Bouwsector dupe beunhaas PZC Zwijgende, onzichtbare en bewegende vrouwen Goese metalband Gorefest bereidt comeback voor Verdieping alleei als ook Zeeland er van profiteert ELICHT Milieucommissie twijfelt over risico's en noodzaak WCT Geen bewijs voor baldadig gedrag Studiedag over bevrijding van Zeeland '44-'45 Engelstalige kerkdienst Boete 500 eurt voor vernielen ruit woning kunst woensdag 6 oktober 2004 MIDDELBURG - De Werk groep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen houdt vrijdag 22 oktober een studiedag over de bevrij ding van Zeeland in 1944-1945. Tijdens de bijeenkomst wordt ook het eerste exemplaar gepre senteerd van een boek over de slachtoffers van Westkapelle door C. Cijsouw. De studiedag onder de titel 'Zee land Vrij' is inmiddels de acht tiende studiedag van de werk groep. Drie sprekers laten op 22 oktober hun licht schijnen over diverse aspecten van de bevrij ding in 1944-1945. H. Sakkers ppreekt over de Atlantikwall, T. van Gent over de geallieerde operaties op Walcheren en A. Goossens houdt een inleiding óver de bevrijding van Zeeuws-Vlaanderen. Daarnaast zal historisch filmmateriaal uit 1944 worden vertoond van de lapding van de geallieerde troe pen op Walcheren. De studiedag duurt van 13.30 tot 17 uur en wordt gehouden in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Belangstellenden kunnen zich tot 15 oktober schriftelijk aan melden bij het secretariaat van de werkgroep, p/a Zeeuws Ar chief, Postbus 70, 4330 AB in Middelburg of via een e-mail aan: info@zeeuwsarchief.nl on der vermelding van 18de Histori sche Studiedag. MIDDELBURG - Met als motto 'Time 4 God' houdt een aantal kerken in Middelburg een serie Engelstalige kerkdiensten. Aanleiding hiervoor is de vesti ging van de Roosevelt Academy. Omdat de voertaal op de Aca demy het Engels is en een deel van de studenten uit het buiten land afkomstig is, ontstond het idëe om Engelstalige diensten te houden. De tweede dienst in de- ze.-serie wordt zondag gehouden om 19.00 uur. Plaats: de Gast- hujskerk aan de Lange Delft 94. Voorganger is ds Marten Knevel uit Koudekerke. door Rolf Bosboom Als er dubieuze kapers op de kust zijn, voelt de directeur van het bouwbedrijf dat inmiddels feilloos aan. „Je wordt in eerste instantie uitgeno digd om een offerte uit te brengen voor een klus. In tweede instantie krijg je echter te horen dat je veel te duur bent. Dan weet je al bijna zeker dat er iets niet in de haak is." C. Flipse, algemeen directeur van het ge lijknamige bouwbedrijf in Koudekerke en voorzitter van de afdeling Zeeland van brancheorganisatie Bouwned, is niet verbaasd over de uitkomsten van het onderzoek van het Economisch Insti tuut voor de Bouwnijverheid (EIB). Die heeft becijferd dat de reguliere bedrij ven in toenemende mate lijden onder beunhazen en zwartwerkers. Op jaarbasis kost het de sector naar schatting 1,8 miljard euro aan omzet en 15.000 manjaren aan werk. En dat ter wijl er vorig jaar juist ongeveer 19.000 banen zijn verdwenen. In zes jaar tijd - in 1997 voerde het EIB een vergelijk baar onderzoek uit - is de omzet van aannemers zonder vestigingsvergun ning bijna verdubbeld. Zwartwerken Het EIB heeft alleen gekeken naar op drachten waarbij een bouwvergunning is vereist. De 'miljardenmarkt' voor ver- bouwinkjes en onderhoudswerken waar bij geen vergunning wordt verlangd, is noodgedwongen buiten beschouwing ge laten. 'Beunhazerij en zwartwerken tie ren ook hier welig', weet Bouwned. De brancheorganisatie ziet dan ook alle aanleiding om krachtig te pleiten voor 'rigoureuze maatregelen'. Daarbij gaat het vooral om meer controle door de overheid, die zelf ook honderden miljoe nen euro's aan inkomstenbelasting, so ciale premies en BTW misloopt. Volgens Flipse is er geen enkele reden om aan te nemen dat de provinciale si Reguliere bouwbedrijven lopen naar schatting jaarlijks 1,8 miljard euro aan omzet mis door bijklussende bouwvakkers en niet-geregistreerde bouwbedrijven. archieffoto Frans Vanderlinde/ANP tuatie afwijkt van de landelijke ten dens. „Het onderzoek geeft een even wichtig beeld voor het hele land. Ook in Zeeland is er in ruime mate sprake van beunhazerij. Zeker in tijden dat het eco nomisch minder gaat, is dat een pro bleem voor de sector." De laagconjunctuur zorgt er bovendien juist voor dat opdrachtgevers eerder kie zen voor de minder koninklijke weg, zo dat zij niet opdraaien voor lastige za ken zoals BTW en loonbelasting. „Zij kunnen een euro ook maar één keer uit geven. De verleiding is dan ook groot, omdat je vaak een substantieel lagere prijs betaalt. Maar het is wel illegaal." Flipse erkent dat bouwen en verbou wen een kostbare zaak geworden is. „Een aannemer is wel duur, maar niet te duur. Als je uit eten gaat, kost dat te genwoordig ook veel geld. Het totale prijspeil is de afgelopen jaren flink ge stegen, maar volgens de meeste econo men is de verhouding tussen de kost prijs en wat wij in rekening brengen te laag. Maar het blijft veel geld." Vakbond FNV Bouw heeft de bal direct teruggekaatst naar de sector zelf, door te roepen dat aannemers onvoldoende hebben ingespeeld op de grote vraag naar kleine verbouwingen. Voor één dakkapelletje zouden ze niet eens be reid zijn een offerte uit te brengen. „Een opmerking die kant noch wal raakt", reageert Flipse verbolgen. „Het is een belediging aan het adres van mij en mijn collega's. In Zeeland zijn juist heel veel kleine bouwbedrijven cüe le ven van dit soort opdrachten." Het pro bleem, ook hier, is het verschil met wat in het zwarte circuit wordt gevraagd. „Dat is misschien wel vijftig procent. De vakbond weet als geen ander dat die wig groot is, waardoor er concurrentie vervalsing ontstaat. Dat heeft helemaal niets te maken met het te klein vinden van een opdracht." Publiek geheim Dat ook personeel van bonafide bedrij ven wel eens in de vrije uurtjes op free lance basis de portemonnee wil spek ken, is een publiek geheim. „Daar voor ziet de CAO in", zegt Flipse. „Ip princi pe is het verboden om na werktijd bij te verdienen, al is dat moeilijk controleer baar. Het kan ook om een vrienden dienst gaan, zoals dat overal gebeurt. Als het goede krachten zijn, ben je ook minder geneigd om als politieagent op te treden. Pas als het de spuigaten uit loopt, moet je er werk van maken. Als ik naar mijn eigen bedrijf, dan denk ik dat dat wel meevalt." Bouwned dringt erop aan dat controle diensten nauwer samenwerken om bij klussende bouwvakkers en niet-geregis treerde bouwbedrijven op te sporen. Zij ziet ook veel in het verplicht plaatsen van een bouwbord bij werkzaamheden waarvoor een bouwvergunning nodig is, met daarop de namen van opdracht gever en uitvoerder. Volgens de brancheorganisatie is dat een probaat middel om beunhazen buitenspel te zet ten. Het pleidooi klinkt overigens al ve le jaren, maar tot een landelijke rege ling is het nog altijd niet gekomen, tot ergernis van Flipse. „Kennelijk liggen de prioriteiten van de overheid anders." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De commissie voor de Milieueffectrapportage betwijfelt of aanleg van een Wes- terschelde Container Terminal (WCT) per se nodig is om de Zeeuwse economie overeind te houden. Dit stelt de commissie in een advies aan het dagelijks provinciebestuur. Volgens de commissie wordt een eenzijdig, somber beeld ge schetst van de Zeeuwse econo mie. De commissie vindt het zeer de vraag of Zeeland wel een achterstand heeft ten opzich te van bijvoorbeeld andere pro vincies. Of de werkloosheid nu hoog is of niet, blijft gissen. De commissie noemt het ondui delijk of de lokale arbeidsmarkt echt gebaat is bij de ontwikke ling van een WCT. Gewezen wordt op verschillende andere mogelijkheden om de neergang van de Zeeuwse economie te be strijden. Kanttekeningen plaatst de com missie bij de geschatte groei van de werkgelegenheid bij komst van een WCT: 800 directe en 480 afgeleide arbeidsplaatsen. De vraag is of wel de juiste metho de van berekening is gebruikt, waardoor het risico van over schatting groot is. Bovendien is het nog maar de vraag of de nieuwe arbeidsplaatsen uitslui tend in de provincie Zeeland ontstaan. Ondanks de bereidheid van Hes- se Noord Natie om veel geld te stoppen in de aanleg (en exploi tatie) van de WCT, is er wel de gelijk sprake van risico's, meent de commissie. Die liggen onder meer op het gebied van het ver voeren van de ontscheepte con tainers; de concurrentie door uit breiding van overslagcapaciteit in Rotterdam en Duitse havens; de niet volledig nautische toe gankelijkheid van de WCT (van wege de getijdenwerking); een te optimistische inschatting van de productiviteit van de WCT (ontleend aan de gang van za ken in de haven van Antwer pen). „De conclusie dat de WCT weinig risico's kent wordi echt hard gemaakt", beto^ commissie. Onderstreept wordt dat y van een containertermw! het Sloegebied - met welkel lengte dan ook - een aantj grijpende gevolgen heeft zijn bij een lange kade (26jj ter) het grootst. Bij een ka tweezijdig ingekorte kadei nen twee jonge duingebied stand blijven. Er moet wl getoond worden dat de nii; wezige jonge duinvorming) gang kan vinden. De commissie beveelt aan nieuw te onderzoeken of bi ingekorte kade behoud va: belangrijkste deel van het fa lenstrand op de Kaloot mog is. Compensatie van het fo lenstrand aan de kant vat Rammekens acht de coma twijfelachtig. MIDDELBURG - Politiere M. Meeuwisse veroordeeld 41-jarige Terneuzenaar gis wegens het ingooien van ruit tot een boete van 500e Officier van justitie A. i weert had dertig uur werk geëist. Tijdens de zitting werd de geconfronteerd met de sd van een ruit van een hue ning, maar zonder monen: hij toe de 164 euro schade de woningbouwvereniging vis te vergoeden. De verd; had 5 augustus in een Te zense woonwijk een steen de ruit van een woning geg De aanleiding was dat hij de bewoonster voortdt overhoop ligt. In de visie va ficier van justitie A. Flikf kon de strafzaak niet meer den afgedaan met een boete, dat de Terneuzenaar een be; lijk strafblad aan geweldï vermogensdelicten heeft. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Middel burgse Galerie T loont deze maand drie verschillende visies op de mens. Schilder Bert van Steen laat zwijgende vrouwen spreken, schilderes Kiithe Ruys- senaars toont klassieke figuren in bijna abstracte voorstellin gen en beeldhouwster Anke Bir- nie is gefascineerd door bewe ging- De Wageningse kunstenaar Bert van Steen schildert uitsluitend vrouwen. Wie de veertien schil derijen bekijkt die worden geëx poseerd in de kelder van Galerie T krijgt zelfs de indruk dat hij altijd dezelfde vrouw uitbeeldt. Ze lijkt niet gelukkig. De rood- gestifte monden op de portret ten zijn stijf gesloten, alsof de schilder wil benadrukken dat ze niet praten. De vrouwen vertellen wel een verhaal, maar niet in woorden. Hun leven is af te lezen aan hun houding en aan hun blik. De meeste vrouwen kijken treurig. Ze zijn eenzaam. Toch zijn ze ook mooi. De schoonheid zit in de compassie waarmee de schil- De kunstenaar Bert van Steen schildert uitsluitend vrouwen. foto Lex de Meester der ze op het doek heeft gezet. De schoonheid zit ook in de ma nier waarop hij ze heeft geschil derd. De olieverf is laag voor laag opgebracht, wegge- schraapt, opgebracht en weer weggeschraapt. Dat geeft de schilderijen een bijzondere transparantie. Hoewel Ruyssenaars (Zeist, 1949) haar verf ook laag over laag aanbrengt, ogen haar schil derijen bijna tegengesteld aan die van Van Steen. Niet mat maar glanzend, niet afge schraapt maar dik in de verf, geen geïsoleerde figuren maar gestalten die één zijn met hun omgeving. In eerste instantie lijken veel van Ruyssenaars' schilderijen zelfs compleet abstract. In Gale rie T hangen enkele zeer grote schilderijen. Hun aardse kleu ren brengen de parterre in herfstsfeer. Pas na langer kijken is het duidelijk dat in de voor stellingen figuren verborgen zijn. Figuren die, eenmaal ont dekt, verrassend klassiek zijn uitgebeeld, als op een middel eeuwse fresco. Een mooi voor beeld is het schilderij 'Verhaal tje'. Al snel is links het hoofd van een vrouw te onderschei den, maar het duurt even voor duidelijk wordt dat rechts ook het gelaat van een! kind blijkt te zijn geschilderd. Eenmaal ge zien is het niet meer weg te den ken. Het is het klassieke motief van madonna en kind in een aan de moderne kunst ontleende vormgeving. De beelden van An ke Birnie (Doornspijk, 1943) zijn uit duizenden te herkennen. Haar figuren zijn lang en dun. Meestal zijn het vrouwen. In haar bronzen beelden draait het om beweging. Veel van haar figuren staan in de wind, hun gewaden wappe ren. Of ze wandelen samen over een brug. Of ze zijn verstrengeld in een dans. Het knappe is dat de beelden altijd overtuigen, van welke kant ze ook worden bekeken. Dat ligt niet voor de hand, zeker niet als in een sculp tuur figuren zijn gecombineerd die tegengestelde bewegingen maken. Expositie: schilderijen van Kcithe Ruyssenaars en Bert van Steen, bronzen van Anke Birnie, tot en met 30 oktober in Galerie T in Mid delburg, open donderdag tot en met zaterdag van 11 tot 16 uur. De Goese metalband Gorefest. Vlnr.: Frank Harthoorn, Ed Warby, Jan-Chris de Koeijer en Boudewijn Bonebakker. foto Niels van Iperen door Ernst Jan Rozendaal GOES - De in metalkringen we reldberoemde popgroep Gore fest is weer bij elkaar. De Goese formatie gaat een nieuw album maken en wil weer gaan optre den. Toen Blof nog sappelde, was Gorefest beroemd in binnen- en buitenland. Weliswaar binnen de metalscene, het circuit van de alternatieve hardrockgroe- pen. Dat leverde geen gouden platen op, maar wel een fanatie ke aanhang in Nederland, Duits land en Scandinavië en concer ten op internationale megafesti- vals, Gorefest glorieerde halverwege de jaren negentig. In 1998 ging het mis. Het boterde niet meer tussen de Goese voorman Jan-Chris de Koeijer (zanger/bassist) en gitarist Bou dewijn Bonebakker. Op het po dium sprongen de vonken er nog vanaf, maar in de kleedka mer heerste een grafstemming. De Koeijer en Bonebakker spra ken niet meer met elkaar. „Ik had de groep op 1 januari 1997 willen opheffen", zei De Koeijer drie jaar geleden tegen de PZC. „Ineens maakten we nog een geweldige demo en kre gen we een nieuw platencon tract. Toen hebben we een fan tastische plaat gemaakt, Chap ter 13, en zijn we met Judas Priest door Europa gaan touren. Twee weken lang was de sfeer geweldig, maar toen was het weer het oude liedje. Ik kon niet meer tegen het chagrijn in de band. Ons laatste concert was als voorprogramma van Deep Purple in Vorst Nationaal in Brussel. Tienduizend man in de zaal en ik kom de kleedkamer binnen en ik vraag me af: 'Is er iemand dood of zo?' Op het po dium vlamden we nog wel, maar ik had geen zin meer om met, Boudewijn Bonebakker in één ruimte te verkeren." Dat is veranderd. De Koeijer werkt onder meer voor Mojo, Hij onderhandelt met artiesten die worden geboekt voor festi vals als Dynamo en Fields of Rock. Drie jaar geleden liet hij van zich horen met zijn nieuwe band Coldpop Culture. Begin dit jaar werd hij opgebeld door Bonebakker, die voorstelde weer eens bij elkaar te komen. Toen na een aantal gesprekken met veel oud zeer ook de voor malige bandleden Ed Warby (drums) en Frank Harthoorn (gi taar) erbij kwamen zitten, sloeg de vonk weer over. Bonebakker had zich na Gore fest van de popwereld afge wend. Hij ging klassieke muziek studeren. Toen hij begin dit jaar in Breda samen met Warby mee deed aan een Thin Lizzy-sessie, begon het bij hem te kriebelen. De aankondiging dat maat schappij Transmission de oude Gorefest-albums opnieuw ging uitbrengen, trok hem over de streep. Hij besloot De Koeijer te bellen. Die is nu terughoudend over de plannen van Gorefest. Er zijn nieuwe nummers geschreven en mogelijk worden deze maand op namen gemaakt. Het ligt ook voor de hand dat Gorefest vol gend jaar gaat optreden tijdens een aantal zomerfestivals. Maai de groep wil zich nergens op vastleggen. Tegenover het mu ziekblad Aardschok wilde De Koeijer wel kwijt dat de nieuwe plaat van Gorefest hard en don ker gaat worden. „En dan be doel ik héél hard." door Ben Jansen MIDDELBURG - De ontwikke- lingsschets voor het Scheldege- bied deugt niet, maar daar valt overheen te stappen als er voor Zeeland meer aan zit. Het dage lijks provinciebestuur wil in de ze zin reageren op het voorne men de Westerschelde verder te verdiepen ten gunste van de ha ven van Antwerpen. Gedeputeerde Staten menen dat verdieping van de Westerschel de tot 13,10 meter ernstige onze kerheden oplevert voor wat be treft de effecten op de natuur, De gebruikte rekenmethoden zeggen niets over de gevolgen voor de schorren en de resulta ten van proeven met een andere manier van storten van bagger- zand, op de Plaat van Walsoor den, moeten maar worden afge wacht. De ontwikkelingsschets gaat niet in op wat er moet gebeuren als de nieuwe ingrepen in de Westerschelde tegenvallende ef fecten te zien geven, constateert het dagelijks provinciebestuur. Mocht daar sprake van zijn, vin den GS, dan horen alle mogelijk heden om daar iets aan te doen benut te kunnen worden. Dat wil zeggen, eventueel ook het on gedaan maken van de verdie ping. In elk geval moet worden voor komen dat Zeeland achteraf als nog een grootschalige ontpolde- ring krijgt opgelegd als dat toch natuurcompS noodzakelijk is. Het dagelijks provinciebei stelt vast dat de volgende ping Antwerpen maximaal: deel oplevert en dat dit ten! gaat van de landbouw. Vft Zeeuwse havens is echter M lijks sprake van voordeel daar meer evenwicht in tei gen, moeten Zeeland pai aan de besluiten over de out kelingsschets maat het vooruitzicht worden ge die leiden tot een betere be baarheid van de Zeeuws), vens over de weg of per spoo Basispakket De ontwikkelingsschets i ziet in een basispakket omi tuurlijkheid van de Westers de te verbeteren. In dit pi zitten onder meer uitbi van het Zwin, het toelats zout water en een beperkt in de Braakmankreek ej deel van de Bathpolder aanwijzing van de Hedwig der als gecontroleerd ovec mingsgebied. GS wijzen1 dat nog niet duidelijk is ri uitvoering van deze natuut nen gaat betalen. Ze vinder aan de getroffen landbos nieuwe vooruitzichten m) worden geboden en dat dej nen met de Braakmaii geen belemmeringen - u' de toekomst - voor Dow® opleveren. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Kantonrechter A. Melens veroordeelde een 39-jarige Clingenaar gisteren tot een boete van 250 euro we gens rijden in een onverzekerde auto. De verdachte werd er ook van beschuldigd dat hij in septem ber 2003 een intercom bij het plaatselijke politiebureau had vernield, maar daarvan sprak de rechter hem vrij. De man zei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14