toont het rariteiten kabinet L'Anatome. Psycholoog R. Diekstra spreekt over weten schap. Onderwijsdirecteur P. Po well van de Roosevelt Academy praat over het verstand gebrui ken. Verder is er een optreden van de Russische gitaris/muzikant I. Presnyakov. Hij speelt klassiek, jazz, flamen co, bossa nova en pop. In de au la is een documentaire te zien over het genie Panamarenko. De Wetenschapsdag wordt ge houden van 11.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - De medewer- kers van de Vlissingse manege W Paardoes hadden er niets van ge merkt. In het geniep kwam deze week een nestje kuikens uit op de manege. De kuikentjes hobbe len nu vrolijk tussen de mensen en dieren door. Het is eventjes lente in de herfst. De kuikens worden netjes behandeld door de andere dieren op het erf. „De eerste keer dat ze naar de voederbak liepen, gingen de gan zen en duiven even aan de kant", zegt een medewerker van de ma nege. „De kuikens sprongen zo de bak in en zaten al snel vol.. Pas toen de kuikens uitgegeten waren, begonnen de andere die ren te eten. Maar nu moeten ze er gewoon voor knokken hoor. We helpen ze er nog wel een beet je bij." Van de hond hadden de kuikens niets te vrezen. „De hond wil nog wel eens eieren op eten, maar hij heeft niet goed op zitten letten. Nu doet hij de kui kens niets hoor. Hij is heel lief voor jonge dieren. Maar eieren ziet hij gewoon als voer." De kui kentjes kunnen overal op het erf komen. „We laten het ze zelf maar een beetje uitzoeken. Ze hobbelen gewoon wat rond. Weg lopen zullen ze niet doen hoor. Ze blijven in de buurt van de voe derbak." foto Lex de Meester KOEWACHT - Dierenbescherming Zeeuws-Vlaanderen is de dupe van malafide colporteurs. In Koewacht en Zaamslag gaan personen langs de deur die kaarten verko pen ten bate van 'de dieren'. Zij hebben echter niets met de organisatie te maken. De Dierenbescherming en de ge meente Temeuzen hebben aangifte gedaan. M. de Jonge, een van de medewerkers van Dierenbescher ming Zeeuws-Vlaanderen, zit erg met de situatie in haar maag. Afgelopen maandag is de jaarlijkse collecteweek van start gegaan en alle bijdragen zijn meer dan welkom. Toen vrijwilligers van de Dierenbescherming deze week in Koewacht en Zaamslag langs de deuren gingen, kregen ze echter te horen: „Zijn jullie er nu alwéér?" De Jonge: „Oplichters zijn ons voor geweest. Zij vertellen een zielig verhaal, verkopen kaarten en vertellen de men sen dat de opbrengst ten goede komt aan de dieren. Ze to nen desgevraagd een vervalste legitimatie en vergun ning." GOES - Het Buys Ballot College uit Goes kreeg gisteren uit handen van Erica Terpstra een certificaat Sport-actie- ve school. Dat is ingesteld door het NOC*NSF om scholen te stimuleren sport een belangrijke plek in het onderwijs te geven. Het Buys Ballot College biedt onder meer leerlin gen de mogelijkheid twee uur per week extra te sporten. GOES - Op de kruising van de Westwal en de Westsingel in Goes vond gisteren een aanrijding plaats. Een 21-jari- ge automobilist uit Temeuzen reed over de Westsingel, ko mende uit de richting van de Westwal. Hij kon niet tijdig stoppen toen een voor hem rijdende 76-jarige bestuurster uit Den Haag voor het overige verkeer afremde om rechts af te slaan. De vrouw is met vermoedelijk nekletsel voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Bei de voertuigen raakten zwaar beschadigd. CADZAND - Een delegatie van de Stadsverwarming van Moskou brengt vandaag een werkbezoek aan het gemaal in Cadzand. De Moskovieten doen Cadzand aan om tech nische kennis te verwerven. Zij krijgen uitleg van mede werkers van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen over het zo efficiënt mogelijk verpompen van water. De techni sche staat van veel Russische installaties vertoont nog al tijd een redelijke afspiegeling van de financiële situatie waarin het land zich de afgelopen decennia bevond. DEN HAAG - Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat is door GroenLinks-Kamerlid W. Duyvendak gevraagd hoe zij over een derde verdieping van de Westerschelde denkt. Duyvendak vindt het vreemd dat de minister duidelijk heeft gemaakt dat zij 'positief' zou staan tegenover een nieuwe verdieping ten bate van de haven van Antwerpen, terwijl de inspraakronde over dat project nog loopt. Hij wil ook weten of de Antwerpse haven heeft aangegeven een vierde verdieping al noodzakelijk te vinden om de groei in de containerscheepvaart te kunnen volgen. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter F. van He- mert-Meeuwis heeft gisteren twee veelplegers uit Vlissingen gevangenisstraffen van tien en acht maanden opgelegd. Een 35-jarige verdachte werd zwaar der gestraft, omdat hij nog in zijn proeftijd zat van een veroor deling voor diefstallen. „Met zo'n strafblad komen jullie in aanmerking voor de hoofd prijs", merkte de politierechter op. Ze vond bewezen dat de notoire drugsverslaafden in de nacht van 13 op 14 juli in Vlissingen hadden ingebroken in een wie- lerwinkel en dezelfde nacht een woninginbraak hadden ge pleegd. De mannen ontkenden hardnek kig. De 31-jarige verdachte gaf wel toe een gestolen krat met le ge flessen bij een supermarkt te hebben ingeleverd. Zijn kom paan bekende blikjes bier uit een winkel te hebben weggeno men. Ook voelde hij zich verant woordelijk voor het binnendrin gen van een woning, waarvan hij werd verdacht. Voor het overige liet het crimine le duo zich in vage termen uit over de inbraken. Zo vertelde de 31-jarige man dat hij met zijn fiets door de ruit van de wieier- winkel was gegaan. Het bloed, dat op de glasscherven was aan getroffen, bleek van hem afkom stig te zijn. „Ik was die nacht stomdronken, maar ik heb niets meegenomen", zei hij. Een slot, dat op de toonbank in de winkel lag, werd in een tas van de mede verdachte aangetroffen. Ook met de woninginbraak zeiden ze niets van doen te hebben. Een buurman van de gedupeer de had bij de woninginbraak de (vreemde) voornamen van het duo gehoord. Ook had hij gezien dat ze met een krat bier en een computer aan de haal waren ge gaan. De woning was totaal overhoop gehaald. De buit be stond verder uit audio- en ste reoapparatuur. flessen sterke drank, een gsm en een fototoe stel. Volgens officier van justitie R. Rammeloo liep het bewijs niet over. Hij eiste tegen de 31-jarige Vlissinger tien maan den gevangenisstraf en tegen zijn 35-jarige stadgenoot zeven maanden cel. Hij rekende de oudste verdachte de woningin braak niet aan. De raadslieden A. Bals en G. Veen vroegen hun cliënten vrij te spreken van de inbraken en pleitten voor straf fen, gelijk aan het voorarrest. De politierechter was een ande re mening toegedaan. De Vlissin- gers staan teboek als kansarme veelplegers. De junks zeiden hun verslavingsproblematiek te willen aanpakken. „Dat klinkt positief, maar eerst moeten we afrekenen", aldus de politierech ter. STREEKACTIVITEITEN VLISSINGEN Petruskerk, 9.30 i 55+ yoga. door Freek Janssen OUDELANDE - Een hond ko pen is een serieuze zaak, vindt Christa de Graaff uit Borssele. Ze was daarom een beetje ver ontwaardigd dat er zoveel aan dacht in de krant werd besteed aan een nest van zestien pups in Oudelande. Een 'ongecontroleer de fokkerij', vindt ze. De Graaff fokt zelf af en toe met een Saarloos wolfshond, met na me voor het behoud van het ras. Ze probeert al jaren mensen die een hond willen kopen bewust te maken dat er heel veel bij komt kijken als je een hond neemt. „Als mensen zo'n ver haal in de krant lezen, ben ik bang dat ze even snel besluiten dat ze er ook wel eentje willen." Het steekt haar vooral dat men sen zo snel een pup nemen, ter wijl de asiels overvol zitten. J. de Bruyn, teckel-fokster uit Middelburg, is het wel met De Graaff eens. „De pups zijn waar schijnlijk ook goedkoper dan bij een fokker, dus dat maakt het nog aantrekkelijker."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13