Werkloosheid in Zeeland daalt PZC Bedrijfsleven bezorgd iover verdiepingsplan Gedeputeerde zet kanttekeningen bij woningbouw Files door ongeval op A58 Werkstraffen voor Goese henneptelers Ledentallen Zeeuwse vrouwenclubs dalen Minder mensen zonder baan in tweede kwartaal dit jaar 17 Nieuw woonwagencentrum in Sas Kraan valt van aanhanger Werkstraf zorgt voor opluchting Man gewond bij ongeval Brandweer redt kat op dierendag Zwemmen voor Mc Donaldhuis Speelcafé jeugd Scholingsmarkt gehandicapten 'ostzegelbeurs dinsdag 5 oktober 2004 SAS VAN GENT - Het woonwagencentrum dat de ge meente Terneuzen moet aanleggen ter vervanging van het centrum Tweekwartweg moet in Sas van Gent worden ge bouwd en moet ruimte bieden aan alle bewoners van het oude centrum. Die eisen hebben de bewoners van Tweekwartweg meege geven aan het college van B en W van Terneuzen. Het cen trum buiten de Sasse bebouwde kom, onder de rook van Cerestar, moest jaren terug al worden gesaneerd. De toenmalige gemeente Sas van Gent negeerde echter de drang vanuit het provinciebestuur met als gevolg dat de saenringsopdracht uiteindelijk bij de nieuwe gemeente Terneuzen terecht is gekomen. Terneuzen wil werk maken van de sanering, ook al omdat de industrie in de directe nabijheid van het centrum wil uitbreiden. De bewoners van het centrum hebben begrip voor de sane ring, maar willen absoluut niet uit de kern Sas van Gent verdwijnen. AXEL - Een bouwkraantje is gisterochtend op de Trac- taatweg in Axel van een aanhanger gevallen. Een bestel auto reed vlak voor half twaalf uur over de weg; toen de 39-jarige Terneuzense bestuurder van de bestelauto de bocht omging, begon het los staande kraantje te schuiven en viel van de aanhanger af, op het wegdek. Het kraantje raakte zwaar beschadigd en lekte olie op het wegdek. Me dewerkers van de provincie hebben de olie opgeruimd. Het verkeer heeft niet echt last ondervonden van de afge vallen lading. MIDDELBURG - Politierechter B. Doorewaard Boek hout veroordeelde gisteren een 42-jarige Goesenaar con form de eis wegens bemiddeling bij drugstransacties tot 240 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De man hielp in de periode van 1 november 2002 tot 31 ja nuari 2003 een dealer in cocaïne aan Zeeuwse klanten. In dezelfde periode was hij medeplichtig aan een hennep kwekerij in een loods in Kapelle, die hij zogezegd had ge huurd om een paard te stallen. Ook was de verdachte 19 september vorig jaar als chauf feur betrokken bij de diefstal van een trailer, die hij van Antwerpen naar Zeeland reed. Voor officier van justitie H. den Hartog was het duidelijk dat de man een belangrij ke schakel was voor de dealer. „Ik ben stom geweest dat ik me daarmee heb ingelaten. Ik zou het waarderen als ik geen gevangenisstraf krijg." De Goesenaar reageerde op gelucht op de werkstraf. TERNEUZEN - Een 79-jarige man uit Goes is gistermid dag tijdens het lossen van lading in Terneuzen gewond ge raakt aan zijn hoofd. De man was een lading papier aan het lossen en viel door onbekende oorzaak van de laad vloer van zijn auto. De pallet met papier viel ook; hierdoor kreeg de man een gat in zijn hoofd. Ook klaagde hij over pijn in zijn arm en borst. De man is met de ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. door Ron Magnée MIDDELBURG - „Voor wie bouwen we eigenlijk wonin gen?", vroeg gedeputeerde H. van Waveren zich gisteren hard op af. De komende jaren staat in Zeeland de bouw van duizenden woningen op de rol. Maar delen van de provincie kampen met een terugloop van inwoners. Om het tij te keren moet Zeeland voor de bewoners van de wonin gen iets te bieden hebben, zo ver telde de gedeputeerde. Als voorbeeld noemde Van Wa veren het netwerk van de vier grote steden van Zeeland: Midd- delburg, Vlissingen, Goes en Ter neuzen. Voor deze steden is de komende tien jaar de bouw van 4100 woningen gepland. „Dat is veel. Dat is echt heel veel", bena drukte Van Waveren tijdens een bijeenkomst van de Zeeuwse Vrouwenraad. Er zijn delen van Zeeland die met een stilstand in dan wel terugloop van inwoner tallen kampen, bijvoorbeeld het westen van Zeeuws-Vlaande- ren. „En de ontwikkeling breidt zich verder uit", benadrukte Van Waveren. Niet alleen het platteland, ook sommige steden kampen met te ruglopende inwonertallen. De verwachte bevolkingsontwikke ling van Terneuzen laat tot 2030 bijvoorbeeld een daling met achtduizend inwoners zien. Er is nog wel een aantal gebie den waar sprake is van een stij ging van het aantal inwoners, zo als Zuid-Beveland en Tholen. Volgens Van Waveren zorgen vooral de relatief jonge bewo ners met een reformatorische achtergrond ervoor dat deze ge bieden van Zeeland voorlopig nog een plus in de bevolkingssta tistieken laten zien. Dat neemt niet weg dat Zeeland volgens Van Waveren 'alles uit de kast' moet halen om inwo ners naar Zeeland te krijgen en ze te behouden. Schouwen-Dui- veland en Tholen zijn interes sant voor mensen uit de Rand stad en Brabant die de drukte willen ontwijken. Daarnaast wees Van Waveren op trekpleis ters als de WCT en de Roosevelt Academy. Volgens Van Waveren is het be drijfsleven ook echt geïnteres seerd geraakt vanwege de komst van de universiteit in Middel burg. Ook de komst van senio ren wij ken - plekken waar oude ren bij elkaar wonen - juicht de gedeputeerde toe. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore waard Boekhout veroordeelde gisteren een 54-jarige inwoner van Goes voor hennepteelt con form de eis tot 170 uur werk straf. Verder moet de man de vermeen de drugswinst van 2000 euro aan de Nederlandse Staat beta len. De hennepkwekerij werd be gin maart ontdekt, toen het agenten opviel dat de woningen onder een laagje sneeuw lagen, maar het dak van de woning van de verdachtes schoon was. De verdachte liep tegen de lamp door de warmte van de lampen op zijn zolder.Er werden 715 hennepplanten aangetroffen. Ook bleek dat er illegaal stroom was afgetapt. Aan Delta moet de man 2540 euro betalen. Ook was er beslag gelegd op zijn au to. De man was al eerder voor opiumdelicten veroordeeld. Een 29-jarige Goesenaar werd voor het hebben van een wiet- plantage veroordeeld 'tot 100 uur werkstraf plus twee maan den voorwaardelijke gevangenis straf. Daarnaast moet hi] 1000 euro aan de Staat betalen. Bij een inval in zijn woning op 17 maart vond de politie zestig hen nepplanten. Ook had hij stroom afgetapt. De man dacht met het opzetten van de kwekerij zijn schuldprobleem op te lossen. HANSWEERT - Uitgerekend op dierendag moest de brandweer een kat uit een brandende woning in Hansweert halen. Het beestje zat samen met twee personen in een pand aan de Nieuwstraat toen daar brand uitbrak. De twee mensen konden het gebouw tijdig verlaten. De brand ontstond even voor elf uur op de bovenverdieping van een voormalig winkelpand. Omdat in eerste instantie melding werd gemaakt van een grote brand, rukte de brandweer met groot materieel uit. Behalve dat van Kruiningen kwamen ook korpsen uit Kapelle, Goes en 's-Gravenpolder naar Hansweert. Om twaalf uur werd het sein brand meester gegeven. De brand is vermoedelijk ontstaan in de tele visie. Het pand raakte zwaar beschadigd. foto Dirk-Jan Gjeltema .nr.lpffrev Kutterink BOES - Voor het eerst in twee jaar daalt de werkloosheid in Eeland. Het aantal mensen zon- jerbaan is met 6,7 procent afge- aoraen. Daarmee scoort Zeeland relatief goed. In Rijnmond is jen afname van slechts 0,3 pro cent. Maar in Brabant is zelfs jprake van een stijging met 0,7 jirocent. Dat blijkt uit cijfers van het Cen trum voor Werk en Inkomen |CWI. het voormalige arbeidsbu reau) over het tweede kwartaal ten dit jaar. De laatste keer dat het aantal werkzoekenden in fet district zuidwest (Zeeland, Rijnmond en West-Brabant) om- laat; ging was in het tweede hoSTBlRG - De Zwemvicr- daagse die De Scheldestroom uit Breskens in de herfstvakan tie houdt, is gekoppeld aan een goed doel. Deelnemers kunnen zich laten gponsoren. De opbrengst komt en goede van het Ronald McDo- aldhuis? De vierdaagse wordt ehouden van 25 tot en met 28 tober in sporthal De Een- ,om in Oostburg, telkens van 1.30 tot 20.00 uur. Deelnemers innen kiezen uit afstanden (van 250 ot 500 meter per dag. Om zoveel mogelijk mensen in fetaat te stellen de vierdaagse tot tën goed einde te brengen, is er fcp 29 oktober een inhaaldag. <Wie vier dagen zwemt, krijgt ten medaille. fc VAN GENT - Hel Sociaal Kullureel Werk Sas van Gent houdt vrijdag 8 oktober een Speelcafé voor de jeugd vanaf 12 jaar, De jongeren kunnen zich vanaf 20.45 uur in de Roselaer verma- !en met onder meer snooker, arts en airhockey. ÏERNEUZEN - In het gebouw van Toonbeeld aan de Terneu- ense Bellamystraat wordt mor- [en een scholingsmarkt gehou- en voor mensen met een ver- tandelijke beperking. 'en aantal educatieve instellin- jen verzorgt al langer opleidin- en voor verstandelijk gehandi- apten. maar onlangs is een ge- imenlijke scholingsmap ge naakt Op de markt kunnen be- ingstellenden kennis nemen fan diverse scholingsmogelijkhe- len. Er zijn demonstraties van essen zoals tekenen, schilderen, ieurmuziek en toneel. K3STBURG - Postzegelvereni- Sing Land van Cadzand komt njdag 8 oktober om 19.30 uur iieen in het voormalige paro- hiehuis aan de Breijdelstraat nOost burg. tr is een veiling en een verlo kwartaal van 2001. Doordat Zee land er gunstig uitsteekt, daalde het aantal werklozen in het hele district met 0.6 procent. Vorig jaar was in dezelfde periode nog sprake van een stijging met 3,2 procent. Eind juni stonden 150.600 werkzoekenden bij het CWI zuidwest geregistreerd. Dat zijn er 900 minder dan aan het eind van het vorige kwar taal. Hoewel de ontwikkelingen van het tweede kwartaal ten opzich te van het eerste in 2004 gunstig zijn, stijgt over een jaar bezien de werkloosheid nog steeds. In vergelijking met twaalf maan den geleden zijn er in zuidwest 26.000 meer mensen op zoek naar een baan; een stijging van 21 procent. Dat is boven het lan delijk gemiddelde van 16 pro cent. Vooral Brabant scoort slecht. Daar steeg de werkloos heid met 28,5 procent. In Zee land ligt dat percentage fors la ger: 7,7 procent. Rijnmond steekt er met een toename van 20,4 procent net als Brabant slecht bij af. Tussen de regio's in zuidwest be staan opmerkelijke verschillen. Het aantal jongeren tot 23 jaar zonder baan is in Zeeland hoger dan in West-Brabant en Rijn mond (respectievelijk 8,7, 6.9 en 7,8 procent). Bijna de helft van het aantal Zeeuwen dat een baan zoekt is vrouw. Dat aan deel ligt in Brabant en Rijn mond iets hoger. Rijnmond heeft het grootste aan tal lager opgeleiden. Vooral Rot terdam telt veel mensen met een opleiding tot vmbo-niveau. Zee land heeft van het district het minste aantal laagopgeleiden: 47 procent van de werklozen (in West Brabant en Rijnmond is dat aandeel 51 en 60 procent). Bijna dertien procent van de Zeeuwse banenzoekers heeft een hbo- of universitaire oplei ding. Herstel Werkzoekenden staan in Zee land minder lang ingeschreven dan in de andere twee regio's van het district. Het CWI ver wacht dan ook dat de ontwikke ling van de werkloosheid in Zee land ten opzichte van Rijnmond en Brabant zich het gunstigst zal ontwikkelen. Het voorzichti ge herstel van de economie ver taalt zich volgens het CWI nog te weinig in groei van werkgele genheid in Rijnmond - en nog duidelijker - West-Brabant. Dat komt in Brabant door de aanwe zigheid van conjunctuurgevoeli ge sectoren zoals de industrie en het transport. Het CWI ver wacht dat de werkloosheid in 2004 weer licht zal toenemen, om zich in 2005 te stabiliseren. Pas in 2006 kan een lichte afna me tegemoet worden gezien. door Ron Magnée MIDDELBURG - Vrouwenverenigingen in Zeeland kampen met teruglopende le dentallen. Die trend signaleert de Zeeuw se Vrouwenraad. De komende tijd gaat de raad bekijken hoe hij het tij kan ke ren. Bij de Zeeuwse Vrouwenraad zijn tal van organisaties aangesloten zoals Passage, de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen of de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Deze verenigingen kampen met teruglopende ledentallen, zo signaleert voorzitter J. de Coninck-Geers van de Zeeuwse Vrouwenraad. „Uit tel lingen komen wij tot 11.000 aangesloten leden. Een paar jaar geleden waren dat er nog 14.000." Overigens denkt De Coninck-Geers niet dat het een probleem is dat zich enkel bij vrouwenverenigingen voordoet. „Het is niet typisch iets voor deze verenigingen. Ook bij sportverenigingen zie je dat er sprake is van een teruglopend ledental." Bovendien is het niet een louter Zeeuwse tendens, benadrukt De Coninck-Geers. „Het is een probleem dat landelijk speelt." Dat neemt niet weg dat de Zeeuwse Vrou wenraad de komende tijd wil onderzoe ken waarom de vrouwenclubs minder in trek zijn. Over de oorzaak van de teruglo pende ledentallen kan De Coninck-Geers slechts speculeren. „Het heeft denk ik te maken met het feit dat er tegenwoordig meer keuze is om ergens lid van te wor den." De Zeeuwse Vrouwenraad wil met de onderzoeksgegevens het tij proberen te keren. Wellicht leven er andere behoef ten bij vrouwen, of moet de raad op een andere manier functioneren, aldus De Co ninck-Geers. Want, zo benadrukt ze, het is haar 'eer te na' om niets te doen tegen de teruglopende ledentallen. HEINKENSZAND - Doordat een vrachtwagen gisteren even na het middaguur op de A58 ter hoogte van de af rit Heinkenszand kantelde, zijn aan beide zijden van de snelweg files ontstaan die tot het einde van de middag duurden. De vrachtwagen, geladen met bevroren boter, kantelde op de afrit en reed de middenberm van de weg in. Door het ongeval ontstonden aan beide kanten van de weg files, omdat het verkeer over één rijstrook werd geleid. De lading van de vrachtwagen werd in een andere vrachtwagen overgeladen en naar een opslagplaats ver voerd. Omstreeks half zeven gisteravond werd de weg weer vrijgegeven en was alles opgeruimd. De chauffeur van de vrachtwagen, een 23-jarige Portugees, kwam met de schrik vrij. foto Ruben Oreel Die dreigt in haar ontplooiings mogelijkheden te worden be perkt als in de toekomst blijkt dat op veel uitgebreidere schaal dan nu wordt voorzien natuur compensatie noodzakelijk is. In de onderzoeken die aan de ontwikkel ingsschets ten grond slag liggen, is geconstateerd dat Antwerpen en de Zeeuwse ha vens elkaar niet beconcurreren. Een spreker namens koel- en vriesveembedrijf Kloosterboer erkende dat dit misschien het ge val is voor de containervaart, op andere trafieken is er wel dege lijk sprake van zakelijke wedij ver. Balans Bij die goederenstromen geldt nu in zekere zin een evenwicht: Vlissingen ligt aan diep vaarwa ter en Antwerpen ligt dicht bij de markt. Een volgende verdie ping dreigt die balans ten gun ste van Antwerpen te verstoren. Zorgen zijn er ook bij onderne mers die het moeten hebben van het aangenaam verpozen op het strand. Naar voren werd gebracht dat de vorige verdieping heeft ge leid tot hogere stroomsnelheden en versnelde strandafslag in aan de Walcherse zuidwestkust. J. Claessens van de Neder- lands-Vlaamse ambtelijke pro jectorganisatie Proses, die de ontwikkelingsschets voor het Scheldegebied heeft opgesteld, meende dat er geen verband be staat tussen de vorige verdie ping van de vaargeul en de stroomsnelheden en strandaf slag aan de kust tussen Vlissin gen en Westkapelle. Hij wees erop dat de snellere stroming en afkalving van het strand zich al voordeden vóór met het baggerwerk van de vori ge verdieping is begonnen. Vol gens hem zijn de verschijnselen die op het strand worden gesig naleerd een gevolg van de voort durende veranderingen in het geulen en platenpatroon. Overigens bestaat het idee een deel van het zand dat vrijkomt bij het baggerwerk op de drem pels van de vaargeul te gebrui ken voor onderwaterzandsupple- ties aan de zuidwestkust van Walcheren. - Het bedrijfsle- i Zeeland maakt zich zor- n de gevolgen van een vol- verdieping van de Wester- De financiële voordelen blijven misschien niet uit- tot Vlaanderen be- het is maar zeer de vraag er wel van zal profite- s een informatie- en in- over het Ontwikke- voor het Schelde- gisteren in Vlissingen, i vertegenwoordigers «et bedrijfsleven hun be- frgdheid uit. paniens de Brabants-Zeeuwse L r 6-6 (BZW) p opgemerkt dat het goed kloppen dat een volgende tèpingsfase Nederland tot -50 miljoen euro oplevert. e vraag is alleen hoeveel daar- janm Zeeland zal belanden, ue woordvoerder van de BZW J Je verwachten dat de nadeli- gevolgen in elk geval voor de se industrie zullen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17