Versnelde afbouw van ama-opvang PZC Vlissinger op zanderig avontuur Literatuur en samenleving onderwerp SLAZ-avonden Visio wil meer blinden bereiken via huisartsen Dijkgraaf ziet veel financieel voordeel fusie waterschappei 53 functies weg bij AZZ kunst Hof spreekt Vlissinger vrij van kinderporno-bezit Koffieconcert lezers schrijven Camera Nieuwe reeks literatuurfilms in Vlissingen Verkeer dinsdag 5 oktober 2004 door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De opvang van alleenstaande minderjarige asielzoekers (ama's) in de pro vincie wordt versneld afge bouwd. Dat betekent dat 53 me dewerkers van Stichting Agogi sche Zorgcentra Zeeland (AZZ) hun functie binnenkort zien ver dwijnen. Gedwongen ontslagen zijn daarbij niet uitgesloten. Het werk wordt uitgevoerd door gezinsvoogdij-instelling Nidos in samenwerking van Stichting AZZ. Al langer was duidelijk dat de opvang op termijn niet meer nodig is, doordat de in stroom van asielzoekers fors is afgenomen. Het aantal vluchte lingen in Zeeland daalt echter momenteel zo snel, dat de kwali teit van de opvang steeds meer in het geding komt. Gezien de ontwikkelingen heb ben Nidos en AZZ nu besloten de opvang in Zeeland versneld af te bouwen. Zij constateren dat de huidige situatie onge wenst, omdat cüe leidt tot on rust onder kinderen én medewer kers. Doordat steeds meer op vanghuizen sluiten, moeten kin deren vaker verhuizen en heb ben zij te maken met wisseling van mentoren. De jongeren zijn juist gebaat bij een stabiele si tuatie. Opvanghuizen Enkele jaren geleden werden in Zeeland nog meer dan tweehon derd ama's opgevangen. Dat aantal is inmiddels gedaald tot 61. Het aantal opvanghuizen (vooral op Walcheren) ligt nu rond de twintig, terwijl dat er aanzienlijk meer zijn geweest. Nidos en AZZ zetten er nu vroegtijdig een punt achter. Nidos probeert de jongeren voor het eind van het jaar elders in het land onder te brengen. AZZ houdt nog tot eind volgend jaar een beperkt aantal huizen, waar schijnlijk drie, open voor jonge ren die bijna zelfstandig zijn. Zodra zij dat stadium hebben bereikt, sluiten ook die locaties. Welke dat zijn, is nog niet be kend, zegt AZZ-woordvoerster B. Cleutjens. „Nidos moet eerst bekijken welke jongeren in Zee land kunnen blijven." Het personeel van AZZ is giste ren ingelicht over de versnelde afbouw van de ama-opvang. „Zij zijn al steeds op de hoogte gehouden van het steeds verder krimpen van de opvang, dus het kwam niet als een donderslag bij heldere hemel", zegt Cleu tjens. „Maar op het moment dat het bekend wordt gemaakt, is het toch even schrikken." Sociaal plan De stichting beschikte al over een sociaal plan. Cleutjens: „Het uitgangspunt daarvan is gedwongen ontslagen te voorko men. Dat blijft het streven. We gaan nu in gesprek met de mede werkers en proberen hen te bege leiden naar een nieuwe werk plek, binnen óf buiten AZZ. Ge dwongen ontslagen zijn daarbij niet helemaal uitgesloten." Een aantal medewerkers was al aan het solliciteren. Welke gevolgen de ontwikkelin gen hebben voor Nidos, is ondui delijk, Gedwongen ontslagen lij ken op termijn onvermijdelijk, zegt landelijk woordvoerster E. Faber. Nidos beschikt nog over een regiokantoor in Middel burg. „Dat blijft voorlopig wel bestaan, maar als er in de regio geen jongeren meer worden op gevangen, wordt er ongetwijfeld overgegaan tot samenvoeging van kantoren." door Inqrid Huibers GOES - Visio Zuidwest-Neder land in Goes heeft alle huisart sen in Zeeland een poster ge stuurd om de organisatie die zich inzet voor slechtzienden en blinden onder de aandacht te brengen. „Huisartsen verwijzen veel te weinig mensen naar ons door", zegt woordvoerster E. Visser van Visio. „Dat is geen onwil, maar veel huisartsen weten ge woon niet dat Visio bestaat." Visio, een Awbz-instelling, helpt slechtziende en blinde ba by's, pubers en volwassenen. Er is bijvoorbeeld een begeleidings team dat baby's en peuters helpt om een goede motoriek te ontwikkelen. Visio heeft verder ergo-therapeuten in huis die blinden en slechtzienden leert lo pen met een stok of opnieuw leert koken. Visueel beperkten en hun fami lieleden kunnen bij Visio ook te- door Frank de Klerk DEN HAAG - Een 46-jarige in woner van Vlissingen is gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof vrijgesproken van het bezit van 141 cd-roms met kinderporno. Wel kreeg de man voor poging doodslag met een hamer op twee buurtbewoners een celstraf opgelegd van tien maanden waarvan vier voor waardelijk. Tegen de man was door de advo caat-generaal bij het gerechts hof een celstraf geëist van zes tien maanden waarvan vier voor waardelijk, evenveel als het von nis van de rechtbank in Middel burg. De Vlissinger ging echter in hoger beroep. De man ontkende dat een in zijn huis gevonden tas cd-roms met kinderporno van hemzelf was. Hij zei dat de tas mogelijk in huis was gelegd door vijandige buurtbewoners met wie hij kort tevoren ruzie had gehad. De man kreeg het op 24 mei vo- door Jelmer Oskam VLISSINGEN - In drie weken tijd van Amsterdam naar Dakar met een oude auto van minder dan vijfhonderd euro. Michiel Middelhoek uit Vlissingen gaat samen met twee vrienden het avontuur aan. Voor het goede doel. Hij start op 20 november in de Amsterdam Dakar Challen ge. „Het zal een ware survival worden." Deelnemers aan de challenge moeten binnen drie weken de eindstreep zien te halen met een tweedehands auto in de laagste prijsklasse. Daarna wordt de au to verkocht voor een lokaal goed doel. Michiel rijdt de tocht naar de Senegalese hoofdstad voor de Stichting Evenaar, een organisatie die zich inzet voor de gezondheidszorg in ontwikke lingslanden. De Vlissinger zal een Opel Kadett uit 1984 bestu ren. Hij neemt twee goede vrien den mee in het oude barrel, waarvan er één monteur van be roep is. „Zonder monteur kan je het wel vergeten", zegt Michiel. „Het is een tocht van zo'n zes duizend kilometer. Er zullen on derweg vast en zeker wat onder delen sneuvelen. We nemen zelf een boel spullen mee. Er hoeft maar een lullig filtertje stuk te gaan en je staat vast." Middelhoek heeft alle vertrou wen in zijn Opel Kadett. „Het is een prima auto. Mijn vrouw ge bruikt hem haast elke dag om naar haar werk te rijden. Er is eigenlijk nooit wat mis mee", zegt de Vlissinger. „Op de plaats van bestemming verko pen we de auto voor het goede doel. In ruil daarvoor wil m'n vrouw een nieuwe fiets. Dus ik ben nog op zoek naar een spon sor", grapt hij. Mijnenvelden Michiel weet dat er risico's aan het avontuur zijn verbonden. „Daar is het ook een avontuur voor. Maar ik heb wel ver trouwen in een veilige aan komst. Er rijden meerdere groe pen, dus het is verstandig om bij elkaar in cle buurt te blijven. Als er een auto strandt, dan hebben we de afspraak om elkaar te helpen. De meeste stukken kan je zonder gids afleggen. En anders is er eentje geregeld, zo dat we niet opeens de mijnenvel den in rijden. Verder moeten we gewoon de plaatselijke gewoon tes respecteren, dan jagen we ook niemand tegen ons in het harnas. Meedoen is geheel op ei gen risico, dus de deelnemers moeten elkaar een beetje hel pen." Michiel en zijn kompanen ne men zo min mogelijk spullen mee. „We hebben weinig ruimte en willen de auto ook niet al te zwaar beladen. We nemen een tentje mee, plus wat noodzakelij ke bagage. Luxe blijft zo veel mogelijk thuis." Bij de douanes denkt Michiel nog wel eens wat vertraging op te zullen lopen, „Ze kunnen daar zo ter plekke een streep trekken en zeggen: 'dit is de grens'. En niet elk land is blij met auto's van twintig jaar oud. Die worden daar nogal eens ge dumpt, namelijk. Maar de orga- recht voor lotgenotencontact. En medewerkers van Visio ko men bij mensen thuis om hen te adviseren over verlichting of kleine aanpassingen in de inrich ting van hun woning. „Mensen die hier komen, zijn of wel doorverwezen door hun oog arts ofwel zelf op zoek gegaan naar hulp", merkt Visser op. „Door huisartsen op onze instel ling te wijzen, hopen we meer mensen te kunnen bereiken." Familieleden Dat slechtzienden of blinden de poster in de wachtkamer bij de dokter zelf niet kunnen lezen, hoeft volgens Visser geen pro bleem te zijn. „Die posters zijn vooral ook bedoeld voor familie leden, vrienden of buren van mensen met een visuele beper king, zodat zij hen op ons kun nen attenderen." In het kantoor van Visio aan de Lijnbaan, wordt elke dinsdag van 9.00 tot 12.00 uur een in loopochtend gehouden. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De schrijvers Marcel Möring, Tom Lanoye, Jessica Durlacher en Dirk van Weelden zijn dit seizoen de gas ten van de Stichting Literaire Activiteiten Zeeland (SLAZ). De komende maanden komen zij in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg toelichtingen geven op hun werk. Volgende week dinsdag opent Möring de reeks. Hoewel de lezingen op zich staan, valt in de reeks wel een rode draad te ontdekken. Geïn spireerd door de interviewbun del McLiteratuur, waarin Neder landse en Vlaamse schrijvers zich uitspreken over globalise ring, zal tijdens de literaire avonden speciale aandacht wor den besteed aan de maatschap pelijke betrokkenheid van schrijvei's. De uitgenodigde au teurs hebben, zowel in hun boe ken als in interviews, blijk gege ven van een dergelijke betrok kenheid. Zo speelt het twintigste-eeuwse jodendom een belangrijke rol in de boeken van Möring. Hij debu teerde in 1990 met Mendels erfe nis. Deze roman werd bekroond met de Geertjan Lubberhuizen- prijs. Met zijn tweede roman Het grote verlangen kaapte Möring de AKO-literatuurprijs weg voor de neus van Harry Mu- lisch, van wie het magnum opus De ontdekking van de hemel was genomineerd. Ook de vol gende boeken van Möring vielen in de prijzen. Voor de dikke ro man In Babyion kreeg hij de Gouden Uil, de novelle Model vliegen werd genomineerd voor de Impac Dublin Literary Award. Möring had in Middelburg zijn nieuwe omvangrijke roman Dis willen presenteren, maar de pu blicatie van dat boek is uitge steld tot begin volgend jaar. Het boek speelt in het Assen van 1980 (Möring bezocht daar de middelbare school) en is gemo delleerd naar het Inferno van Dante. Dinsdag 9 november is de beurt aan Tom Lanoye. Zowel in zijn beschouwende stukken als in zijn verhalend proza neemt La noye fel stelling in actuele poli tieke kwesties in België. Vooral de opkomst van het Vlaams Blok is de eerste stadsdichter van Antwerpen een doorn in het oog. Met de romantrilogie Het goddelijke monster, Zwarte tra nen en Boze tongen heeft hij de zwarte keerzijde van het idylli sche Vlaanderen willen laten zien. Dinsdag 14 december is Jessica Durlacher in Middelburg te gast. Zij is dochter van Gerard Durlacher en echtgenote van Leon de Winter, schrijvers die zich net als zij veel met het jo dendom hebben beziggehouden. Jessica Durlachers romans Het geweten en De dochter waren bestsellers, met haar nieuwe ro man Emoticon lijkt het dezelfde kant op te gaan. Dirk van Weelden sluit op 18 ja nuari de rij. Aanvankelijk schreef hij samen met Martin rig jaar aan de stok met zijn buurvrouw, die zojuist terug keerde uit het café. Toen de door alcohol benevelde wouw hem uitschold voor 'pedofiel' volgde wederzijds duw- en trek- werk. Daarbij belandde de vrouw met haar fiets op de grond. Nadat enkele - met de vrouw be vriende buurtbewoners - zich met de ruzie gingen bemoeien, haalde de man een grote hamer uit zijn huis en begon woest om zich heen te zwaaien. Uiteindelijk maakten buurtbe woners hem de hamer afhandig en gooiden het gereedschap in de Schuitvaartgracht. HANSWEERT - Muziekvereni ging Scheldegalm uit Hans- weert houdt zondag 10 oktober een koffieconcert. Om 10.30 uur begint het optreden in zorgcen trum Maria-Oord aan De Een dracht in Hansweert. nisatie heeft al voor een goede regeling gezorgd." Michiel weet nog niet goed wat hij van het avontuur moet verwachten. „Ik ben nog nooit in Afrika geweest. Ik probeer me wel een voorstel ling van de tocht te maken, maar het zal uiteindelijk toch weer anders uitpakken, denk ik. Ik verwacht wel dat het tot en met Marokko allemaal vrij soe pel gaat. Daarna begint het ech te zanderige avontuur. Het zal een ware survival worden." Omgeving Tijd om de omgeving eens goed te bekijken zal er ook niet zijn. „Het wordt vooral goed uit de raampjes kijken, want voor wan delingen hebben we echt geen tijd. Misschien op een rustdag, als er niets aan de auto te sleute len valt." Michiel heeft er alle vertrouwen in dat hij Dakar binnen drie we ken haalt. „Dat zal ook wel moe ten, want we gaan met het vlieg tuig terug. En die vlucht gaat maar één keer per week, dus we kunnen niet anders." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een fusie tus sen de Zeeuwse waterschappen tegen 2008 kan volgens dijk graaf W. Gosselaar van de Zeeuwse Eilanden veel grotere financiële voordelen met zich meebrengen dan momenteel wordt aangenomen. Gosselaar acht een totale kostenreductie van tien procent mogelijk. In het voorste] voor het fusie-on derzoek maken de dagelijkse be sturen van de twee schappen ge wag van een kostenreductie van vijf procent. De hoofdingelan den van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen vonden het cijfer dat de dagelijkse besturen hadden aangevoerd, onhaal baar. Ze vonden dit een extra argu ment om tegen het voorgenomen onderzoek te zijn. Gosselaar kan de Zeeuws- Vlaamse sentimenten best be grijpen, maar stelt nadrukkelijk dat daarmee niet gezegd is dat de voorziene besparing van vijf procent niet haalbaar is. „De cij fers die worden aangehaald, zijn pure financiële realiteit. Een samenwerking tussen de schappen uitvloeiend in een uit eindelijke integratie tegen 2008 kan de ingezetenen en bi in Zeeland beduidend wat deel opleveren. In eerste ij tie al in Zeeuws-Vlaanden een later stadium ook ins van Zeeland. Ik durf z der te gaan. Als de hoofdig den van de twee schappen; nog hoger willen leggen, nis len gaan van een uiteinde reductie van tien procent zou ik dat als een uitdagiq schouwen. Daarmee is gens niet gezegd dat dit ps tage niet haalbaar zou zijn dus Gosselaar. Bij een streven naar een li kostenbesparing zou dijkgraaf van Zeeuwsel den ook meer gedaan h worden met het voorstel x Zeeuws-Vlaamse hoofdig den J. van Schaik en P, maes. Deze twee willen jé het waterschap Zeeuws-i' deren meer met de gemeen: de regio gaat samenwerkt» kosten te besparen. „Schaal je die vormen va menwerking" ook op tot Ze schaal, dan kunnen de len ook weer groter zijn," Het voorstel voor het fusieo: zoek komt 14 oktober at orde tijdens de algement stuursvergaderingen van schappen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in dePZi schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. Deitj tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent rit de redactie de meningen en stellingen van de inzenders ondersdiri Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen w. niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woord- redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. 0« weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De schrijver Marcel Möring (links) kreeg in 1998 de Gouden Uil voor zijn roman In Babyion. Volgende week opent hij de reeks lezingen van de Stichting Literaire Activiteiten Zeeland (SLAZ). foto ANP Bril, maar sinds 1989 publiceert hij ook alleen onder zijn eigen naam romans. Voor zijn tweede roman Mobilhome kreeg hij in 1992 de Multatuliprijs. Vijf jaar geleden werd aan Van Weelden de Frans Kellendonkprijs toege kend voor zijn totale oeuvre. Zijn recentste boek is Looptijd, dat gaat over zijn overpeinzin gen tijdens het hardlopen. De schrijvers worden tijdens de SLAZ-avonden geïnterviewd door de PZC-journalisten Jan van Damme (Lanoye en Durla cher) en Ernst Jan Rozendaal (Möring en Van Weelden). De avonden beginnen om 20.00 uur. VLISSINGEN - Film by the Sea begint vandaag met een nieuwe serie voorpremières van litera tuurverfilmingen. Net als vorig seizoen wordt elke eerste dins dag van de maand in Cine City in Vlissingen een film vertoond die is gebaseerd op een boek. Vanavond is dat Door in the floor naar de roman Weduwe voor een jaar van John Irving. De hoofdrollen in Door in the floor worden gespeeld door Jeff Bridges en Kim Basinger. Zij spelen de succesvolle kinderboe kenschrijver Ted Cole en zijn vrouw Marion. Hun huwelijk zit in het slop, ze praten bijna niet meer. Tot Ted een assistent krijgt die hen weer nader bij el kaar brengt. Met de maandelijkse literatuur verfilmingen wil Film by the Sea ook een impuls geven aan de vriendenclub van het festi val. Vrienden van Film by the Sea kunnen voor de halve prijs naar de film, zowel naar de maandelijkse voorpremières als naar de voorstellingen tijdens het festival in september. Boven dien krijgen ze regelmatig een nieuwsbrief van Film by the Sea. De organisatie hoopt de vriendenclub dit jaar uit te brei den tot minimaal vijfhonderd le den. Aanvang film: 19.00 uur. Meer informatie via 0118-412437 of secretariaat@filmbythesea.nl. Worden we weer eens verblijd (PZC 1-10) met een nieuw staal tje hufterigheid: stiekeme came ra's in de super waar je nietsver moedend je boodschapjes doet. Eerder mochten zulke camera's pas na zware beslissingen inge zet worden tegen vandalisme, maar nu is blijkbaar het hek van de dam. Van de Commissie Bescherming Persoonsgegevens mag het. Die vinden het schen den van de privacy minder zwaarwegend dan het opvoeren van de concurrentiestrijd, waar door fabrikanten hun winsten ten koste van anderen tot onge kende hoogten zouden kunnen opvoeren, (zou dat echt?) Dat is blijkbaar de wet. Iets heel an ders is het fatsoen, waar ze blijk baar nog nooit van gehoord heb ben. Ik dacht dat dat eerst kwam. Ik vind het tenminste ta melijk onbeschoft om met open mond de klanten te begluren en te observeren. Ook al staat er een bordje: U wordt begluurd! Dan loop je toch gillend de win kel uit? Straks maar weer eens op zoek naar een fatsoenlijke su per. Zonder Unox. J. Westerop Donkerstraat 12 Goes Gedeputeerde de heer A. Poppe- laars maakt zich terecht sterk voor het verminderen van het aantal verkeersslachtoffers. Hij vindt dat er een grens is aan het aanleggen van rotondes. Dat klopt. Van iedere kruising een rotonde maken gaat te ver. Toch is onomstotelijk bewezen het aanleggen van rotonè 'gevaarlijke' kruisingen leic minder doden en gewonden, keersdeelnemers worden w rotonde immers fysiek geè gen hun snelheid te vera ren. Vele verkeersdeek kunnen nu eenmaal niet ven dig omgaan met hun 'vrijt zodat je ze in het e" lang zult moeten rijgedrag daar waar r te passen. Aanleg van rota kost veel geld, maar vaak» vergeten dat het voor de sar leving ook weer veel g vert. De maatschappelijke ten van verkeersongevalla immers enorm, nog even lts de vaak dramatische persct ke gevolgen voor de betre nen. Kan dat in geld worde gedrukt? Tenslotte pleit ik' het aanpassen van de aki norm in het verkeer. Nogs: mag je wettelijk gezien nt paar glazen alcohol achte stuur kruipen. Iedereen nog steeds zelf beslissen hoi hij binnen de norm qua al: mag consumeren. Alcohol a keer is een foute combinaè eist in Nederland jaarlijks! 1 derden doden en nog veel: gewonden. Een nieuwe en iedereen zeer duidelijke s van 0,0 promille alcohol(ta: verbod) voor weggebruiken een adequate controle kan grote bijdrage leveren a vermindering van het aantal keersslachtof f ers P. Mc li Bacht Advertentie Michiel Middelhoek uit Vlissingen doet mee aan de Amsterdam Dakar Challenge. „Het zal een ware survival worden. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30