Turkije splijt commissie PZC Commissie pleit voor radicale herziening van defensie Japan Strijdgroepen in Irak zouden zich verenigen Nobelprijs voor onderzoek reukzin Julia brengt Parijs in verlegenheid Eurocommissarissen zoeken compromis over toetreding Opnieuw vertrek hervormer uit regering Iran Immigranten verdrinken voor kust Tunesië Weer jacht op zwarte neushoorn Dutroux opnieuw voor rechter Te veel melk Nederlandse koeien Plastic tasjes verboden in Rwanda Janet Leigh overleden VN-ambassadeur Algerije kapittelt Israël om Gaza dinsdag 5 oktober 2004 PAKIJS - De Franse regering is jn grote verlegenheid gebracht door de onthulling dat zowel mi nister Barnier (Buitenlandse Za ken) als president Chirac op de hoogte zijn gehouden van de ac tiviteiten van de omstreden par lementariër Didier Julia. jDeze is op eigen houtje in het Midden-Oosten een actie begon nen om de in Irak ontvoerde franse journalisten Christian 'Chesnot en Georges Malbrunot k>nj te krijgen. Premier Raffarin irganiseerde gisteravond spoed- ieraad van zijn kabinet, fanochtend heeft hij de voorzit ters van de Assemblee en de Se- iaat alsmede de leiders van de ilïtieke partijen ontboden om m vertrouwelijk te informe- Julia is inmiddels terug 'in Parijs. In een interview zei hij dat het contact met de ontvoer ders is verbroken en zich zorgen maakt over het lot van het duo. De Franse regering is zelf ook bezig het duo vrij te krijgen. Julia erkende dat hij op eigen boutje met zijn bemiddelingspo ging was begonnen en dat Chi rac of iemand anders hem daar toe geen opdracht had gegeven. Verder ontkende de politicus dat hij door zijn actie het leven van de gijzelnemers in gevaar heeft gebracht. Het dagblad Le Monde onthulde dat het hoofd van de Afrika-af- delrng op het Elysée (het paleis van Chirac), Michel de Bonne- corse, informatie over de activi teiten van Julia en zijn medewer kers had gekregen en deze infor matie had doorgespeeld 'aan de bevoegde personen'. Hetzelfde was het geval met Nathalie Dela- palme die dezelfde functie be kleedt op het ministerie van bui tenlandse zaken. Eerder al had de adjunct-hoofd redacteur van Le Figaro, de krant waarvoor één van de ont roerde journalisten schrijft, la ten weten dat hij door een diplo maat van Ivoorkust bij de Unes co was geïnformeerd over pogin- 'gen om buiten de officiële Fran- ise kanalen te proberen de twee journalisten vrij te krijgen. GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Europese Com missie is diep verdeeld over de kwestie Turkije, waarover zij morgen een eenstemmig advies moet uitbrengen. Maar uitstel daarvan is niet mogelijk, heeft voorzitter Romano Prodi zijn collega's laten weten. De Franse commissarissen Pascal Lamy en Jacques Barrot hebben zich ge voegd in het kamp van de Oos tenrijker Franz Fischler en de Nederlander Frits Bolkestein, die vinden dat Turkije te soepel lid van de Unie dreigt te wor den. Het dagelijks bestuur van de Eu ropese Unie staat onder enorme druk. Uit de politieke afweging die de commissarissen morgen moeten maken, zal blijken of Eu ropa al dan niet serieus met Tur kije wil praten over het EU-lid- maatschap. Het oordeel van de Commissie is bedoeld als leidraad voor de re geringsleiders, die eind decem ber beslissen of en wanneer be gonnen wordt met toetredings onderhandelingen. Die gesprek ken kunnen meer dan tien jaar gaan duren. In principe De Europees commissaris voor de uitbreiding, de Duitser Günter Verheugen, is tot de con clusie gekomen dat 'in principe niets de Turkse toetreding nog in de weg staat'. Maar Fischler en Bolkestein vinden dat Tur kije eigenlijk niet in de EU thuis hoort. De dertig commissarissen moeten het morgen eens zien te worden over een formulering die zowel de voor- als de tegen standers tevreden stelt. Lamy en Barrot eisen, net als Bolkestein en Fischler, dat het begin van eventuele onderhande lingen aan zeer strikte voorwaar den wordt gebonden. Ook de commissarissen van Grieken land en Cyprus zijn kritisch. Een deel van de rapportage die vorige week al uitlekte, is posi tief van toon. Toetreding van Turkije levert alle betroken lan den grote voordelen op, staat in een interne studie van de Com missie. Maar de mensenrechten zijn in het land nog met afdoen de gewaarborgd. Er wordt in Turkije weliswaar niet meer sys tematisch gefolterd en gediscri mineerd, aldus het ambtelijk rapport, maar het gebeurt nog steeds. Uitgesloten Een volledige afwijzing van Tur kije is uitgesloten, zo bevestigen Commissieambtenaren. Waar schijnlijk stelt de Commissie morgen dat Turkije aan de voor waarden voldoet om met de toe tredingsonderhandelingen te be ginnen. Maar de kernvraag is of de gesignaleerde 'tekortkomin gen' zo zwaar wegen dat Anka ra ze eerst moet wegwerken, of dat de Turkse belofte dat er de komende jaren hard aan wordt doorgewerkt, voldoende is. Binnen de Commissie circuleren ontwerpteksten waarin staat dat de onderhandelingen met Turkije op elk moment moeten kunnen worden stopgezet, als uit tussentijdse rapportages blijkt dat het land zich onvol doende inspant om aan de eisen te voldoen. De Turkse premier Tayyip Erdo- gan heeft gezegd dat hij geen ge noegen zal nemen met iets an ders dan een volwaardig lid maatschap, en niet bereid is om extra voorwaarden te aanvaar den die aan andere kandidaat- landen in het verleden niet zijn gesteld. GPD 1EHERAN - Een van de acht vi- ce-presidenten van Iran, de her vormingsgezinde Mohammed Ali Abtahi, heeft zijn ontslag in gediend. Dat meldde het studen tenpersbureau ISNA gisteren. Abtahi zei dat president Khata mi het ontslag nog moet accepte- Abtahi is als vice-president be last met juridische en parlemen taire zaken en is een van de meest uitgesproken hervormers van het kabinet van Khatami. Volgens hem is de samenwer king met de conservatieve meer derheid in het parlement onmo gelijk geworden. ,ik ben er al enige tijd achter lat gezien de verschillen tussen mijn politieke standpunten en die van het parlement, ik niet [er mijn taken kan vervul- zei Abtahi Hij hoopt dat zijn vertrek een be tere verstandhouding tussen re gering en parlement mogelijk maakt. Populair Abtahi is een geestelijke. Hij was tijdens het eerste mandaat van Khatami tussen 1997 en 2001 kabinetssecretaris. Hij is onder meer bekend om zijn openhartige uitlatingen op zijn website die bijzonder populair is onder Iraanse jongeren. Het vertrek van Abtahi komt ^n dag nadat conservatieve par lementariërs de hervormingsge zinde minister van Transport, Ahmed Khorram, hebben aange klaagd wegens onder meer cor- niptie. Ook houden zij hem ver antwoordelijk voor een reeks Verkeersongevallen. ANP/AFP (Advertentie) Familieleden van een bij een bomaanslag gewondgeraakte Iraakse man kijken in Bagdad door een raam als hij wordt onderzocht. foto Ali Jasim/RTR PARKETVLOEREN Langeviele 75- Middelburg Tel. 0118-637136 www.vandendongenparkct.nl van onze redactie buitenland BAGDAD - De Koeweitse krant Al Rai Al Aam, die bekend staat als goed geïnformeerd, meldt dat verscheidene anti-Ameri kaanse guerrillaorganisaties in Irak van plan zijn zich te vereni gen. Afgevaardigden van de or ganisaties zouden momenteel in andere Arabische landen zijn om het plan te bespreken met ra dicale religieuze leiders. Samen hebben de organisaties zo'n 7000 strijders, aldus Al Rai Al Aam. TUNIS - Voor de kust van Tune sië zijn zondag zeker 22 immi granten verdronken toen hun boot zonk. Reddingswerkers zoe ken nog 42 mensen. Dat hebben de autoriteiten gisteren meege deeld. De meeste opvarenden ware Marokkanen. De boot was op weg naar Italië. De boot zonk ter hoogte van de stad Chott Meriem, 170 kilome ter ten zuidoosten van Tunis, een paar uur na het vertrek. Elf mensen zijn gered. Italië is begonnen immigranten terug te sturen naar hun thuis land. Zaterdag alleen al kwa men zeshonderd asielzoekers aan op het Italiaanse eiland Lampedusa. Drie vliegtuigen hebben dit weekeinde immigranten terugge bracht naar Libië. De Italiaanse minister Giuseppe Pisanu van Binnenlandse Zaken sprak van een alarmerende si tuatie rond de illegalen. Hij zei dat de regering door zal gaan met het nieuwe uitzettingsbe leid. ANP/AFP Eén van de doelen van de allian tie is volgens de krant een einde maken aan de activiteiten van Abu Musab al Zarqawi en diens organisatie Eenheid en Strijd. Zarqawi's strategie is naar wordt aangenomen het uitlok ken van een burgeroorlog door aanslagen te plegen op sjiieten. „Als Zarqawi zijn plannen niet laat varen, zullen de groeperin gen hem daartoe dwingen door de wapens tegen hem op te ne men", citeert de krant een bron. Op een website van moslimextre misten verscheen zondag het be richt dat tien groepen zich heb ben samengevoegd onder een 'verenigd commando'. Bij drie aanslagen met autobom men in Bagdad en de Noord-Iraakse stad Mosul zijn gisteren zeker 26 mensen om het leven gekomen. De doelwitten in Bagdad waren een Ameri kaans konvooi en een ingang van de Groene zone, waar de Amerikanen en de Iraakse inte rim-regering hun hoofdkwartier hebben. In Mosul explodeeerde een auto bij een lagere school. Twee kin deren kwamen om het leven. De inwoners van de Noord-Iraakse stad Samarra, die door de Amerikanen de afge lopen dagen is heroverd op op standelingen, hebben gisteren hun doden begraven. Het Ameri kaanse leger zegt dat in Sa- marra circa honderd rebellen zijn gesneuveld. Zo'n tachtig zijn gevangen genomen. Onder hen zijn 24 buitenlanders, meld de een legerwoordvoerder. Fallujah De Amerikanen zoeken nog naar de leiders van de opstande lingen. Alleen vrouwen en kinde ren mogen de stad uit, Het leger wil zich deze week nog uit Sa marra terugtrekken. Daarna moeten Iraakse troepen de orde handhaven, terwijl de Amerika nen hun vizier richten op Fallu jah en Ramadi. In Fallujah voert de Amerikaanse lucht macht al dagen achtereen lucht aanvallen uit. Gisteren kwamen daardoor ze ker twaalf mensen om het leven, volgens ziekenhuismedewerkers vooral vrouwen en kinderen. Het Amerikaanse leger meldde dat het doelwit een wapenop slagplaats van opstandelingen was. GPD/RTR/ANP/AFP door Peter van Nuijsenburq TOKIO - Japan moet een 'nor maal' land worden, dat interna tionaal de rol kan spelen die hoort hij de positie van een eco nomische grootmacht. Dat is min of meer de strekking van een rapport dat gisteren door een commissie van deskun digen aan de Japanse premier Junichiro Koizumi is aangebo den. De opstellers bepleiten een drastische herziening van het Ja panse defensiebeleid en daar mee een einde aan de terughou dendheid die sinds het einde van WO II het fundament is van de buitenlandse politiek. Of de regering de aanbevelingen onveranderd zal overnemen, valt nog niet te voorspellen, maar wel staat vast dat het rap port voldoende stof bevat voor verhitte discussies en protesten uit met name China en Korea. Centraal staat daarbij de vraag of de aanbevelingen in strijd zijn - zo niet naar de letter, dan wel naar de geest - met de 'paci fistische' grondwet van Japan. Die grondwet is een dictaat van de Amerikaanse bezetter, die na de capitulatie het Japanse mili tarisme voorgoed wilde uitban nen. De macht van het leger werd aan banden gelegd, zijn rol moest beperkt blijven tot het verdedigen van het Japanse grondgebied. Raketten Het is niet moeilijk om de in dit opzicht meest omstreden aanbe veling te selecteren. De commis sie raadt de regering aan te over wegen of ze de 'capaciteit moet ontwikkelen om raketbases aan te vallen als het geen andere mo gelijkheden heeft om zich tegen een raketaanval te verdedigen'. Maar voor deze stap genomen wordt, moet Japan wel eerst on derzoeken of ze in samenwer king met de VS een effectief an ti-raketsysteem kan opbouwen en of het afschrikwekkende ver mogen van de grote Amerikaan se troepenmacht in Japan vol doende is om een tegenstander van drieste avonturen te weer houden. De formulering is omzichtig, maar de bedoeling zal de voor naamste geadresseerde, Noord-Korea, niet ontgaan. In 1998 lanceerde het regime in Pyongyang een raket die onge stoord door het Japanse lucht ruim zoefde, alvorens in zee te verdwijnen. Dat was een schok die nog altijd nabeeft. Tokio bleek weerloos te gen een aanval van een bewind, dat even onvoorspelbaar als on betrouwbaar is en Japan met een groot aantal Rondongraket- ten onder schot houdt. Dat gat in de verdediging moet hoogno dig gedicht worden. Japan zal dit ongetwijfeld als een puur defensieve maatregel beschouwen, maar het is de BANGKOK - De conventie over internationale handel in bedreigde dier-en plantensoorten (Cites), die dit jaar in de Thaise hoofdstad Bangkok wordt gehouden, heeft gis teren laten weten dat het verbod op de jacht op zwarte neushoorns verdwijnt. Het voorstel wordt volgende week tijdens de plenaire bijeenkomst vrijwel zeker aangeno men. Het voorstel houdt in dat de Afrikaanse landen Namibië en Zuid-Afrika elk per jaar vijf zwarte neushoorns mogen laten afschieten. Het geld dat de verkoop van de neus hoorns zal opleveren, wordt gebruikt voor natuurbescher ming. Natuurbeschermers zijn' het niet eens met deze maatregel. Zij vinden dat de zwarte neushoorn nog steeds wordt bedreigd met uitroeiing. ANP/RTR BRUSSEL - Mare Dutroux moet zich vandaag opnieuw voor de rechter verantwoorden. Hij zal nu in Nijvel te rechtstaan voor betrokkenheid bij de diefstal van een vrachtwagen in 1995, waarbij ook een politie-inspecteur uit Charleroi was betrokken. Vandaag wordt alleen de agenda voor de rechtszaak be sproken. Dutroux hoeft daar niet per se bij aanwezig te zijn. Justitie in Nijvel houdt echter rekening met zijn komst en heeft extra maatregelen getroffen. ANP/Belga BRUSSEL - De Nederlandse melkkoeien hebben in het seizoen 2003/2004 gezamenlijk opnieuw te veel melk gege ven. Nederland moet daarom een heffing betalen aan de Europese Commissie. De overschrijding is 0,5 procent, wat neerkomt op een hef fing van 18 miljoen euro. Dit geld wordt via de zogeheten superheffing opgebracht door de boeren. De meeste ande re EU-landen hebben zich beter gehouden aan de melk quota. De grootste overschrijding is echter in Italië, dat 167 miljoen aan superheffing moet betalen. ANP KIGALI - Op straat zijn tal van mensen aangehouden. Winkels zijn op last van de politie gesloten. Reden: ge bruik van plastic tassen. En die zijn sinds kort verboden in Rwanda, want ze zijn slecht voor het milieu. Naleving van het verbod wordt met harde hand afgedwongen. „We willen dat mensen de traditionele manden gebrui ken", zegt Milieuminister Drocella Mugorewera. Veel mensen vinden echter dat de overheid te hard optreedt. GPD/RTR LOS ANGELES - De Amerikaanse actrice Janet Leigh is gisteren op 77-jarige leeftijd overleden in haar huis in Los Angeles, meldde CNN. Leigh werd bekend als het slachtoffer dat in Alfred Hitch- cocks klassieke film Psycho uit 1960 door een waanzinni ge Anthony Perkins in een douche met een mes wordt aan gevallen. De rol leverde haar een Oscar-nominatie op. Leigh begon haar carrière in de late jaren veertig. Aan het einde van de jaren zestig raakte haar loopbaan in het slop. RTR/ANP van onze redactie buitenland STOCKHOLM - De Nobelprijs voor geneeskunde gaat dit jaar naar de Amerikanen Richard Axel en Linda Buck. Dat heeft het Karolinska Instituut gister ochtend in de Zweedse hoofd stad Stockholm bekendge maakt. De 58-jarige Axel en de 57-jari- ge Buck krijgen de onderschei ding voor hun onderzoek naar de reukzin. Zij deden in de jaren tachtig van de vorige eeuw geza menlijk onderzoek en later pu bliceerden zij ook onafhankelijk van elkaar over dit onderwerp. Het onderzoek van Axel en Buck verschaft inzicht in hoe het kan dat mensen zich geuren kunnen herinneren. Zij ontdek ten een 'familie van duizend ver schillende genen' die verband houden met een even groot aan tal geurreceptoren. Die zitten op hun beurt op de cellen in het neusslijmvlies waarmee de men sen geur waarnemen. De reukzin is belangrijk voor de kwaliteit van het leven. Een geur kan prettige of onprettige herinneringen oproepen, maar kan ook een waarschuwing zijn voor iets gevaarlijks, zoals rook bij een beginnende brand of de geur van bedorven voedsel. Geur is van levensbelang voor een pasgeboren mens of dier om dat die hem helpt de borst van de moeder te vinden. Veel die ren nemen hun omgeving vooral waar door het detecteren en in terpreteren van geuren. Axel en Buck toonden aan dat 3 procent van de genen van de mens wordt gebruikt voor geur- herkenning. Als een geurrecep- tor geactiveerd wordt door een bepaalde stof gaat er vanuit een reukcel een elektrisch signaal naar de hersenen. Daar ontstaat dan uit de combinatie van reuk- indrukken een specifiek en steeds weer op te roepen geurin- druk. De twee onderzoekers heb ben beschreven hoe dit precies in zijn werk gaat. Linda Buck is verbonden aan het Fred Hutchinson Cancer Re search Center in haar geboorte stad Seattle. Richard Axel aan het Howard Hughes Medical In stitute van de Columbia Univer sity in New York. Van 1984 tot 1991 werkten ze samen aan het baanbrekende onderzoek. Zij publiceerden in 1991 samen over hun ontdekkingen. ANP vraag of het Noord- en Zuid- Korea en China daarvan kan overtuigen. Zij waren in het ver leden de grootste slachtoffers van het Japanse militarisme en het vertrouwen in de oprecht heid van Tokio's intenties is nog altijd flinterdun. De commissie hoopt hen gerust te stellen met de mededeling dat Japan geen kernwapens zal ontwikkelen. Binnenland Een andere aanbeveling is voor al omstreden in het binnenland. De commissie wil dat Japanse troepen volwaardig kunnen mee doen aan vredesoperaties van de VN. Ze moeten daartoe beter be wapend worden en het recht krijgen deze wapens ook te ge bruiken. Japanse militairen zijn nu uitgerust met lichte wapens die ze alleen ter zelfverdediging mogen gebruiken. In de praktijk betekent dit dat ze afhankelijk zijn van de bescherming door bondgenoten. GPD ken. Het Israëlische leger is on dertussen van plan de acties in de Gaza-strook nog weken voort te zetten. Dit heeft de chef staf Moshe Yaalon bekend ge maakt. „Je lost het probleem niet op met één enkele actie. Het moet een serie zijn en wij gaan net zolang door als het nodig is", aldus de topmilitair. Pre mier Sharon liet zich in soortge lijke bewoordingen uit. „We gaan door zo lang het gevaar be staat." VN-topman Kofi Annan riep Is raël eerder op de acties in de Ga- zastrook te staken. Hij vroeg het Palestijnse bestuur tegelijk om ervoor te zorgen dat de raket- aanvallen vanuit de Gazastrook op Israël ophouden Volgens de Arabieren maakt Israël zich schuldig aan 'staatsterrorisme'. Het land zou als bezettings macht misdaden tegen de lokale bevolking begaan en daarmee de Vierde Geneefse conventie overtreden. GPD van onze redactie buitenland GAZA - Israël moet de militaire acties in de Gaza-strook onmid dellijk beëindigen en zijn troe pen terugtrekken. Dit staat in een ontwerp-resolutie die de Al gerijnse VN-ambassadeur Ab- dalla Baali bij de VN-Veilig- heidsraad heeft neergelegd. De raad zou er vandaag over moeten stemmen 'gezien de ur gentie van de situatie'. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN John Danforth liet me ten weten dat een eenzijdige re solutie die alleen tegen Israël is gericht niet erg veel oplost. „Er zijn twee zijden nodig om vrede te maken en Israël heeft het recht zichzelf te verdedigen", zei hij. Zijn Britse collega toon de zich ook gereserveerd. Alge rije is nu het enige Arabische land in de VN-Veiligheidsraad. Zowel Amerika als Groot-Brit- tannië kunnen een veto uitspre-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5