pzc Combinatie inlagen en caissons PZC Aaike Jordans componeert op niveau Alle zestien goed Blauwalg uit haven gebannen 15 taatsbosbeheer en Stichting Nationaal Monument werken samen agenda annenkoor in agdalenakerk arokconcert in adhuis Tholen Zierikzeeënaar moet cel in wegens mishandelingen Goese school doet beveiligingstest Drankrijders op de bon Kant'ooi op Zeeuwse avond Computers gestolen Van der Hoeven bezoekt Goes Mannen in Goes slaags op Markt Bibliotheken zetten muziek weekje centraal dinsdag 5 oktober 2004 nVERKERK - Staatsbosbe- er en de Stichting Nationaal „jument Watersnood 1953 bben de handen ineengesla- n bij de ontwikkeling van het isson- en inlagengebied bij nverkerk. Behalve de moge- theid tot inhoudelijke verster- n2 worden gezamenlijk subsi ebronnen aangeboord. stichting bekommert zich ontwikkeling en beheer van caissons en het hele omrin- ïde gebied. Staatsbosbeheer eft de zinnen gezet op herin- hting van het inlagengebied Iter de caissons. Deze organi se heeft een plan ontwikkeld i het gebied voor kustbroedvo- ils aantrekkelijker te maken, hebben zwaar te lijden on- r de afname van schorren. ior het inlagengebied opener maken wordt onder meer or betere broedgelegenheid ge- rgd. Belangrijke ingreep is gedeeltelijk afgraven van zanddijk die de inlagen in eêen splitst. De bedoeling dit jaar al met die werk- jmheden te beginnen, planning is door de samen- rking iets vertraagd, meldt itrictshoofd Zeeland K. de nge van Staatsbosbeheer. Dit ajaar worden, als de vergunnin- 'TREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag Mm vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAIMD Grachtweg 23a <300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 V. 0111 -454657 •mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow ;sme Soesman ^e,ita Lanting RodyBoogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 460 AA GOES el: (0113)315500 ax: (0113)315669 wail: redactie@pzc.nl NTERNET ^w.pzc.ni -'E-mail: l: web@pzc.nl gen rond zijn, wel al enkele klei nere werkzaamheden opgepakt. Zoals bijvoorbeeld het wegha len van struweel, om tot een ope ner gebied te komen. Met de vol ledige herinrichting van het ge bied wordt gewacht tot er meer financiële duidelijkheid is. In de samenwerking met de Stichting Nationaal Monument Watersnood liggen kansen om el kaar wederzijds te versterken, voert De Lange aan. Natuur en cultuurhistorie worden samenge bracht. Je kunt meer bieden aan de - dankzij het watersnoodmo nument al toegenomen aantal - bezoekers. Dat brengt meer kans op meer subsidie met zich mee. Nu leeft het krekengebied wat voorzieningen betreft eigen lijk boven haar stand. Daar naast kan in Europees verband een gezamenlijk beroep op geld potjes worden gedaan. Denk bij voorbeeld aan meeliften met het project Gouwe en Ee, schetst het districtshoofd. Overigens zijn de plannen van Staatsbosbeheer, sinds de pre sentatie vorig jaar, in financiële zin drastisch aangepast. De be groting is teruggebracht van 500.000 naar 300.000 euro, door meer in eigen beheer uit te voe ren en te zoeken naar werkzaam heden die gecombineerd kunnen worden in de uitvoer. Nog steeds gaat het echter om een groot bedrag, erkent De Lange. Dat was ook één van de verwij ten die vorig jaar oktober bij de presentatie aan Ouwerkerk werd geuit. Critici gaven boven dien aan niet te snappen dat er geld in de vogels in het gebied wordt gepompt, terwijl onder houd van de wandelpaden on- 0ES - Het Kamper mannen- or Door Eendracht Verbon- treedt zaterdag 9 oktober in de Maria Magdalenakerk Goes, jdens het concert, dat is geor- miseerd door stichting Woord i^Daad, brengt het landelijk be ide mannenkoor veel arrange- inten van koordirigent Klaas Mulder, Vaste koororganist ink van Putten zorgt voor de geleiding. De opbrengst van evenement dat om half acht •avonds begint, is bestemd >r een scholingsproject in Haï- ERIKZEE - Gemeentehuis, 20.00 uur, issie samenleving en bestuur; ixhiecentrum, Mosselstraat, 20.00 Bijbelavond over Hildegard von gen I0LEN - In de hal van het ode stadhuis van Tholen-stad irdt zaterdag een barokcon- rt gegeven door het ensemble optreden van het ensemble, bestaat uit Brechtje Roos kfluit) en Michael Hinde klavecimbel), begint om t.15 uur en draagt de titel Fa- rits. Roos en Hinderink bren- *bij een breder publiek favo- je barokmuziek', onder meer Engels Nachtegaeltje voor Muit van Jacob van Eyck. Aaike Jordans wil vooral een goede gitaarleraar zijn. door Mieke van der Jaqt GOES - Wat kan een balletje toch raar rollen. Aaike Jordans, gitaarleraar op de Zeeuwse Muziekschool in Goes en Zierikzee, heeft nooit een andere ambi- tie gehad dan een goede gitaarleraar te zijn. In dat kader maakte hij wel eens een nieuw stukje muziek, paste en vul de bestaande lesmethoden aan. Inmid dels gebruiken bijna duizend gitaarlera ren in Nederland de methode 'Ik speel Gitaar', van Aaike Jordans. De metho de is al in het Duits en in het Italiaans vertaald. Rijk wordt hij er niet van. „Maar wel een beetje trots. Ik had nooit gedacht dat iemand dat zou willen uitgeven. Het is gewoon wat ik in de loop der jaren ontwikkeld heb om mijn leerlingen te motiveren. Dat is namelijk het belang rijkste in het muziekonderwijs: motiva tie. Als kinderen met de beperkte tech niek die ze onder de knie hebben, iets kunnen spelen wat mooi klinkt, wat hen aanspreekt, gaan ze vanzelf spelen en willen ze ook meer kunnen." Jordans vond de bestaande methoden eigenlijk niet genoeg. „Het was een stuk je instructie, een oefenstukje en twee liedjes. Niet altijd leuke liedjes. Aanvan kelijk schreef ik er wat nummertjes bij. Componeren is een groot woord, maar eigenlijk is het dat wel. Je componeert met in je hoofd de fase waarin die kinde ren zijn. Öp een gegeven moment zaten er zoveel losse velletjes in die boeken, dat ik ook de methoden maar herschre ven heb. Dan hoefden die ouders de du re boeken ook niet meer te kopen. Zo kwam het allemaal in een gestencild bundeltje terecht met een nietje er door." Om leerlingen die in september begin nen, in december al wat zelfvertrouwen te geven, maakte Jordans arrangement- jes voor sinterklaas- en kerstliedjes. „Ie mand vond dat ik het moest uitgeven en ik kreeg een adres van uitgeverij De Haske in Heerenveen. Die wilde het met een hebben! Toen ik daar kwam, sloeg ik steil achterover, zó'n enorm groot be drijf was dat. Ze zaten al jaren in de blaasmuziek, maar wilden wat verbre den. Zo waren ze ook op zoek naar een nieuwe gitaarmethode. Om kort te gaan: ik stuurde de mijne in en die werd uitgekozen." Intussen had Jordans, ook voor de leer lingen, wat bundeltjes gecomponeerd „Blues en ragtime, daar zijn ze gek op, maar er is erg weinig aanbod. Er zijn niet veel stukken waarmee je de vaar digheden kunt oefenen, die kinderen in verschillende fasen van het leerproces onder de knie moeten krijgen. Ook die bundels hebben ze uitgegeven." Voor een serie meer klassieke composi ties, had de Haske geen interesse. „Dat is hun stijl niet zo. Maar een kleine uit geverij, Iduna in Deurne, wilde dat weer wel. Omdat die uitgeverij de boe ken goedkoper kan maken en ook om dat de manier van drukken zo weinig correctiewerk vraagt, ben ik met Iduna verdergegaan. Binnenkort komt daal de bundel vier gitaren, 24 snaren uit. Dat is ook zo'n gat in de markt. Kinde ren willen vreselijk graag samenspelen met leerlingen van hun eigen niveau. Het is ook heel goed voor je ontwikke ling, want je leert naar anderen te luiste ren. De stukken die erin staan zijn niet moeilijk maar ze klinken moeilijk. Daar moet je altijd op letten, want kinderen dwingen ook graag bewondering af voor hun spel." Dat hij de componist is wiens melodie tjes in tal van hoofden zullen blijven hangen, vervult Aaike Jordans toch wel met enige trots. „Ik vind het heel moei- foto Willem Mieras lijk om er zo zwaar aan te tillen met woorden als componist en composities. Het zijn liedjes die tamelijk vanzelf ont staan, op de fiets ofzo. Wat het gewel dig veel gemakkelijker maakt, is dat ik ze op de computer kan uitschrijven, met de vingerzettingen erbij. Weet je wat moeilijk is? Titels verzinnen. Daar gaat bij mij wel tijd inzitten. Voor de methode was het niet zo'n opga ve. De boeken heten gewoon Ik speel gi taar 1 tot en met 5. Maar dan het blues- boek." Dat is Got a bad. bad feeling ge worden. Het kon met dezelfde titel in het Italiaans worden vertaald. Inmid dels is daar ook Have a guitar, will tra vel bijgekomen en het klassiekere Frag ments d'Ardenne. „De liedjes heten dan gewoon naar leuke plaatsjes die we in de vakantie hebben bezocht." Fragments d'Ardenne heeft Aaike Jor dans aan Tjaart Olthuis opgedragen, de gitaarleraar die hem voor de klassieke gitaar wist te winnen. „Op mijn negen tiende zong ik in een bandje maar ik vond dat ik voor schut stond zonder in strument. Ik vroeg Tjaart om mij wat grepen te leren en dat deed hij. Hij zocht alleen de muziek zo uit, dat ik na een paar maanden compleet voor de gi taar en voor de muziek gevallen was. Daar heb je het weer: motivatie. Zo vond ik, beter laat dan nooit, mijn roe ping." door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 23-jarige inwoner van Zierikzee voor mishandelingen in de relatiesfeer vijf weken ge vangenisstraf, waarvan drie we ken voorwaardelijk, opgelegd. De man mishandelde 12 oktober vorig jaar in Hansweert zijn vriendin door haar een kopstoot te geven. Ze hield er letsel aan haar lip en een tand aan over. De verdachte ging 9 maart dit jaar opnieuw in de fout door zijn broer te mishandelen. „Hij slaat elke keer zijn vrouw in het bijzijn van de kinderen in el kaar. Daarom heb ik me ermee bemoeid. Ik deed het voor mijn neefjes en nichtjes", verzekerde hij. Hij had zo hard geschopt dat hij er zelf een gekneusde voet aan overhield. Volgens officier van justitie H. den Hartog zit het geweld in de verdachte. Ze memoreerde aan het strafblad, dat bol staat van geweldsmisdrijven. „Dat liegt er niet om." De officier eiste vijf weken gevangenisstraf, waar van een week voorwaardelijk. De Zierikzeëenaar zit nog tot mei volgend jaar gedetineerd, omdat hij verzuimd heeft een aantal werkstraffen te doen. De taakstraffen zijn omgezet in cel straffen. Over zijn nieuwe straf merkte hij op: „Ik vind het te recht." GOES - Het St. Willibrordcolle- ge uit Goes test op dit moment als eerste in Nederland het Safe&Sccure-systeem. Dat be staat uit camerabewaking, vi rus- en hackerbeveiliging en in- ternetbescherming. Het zogeheten websense-sys- teem blokkeert pagina's die in zijn database voorkomen. De school heeft goede ervaringen met Safe&Secure. Met name de camex-abeveiliging werpt zijn vruchten af. Ook het anti-virus concept werkt naar behoren. Er zijn volgens informaticadocent F. Peeters geen virussen in het netwerk gevonden. OUDELANDE - Maar liefst zestien puppy's lig gen in de oude werpkist bij de familie Boog aard uit Oudelande. En ze komen allemaal uit hetzelfde nest. De jonge hondjes zijn nu twee dagen oud en hebben hun oogjes nog steeds dicht. Sommige proberen voorzichtig te lopen. De hondjes zijn een mix van een golden retrie ver met een labrador. Florine Boogaard (37) heeft haar handen vol aan het verzorgen van de puppy's. Zo komt ze midden in de nacht uit bed om ze de fles te geven. Om bij te houden wie er al melk heeft gehad en wie niet, krijgen de pups een stipje met nagellak op hun kop. Boogaard is geen hondenfokker, maar liet haar hond dek ken omdat de baas van de vaderhond er graag een hond bij wilde. Maar dat ze er zo veel kreeg, had niemand kunnen bedenken. Het valt niet mee om voor zestien puppy's een nieuwe baas te zoeken. Voor vier hondjes zijn inmid dels een eigenaar gevonden. In december mo gen ze 'de deur uit', maar tot die tijd blijft Flori ne voor ze zorgen. foto Dirk-Jan Gjeltema dei'tussen wordt vei*waarloosd. Daar is afgelopen jaar echter veel in geïnvesteerd, vertelt de medewerker van Staatsbosbe heer. Met het investeren in de Oosterscheldenatuur wordt bo vendien een duidelijke keuze ge maakt, aldus De Lange. Name lijk de keuze voor een uniek inla gengebied en daarmee voor kust- broedvogels die die steun goed kunnen gebruiken. ZIERIKZEE - Een 24-jarige automobilist uit Zierikzee is door de politie zondagavond op de Laan van Saint Hilai- re betrapt op rijden onder invloed. De man kreeg een rij verbod en een boete. Een 40-jarige stadsgenoot liep eveneens tegen de lamp. Uit de blaastest bleek dat hij ruim tweemaal zoveel had gedronken als toegestaan. Dat kwam hem op een rijver bod van zes uur en een dagvarading om voor de rechter te verschijnen te staan. Op de N59 bij Bi-uinisse hield de politie een 17-jaiige quad-rijder aan. De Schouwen-Duivelander had i*uim driemaal de toegestane hoeveelheid alcohol genuttigd. Me de omdat het niet de eerste keer was dat hij een dergelijke overtreding beging moet de jongen zich te zijner tijd te genover de rechter vertantwoorden voor zijn gedrag. BROUWERSHAVEN - Het Schouwen-Duivelandse caba retgezelschap Kant'ooi treedt zaterdag 9 oktober op tij dens de vierde Zeeuwse Avond. Kant'ooi gaat met de nieuwe show 't Ei gin Nóód verder op de hun vertrouwde weg van sketches, liedjes en confé rences in de streektaal van de Schouwse Westhoek. Ook verteller Pau Heerschap uit Ouddorp geeft acte de pi-ésen- ce. Hij vergast de aanwezigen op met jeugdherinneringen doorspekte poëtische vertellingen in Ouddorps dialect. De Zeeuwse Avond wordt gehouden in gemeenschaps ruimte het Tonnenmagazijn in Brouwershaven en begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - Bij een bedrijf aan de Grevelingenstraat in Zierikzee is - vermoedelijk tussen zaterdag 14.00 en maan dagmorgen ingebroken. De dieven gingen er vandoor met computerapparatuur. De exacte omvang van de schade is bij de politie niet bekend. GOES - Minister Van der Hoeven (Onderwijs) brengt woensdag 1 december een bezoek aan Goes. Zij bekijkt dan het gebouw van het Goese Lyceum voor Beroepson- dei-wijs, dat het afgelopen schooljaar ingrijpend is ver bouwd. De bewindsvrouw was uitgenodigd voor de officiële ope ning van het pand, op dinsdag 19 oktober, maar was die dag verhinderd. Zij zegde daarop toe een andere keer als nog te komen. Het Goese Lyceum kreeg gisteren bericht dat Van der Hoeven die belofte gestand doet. GOES - Twee mannen zijn in de nacht van zondag op maandag, om kwart over twaalf, op de Goese Mai-kt aan gehouden vanwege openlijke geweldpleging. Het tweetal, een 25-jarige man uit Kapelle en een 53-jari- ge man uit Wassenaar, kregen een woordenwisseling met een 37-jarige Goesenaar, waai'bij over en weer werd ge schopt en geslagen. Zowel de Kapellenaar als de Goese naar heeft aangifte gedaan. Aanleiding voor de i-uzie was onenigheid over bestelde drankjes in een horecagelegen heid. ook uit moeten kunnen krijgen. Ik ben ervan overtuigd dat we dan de haven van Ooltgensplaat echt afdoende beschermen te gen blauwalg. De vraag of het pakket maatre gelen ook voor andere haveps toepasbaar is, is volgens De Blok lastig te beantwoorden. „Elke haven is weer anders. Ik denk dat het steeds weer maat werk vergt." door Piet Kleemans OOLTGENSPLAAT - Drijven de schermen, extra doorspoe ling en een bellenbaan. Dat is kort samengevat het recept dat Waterschap Goeree-Overflak- kee hanteert om de haven van Ooltgensplaat te vrijwaren van blauwalg. Met succes. Het waterschap bond samen met de gemeente Oostflakkee en Rijkswaterstaat enkele jaren ge leden de strijd aan met het gifti ge organisme. Een stiïjd die nu in het voordeel van het watei"- schap lijkt uit te pakken. Dat is, benadrukt districtsopzichter Oost van het waterschap J. de Blok, het resultaat van een pak ket maatregelen. Vorig jaar werd voor de haven een drijvend scherm geplaatst en werd het gemaal van de ha ven ingezet voor extra spoeling. Dat scheelde al een stuk, maar bleek niet afdoende. Daarom werden bij oostenwind de sluis deuren gesloten om het instro men van de groene drab te voor komen. Op zich afdoende, alleen bleek in de praktijk het herhaaldelijk sluiten nogal wat menski-acht te kosten. Hetgeen voor het water schap aanleiding was om verder te zoeken naar perfectionering van het 'blauwalg-afweersys- teem'. Nieuwe toepassing Dat resulteerde uiteindelijk in de bellenbaan. Een simpel maar doeltreffend systeem. Door met kracht lucht te blazen door een onder water geplaatste geperfo reerde roestvrijstalen buis, ont staat een bellenscherm. Schoon water kan dit scherm probleem loos passeren, maar de dikke koek van blauwalg niet. De Blok: „De techniek van de bellenbaan is niet nieuw. Het wordt ook toegepast bij het scheiden van zoet en zout water dus wij hebben feitelijk niet meer gedaan dan een nieuwe toe passing van het systeem gevon den." De Blok schat dat door de maatregelen negentig procent van de blauwalgkan worden ge weerd. „Het werkt nog niet optimaal. Ik denk dat we door een tweede bellenscherm op een halve me ter van de eerste die laatste tien procent die er nu nog doorglipt ZIERIKZEE - In de bibliothe ken op Schouwen-Duiveland wordt vanaf morgen tot en met 16 oktober speciale aandacht be steed aan de kinderboeken week. Het thema is dit jaar 'vro lijke muziek uit alle windstre ken'. Omdat de Kindei'boekenweek vijftig jaar bestaat, wordt extra aandacht besteed aan boeken- over jarig zijn, spelletjes en over dansen en muziek maken. In bibliotheek De Zaete in Brui- nisse kunnen morgen kinderen uit groep één tot en met vier van de basisschool zelf muziekin strumenten maken. Dat gebeurt tussen 13.30 en 15.30 uur. Voor de kinderen van groep vijf tot en met acht is er tussen 14.00 en 16.00 uur een voorleeswedsti*ijd aan de hand van een zelf uit te kiezen verhaal. Bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamstede heeft donder dagmiddageen boekenweekpi-o- gramma. Van 15.15 tot 17.00 uur is daar voor kinderen vanaf groep drie voorlezen en worden er muziekinstrumenten en feestartikelen gemaakt. Kindei'en uit Zierikzee kunnen woensdagmiddag 13 oktober te recht in bibliotheek De Stolpe. Tussen 13.30 en 15.00 uur kun nen de jongsten muziekinsti-u- menten maken en vooiiezen. Vanaf 15.30 uur is er voor de jeugd vanaf groep vijf een work shop door een aantal leden van de Schouwse percussiegroep Tak'n Djola. Die middag duurt tot vijf uur. Tijdens de activitei ten voor de kinderboekenweek kunnen er in de bibliotheek geen boeken woi'den geleend of teruggebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37