Fallujah gebombardeerd Proces bepaalt lot van beoogde opvolger Mbeki India schrikt van terreuraanslagen rebellenbeweging Illegale vuurwerkfabriek in Thailand ontploft Israël krijgt geen greep op Gaza Erdogan dat Turki Kerry aan kop in opiniepeiling vreest dat Turkije nog vijftien jaar in wachtkamer zit België werkt aan oliefonds armen Amerikanen proberen gezag te herstellen in heel Irak Belgen mijden de kerk Politiek vernieuwer Iran ontslagen Smart-helm voor motorrijders Brandstichting in Franse moskee Afrika ent massaal tegen polio Nipte zege voor oppositie in Slovenië Hoog Europees bezoek Libië maandag 4 oktober 2004 WASHINGTON - De Democrati sche presidentskandidaat John ferry gaat na zijn succesvolle televisiedebat met president George Bush aan de leiding inde race om het Witte Huis. Dat blijkt uit een peiling die het Amerikaanse tijdschrift Newsweek zaterdag publiceer- Voor het televisiedebat van don derdagavond (plaatselijke tijd) Stond Bush nog voor in de peilin gen. Volgens die van Newsweek. eerste na donderdag, zou Ker- jy nu 49 procent van de stem- inen krijgen en Bush 46 procent. iVoor het debat leidde Bush nog 51 procent. Holgens Newsweek kwam Ker- jjy duidelijk als winnaar uit het idebat over buitenlands beleid en veiligheid. In de peiling gaf 61 procent van de kijkers naar het televisiedebat aan dat de Democraat zich het beste van zijn taak had gekweten. $NP/AFP - De Turkse premier dogan zegt dat de toetredings- sprekken met de Europese Jnie wel eens tot 2019 kunnen duren. Erdogan stelde dat giste ren in Berlijn in een gesprek met Duitse en Turkse zakenlie den. iSTurkije is al lang kandidaat-lid van de EU. Erdogan sprak in fflerlijn ook met de Duitse bonds kanselier Schroder. Op een geza menlijke persconferentie zeiden •de twee dat ze verwachten dat de Europese Commissie, het da delijks bestuur van de Europese Unie, woensdag voorstelt ge sprekken met Turkije te begin nen. Erdogan kritiseerde enkele Europese leiders die vinden dat Turkije niet Europees l|genoeg is. „Die leiders moe- t ten hun mentaliteit wijzigen", de Turkse premier, die leent dat zijn land veel Euro- se waarden in ere houdt. 'P/AFP/DPA hBRUSSEL - De Belgische rege- iïring werkt aan een fonds voor «armen die geen stookolie meer kunnen betalen. e' In België verwarmen veel men- t' sen hun huis nog met stookolie, ff die recent flink duurder is ge- j worden. De socialistische minis ter van Maatschappelijke Inte rgratie, Christian Dupont, maak- te de plannen gisteren bekend op de tv-zender RTBF. Bedoe- flling is dat het geld komt van de a overheid en de oliesector. ANP (Advertentie) van onze redactie buitenland FALLUJAH - Nu de Amerikaan se en Iraakse militairen Sa- marra weer zo goed als onder controle hebben gebracht, richt hun aandacht zich weer vooral op Fallujah. De Amerikaanse luchtmacht voerde gistermor gen een precisiebombardement uit op de stad, het derde in 24 uur. Fallujah, dat ruim 50 kilometer ten westen van Bagdad ligt, geldt als een van de grootste ver- zetshaarden in Irak. De Ameri kanen willen alle bolwerken van verzet onder controle krij gen voor de verkiezingen in ja nuari 2005. Daarvoor moeten zij ook nog het gezag herstellen in onder meer Ramadi en delen van Bagdad. De laatste luchtaanval op Fallu jah was gericht op een gebouw dat volgens de Amerikaanse troepen dienst deed als wapen depot voor de opstandelingen. Na het bombardement waren nog drie kwartier lang explosies te horen. Het leger gaf een ver klaring uit, waarin het meldde dat tien tot vijftien vermoedelij ke aanhangers van de terroris tenleider Abu Musab Al Zarqa- wi bij de aanval zijn gedood. Al Zarqawi's organisatie is verant woordelijk voor tal van bomaan slagen en gijzelingen in Irak sinds het begin van de Ameri kaanse bezetting vorig jaar. In Samarra zochten Amerikaan se militairen gisteren huis-aan-huis naar opstandelin gen. Bij het offensief van vrij dag en zaterdag zijn er volgens het leger van de VS 125 gedood en 88 gevangengenomen. Gijzelingen Ten zuiden van de hoofdstad vond de Iraakse politie zaterdag avond de lichamen van een man en een vrouw. Gezien hun blan ke huidskleur vermoedt de poli tie dat het gaat om westerlin gen. De man was onthoofd, de wouw was door het hoofd ge schoten. Voorzover bekend worden in Irak nu drie westerlingen gegij zeld. twee Franse journalisten en een Britse ingenieur. Ook zijn zeker twee Libanezen, een Jordaniër en een aantal Indone siërs in handen van ontvoerders. De groepering die de Jordaniër gijzelt houdt, eiste dat diens werkgever de samenwerking met het Amerikaanse leger zou staken. Het Jordaanse transport bedrijf meldde zaterdag onmid dellijk te stoppen met zijn activi teiten in Irak. Over het lot van de gijzelaar is nog niets bekend. De ontvoerders van de Brit Ken neth Bigley eisen dat alle wou welij ke Iraakse gevangenen wor den vrijgelaten. Om hun eis kracht bij te zetten, hebben zij twee Amerikanen, die tegelijk met Bigley werden ontvoerd, ge dood. De Libische leider Kadaf- fi heeft Kens broer Paul Bigley beloofd zich in te spannen om de 62-jarige ingenieur wij te krijgen. De in Amsterdam wo nende Paul Bigley had de fami lie Kadaffi benaderd met het verzoek hem daarbij te helpen. Indonesië De eis van de ontvoerders van twee Indonesische vrouwen is de wijlating van de militante moslimleider Abu Bakar Bashir. Die zit in Jakarta vast op ver denking van terroristische acti viteiten. Zijn organisatie Jemaah Islamiyah (JI) zou ver bonden zijn met Al Qaeda. JI zat onder meer achter de recen te aanslag op de Australische ambassade in Jakarta en die van 2002 op Bali. De Indonesi sche ex-president Wahid bemid delt op verzoek van de regering voor de vrijlating van de twee wouwen. ANP/RTR/AFP AYUTTHAYA - Door een explosie in een illegale vuurwerkfabriek in Thailand zijn ten minste veertien personen omgekomen. Twee anderen raakten gewond. Dat heb ben lokale overheidsfunctionarissen bekendgemaakt. De ontploffing deed zich gis teren voor in de stad Ayutthaya, enkele tientallen kilometers ten noorden van de hoofdstad Bangkok. De vergunning van de fabriek was tien jaar geleden al verlo pen. foto RTR door Eelco van der Linden PRETORIA - Zuid-Afrika maakt zich op voor wat al het proces van de eeuw is genoemd en beslissend zal zijn voor de toekomst van vice-president Ja cob Zuma, de gedoodverfde op volger van zittend president Thabo Mbeki. Een gisteren uit gelekt rapport van het openbaar ministerie bevat zoveel bewij zen omtrent corruptie, dat de po sitie van de immens populaire Zuma nu al wankel lijkt. Niet Zuma maar diens vertrou weling en financieel adviseur Schabir Shaik staat vanaf vol gende week maandag in Durban in de beklaagdenbank wegens coiTuptie en fraude. De zaken man moet uitleggen waarom hij via zijn bedrijven 238 keer be dragen voor een totaal van 160.000 euro overmaakte aan Zuma. Ook zou hij een jaarlijk se gift van 64.000 euro hebben geregeld die Zuma moest ont vangen van een Franse wapenfir ma, nauw verbonden met Shaik. Deze firma dong mee naar een omstreden mega-order van om gerekend 4,5 miljard euro die de Zuid-Afrikaanse regering vijf jaar geleden plaatste voor de aanschaf van Europees militair materieel. De order werd gere gisseerd door een broer van Schabir Shaik, die hoofd inkoop was van Defensie. Schabir Shaik bezit, net als twee andere broers van hem, bedrijven die actief zijn in de militaire sector. Sinds de ANC-regering de order plaatste, is de Zuid-Afrikaanse politiek niet dezelfde geweest. Onderzoekscommissies kwamen en gingen en talloze ex-vrij heidsstrijders raakten in op spraak. Tot nu kostte de deal slechts enkelen ook werkelijk de kop. De bekendste is Tony Yen- geni, de voormalige fractievoor zitter van het ANC in het parle ment, die zich liet omkopen met een tweedehands terreinwagen. Het proces tegen Shaik belooft echter veel meer bloot te leggen, en kan behalve voor Zuma ver gaande consequenties hebben voor zeker tien andere hoge ANC-politici. Verwonderlijk is dat niet. De grote Shaik-familie was zeer actief in de strijd tegen de apartheid. Schabir Shaik werd de bankier van het ANC genoemd. Hij wist grote hoeveel heden geld en wapens het land binnen te smokkelen, bestemd voor de gewapende tak van het ANC. die onder leiding stond van Jacob Zuma. Kwazulu De relaties uit die tijd lijken na 1994 vooral een zakelijke invul ling te hebben gekregen, waar bij Shaik door zijn contacten met de ANC-regering een con glomeraat van bedrijven en be langen kon opbouwen. De kern ervan ligt in KwaZulu Natal, de provincie waar Zuma's politie ke wortels liggen. In het giste ren uitgelekte forensisch rap port over Shaik, opgesteld door KPMG, staat de naam van Zu ma op bijna alle 250 pagina's. Het proces tegen Shabir is een lakmoestest voor Zuma maar ook voor het ANC, dat tot nu de vice-president steunde. Voor het proces, dat naar verwach ting twee maanden zal duren, worden ruim 100 getuigen opge roepen. Of Zuma daar ook toe hoort, is nog onbekend. GPD door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Premier Ariel Sharon heeft de legerleiding ge vraagd met nieuwe ideeën te ko men voor militair optreden te gen de lancering van Kassem-ra- ketten door Palestijnen in de Ga- zastrook. Zeven Palestijnen zijn daar gisteren bij legeracties om het leven gekomen. Het aantal Palestijnse doden sinds het begin van 'Operatie Boetedagen', vijf dagen geleden, is daardoor opgelopen tot zes tig. Volgens het Israëlische leger betreft tachtig procent daarvan gewapende militanten. Palestijn se woordvoerders schatten het aantal burgerslachtoffers hoger. In de eerste dagen van de opera tie heeft het leger een negen kilo meter diepe bufferzone bezet in het noordoostelijk deel van de Gazastrook. Daarmee moet wor den voorkomen dat Kassem-ra- ketten van de islamitische ver zetsbeweging Harnas Israëlisch grondgebied kunnen bereiken. De Kassem heeft een reikwijdte van ongeveer zeven kilometer, maar er zijn aanwijzingen dat Hamas-technici bezig zijn die af stand te vergroten. In het vluch telingenkamp Jabalya maakten gemaskerde militanten bekend dat ze spoedig in staat zullen zijn de raketten te laten neerko men op de Israëlische stad Ash- kelon, 15 kilometer van het kamp. Sinds het begin van de jongste Israëlische invasie is Harnas er enkele malen in geslaagd Kas- sems af te vuren. Gisteren werd dat een drie man sterke ra- ketploeg fataal, toen een onbe mand Israëlisch verkennings vliegtuigje hen waarnam, waar na ze vanuit een gevechtsheli kopter met een raket werden ge dood. De primitieve Kassems worden in elkaar gezet met be scheiden middelen in kleine werkplaatsen, waarschijnlijk deels ondergronds. Dat maakt het moeilijk een definitief eind te maken aan de fabricage en de lancering. Volgens Israël ge bruikt Harnas alle mogelijke transportmiddelen voor het ver voer van de Kassems naar de lanceerplaats. In Israël menen de meeste poli tieke partijen dat het leger wel moest ingrijpen in de Ga zastrook, na de dood van twee kinderen bij een Kassem-aanval op het stadje Sderot. Maar voor al de oppositie heeft weinig ver trouwen in het succes van de operatie. Premier Sharon zegt dat de actie voortduurt tot het gevaar van de Kassems is gewe ken, maar lijkt niet geheel zeker van zijn zaak. ,.Ik heb de minis ter van Defensie opgedragen al le mogelijke acties te nemen en zonodig te zoeken naar nieuwe methoden", zei hij. GPD BRUSSEL - Twee op de drie Belgen voelen zich katho liek, maar slechts een op de tien bezoekt de mis. Dat blijkt uit onderzoek van de Brusselse krant Le Soir. Vijftig jaar geleden kerkte nog de helft van de Belgen. De daling is sterker dan in Nederland, waar volgens het CBS in 2003 twee op de tien naar de kerk ging. Vier pocent van de Belgen is moslim, één procent is protestant. ANP TEHERAN - Het Iraanse parlement heeft zich gisteren in meerderheid uitgesproken voor het ontslag van minister van Transport Ahmad Khorram. Khorram is van corruptie beschuldigd en wordt verweten dat hij niet in staat is gebleken het aantal verkeersonge vallen te verminderen. Ook lag hij onder vuur omdat hij met een Turks consortium een contract sloot over het be heer van de nieuwre internationale luchthaven van Tehe ran. ANP/DPA/AFP LONDEN - Een Britse industrieel ontwerper heeft een smart-helm ontwikkeld voor motorrijders. Net als bij pilo ten van straaljagers kunnen dragers via een display in het vizier hun snelheid aflezen. Ook wordt zichtbaar of de knipperlichten aan staan en in welke versnelling ze rij den. Volgens The Sunday Telegraph is de vinding bedoeld om de verkeersveiligheid te verbeteren. Dragers hoeven niet steeds naar de metertjes op het stuur te kijken, maar kunnen de ogen op de weg houden en zo sneller reageren op onverwachte situaties. De 24-jarige uitvinder zoekt een fabrikant. Hij hoopt dat de helmen binnen vijf jaar op de markt zijn. ANP MARSEILLE - Onbekenden hebben zaterdagochtend een in aanbouw zijnde moskee in het Zuid-Franse Aubagne in brand gestoken. Ook een bijgebouw dat als tijdelijke gebedsruimte diende, viel ten prooi aan de brandstich ters. De nieuwbouw liep nauwelijks schade op. De tijdelij ke moskee raakte wel zwaar beschadigd. Volgens een woordvoerder van de burgemeester van Au bagne is nog nooit sprake geweest van spanningen tussen de bevolkingsgroepen. De bevolking van 43.000 inwoners telt tussen de 4000 en 5000 moslims. ANP/AFP KANO - Politieke leiders en medische hulpverleners heb ben zaterdag in Nigeria de aanzet gegeven tot een inen tingscampagne tegen polio, ook wel bekend als kinderver lamming. Vanaf eind oktober moeten meer dan 80 mil joen kinderen in 23 Afrikaanse landen worden ingeënt. Polio won de afgelopen anderhalf jaar weer terrein in Afrika, mede door een verbod op vaccinatie in de Nigeri- aanse provincie Kano. De ziekte heeft opnieuw de kop op gestoken in twaalf landen waar hij was uitgeroeid. Kano maakte een einde aan de poliovaccinaties nadat lo kale moslimleiders hadden beweerd dat met de vaccins was geknoeid. Die zouden onvruchtbaarheid en aids ver spreiden en deel uitmaken van een westers complot tegen de islam. ANP/RTR Indiase leger waren gericht. Maar de aanslagen van dit week einde, waarbij juist burgers het slachtoffer waren, doet waarne mers vrezen dat een radicale af splitsing van de rebellenbewe ging nu met terreur onafhanke lijkheid wil afdwingen. De Bodo's in Assam en klagen al decennia over discriminatie. Ze hebben een andere etniciteit en taal dan de Indiërs die in de pro vincie leven. De Indiase autori teiten hebben de afgelopen ja ren geprobeerd Bodoland econo misch te helpen in een poging de rebellie in te dammen. Maar eco nomische ontwikkeling heeft er tevens toe geleid dat Indiërs uit de rest van het land naar Bodo land kwamen. De Bodo's zeggen dat ze zo een minderheid wor den in hun eigen land. Ze heb ben van de centrale autoriteiten in New Delhi ook het recht op een eigen parlement gekregen, de Bodo Territoriale Raad. Maar de rebellen vinden dit niet door Harald Doornbos ISLAMABAD - India is het afge lopen weekeinde opgeschrikt door een serie bloedige aansla gen van rebellerende stammen in het uiterste oosten van het land. Tenminste 60 mensen kwa men om het leven toen op zater dag en zondag verscheidene bommen ontploften op markten en treinstations in de provincies Nagaland en Assam. Tenminste 100 mensen raakten gewond. Het geweld in Oost-India is niet meer zo bloedig geweest sinds India's onafhankelijkheid in 1947. Israëlische militairen keren terug van een actie in het Palestijnse vluchtelingenkamp Jabalya op de Ga zastrook. foto Pavel Wolberg/EPA Niemand heeft de nog opgeëist. Maar de verden king is gevallen op het Natio naal Democratische Front van Bodoland, een obscure rebellen groep die de regionale Bo- do-stam zegt te vertegenwoordi gen en onafhankelijkheid eist Het Front voor Bodoland vierde dit weekend haar achttienjarig bestaan. Gedurende die lange ja ren van strijd tegen India zijn de Bodo's geen stap dichterbij onafhankelijkheid. Tot nu toe voerden de rebellen kleinschali ge acties uit die vooral tegen het LJUBLJANA - De centrum rechtse oppositie in Slovenië heeft gisteren de parlementsver kiezingen gewonnen. Zij kreeg één zetel meer dan de centrum linkse regeringscoalitie. Premier Anton Rop had de ne derlaag van zijn coalitie al er kend. De conservatieve Demo cratische Partij (SDS) en bond genoot Nieuw Slovenië (NSI) kregen samen 38 procent van de stemmen, goed voor 38 van de 90 zetels. De al twaalf jaar vrij wel onafgebroken regerende Li beraal Democratische Partij (LDS) en de twee kleinere rege ringspartijen Verenigde Lijst van Sociaal-Democraten (ZLSD) en de Democratische Ge pensioneerdenpartij (DESUS) kregen samen 37 procent en daarmee 37 zetels. ANP/AFP ver genoeg gaan. Lappendeken Oost-India. dat grenst aan Bhu tan en Birma (Myanmar), is een lappendeken van stammen die verschillende talen spreken en van uiteenlopende etnische af komst zijn. In totaal strijden in de regio zo'n veertig rebellen groepen voor onafhankelijk heid. De meeste guerrilla-orga nisaties bestaan uit enkele hon derden mannen die af en toe aan slagen plegen. In de laatste vijf tig jaar zijn er zo'n vijftien dui zend doden gevallen. GPD BRUSSEL - Vice-voorzitter Lo yola de Palacio van de Europese Commissie bezoekt vandaag en morgen Libië. De Spaanse eurocommissaris be spreekt met de Libische leider Kadaffi mogelijke samenwer king in de energie- en transport sector. De Europese Commissie, die het bezoek gisteren bekend maakte, overweegt de boycot te beëindigen tegen de voormalige terroristenstaat. Dan kan Euro pa olie en gas importeren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5