ertrek Herben redt fractie LPF EU stelt strenge voorwaarden aan toetreding van Turkije ©ndernemer PZC IP Grenzen verleggen? fan As wordt nieuwe voorzitter ploeg in Tweede Kamer Veggooien ropje kost ijna 231 euro ■h era Koerijden bij gebrek aan een paard Buttiglione onder vuur wegens homostandpunt HR" DUBBELGLAS: Glashandel j MELIESTE 21 Iran maakt de wereld bang Van apekinderen tot toverheksen 17 Van Vossen op trainerscursus onderuijsueek.kennismet.nl 1 16° J9° ZW 5 en toe zon in toe zon, maar ook een enkele bui. jgetot krachtige zuidwestenwind en a rond 16 graden. jaargang no. 236 nsdag 6 oktober 2004 i nummer 1,25 Zonder WCT telt ZEELAND niet meer mee Port Promotion Council Zeeland for port related business HoHI [onze redactie binnenland N HAAG - De leden van Tweede-Kamerfractie i de Lijst Piin Fortuyn lij- vooralsnog bij elkaar te jven. Fractievoorzitter rben heeft zijn functie be- ikbaar gesteld en is opge- gd door Van As. Herben eft nu zijn handen vrij voorzitter of vice-voor- ter van de partij te wor- i en die te hervormen. LPF-fractie had er gisteren voor nodig om de gelede- jweer te sluiten, nadat Her een avond eerder had be- Igemaakt dat hij weer lid geworden van de partij De fractie had zich daar in ustus nog van afgekeerd we- s de bestuurlijke en finan- e puinhoop daar. Met de uit- aak van een kortgedingrech- in zicht koos Herben voor de :ende naam LPF in plaats een anonieme fractie, kortgedingrechter in Den ag besloot gisterochtend, zo- was verwacht, dat de fractie naam LPF niet meer mocht omdat die toebehoort i de partij. Alleen in vergade- ;en in de Tweede Kamer mo- fractieleden namens de LPF eken, omdat zij daar volgens grondwet onschendbaar zijn. gens de nieuwe fractievoor- er Van As kijken juristen nu le uitspraak in hoger beroep iworden aangevochten, name Nawijn vond de stap KNEUZEN - Schuldig was het gaf het zonder meer toe. lar dat de 32-jarige man uit svan Gent 231 euro zou moe- betalen voor het weggooien i een propje papier, ging er iteren op het kantongerecht itin. unan fietste op 10 maart van tig jaar door de Havenstraat, winkelstraat in de Stenen er in Temeuzen. Hij werd mpt aangehouden door twee (Advertentie) van Herben om weer lid te wor den van de partij LPF onverteer baar. Hij noemde zijn fractielei der 'niet betrouwbaar' en kon digde aan een nieuwe beweging te beginnen, ter rechterzijde van het politieke spectrum en 'veel breder dan het Fortuynisme'. Kort daarna liet Nawijn weten voorlopig toch bij de fractie te blijven. Die zou hem dringend hebben verzocht op zijn schre den terug te keren. „Er is inmid dels wel wat veranderd", verde digde Nawijn zijn draai. „Her ben is nu geen fractievoorzitter meer." Herben wil nu als voorzitter of vice-voorzitter van de partij de LPF 'bestuurlijk en financieel' hervormen. Volgens Van As is een dergelijke bestuursfunctie niet te verenigen met het voorzit terschap van de fractie en heeft Herben daarom het veld moeten ruimen. Bovendien heeft Her ben 'de ruimte nodig' om zijn werk goed te kunnen doen, al dus de kersverse fractieleider. Begin volgend jaar maakt de fractie de balans op over het werk van Herben bij de partij. Wat daarna gebeurt, is nog vol strekt onduidelijk. De fractieleden hebben onder ling afgesproken dat zij zelf mo gen bepalen of ze weer lid wor den van de partij LPF. Joost Eerdmans sluit die stap voor zichzelf uit, Nawijn acht de kans ook erg klein. Na afloop van de vergadering erkende Her ben dat deze affaire de LPF 'zon der meer schade heeft opgele verd'. Volgens Van As zijn de verschillen tussen de fractiele den niet onoverbrugbaar. Het partijbestuur van de LPF hield zich gisteren afzijdig van alle perikelen in politiek Den Haag. 's Avonds maakte het in een verklaring bekend de ko mende dagen te willen onderzoe ken hoe fractie en bestuur ver der moeten. In de verklaring wordt nadrukkelijk niet gerept over samenwerking tussen frac tie en bestuur. Wel zeggen de be stuursleden blij te zijn met de te rugkeer van Herben. ANP ie mogen mij gewoon niet, int ik heb nogal een verleden Temeuzen,'' was volgens de ssenaar de reden. Geïrriteerd oide hij de zojuist uitgeschre- nbon op straat, ïad hij dus niet moeten Want een paar weken la- kreeg hij een nieuwe bon in brievenbus. Hij zou 231 euro «ten betalen wegens het 'stor- van afval'. [vroeg me al af: wat is daar eurd?," reageerde officier n justitie R. Rammeloo, nog £ds verbaasd. toen hij begreep dat het een simpel propje ging, vond de aangeboden transactie iten alle proporties', stelde een eis voor van 25 eu- voorwaardelijk, „want strikt omen is de overtreding wel rezen." was kantonrechter A. Me- >met hem eens, maar hij leg- uiteindelijk geen straf op. rer kunnen we ons niet mee ag houden," mompelde hij besluit. door Freek Janssen COLIJNSPLAAT - Ineke de Wilde (13) uit Colijnsplaat heeft een bijzondere manier ge vonden om paard te rijden: op een koe. Bij gebrek aan een ei gen paard oefent ze op Inge. Dat gaat prima: „Ze bokt al leen wat eerder dan een paard. En ze kiest meestal zelf hoe hard ze gaat." Ineke en Inge kennen elkaar al vanaf de tijd dat Inge'nog een kalf was. Ineke verzorgde het beest op de boerderij van Eric van Delft. „Ik speelde altijd met haar, we renden samen door de wei. Maar op een gege ven moment was ze veel te snel voor mij, toen ben ik er maar op gaan zitten. Dat vindt ze hartstikke leuk." Ineke zit op paardrijles en zou graag een eigen paard hebben, zodat ze vaker dan eens per week kan oefenen. Maar dat zit er niet in, dus is koerijden een mooi alternatief. „Kwestie van geduld en veel tijd erin steken. Ik heb gehoord dat een koe net zo makkelijk te dresseren is als een paard", zegt boer Eric van Delft. Het is Ineke zelfs gelukt om Inge kunstjes te leren. „Ik leerde haar een keer springen. Toen sprong ze ineens overal overheen, ook over prikkel draad." De twee trekken veel bekijks. Regelmatig zetten mensen de auto even langs de weg om het koerijden te aanschouwen. „Sommige mensen vallen bijna uit de auto als ze langskomen", vertelt haar moeder lachend. Tussen het rijden door verwent Ineke de koe ook als een paard: er zijn maar weinig koeien die regelmatig lekker worden ge borsteld. Dat Ineke zwaarder wordt, hoeft geen probleem te zijn. Hoewel koeien niet ge bouwd zijn om te worden bere den, zijn ze sterk genoeg om een volwassen mens te dragen. foto's Dirk-Jan Gjeltema BRUSSEL - Het Italiaanse kan didaat-lid voor de Europees Commissie Rocco Buttiglione (Justitie) vindt homoseksualiteit 'immoreel' en 'een zonde'. Maar die privé-opvatting is volgens hem niet van invloed op zijn functioneren. „Het zou anders zijn als ik zou zeggen dat homoseksualiteit strafbaar moet zijn." Buttiglio ne, een gelovige katholiek die persoonlijk bevriend is met de paus, kwam gisteren tijdens een hoorzitting in het Europees par lement onder vuur te liggen van wege zijn opvattingen over ho moseksualiteit en vrouwenrech ten. Die zijn volgens sommige linkse parlementariërs 'rabiaat' en 'niet meer van deze tijd'. Buttiglione weigerde zijn opvat tingen te verloochenen. „De filo soof Kant maakte al een onder scheid tussen moraliteit en recht. Niet alles wat immoreel is moet verboden worden." Vol gens Buttiglione hoeft niet ieder een het over morele zaken eens te zijn. Maar de overheid heeft niet het recht om onderscheid te maken in burgers op grond van hun geaardheid, vindt hij. GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - Toetredingsonder handelingen met Turkije mogen niet automatisch leiden tot een volwaardig Turks EU-lidmaat- schap. De Europese Commissie zal vandaag naar verwachting strenge voorwaarden stellen waar Ankara de komende jaren aan moet voldoen. Zo wordt Turkije gedwongen om Cyprus te erkennen en be houdt de EU zich het recht voor op de rem te gaan staan als An kara zijn beloften over de be- (Advertentie) Super isolerend! Vakkundige montage i Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 j scherming van de mensenrech ten niet waarmaakt. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU, komt vanmiddag vrijwel zeker tot de conclusie dat Turkije voldoende heeft gedaan om te mogen begin nen met toetredingsonderhande lingen. Het vaststellen van een datum laat de Commissie waar schijnlijk over aan de regerings leiders, die op 17 december een besluit nemen. Voornemens Maar de Commissie, die vanoch tend de definitieve tekst vast stelt, is er nog niet uit hoe strikt de aanvullende voorwaarden moeten zijn. „De conclusie dat Turkije klaar is om met de on derhandelingen te starten, is voor een groot deel gebaseerd op Turkse voornemens die nog niet zijn uitgevoerd", aldus gis termiddag een ambtenaar van de Commissie. De sceptici in de Commissie, zo als Bolkestein en zijn Oostenrijk se collega Fischler, willen harde voorwaarden in de tekst die het mogelijk maken om de onder handelingen te onderbreken als Turkije zijn beloften niet waar maakt. Bovendien zoekt de Com missie naar formuleringen die de vrees voor een stroom Turkse werknemers richting Europa moeten bezweren. Volgens ontwerpteksten moet de EU na toetreding van Turkije de mogelijkheid houden om Turkse arbeiders buiten de deur te houden, als door hun aanwe zigheid de Europese arbeids markt wordt verstoord. Overigens zal het, zelfs wanneer de onderhandelingen op korte termijn beginnen, nog minstens tien jaar duren voordat Turkije lid wordt. De Turkse minister van religieu ze zaken Mehmet Aydin zei gis teren overigens dat Turkije over zeven jaar lid kan zijn, als de on derhandelingen direct begin nen. De Europese aarzelingen over de toetreding van Turkije heb ben ook consequenties voor Bul- Omstreden kunstenaar Damien Hirst in Middelburg •v Ex-president van Iran Rafsanjani heeft de wereld giste ren opgeschrikt door te verklaren dat zijn land beschikt over raketten met een reikwijdte van 2000 kilo meter. Iran zegt dat de wapens uitsluitend zijn bestemd voor defensieve doeleinden. Maar met name Israël is er niet gerust op. Schimpnamen, zo heten ze: de, meestal niet bepaald vleiende, bijnamen die aan be woners van een buurt, dorp of stad zijn gegeven. Sommige schimpnamen hebben een ge schiedenis van meer dan vier honderd jaar. Dirk van dei- Heide vond 27 redenen waar om bewoners een schimp naam kunnen krijgen. Hij schreef een boekje over de ve le typeringen die sinds jaar en dag in Zeeland worden ge bruikt. Peter van Vossen (36) is de finitief gestopt met voetbal len en is nu bezig aan een trainerscursus. De 31-vou- dig international, afkom stig uit Zierikzee, is blij dat hij van zichzelf heeft ontdekt dat hij het trainers vak ziet zitten. „Want ik wil hoe dan ook in deze sport actief blijven, voetbal is nu eenmaal het mooiste dat *6 CJ er is." 1 O Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6 en 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 14, 15 en 17; Sport: 18 en 19; Kunst: 21, 22 en 23, Uit: 27 en 29 (Advertentie) (Advertentie) Vandaag wordt bij u bezorgd: INFORAAAT1EBLAD VOOR ONDERNEMERS IN ZUIDWEST NEDERLAND Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met Lezersservice: 0800 - 0235444 (Advertentie) garije, Roemenië en Kroatië, de drie andere landen die lid wil len worden. In de toekomst wordt de weg naar het lidmaatschap langer en moeilijker, en zal de EU niet aar zelen om op de rem te gaan staan als dat nodig is, zo blijkt uit de rapportages die vandaag uitkomen. Kloof Staatssecretaris voor Europese zaken Nicolaï noemde gisteren tijdens een conferentie in Am sterdam de kwestie-Turkije 'een goed voorbeeld van de kloof tus sen Europa en de burger'. „Er is niet genoeg tijd en aandacht uit getrokken voor een publiek de bat over de toetreding van Tur kije", gaf hij toe. Nicolai noem de de toestroom van goedkope Turkse arbeidskrachten de grootste zorg van de gemiddelde Europeaan. „We moeten duidelijk maken dat we daar naar luisteren", al dus de liberale bewindsman. GPD KRANT VOOR ZE ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 A Voot automatische incasso stem ik toe in alschnjving van mijn (post)bankrekeningnummer PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere infoimalie aan. 8 711688 LD Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geef daarbi) éénmalig toestem ming voot automatische incasso ven onderstaand rekeningnummer (proof geldt eonmallg binnen zes maanden) LD Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; Cl per maand met automati sche incasso 19,95) D per kwartaal met automa tische incasso 58,00). per jaar met automatische incasso 222,50). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 R 8SB8B

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1