Zwingeul komt een beetje terug Tied,°m de geite PZC De mannen van de sluis gaven hun leven J wee s te verpinne Nieuwe raadkaart ONDERWEG dinsdag 5 oktober 2004 De PZC sponsort Het Zeeuiose Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medeiverkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebiedenonverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. De Sophiapolder, tussen Oostburg en Draaibrug. foto Fred Schenk/Het Zeeuwse Landschap Rondtoerend door het mooie West-Zeeuws- Vlaamse landschap vraag je je vaak af hoe het er hier eeuwen geleden uitzag. Bij voorbeeld in de tijd dat Het Zwin nog een belangrijke vaarroute was, met aan het water de grote stad Sluis. Het Zeeuws-Vlaamse land schap zag er toen natuurlijk heel anders uit dan vandaag de dag. Als je goed kijkt en de kaart bestudeert, zie je nog veel resten van het oude landschap. Het wordt ook nu nog doorsne den door duidelijk herkenbare kreekrestanten van het vroegere getij dengebied. De kreekbeddin gen zijn opgevuld met zandig materiaal. Geulen die vroeger breed waren, zie je nog als klei nere, smalle geulen geflankeerd door oeverwallen terug. En je ziet de oude dijken die vroeger het water tegen moesten houden op plaatsen waar je nu in de ver ste verte geen diep of gevaarlijk water meer kunt bespeuren, hooguit een sloot of kreek. Ook het gebied tussen Oostburg en Draaibrug zit nog vol verbor gen historie. Naast de hoofdweg (N58) tussen Oostburg en Draai brug ligt de Sophiapolder. Er gens onderweg grote bergen zand zien liggen? Juist, om dit gebied gaat het. Voorde automo bilisten: dit gebied ligt ter hoog te van de flitspaal tussen Oost burg en Draaibrug. Voor de fiet sers zijn de omliggende polders rond de Sophiapolder een gelief de omgeving. Op een zomerse dag zie je daar heel wat mensen genieten van het landschap. Nu, ter geruststelling, al die ber gen zand zullen aan het eind van het jaar wel zo'n beetje ver dwenen zijn. De herinrichting van het gebied vordert gestaag. Toch vraag je je af wat is daar nu allemaal aan de hand? Wat doen die bergen zand daar en waarom al dat water? De Sop hiapolder, die 329 hectare groot is, is gelegen op de restanten van de voormalige, nu dichtge slibde getijdegeul, de Passageu- le. Deze geul stroomde door West-Vlaanderen van Cadzand tot aan de Braakman met veel zijtakken. De oorspronkelijke naam van de Passageule was het Coxysche gat (Zwarte gat). Langs het Coxysche gat werd kalkrijk zand en jonge zeeklei afgezet en door deze snelle ver zanding kreeg de resterende kreek de naam Passageule. Na een reeks afdammingen van het oostelijke deel van de Passageu le in 1786 en 1788 slibde de doodlopende inham ten westen Nu de herfst zijn intrede doet, is het bos met de ver kleurde bladeren op zijn mooist. Staatsbosbeheer houdt zaterdag 9 oktober een padden stoelenexcursie in boswachterij Westenschouwen. Om 13.30 uur vertrekt de gids vanuit de excur- van de Bakkersdam snel dicht. In 1807 werd de inpoldering van de Passageule door generaal Van Damme voltooid en kreeg het gebied de naam Sophiapol der, genoemd naar zijn echtgeno te Sophia 't Kindt. De aanleiding voor de herinrich ting van dit gebied is eigenlijk heel praktisch. Door de aanwe zigheid van geschikt zand voor bouw en wegenbouw hebben en kele eigenaren het plan opgevat dit zand te winnen. Omdat de provincie bevoegd is om voor waarden te stellen aan de afwer king van een ontgronding is toen besloten tot het maken van een natuurontwikkelingsplan voor de Sophiapolder. Door sieschuur in de boswachterij. Kosten: €2,- Aanmelden via WV Haamstede: 0900-2020233. Voor de laatste keer dit jaar is er op zondag 10 oktober een ex cursie met Natuurmonumenten door het Slotbos van Slot Haam stede en de Zeepeduinen. Het thema van de wandeltocht is 'bessen en paddestoelen'. Ver trek om 10.00 uur bij het toe gangshek van Slot Haamstede. Kosten: volwassenen €7,-, kinde ren €2,- en leden Natuurmonu- werk met werk te maken kan dit gebied wat uitgebreider aange legd en kwalitatief beter uitge voerd worden. Het zand zal ook gebruikt gaan worden voor de aanpassing van de N58. De klei die werd opgegraven, is ge bruikt om de omliggende land bouwgronden te egaliseren. Het streven is om tot een recon structie te komen van de zwin geul. Hier vormen historische, geologische en ecologische refe renties een leidraad. Voor de So phiapolder is gekozen voor de visualisering van de voormalige Passageule-kreek na aanleg van de Bakkersdam in 1786 en vóór de inpoldering in 1800. In deze periode liep de kreek dood op de menten €4,-. Aanmelden via WV Haamstede: 0900-2020233. Enkele jaren geleden zijn bij de Zoete Vaart in Hulst ongeveer duizend populieren gekapt. Het dode hout wordt levend gehou den door paddestoelen. Daarom houdt Natuurbeschermingsvere niging De Steltkluut op zondag 10 oktober een paddestoelenex cursie in de Zoete Vaart. Vertrek om 13.30 uur vanaf de parking van het zwembad Rey- naertland, Kreekzoom 1. Bakkersdam en slibde langzaam dicht. Het gebied van 78 hectare zal in drie delen ingericht wor den. Het eerste, meest westelij ke deel, is nu ingericht. Dit deel is zichtbaar voor wie over de N58 rijdt. Nu ziet alles er nogal kaal en een beetje 'nieuw' uit. In de toekomst zal dit land be graasd worden en ingericht als een pias-dras weiland. Al veel (water)vogels hebben het gebied ondertussen ontdekt. Na het broedseizoen zaten er zo'n 3.000 tot 4.000 kieviten. Veel eenden streken neer, onder meer smien ten, slobeenden, talingen, kra keenden en uiteraard ook gan zen. Dit gebied dient dan ook als overloopterrein om de omlig gende landbouwgronden te kun nen ontzien. De plannen voor het middelste en het oostelijk deel van de Sop hiapolder zijn op papier al ont wikkeld en het verdere project bevindt zich in onderhandelings fase. Als alles ingericht is, loopt het hele gebied tot aan het bos van de Plate. Dit is niet alleen aantrekkelijk voor natuurlief hebbers maar ook voor historici die zich verdiepen in de geschie denis van de streek. Joke Sanderse Joke Sanderse is medewerkster externe betrekkingen bij Het Zeeuwse Landschap. Daè kom een tente op 't durp, een eêle groaten. In 's-Heerenhoek weten ze dan ge noeg. Een tent betekent feest en in dit geval het oktoberfeest op 8 en 9 oktober georganiseerd door carnavalsvereniging De Koenkelpot. Het is de inleiding op het 44-jarig bestaan van de vereniging, dat officieel begint op 11 november, de elfde van de elfde. In de carnavalscultuur speelt het getal elf als zottenge- tal een hoofdrol en is een 44-ja- rig bestaan een belangrijke ge beurtenis. Carnaval is een volksfeest en de taal van het volk is (of is het was?) dialect. Vandaar dat in al lerlei carnavalsuitingen dialect wordt gebruikt. Zo ook bij De Koekelpot, die ter gelegenheid van haar jubileum een cd uit brengt met tien feestelijke num mers. Voorzover ze tekst heb ben, zijn ze - op één na -, in dia lect geschreven. En een cd in dia lect is een niet alledaags gebeu ren. De cd heet Bal in de Zak, verwijzend naar het nummer met die titel en tegelijk aandui dend dat het in de Zak van Zuid-Beveland feest is. De dub belzinnigheid hoort erbij. Het is een nummer van feestband De Deurdouwers en het lied vertelt over een fietstocht door de Zak langs bekende plekjes en cafés. Me bin 's mirregs vrie, op de fiets een eindje karre Me bin wè sportief, mè liefst nie te varre Deur Knap'of, lekker in 't zuch- je Rie me deur, me bin zöö bie 't Kuchje Refrein: Bal in de zak, bal in de zak De pannen van 't dek en het stof uut de spinne Bal in de Zak, bal in de Zak 't is tied a me de geite wee's ver pinne. Wee op de fiets, je sliengert een bitje Toch knap je wee op en je rie deur naè 't Plitje A gauw bin je elder mee die wind in je smoel Me rieë naè Goes, mae wè deur de Poel An 't ende van de mirreg, gauw vrom naèr uus De wind in je rik, dan bin me gauw thuus Naè de nieuwe boulevard, die is t'r mae pas A'k dienke an de bierdulve geef ik meêr gas Veilig an'ekomme me weinig geduld Eêst mae 's even 't vocht an' evuld Iedereên ier gae glad uut z'n dak Dan ka je wè raaie: 't is bal in de Zak. Knap'of is een gehucht tussen Lewedorp en 's-Heerenhoek, 't Kuchje was de naam van een ca fetaria in Lewedorp, dat nu 't Kraaijehoekje heet en met 't Plit je wordt een hofstee aangeduid vlakbij vliegveld Midden-Zee land. Met 'boulevard' wordt de vernieuwde dorpskom bedoeld, die ten tijde van het carnaval omgedoopt wordt tot 'bierdul ve'. De geite verpinne staat voor het verzetten van de zinnen. Het stof uut de spinne is 'alles uit de kast'. Van De Deurdouwers staan nog twee andere nummers op de cd. Drie nummers worden verzorgd' door blaaskapel De Koenkelpot. Het is aanstekelijke muziek, waar het enthousiasme en het plezier in doorklinkt. Zelf zong ik twee nummers voor Bal in de Zak, waarvan een bestaand lied ('Hé Jan, raaekt de kachel mae 's an') en een nieuw met als titel 4 het leven. Ook de unieke groep De Wit- kammetjes, bestaande uit vijf broers, ontbreekt niet op de cd. Van hen zijn twee nummers op genomen. Typische 'Witkamhu mor' in beide liedjes. Het ene imiteert dorpsroddel, waarin het gaat van kwaad tot erger: 'Ken je het verhaal van Pier Pe toet, die kreeg een aemer op z'n voet...' De buurvrouw meent dat hij van de trap is gevallen en 'mie een poat as een olifant lopt'. De volgende vertelt dat Pier 'onder een olifant kwam en glad verlamd is'. Het refrein: 'Misschien, misschien, mis schien is 't wè gin waer, me zü wè zie, 't is aol mae praot van joe en mien.' In het andere nummer wordt de draak gestoken met Zeeuwse producten, zoals 'vlegelbroad, bessewien, jam van beiers (a je 't zure wigdienkt, dan ou je 't zoete over)', Het slot: En noe gae me dan voe oans zelf begunne Wan rieke worre dat mö me toch ok kunne Schaepe- keutelolie brienge m'op de mart 't Is nog wè nie goed, mae het lopt a lekker ard Ei j't in je rik of in je kop of kont Neemt het dan mae in of striekt het er mae rond Soms wilt het wè elpe, mae meêstal elpt het nie Mae je mö mae dienke: je elpt oans d'r aoltied bie. Engel Reinhoudt De cd Bal in de Zak wordt vrij dag om 20.30 uur gepresenteerd in een tent bij de kerk in 's-Hee renhoek. Dolle Dinsdag, 5 september 1944, staat bij veel Zeeuws-Vlamingen nog in het geheugen gegrift. Op die dag werden vijf medewerkers van Rijkswaterstaat doodgeschoten door de Duitsers bij het sluizen- complex in Terneuzen. De ma nier waarop de mannen werden vermoord, roept tot op de dag van vandaag verontwaardiging op, getuige de inzendingen op de raadkaart van afgelopen week. Zo schrijft A. Bliek uit Vlissingen over onder meer de 'laffe moord op een aantal sluis- mannen' en ze werden 'als hon den neergeschoten'. Bliek vertelt over Dolle Dinsdag onder andere: „Als 77-jarige Ter- neuzenaar kan ik me deze dag herinneren als de dag van gis ter. Plet parkeerterrein aan de Arsenaalstraat stond vol auto's zich afspeelde. Zij legde een ro zet uit haar corsage op die plek en sprak volgens Aloys Sponse- lee uit Sas van Gent de volgende woorden: 'Hier moet een monu ment voor de gevallenen ko men'. Sponselee schrijft verder dat er onder de bevolking van Terneu zen werd gecollecteerd voor het monument. „Met dit monument, een posthume hulde aan hen die hun hoogste goed, hun leven, ga ven voor andermans vrijheid, wilde de bevolking van Terneu zen laten zien dat ze hen niet zouden vergeten." De Krijger-De Graeve om schrijft het monument: „De voet bestaat uit breuksteen, afkom stig van de oorlogsvernielingen aan de sluis en symboliseert het door de bezetter verdrukte en verbrijzelde Nederlandse volk. De bronzen vuist met zwaard en gebroken keten verbeeldt dat die eenheid en vrijheid weer mo gelijk geworden zijn door 'Hen die vielen voor onze vrijheid'. Die tekst staat in een rechthoeki ge steen, ingemetseld in het voet stuk. De foto is volgens P.PI. de Kra mer uit Terneuzen „genomen niet lang na de oprichting van dit gedenkteken, aangezien de omgeving nog zeer kaal is. Nu is deze gedenkplaats omzoomd met bomen." Annemarie Zevenbergen De winnaars van de waardebon nen zijn: A.A. Harms uit Terneu zen, I. Pauw uit Terneuzen en N. Hamelink uit Zaamslag. sluis hebben doodsangsten uitge staan, wetend wat er kort gele den vlak in hun buurt was ge beurd." Mevrouw L.D. d'Hert schrijft: „Slechts een van hen, de heer Goedhart, wist met veel moeite en ontberingen aan deze moord partij te ontkomen. De vijf gefu silleerde mannen zijn in een ge zamenlijk graf op de Algemene Begraafplaats in Terneuzen be graven. Op dit graf is ook een ge denksteen geplaatst." Th. de Krijger-De Graeve uit Philippi ne: „Op het gedenkteken wor den de daden van de vijf gevalle nen gesymboliseerd door een mannenfiguur die een schild bo ven een sluiswerk houdt." Vrijwel alle inzenders refereren aan het bezoek van koningin Wilhelmina op 24 maart 1945 aan de plaats waar het drama Uit de collectie van Hans Lindenbergh opnieuw een foto die met de oorlog te maken heeft. Voor de ze raadkaart moet, uitgaande van de raadkaart van vorige week, de Westerschelde overgestoken worden. De vraag luidt als volgt: waar is deze foto genomen. Eventuele bijzonderheden en persoonlij ke herinneringen zijn zoals gebruikelijk van harte welkom. Oplossingen kunnen uiterlijk tot en met zaterdag 9 oktober gezonden worden naar: Redactie PZC Buitengebied, Postbus 31, 4460 AA Goes; fax: 0113-315669; e-mail: redactie@pzc.nl Onder de inzenders van een goede oplossing wor den drie waardebonnen verloot. die door de Duitsers in brand waren gestoken. Het was een le ven van al de ontploffende muni tie in de brandende auto's. Toen we probeerden die te blussen werden we beschoten door de Duitsers en moesten we alles achterlaten." Bronsgieter De talrijke inzenders hadden geen moeite met de kaart en her kenden het herdenkingsmonu ment voor de vijf 'mannen van de sluis', zoals ze genoemd wer den, bij de toenmalige West- sluis, (nu de middensluis) in Ter neuzen. Het monument werd ontworpen door K.J. Tuineman en gemaakt door bronsgieter Pie- ter Starreveld. Oud-medewerker van Rijkswa terstaat Oene Ribbens beschrijft wat er die dag bij de sluizen ge beurde: „Hoofdingenieur P.T., Hoolsema van Rijkswaterstaat en zijn collega ingenieur Groene- wegen wilden controleren hoe het zat met de springladingen, aangebracht door de Duitsers, voor bruggen en sluisdeuren. Bij de Oostsluis waren ze al wegge haald en voorbereidingen waren getroffen bij de Westsluis om ook daar de springladingen on klaar te maken. Een kleine co lonne Duitsers in volle gevechts bepakking naderde vanuit Gent. Hoolsema probeerde de Duitsers af te leiden van de man nen die onder de brug bezig wa ren. Een Duitse luitenant-arts kreeg in de gaten dat er wat aan de hand was en begon in het wil de weg te schieten. Hoolsema werd in het gezicht getroffen. De anderen sloegen op de vlucht." Uit de brief van Rib bens komt naar voren dat vier mannen, M. Groenewege, I. De Bert, S.C.P. Verbrugge en M. Nieuwenhuize, in koelen bloede ter plekke werden neergescho ten. De lichamen van twee van hen werden in het sluiswater ge gooid. Hoolsema werd meegeno men voor verhoor en daarna ver moord. Zijn lichaam mocht pas later op de dag, met behulp van het Rode Kruis, geborgen wor den. Het Rode Kruis en mede werkers van Rijkswaterstaat konden pas de volgende dag dreggen naar de lichamen van Verbrugge en Nieuwenhuize. Ribbens: „Het terrein rond de Westsluis was met prikkeldraad afgezet. Niemand kwam erdoor, zelfs medewerkers van Rijkswa terstaat niet. Mensen van kan toor en medewerkers van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22