CPB: spoorplannen Peijs te voordelig mmm m naar niet over vut Onderzoek naar verband AIVD-lek en terrorisme duur Politie doet 173 invallen in actie tegen kinderporno Snel, simpel, nternetaanval Medebewoner erdacht van oden bejaarde Extraatje fiscus voor personeel 'alm wil wel praten, Geheime informatie gevonden bij arrestant Koningin Beatrix bezoekt Joegoslavië-Tribunaal Wageningen behoudt défilé Nieuw examen voor chauffeurs Hotel voor patiënt en familie Politieauto's mee naar huis Rechtenfaculteit deelt uit Geding RVD om poster premier met blote billen van onze redactie binnenland DEN HAAG - De plannen van het Rijk met het spoorwegnet kosten meer dan nodig is. Zo zijn er besparingen te bereiken op het onderhoud aan het spoor waarvoor 13,4 miljard euro is ge reserveerd. Ook blijken dure, nieuwe lijnen niet of nauwelijks rendabel. Dat stelt het Centraal Plan Bu reau (CPB) in het rapport 'Eco nomische toets op de Rijksnota Mobiliteit'. Het bureau kraakt de veronderstelling van het mi nisterie van Verkeer en Water staat dat snellere vervanging van het spoor soms efficiënter is dan onderhoud. Volgens het CPB is het ministerie onder meer vergeten de rente-effecten te berekenen. Uit de rijksgegevens kan ook de 'tegenovergestelde' conclusie worden getrokken, stelt het bu reau. „Het zou goed kunnen dat er in het verleden te snel vervan gen is om risico's uit te sluiten. En dat kan ook gelden voor de plannen tot 2020." Het planbureau schrijft dat de NS nog te veel met een inge nieursoog naar het onderhoud kijken. Dat zou een goede afwe ging van kosten en baten in de weg staan. Bovendien ligt het economisch voor de hand om het niveau van onderhoud aan spoorlijnen te laten verschillen. „De norm hoeft niet overal even hoog te zijn", legt CPB-mede- werker Van Hoek uit. „Natuur lijk ga je uit van een minimumni veau, maar op een lokale lijn mag best wat meer vertraging voorkomen. Dat scheelt veel geld". Het planbureau stelt in zijn rapport ook treintrajecten ter discussie. Op de minst ge bruikte trajecten zouden bussen en andere regionale vervoer- stypen een goed alternatief kun nen zijn. Relatief maken weinig mensen gebruik van de trein. Dat maakt onderhoud duur, vergeleken met onderhoud aan wegen. Bo vendien worden vertragingen in het treinverkeer maar voor een derde veroorzaakt door de infra structuur. Defecte treinen en een krappe dienstregeling zijn de belangrijkste oorzaken. „Vooral de NS profiteren van een hogere punctualiteit." In de Nota Mobiliteit legt het mi nisterie de nadruk op het beter benutten van het spoor in plaats van op de aanleg van nieuwe lij nen. Het CPB kan die opmer king niet plaatsen. „Tot 2020 wordt er nog altijd fors geïnvesteerd in dure, nieu we lijnen (Hanzelijn, Zuiderzee- lijn), En daar staan volgens de beschikbare analyses weinig ba ten tegenover", aldus het rap port. GPD (Advertentie) Belangrijke mededeling voor verkooppunten en gebruikers van Chocomel in 300 ml plasticverpakking Chocomel in 300 ml plasticverpakking wordt hoofdzakelijk bij benzinestations verkocht. Voor vergoeding en afhandeling kunt u op werkdagen tussen 08.00 en 20.00 uur kosteloos bellen met Riedel Drinks op het nummer 0800 0221977. Riedel Drinks biedt haar excuses aan voor het veroorzaakte ongemak. Ede, 5 oktober 2004 Een klein gedeelte van een partij Chocomel in 300 ml plasticverpakking voldoet niet aan de kwaliteitseisen als gevolg van een niet volledig luchtdicht aangebrachte aluminium afsluiting. Hierdoor kan het product een smaak- afwijking krijgen. Dit heeft geen consequenties voor de volksgezondheid. Wij adviseren consu menten echter dringend het product niet te drinken en de verpakking ongeopend weg te gooien. Het betreft uitsluitend Chocomel in de 300 ml plasticverpakking met bruine schroefdop en de houdbaarheidsdata 22/02/05 en 23/02/05. De datum staat op de bovenzijde van de verpakking vlak onder de dop. Alle overige Chocomel producten kunnen normaal geconsumeerd worden. Indien u in het bezit bent van Chocomel in de plasticverpakking met bovengenoemde houd baarheidsdata, verzoeken wij u uit voorzorg dit product niet te verkopen of te consumeren. EN HAAG - De internetpagi- i's regering.nl en overheid.nl jn sinds maandag niet of nau- elijks bereikbaar wegens een inval van computerkrakers, en groep die zich de '0x1 fe rew' noemt, heeft de actie op- ëist. Het was een protest te- in het kabinetsbeleid. ANP AASTRICHT- De politie heeft n 70-jarige inwoner van Maas- icht opgepakt op verdenking in betrokkenheid bij de dood an een 84-jarige plaatsgenoot, e verdachte is ingesloten, meld- ede politie gisteren. DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft gisteren voor het eerst een bezoek gebracht aan Carla del Ponte (r), vice-president Fausto Pocar en tribunaalpresident Theodor Me- het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Ze sprak onder anderen met aanklaagster ron. foto Marcel Antonisse/EPA (Advertentie) Nummerinformatie 170 cent per minuut) Doorverbindservice (99 cent per gesprek! Mei de Namen Number 0900-0-009 W Ooorverbind-service steunt u het Wereld Natuur Fonds DEN HAAG - De Belasting dienst heeft onlangs 30 procent van haar medewerkers een ex traatje toegestopt van een kwart tot twee maandsalarissen. In to taal was daarmee een bedrag van 25 miljoen euro gemoeid. Fractieleider Rouvoet van de ChristenUnie zegt hierover in formatie te hebben opgevangen. Volgens hem ging het om een budget voor bijzondere belonin gen dat weer actief is gemaakt, nadat het aanvankelijk bevro ren was. Daartoe zou zijn beslo ten in augustus, daags voordat de pc-privéregeling voor werk nemers werd geschrapt. Rouvoet wil van minister Zalm van Financiën weten hoe de han delwijze van de Belastingdienst zich verhoudt tot de pleidooien van het kabinet voor het aanha len van de broekriem, ANP nnnze redactie binnenland N HAAG - Het kabinet is al- bereid met de sociale part- R te praten, maar de voorge- men ingreep voor vut en pre- nsioen kan daarbij niet meer discussie komen. Vice-pre- ier Zalm zei dat gisteren in de reede Kamer. Hij wees erop een ruime meerderheid van Kamer vorige week haar ^un heeft uitgesproken voor I kabinetsplan. dA-leider Bos vroeg het kabi- tijdens het wekelijkse igenuurtje om opnieuw met srkgevers en werkgevers om tafel te gaan zitten en daarbij ingenomen positie te veria- Hij wees op de massale vak- dsdemonstratie tegen de it- en prepensioenmaatregelen n afgelopen zaterdag. Daarbij aren volgens Bos 300.000 men- 1 aanwezig. jar volgens Zalm is dat niet n de orde. Hij wees er nog ns op dat internationale insti- ïten als de Oeso, het IMF en de iropese Unie een ingreep in it en prepensioen hebben aan- volen. it kabinet staat niet afwijzend ren het inzetten van een be- iddelaar in het conflict met de dale partners, zei Zalm ver- ,Het hoeft niet, maar het ag. Het kabinet staat altijd ten voor een gesprek.Maar el- bemiddelaar moet volgens alm begrijpen dat op het it-plan 'niet meer teruggeko- m wordt'. 66-leider Dittrich zei tijdens et wagenuurtje dat zijn fractie 'prima' vindt als er een raad- ivend referendum komt over t vut- en prepensioenplan. De ipositiefracties en de vakbewe ging bereiden zo'n volksraadple ging voor. Mocht een meerderheid zich daarbij tegen de kainetsvoorne- mens uitspreken, dan 'kan het kabinet die uitslag niet zo maar naast zich neerleggen', vindt Dit trich. Fractievoorzitter Verhagen van het CDA vroeg aan Bos ervoor te zorgen dat zijn partijgenoten in de vut-duscussie 'respectvol omgaan' met de leden van het kabinet. Hij verwees onder meer naar de Gelderse fractieleider van de PvdA, die zou hebben aangedrongen op herinvoering van de guillotine voor bewinds lieden. Bos ging hier niet op in, maar noemde het wel 'dieptriest' dat het kabinet zo halstarrig vast houdt aan zijn opstelling. ANP pagina 7 kans op referendum klein van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Rijksrecher che onderzoekt of informatie van de Algemene Inlichtingen en Veiligheidsdienst (AIVD) in bezit is geraakt van mensen die onlangs zijn aangehouden op verdenking van terroristische ac tiviteiten. Bij de 37-jarige man die vorige week zondag in Utrecht werd ge arresteerd op verdenking van het bezit of vervoer van explosie ven, is informatie aangetroffen die vermoedelijk afkomstig is van de AIVD. Dat heeft een woordvoerder van het landelijk parket van het Openbaar Minis terie gisteren meegedeeld. In het onderzoek naar de schen ding van staatsgeheimen, heeft de politie gisteren een vierde verdachte aangehouden. Het gaat om een 28-jarige man wiens woonplaats niet bekend is gemaakt. Hij wordt verdacht van heling. Heling De Rijksrecherche hield vorige week in het kantoor van de AI VD in Leidschendam een 34-ja- rige medewerker van de dienst aan op verdenking van het ver strekken van gevoelige, geheime informatie aan twee mannen. Dit tweetal van 31 en 33 jaar werd opgepakt op verdenking van heling. De drie zijn gisteren voorgeleid aan de rechter-com- missai'is en voor tien dagen in bewaring gesteld. De AIVD had het lekken zelf ontdekt. De man werkte nog maar kort bij de or ganisatie. De dienst heeft dix-ect maatregelen genomen om de ge volgen van het doorspelen van de informatie te beperken. In de woning van de 37-jarige man, bij wie de AIVD-informatie is aangetroffen, zijn geen explosie ven gevonden. In deze 'terroris tenzaak' zit ook nog een 30-jari- ge man vast. Hij zou familie zijn van het Marokkaanse gezin uit de Utrechtse Bucheliusstraat waar de politie vorige week zon dag een grootscheepse inval deed. Dit allemaal in het kader van hetzelfde onderzoek naar terroristen. Dxie familieleden van het gezin werden twee dagen na hun aan houding weer vrijgelaten, om dat er geen verdenking meer te gen hen was. ANP Eide bejaarden woonden in ver- eeginrichting Vijverdal in aastricht. De 84-jarige man erd afgelopen zaterdagmorgen wd in zijn bed gevonden, sctie wees maandag uit, dat de an met geweld om het leven is bracht. Een arts kon eerder et vaststellen dat de man een ituurlijke dood was gestoiven. et misdrijf moet in de vroege iterdagochtend tussen 6.00 en ia hebben plaatsgevonden, al- us de directie. owel het slachtoffer als de ver achte woonde op de afdeling hiderenpsychiatrie. De instel- ng heeft de Inspectie voor de Gezondheidszorg op de hoogte esteld en stelt verder een eigen iderzoek in. ANP woensdag 6 oktober 2004 WAGENINGEN - Wageningen blijft ook na 2005 de plek waar de capitulatie door Duitsland en Japan in 1945 wordt herdacht. De vele veteranen die deelnamen aan la tere vredesoperaties krijgen vanaf volgend jaar een apar te landelijke veteranendag op 29 juni. de verjaardag van prins Beirxhard. Met dit besluit van staatssecretaris Van der Knaap van Defensie komt de overheid tegemoet aan de wens van de gemeente en het Nationaal Comité Herdenking Capitula ties 1945 Wageningen. Sinds 1955 werd in aanwezigheid van prins Bemhard een défilé van veteranen en oud-verzetsstrijders gehouden. De prins (93) zet er na het vijftigste défilé in Wageningen een punt achter. ANP DEN HAAG - Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen (CBR) introduceert per 1 januari nieuwe examens Techniek en Administratie voor beroepschauffeurs. De examens worden voortaan schriftelijk afgenomen in plaats van mondeling en worden ongeveer 10 procent goedkoper. Vrijwel alle examens voor beroepschauffeurs worden af genomen door CCV, een onderdeel van het CBR. De nieu we rijbewijsexamens voor bus- en vrachtwagenchauf feurs gaan een uur duren en worden klassikaal afgelegd in plaats van individueel. ANP AMSTERDAM - Het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam begint eind volgend jaar met de bouw van een zogeheten Zotel. Dit speciale hotel biedt plaats aan patiënten die een be handeling ondergaan op de AMC-poliklinieken of de dag behandeling, familieleden, buitenlandse artsen en onder zoekers. Dat maakte het AMC gisteren bekend. Het verblijf, dat tweehonderd gastenkamers en twintig appartementen herbergt, moet begin 2007 zijn deuren ope nen. ANP LELYSTAD - Flevolandse agenten nemen sinds kort een aantal politieauto's mee naar huis om de kans op brand stichting en andere vernielingen te spreiden. Volgens een politiewoordvoerder is dat veiliger dan een wagenpark dat op een centrale plek staat. De Flevolandse politie nam het besluit, nadat elders in Nederland politieauto's in brand zijn gestoken. Agenten kunnen zich nu vx-ijwillig aanmelden om 's nachts een wa gen bij hun eigen huis te stallen. ANP GRONINGEN - Alle 3200 i'echtenstudenten van de Rijks universiteit Groningen krijgen een gratis bioscoopkaaitje van hun faculteit. Dat heeft het faculteitsbestuur gisteren bekendgemaakt. De studenten ontvangen het vrijkaartje, omdat de Gro ningse rechtenafdeling onlangs door de Visitatiecommisie Rechtsgeleerdheid is uitgeroepen tot de beste juridische faculteit van Nederland. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Politiekorpsen in vrijwel heel Nederland hebben gisteren bij huiszoekingen grote hoeveelheden kinderporno in be slag genomen. De politie viel binnen op 173 adressen waar mogelijk verdachten wonen die via internet materiaal hebben gekocht. Twee mensen zijn aangehouden, maakte het Openbaar Ministe rie bekend. De politie legde beslag op 280 computers en duizenden cd-roms, videobanden, dvd's en diskettes. De actie is gecoördi neerd door het Korps Landelij ke Politiediensten (KLPD) on der leiding van het Landelijk Parket. De afgelopen weken ver richtte de politie al onderzoek op 33 adressen in de aanloop naar de actie van gisteren. Politie en justitie kwamen aan de adx-essen via creditcardgege vens. Op computers op de adres sen hadden 'kopers' betaald toe gang tot internetpagina's met kinderporno. De politie hield in het Brabant se Uden een man aan, omdat hij onder meer wordt verdacht van ontucht met een minderjai'ige. Ook in het district Kennemer- land vex-richtte de politie een ar restatie. Justitie en politie ver wachten meer mensen aan te houden. De inbeslaggenomen goedex-en worden de komende tijd onderzocht op kinderporno. Volgens een wooordvoei-ster van justitie is er in Nederland geen sprake van een crimineel kinder- pomonetwerk. Aan het gecoördineerde optre den is een lang onderzoek voor af gegaan. Vanaf februari is de Nederlandse politie al aan het werk. Dat is gebeurd naar aan leiding van een groot onderzoek in de Verenigde Staten naar de wereldwijde commerciële ver spreiding van kinderpoxmo via internet. De Amerikaanse politie stuitte op een internetbetalingsbedrijf in Wit-Rusland dat betrokken was bij de inning van geld af komstig van de opbrengst van kinderpornosites. Mensen be taalden met creditcards miljoe nen Amerikaanse dollars. De po litie onderzocht tientallen van die commerciële sites en de be drijven die ze onderhouden en nam klanten- en computerbes tanden in beslag. De Ameiika- nen di-oegen vervolgens het ma teriaal over aan bij Interpol aan gesloten landen waaronder Ne derland. Bij de actie van gisteren waren tweehonderd politiemensen, offi cieren van justitie en rech- ter-commissai-issen betrokken. De regiopolitie Zuid-Holland was begin augustus al begonnen met het onderzoek naar kinder porno. Tussen 14 augustus en 4 oktober hield de politie zeven tien mannen aan op verdenking van het in bezit hebben van kin derporno. ANP AMSTERDAM - De Rijksvoor lichtingsdienst gaat stappen on dernemen tegen feestorganisa- tor Ex Porn Star. Op een aan- plakposter van het 'Normen en Waarden-feest' op 16 oktober in Panama staat de premier vol gens de dienst 'onsmakelijk' af gebeeld. Balkenende - met een balkje voor zijn ogen - grijpt op de pos ter wellustig naar blote vrou- wenbillen. Directeur-generaal Van der Wulp van de RVD vindt de pos ter zo aanstootgevend, dat hij op 'de kortst mogelijke termijn gerechtelijke stappen wil onder nemen'. „De beeltenis van be windslieden mag niet voor com merciële doeleinden worden be nut en zeker niet op deze wijze", aldus Van der Wulp. Het kort ge ding kan al vandaag dienen. De RVD eist dat de poster wordt verwijderd uit het Amsterdamse straatbeeld en van de internetsi te www.expornstar.com. Van de Wint van Ex Porn Star begrijpt de ophef niet. „Zater dag stond het Museumplein vol met karikaturen van Balkenen de. Moet daai'tegen dan geen po litie worden ingezet?" Volgens Van de Wint is zijn organisatie een stichting die geen winst voor ogen heeft. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3