>zc Kosten van theater lopen flink op Letselschade?HQP exclusief auping Sluizen Haringvliet gaan op een kier Kinderen van de Cypressenhof in de ban van muziek Steun uit Den Haag nodig voor bouw van Huis voor Europa Middelburgse wethouder ziet ondanks tegenslagen geen weg meer terug Veldlab in Kamperland opgeheven PALS GROEP Individueel design van SieMatic voor de prijs van een gewone keuken. Zieken door virus in zorgcentrum Duizenden euro's weg na inbraak Boetes voor niet dragen gordel Bedrijf wil windmolens bij Rilland zeeuwse almanak Plat Ltie: 0113-315649 ww pzc.nl wil:redactie«pzc.nl 6tbus31,4460 AA Goes i/ertentie-exploitatie: „rd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ivs-Vlaanderen: 0114-372770; fenaal: 020-4562500. jnderdag 7 oktober 2004 RUDY PROJECT Technically Coo! Eyewear dealer ook op uw sterkte leverbaar FOCUS NIEUWE BURG 9 OPT MIDDELBURG E K b.v. TEL. 01 18-625310 editie Walcheren nnrNadia Berkelder DDELBURG - De extra kos- D voor het nieuwe theater in iddelburg bedragen op dit mo- Knl twee tot zesenhalve ton. It maakte wethouder A. van 't 'esteinde gisteravond bekend i de commissie maatschappelij- I zaken. Daarnaast zijn nog Kira kosten te verwachten. Hoe tr die oplopen, is nog niet be- end. Bijna alle oppositiepar- jen grepen de tegenvallers aan n opnieuw op te roepen om te oppen met de bouw. IVe zitten in een auto waarvan achteriut het niet meer oei zei wethouder A. van 't esteinde. Volgens hem is het i niet meer mogelijk om te oppen met de bouw. Met de nnemer die het theater gaat foyen, zijn inmiddels voor 25 iljoen euro aan verplichtingen ngegaan. „Als we nu nog be- issen om ergens anders te gaan uwen, gooien we dat geld in bouwput", aldus Van 't West- ide. „Dan krijgen we een par- •garage van 25 miljoen." 't Westeinde reageerde op I aankondiging van een motie jn D66. Die partij wil tijdens I komende raadsvergadering Mistellen om te stoppen met ébouw aan de Zuidsingel en te aderzoeken of het mogelijk is (Advertentie) Croissants, een eitje en sterke koffie. (Advertentie) 50 jaar Kinderboeken week gratis bij aankoop van 9,99 aan kinderboeken Meest belezen Zeeuwse kind vraag naar de puzzel vanavond vanaf 17.30 uur Grootmoeders Menu Boerengroentesoep en Stamppot andijvie en Hangop met boerenjongens 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 'aierdag 9 oktober 13.00-14.00 uur in 't SPUI 15.00-16.00 uur in de Drvkkery Hans Kuyper van I'vamapret vertelt en maakt muziek dinsdag 12 oktober 10.30-11.30 uur in lt SPUI 14.00-15.00 uur in de Drvkkerv Ingrid en Dieter Schubert overzichtstentoonstelling Klaas Verplancke en 5 Zeeuwse Illustratoren bekijk ook onze website om de oude schouwburg te reno veren. Daarnaast zou volgens de partij onderzocht moeten wor den of de bouw van een theater in de buurt van Ramsburg moge lijk is. „Een blind paard kan zien dat dit helemaal verkeerd afloopt", waarschuwde D66'er R. van Eijkelenburg. Hij wees er op dat de wethouder in januari al zei dat toen de grootste risi co's achter de rug waren. De totale omvang van de tegen valler is nog niet helemaal be kend. De gemeente onderhan delt nog met de aannemer over wie voor de extra kosten moet opdraaien. Van 't Westeinde liet doorschemeren dat hij de aanne mer in ieder geval voor een deel verantwoordelijk acht. „Er zijn zaken die niet voorzien hadden kunnen worden, maar er zijn ook zaken waarop de aannemer adequater had kunnen reage ren." Daarnaast wordt met de aannemer die het theater echt gaat bouwen nog onderhandeld over de kosten als gevolg van het feit dat het werk pas later kan beginnen. De PvdA en de SGP vroegen om een volledig overzicht van de risico's. „Wij willen wel eens een 'worst case scenario' zien", zei B. de Ruiter (SGP). „Wat kunnen we hierop maximaal verliezen?" S. Szara- finski (PvdA) wilde snel inzicht in de exploitatiekosten van het theater, in het plan om sponsors aan te trekken en in de kosten voor het plein voor het theater. „Wij willen dat een extern des kundige de kosten op een rijtje zet." Volgens Van 't Westeinde gebeurt dat al. W. Steketee (SP) ging nog een stap verder. „Ik stel voor om een enquête in te stellen. Daarvoor zal ik een motie indienen. Tot aan het maaiveld kan er ge bouwd worden, daarna is het klaar." Het CDA, de WD, GroenLinks en de ChristenUnie ondersteunden Van 't Westeinde in zijn argumentatie dat er nu geen weg terug meer is. „Bestu ren is niet altijd een populaire bezigheid", zei J. van Dijk-Sturm (WD). „Je moet af en toe je rug recht houden." „We moeten niet bij de eerste de beste tegenvaller zeggen dat we ermee stoppen", vond J. Kodde (CDA). MIDDELBURG - Kinderen van basis school de Cypressenhof in Middelburg namen gisteravond het thema van de kinderboekenweek 2004 (Muziek!) wel erg letterlijk. Met veel kabaal en vrolijk uitgedost liepen ze door de Magistraat- wijk. De optocht werd door de corpsen Johan Friso en Juliana uit Middelburg van vrolijke klanken voorzien. Onder tussen lieten de kinderen zich ook niet onbetuigd. Leerlingen uit groep en 1 en 2 produ ceerden met zelfgemaakte trommels en rammelaars nog wat extra decibellen. En de kinderen van groep 8 hadden zich prachtig uitgedost als militair of to venaar. Ze hadden bovendien een spelle tje verzonnen waarbij toeschouwers met de letters op de ruggen van de kin deren een woord moesten maken. Mees ter Kees Jasperse van de Cypressenhof schatte het totaal aantal deelnemende kinderen op zo'n driehonderd. In de op tocht liepen evenzoveel ouders mee en leden van de drumcorpsen, wat al met al resulteerde in een honderden meters lang lint door de Magistraatwijk. foto Lex de Meester door Marcel Modde ZIERIKZEE - De sluizen in de Haringvlietdam gaan vanaf 1 ja nuari 2008 op een kier. Het Rijk heeft met een bedrag van 35 miljoen euro voldoende geld beschikbaar gesteld om nadelige effecten van instro mend zeewater in de zoete delta tegen te gaan. Die conclusie trekt een studiecommissie onder leiding van de Zuid-Hollandse provinciebestuurder L. Dwars- huis. De commissie presenteerde dins dag haar rapport. Een woord voerder van minister Peijs van Verkeer en Waterstaat liet giste ren in een reactie weten dat het kabinet eind november een defi nitief standpunt naar de Twee de Kamer stuurt. De regering besloot al eerder dat de Haringvlietsluizen gedeel telijk open moeten. Dat is nu ook al het geval, maar dan al leen bij eb om het rivierwater af te voeren. Volgens de nieuwe op zet gaan de sluizen straks ook 73 procent van de tijd bij vloed op een kier. Het Rijk hoopt zo af te komen van een grote hoeveel heid vervuilde bagger die zich, aangevoerd door de rivieren, heeft opgehoopt in het Haring vliet, het daarachter liggende Hollands Diep en de Biesbosch. Door toelaten van een beperkte getij de werking moet die slib- laag de zee in spoelen. Vorig jaar rezen in de Tweede Kamer en binnen het provincie bestuur van Zuid-Holland steeds meer bedenkingen tegen de mogelijke gevolgen van het 'kierplan'. Na de droge zomer van vorig jaar kwam daar een brandbrief bij van de acht be trokken waterschappen. Zij vre zen dat de verzilting rampzalig kan uitpakken voor de drinkwa tervoorziening en het milieu. Volgens de studiecommissie kan zowel het 'zoutgevaar' als het 'leeglopen' van de zoetwater- voorraad worden voorkomen, door de sluizen bij aanhoudende droogte tijdelijk te sluiten. De commissie heeft bovendien het advies om de vijf zoetwater- winpunten meer naar het oosten te verplaatsen, overgenomen. Dat kan binnen de beschikbare 35 miljoen euro voor compense rende maatregelen, aldus Dwars- huis, waarmee aan het belang rijkste bezwaar van de water schappen is tegemoetgekomen. Berekeningen hebben helder ge maakt dat de zoutwater lijn ter hoogte van Middelharnis en de monding van het Spui komt te liggen. Het achterliggende ge bied zal door de constante aan voer van rivierwater hoofdzake lijk het zoetwaterkarakter be houden, aldus projectleider bij de provincie Zuid-Holland E. de Meijer. Een stuk van ongeveer tien kilometer binnen de sluizen en zes kilometer buiten de sluis zal door het gewijzigde sluisregi- me een brak overgangsgebied worden. KAMPERLAND - Het veldlabo- ratorium van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) aan de Jacobahaven op Noord-Beve land is opgeheven. Aan bijna een kwart eeuw wetenschappe lijk onderzoek aan de voet van de Oosterscheldekering is een einde gekomen. Het RIKZ heeft noodgedwongen besloten het veldlaboratorium dicht te doen. Om de opgelegde bezuinigingen te halen, moet het instituut zoveel mogelijk on derzoekswerk gaan uitbesteden aan particuliere bedrijven. Het RIKZ houdt als hoofdtaak het organiseren van wetenschappe lijk onderzoek voor onder meer Rijkswaterstaat. Het zelf uitvoe ren van onderzoek, zoals in het veldlaboratorium aan de Ooster- schelde gebeurde, behoort goed deels tot het verleden. Het veldlab is opgericht in 1979 aan de Sophiahaven, in de tijd van de bouw van de stormvloed kering. Onderzoekers konden er onder gecontroleerde omstandig heden experimenten verrichten die in de natuur onmogelijk zijn, naar bijvoorbeeld het ge drag van schelpdieren. Met de opgedane kennis is het ecosys teem van de Oosterschelde in modellen gegoten, die zijn ge bruikt bij de uitvoering van de Deltawerken in de zeearm. In 1988 is het veldlab verhuisd van de Sophiahaven naar de nu gesloten locatie aan de Jacoba haven, dichterbij de stormvloed kering. Het RIKZ trok aan de Ja cobahaven mesocoms op, grote cilindervormige bakken, in feite 'levende modellen', om onder zoek te doen naar de werking van ecosystemen en de effecten van vermesting op watersyste men. Het veldlab ontwikkelde zich dankzij deze 'levende mo dellen' tot een belangrijk visite kaartje van het RIKZ. Met pijn in het hart heeft het in stituut er dan ook afscheid van genomen. Het RIKZ heeft nog geprobeerd het veldlab te verko pen aan particuliere bedrijven of instellingen, maar zij hadden geen interesse voor overname van de onderzoekslocatie én het personeel. De drie technisch me dewerkers hebben inmiddels el ders werk gevonden, de project leiders en onderzoekers konden bij het RIKZ blijven. Wat er ver der met de veldlab-locatie gaat gebeuren, is nog onbekend. (Advertentie) Advertentie Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding Kosteloos juridisch advies 0900-8998533 (0,01/min) ofwww.palsgroep.nl De prijs kan nooit een belemmering zijn om te tóezen voor een betere, mooiere keuken. U verdient een echte SieMatic. Van harte welkom! AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet (onder dak bij Pot Woninginrichting) Nieuwendijk 89 0115-564070 GOES PliegerB.V. (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg industrieter.Arnestein Grenadierweg 17a 0118-629522 TERNEUZEN BoiiwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 IJZENDIJKE - Bijna alle honderd bewoners en perso neelsleden van verzorgingshuis Emmaus in IJzendijke hebben de voorbije dagen een virusbesmetting opgelopen. De symptomen zijn darm- en maagklachten. Naar de oor zaak is onderzoek verricht. Een medewerkster van het verzorgingshuis verklaarde gis teren dat onbekend is om welk virus het gaat en waar het vandaan komt. Volgens haar ondervinden zowel bewo ners als personeelsleden geen verdere nadelige gevolgen van hun ziekte. Vorige week zondag werd de eerste bewoner ziek. Sinds dien waart het virus rond in het hele verpleeghuis. Het vi rus zou over enkele dagen over zijn hoogtepunt heen moe ten zijn. De meeste bewoners en personeelsleden zijn in middels hersteld van hun klachten. ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een bedrijfspand in Zie- rikzee is een paar duizend euro gestolen. De inbraak is ge pleegd in de nacht van dinsdag op woensdag bij een be drijf aan de Melkmarkt. Het is niet bekend hoe groot de schade aan het pand is. VLISSINGEN - Op de President Rooseveltlaan in Vlissin- gen zijn gisteren 32 automobilisten bekeurd, omdat ze geen gordel droegen. Eén bestuurder kreeg een boete om dat hij zijn rijbewijs niet kon laten zien. Een andere be stuurder werd bekeurd, omdat hij geen voorrang gaf aan een voetganger op een zebrapad. KRABBENDIJKE - Er is weer een initiatief voor windmo lens in Reimerswaal. Verpakkingsbedrijf Van Wezel uit Breda wil in de Mairepolder, tussen Rilland en Krabben- dijke, vier turbines plaatsen. Het bedrijf wil graag voor zien in haar eigen energiebehoefte en heeft daarom ge poogd om in Breda windmolens te plaatsen. Toen dat niet haalbaar bleek, is ze over de gemeentegrens gaan kijken. Een broer van de eigenaar, die een landbouwbedrijf heeft in de Mairepolder, bracht uitkomst. Hij wil de windmo lens wel plaatsen. Het Bredase bedrijf heeft een jaar geleden al bij de ge meente geïnformeerd naar de mogelijkheden, maar toen kreeg ze te horen dat de kansen nihil waren. Nu een rui me meerderheid van de gemeenteraad echter positief te genover de komst van vijf nieuwe windmolens bij het Bathse Spuikanaal staat, waagt het bedrijf een nieuwe po ging. Het bedrijf hoopt dat ze de raad binnenkort een keer uitgebreid mag informeren over haar plannen. goed als rond. Tijdens de Euro pese top op vijf november in Am sterdam worden de Middelburg se plannen gepresenteerd. Vol gens Kouwer kijken andere lan den inmiddels met 'grote ogen' naar het initiatief. „Het kan in andere landen natuurlijk net zo goed, zodat uiteindelijk een soort netwerk van dit soort hui zen ontstaat." De activiteiten kunnen dan onderling worden uitgewisseld. Het Huis voor Europa moeten al lerlei culturele, maatschappelij ke en economische activiteiten worden ontplooid. Elk jaar is een ander Europees land te gast in het huis. Het doel is om men sen kennis te laten maken met Europa in brede zin. Zo heeft Finland al toegezegd om in het najaar van 2006 activiteiten te willen verzorgen. Er wordt on der meer gedacht aan tentoon stellingen over design en over de architect Alvar Aalto en over concerten en theatervoorstellin- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg rekent op steun van het Rijk voor de bouw van het Huis voor Europa. Dat moet op de lege plek in het Maisbaaige- bied komen. Deze maand zou het college van B en W de gemeenteraad een voorstel doen over het Huis voor Europa. Inmiddels blijkt dat de financiering voor het gebouw, het veelbesproken ontwerp van Aldo van Eyck, nog niet rond is. In oktober behandelt de Tweede Kamer een motie waarin wordt voorgesteld om geld beschik baar te stellen voor het initia tief. Speciaal budget Of het Rijk het hele gebouw be taalt, is nog niet zeker. „Daar moeten we het nog over hebben. Het is wel belangrijk dat het Rijk het plan wil steunen. Over de hoogte van het bedrag moe ten we nog onderhandelen", zegt J. Kouwer van de gemeen te. De bijdrage uit Den Haag zou moeten komen uit een spe ciaal budget dat is verbonden met het Nederlandse voorzitter schap van de Europese Unie. De gemeente heeft wel een toe zegging van de Europese Com missie op zak over de financie ring van de activiteiten die in het gebouw moeten gaan plaats vinden. „Als wij programma's maken die passen binnen de ka ders van Brussel, dan is er de ga rantie dat zij subsidiëren", zegt Kouwer Daarmee lijkt de ex ploitatie van het gebouw zo gen. Beslissing Met het Huis voor Europa lijkt de gemeente uiteindelijk toch een functie voor het ontwerp van Aldo van Eyck te hebben ge vonden. Half jaren negentig werd het idee om een museum voor moderne kunst in het ge bouw te beginnen door de geme- meenteraad getorpedeerd. Vorig jaar besloot de gemeente om het plan nieuwe leven in te blazen. Komend voorjaar moet duide lijk zijn wie precies welk bedrag bijdraagt aan het Huis voor Eu ropa. Pas dan kan de gemeente raad een beslissing nemen. Mopperend zaten de Goese studenten in het café. Het ge sprek ging over hun woon ruimte en dan in het bijzon der over de geringe afmeting van hun behuizing. Als je ze mocht geloven, was de kamer van de een nop klei ner dan die van de ander. Daarbij vielen op een gegeven moment zelfs termen als '6e- zemkast' en 'hutkoffer'. Eén van hen had de overtref fende trap gevonden: „Mijn kamer is zo klein, dat geloof je niet. Als we met meer dan drie personen zijn, moeten we wel plat praten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11