Alles draait om tijd PZC Margriet Eshuijs zingt unplugged Berlijnse musici sluiten festival af 25 woensdag 6 oktober 2004 7ur Zeit sind keine aktueUen f/Konzerte erfasst, meldt mo- ienteel de website van de Aka- für Alte Musik Berlin. Ge- eelten onrechte, want aan- taande vrijdag verzorgt het en- anble samen met Vocaal En able Berlin het slotconcert m het Festival van Zeeuwsch- laanderen in de Sint Baafs- erk in Aardenburg. De avond iaat geheel in het teken van enry Purcell. lenrv Purcell mag dan, in ieder jvaltot aan Benjamin Britten, beroemdste Engelse compo- ist zijn, over zijn leven bestaan iog steeds veel onduidelijkhe- en. urcell is waarschijnlijk in 1659 eboren, hoewel sommigen be- reren dat het een jaar eerder was. Zowel zijn vader Henry als ijn oom Thomas zongen in de apel van de koning, maar het ou ook even goed kunnen dat lomas de vader was en Henry oom. Zelfs de ontstaansge- ihiedenis van Purcells meest eroemde werk, Dido and Ae- eas, is tot nu toe vaag geble- m. [et aardige, en jarenlang als »aarbeschouwd, detail dat urcell deze korte opera geschre- en zou hebben voor een meisjes- ustschool, klopt vrijwel zeker iet. Alleen de muziek al ireekt dat tegen. Als het name- k waar zou zijn, dan konden ibermeisjes een paar honderd largeleden een flink stuk lager ngen dan tegenwoordig. Urcell stierf in 1695, vermoede- k ten gevolge van een longont- teking. luur Ivoordat de Berlijnse muur in 989 omver ging, slechtte de kademie für Alte Musik Berlin grenzen. Het op historische strumenten spelende ensem- opgericht in 1982, was vier later al te gast bij de West- mtschen Rundfunk. In 1987 erd de eerste langspeelplaat het ensemble tegelijkertijd {gebracht door een Oost-Duit- én een West-Duitse platen- laatschappij. Wanneer je dat in ie tijd voor elkaar kreeg, dan en je heel erg goed. et concert dat onder leiding aat van dirigent en barokvio- it Andrew Manze, biedt zowel strumentale stukken als een intal anthems. In deze lofzan- in zoals My beloved spake an id unto me en I was glad when eysaid unto me wordt het en- inble bijgestaan door het Vo- lalEnsemble Berlin. Douwe Eisenga kademie für Alte Musik Berlin n Vocaal Ensemble Berlin: slot- incert van het Festival van eeuwsch-Vlaanderen, vrijdag i de Sint Baafskerk in Aarden- >urg, aanvang 20.00 uur. Olivier Provily (34) kan zich als regisseur geen betere start gewenst heb ben. Zijn afstudeervoorstel ling 'Oorlogje' kreeg in 2001 meteen de Ton Lutz-regie- prijs. Sindsdien maakt hij voorstellingen bij Orkater, het Nationaal Toneel en To neelschuur Producties in Haarlem. Dit seizoen komt daar nog Toneelgroep Am sterdam bij en per januari 2005 treedt hij toe tot de artistieke staf van het Zui delijk Toneel. In Podium 't Beest in Goes wordt vrij dagavond het stuk Zomer dag van Jon Fosse onder zijn regie opgevoerd. Het werk van Fosse spreekt Olivier Provily zeer aan. „De vergelijking die wordt ge trokken met Ibsen zou ik zelf nooit maken. De enige overeen komst is dat Fosse ook een Noor is. Verder vind ik zijn stijl veel meer verwantschap vertonen met die van Pinter." Provily houdt van dat schemergebied tussen zeggen en bedoelen, van het op zoek gaan naar een taal tussen de regels door. Verder heeft hij duidelijk iets met 'tijd'. In zijn nog prille regie-oeuvre geldt dat aspect als kenmer kend. Provily werkt heel bewust met stiltes, pauzes en tempowis selingen om de uitwerking van tijd op de personages tot uiting te brengen. In Zomerdag is tijd een essentieel gegeven. Het stuk speelt zich af in een af gelegen huis aan een fjord, waar zich jaren geleden een stil dra ma heeft voltrokken. Kort na zijn huwelijk, nog in de witte broodsweken, vertrok Asle voor een boottocht op zee. Hij keert niet terug. Hij wordt niet gevon den. Sindsdien blijft zijn echtge note wachten, tuurt uit het raam over het beregende land schap. Heden en herinnering lo pen in deze voorstelling in el kaar over. De vrouw, inmiddels oud geworden, becommentari eert dat wat zij - en het publiek met haar - ziet, als ze terug denkt aan de dagen van weleer. „Enerzijds tracht de vrouw via dat raam het contact met het verleden niet te verliezen, ander zijds lijkt ze dat verleden ook te willen afsluiten en te accepteren wat er ooit met haar man ge beurd is zonder dat ze exact zal weten of het een ongeluk of zelf moord was. Het is alsof ze des tijds intuïtief al heeft aange voeld dat ze haar man nooit meer zou terugzien na zijn ver trek", zegt Provily. Eerder al regisseerde hij het stuk 'Winter' eveneens van Jon Fosse bij de Toneelschuur. Zo merdag was vorig seizoen al leen in Haarlem te zien, maar gaat dit seizoen op toernee en doet daarbij vrijdag dus Podium 't Beest aan. Provily is inmiddels alweer met heel andere dingen bezig: de regie van 'Oom Wanja' van Anton Tsjechov bij Toneel groep Amsterdam met de premiè re op vrijdag 19 november. Universeel Naast eigen werk in de vorm van voorstellingen vanuit impro visatie met een mix aan theater middelen (spel, zang, muziek, beeldprojectie), werkt hij graag met bestaand toneelrepertoire. „Ik zoek daarbij naar een koppe ling met de huidige tijd, maar ik wil niet per se moderniseren. Het werk van Tsjechov is im mers zo goed en universeel", zegt Provily. Met zijn enscene ring vanuit een hedendaags le vensbewustzijn tracht hij wel het klassiek repertoire herken baar eigentijds te maken. 'Oli vier Provily is een onmisken baar talent met een groot beel dend vermogen, maar mij te vrij blijvend allemaal', schrijft Mar tin Schouten over hem in 'Een jaar in het duister', het dagboek over de jurering voor het lande lijk Theaterfestival. De reactie van Provily daarop: „Dat heb ben er meer gezegd over mijn voorstelling 'God's Opinion'. Ik begrijp dat niet zo goed. Muziek heeft een wezenlijk aandeel in die voorstelling en met het ge bruik van teksten van Artaud maak ik toch bewuste keuzen. Waarom pikken de mensen die signalen niet op?" Ali Pankow Zomerdag door Toneelschuur Producties: vrijdag 8 oktober in Podium 't Beest in Goes, aan vang 20.30 uur. Scène uit Een Zomerdag, gespeeld door Toneelschuur Producties. foto Leo van Velzen Het is precies dertig jaar ge leden dat Margriet Eshuijs het liedje opnam dat haar niet alleen beroemd zou maken, maar ook één van de weinige, echte Nederlandse evergreens is, 'House for sale'. Het is een echte Eshuijs: dramatisch, ste vig, gezongen met haar warme en indringende stem. Ze zingt het liedje nog steeds, ook in Flo- iverchild Unplugged, haar nieuwste programma waarmee ze vrijdag Vlissingen aandoet. Ook al overtrof ze commercieel gezien het succes van 'House for sale' niet meer, Eshuijs heeft er sindsdien wel blijk van gegeven dat ze veelzijdig is en over veel kwaliteiten beschikt. Platen als 'Right on time' en 'Black Pearl' werden onderscheiden met Edisons, Eshuijs werd docente aan het conservatorium en kreeg een zilveren harp voor het album 'Sometimes' uit 1991. Haar laatste cd is Time, een con ceptalbum dat ze zelf als één van de hoogtepunten uit haar carrière beschouwt. Het is ge schreven door Maarten Peters, die al langere tijd steeds belang rijker is als tekstschrijver van Margriet Eshuijs. De gitarist vormt met Ruud de Grood (vleu gel, keyboards) en bassist David de Marez Oyens en Mark Es huijs (drums) ook haar bege leidingsgroep. Stukken van 'Ti me' zijn te horen tijdens Flo- werchild Unplugged waarmee Eshuijs op stap is, net als de hits van de afgelopen dertig jaar. Margriet Eshuijs: vrijdag 8 okto ber in het Arsenaaltheater Vlis singen, aanvang 20.15 uur. Drie exposanten tonen hun werk in Galerie Kats in Kats. Béa Verheul, Joop van Veen en Angeline Snelders exposeren monoprints, zeefdrukken, etsen en houtsculpturen. Te zien t/m 30 oktober, vr. t/m zo. 12.30-17.30 uur. In het Ashot Safyan Art Museum aan de Stikkerstraat in Goes is een exposi tie ingericht met werk van Ashot Sa fyan. Hij exposeert olieverven, acryls en grafische kunst. Te zien t/m 31 de cember. Marcel Berlanger en Paul Moran ex poseren in galerie Van den Berge in Goes. De exposanten tonen schilde rijen. De tentoonstelling wordt zater dag om 17 uur geopend. Te zien t/m 13 november, do. t/m za. 12-17 uur. In galerie 't Kunstuus in Heinkes- zand exposeert Adri Geelhoed land schappen in acryl onder de titel Aan de horizon. Te zien t/m 16 oktober, wo. en do. 13-18 uur, vr. 13-18 en 19-21 uur en za. 10-12 en 13-16 uur. In 't Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk is zaterdag de expositie Petj'af voe d'n 'oed te zien. De ten toonstelling bestaat uit werk van hoe- denontwerpster Hanny Mallekoote, de inzendingen voor de hoedenwed- strijd Windkracht, zijden sjaals van Agnes van den Dries en een collectie hoeden uit de Zeeuwse klederdracht. Te zien tussen 13.30 en 16 uur. In galerie/winkel 't Artistieke Hoekje in Goes is een nieuwe expositie inge richt met werk van zeven kunste naars: Jack Willemsen (metalen objec ten), Reynier de Munck (acrylschilde- rijen), Gerdi Zwaan (tuinbeelden), Ge- je (acrylschilderijen en sieraden), Jos- ke de Jonghe (olieverven), Rinus Rent- mester (glas) en Pleunie (olieverven en sieraden). Te zien t/m 13 novem ber, do. 10-20.30 uur, vr. 10-17.30 uurenza. 10-17 uur. Leden van Het Zeeuws Palet expose ren in De Gouden Tuyn en Nieuw Bachtenpoorte in Oost-Souburg. De tentoonstelling bestaat uit 48 schilde rijen en zes beeldhouwwerken. Te zien t/m 4 januari tijdens kantoor uren en op c Vanaf donderdag is de expositie Nieuw werk in stock te zien in galerie Werk van Leontien Tierolff- Hooij, te zien op de expositie Situa ties in Vlissingen. De Praktijk in Wissenkerke. Diverse kunstenaars tonen hun werk. Te zien t/m 4 december, do., vr. en za. 14-17 In het notariskantoor Sauer Oonk in Vlissingen is de expositie Situaties te zien. De Middelburgse kunstenares Leontien Tierolff-Hooij exposeert haar portretten en stillevens in acryl en gemengde techniek op papier en karton. Te zien vanaf maandag 11 ok tober t/m 10 december, ma. t/m vr. van 9-12.30 en van 13.45-17 uur. In de bibliotheek in Vlissingen is werk te zien van Karin de Visser. Zij toont digitaal bewerkte aquarellen. De exposante bewerkte haar schilde rijen op de computer en combineerde ze met onderwerpen uit haar foto-ar chief. Te zien tot 1 november tijdens openingsuren bibliotheek. De expositie The French Connection is te zien in galerie De Vier Gemeten in Middelburg. Cynthia Kaufman ex poseert Franse landschappen, van Leendert van der Pool zijn schilde rijen van Parijs te zien en Eleanor Winters toont quilts met als titel Ca thedral Windows. Te zien t/m 7 no vember, do. t/m za. 12-18 uur. In het kader van het project Etala ge-galerie voor een week zijn bij lijs tenmakerij Indigo in Middelburg schilderijen en tekeningen met inkt geëxposeerd van Sanne Karenko. Te zien t/m zondag. ROTTERDAM Wereldmuseum: t/m 7 november - De erfenis van slavernij; t/m 10 oktober - Geweven Goud, textiel van Suma tra; t/m 21 november - Rotterdam in Vorm: Hareth Muthana; t/m 9 januari - Ego documenta. Overzichtstentoon stelling van kunstenaar Felix de Rooy in de vorm van een zelfportret. Boijmans Van Beuningen: t/m 21 no vember - Strange Messengers: The Work of Patti Smith; t/m 21 novem ber - Oponthoud, met schilderijen, fo to's, audiovisuele installaties en sculp turen van Pavel Braila, Freek Drent en Stella van Voorst van Beest, Rode- riek Hietbrink, Juli Hondius en Carla Klein. Ned. Architectuurinstituut: t/m 21 no vember - Structurering. (Ruimtelijke) ontwikkelingen op de periferie van so ciaal activisme op stedelijke schaal. Kunsthal: t/m 9 januari - Schilders van Parijs. Parijs was in de eerste helft van de twintigste eeuw het epi centrum van de internationale kunst wereld waar alle grote kunstenaars verbleven: Pablo Picasso. Marc Cha gall, Kees van Dongen, Claude Mo net, Vuillard, Giorgio de Chirico en vele anderen. De tentoonstelling toont schilderijen, werken op papier en sculpturen van deze meesters, waardoor een beeld ontstaat van de ontwikkeling van de moderne kunst. Maritiem Museum: t/m 10 oktober - Van Keulen - twee eeuwen in kaar ten. Het cartografische bedrijf van de Amsterdamse familie Van Keulen was tussen 1680 en 1885 een begrip in de scheepvaartwereld; t/m 7 no vember - Varen in Indië. ANTWERPEN Fotomuseum: nieuwe Vleugel - tot 10 oktober, William Klein, retrospectie ve; oude vleugel, The Rolling Stones, An Unseen Dairy, 1975. Vleeshuis: tot 24 oktober - 500 jaar Vleeshuis: gebouw, collectie, buurt. MUHKA: tot 14 november: Collectie Herfst 2004 en Interventie Honoré d'O. KMSK: tot 28 november - Antwerpen onder de V-Bommen 1944-'45 Prov. Diamantmuseum: tot 31 decem ber - De man versier(d)(t): diamantju welen voor de man. MOMU: tot 30 januari 2005 - Malign Muses - When Fashion Turns Back. GENT MI AT: tot 10 oktober - 100 jaar elek trische tram tot 31 december - satel liettentoonstelling; tot 20 februari 2005 -Luchtschepen en de Zeppelin van Sint-Amandsberg en Katoenka baai. SMAK: tot 24 oktober: Kunst nu - Mark Outjens. Caermersklooster: tot 24 oktober - Fo to's Kris Dewitte en expo Filmfesti val. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 11 no vember - Allison. Het geheim van de gevallen engelen; tot 16 november - Bart Van Leuven, foto's. Huis van Alijn: tot 14 november, De ontembare passie voor het circusle ven. BRUGGE Hof Lanchals: vr. t/m zo. Passion for Beauty: Juwelen, fotografie sculp turen. Damme: tot 10 oktober - Damn'Art - Hedendaagse kunst in Damme op 15 locaties. De Bond: tot 10 oktober - Overview van Anton Cotteleer. Oud-SintJanshospitaal: tot 17 okto ber - Goed Gekruid. Museum 0.-L-. Vrouwe ter Potterie: tot 18 oktober - 700 jaar Blindekens- processie: Bedevaartvaantjes. Arentshuis: tot 24 oktober - Wandel routeproject Dubbeltentoonstel ling: Te Wapen! Heraldiek, teken van gezag en identiteit. KNOKKE Scharpoord: tot 7 november - Verner Panton (Deen) - Phantasy Landsca pe, Visiona 2, tentoonstelling van het Vitra Design Museum. Scharpoord Seas/Vieuwpont: tot 24 oktober - Werk van Arianne Douws. Zwart Huis: tot 7 november - Gery De Smet, 'Klein Landeigendom'. Museum Sincfala: tot 14 november - Zevenmaal Zwinstreek. 6 tot en met 12 oktober WOENSDAG Hans Liberg De cabaretier brengt een reprise van zijn show TATATATA. Voor de laatste maal brengt cabaretier Hans Liberg zijn pro gramma TATATATA, een show vol met muzikaliteit en hu mor. Typisch een Liberg-programma. •Theater de Mythe, Goes, 20.00 uur. Fuégo! Spaans dansspectakel in het Scheldetheater. Wegens het succes die de wereldtournee van de dansshow Fuégo! vorig jaar had, is het dansgezelschap nog eens voor vijf weken in Nederland. In de dansshow smelten traditione le en moderne Spaanse dans samen tot één geheel. De opzwe pende Spaanse muziek en de kleurrijke klassiek-modeme kledingontwerpen geven de voorstelling extra kracht. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Hooi! Koorts De Hooizolder biedt een podium voor jong talent. Beginnende bands en dansgroepen kunnen ervaring opdoen tijdens Hooi!koorts. Vandaag start het project en vanaf dan biedt De Hooizolder elke eerste woensdag van de maand haar podium aan. Nu treden de punkband The Sketnicks, singer-songwriter Marsha de Nooijer en de rockband Black Light District op. Dansgroep Everything meldde zich aan voor de categorie dans. Slamming' Steez, de winaar van vo rig jaar, komt met een nieuwe dance-act. •De Hooizolder, Westkapelle, 20.00 uur. DONDERDAG Five Easy Pieces Een wervelende muzikale theatervoorstelling. Ze studeerden als klas af aan de Academie voor kleinkunst, en nu staan ze samen in het theater. Marijn Brouwers, Roos- marijn Luyten, Gwen Maduro, Maria Noë en Sytske van der Ster vormen samen Five Easy Pieces. Ze brengen een mu ziektheater met samenzang en sterke opzwepende muziek. Het thema van de theatervoorstelling is de voorkeur voor pracht en praal en de walging van alles wat lelijk is. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. Doelen kwartet Eerste concert uit serie Hoogtepunten uit het strijkkwartet. In de hofzaal van het Markiezenhof geeft het Doelen kwar tet een concert. De vier muzikanten van het kwartet brengen muziek van Bartók, De Vries en Schumann. De composities van de Hongaarse Béla Bartók zijn meeslepende Hongaarse volksmelodieën. Hij raakte geïnspireerd door het boerenle ven. Verder speelt het kwartet muziek van Klaas de Vries, die geboren is in Terneuzen. De grootste inspiratie voor deze componist was Stravinsky. De avond wordt afgesloten met het romantische werk van van Robert Schumann. •Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.00 uur. Bram Beekman Componist en organist Beekman geeft een concert. Bram Beekman werd in 1949 geboren in Vlissingen. Hij stu deerde aan aan het Brabants conservatorium in Tilburg. Sinds 1980 is hij als hoofddocent verbonden aan dit conser vatorium. Tijdens het concert in de Sint Jacobskerk krijgt hij de Kunst Cultuurprijs uitgereikt. Dit is een tweejaar lijkse prijs op initiatief van de Lions Club Vlissingen en is be doeld voor mensen die zich op cultureel gebied verdienste lijk maakten. Aan het concert werken ook het Zeeuws Koper kwintet en het Vocaal Ensemble Musica Cordis mee. •Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur. Hans Liberg De cabaretier brengt een reprise van zijn show TATATATA. Zie woensdag. •Theater de Mythe, Goes, 20.00 uur. Alan Nimmo De bluesgitarist treedt op met zijn nieuwe band. Alan Nimmo werd samen met zijn broer Steve bekend met de band The Nimmo Brothers. Steve trok zich midden in een tour in 2000 opeens terug uit de band en het was einde ver haal voor de The Nimmo Band. Alan Nimmo wilde echter niet stoppen en richtte zijn eigen band op: The Alan Nimmo Band. Hij vroeg basgitarist Lindsay Coulson, pianist Boyde Tonner en Dale Storr die het Hammond orgel bespeelt. Het bluesrepertoire wat hij met deze band brengt klinkt veel ver fijnder dan zijn vorige werk. •Café Groen Licht, Vlissingen, 20.30 uur. VRIJDAG Slotconcert De afsluiting van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. De Akademie für Alte Musik Berlin geeft samen met Vocaal Ensemble Berlin het slotconcert in de Sint-Baafskerk te Aar denburg. Het concert staat onder leiding van Andrew Man- ze. De musici brengen een programma met Engelse Barok muziek, die in het teken staat van de componist Henry Purcell. Dit is de derde keer op rij dat De Akademie für Alte Musik speelt tijdens het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. •Sint Baafskerk, Aardenburg, 20.00 uur. Tineke Schouten De try-out 'Spiksplinternieuw' van Tineke Schouten. De cabaretière heeft haar nieuwe programma de toepasselij ke naam gegeven Spiksplinternieuw. Ook in dit programma brengt ze een mengeling van sketches, revue, cabaret, confer ence, maar vooral veel typetjes. Want Schouten staat be kend om haar perfecte imitaties en persiflages. De scènes worden afgewisseld met grappige en gevoelige liedjes. Uiter aard wordt ze zoals altijd door haar eigen band begeleid. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. Oktoberfeest Carnavalsstichting de Koenkelpot viert twee dagen feest. Het oktoberfeest in 's-Heerenhoek is elk jaar weer de aftrap van de activiteiten die carnavalsstichting de Koenkelpot gaat houden. Vandaag is het Koenkelpotbal met optredens van de Deurdouwers XL en De Sjonnies. Verder wordt de nieuwe cd 'Bal in de Zak' gepresenteerd. Deze is uitgebracht omdat de camavalsstichting 44 jaar bestaat. Engel Rein- houdt, de Deurdouwers, de Witkammetjes en blaaskapel de Koenkelpot werkten aan deze cd mee. Ook zij zullen alle maal optreden tijdens het Koenkelpotbal. •Kerkplein, 's-Heerenhoek, 20.00 uur. The 5 Great Guitars Vijf gitaarvirtuozen brengen 'Duizend en één snaren'. Harry Sacksioni, Jan Kuiper, Eric Vaarzon Morel, Zou Diarra en Digmon Roovers spelen samen en ieder afzonder lijk in het programma Duizend en één snaren. De specifieke stijl die iedere muzikant heeft is daarbij nog steeds duidelijk te onderscheiden, zoals de jazz-hoogstand- jes van Jan Kuiper, of de flamenco-stijl van Vaarzon Morel. •Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur. Margriet Eshuijs De zangeres brengt het concert Flowerchild Unplugged. Dit concert is speciaal gemaakt voor kleinere podia en is sfeervol en intiem opgezet. Margriet Eshuijs brengt haar pro gramma unplugged en dat geeft een wat meer ongedwongen sfeer. Bekende liedjes als House for Sale, Black Pearl en God is Asleep zullen de revue passeren, evenals wat minder bekende nummers. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25