>zc BjK Middelburgs Kamerkoor viert vijftigjarig bestaan 27 <uégo zet ïeater in /uur en vlam woensdag 6 oktober 2004 swb Tet kon niet uitblijven na Tlhet succes van vorig jaar: [ego! Flames of Passion is op- leuw in Nederland te zien. De Lductie van de Spaanse cho- Lgrafe Carmen Mota is een on gebroken bewegingsstroom, jÉispireerd door Spaanse dans b muziek. tarmen Mota omschrijft haar jroductie als 'een reis vanuit de udheid naar nu'. Ze bedoelt garmee dat zij een brug heeft lillen slaan naar oude Spaanse, lilturele tradities en het moder- le theater van tegenwoordig, juego.' is daarom niet alleen een bposé van de overbekende fla- jenco, maar een samenballing an oude volksdansen, die in fei- samen de klassieke Spaanse ans vormen. \iégo! Flames of Passion wordt ertolkt door de Compania de lanza Carmen Mota. Dat zijn wintigmannen en vrouwen, die et passionele van Spaanse ans wel heel plastisch uitbeel- len, Roffelende hakken, hoeki- e abrupte lichaamsbewegin- en, wapperende haren, man- éls, sjaals, trotse blikken, het rordt allemaal over de toeschou wers uitgestrooid en wel in een vaart. is weliswaar een flinter- verhaaltje, dat de geschiede- van dans en muziek uit Span- moet uitbeelden, maar Car- doet dat zo overrom- dat het showaspect veel is gaan wegen dan de Zo kan het gebeuren pthet nummer 'Private Investi- ations' van Dire Straits en 'Car- una Burana' als logische ele- ïenten door de muziek zijn ge- feven. Fuego! is enerzijds ge loeid op klassiek (Europees) allet, anderzijds op moderne ans. Die laatste invloeden zijn pidelijk te merken in de bijna itectonisch aandoende lansen. Oogverblindende ims, bombardementen licht en griezelig perfecte isers trekken ook de laatste njfelaars over de streep. ?o!: vanavond in het Schel- beaterTerneuzen, aanvang >.00 uur. Wie erbij was, zal het zich nog herinneren. Op 5 juni 1999 zong de bas Janus Mondeel voor de laatste keer mee met het Middelburgs Kamer koor. Op de klanken van Rachmaninovs Bogoro- ditsye Dyevo (Wees ge groet) nam Mondeel, na 45 jaar lidmaatschap, tot tra nen toe geroerd afscheid van het koor. Misschien was het wel één van de in drukwekkendste momen ten uit de geschiedenis van het koor dat zaterdag in de Koorkerk in Middel burg met een speciaal jubi leumconcert haar vijftigja rig bestaan viert. Sopraan Dicky van Dijk is al een end op weg het record van Mondeel te evenaren. Zij is lid van het koor sinds 1977, het jaar waarin oprichter en diri gent van het eerste uur, Bart Leijnse, overleed. Hij werd opge volgd door Krijn Koetsveld. Van Dijk heeft nog steeds goede her inneringen aan hem. „Koetsveld kwam aan het roer nadat het koor 23 jaar dezelfde dirigent had gehad. Ik ken Leijnse alleen maar uit de verhalen van Janus Mondeel, maar het kan niet an ders of Koetsveld heeft een nieu we wind door het koor laten gaan. Hij, en ook zijn opvolger Peter Arts, waren ontzettend goeie dirigenten." Vanaf 1993 stond het koor on der leiding van Jan Schuurman? die volgens de sopraan-het koor vooral trainde in het vrijuit zin gen. „Jan wilde vaker meer klank horen van het koor dan zijn voorgangers. 'Meer lef', riep hij dan, 'Zing maar!"' In februari 2000 kwam de Bel gische dirigent Lieven Deroo aan de macht, in de ogen van Van Dijk een 'verfrissend fi guur'. Ervaring „Lieven heeft heel veel erva ring, weet van wanten en is enorm veelzijdig. Hij zet voort durend componisten bij elkaar waarvan men zegt dat ze hele maal niet bij elkaar passen. Dat kan hem niks schelen, hij gaat gewoon z'n gang en ieder keer zet hij iets bijzonders neer." In de tijd dat Dicky van Dijk lid werd van het koor, maakte de Middelburgse kleuter Christian Blaha in zijn ouderlijk huis ken nis met de muziek. Sindsdien heeft de nu 32-jarige Blaha veel bijgeleerd. Hij studeerde compo sitie, piano en koordirectie aan het conservatorium in Tilburg. Het Middelburgs Kamerkoor staat sinds 2000 onder leiding van de Belgische dirigent Lieven Deroo. Blaha is sinds 2001 lid van het Middelburgs Kamerkoor en daarmee een van de laatste re kruten. Hij zingt niet alleen maar staat ook zeer regelmatig voor het koor als assistent-diri gent. Bovendien ontpopt hij zich langzamerhand tot huis componist. Vorig jaar bracht het koor de première van zijn in drukwekkende Psalmus 150. Za terdag zal, naast werk van on der andere Dvorak, Debussy en Nees, dit stuk in een nieuwe ver- Het koor in 1954, toen nog een dubbelkwartet. sie klinken, waarbij het koor wordt begeleid door het Koper ensemble Zeeuws Orkest. Spe ciaal voor dit jubileum schx'eef Blaha Muziek, vanuit de kelen op een tekst van de Middelburg se dichter Peter van den Ouden. Voor Van Dijk was de muziek van Blaha, net zoals vorig jaar, in het begin weer even wennen. „Het is zo geweldig, Christian is gewoon één van ons maar hij zal het geen moment in zijn hoofd halen om het ons wat makkelij ker te maken. Als we beginnen aan zo'n stuk is het heel moei lijk. Ik vroeg 'm laatst of ik een passage in drieën of zessen moest tellen en dan zegt hij: 'je moet niet tellen, je moet voelen'. Ja, dahag! Toch is het ontzet tend knap van hem dat hij het allemaal heel precies inschat, want het stuk is, nu we het ken nen, juist erg fijn om te zingen." Douwe Eisenga Het Middelburgs Kamerkoor: zaterdag in de Koorkerk, Mid delburg, aanvang 20.00 uur. ROTTERDAM Scapino Ballet The neon lounge/Suites of lux. wo., do. en vr. Rotterdamse Schouw burg, 20.15 uur Sumire Hara - viool en Andrea Vasi - piano Lunchconcert met werken van Brahms, Schubert en Ton de Leeuw, wo. De Doelen, 12.45 uur The Dubliners Ierse folkmuziek. wo. De Doelen, 20.15 uur Lionel Richie Popmuziek. do. en vr. Ahoy, 20.00 uur Cappella Figuralis Oude muziek o.l.v. Jos van Veldho ven. Met werken van Scheidt, Swee- linck en Monteverdi, do. De Doelen, 20.15 uur Hayat el Idrissi Marokkaanse muziek, vr. De Doelen, 20.15 uur Orkest van het Oosten Muziek o.l.v. Vasili Petrenko met werk van Penderecki. vr. De Doelen, 20.15 uur Trilogie van het weerzien Toneel van De Tijd/Het Toneelhuis. za. Rotterdamse Schouwburg, 20.15 Color Tango Tangomuziek. za. De Doelen, 20.15 uur De Liedjesspeeltuin Dirk Scheele en De Liedjesband geeft oen concert voor kinderen vanaf twee jaar, Uitverkocht. zo. Rotterdamse Schouwburg, 11.00 Niemandsland Voorstelling van het Nationale To neel. zo. Rotterdamse Schouwburg, 19.00 uur Jan Vayne Pianoconcert, zo. De Doelen, 11.00 uur Marijn Simons - viool en Sepp Gro tenhuis - piano Kamermuziek met werken van Mil- haud, Simons en Copland, zo. De Doe len, 11.00 uur Soefi flamenco Turkse muziek, zo. De Doelen, 14.30 uur Thijs van Milligen Trio Jazzmuziek, zo. De Doelen, 14.30 uur Doelenensemble Concert o.l.v. Arie van Beek met Tsou- paki, Loevendie, Jansen en Termos, zo. De Doelen, 20.30 uur Moya Brennan Folkmuziek, ma. De Doelen, 20.15 uur ANTWERPEN De Kussenman Toneelvoorstelling naar de Anglo-Ier- se auteur McDonagh over Katurian, amateur-schrijver in een totalitair staat, regie Koen De Sutter, vr. pre mière en za. Zuidpool 20.00 uur Kartonnen Dozen Monoloog gebaseerd op gelijknamige roman over de jeugdjaren van en ge schreven door Tom Lanoye, bewerkt door Sven Ronsijn vertolkt door Ste ven De Lelie. do. vr. en za. Theater Het Appeltje 20.30 uur Voorstellingen in het Raamtheater: Democratie, hedendaags koningsdra ma dat leidde tot de val van de Mum- van Berlijn, naar Michael Frayne, ver taald door Walter Tillemans, wo. t/m za. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur; The Shape of Things, toneelstuk naar Neil Labute met als thema 'Wat is kunst', in een vertaling van Stef Drie zen, wo. t/m za. 't Klein Raamtheater 20.00 uur De Leraarskamer Klassiek Belgisch theaterstuk met een caleidoscoop van een heel lager schooljaar, waarin zes leraren wor den gevolgd naar de auteur Liliane Wouters, do. vr. en za. E.W.T. 20.30 urn, zo. 15.00 uur Stella by Starlight Komedie naar Bernard Fan-el, over een Iers koppel dat zich op het platte land vestigt tot ergernis van hun dochter, do. t/m za. Noordtheater 20.30 uur. zo. 15.00 uur Voorstellingen in het Fakkeltheater: Salon Brigitte, theaterstuk over het leven van een zelfstandig kapster en haar hulpje in de zaak, vr. en za. Ro de Zaal 20.30 uur; De Mokkende Mu ze, Muziek Poëzie - Antwerpen de jaren zestig - voorstelling met life-op- tredens van dichters en muzikanten in het kader van Antwerpen Wereld boekenstad 2004, wo. Rode Zaal 20.30 uur; België voor Beginners, por tret van België met inburgeringcur sus voor Belgen en buitenlanders door de ogen van een naïeve oudere jongere in de gedaante van Bert Kruismans, vr. première en za. Zwar te Zaal 20.30 uur; Blinde Terreur, to neelstuk naar Anisimov, in regie van Guido De Craene door Les Flamands, do. t/m za. Keldertheater 20.30 uur, zo. 15.00 uur Voorstellingen in De Arenberg: One Manshow for Unicef door Paul van Vliet, do. en vr. 20.15 uur; Midda gen van de poëzie met Paul Van Grembergen, do. 20.30 uur; Muziek, een levenslange maïtresse, muzikale voorstelling met liedjes van cd Souve nirs de France door de troubadour Freddy Birset, za. 20.15 uur; Open Po dium, voorstelling met aanstormend talent in verschillende disciplines, zo. 20.30 uur; Campingpong, cabaretpro gramma door Les Founambules, zo. 20.15 uur Voorstellingen in De Singel: Curating the Library, lezing door Luc Tuymans, beeldend kunstenaar en Jan Fabre, beelden kunstenaar en schrijver, do. 20.00 uur; The Crying Body, wereldcreatie/performance en voorstudie van L'Histoire des Lar- mes, uniek fysiek totaalspektakel waarin de tranen, het vocht van het lichaam centraal staat door Jan Fabre/Troubleyn, vr. en za. Rode Zaal 20.00 uur; Ustad Ghulam Musta fa Khan en Ensemble, zang en mu ziek uit India met traditioneel khyal- repertoire, vr. Blauwe Zaal 20.00 uur Voorstellingen in Roma: Flip Kowlier Yevgueni, muzikale voorstelling met pop, rock, country en reggae, chanson en kleinkunst, wo. 20.30 uur; Bal des Boiteux, instru mentale hedendaagse kamermuziek met jazz, folk en pop, do. Roma Foyer 20.30 uur; Bal van de vetten en de mageren, slotfeest met o.a. Kadril, Leonard Naragonia Quartet, za. 20.30 uur Concerten en voorstellingen in het Zuiderpershuis: Hottentot, satirische vertelling in het Engels over de geschiedenis van Zuid-Afrika, geschreven en gespeeld door Greig Coetzee, wo. 20.30 uur; K. Sello Duiker, interview door Kurt van Eeghem, in het kader Antwerpen Wereldboekenstad 2004, met Zuid-Afrikaanse schrijver over zijn nieuwe roman Het zachte geweld van dromen, do. 20.30 uur; Son de la Frontera, Spaanse flamenco met Cu baanse invloeden, vr. 20.30 uur; Chartwell Dutiro uit Zimbabwe met Mbira muziek van de Shona, za. 20.30 uur; Jazz meets spoeken word, Kwaito muziek met rappers/dichters/vocalisten: Maak's Spirit Johannesburg Connection, zo. 20.30 uur; De waarheid, niets dan de waarheid, Podium voor werelddich ters, di. 20.30 uur Lunchconcert Summer Music Concert met werk van Mendelssohn Bartholdy, Barber en Eisler door het Soffio Quintet, wo. Vlaamse Opera 12.30 uur Bloedbroeders Musical en Vlaamse versie van Lon- don-Westend's Blood Brothers over een tweeling die kort na de geboorte worden gescheiden, vr. Zaal Elcker- lyk 20.00 uur, za. 17.00 en 21.00 uur, zo. 17.00 uur Anastacia Europese Tournée van Amerikaanse popster, vr. Sportpaleis 20.30 uur Beethoven Concert door de Filharmonie o.l.v. di rigent Philippe Van Herreweghe. za. Kon. Elisabethzaal 20.00 uur Ariane Barbe-Bleue Concertante uitvoering van opera van Paul Dukas naar en gedicht van Maurice Materlinck. zo. Kon. Elisa bethzaal 20.00 uur Stomp Hedendaags totaaltheater met percus sie, choreografie en humor. di. Stads schouwburg 20.00 uur Amperdans Hedendaagse dans- en performance voorstellingen met choreografieën van en gedanst door Alexander Baer- voets, Deep Blue, Christian Duarte, Nada Gamier, Etienne Guilloteau, David Hernandez, Kinkalerie, Patri cia Portela, Niko raes, Arco Renz, Isa- belle Schad en Carlos Pez. wo. t/m za. Monty voorstellingen om 19.00, 20.00, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00 en 24.00 uur; Colloquium Constructing Contempo- ry Dance, za. auditorium MUHKA 10.30 - 17.30 uur Dance in Progress Gemengd programma met drie cho reografieën van Forsythe, Fonte en Xin Peng Wang door Koninklijk Bal let Van Vlaanderen, do. Kon. Elisa bethzaal 20.00 uur Een zomerdag De toneelschuur brengt de voorstelling Een zomerdag. Een zomerdag, het toneelstuk van de Noorse schrijver Jon Fosse, gaat over Alse en zijn vrouw. Ze wonen in een huis aan een fjord, ver van de bewoonde wereld. Samen moeten ze proberen te overleven. Tot Asle op een dag verdwijnt en nooit meer terugkomt. Alle overbodige zaken van deze hecti sche tijd heeft Fosse in Een Zomerdag gewoon weggelaten. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur. No Frontiers Het trio No Frontiers brengt Ierse muziek en folk. Joyce van Bavel, Kees van Vredegem en David Egter van Wissekerke zingen en spelen Ierse muziek en folk. De warme altstem van Joyce gecombineerd met de instrumentale bege leiding van akoestische gitaren en viool maakt het geheel tot prachtige Ierse luistermuziek. Ze spelen zelfgeschreven num mers, maar ook songs van bekende en minder bekende singer/songwriters, zoals onder andere Mary Black, Sinead Lohan en Eva Cassidy. •Murphy's Corner, Goes, 21.30 uur. ZATERDAG wwz Urker Visserkoor en Thools Mannenkoor geven een concert. In de Hervormde kerk in Tholen wordt voor de derde maal het WWZ-concert gehouden. WWZ staat voor Wereld Wijde Zending, en daar gaat ook de opbrengst van het concert naar toe. Het Urker Visserkoor Crescendo, onder leiding van L. Kramer en het Christelijk Thools mannenkoor Rehoboth onder leiding van K. van de Steenhoven verlenen hun mede werking aan het concert. Organist Bram Bout en pianist Harm Hoeve verzorgen de muzikale begeleiding. •Hervormde kerk, Tholen, 19.00 uur. Toffe Tommie Zeeuws jeugd-theater-koor brengt musical Toffe Tommie. De Suzen De Guzen, het Zeeuws jeugd-theater-koor, speelt de musical Toffe Tommie die gaat over straatkinde ren. Lisa, de hoofdrolspeelster, is van huis weggelopen en wordt door de andere straatkinderen ingewijd in haar nieu we, harde bestaan. Het enige wat haar overeind houdt zijn haar zorgenpoppetjes, waarvan er eentje (Toffe Tommie) tot leven komt. Hij geeft de kinderen de moed om te overleven. •De Vroone, Kapelle, 19.30 uur. Jetty Mathurin Dichterbij is het cabaretprogramma van Jetty Mathurin. Dichterbij is alweer het vijfde theaterprogramma van deze cabaretière. Deze keer gaat het niet alleen over de integratie in de samenleving, maar vooral ook over communicatie. Want we communiceren wat af tegenwoordig. We sms'en, mailen, chatten.Maar betekent het ook dat we daardoor dichterbij elkaar komen, en elkaar beter begrijpen? Jetty Ma thurin komt in de reprise van het programma Dichterbij echt dichtbij het publiek, met de nodige humor en spot. •Theater de Mythe, Goes, 20.00 uur. Oktoberfeest Carnavalsstichting de Koenkelpot viert twee dagen feest. Het oktoberfeest in 's-Heerenhoek is elk jaar weer de aftrap van de activiteiten die carnavalsstichting de Koenkelpot houdt. Op zaterdag is Het Grote Oktoberbal in Tirolerstijl. Geheel volgens traditie wordt er Weissbier gedronken uit de bekende grote bierpullen. De band 2REACHOUT verzorgt de muzikale omlijsting van de avond en speelt verschillende muziekgenres. •Kerkplein, 's-Heerenhoek, 20.00 uur. Zeeuwse avond 'Kant'ooi' en Pau Heerschap brengen Zeeuws amusement. Met de Schouwse cabaretgroep 'Kant'ooi' en Pau Heer schap, die poëtische vertellingen doet in het Ouddorps dia lect, staat de Zeeuwse avond in het teken van het Zeeuwse dialect. Het cabaretgezelschap bestaat uit Mientje Bliek, Le- ni en Henk Blom, Arie Damman, Henk Kesteloo en Jikke Troost. Ze brengen de nieuwe show "t Ei gin nood'. De show is wisselend nostalgisch en hilarisch en trekt de vergelijking tussen vroeger en nu. Pau Heerschap gaat ook terug naar vroeger. In zijn poëtische vertellingen staan zijn jeugdherin neringen aan Ouddorp centraal. •Het Tonnenmagazijn, Brouwershaven, 20.00 uur. Adrie Oosterling Adrie Oosterling brengt het theaterprogramma (Z)onderdak (Z)onderdak is geïnspireerd op een schilderij van Marian Beek. Dit hangt in Adrie Oosterling's huistheater in Groede, en roept bij hem een gevoel van geborgenheid op. De centra le vraag van het theaterstuk is hoe (z)onderdak zijn wij? On derdak en zonderdak blijken heel dicht naast elkaar te lig gen. Voor de begeleiding van zijn zang gebruikt Oosterling vleugel en Indisch harmonium. •De Pompweie, Kortgene, 20.00 uur. Middelburgs Kamerkoor Het Middelburgs Kamerkoor viert haar vijftigjarig jubileum Het concert vindt plaats in de Koorkerk te Middelburg, waar het Kamerkoor ondersteund wordt door organist Leen de Broekert en het Koperensemble Zeeuws Orkest. Speciaal voor dit concert componeerde Christian Blaha 'Muziek van uit de kelen', op een tekst van Peter van den Ouden. Daar naast staan werken op het programma van onder meer Petr Eben, Ghiselin Danckerts en Christian Blaha. •Koorkerk, Middelburg, 20.00 uur. Zeg 'ns AAA Het toneelstuk is gebaseerd op de succesvolle televisieserie. De cast 'van toen' schittert opnieuw in deze toneelversie. Carry Tefsen, Kiki Classen, Sjoukje Hooymaayer, Manfred de Graaf, Perry Dosset en Coby Timp. In het huis van dokter Lydie van der Ploeg en chirurg Hans Lansberg, spelen in het toneelstuk weer allerlei zaken, die vaak leiden tot grappige situaties. Het bijdetijds en geestige script is geschreven door Chiem van Houweninge en Marina de Vos. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Christelijke Brassband en Jeugdorkest ONDA Het repertoire is toegespitst op het thema Engeland. De christelijke Brassband en Jeugdorkest ONDA Middel burg geven een gezamenlijk concert met het thema Enge land. De muziek die beide bands ten gehore brengen wordt afgewisseld met een Engels verhaal over een typisch Engelse persoonlijkheid. De heer Dronkers zal het verhaal voordra gen en hij neemt ook de presentatie voor zijn rekening. •Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur. De Baas is op reis Toneelvereniging Siesa brengt een komedie over de hemel. De vrouwen van Fred en Maurice zijn voor een paar dagen naar zee. Daarom gaan beide heren op een nachtelijk uitstap je, wat hen noodlottig wordt. Ze worden allebei gedood tij dens een roofoverval. Als ze in de hemel komen moeten ze Sint Pieter manipuleren, voordat ze toegelaten worden. De wetten van de hemel worden met de voeten getreden. En de Baas? Die is in geen velden of wegen te bekennen. Het script is geschreven door Luc Kerkhofs. •Cultureel Centrum Speye, Sas van Gent, 20.00 uur. Bram Beekman Organist Bram Beekman geeft een concert. In de Nederlandse hervormde kerk van Kapelle geeft orga nist Bram Beekman een concert. Bram Beekman is de orga nist van de Oostkerk in Middelburg en sinds 1981 als hoofd docent verbonden aan het Brabants Conservatorium in Til burg. Hij zal op het Batz-Witte orgel van Kapelle werken spelen van Fl. Peeters, J.S. Bach en Fr. Liszt. Nederlands hervormde kerk, Kapelle, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27