Goese gitaarmethode slaat aan J-* Q KORTE ARMEN? GRATIS HCO VisionCare LEESGLAZEN Terassen centrum Vlissingen worden ruimer Aaike Jordans componeert voor zijn leerlingen Mannen bestraft Zierikzeeënaar moet cel in wegens mishandelingen VOORSELECTIE MEERVOUDIGE PRIJSVRAAG EUREGIOTUINEN GGGF GGNS GGN BALLONVAART CADGAU RDBALLOn geef (met krasvaste laag) dinsdag 5 oktober 2004 door Mieke van der Jagt GOES - Wat kan een balletje toch raar rollen. Aaike Jordans, gitaarleraar op de Zeeuwse Mu ziekschool in Goes en Zierikzee, heeft nooit een andere ambitie gehad dan een goede gitaarle raar te zijn. In dat kader maakte hij wel eens een nieuw stukje muziek, paste en vulde bestaan de lesmethoden aan. Inmiddels gebruiken bijna duizend gitaar leraren in Nederland de metho de 'Ik speel Gitaar', van Aaike Jordans. De methode is al in het Duits en in het Italiaans ver taald. Rijk wordt hij er niet van. „Maar wel een beetje trots. Ik had nooit gedacht dat iemand dat zou willen uitgeven. Het is gewoon wat ik in de loop der ja ren ontwikkeld heb om mijn leerlingen te motiveren. Dat is namelijk het belangrijkste in het muziekonderwijs: motivatie. Als kinderen met de beperkte techniek die ze onder de knie hebben, iets kunnen spelen wat mooi klinkt, wat hen aan spreekt, gaan ze vanzelf spelen en willen ze ook meer kunnen." Jordans vond de bestaande me thoden eigenlijk niet genoeg. „Het was een stukje instructie, een oefenstukje en twee liedjes. Niet altijd leuke liedjes. Aanvan kelijk schreef ik er wat nummer- tjés bij. Componeren is een groot woord, maar eigenlijk is het dat wel. Je componeert met in je hoofd de fase waarin die kinderen zijn. Op een gegeven moment zaten er zoveel losse vel letjes in die boeken, dat ik ook de' methoden maar herschreven héb. Dan hoefden die ouders de dure boeken ook niet meer te ko pen. Zo kwam het allemaal in een gestencild bundeltje terecht met een nietje erdoor." Om leerlingen die in september beginnen, in december al wat zelfvertrouwen te geven, maak te Jordans arrangementjes voor sinterklaas- en kerstliedjes. „Ie mand vond dat ik het moest uit geven en ik kreeg een adres van uitgeverij De Haske in Heeren veen. Die wilde het meteen heb ben! Toen ik daar kwam, sloeg ik steil achterover, zó'n enorm groot bedrijf was dat. Ze zaten al jaren in de blaasmuziek, maar wilden wat verbreden. Zo waren ze ook op zoek naar een nieuwe gitaarmethode. Om kort te gaan: ik stuurde de mijne in en die werd uitgekozen." Intussen had Jordans, ook voor de leerlingen, wat bundeltjes ge componeerd. „Blues en ragtime, daar zijn ze gek op, maar er is erg weinig aanbod. Er zijn niet veel stukken waarmee je de vaardigheden kunt oefenen, die kinderen in verschillende fasen van het leerproces onder de knie moeten krijgen. Ook die bundels hebben ze uitgegeven." Klassiek -Voor een serie meer klassieke composities, had de Haske geen interesse. „Dat is hun stijl niet zo. Maar een kleine uitgeverij, Iduna in Deurne, wilde dat weer wel. Omdat die uitgeverij de boe ken goedkoper kan maken en ook omdat de manier van druk ken zo weinig correctiewerk vraagt, ben ik met Iduna verder gegaan. Binnenkort komt daar de bundel vier gitaren, 24 sna ren uit. Dat is ook zo'n gat in de markt. Kinderen willen vrese lijk graag samenspelen met leer lingen van hun eigen niveau. Het is ook heel goed voor je ont wikkeling, want je leert naar an deren te luisteren. De stukken die erin staan zijn niet moeilijk maar ze klinken moeilijk. Daar moet je altijd op letten, want kinderen dwingen ook graag be wondering af voor hun spel." Dat hij de componist is wiens melodietjes in tal van hoofden zullen blijven hangen, vervult Aaike Jordans toch wel met eni ge trots. „Ik vind het heel moeilijk om er zo zwaar aan te tillen met woor den als componist en composi ties. Het zijn liedjes die tamelijk vanzelf ontstaan, op de fiets of- zo. Wat het geweldig veel ge makkelijker maakt, is dat ik ze op de computer kan uitschrij ven, met de vingerzettingen er bij. Weet je wat moeilijk is? Ti tels verzinnen. Daar gaat bij mij Aaike Jordans wil vooral een goede gitaarleraar zijn. wel tijd inzitten. Voor de metho de was het niet zo'n opgave. De boeken heten gewoon Ik speel gi taar 1 tot en met 5. Maar dan het bluesboek." Dat is Got a bad, bad feeling geworden. Het kon met dezelfde titel in het Ita liaans worden vertaald. Inmid dels is daar ook Have a guitar, will travel bijgekomen en het klassiekere Fragments d'Arden- ne. „De liedjes heten dan ge woon naar leuke plaatsjes die we in de vakantie hebben be zocht." Fragments d'Ardenne heeft Aai ke Jordans aan Tjaart Olthuis opgedragen, de gitaarleraar die hem voor de klassieke gitaar wist te winnen. „Op mijn negen tiende zong ik in een bandje maar ik vond dat ik voor schut stond zonder instrument. Ik vroeg Tjaart om mij wat grepen foto Willem Mieras te leren en dat deed hij. Hij zocht alleen de muziek zo uit, dat ik na een paar maanden com pleet voor de gitaar en voor de muziek gevallen was. Daar heb je het weer: motivatie. Zo vond ik, beter laat dan nooit, mijn roe ping." door Ron Maqnée VLISSINGEN - De trottoirs aan de zonzijde van het Bel- lamypark in Vlissingen worden de komende weken verbreed. De extra ruimte mogen caféhou ders benutten om tafels en stoe len neer te zetten. De verbreding van de stoepen is een tijdelijke maatregel. Het Bel- lamypark gaat in 2007 of 2008 compleet op de schop. Vooruitlopend op deze definitie ve herinrichting wordt er terras jes extra ruimte gecreëerd. Van af de hoek Bellamypark-Nieuw- endijk tot aan café De Concur rent worden parkeerplaatsen op geofferd ten gunste van stoepen. „Dat gebeurt ook om de door gang voor rolstoelers te verbete ren", zegt wethouder L. Pop- pe-de Looff. „Nu is het nog zo dat stoelen opzij moeten worden geschoven als rolstoelers er langs willen." Om de ondernemers van de an dere zijde van het Bellamypark tevreden te stemmen, hebben ook zij een handreiking van de gemeente gekregen. Tijdens het zomerseizoen mogen de uitbaters de parkeerplaatsen voor hun etablissement gebrui ken om terrassen op te bouwen. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren twee Terneuzenaren voor hun aandeel in een strooptocht con form de eis veroordeeld tot werkstraffen. Een 19-jarige man kreeg 150 uur werkstraf. Hij werd het zwaarst gestraft, omdat hij zich eind augustus vorig jaar in het uitgaanscentrum van Terneuzen recalcitrant had gedragen tegen over de politie. Zijn 21-jarige kompaan moet 120 uur onbetaal de arbeid verrichten. Het duo had volgens officier van justitie H. den Hartog twee drugsverslaafden uit Terneuzen voor de rooftocht benaderd. Zij reden in maart dit jaar in de au to van de oudste verdachte mee naar Hulst. Terwijl de drugsge bruikers op dievenpad gingen, wachtten de twee jonge Terneu zenaren rustig in een café op hun terugkeer. „Een minne streek om anderen aan te zette tot het stelen van goederen' vond de officier. Negen winkels werden in koij tijd van een aantal goeder? beroofd. De buit was fors eni] rieerde van een dvd-speler? een broek tot levensmiddelen) twee deurbellen. Een personeelslid van een de winkels was de dieven jj volgd en wist het kenteken ri de vluchtauto door te geven ai de politie. Het viertal werden later in de auto aangehouda met de tassen vol gestolen spil len. De mannen verklaax-den dat j drugsgebruikers hadden vraagd of ze spullen nodig hal den. „Ik kon een navigatiesj teem gebruiken", zei een van' verdachten. De officier concludeerde datj verdachten de opdrachtgera waren geweest. „De samen® king was zodanig dat er spry is van medeplegen." Ook de pi tierechter was daarvan on| tuigd. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gisteren een 23-jarige inwo ner van Zierikzee voor mis handelingen in de relatiesfeer vijf weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voor waardelijk, opgelegd. De man mishandelde 12 okto ber vorig jaar in Hans weert zijn vriendin door haar een kopstoot te geven. Ze hield er letsel aan haar lip aan over. De verdachte ging 9 maart dit jaar opnieuw in de fout door zijn broer te mishandelen. „Hij slaat elke keer zijn vrouw in het bijzijn van de kinderen in elkaar. Daarom heb ik me ermee bemoeid. Ii deed het voor mijn neefjes 0 nichtjes", zei de verdacht? Hij had zo hard geschopt dsl hij er zelf een gekneusde voel aan overhield. Officier van justitie H. de: Hartog haalde het strafblad van de verdachte aan, dat bei staat van de geweldsmisdrij ven. „Dat liegt er niet om." De officier eiste vijf weken ge vangenisstraf, waarvan een week voorwaardelijk. De Zierikzeëenaar zit nog td mei volgend jaar in de gevan genis, omdat hij verzuimt! heeft een aantal werkstraffe:' te doen. De taakstraffen zij: omgezet in celstraffen. Ova zijn nieuwe straf merkte hij op: „Ik vind het terecht." 1 6a spie/ziekte A.I.S. te lijf. Giro 10» 000 t.r.v. A.I.S. centrum - Amsterdam Stevens Interieur Noordstraat 42 Verl. Van Steenbergenlaan 5 Terneuzen Tel. 0115 -69 54 98 Serrarens Wonen Rapenburg 26 - 4581 AD Vogelwaarde Tel. 0114-67 12 12 aijsserrarens@hotimail.com Du Fosse Meubilering Kapellestraat 22 - 4524 CZ Sluis Tel. 0117-46 13 89 Alle dagen open Noens B.V. Meekrapweg 26 - 4571 RX Axel Tel. 0115-56 22 38 www.noens.nl Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsielijn! 0900-8212411 (10 cent per minuut) f, advies en voorlichting een informatief gesprek ronds fife® toocfiures en boekjes Namens de Stichting Euregiotuinen en de Rabobank West-Zeeuws-Vlaanderen is de gemeente Sluis voornemens een meervoudige prijsvraag uit te schrijven conform het convenant ontwerpwedstrijden ten behoeve van de dooront wikkeling van de Euregiotuinen, gevestigd Nieuwstraat 87A te 4501 ND Oostburg, Op basis van een voorselectie zal aan 3-5 project ontwikkelaars gevraagd worden om aan deze prijsvraag deel te nemen. Deze advertentie is bedoeld als aankondiging van de voorselectie om de interesse te peilen voor deze prijsvraag. De criteria voor de voorselectie zijn: Aantoonbare ervaring in de projectontwikkeling op het gebied van leisure (dagrecreatie en hieraan gerelateerde detailhandel, horeca en andere commerciële dienstverlening) en woningbouw. Een hoge mate van ambitie, innovativiteit en creativiteit. Een minimale jaarlijkse omzet van 30 miljoen EURO. Indien u belangstelling heeft om mee te doen aan deze prijsvraag en voldoet aan de hiervoor benoemde criteria en daarvan de nodige stukken kunt overleggen dan kunt u die belangstelling schriftelijk kenbaar maken bij de gemeente Sluis, t.a.v. mw. T. Maenhout, Postbus 27, 4500 AA OOSTBURG. Uw bescheiden dienen uiterlijk 13 oktober bij de gemeente aangereikt te zijn. BRLLonvfmRTen minervum 7346,4817 zd breda nederland tel +31 (0)76 5145 372 www.adballon.nl Havensingel 26 5211 TX 's-Hertogenbosch T 0800 7 800 800 (gratis) www.lilianefonds.nl voorlichting@lilianefonds.nl giro 7 800 800 's-gravenhage GIRO 4007 wwwjuconi.nl Markt 1 9, 4531 EP Terneuzen Fax 01 1 5 - 648391 info@cysouwoptiek.nl Het speciale fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden H E N N O CYSOUW HC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 44