'&rcus gaat door met veerplein Aaike Jordans componeert op niveau PZC PZC Goesenaar ontwikkelt methode [eugdcircus ïoes gooit leuren open Concert Kamper Mannenkoor in &oese Maria Magdalenakerk t~~~— entoonstelling toutsnij werken Bedankt voor het poepschepje, maar we hebben het niet nodig jemeente wil intentieovereenkomst sluiten met projectontwikkelaar Diefstal uit auto's in Goes Goesenaar raakt rijbewijs kwijt Verkeersongeval in Wissenkerke Botsing in Krabbendijke Radarcontroles in Goes Meer waterberging bij kassen Gemeente moet regie over normendiscussie voeren agenda irRnb Paardekam Aaike Jordans wil vooral een goede gitaa door Mieke van der Jagt GOES - Wat kan een balletje toch raar rollen. Aaike Jordans, gitaarleraar op de Zeeuwse Muziekschool in Goes en Zierikzee, heeft nooit een andere ambi tie gehad dan een goede gitaarleraar te zijn. In dat kader maakte hij wel eens een nieuw stukje muziek, paste en vul de bestaande lesmethoden aan. Inmid dels gebruiken bijna duizend gitaarlera ren in Nederland de methode 'Ik speel Gitaar', van Aaike Jordans. De metho de is al in het Duits en in het Italiaans vertaald. Rijk wordt hij er niet van. „Maar wel een beetje trots. Ik had nooit gedacht dat iemand dat zou willen uitgeven. Het is gewoon wat ik in de loop der jaren ontwikkeld heb om mijn leerlingen te motiveren. Dat is namelijk het belang rijkste in het muziekonderwijs: motiva tie. Als kinderen met de beperkte tech niek die ze onder de knie hebben, iets kunnen spelen wat mooi klinkt, wat hen aanspreekt, gaan ze vanzelf spelen en willen ze ook meer kunnen." Jordans vond de bestaande methoden eigenlijk niet genoeg. „Het was een stuk je instructie, een oefenstukje en twee liedjes. Niet altijd leuke liedjes. Aanvan kelijk schreef ik er wat nummertjes bij. Componeren is een groot woord, maar zijn. eigenlijk is het dat wel. Je componeert met in je hoofd de fase waarin die kinde ren zijn. Op een gegeven moment zaten er zoveel losse velletjes in die boeken, dat ik ook de methoden maar herschre ven heb. Dan hoefden die ouders de du re boeken ook niet meer te kopen. Zo kwam het allemaal in een gestencild bundeltje terecht met een nietje er door." Om leerlingen die in september begin nen, in december al wat zelfvertrouwen te geven, maakte Jordans arrangement- jes voor Sinterklaas- en Kerstliedjes. „Iemand vond dat ik het moest uitgeven en ik kreeg een adres van uitgeverij De Haske in Heerenveen. Die wilde het met een hebben! Toen ik daar kwam, sloeg ik steil achterover, zó'n enorm groot be drijf was dat. Ze zaten al jaren in de blaasmuziek, maar wilden wat verbre den. Zo waren ze ook op zoek naar een nieuwe gitaarmethode. Om kort te gaan: ik stuurde de mijne in en die werd uitgekozen." Intussen had Jordans, ook voor de leer lingen, wat bundeltjes gecomponeerd. „Blues en ragtime, daar zijn ze gek op, maar er is erg weinig aanbod. Er zijn met veel stukken waarmee je de vaar digheden kunt oefenen, die kinderen in verschillende fasen van het leerproces onder de knie moeten krijgen. Ook die bundels hebben ze uitgegeven." Voor een serie meer klassieke composi ties, had de Haske geen interesse. „Dat is hun stijl niet zo. Maar een kleine uit geverij, Iduna in Deurne, wilde dat weer wel. Omdat die uitgeverij de boe ken goedkoper kan maken en ook om dat de manier van drukken zo weinig correctiewerk vraagt, ben ik met Iduna verder gegaan. Binnenkort komt daar de bundel vier gitaren, 24 snaren uit. Dat is ook zo'n gat in de markt. Kinde ren willen vreselijk graag samenspelen met leerlingen van hun eigen niveau. Het is ook heel goed voor je ontwikke ling, want je leert naar anderen te luiste ren. De stukken die erin staan zijn niet moeilijk maar ze klinken moeilijk. Daar moet je altijd op letten, want kinderen dwingen ook graag bewondering af voor hun spel." Dat hij de componist is wiens melodie tjes in tal van hoofden zullen blijven hangen, vervult Aaike Jordans toch wel met enige trots. „Ik vind het heel moei- foto Willem Mieras lijk om er zo zwaar aan te tillen met woorden als componist en composities. Het zijn liedjes die tamelijk vanzelf ont staan, op de fiets ofzo. Wat het gewel dig veel gemakkelijker maakt, is dat ik ze op de computer kan uitschrijven, met de vingerzettingen erbij. Weet je wat moeilijk is? Titels verzinnen. Daar gaat bij mij wel tijd inzitten. Voor de methode was het niet zo'n opga ve. De boeken heten gewoon Ik speel gi taar 1 tot en met 5. Maar dan het blues- boek." Dat is Got a bad, bad feeling ge worden. Het kon met dezelfde titel in het Italiaans worden vertaald. Inmid dels is daar ook Have a guitar, will tra vel bijgekomen en het klassiekere Frag ments d'Ardenne. „De liedjes heten dan gewoon naar leuke plaatsjes die we in de vakantie hebben bezocht." Fragments d'Ardenne heeft Aaike Jor dans aan Tjaart Olthuis opgedragen, de gitaarleraar die hem voor de klassieke gitaar wist te winnen. „Op mijn negen tiende zong ik in een bandje maar ik vond dat ik voor schut stond zonder in strument. Ik vroeg Tjaart om mij wat grepen te leren en dat deed hij. Hij zocht alleen de muziek zo uit, dat ik na een paar maanden compleet voor de gi taar en voor de muziek gevallen was. Daar heb je het weer: motivatie. Zo vond ik, beter laat dan nooit, mijn roe ping." JININGEN - De gemeente nerswaal en projectontwik- jar Arcus gaan met elkaar «der bij de ontwikkeling van voormalige veerhaventer- Kruiningen. Ze tekenen binnenkort een intentiever- Arcus wa§ lange tijd in beeld voor veel meer projecten in de gemeente: het verplaatsen van de recreatie in de Burenpolder, het opknappen van het gelijkna mige bedrijventerrein en het bouwen van appartementen op de plaats waar nu dorpshuis De Zaete in Yerseke staat. Een deel van de gemeenteraad zette van af het begin al vraagtekens bij de koppeling van deze projecten en uiteindelijk kwam het er ook niet van. De raad ziet meer in de plannen die architect L. de Put ter en ondernemer H. Lacor voor Yerseke hebben. Zij willen niet de camping, maar de zware industrie uit de Burenpolder weghalen en op de vrijgekomen ruimte woningen bouwen. Op de middelste oesterputten zouden onder meer appartemen ten, een museum en een nieuwe dorpshuis moeten komen. Op de plaats waar nu De Zaete staat, komen dan nieuwe bedrijven. Wat burgemeester en wethou ders betreft, blijft Arcus wel ge woon in beeld voor de ontwikke ling van het voormalige veer plein in Kruiningen en de toe gangsweg daar naar toe. De twee partijen willen een intentie overeenkomst tekenen waarin onder meer staat onder welke voorwaarden en binnen welke periode er een definitieve samen werkingsovereenkomst gesloten kan worden. Arcus heeft eerder dit jaar globale plannen voor het gebied gepresenteerd. Ze denkt aan een mix van goedko pe en dure woningen en richt zich daarbij ook nadrukkelijk op mensen van buiten Reimers- waal. Langs het stuk toegangs weg dat ligt tussen de Blauw- hoefseweg en de Hogenakker- weg zouden woonwerkkavels kunnen komen. De nadruk ligt daar op wonen, maar mensen kunnen er ook kantoor houden of een ambachtelijk beroep uit oefenen. Om het geheel wat meer allure te geven, komen er boulevard-achtige paden langs het woongebied. Het plan om een intentieovereen komst met Arcus aan te gaan, wordt vanavond besproken in de opiniërende gemeenteraads vergadering. Deze begint om 20.00 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. bOES - Het Kamper mannen koor Door Eendracht Verbon- fcn treedt zaterdag 9 oktober N) in de Maria Magdalenakerk ËGoes. ijdens het concert, dat is geor- miseerd door stichting Woord tDaad, brengt het landelijk be ende mannenkoor veel arrange- lenten van koordirigent Klaas in'Mulder. aste koororganist Henk van «tien zorgt voor de begelei- ir.g te opbrengst van het evene- Kflt dat om half acht 's avonds egnt. is bestemd voor een scho lproject in Haïti. Bezorgklachten: ,0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 •Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam i Koen de Vries (sport) [Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 I 4460 AA goes Tel: (0113)315500 (Pax: (0113)315669 ♦E-mail; redactie@pzc.nl internet vvww.pzc.nl ^E-mail: web@pzc.nl DPELLE - De houtsnijclub apelle houdt tot en met 29 ok- ibcreen expositie in het Kapel gemeentehuis. p de tentoonstelling is onder eer traditioneel Zeeuws hout- tjwerk te zien, waaronder [ardenmessen, broodplanken [-schalen, en ook houtreliëfs li bloemen, dieren en dorpsge- ihten. i Kapelse houtsnijclub is een itiatief van stichting welzijn ideren Kapelle. )ES - Jeugdcircus Hogerop ,udt zaterdagmiddag 9 okto- ropen dag in het clubgebouw n de Bergweg 41 in Goes. 'activiteiten, waaronder een irkshop voor 'alle kinderen', ginnen om één uur en duren i ongeveer zes uur. „Tot het et meer gezellig is", aldus één n de organisatoren. De open ig is voor Hogerop een bijzon- evenement, het jeugdcircus staat vijfenveertig jaar. tjeugdcircus heeft het finan- lel niet gemakkelijk. Subsi- is zijn wegbezuinigd. Onder lid van materiaal en gebouw bet uit eigen middelen worden kostigd. De open dag wordt [gegrepen om giften in te za- elen om het voortbestaan van Ogerop te verzekeren. door Freek Janssen HOEDEKENSKERKE - De dorpsraad van Hoedekenskerke greep gisteren de viering van dierendag aan om de poepschep de promoten. Alle hondenbezit ters in het dorp kregen er eentje aangeboden. Leerlingen van ba sisschool De Regenboog trokken samen met leden van de dorps raad langs de voordeur. „Wat ga je zo meteen zeggen?", vraagt P. van der Vloet aan een meisje. Ze staat al klaar om aan te bellen, met het schepje en twee hondensnoepjes in de hand. „We zijn hier van de actie, eh, hoe heet het ook al weer? Oh ja, dierendag!" Van der Vloet vult aan: „Mogen we u dit schepje aanbieden?" Het schepje aannemen wil N. Linnemann wel. Hij vindt het een goede actie, maar hij heeft de poepschep niet nodig. „Ik heb altijd een zakje bij me." Net als de dorpsraad ergert ook hij zich aan de hondenpoep. „Voor al het grasveldje aan de 's-Gra- venpoldersestraat ligt altijd vol." „We vinden het wel heel leuk hoor", vindt een mevrouw een paar huizen verderop. „Maar doen onze honden wel eens op straat poepen, denken jullie?" „Jaaaa!", antwoorden de kinde ren eerlijk. Maar de mevrouw ontkent: „Nee hoor, ze plassen zelfs niet tot ze over de dijk heen zijn." „Wat moet ik er voor betalen?", vragen veel mensen. Helemaal niets is het antwoord. De hon derd poepschepjes worden be taald door de gemeente Borsele. Zelfs de hondenbezitters die niet thuis zijn, krijgen er eentje: bij geen gehoor hangen de kinde ren een plastic tasje aan de deur. Blijft de vraag hoe de dorpsraad aan de adressen komt van alle hondenbezitters in Hoedekens kerke. Heeft de gemeente de ge gevens van de hondenbelasting doorgespeeld? „Nee, dat mocht niet vanwege de privacy", ver telt Van der Vloet. „We hebben het in de dorpsraad helemaal zelf uitgevogeld." Kinderen overhandigen meneer Linnemann een poepschepje. foto Dirk-Jan Gjeltema dinsdag 5 oktober 2004 b 15 GOES - Uit een auto, die in de Debussylaan in Goes ge parkeerd stond, is gisteren geluidsapparatuur weggeno men. De dader is de auto binnengekomen door de toegang te forceren. Ook op de Schubertlaan is ingebroken in een personenauto. Uit de auto werd computerapparatuur weg genomen met een waarde van enkele honderden euro's. GOES - Een 39-jarige Goesenaar is gistermiddag rond 13.16 uur zijn rijbewijs kwijtgeraakt door een verkeers overtreding. De man reed over de A58, ter hoogte van Ril land, met een snelheid van 174 kilometer per uur waar 120 km per uur is toegestaan. WISSENKERKE - Op de OostWestweg in Wissenkerke is gistermiddag rond 14.06 uur een ongeval gebeurd. Een 64-jarige automobilist verleende geen voorrang aan een voor hem van rechts komende 55-jarige bestuurster, waar door tussen beide voertuigen een aanrijding ontstond. Bei de auto's raakten zwaar beschadigd bij de aanrijding. KRABBENDIJKE - Gistermiddag heeft rond 14.29 uur een aanrijding plaatsgevonden tussen een bromscooter en een auto. De 16-jarige bestuurder van de scooter, afkom stig uit de gemeente Reimerswaal, verleende geen voor rang aan een voor hem van rechts komende 60-jarige auto mobilist uit de gemeente Borsele. Hierdoor ontstond een aanrijding waarbij beide voertuigen werden beschadigd. GOES - In Goes is gistermorgen tussen 09.30 en 12.30 uur op snelheid gecontroleerd op de Westhavendijk. Er wer den in totaal 368 auto's gecontroleerd en daarvan reden er 38 te snel. Ook werd in 's-Gravenpolder, op de Goese- straatweg gecontroleerd. Er werden 291 voertuigen gecon troleerd en daarvan reden er 41 te hard. Ook op de N62 in Ellewoutsdijk werden twee radarcontroles gehouden. Hier passeerden tussen 07.00 en 10.30 uur 1230 voertui gen de camera en werden 100 bestuurders geflitst. Tussen 12.15 en 14.30 uur werd in tegengestelde richting een con trole gehouden op de N62. Hier werden 730 voertuigen ge controleerd en reden 45 auto's te hard. TERNEUZEN - De Oost-Zeeuws-Vlaamse natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut vindt dat bij het maken van de plannen voor een glastuinbouwcomplex in de Ka naalzone te weinig rekening gehouden is met waterbergin gen. Gevreesd wordt dat de vestiging van een grootscha lig kassencomplex bij Westdorpe tot gevolg kan hebben dat het regenwater op het bebouwd oppervlak vesneld zal worden afgevoerd naar lager gelegen delen en dat daar vervolgens overlastsituaties ontstaan. De plannenmakers, met name de gemeente Terneuzen, wordt verzocht om bij de nadere uitwerking van de plannen rekening te houden met bergingscapaciteit voor oppervlaktewater. door Ingrid Huibers GOES - Het aanzwengelen van een discussie over normen en waarden vereist volgens het Goe- se raadslid Paul Favier (CDA) vooral 'een lange adem'. Hij is dan ook niet van plan het bijltje erbij neer te gooien nu burge meester en wethouders de raad hebben laten weten zo'n discus sie weinig zinvol te vinden. U wilde een grote startbijeen komst en een brede discussie met jongeren, ouderen, maat schappelijke organisaties en scholen. Uiteindelijk zou er een soort Goese stadsetiquette uit de bus moeten rollen. Daar lijkt weinig animo voor. „Het college wil geen geld uitge ven aan een startbijeenkomst. Dat is jammer, maar het is niet anders. Je ziet dat vergelijkbare projecten zoals bijvoorbeeld in Gouda, waar ze zo'n stadseti quette hebben gemaakt, goede resultaten opleveren. Maar ook zonder geld kun je natuurlijk de discussie aanzwengelen. Hoe dan? „Door bijvoorbeeld met de jon geren- of de seniorenraad te gaan praten en eens te horen hoe jongeren denken over veilig uitgaan in Goes of veilige fiets routes van en naar school. Ook moeten we de wijken in om bur gers ervan bewust te maken: Die buurt, straat of school is van jullie." Nou trekt het gemeentebestuur al geregeld de wijken in, maar dat levert over het algemeen wei nig sprankelende praatavonden op, waar steeds dezelfde mensen dezelfde opmerkingen maken over verkeersdrempels, onveili ge verlichting en hondenpoep. „Dat klopt. Blijkbaar moeten we een andere strategie volgen. Niet dat die praatavonden niet nuttig zijn, maar om de discus sie over normen en waarden aan te slingeren, moeten we mensen op een andere manier benade ren. In Rotterdam zeggen ze bij voorbeeld: 'hou het klein' en daar concentreren ze zich op straten. Hoe wilt u het in Goes gaan aan pakken? „Er liggen uitslagen van veiligheidsenquêtes en leefbaarheidsenquêtes die in ver schillende wijken gehouden zijn, waar denk ik goede aankno pingspunten in zitten." Noemt u er eens een paar? „Nou bijvoorbeeld graffiti op de muren. Dan denk ik: Zoek een paar leuke schuttingen waarop jongeren zich met hun spuitbus sen kunnen uitleven. Dan pas kun je zeggen: Die muren, daar moet je nu verder met je tengels vanaf blijven." Blijft het niet te veel bij praten alleen? „Nou, het is absoluut niet mijn bedoeling om alleen maar hoog dravende discussies te gaan voe ren. Maar het gaat mij erom dat de gemeente op zijn minst een poging waagt om het gesprek over nonnen en waarden op gang te krijgen. Daarvoor hoeft de gemeente geen beleid te maken, maar ze moet wel nadrukkelijk de regie voeren. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Sint Gertrudis- kerk. Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13,00-16.30 uur Opengesteld voor bezichtiging; FNV-gebouw aan de Jacob Obrechtlaan 3, 19.00 - 21.00 uur: Spreekuur vakbon den FNV Bondgenoten, Abvakabo FNV en FNV BOUW GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00 - 12 00 uur en 13.00 -15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Kantine ZLM, 13.30 - 16.30 uur; Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga, Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45 - 17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiénten; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 14.00 uur: Bingo vobr ouderen vanaf 50 jaar, KAPELLE De Vroone, 9.00 -11.30 uür. Kinderkleding/speelgoedbeurs; 09.15 uur: Yoga; 13.30 uur- Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30 - 16.30 uur vrouwenclub senioren; Sporthal, 19.30 - 20.30 uur: Conditietrai ning bij Omni-Sport Reimerswaal, KWADENDAMME - Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00 - 17.00 uur: Vlinder tuin, beelden van Anton Beijens en wan- deltuinen met orangerieplanten en wa terpartijen geopend voor publiek; VLAKE Sequoiahof, 10.00 - 18.00 uur Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE Het Trefpunt. 13.00 - 17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29