PZC Kans op referendum is erg klein Voor de laagste maandlasten 7 Eventuele volksraadpleging is niet bindend Referendafeiten Accountants Parmalat gedaagd Dexia trekt beroep tegen AFM in Meer huiseigenaren in problemen Tweedehands auto's goedkoper Ontslagen bij Philips (doe je de Postbank Hypotheektest) woensdag 6 oktober 2004 mositiepartijen en vakbewe- |no willen een rechtstreekse uit mak van het volk over de kabi- ttsplannen rond vut en prepen- oen. Dat wordt een hele orgam- atorische klus, waarbij ook peelt of intussen 'per ongeluk' >1evante wetten vervallen of te sar worden ingediend. Een na- omal 'raadgevend referen- im' is niet eerder in Nederland houden. Hoor Ap van den Berg En.lames McGonigal r (EN HAAG - „Het zou wel erg zijn van het kabinet als de uitslag van een nationale ilksraadpleging over vut en :pensioen naast zich neer zou ;n." Dat zei Agnes Jonge- rius, vice-voorzitter van de FNV maandagavond nadat de vakcen- trales en de politieke partijen bit de oppositie hadden besloten [én referendum te houden over pit onderwerp. bisteren kwam onderzoeker aurice de Hond met een pei- ig, waaruit blijkt dat zestig ocent van de kiezers zo'n refe- idum wil en driekwart van i teg'en de plannen van het ka- jnnet is. Nederland kent sinds 1 januari iö02 een 'Tijdelijke referendum- Let' (Trw), ingesteld om D66 in Set tweede paarse kabinet een Bezier te doen. Bij de eerstvol- fende wijziging van de Grond- pet zou het dan definitief gere geld kunnen worden. De wet ein- Ugt daarom automatisch op 31 scember 2004. aniermeerderheid iddels is de hele gedachte een referendum van tafel ge- door Kamermeerderhe- jlen en dus vervalt de wet op de Benoemde datum. Tenzij een ini- natiefwet van PvdA en Groen links voor verlenging van de re- rerendumwet onverwacht een Kamermeerderheid krijgt. Maar flaarmee houden zelfs de door dans optimistische initiatiefne- lers Niesco Dubbelboer (PvdA) in Wijnand Duyvedak (Groen- jnks) niet serieus rekening. )at betekent dat de tijd klemt voor de plannenmakers van op positie en vakbeweging. Als de behandeling van de vutplannen ietsje vertraging oploopt kan zo maar de datum van 31 decem ber zijn gepasseerd. Weg kans op referendum. Het kerstreces van de Eerste Kamer begint don derdag 23 december - daarvóór moet de behandeling zijn afge rond. Als dat lukt, moeten de ini tiatiefnemers van het referen dum onmiddellijk in actie ko men. Een procedure die vóór 1 januari is begonnen, mag in het volgend jaar worden afgemaakt, of de wet nu is vervallen of niet. „Ik ga er van uit dat alles voor 1 januari is afgerond. Het kabinet zou ons in de wielen kunnen rij den met een paar flauwe truc jes, maar dat is de kiem voor een enorme vertrouwensbreuk. Dan zijn de politieke verhoudin gen voor jaren grondig ver ziekt", waarschuwt Dubbel boer. Als de publicatie in het Staats blad na 1 januari geschiedt, snijdt het kabinet bovendien zichzelf in de vingers. „Dat zou een hele hoop dure centjes kos ten, want dan gaan de ingrepen in vut en prepensioen ook een jaar later in. In 2007", meldt Dubbelboer. Stel dat 1 januari haalbaar blijkt, dan moet het kabinet de wet 'referendabel' verklaren. Waarna een 'eerste verzoek' moet worden ingediend. Dat be tekent dat ten minste 40.000 kiesgerechtigden zich binnen drie weken moeten melden op het gemeentehuis (afdeling Bur gerzaken), om in het bijzijn van een ambtenaar een formulier in te vullen. De linkse partijen gaan er van uit, dat het mobiliseren van 40.000 mensen een makkie moet zijn als het Museumplein met 200.000 mensen zo vol was dat 150.000 anderen niet eens in de buurt konden komen. De gemeentelijke organisatie voor reguliere verkiezingen wordt aangewend voor het refe rendum. Aan het eind van de derde week worden de verzoe ken uit heel Nederland bij el kaar opgeteld. Daarna begint de fase waarin de organiserende partijen op nieuw flink aan de slag moeten. Binnen zes weken moeten er 600.000 handtekeningen van kie zers binnen worden gebracht op de stadhuizen. Dat gaat soepe ler: mensen kunnen een brief sturen en actievoerders mogen met lijsten rondgaan langs de deur en op straat. Ook het resultaat hiervan wordt verwerkt door de verkiezingsor ganisatie van gemeenten, provin cies en Rijk, onder regie van de Kiesraad. Dan pas valt het be sluit of er inderdaad een referen dum komt. Voor de organisatie daarvan is, net als bij Kamerver kiezingen, drie maanden nodig. De extra kosten die gemeenten maken worden geschat op onge veer 23 miljoen euro. Het verloop ervan is als bij lan delijke verkiezingen: elke kiezer krijgt thuis een oproepkaart, gaat naar het aangewezen stem lokaal in de buurt en stemt. Het kabinet bepaalt de 'vraagstel ling' en een datum. Tegen welke tekst precies 'ja' of 'neen' kan worden gezegd, zal ook wel voor een relletje zorgen. Dat bete kent de derde fase voor de actie voerders: drie maanden campag ne voeren, uitleggen en oproe pen tot deelnemen. Vooral dat laatste is van belang: een referendum krijgt pas een geldige uitslag als een meerder heid van de stemmers tegen is, maar die meerderheid moet der tig procent omvatten van alle kiesgerechtigden (inclusief de thuisblijvers). En dan nog is het eindresultaat van een nationaal referendum niet meer dan een 'raadgeving aan het parlement tot afwijzing' - de omstreden maatregel is alle formele stappen gepasseerd en kan gewoon worden uitgevoerd. GPD van onze redactie economie DEN HAAG - De feiten op een rijtje: Een referendum is een recht streekse raadpleging van het VöIkT" In Nederland alleen als advies (raadgevend referendum) aan gemeenteraad, provinciale sta ten of Tweede Kamer. Het raadgevend referendum is eigenlijk een afgezwakte versie van het correctief referendum: achteraf terugdraaien van geno- men besluiten. Om te voorko men dat het vrijblijvend is, zijn de gekozen organen (raad, sta ten of Kamer) verplicht in een aparte bijeenkomst te besluiten het te negeren. De afgelopen jaren heeft de overtuiging gewonnen dat de Grondwet een bindend referen dum (zoals in Zwitserland) niet toestaat. Inmiddels is er ook geen behoefte meer aan een raadgevende volksraadpleging. In Nederland zijn tot nu slechts gemeentelijke referenda gehouden, in totaal enkele tien tallen. Het ging daarbij om zaken als gemeentelijke herindeling, win kelsluitingstijden, verkeer in de binnenstad, bouwplannen en an dere lokaal omstreden zaken. In overzeese koninkrijksgebie- den zijn wel referenda over gro- MILAAN - Twee voormalige accountants van het Italiaan se zuivelconcern Parmalat zullen begin volgend jaar voor de rechter moeten verschijnen. Een Italiaanse rechter heeft dat gisteren bekendgemaakt. Het gaat om oud-me dewerkers van accountantsbureau Grant Thornton. Eind vorig jaar werd Parmalat het middelpunt van een groot financieel schandaal. Er bleek op grote schaal in de boeken te zijn geknoeid, waarbij in totaal een bedrag van 14,8 miljard euro zoekraakte. Op de rol staan nog de namen van 27 andere personen die mogelijk terecht zullen moeten staan. Onder hen is ook Parmalat-oprichter Calisto Tanzi. ANP AMSTERDAM - Dexia heeft het hoger beroep ingetrok ken tegen de boetes die de Autoriteit Financiële Markten de bank had opgelegd. Dat heeft een woordvoerder giste ren bevestigd. De bank kreeg zes boetes voor fouten die zijn gemaakt bij de verkoop van aandelenleaseproducten. De boetes bedroegen 54.450 euro. Aanvankelijk had Dexia beroep ingesteld tegen de boetes van de beurs waakhond, maar dit was om formele rede nen, zegt de bank nu. ANP ZOETERMEER - Meer huiseigenaren waren dit jaar ge dwongen hun woning met verlies te verkopen wegens be talingsschulden. De Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen telde al leen al bij mensen met een Nationale Hypotheek Garantie tot nu toe dit jaar 235 gedwongen verkopen met verlies. Dat zijn er ruim honderd meer dan in dezelfde periode vo rig jaar. ANP ROTTERDAM - De prijs van tweedehands auto's gaat de komende jaren omlaag. De markt wordt een waar slag veld, verwacht adviesbureau Ernst Young. Grote partijen, zoals leasemaatschappijen, mengen zich steeds meer in de verkoop van occasions. De verkoop van voormalige lease-auto's vindt nu nog vaak door autohan delaren plaats, maar Ernst Young denkt dat de maat schappijen de wagens vaker zelf aan de man gaan bren gen. ANP Een invalide man zaterdag bij aanvang van de demonstratie in Amsterdam. De oppositiepartijen en vakbeweging willen een rechtstreekse uitspraak van het volk over de kabinetsplannen rond vut en prepensioen. foto Marcel Antonisse/ANP tere zaken gehouden. Op Aruba één keer, over de status binnen het koninkrijk en op Sint-Maar ten twee keer, over hetzelfde on derwerp. Soms wordt de uitslag van het referendum niet geaccepteerd omdat er te weinig mensen aan deelnamen. Voorbeelden van wet die op dit moment 'referendabel' is: de wet dna-onderzoek bij veroor deelden (tot 12 oktober), de ver lenging overgangsregeling vlees- keuringswet (idem). GPD EINDHOVEN - Philips stopt nog dit jaar met de produc tie van beeldschermen en bijhorende apparatuur voor pro jectietelevisies. Daardoor gaan in Eindhoven zeventig ba nen verloren. Wereldwijd staan er ongeveer tweehonderd arbeidsplaatsen op de tocht. Philips stopt met de productie, omdat het bedrijfsonder deel onvoldoende groeide om concurrerend te zijn. Daar door liepen de kosten te hoog op. Eind maart stopte Phi lips om dezelfde reden met de productie van projectoren. Hierbij verdwenen enkele Mentallen banen. Een aantal medewerkers kon toen tereent bij de afdeling die eind dit jaar dicht gaat. Een woordvoerder van Philips sloot giste ren niet uit dat er gedwongen ontslagen vallen. Wel pro beert het bedrijf om medewerkers binnen of buiten Phi lips aan een baan te helpen. ANP (advertentie) De Postbank Hypotheektest is gratis en doe je thuis samen met de Postbank hypotheekadviseur. Hij berekent wat voor jou de laagst mogelijke maandlasten zijn. Je kunt die test voor je bestaande hypotheek doen, maar ook als je een nieuwe hypotheek wilt afsluiten. Elke hypotheek wordt er beter van. Zeker nu we er in geslaagd zijn om weer nieuwe hypotheekvormen te ontwikkelen die voor de laagste maandlasten zorgen. Kijk daarom op postbank.nl of bel 0900 1900 (5 cent per minuut) en maak een afspraak met onze hypotheekadviseur. Je kunt ook contact opnemen met je eigen tussenpersoon. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van ING n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7