Iran vergroot bereik van raket PZC Howard vraagt vertrouwen van Britten Pronk luidt noodklok over Darfoer Israël doodt commandant van Jihad Ex-topman Bremer hekelt tekort aan troepen VS in Irak Voormalig president spreekt van 2000 kilometer Onderzoek naar |uarks beloont net Nobelprijs Stenenregen voor Franse troepen in Ivoorkust Israël dwingt vliegtuig te landen na bommelding Israëlische gangster vrij na fout Tornado onthult kinderporno Man begint aan 53ste huwelijk Verdachte Pitcairn-proces bekent Ruimtepionier Cooper overleden Megawati weigert verlies verkiezingen toe te geven woensdag 6 oktober 2004 nmp. redactie buitenland EW l'ORK - De Soedanese re aring is de belofte om een eind Laken aan de gewelddadighe- len in de westelijke provincie Lfoer niet nagekomen. De spe- jale VN-gezant voor Darfoer, b Pronk, heeft dat gisteren ge- voor de Veiligheidsraad. wel rebellen als regeringsgezin de milities een bestand hebben gebroken. Pronk lichtte voor de Veiligheidsraad een VN-rapport over de toestand in Darfoer toe. Hij zei dat militairen van de Afrikaanse Unie (AU) niet al leen nodig zijn om op het be stand in Darfoer toe te zien. De militairen dienen in zijn visie ook zorg te dragen voor de vei ligheid van ontheemden en toe te zien op de ontwapening van milities. Volgens de VN-notitie is de toe stand in Darfoer in september nog erger geworden in verhou ding tot een maand eerder. „Het aantal misdadigers en het aan tal willekeurige gewelddaden neemt alleen maar toe. Nalatigheid Een steeds groter deel van de be volking is zonder enige bescher ming van de regering en valt ten prooi aan honger, angst en ge weld. Het aantal mensen dat door het conflict wordt getrof fen, groeit en hun lijden wordt verlengd door de nalatigheid (van de regering in Khartoem)", aldus de Verenigde Naties over de recente ontwikkelingen in Soedan. VN-chef Kofi Annan zei in de nacht van maandag op dinsdag in het VN-hoofdkwar- tier in New York dat er in sep tember nog eens 340.000 vluchte lingen zijn bijgekomen, zodat nu ruim 1,8 miljoen mensen op de vlucht zijn. Slechts de helft van hen krijgt hulp. In het con flict zeker 50.000 mensen om het leven. De VN dreigen Soe dan met sancties indien het land niet optreedt tegen bendes die met gruweldaden etnische zuive ringen plegen. ANP/DPA/RTR an onze redactie buitenland EHERAN - Iran beschikt over iketten met een reikwijdte van 000 kilometer. Dat maakte de oormalig president Akbar Has- emi Rafsanjani gisteren be- end. meldde het Iraanse pers- nreau IRNA. Vandaag de dag hebben we de racht om onze raketten 2000 ki- jmeter ver te schieten", aldus e nog immer machtige oud-pre- ident op een conferentie over e ruimte en over veiligheid Iet zou volgens nog onbevestig- e berichten gaan om een aange- aste versie van de Shahab-3 ra- et. itemationaal is er veel bezorgd- eid over het raketprogramma an de islamitische republiek, an zegt dat de wapens uitslui- aid zijn bestemd voor defensie- B doeleinden. (ucleair to ander punt van ongerust- leid is het nucleair programma an Teheran. Washington be- ihuldigt het Iraanse regime er- an te werken aan een atoomwa- en, maar Iran zegt de kerncen- rales te willen gebruiken voor roomopwekking. De nucleaire aakhond van de VN heeft Iran )t eind november de tijd gege- en om opheldering te verschaf- en over zijn atoomprogramma, ti augustus liet de Iraanse rege- ag weten een test te hebben ge- laan met een nieuwe versie van e Shahab-3. Het oude type van eze raket had al een bereik van issen de 1300 en 1700 kilome- ir. Daarmee lag aartsvijand Is- rOCKHOLM - De Amerika- ra David J. Gross, H. David Po- tzer en Frank Wilczek hebben it jaar de Nobelprijs voor de na- nurkunde toegekend gekregen, e drie Amerikanen worden on- erscheiden voor hun ontdekkin- en in de wereld van de quarks, raël binnen het bereik van de Iraanse raketten. „Met deze ballistische macht kunnen we vandaag onafhanke lijk satellieten lanceren", zei Rafsanjani. Iran liet eerder we ten volgend jaar een satelliet de ruimte in te willen schieten die gebruikt zal worden voor onder meer het zoeken naar grondstof fen en voor communicatie- Tijdens een militaire parade vo rige maand toonde Iran zijn bal listische raketten. Over de wa pens lagen spandoeken met tek sten die beloofden 'Amerika te vernietigen' en 'Israël van de kaart te vegen'. De islamitische republiek erkent het bestaan van Israël niet. De joodse staat is zeer bezorgd over Irans wapenprogramma. Dat leidde eerder tot speculaties dat Israël mogelijk een preven tieve aanval op Irans nucleaire installaties overweegt. Premier Sharon liet echter onlangs door schemeren voorlopig nog niet aan zo'n operatie te denken. ANP/AFP ABIDJAN - Betogers in Ivoorkust gooien stenen naar Franse militairen bij hun leger plaats in Abidjan. De Fransen gebruikten traangas om de menigte van vooral leden van de Jonge Pa triotten, die de regering steunen, te verspreiden. Het was gisteren de derde dag van protesten tegen de aanwezigheid van de 4000 man sterke Franse troepenmacht. Die bewaakt de bestandslijn tussen het zuiden, dat in handen is van de regering, en het noordelijke deel van het West-Afrikaanse land waar de rebellen heer en meester zijn. foto EPA die lang zijn be- houwd als de kleinste bouw- teen van de materie. Ze kwa- pen achter de zogeheten sterke isselwerking die de bouwste- bijeenhoudt. Door hun ont- ngen hebben zij volgens de Iweedse Academie de droom ui de fysicus, 'een allesomvat- ide theorie' te formuleren, na gebracht. Van de drie is lüezek (53), professor aan het ichussets Institute of Tech- ook in Nederland be- door Esther Gotink BOURNEMOUTH - Leider Mi chael Howard van de Brits con servatieven riep de kiezers giste ren op vertrouwen te hebben in zijn nieuwe beloftes op het ge bied van onderwijs, gezond heidszorg, criminaliteit, gratie en Europa. Op de jaarlijk se partijconferentie, dit keer ge houden in de badplaats Bourne mouth, erkende hij dat het volk zich terecht bedrogen voelt door alle politieke partijen. Howard stelde dat de Conserva tieven (Tories) en de regerende Labour-partij hebben gefaald in hun beloftes de belastingen omlaag te brengen en het land onafhankelijk te houden van Eu ropa. „Laten we eerlijk zijn. Wat er is gebeurd met de belas tingen en de EU heeft al het ver trouwen van het volk in de poli tiek beschadigd. Het is nauwe lijks verrassend dat burgers geen politicus meer willen gelo ven. In de echte wereld verlie zen mensen hun baan als ze fou ten maken. Maar politici leven in een andere wereld, waarin ze beloftes net zo makkelijk laten vallen als ze die maken, en zij krijgen geen straf voor die mis lukking." Winnen de Tories volgend jaar de landelijke verkiezingen, dan komt er volgens Howard een on middellijke stop op de groei van het logge ambtenarenapparaat en krijgen kiezers het zelf weer voor het zeggen. Referendum De Tory-baas wil het volk meer keuzes geven in gezondheids zorg en onderwijs, en wil boven dien een referendum uitschrij ven over de Europese grondwet. Hij hoopt dat de Britten zich uit spreken tegen die grondwet. De vraag is echter of de Tories een kans maken op een verkie zingsoverwinning. Uit opiniepei lingen blijkt dat slechts 12 pro cent van het volk denkt dat Ho ward ooit premier wordt. Elf procent vindt dat hij de juiste kwaliteiten heeft voor deze post. Labour krijgt momenteel steun van 35 procent van het volk, de Conservatieven 28 pro cent. Het is een belabberd resultaat voor de grootste oppositiepartij, dat het niets ernstigs was", al dus een woordvoerder. Het toestel, dat uit Frankfurt kwam, landde op de luchthaven van Larnaca. Veiligheidsperso neel ging aan boord om het toe stel te doorzoeken op explosie ven, meldden Israëlische media. De bommelding zou zijn binnen gekomen bij het kantoor van Lufthansa in Frankfurt. Nadat Israël was gewaarschuwd, be sloot minister Shaul Mofaz van Defensie dat het toestel niet in Israël mocht landen. Daarna zouden de F-16's in actie zijn ge komen. Het was de zesde keer in ruim een week tijd dat een passagiers vliegtuig een voorzorgslanding maakte na een bommelding. ANP/RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israëlische F-16's hebben gistermiddag een passagiersvliegtuig van de Duit se maatschappij Lufthansa ge dwongen op Cyprus te landen nadat er een bommelding was binnengekomen. Het vliegtuig, een Boeing 747-400, was met driehonderd passagiers op weg naar Tel Aviv. Lufthansa liet weten dat de maatschappij de dreiging niet se rieus had genomen, maar dat Is raël er desondanks op had ge staan dat het toestel zou uitwij ken. „Wij hebben het besluit van de Israëlische regering geac cepteerd, maar zijn er zeker van GAZA-STAD - Israël heeft giste ren de militaire commandant van de radicale Palestijnse groe pering Islamitische Jihad geli quideerd. Dat heeft het Israëlische leger bevestigd. De 38-jarige Bashir al Dabbash kwam om het leven toen zijn auto in het wetsen van Gaza-stad door een Israëlische raket werd getroffen. Volgens de Israëlische strijd krachten was Al Dabbash ver antwoordelijk voor tientallen aanvallen op Israëlische burgers en militairen. De laatste keer dat Israël een prominente leider van een radicale Palestijnse groepering liquideerde was in april. Toen werd in Gaza-stad Hamas-leider Abdel Aziz al-Rantissi gedood door een ra- ketaanval. Naast al-Dabbash kwam nog een tweede militant om het le ven bij de aanval. De Islamiti sche Jihad wil de staat Israël vernietigen. Israël en de Pales- tijnen overleggen met elkaar om een einde te maken aan het ge weld dat de Gazastrook in een ij zeren greep houdt. Inzet van de gesprekken is dat Israël zijn of fensief staakt en militante Pales- tijnen niet langer raketten afvu ren op Israël, maakten bronnen in de Israëlische veiligheidswe reld gisteren bekend. De Palestijnse minister Erekat zei in de Israëlische krant Haar- etz dat hij niet op de hoogte was van de gesprekken. Een vertegenwoordiger van Ha rnas in Libanon liet weten dat de groepering niet stopt met het afvuren van raketten op Israëli sche doelen, zolang de Israëli sche militaire actie in de Ga zastrook en de bezetting van Pa lestijns grondgebied niet zijn beëindigd. ANP/RTR/DPA ANTWERPEN - Een Israëlische topgangster, die in sep tember op Schiphol was aangehouden, is weer vrij. Bij zijn aanhouding zou een procedurefout zijn gemaakt, waardoor de rechtbank in Antwerpen hem niet langer kon vasthouden. De verdachte zat in Antwerpen, omdat de Belgische justi tie om zijn uitlevering had gevraagd wegens een grote xtc-smokkel. Volgens de Israëlische politie is de man een van de meest gezochte personen van het land. Na zijn vrij lating is hij direct naar het buitenland vertrokken. ANP FREDERICK - Soms steekt moeder Natuur een helpend handje toe bij de aanpak van de misdaad. Dat gebeurde in Frederick in de Amerikaanse staat Ma ryland, waar een 52-jarige man kon worden aangehou den, nadat een tornado zijn huis had verwoest en zo een zeer grote verzameling kinderporno had blootgelegd. De man zit nu in de gevangenis, meldde de nieuwszender CNN gisteren. ANP KUALA LUMPUR - Een 72-jarige Maleisische man heeft voor de 53ste keer zijn jawoord gegeven. De gelukkige bruid is niemand minder dan een van zijn ex-vrouwen, meldde de Maleisische krant New Straits Times gisteren. De twee waren in 1957 al eens getrouwd, maar dat huwe lijk liep enkele jaren later op de klippen. Vervolgens trouwde Kamarudin Mohammad achtereenvolgens met 51 andere vrouwen. Deze huwelijken liepen uit op een echtscheiding, op een na. Zijn laatste vrouw stierf aan borstkanker. DP A AUCKLAND - Een van de gedaagden in het proces we gens seksueel misbruik op het eilandje Pitcairn heeft schuld bekend op drie van de vier punten in de aanklacht tegen hem. De 49-jarige Dennis Christian heeft toegegeven zich be gin jaren tachtig aan een 12-jarig meisje te hebben vergre pen. In ruil voor de bekentenis zouden de aanklagers een vierde punt tegen hem hebben laten vallen. Het proces tegen zeven mannen op het afgelegen eilandje in de Stille Oceaan begon vorige week. Ze worden ver dacht van tientallen zedenmisdrijven. Pitcairn is een Brits protectoraat met slechts 47 inwoners. ANP WASHINGTON - Een van de eerste Amerikaanse astro nauten, Gordon Cooper, is maandag op 77-jarige leeftijd thuis in Californië overleden. Dat heeft de Nasa gisteren laten weten. De gepensioneerde luchtmachtkolonel was in de jaren zes tig een van de pioniers die betrokken waren bij het Mercu- ryproject. Dat behelsde de eerste pogingen de mens in de ruimte te laten reizen. Cooper maakte onder meer in mei 1963 als eerste een reis in de ruimte die langer dan 24 uur duurde. Cooper draai de toen 34 uur uur lang om de Aarde en sliep daarbij als eerste mens in de ruimte. ANP gezien het enorme wantrouwen tegen premier Blair sinds de in vasie in Irak. Om meer stemmen te winnen, speelde Howard gisteren in op de groeiende anti-EU-houding van de bevolking. Hij beloofde Groot-Brittannië te bevrijden van de Europese sociale wetge ving en het visserijbeleid, als hij tot premier wordt gekozen. Op dit moment stappen veel Britten over naar de anti-Europese onaf hankelijkheidspartij UKIP. Ho ward wil deze ontwikkeling be vechten met een eveneens stevi ge anti-EU-houding. Miljonair Gisteren haalde hij een grote overwinning op UKIP binnen, door terugkeer van Paul Sykes. Deze multimiljonair sponsorde aanvankelijk UKIP, maar beseft dat zijn steun aan een protest partij teveel stemmen zou weg kapen bij de grootste kansheb ber tegen Labour: de Conserva tieven. Sykes wedijverde 27 jaar voor deze partij, maar brak er in 1998 mee vanwege de in zijn ogen slappe EU-houding van de toenmalige leider Major. Ho ward heeft het vertrouwen van Sykes herwonnen door te belo ven de macht terug te halen van Brussel naar Londen. GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische president Megawati Soekamo- putri heeft verwarring gezaaid met haar reactie op haar neder laag in de presidentsverkiezin gen tegen Susilo Bambang Yud- hoyono. Ze riep de Indonesiërs gisteren op de uitslag te accepte ren, maar wilde haar nederlaag niet expliciet toegeven. Met tranen in haar ogen zei Me gawati dat 'wie in een democra tie is gekozen, geaccepeerd dient te worden'. Verder riep ze de Indonesiërs op de eensgezind heid te bewaren, ook al leven er onder de mensen verschillende politieke opvattingen. Eerder op de dag had een mede werker van Megawati laten we ten dat de president de uitslag van de verkiezingen zou aan vechten voor het Constitutio neel Hof. Volgens het kamp van Megawati hebben zich in stemlo kalen onregelmatigheden voor gedaan, meldde de Jakarta Post. Onduidelijk is vooralsnog of het hof de zaak ook zal horen. De magistraten hadden maandag beide partijen in de verkiezin gen drie dagen de tijd gegeven om klachten in te dienen. Het rechtscollege zal die echter al leen behandelen als de klachten de einduitslag van de stembus gang wezenlijk beïnvloeden. Yudhoyono schreef volgens de cijfers van de centrale kiescom missie de verkiezingen overdui delijk op zijn naam met 60,68 procent van de stemmen. Het kamp van Megawati stelde dat bij stembureaus in zeker twaalf provincies veel meer dan de maximaal toegestane drie honderd stemmen zijn uitge bracht. Uiteindelijk heeft het team van de presidente ingestemd met de uitslagen uit alle provincies. Al leen die van West-Java worden aangevochten. ANP/RTR/DPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - De voormali ge Amerikaanse bewindvoerder voor Irak, Paul Bremer, heeft ge zegd dat de Verenigde Staten 'een zware prijs' hebben be taald, omdat ze niet genoeg troe pen naar Irak hebben gestuurd. De geweldsuitbraak na de val van Saddam Hoessein was daar door nauwelijks te stoppen. Bremer, die na de machtsover dracht aan de Iraakse inte rim-regering eind juni zijn ta ken neerlegde, sprak maandaga vond op een bijeenkomst in Whi te Sulphur Springs. Gisteren kwam een schriftelijke weerga ve van de toespraak naar bui ten. Bremer zei dat bij zijn aan komst in Bagdad begin mei 2003 al massaal werd geplun derd. Door het onmachtige op treden van het Amerikaanse le ger is meer en meer een 'sfeer van wetteloosheid' ontstaan, al dus Bremer. Het Witte Huis liet gisteren we ten dat Bremer nooit zijn zorgen heeft geuit aan president Bush. Bremer, die twintig jaar geleden ambassadeur in Nederland was, zei op de bijeenkomst in White Sulphur Springs dat hij nog wel steeds achter het verdrijven van het regime van Saddam Hoes sein staat. Ook verdedigde hij de destijds door de regering-Bush aange voerde reden om ten strijde te trekken: de aanwezigheid van massavernietigingswapens in Irak en de vermeende contacten met terroristische groeperingen. De Amerikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld zei maandag nog dat hij geen 'har de bewijzen' heeft gezien voor een relatie tussen Saddams be wind en het terreurnetwerk Al Qaeda. Gisteren kwam hij op zijn uitspraken terug. In een ver klaring op de website van het Pentagon somt de minister aan wijzingen op voor banden tus sen Al Qaeda en Irak ten tijde van Saddam, inclusief wat de CIA omschreef als 'geloofwaar dig bewijs' dat leiders van Al Qaeda contact hadden gezocht met het Iraakse bewind. ANP/RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5