Begin met een lach bij Oranje PZC Loting Uefa Cup stemt tot tevredenheid lean Paul de Bruijn opent WK driebanden Alleen maar 'jonkies' op veteranentoernooi UEFA CUP Duitsland bewijst ongelijk NTTB Bobson en Zoetebier voor het eerst erbij 19 Pr. emier Irak ul voor fans tokslagen voor voetballers Kameroen Arsenal verlaat Highbury Spelers tegen voetballen met kerst Sparta geeft te veel geld uit Skazni trainer Panathinaikos Twee Nederlanders genomineerd woensdag 6 oktober 2004 nnr Peter van Duyl EATW1JK - Met een lach op het sicht begon de selectie van Nederlands elftal gisteren de voorbereiding op de vol- ende fase in de kwalificatie oor het WK van 2006. De ploeg ie vorige maand de harten van e Oranje-supporters terugwon, reft zaterdag Macedonië in kopje en vier dagen later Fin- ind in de Arena. ondscoach Marco van Basten brduurde gisteren naadloos jrt op de aanpak die vorige aand tegen Tsjechië tot succes ■idde. Hij begon de training net een aantal oefeningen waar de spelvreugde centraal d, hij sloot af met een rede- k vrijblijvend partijspel. Wei elf zaterdag in actie komen, de komende dagen pas duide- k worden. is zeker dat de bondscoach egen Macedonië geen beroep tan doen op Ruud van Nistel- 001 j, de spits die gisteren voor iet eerst in zijn loopbaan met Basten op het veld stond, aanvaller van Manchester nitedis nog één wedstrijd ge- lorst en is op zijn vroegst oensdag inzetbaar. Weinig zin irjen Robben is er zelfs hele- naal niet bij, hij liet maandag veten dat het weinig zin had om aar Nederland te komen. De se ctie van Robben leidde bij zijn lub Chelsea tot nogal wat com- otie. Zijn coach José Mourin- noemde de keuze voor Rob- n belachelijk, de Portugees be- aagde zich bovendien over het it dat hij over de selectie to- aal geen contact had gehad met eist. „We wisten niet precies het met Robben was, daar- hebben we hem gesel ec- eerd", zei Van Basten gisteren. Het is jammer dat hij vorige eek een tik kreeg, anders had AGDAD - Premier Allawi van rak introduceert een nieuwe orm van staatssteun. Voetbal ans mogen op kosten van de verheid de interland tussen raken Oezbekistan bezoeken. )ie kwalificatiewedstrijd voor iet WK in 2006 wordt uit veilig- Idsoverwegingen in hoofdstad mman van Jordanië gespeeld, llawi neemt de kosten voor ver der, verblijf en visa voor zijn re- erung. De nummer vier van de feelopen Olympische Spelen leemt bij een overwinning de ading van Oezbekistan over in ikwalificatiegroep. ANP/DPA lOUNDÉ - In Kameroen is dit Seinde de voetbaltopper tus- en de twee koplopers in de ere- Bvisie afgelast, omdat de poli- ie m een bui van stijf koppig- »id tien spelers van het bezoek je Racing Bafoussam met de rapenstok had toegetakeld. Ie voetballers hadden zoveel ast van hun verwondingen, dat lj niet in staat waren in het ad aan te treden tegen het hsspelende Union Douala. ^selectie van Racing Bafous- het stadion binnen- tdoor de ingang die volgens agenten uitsluitend was be id voor de spelers van de """lub. ANP/S1D hij zeker van waarde kunnen zijn. En wat Mourinho betreft: ik begrijp hem wel. Maar voor we de selectie eruit gooien, bel len we heus niet allerlei trainers op. Ik heb wel tegen Robben ge zegd dat hij alles goed moest doorpraten met de club en zijn trainer. Ik heb hem niet in pro blemen willen brengen." Omdat Dave van den Bergh - de eerste stand-in voor Robben - ook geblesseerd afhaakte, mocht Willem Il-aanvaller Ke vin Bobson zich gisteren in Noordwijk voorstellen aan de vaste club internationals. De linksbuiten die normaal gespro ken zijn voorzetten aflevert bij Anouar Hadouir of James Quinn vond zich opeens terug op een veld met Europese ster ren als Edgar Davids, Roy Ma- kaay en Ruud van Nistelrooij. Debuut Als de ex-Ajacied tegen Macedo nië of Finland in actie komt, zou hij de negende speler zijn die on der Van Basten debuteert in Oranje. Het is zeker dat Neder land weer met vleugelspelers zal aantreden, maar of Bobson (23) er daar één van zal zijn, moet worden betwijfeld. Hij was op zijn eerste training weliswaar brutaal genoeg, maar had duide lijk moeite met het niveau. „Van den Bergh en Robben vielen af, dan kom je uit bij de volgende op de lijst", verklaarde Van Bas ten zijn zoveelste verrassende keuze. „We hebben eerder Denneboom meegemaakt, nu krijgt Bobson een kans. Hij was één van de linksbuitens die we in de gaten houden." Tussen de vaste groep internatio nals bewoog zich nog één opval lend gezicht. Op zijn 34e werd ook Edwin Zoetebier voor het eerst opgeroepen voor zijn land. De doelman die bij PSV voorlo pig is veroordeeld tot de reser vebank, dankte zijn selectie aan de blessure van Ajax-keeper Maarten Stekelenburg. Van Basten verklapte dat in Zeist ook de naam van NEC-goa- lie Dennis Gentenaar serieus is gevallen, maar dat hij heeft ge kozen voor de (internationale) ervaring van Zoetebier, die in 2002 met Feyenoord de Uefa Cup won. „Ik ben 34, maar ik krijg hier toch de kriebels van. Dat begon al toen ik vrijdag werd gebeld. Gevraagd worden voor je land, dat is toch iets extra's", zei Zoe tebier met een grijns van oor tot oor. Het paste allemaal in de soepele start van Oranje, dat de komen de tien dagen het fundament on der de WK-kwalificatie moet zien te verstevigen. En terwijl zijn spelers één voor één binnen druppelden, nam Marco van Bas ten de tijd om een laatste rimpel glad te strijken. Ongewild droeg de bondscoach vorige week brandstof aan voor het smeulende vuurtje bij Ajax door te onthullen dat hij een uit gebreid gesprek met Rafael van der Vaart had gevoerd over diens stagnerende ontwikke ling. Naïef Ajax-trainer Ronald Koeman noemde de uitlatingen van de bondscoach 'onverstandig', Van Basten sprak gisteren het 'mea culpa' uit. „Misschien heb ik een beetje naïef gereageerd. Ik ken Ronald goed en heb hem nog even ge beld. Ik heb uitgelegd dat het met de beste bedoelingen was en dat er niets ingewikkelds ach- te^steekt." GPD Kevin Bobson, die een tackle in zet op Mark van Bommel, was op zijn eerste training bij Oran je brutaal, maar haalde het ni veau niet. foto Hans van Weel/GPD van onze sportredactie NYON - De vier Nederlandse clubs die in de nieuwe groepsfa- se van het Uefa Cuptoernooi uit komen, zijn gisteren in Nyon re delijk tot goed uit de loting geko men. Feyenoord, FC Utrecht, AZ en SC Heerenveen zien vol doende mogelijkheden om in een groep van vijf ploegen bij de eerste drie te eindigen. De ceremonie in Zwitserland le verde een aantal mooie affiches op, bijvoorbeeld: Benfica-SC Heerenveen (21 oktober). Club Brugge-FC Utrecht (25 novem ber), Feyenoord-Schalke 04 (1 december) en AZ-Glasgow Ran gers (2 december). Foeke Booy, de coach van FC Utrecht, reageerde verheugd op het bezoek aan Club Brugge op 25 november. „Ik heb daar zelf van 1988 tot 1994 gespeeld. Ik ken in Brugge nog steeds veel mensen. Club is in onze groep fa voriet, maar het moet FC Utrecht lukken om bij de eerste drie te eindigen." De bekerhouder speelt in groep C ook tegen Real Zaragoza (uit), Dnepropetrovsk (thuis) en Au stria Wien (thuis). „Brugge en Zaragoza zijn goed bereikbaar voor onze supporters", gaf Booy aan. „Ik ben blij dat we niet naar Oekraïne hoeven te reizen voor de wedstrijd tegen Dnjepr. Niet alleen wegens de grote af stand, maar ook door het weer dat daar aan het eind van het jaar heel slecht kan zijn." Naast Schalke 04, met de Neder landers Niels Oude Kamphuis en Marco van Hoogdalem onder contract, werd Feyenoord gekop peld aan Hearts, met de Neder lander Mark de Vries in de spits, FC Basel en Ferencvaros. Mark Wotte, technisch manager van de Rotterdamse club, toonde zich redelijk tevreden met deze loting. Hij was vooral blij met de thuiswedstrijd tegen Schalke 04, dat in eigen stadion altijd moeilijk te verslaan is. „We zit ten niet in de makkelijkste, maar ook niet in de moeilijkste groep", liet Wotte weten. Hij reageerde namens coach Ruud Gullit, die een dagje buiten de Kuip doorbracht. „Met FC Ba sel en Ferencvaros treffen we twee landskampioenen. Schalke is ook een gerenommeerde club. Niettemin moeten we in deze groep bij de eerste drie kunnen eindigen." SC Heerenveen-voorzitter Rie- mer van der Velde vond dat zijn club mooie tegenstanders had getroffen. De Friezen zijn met Benfica, Dinamo Zagreb, Beve- ren en Stuttgart ingedeeld in groep G. „We hoeven gelukkig niet ver te reizen. Ik zie wel mo gelijkheden om te overwinteren. Benfica en Stuttgart zijn top clubs. Verder schat ik dat Za- gréb en Beveren op hetzelfde ni veau zitten als wij." Trainer Gertjan Verbeek noem de Dinamo Zagreb de grote on bekende in het rijtje. „Ik wil de club graag met eigen ogen zien spelen. Op papier zijn we vol gens mij niet kansloos om ver der te komen. Beveren en Za greb moeten we sowieso ver slaan. Een derde plek in de groep zou mooi zijn." AZ-trainer Co Adriaanse was evenmin ontevreden met de lo ting van zijn club. De Alkmaar- se ploeg treft in groep F Glas gow Rangers, AJ Auxerre, Grazer AK en Amica Wronki. „Het is een gunstige loting en ik zie zeker mogelijkheden om door te komen", zei Adriaanse. Hij ziet Glasgow Rangers en Auxerre als de betere ploegen. „Op papier zeker. Grazer AK is met ons te vergelijken, mis schien zijn wij zelfs wel iets be ter. Amica Wronki is ons onbe kend, maar dat kan eigenlijk geen topploeg zijn. Dat we thuis spelen tegen Glasgow Rangers is een groot voordeel." ANP LONDEN - Arsenal voetbalt vanaf het seizoen 2006/2007 in een gloednieuw stadion dat de naam van de sponsor draagt: het Emirates Stadium. De Londense club tekende gisteren een contract met de vliegmaatschappij uit Dubai ter waarde van 100 miljoen Engelse pond (148 miljoen eu ro). Het nieuwe stadion van de 'Gunners' komt te staan in Ashburton Grove, op een steenworp afstand van het huidi ge, verouderde stadion Highbury Park. De kosten van de moderne voetbaltempel, waain 60.000 toeschouwers pas sen, bedragen 534 miljoen euro. ANP ZEIST - De spelers van de eerste divisie en eredivisie zijn tegen het spelen met kerst. Dat is een eerste conclusie die uit een enquête onder alle spelersraden in de twee betaal de klassen van Nederland is gehouden. Het voetballen met kerst is een van de veranderingen die de ECV (Eredivisie Commanditaire Vennootschap) wil doorvoeren in het nieuwe competitieprogramma. Theo van Seggelen, voorzitter van de Centrale Spelers- raad (CSR). wil maandag alle conclusies uit het onder zoek bekendmaken. „Maar dat de spelers tegen het spelen met kerst zijn is inmiddels wel duidelijk", aldus Van Seg gelen. Het onderzoek werd uitgevoerd door de CSR. ANP ROTTERDAM - De KNVB heeft bij het armlastige Sparta geconstateerd dat de begroting is overschreden. Als de eerstedivisionist nog een keer de fout ingaat, kan dat een straf van drie winstpunten in mindering betekenen. Sparta gaat tegen de waarschuwing in beroep. De Kasteelclub is gezien de financiële problemen ver plicht elk extra uitgave vooraf bij de licentiecommissie van de KNVB te melden. Dat is niet gebeurd bij het vast leggen van enkele jeugdspelers. ANP ATHENE - De Griekse voetbalclub Panathinaikos heeft gisteren Zdenek Skazni benoemd tot nieuwe trainer. De Tsjech vervangt de Israëliër Itzhak Shum, die maandag, vijf dagen na de nederlaag tegen PSV (1-0) in de Cham pions League, zijn ontslag kreeg. Skazni blijft volgens Panathinaikos in ieder geval tot het einde van dit seizoen. ANP/S1D ZÜRICH - Twee Nederlandse topvoetballers behoren tot de kandidaten in de verkiezing wereldvoetballer van het jaar. Het zijn de spitsen Roy Makaay (Bayern Münchën) en Ruud van Nistelrooij (Manchester United). Beide internationals staan op de shortlist van 35 spelers. Hiertoe behoren ook David Beckham (Eng), Didier Drog- ba (Ivo), Luis Figo (Por), Thierry Henry (Fra), Zlatan Ibra- himovic (Zwe), Henrik Larsson (Zwe), Pavel Nedvecl (Tsj), Ronaldo (Bra), Wayne Rooney (Eng), Andrei Sjevtsj- enko (Rus) en Zinedine Zidane (Fra). De verkiezing wordt gehouden onder auspiciën van de we reldvoetbalbond Fifa en de internationale spelersvak bond Fifpro. De bekendmaking is op 20 december. ANP Indeling groepen UEFA-bekertoemooi 2004/2005 FC Basel (Zwi) i Hearts Midlothian (Sch) Ferencvaros (Hon) FEYENOORD (NED) Schalke '04 (Dui) Standard Luik (Bel) Parma (Ita) Besiktas (Tur) Athletic Bilbao (Spa) Steaua Boekarest (Roe) Villareal (Spa) Middelsbrough (Eng) FK Partizan (SMo) Egaleo Athene (Gri) Lazio Roma (Ita) GrazerAK(Oos) Glasgow Rangers (Scho) AZ (NED) AJ Auxerre (Fra) Amica Wronki (Pol) SPEELSCHEMA FEYENOORD g AZ 21 okt. Feyenoord - Hearts 4 nov. AZ - AJ Auxerre 4 nov. Ferencvaros - Feyenoord 25 nov. Amica Wronki - AZ 1 dec. Feyenoord - Schalke '04 2 dec. AZ - Glasgow Rangers 16 dec. FC Basel - Feyenoord 15 dec. Grazer AK - AZ Club Brugge (Bel) FC UTRECHT (NED) Austria Wien (Oos) Real Zaragoza (Spa) Dnjepropetrovsk (Oek) VfB Stuttgart (Dui) Dinamo Zagreb (Kro) SC HEERENVEEN (NED) SK Beveren (Bel) Benfica (Por) Sochaux (Fra) Newcastle United (Eng) i Sporting Portugal (Por) Panionios (Gri) Dinamo Tiflis (Geo) j fg) AEK Athene (Gri) Lille (Fra) Sevilla (Spa) Alemanma Aachen (Dui) Zenit St. Petersburg (Rus) i SC HEERENVEEN SS 21 okt. Real Zaragoza - FC Utrecht 21 okt. Benfica - Heerenveen 4 nov. FC Utrecht - Djnepropetrovsk 25 nov. Heerenveen - VfB Stuttgart 25 nov. FC Brugge - FC Utrecht 2 dec. Dinamo Zagreb - Heerenveen 16 dec. FC Utrecht-Austria Wien 15 dec. Heerenveen - SK Beveren door Natasja Weber EINDHOVEN - Goran Ivanise vic en Jim Courier zijn volgende week de grote publiekstrekkers van de Alex TennisClassics in Eindhoven. Met de komst van de voormalige wereldtoppers Thomas Muster (Oos), Pat Cash (Aus), Mats Wilander (Zwe) en Richard Krajicek lijkt toptennis verzekerd in het Indoor Sport centrum. „We verwachten heel veel van deze jongens", lieten toernooidi recteuren Jacco Eltingh en Paul Haarhuis gisteren weten. „We hebben dit jaar gekozen voor jongere spelers. Het zijn eigen lijk allemaal vroeg oud gewor den junioren", aldus Eltingh. Jan Siemerink en de Spanjaard Emilio Sanchez completeren het achtkoppige deelnemersveld. Ondanks de absentie van Boris Becker en John McEnroe, is het organisatieduo er opnieuw in ge slaagd een rijtje aansprekende namen binnen te halen. Met drie voormalige aanvoerders van de wereldranglijst (Courier. Mus ter en Wilander) en zes Grand Slam-winnaars (bovenstaand drietal plus Krajicek, Ivanisevic en Cash) mogen Haarhuis en El tingh zich met recht 'trotse toer nooidirecteuren' noemen. Goran Ivanisevic en Richard Krajicek maken hun debuut op de ATP Delta Tour of Cham pions, zoals de naam van het se- niorentoernooi officieel luidt. GPD i Rotterdam beginnen vandaag 48 biljarters aan mondiale titelstrijd ROTTERDAM - Voor Jean Paul de r1]n ?aat vandaag in Rotterdam het j*mooi van de waarheid van start. Op w^eldkampioenschap driebanden, 's toegelaten met een wild- opent de Hulster biljarter vanmor- uur de lange reeks van wed- in de voorronden. is zijn eerste te- f in een Poule van drie, mor- En°i^dag vol6t n°g de wedstrijd te- e Griek Nikos Polychronopoulos .esllst 0,ver de verdere kwalificatie. gil00! wordt gespeeld met 48 spe- L? vei'schillende nationaliteiten. Pm Sayginer verdedigt de wereldti tel, die hij vorig jaar in Valladolid op zijn naam schreef. Hij moet het opne men tegen de voltallige wereldtop, met Jaspers, Blomdahl, Sanchez, Caudron, Zanetti en de Europese kampioen Coklu. Het WK moet voor Jean Paul de Bruijn, die in het verleden mondiaal al heeft ge schitterd in het bandstoten, de bevesti ging worden van de vorm die hij al we ken op de groene lakens legt. Twee knappe overwinningen in de eredivisie, tegen Raymond Burgman en John Tijs- sens, brachten De Bruijn op gemiddel de in de toptien van de ranglijst. Daar in wordt hij vergezeld door topspelers als Blomdahl, Jaspers en Sanchez. Om een hoofdrol te kunnen spelen, zal De Bruijn regelmaat moeten vinden in zijn optredens. Het spelpeil, met uit schieters van rond de twee moyenne, wordt nog te vaak afgewisseld met zwakkere partijen. Dat gebeurde zon dag met Delta/ Ockenburgh ook weer tegen de Belg Francis Forton, die in het competitietreffen veel beter op dreef was dan de Hulstenaar. „Ik moet die partij snel vergeten en me nu op het WK richten", heeft De Bruijn, die in de afgelopen dagen in alle rust naar het toernooi heeft toegeleefd, zich voorge nomen. Zijn kansen schat hij redelijk hoog in. Vorm van de dag „Mijn tegenstanders in de poule zijn van hetzelfde niveau, met moyennes van rond de 1.500. Ik kan van allebei winnen, maar het zal van de vorm van de dag afhangen wie doorgaat naar de volgende ronde." Het WK wordt gespeeld in het Top sportcentrum van Rotterdam. De deel nemers zijn verdeeld in zestien poules van drie. De winnaars gaan door naar de achtste finales, die op zaterdagmor gen 11 uur beginnen. Zondag om 14.30 uur is de finale. De indelingen van de poules zijn: Poule A: Semih Sayginer (Tur), Francis Connesson (Fra), Salvatore Papa (Ita). Poule B: Torbjörn Blomdahl (Zwe), Marco Sobarco (Chi), Sergio Jimenez (Spa). Poule C: Dan iel Sanchez (Spa), Rodolfo Cova.rrub.ias (Mex), Christian Rudolph (Dui), Poule D: Frédéric Caudron (Bel), Kostas Papakon- stantinou (Gri), Hamdi Badr (Egypte), Poule E: Dick Jaspers (Ned), Ivo Gazdos (Tsj). Joji Kai (Jap). Poule F: Murat Naco Coclu (Tur), Raimond Burgman (Ned), Burhan Gene (Tur). Poule G: Marco Zanet ti (Ita), Gerhard Kostistansky (Oos), Mats Noren (Zwe). Poule H: Eddy Merckx (Bel), Luis Aveiga (Ecu), Ryuji Umeda (Jap). Poule I: Martin Horn (Dui), Ad Koorevaar (Ned), Arturo Bone (Nic). Poule J: Filippos Kasidokostas (Gri), Iha El Messery (Egy), Chul Min Kim (Kor). Poule K: Tonny Carl- sen (Den), Peter de Backer (Bel), Pedro Pie- drabuena (Ame). Poule L: Jorge Theriaga (Por), John Tijssens (Ned), Jae Cong Choi (Kor). Poule M: Nikos Polychronopoulos (Gri), Jean Paul de Bruijn (Ned), Eddy Leppens (Bel). Poule N: Adnan Yüksel (Tur), Tatsuo Arai (Jap), Javier Teran Nor boa (Edu). Poule O: Jacob Haack-Sörensen (Den), Ramon Rodriguez (Per), Erwin van den Heuvel (Ned). Poule P: Tayfun Tasdemir (Tur), Brian Knudsen (Den), Eleazar Ramirez (Col). door Koen de Vries WESSEM - Het Nederlands ta- feltennisteam in het algemeen en Danny Heister in het bijzon der kreeg gisteravond een uitge lezen kans om de critici de mond te snoeren. Door vice-we- reldkampioen Duitsland te ver slaan, zou alle kritiek op de be noeming van Heister tot bonds coach in de kiem gesmoord kun nen worden. Dat gebeurde niet. Nederland verloor de interland in het Noord-Limburgse Wes- sem kansloos met 3-0. De Nederlandse tafeltennisbond (NTTB) werd de afgelopen week overladen met kritiek. De benoe ming van Heister als opvolger van Pieke Franssen betekende een unicum. Spelen en coachen gaan in een concentratiesport als tafeltennis namelijk moeilijk samen. Het bewijs van de onmogelijk heid van de dubbelfunctie werd gisteravond meteen in de eerste partij van het treffen in de Euro pese competitie aangetoond. Ter wijl Trinko Keen wanhopig zocht naar de goede tactiek te gen Zoltan Fejer-Konnerth, ging Heister doodleuk zijn war- ming-up doen omdat hij de vol gende partij aan de beurt was. Danny Heister verbaasde zich desondanks over alle kritiek. „De bond heeft alle opties beke ken. Dit was de ideale oplos sing. Trinko en ik spelen vaker zonder coach. We hebben nie mand nodig." De nederlaag van Keen (2-3) be tekende in feite meteen het ein de van de wedstrijd. Met twee partijen van de Duitse wereld topper Timo Boll nog voor de boeg en de al ingecalculeerde ne derlaag van Barry Weijers tegen Bastian Steger waren de kansen van Oranje gereduceerd tot nul. Alleen dankzij een pauze van een kwartier werd de nederlaag van Nederland nog even uitge steld. Bondscoach Danny Heis ter - gecoacht door Keen - spar telde aardig tegen tegen Boll (1-3), waarna Wijers - gecoacht door Heister - verloor van Ste ger. De taferelen vanaf de Neder landse bank bewezen gisteren het ongelijk van de NTTB. Juist nu de ideale mogelijkheid zich aandiende om een topper van toen aan te stellen, een roep die al jaren klinkt en steeds harder wordt, koos de NTTB voor een soort van noodscenario. Het be gint er steeds sterker op te lij ken dat alleen meelopers een kans krijgen op een baantje. Be gin volgend jaar krijgt de bond een herkansing. De aanstelling van Heister duurt tot het EK in Denemarken in april. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19