Geld voor stedelijke vernieuwing PZC PZC De harige poortwachters van Zierikzee Jubilerend koor Bruinisse Iaat van zich horen Perfect Quilten 13 Gastouderschap aantrekkelijker door nieuw systeem Gemeente maakt plan om aan voorwaarden te kunnen voldoen Slachter mag nog niet verhuizen Werkstraf voor vervoer drugs Oud-politicus Jan Roose overleden lezers schrijven Groei Auto's beschadigd bij aanrijding Bezoek onze QUILT-DAGEN VERSCHUREN woensdag 6 oktober 2004 MIDDELBURG - Het gastouder- ^ap is in financieel opzicht niet altijd even aantrekkelijk. Ouders die opvang willen bieden, worden vaak gecon fronteerd met een forse belas tingheffing. Daarom is er een nieuwe formule bedacht: een franchisesysteem waarbij de gastouders zelfstandige onderne mers zijn. Met het nieuwe systeem kunnen gasthouders gebruik maken van fiscale voordelen als de zelfstan digen- en de startersaftrek. Ze hoeven echter niet aan alle wet telijke eisen te voldoen die bij voorbeeld gelden voor een kin derdagverblijf. Als ondernemer zijn de gastou ders ook meteen verzekerd via het ziekenfonds. Het systeem is door een gastouderbureau, kin deropvang en de belastingadvi seurs van Deloitte en Touche uit gedokterd. Kinderopvang Wal cheren (KOW) heeft sinds kort het recht op het gebruik van het systeem. Gisteren tekende S. van de Wal- le uit Middelburg als eerste ouder met KOW een franchi- se-overeenkomst. Van de Walle werkte al langere tijd als gastou der. „Mijn huidige contract met KOW liep af en ik wilde graag door." Volgens Van de Walle is het een aantrekkelijk systeem, al schept het ondernemerschap wel ver plichtingen. „Ik moet nu zelf de boekhouding bijhouden en kin deren aannemen." En dat zijn er nogal wat. Van de Walle heeft zes kinderen onder haar hoede. „Maar die komen niet elke dag hoor", zegt ze er meteen bij. Vooral het sa men zijn in een gezinssituatie vindt ze een van de belangrijk ste pluspunten van het gastou derschap. Overigens hoeft de gastouder niet alles zelf te doen. Zo kan er een beroep worden ge daan op het KOW voor hulp op het gebied van administratie, pu bliciteit. pedagogiek en trainin gen. De gastouder heeft echter geen dienstbetrekking met het KOW. Zelf bepaalt de gastou der, binnen de grenzen van de wet, hoeveel kinderen er tegelij kertijd worden opgevangen en tegen welk tarief. rinnrMelita Lantinq ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland kan tot 2009 beschikken over 1,7 mil joen euro voor stedelijke ver nieuwing. De gemeente moet dan wel voldoen aan voorwaar den die de provincie heeft ge steld. In de komende maanden maakt het gemeentebestuur hier voor een plan. De provincie heeft vijf prioritei ten aangegeven. Allereerst kan jiet budget worden besteed aan tie herstructurering van bestaan de wijken of kernen. Daarnaast mag het geld gebruikt worden voorbouwen in bestaande be rouwde gebieden (zogeheten in- ireidingslocaties) en voor het rouwen van zorgwoningen. Vooral het bouwen in bestaande «bouwde gebieden is voor Schouwen-Duiveland de komen de jaren belangrijk. „Het huidi ge systeem van contingenten ver- Iwijnt. We hebben dan weinig nogelijkheden voor echt nieuwe rijken, maar moeten het vooral lebben van nieuwbouw in de be- taande bebouwde kommen", egt wethouder W. Renden uit. )ok de kwaliteit van de woon- h leefomgeving en de culturele waliteiten van een gebied zijn olgens de provincie mogelijke irojecten. Hoe de gemeente ichouwen-Duiveland het geld [aat verdelen wil Renden niet eggen. „Daar gaan we in de ko llende tijd over nadenken." )e mogelijkheid om geld te be steden aan culturele kwaliteiten s nieuw en biedt volgens Ren ten mogelijkheden. „Daarbij agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) P'et Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl denk ik bijvoorbeeld aan een project als het museum in Zie- rikzee. Dat is een culturele kwa liteit en dat gebouw vraagt zo wel binnen als buiten veel onder houd." Hij benadrukt dat hij er naar streeft om het hele budget voor 2009 te gebruiken. „Dat in tegenstelling tot het budget voor stads- en dorpsvernieu wing van jaren geleden want dat is nog niet helemaal op. Wij hebben nu zoveel wensen dat ik wil dat voor het einde van de ter mijn alle geld is toegedeeld naar projecten. Het zal dan niet alle maal uitgevoerd zijn, maar in ie der geval moet duidelijk zijn waar het geld naar toe gaat." Van het totaal bedrag van 1,7 miljoen gaat bijna 450.000 euro naar bodemsanering. Het is voor de tweede keer dat geld voor stedelijke vernieuwing op deze manier wordt verdeeld. In de jaren 2000 - 2004 heeft de ge meente Schouwen-Duiveland het bedrag voomamenlijk in de herstructurering van de wijk Malta gestoken. STREEKACTIVITEITEN IURGH-HAAMSTEDE Sportcentrum l/esterschouwen, recordwedstrijden n kinderbowling; RUINISSE - Bibliotheek De Zaete, 4.00-15.30 uur: Activiteiten in kader an de Kinderboekenweek: IERIKZEE MFC, 20.00 uur: Klankcon- ert Lidia Koper; Schaapshondje weer terecht 1XEL - De dertien weken oude hetland sheepdog Guido is te- «cht. Een 23-jarige Axelse had iet hondje vorige week woens- pg meegenomen. )e vrouw was er kennelijk van- nt gegaan dat ze zich over een rondje had ontfermd dat aan i]n lot was overgelaten. Na le- ang van het bericht over Gui- ios vermissing in de krant *wam de Axelse tot inkeer. Eén van de poortwachters aan de voet van de Nobelpoort. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Geit Lotje stond als eer ste het malse gras weg te knabbelen aan de voet van de Zierikzeese Nobelpoort. Nu, twintig jaar later, houden nog al tijd geiten - inmiddels de derde genera tie - bij de entree van de stad een oogje in het zeil. André Kik is eigenaar van de harige - volgens hem uiterst aanhanke lijke - poortwachters van Zierikzee. Meestal staan er twee stuks, stoïcijns hun maaltje weg te kauwen. Van het vroege voorjaar tot - afhankelijk van het weer - ergens begin december brengt Kik ze dagelijks van hun stal naar de berm langs de Grachtweg en weer terug. „Ik heb zo al heel wat kilo meters afgelegd", zegt Kik (49), die zelf een huis aan de Hofferstraat bewoont. Hi] is schilder van beroep, 'doet' de gei ten erbij als hobby. Dat begon tweeën twintig jaar geleden met de aanschaf van Lotje. Een wit exemplaar, afkom stig van een geitenboerderij uit Nieuw-Haamstede. Kik kocht Lotje om een hoek gras bij de Zuidhoek te bewei den, maar kreeg van lieverlee de smaak te pakken. Hij ging fokken; eerst witte en daarna bonte geiten. Volgde cursus sen en bracht het zelfs tot keurmeester en stamboekinspecteur. Maar bovenal voegde hij iets toe aan het aangezicht van zijn woonplaats. „Ja, het hoort wel bij het landschap. Het zijn van die klei ne elementen, die voor aankleding zor gen. Vriendelijke elementen, zeker in een oude stad als Zierikzee." In vroeger tijden vormden grazende die ren langs de stadswallen een alledaags beeld, weet archivaris H. Uil van de ge meente Schouwen-Duiveland te vertel len. 'Etting van de wegen' heette dat, of wel recht van beweiding. Het stadsbestuur verpachtte in de ne gentiende en twintigste eeuw bermen aan gegadigden om de gemeentelijke kas te spekken. Van de pacht overeenkomsten is niet af te lezen om welke dieren het toen ging, weet Uil. Maar het is goed mogelijk dat de Zierik zeese stadspoorten ook al in het verre verleden door geitenvolk werden be waakt. Koeien en schapen vragen nu eenmaal een groter oppervlakte dan wat er aan groen langs de stadsgrach ten voor handen is. Voor geiten daarentegen is het een pret tig plekje, zegt ook Kik. „Je kunt ze steeds verzetten, dus ik zoek altijd het lekkerste stuk voor ze uit." Er is maar één grote 'maar' en dat zijn de auto's, die, sinds de invoering van het betaald parkeren in de binnen stad, steevast net buiten de Nobelpoort worden neergezet. Dat heeft het voor heen tijdloze tafereel van toren, gracht foto Marijke Folkertsma en geit enigszins aangetast. Maar hoe dan ook: Kik geniet van z'n geiten. „Het zijn trouwe beestjes. Heel aanhan kelijk, ze raken snel gehecht aan hun ei genaar." Ze maken standaard deel uit van het dagritme van hun 'baasje'. Ook pa en schoonvader helpen - respectieve lijk met voederen en melken - een hand je mee. Maar het echte fanatieke fokken is er bij de Zierikzeeënaar inmiddels wat af. Tot zijn grote spijt is de animo in Zeeland voor de hobbyfok niet zo groot. En hij wil zijn geiten niet steeds door heel het land slepen op zoek naar goede bokken. Maai- geitjes houden en ze laten grazen aan de Grachtweg? Ach, dat houdt Kik nog wel vol. Elk voorjaar hikt-ie er even tegenaan: weer dat heen en weer gesleep. „Dat is weieens een opgave." Maar elk jaar weer duwen inwoners van Zierikzee hem over dat kortduren de 'dode' punt heen. „Dan vragen ze: Wanneer komen ze weer? Mensen leven echt mee. Er zijn er veel die er gewoon ook van genieten." door Inge Heuff BRUINISSE - Koorleden uit het allereerste begin zijn er niet meer, maar dat zou ook sterk zijn bij een kerkkoor dat dit jaar vijftig jaar bestaat. Toch zijn veel zangers trouw aan het Hervormd kerkkoor uit Bruinis se. Een aantal van hen zingt al veertig jaar of langer mee. De dertig koorleden laten op 15 ok tober tijdens de jubileumuitvoe- ring in de Nederlandse Hervorm de kerk horen waar zij toe in staat zijn. Het was dominee H. van den Brink die in 1954 bedacht dat het een goede zaak zou zijn als de kerkzang van de Nederland se Hei-vormde kerk in Bruinisse op een wat hoger peil zou ko men te staan. Hij trok enkele mensen aan om hen enige in structie te geven in het ritmisch zingen en dit was de grondslag voor het huidige koor. Ritmisch zingen veranderde in vierstem mig zingen, er werd een dirigent aangetrokken en de vereniging Nederlands Hervormd kerkkoor werd opgericht. „We hebben al tijd rond de dertig leden ge had", zegt de huidige vereni gingsvoorzitter Bas de Groot. „De gemiddelde leeftijd van de koorleden gaat wel elk jaar om hoog en het is lastig om nieuwe leden aan te trekken. We heb ben een wat stoffig imago. Maar er is al vaker geroepen dat het koor in aantal zal afnemen en dat is al die jaren meegevallen." Het koor heeft de afgelopen ja ren enkele wervingsacties ge voerd maar er kwamen weinig reacties op. Wel is er een jonge renkoor opgericht, The Messa ge, dat gospelachtige liederen zingt. De Groot: „We hebben wel eens samen opgetreden, maar dat was wel wennen. Zij zingen toch heel anders dan wij, met meer beat." Gezelligheid De voorzitter vindt het wel jam mer dat de leden die The Messa ge verlaten niet bij het kerkkoor terechtkomen. „We zijn ook meer dan een koor", zegt secre taris Heieen de Koning. „We zijn een vereniging en zoeken ook de gezelligheid op. Tijdens de repetities, die goed bezocht worden, wordt er hard geoe fend. Maar we hebben ook een jaarlijkse feestavond met een etentje en vaak met toneelstuk jes erbij." Vroeger werden er uit stapjes georganiseerd. Bustocht- Het Hervormd kerkkoor Bruinisse bestaat dit jaar vijftig jaar. foto Dirk-Jan Gjeltema jes naar Schiphol of Giethoorn, met paard en wagen een tour maken door Goes; het waren de hoogtepunten van het jaar. Aan concoursen doet het kerk koor niet. Er zijn wel leden die deze ambitie hebben, denkt de voorzitter, maar voor de meeste hoeft het niet zo. Traditiege trouw wordt er elk jaar opgetre den in de zorgcentra In 't Opper en de Wieken en in verpleeghuis Cornelia. In de eigen kerk zingt het kerkkoor op alle hoogtijda gen behalve Pinksteren. De Ko ning: „Dat zit te kort op Pasen, dan hebben we niet goed kun nen oefenen." Momenteel is vooral het liedboek populair bij het koor. „Dat zijn best lastige liederen om te zingen en onze di rigent Jaap Knuist wil wel dat we het goed doen. Daar wordt veel op gestudeerd", zegt De Groot. Het vijftigjarig bestaan wordt op 15 oktober gevierd met een jubileumuitvoering in de Neder landse Hervormde kerk door het koor, in samenwerking met Het Vocaal Ensemble St. Laurens on der leiding van Hans van den Broeke. Oprichter dominee Van den Brink is tijdens de jubileum uitvoering eregast. De zaal gaat open om 19.00 uur, het program ma begint een half uur later. Na afloop is er een receptie in het verenigingsgebouw. SINT-ANNALAND - C. Slager uit Sint-Annaland moet zeker nog een halfjaar wachten tot hij kan beginnen met de inrichting van een nieuwe slachterij op het bedrijven terrein in zijn woonplaats. De Raad van State heeft een bezwaar van de toekomstige buurman van Slager op het bedrijventerrein gegrond verklaard. Volgens het rechtscollege is voor de milieuvergunning voor de slachterij ten onrechte geen geluid- en geurrap- port opgesteld. Slager is zwaar teleurgesteld. Hij heeft momenteel een slachterij in de dorpskern van Sint-Anna- land en dacht er goed aan te doen naar het bedrijventer rein te verhuizen. Zijn toekomstige buurman, eigenaar J. Koese van de naastgelegen garage Maat, vreest echter ge luid- en geuroverlast. Hoewel bij de afgifte van de milieu vergunning door de gemeente Tholen onvoldoende onder zoek is verricht, zo oordeelde de Raad van State, maakt Slager de gemeente geen verwijten. „Wellicht had de ge meente iets alerter kunnen zijn, maar ook de gemeente was er veel aan gelegen mijn slachterij snel een plek te ge ven op het bedrijventerrein." In afwachting van de verhuizing heeft Slager zijn slachte rij aan de Ooststraat aangepast aan de jongste eisen. Hij mag er weer een jaar vooruit. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 39-jarige inwoner van Goes wegens vervoer van softdrugs conform de eis 120 uur werkstraf opgelegd. De man had 3 augustus dit jaar in 's-Heer Arendskerke twee kilo hennep in de kofferbak van zijn auto liggen. De Goesenaar vertelde de softdrugs in opdracht van een zeke re John („achternaam ken ik niet") in Vlissingen te moe ten afleveren. Hij zou 200 euro krijgen. Officier van justi tie A. Flikweert vond de verklaringen zeer dubieus. „Wie is John? U kunt ook zelf uw oogst hebben weggebracht." De officier vond dat niet zo vreemd, omdat de Goesenaar al eerder voor hennepteelt is veroordeeld. De politierech ter bestempelde het drugsvervoer als een domme actie voor een bedrag van 200 euro. De man was in zijn nopjes met de werkstraf. „Hartstikke bedankt", riep hij opgeto gen. GOES - Een bestuurder moet steeds zijn eigen boerenver stand gebruiken en zich niet laten ondersneeuwen door deskundigen. Dat uitgangspunt hanteerde de gisteren in zijn woonplaats Goes op 87-jarige leeftijd overleden oud-bestuurder en politicus Jan Hendrikus Roose graag. Dankzij die dosis boerenslimheid en veel gevoel voor maatschappelijke verhoudingen, bracht hij een werk zaam leven lang in de gemeentelijke en provinciale poli tiek door. Eerst voor de Katholieke Volkspartij, later voor het Christen Democratisch Appel. Na zijn vertrek uit de politiek bleef Roose nog actief binnen het (katholieke) ouderenwerk en wijdde hij zich aan zijn tuin. Die ver kreeg grote bekendheid, toen de gemeente Goes daar een stuk van wilde kopen voor aanleg van een ontsluitings- weg. Roose wilde de grond wel afstaan, als er een aanzien lijke vergoeding voor de daarop aanwezige bomen tegen over stond. Hij kreeg zijn zin; de ontsluitingsweg bleek achteraf onnodig. Zaterdag wordt om 10.30 uur een uit vaartdienst in de katholieke Maria Magdalenakerk van Goes gehouden. Aansluitend vindt de teraardebestelling plaats op de algemene begraafplaats in Goes. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De PZC van zaterdag 2 oktober meldt dat ambtenaren en inwo ners van Schouwen-Duiveland nadenken over deze vraag. Zo wel de burgemeester als de amb tenaren steken veel tijd in dit project, aldus de PZC, en meldt vervolgens dat dit project een vervolg is op een onderzoek van de Rabobank in februari dit jaar. Wat het artikel niet ver meldt is dat er in februari een symposium is gehouden over de toekomst van Schouwen-Duive land ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Rabo bank. Bestuurlijk Schou wen-Duiveland heeft al bij die gelegenheid in besloten kring door middel van een stemkastje haar visie op de toekomst van het eiland interactief kenbaar gemaakt aan de Rabobank. Een conclusie van de Rabobank was vervolgens dat 'men' tevens voorstander was van een door groei van de bevolking tot 60.000 a 100.000 zielen. De cen trale vraag dient nu enerzijds te zijn waarom burgemeester en ambtenaren momenteel hard aan het werk lijken te zijn voor de Rabobank, en op welk mo ment zij voornemens zijn de ge meenteraad (en dus de burger) te informeren wat zij aan het doen zijn, en anderzijds wiens belang dit 'project' nu eigenlijk dient, maar hierover meldt de PZC niets. Ik verwacht als lezer van de PZC dat ik geïnformeerd wordt. Het artikel dat in de SEROOSKERKE (S) - In Seroos- kerke, op de Stoofweg, vond gis- termiddagdag omstreeks 17.20 uur een aanrijding plaats. Een 34-jarige automobilist uit Hellevoetsluis reed in zijn auto met aanhanger over de Stoof weg en verleende op de kruising met de Dammenweg geen voor rang aan een voor hem van links komende 39-jarige automobilis te uit de gemeente Schouwen Duiveland, die op een voorrangs- wegreed. Door die fout ontstond tussen beiden een aanrijding, waarbij de twee voertuigen werden be schadigd. krant van afgelopen zaterdag werd gepubliceerd, was bene den alle maat. Geen vragen, geen kritiek, en onvolledige in formatie. Dit was geen journalis tiek. Het 'project' waarvan u melding doet is gegeven het feit dat er al gestemd is slechts gere gisseerde publiciteit. Ing. J. Beije Hammenstraat 8 Zierikzee (Advertentie) (fi)Husqvarna viking NIEUW! De nieuwe Quilt Designer van Husqvarna Viking is speciaal voor quilters onrworpen. Quilten gaat nu sneller, eenvoudiger en leuker dan ooit tevoren! Breng snel een bezoek aan uw Husqvarna Viking dealer en probeer hem zelf! mm Él •^UtauiNS ItfftaM 11WIM j op 8/10 in MIDDELBURG Op 15/10 in TERNEUZEN NAAIMACHINES Korte Geere 9 Middelburg Tel. 0118-635110 Axelsestraat 96 Terneuzen Tel. 0115-697013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37