College wijst plan windmolens af PZC PZC Gastouders als ondernemers Jan Roose was bestuurder met boerenslimheid ,13 Ruime meerderheid gemeenteraad positief over turbines bij Spuikanaal Perfect Quilten Bezoek onze QUILT-DAGEN op 8/10 in MIDDELBURG Op 15/10 in TERNEUZEN VERSCHUREN Jongen komt onder vrachtauto terecht Rijverbod voor drankrijder Eerste loods Wissenkerks terrein Boete voor Goese kleptomaan Dwangsom opgelegd aan Pechiney agenda woensdag 6 oktober 2004 ATH - De gemeenteraad van limerswaal en het college van emeester en wethouders jan lijnrecht tegenover elkaar ils het gaat om de komst van jjf windmolens aan de west- ant van het Spuikanaal bij Barokconcert in stadhuis Tholen «HOLEN - In de hal van het oude stadhuis van Tholen-stad wordt zaterdag een barokcon cert gegeven door het ensemble 2MB. Iet optreden van het ensemble, ai bestaat uit Brechtje Roos iloküuit) en Michael Hinde- (clavecimbel), begint om !0.15 uur en draagt de titel Fa- jurits. en Hinderink brengen 'bij ■n breder publiek favoriete ba- jkmuziek', onder meer het En- iels Nachtegaeltje voor blok- luit van Jacob van Eyck, com- isitfes van Sweelinck en Fres- ibaldi en een sonate van randel. (Advertentie) ®Husqvarna VIKING NIEUW! De nieuwe Quilt Designer van Husqvarna Viking is speciaal voor quilters ontworpen. Quilten gaat nu sneller, eenvoudiger en leuker dan ooit tevoren! Breng snel een bezoek aan uw Husqvarna Viking dealer en probeer hem zelf! QdffiiWeteysiw* NAAIMACHINES Korte Geere 9 Middelburg Tel. 0118-635110 Axelsestraat 96 Terneuzen Tel. 0115-697013 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 i Postbus31 <460 aa goes Tel: 0113-315670 fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Erank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Efeek Janssen Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 WO AA goes Ie|: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl F-rnail: web@pzc.nl Landbouwondernemer J. Meijer wil de molens daar plaatsen, gro tendeels op eigen grond. Een ruimte meerderheid van de raad steunde het initiatief van M. van der Meijden (VVD) om ak koord te gaan met het plan. Al leen de SGP, zo bleek gister avond tijdens de opinieraad, is verdeeld over de kwestie. De andere partijen zien het Spuikanaal als ideale locatie, omdat er al windmolens staan en de nieuwe molens bovendien grotendeels wegvallen tegen de Antwerpse industrie. Het nog niet zo lang geleden vastgestel de bestemmingsplan Buitenge bied laat echter geen nieuwe windmolens toe, maar dat kan volgens de partijen veranderd worden. Wethouder J. Bliek noemde het zonde van de tijd om met het plan aan de slag te gaan. Hij is ervan overtuigd dat de provin cie nooit akkoord zal gaan, om dat die onlangs heeft besloten dat alleen in de Kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen, bij de Stormvloedkering en in het Sloe- gebied nog nieuwe molens mo gen komen. Onder meer CDA en WD meenden echter te weten dat gedeputeerde Suurmond wel degelijk positief tegenover windmolens bij het Spuikanaal zou staan. „En al was dat niet zo", stelde A. Jumelet (CU) „Dan moeten we niet zomaar ak koord gaan met de mening van de provincie, maar juist onze me ning daar tegenover stellen." De wethouder voerde ook nog aan dat Zeeland, als alle lopen de plannen zijn voltooid, straks ruimschoots voldoet aan de lan delijk opgelegde eis van 250 me gawatt aan windenergie. Dat vond P. Koeman (CDA) geen goed argument. „Alsof een kind dat op school een zes heeft ge haald ook maar niet meer moet leren, omdat hij toch wel over gaat. Het kan altijd beter." De partijen bleven bij hun stand punt en dus zal het college voor bereidingen moeten treffen om tot een artikel-19-procedure te komen, zodat de windmolens er kunnen komen. Raadslid H. Knuist, één van de SGP'ers die tegen het plan is, haalde flink uit naar zijn collega's. Hij noemde het belachelijk en ongeloofwaardig dat de raad on langs in het bestemmingsplan besloot dat er geen nieuwe wind molens mochten komen en daar bi] het eerste het beste initiatief alweer op terugkomt. Koeman (CDA) verweerde zich door te stellen dat er ook nog zoiets be staat als voortschrijdend in zicht. De mannen van Elim repeteren in de Grote Kerk voor het jubileumconcert van zaterdag. door Irtgrid Huibers GOES - De oranjezangavonden van mannenkoor Elim zorgen op Koningin nedag steevast voor een goed gevulde Goese Grote Kerk. Maar ook met het herdenkingsconcert van de watersnood ramp, de vele (kerst)concerten en cd's wist het 's-Gravenpolderse koor de afge lopen tien jaar een vaste plek te verove ren tussen andere mannenkoren in de regio. Elim - de naam verwijst naar een oase die het volk van Israël aandeed na de uittocht uit Egypte - werd op 7 oktober 1994 opgericht in de Elimkerk in 's-Gra- venpolder. Tijdens de oprichtingsavond meldden zich maar liefst 68 mannen aan. „Dat waren voor een deel mannen die het niet meer zo naar hun zin hadden bij andere koren in de regio", vertelt Elimvoorzitter Gerard Maas. „Daarom komen onze leden overal vandaan. Uit 's-Gravenpolder natuurlijk, maar ook uit Yerseke en Krabbendijke en van Walcheren en zelfs van Schouwen-Dui- veland." Als dirigent werd Jan van Zweden uit Krabbendijke aangetrokken. Pieter Heykoop uit Yerseke werd de vaste or ganist. Elim kende een vliegende start. In het eerste half jaar van het bestaan van het mannenkoor werd er al drie keer opgetreden. „Dat was natuurlijk erg leuk", zegt Maas. „Dan heb je met een iets om naartoe te werken." Elim treedt elk jaar een keer of acht op. Zelf zong Maas 27 jaar bij een ander mannenkoor. „Toen werd ik gevraagd om mee te helpen om mannenkoor Elim op poten te zetten en dat heb ik ge daan", vertelt hij. Een mannenkoor is volgens Maas iets heel speciaals. „Het heeft een heel andere klank dan een ge mengd koor. Daar voel ik me niet thuis." Collega-bestuurslid Piet van Dijk valt hem bij: „Een mannenkoor trekt ook veel meer publiek. Zeker in onze kringen." Kerkverband Hoewel het koor is verbonden aan de ge reformeerde gemeente in 's-Gravenpol- der. zijn niet alle leden van gereformeer de huize. „Wij trekken geen grens rond het kerkverband", zegt Maas. „Er zijn ook mannen van andere gezindten lid. In principe is iedereen welkom die onze statuten onderschrijft." Het is wel zo dat er - behalve tijdens de oranjezangavonden - alleen psalmen en religieuze liederen worden gezongen. „En we zingen alleen in het Neder lands", zegt Van Dijk. „De inhoud van de liederen moet verstaanbaar en her kenbaar zijn." Maas vult aan: „Het is niet ons hoofddoel om een boodschap uit te dragen, maar het hoort er natuur lijk wel bij." Je hoeft trouwens niet verschrikkelijk goed te kunnen zingen om met Elim mee te doen. „Als je maar een beetje toon kunt houden, is het al goed", zegt Maas. „We hebben zelfs een verstande lijk gehandicapt koorlid dat helemaal geen toon kan houden, maar die hoort er gewoon bij. Voor een uitvoering komt hij altijd even naar me toe: 'Ik zing heel zachtjes hoor', zegt hij dan. Schitterend." Hoogtepunten in de afgelopen tien jaar waren volgens Maas en Van Dijk zon der twijfel de zangavonden tijdens de vakantieweken voor mensen met een handicap, georganiseerd door de vrou wenbond van de gerefonneerde gemeen ten. „Daar kom je met zoveel emotie vandaan", zegt Maas. „Dat is fantas tisch." „De eerste keer dat we er zijn gaan zin gen was in 1998 op uitnodiging van de vrouwenbond", vertelt Van Dijk. „Een hele mooie, ongedwongen avond." foto Dirk-Jan Gjeltema Maas: „Soms staan er wel vier van die mensen voor ons koor te dirigeren. En in de pauze wordt er gevoetbald." Omdat de mannen van Elim de gehandi capte vakantiegangers een warm hart toedragen, wordt er het hele jubileum jaar geld ingezameld om de organise rende vrouwenbond financieel te steu- Balans Het koor gaat proberen in elk geval vijf honderd exemplaren van de speciale ju- bileum-cd te verkopen. Verder is er af gelopen zomer een braderie georgani seerd en vorig maand was er nog een rommelmarkt. Ook gaat de opbrengst van de oranjezangavond en het jubi leumconcert vanzelfsprekend naar de vakantiecommissie van de vrouwen bond. Eind december wordt de balans opgemaakt. „En dan hopen we zoveel geld bij elkaar te hebben dat de vakan tiecommissie weer even vooruit kan." De jubileumzangavond vindt zaterdag 9 oktober plaats in de Grote Kerk in Goes. Behalve mannenkoor Elim - in middels met dirigent André Overbeeke en organist Henk Ruitenbeek treedt ook mannenkoor Salvatori uit Nunspeet op. De avond begint om 19.00 uur. De aanvangstijd is wat vroeger dan gebruikelijk zodat de mannen van Sal vatori 's avonds voor twaalf uur thuis kunnen zijn. door Ron Magnée MIDDELBURG - Het gastouder schap is in financieel opzicht niet altijd even aantrekkelijk. Ouders die opvang willen bieden, worden vaak gecon fronteerd met een forse belas tingheffing. Daarom is er een nieuwe formule bedacht: een franchisesysteem waarbij de gastouders zelfstandige onderne mers zijn. Met het nieuwe systeem kunnen gasthouders gebruik maken van fiscale voordelen als de zelfstan digen- en de startersaftrek. Ze hoeven echter niet aan alle wet telijke eisen te voldoen die bij voorbeeld gelden voor een kin derdagverblijf. Als ondernemer zijn de gastou ders ook meteen verzekerd via het ziekenfonds. Het systeem is door een gastouderbureau, kin deropvang en de belastingadvi seurs van Deloitte en Touche uit gedokterd. Kinderopvang Wal cheren (KOW) heeft sinds kort het recht op het gebruik van het systeem. Gisteren tekende S. van de Wal- le uit Middelburg als eerste ouder met KOW een franchi- se-overeenkomst. Van de Walle werkte al langere tijd als gastou der. „Mijn huidige contract met KOW liep af en ik wilde graag door." Volgens Van de Walle is het een aantrekkelijk systeem, al schept het ondernemerschap wel ver plichtingen. .,Ik moet nu zelf de boekhouding bijhouden en kin deren aannemen." HOEDEKENSKERKE - Een twaalfjarige jongen uit de gemeente Borsele is gisterochtend zwaar gewond geraakt toen hij op de Waanweg in Hoedekenskerke van zijn fiets viel en onder een passe rende vrachtauto terechtkwam. De politie denkt dat bij viel toen hij met zijn fiets in de modderige berm terechtkwam. De jongen liep ernstig hoofdletsel op en is met de traumahelikopter naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam gebracht. foto Willem Woznitza MIDDELBURG - Een 57-jarige inwoner van Nieuwdorp is gisteren in Middelburg voor dronken rijden veroor deeld tot negen maanden rijontzegging en 700 euro boete voorwaardelijk. De drankrijder was 3 augustus dit jaar in Nieuwdorp na een botsing met een brandweerauto naar huis gelopen. Een half uur na het ongeval nam de politie een blaastest bij hem af. Daaruit bleek dat hij met 995 mi crogram hoog scoorde, vierenhalf keer zoveel alcohol als is toegestaan. De verdachte beweerde van schrik thuis nog vijf, zes fles jes bier te hebben gedronken, maar dat kon er bij officier van justitie A. Flikweert niet in. „Een nadronk wil ik aan nemen, maar dan ga ik in zo'n korte tijd hoogstens uit van twee, drie flesjes bier." Daaraan wilde de officier zijn eis aanpassen. Hij kwam uit op 700 euro boete en zeven maanden rijontzegging. WISSENKERKE - De gemeentelijke buitendienst en de buitendienst van het waterschap Zeeuwse Eilanden sloe gen gisteren de eerste paal voor een nieuw onderkomen op bedrijventerrein Cruijckelcreke bij Wissenkerke. De loods is het eerste bouwwerk dat verrijst op het bedrijven terrein. waarover jarenlang is gesteggeld. Er wordt mate rieel van de gemeente en het waterschap in opgeslagen. De over het eiland verspreid liggende oude loodsen en ter- reintjes van de buitendienst zullen, na ingebruikname van de nieuwe loods komend voorjaar, worden verkocht. MIDDELBURG - Een 78-jarige man uit Goes moet oppas sen, want anders belandt hij in de gevangenis. Die waar schuwing kreeg de Goesenaar gisteren mee van de politie rechter en de officier van justitie. De man lijdt aan klepto- manie. De officier zag zich genoodzaakt naast een boete van 150 euro een week voorwaardelijke gevangenisstraf te eisen. Die straf werd overgenomen door politierechter M. Meeuwisse. „Het is al de vierde keer dat u een winkel diefstal pleegt. Dat baart me zorgen. Dit is niet normaal voor een man van 78 jaar", merkte officier van justitie A. Flikweert op. De verdachte had 5 augustus dit jaar in Goes levensmiddelen (saucijzenbroodjes, koeken, twee kuipjes smeerkaas) bij Albert Heijn gestolen. VLISSINGEN - Aluminiumproducent Alcan (voorheen Pechiney Nederland) in Vlissingen moet een dwangsom van 10.000 euro per dag betalen als het niet na 1 novem ber aan milieuvergunning houdt. Het dagelijks provincie bestuur heeft het bedrijf dat laten weten. Op 26 april heeft de provincie het bedrijf een dwangsom opgelegd van 10.000 euro per dag als het de vergunning 'filters elek trolyse- en bakovens' niet naleeft. Pechiney liet weten dat de problemen zo complex zijn, dat ze niet direct kunnen worden opgelost. Maar de provincie vond dat ze genoeg had gewaarschuwd. Daarop heeft Pechiney bezwaar inge diend wat op 7 juni is behandeld door de adviescommis sie bezwaarschriften. Dat heeft niet veel uitgehaald. De onderneming wordt gesommeerd per 1 november alsnog te voldoen aan de eisen. Doet ze dat niet, dan moet ze na 1 november 10.000 euro betalen per overtreding, per dag, met een maximum van 200.000 euro. door Rinus Antonisse GOES - Een bestuurder moet steeds zijn eigen boerenver stand gebruiken en zich niet la ten ondersneeuwen door deskun digen. Dat uitgangspunt han teerde de gisteren in zijn woon plaats Goes op 87-jarige leeftijd overleden oud-bestuurder en po liticus Jan Hendrikus Roose graag. Dankzij die dosis boerenslim heid en veel gevoel voor maat schappelijke verhoudingen, bracht hij tot op hoge leeftijd een werkzaam leven in de ge meentelijke en provinciale poli tiek door. Eerst voor de Katho lieke Volkspartij, later voor het Christen Democratisch Appèl. Het begon in 1945 met zijn toe treding tot de Goese gemeente raad. Daarin had Roose 37 jaar zitting, waarvan ruim 25 jaar als wethouder. Hij nam er in 1982 afscheid. Een geruchtma kende verschrijvingsaffaire (ad ministratieve onvolkomenheden bij gemeentewerken) onderbrak van 1960 tot 1966 het wethou derschap; hij bleef wel gewoon raadslid. Roose heeft altijd vol gehouden dat de verschrijvin gen hem ten onrechte tot aftre den dwongen. Aanvankelijk combineerde hij zijn bestuurlijke en vele maat schappelijke functies met zijn werk als bevrachter en scheepsmakelaar. Na de gemeen telijke herindeling op de Beve- landen in 1970 was een door start in de nieuwe gemeente Goes vanzelfsprekend en werd Roose fulltime wethouder. In 1976 belandde hij in Provinciale Staten. In 1982 werd hij op 65-jarige leeftijd fractievoorzit ter van het CDA. In 1987 moest Roose noodge dwongen afscheid nemen van de Staten: het CDA zette hem op een onverkiesbare plaats. In 1990 kreeg hij alsnog zijn zin, nadat er in de CDA-fractie een vacature ontstond. Hij maakte er als nestor van de Staten op nieuw een bestuurlijke crisis (de belastingaffaire) mee. Bij zijn af scheid in 1991 riep hij op tot een snel herstel van de verziekte ver houdingen, daarbij verwijzend naar de Goese verschrijvingen. Dat was Jan Roose ten voeten uit: zonder scheipe tegenstellin gen een gemeente of provincie zien te besturen. Maar ook kop pig, als hij overtuigd was van zijn gelijk. Met een bijna Vlaams aandoende amicaliteit trok hij zijn sporen in het open baar bestuur. Daarbij zonodig de achterkamertjes en flink lobbywerk niet mijdend, als hij dat voor een breed gedragen be sluitvorming noodzakelijk acht te. Na zijn vertrek uit de politiek bleef Roose nog actief binnen het (katholieke) ouderenwerk en wijdde hij zich aan zijn tuin. Zaterdag wordt om 10.30 uur een uitvaartdienst in de katho lieke Maria Magdalenakerk van Goes gehouden. Aansluitend vindt de teraardebestelling van Jan Hendrikus Roose, ridder in de Orde van Oranje-Nassau. plaats op de algemene begraaf plaats van zijn geboortestad. STREEKACTIVITEITEN GOES Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; Wijkge- bouw De Spinne, 13.30-16.30 uur. Koersbal senioren; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, Wijkgebouw Jan Ligthart, 13.30 uur: Bingo middag: De Pit, 14.00 uur: activi teiten voor WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; Stichting Fantus, Ganzepoort 23, 20.00 uur: Helderziende Waarnemingen Avond met Tresi Barros; HANSVWEERT Kaj Munk, 13.00 uur Seniorensoos; HEINKENSZAND Velden van Luc- tor'88. Schoolvoetbalkampioenschap- pen gemeente Borsele; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Socièteit, damessociëteit, sjoelen; 13,30 uur. Koersbal (gymzaal), KORTGENE Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; Gemeente huis, 19.30 uur: Seniorenraad; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09,30 uur- Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; YERSEKE - Het Trefpunt. 13.00-17.00 uur: Biljarten; Bibliotheek, 14.00-14 30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33