PZC Roze lintjes tegen borstkanker Alsof ze een spin moest eten PZC Gü borstkanker te /'j Een symbool voor de schoonheid van het huisartsenberoep Ziekte treft jaarlijks meer dan 11.000 vrouwen Testosteron en Alzheimer Verhoogd risico dikke kinderen Bang voor nieuw griepvirus Soja goed voor prostaat Nieuwe brochure over epilepsie 4 oktober 1954 maandag 4 oktober 2004 door Machteld Leistra Elke ziekte krijgt zijn eigen symbool. Denk aan het rode aidslintje of de gele polsbandjes van de Lanee Armstrong Foun dation. Steeds vaker is er ook een roze lintje te zien. In broche- vorm, op een T-shirt, pashmi- nasjaal en zelfs panty hét sym bool voor de strijd tegen borst kanker. Het klinkt misschien vreemd, maar op sommige punten zijn ze in het puriteinse Amerika heel taboedoorbrekend bezig. Want terwijl er in Nederland nog veel vrouwen met borstkan ker zijn die er niet goed voor duiven uit te komen en niet we ten waar ze met de psychische problemen rondom deze ziekte naartoe moeten, is borstkanker in de VS een ziekte die al jaren lang volop in de belangstelling staat. Wereldster met borstkan ker Anastacia loopt trots rond met een T-shirt waarop I'm a survivor staat, praat zeer open over haar ziekte en zet zich met hart en ziel in voor de strijd er tegen door middel van The Anastacia Fund. En het roze lintje, het teken dat je ofwel een 'survivor' ofwel een 'supporter' bent, is in allerlei variaties ver krijgbaar, van broches met Swarovski-kristalletjes tot mo biele telefoonhangertjes. Maar het is ook te zien op bekers, kle dingstukken, koekjesrollen, shampooflessen en cornflakes- pakken. Speldje van de Stichting Pink Ribbon. Het roze lintje werd in 1993 door Evelyn H. Lauder, vi ce-president van cosmeticacon- cem Estée Lauder in de VS geïn troduceerd toen zij de Breast Cancer Research Foundation op richtte. Senator Hilary Rod ham-Clinton, de vrouw van ex-president Bill Clinton, keur de het vervolgens goed als sym bool voor borstkanker en okto ber werd uitgeroepen tot 'Borst- kankermaand'. Inmiddels zijn er wereldwijd al meer dan 45 miljoen van deze roze strikjes verspreid. Vorig jaar werd de borstkanker- maand samen met het roze sym booltje schoorvoetend in Neder land geïntroduceerd. „We moes ten er namelijk behoorlijk aan wennen", aldus Ilonka St. Jago van de Stichting Pink Ribbon die het roze zusje van het rode aidsstrikje ook in Nederland verspreidt. „Het roept veel vra gen op als je het draagt. Het wordt al snel geassocieerd met homoseksualiteit vanwege de kleur." Bewustwording De Stichting Pink Ribbon werd vorig jaar opgericht vanuit de Borstkankervereniging Neder land en heeft onder meer als doel activiteiten te organiseren om de bewustwording rondom borstkanker te vergroten en het taboe rond de ziekte te doorbre ken. Naar Amerikaans voorbeeld wordt de borstkankermaand in geluid met een 'Walk for Wo men' in Den Haag. Ilonka St. Ja- go: „Steeds meer vrouwen ko men uit hun isolementen en daar gaat het ten slotte alle maal om." In ons land krijgt ruim een op de negen vrouwen ooit borstkan ker. Per jaar worden ongeveer 11.300 vrouwen getroffen. Borstkanker is de meest voorko mende vorm van kanker bij vrouwen. De kans op het krij gen van borstkanker neemt toe naarmate je ouder wordt. Jaarlijks overlijden ongeveer 3500 vrouwen in Nederland aan borstkanker. In ons land komt borstkanker relatief vaker voor De 'Walk for Wo men' in Den Haag dan in de meeste andere landen. Een duidelijke oorzaak daaivoor is nog niet weten schappelijk vastgesteld. Door vroegtijdige opsporing van borstkanker kunnen patiënten eerder worden behandeld, waar door de kansen op genezing toe nemen. Ilonka St. Jago laat trots de Ne derlandse speldjes zien: sierlijk gekruld en met een parelmoer- glansje. Verder zijn de T-shirts, jacks, vissershoedjes, sleutel hangers en pashminasjaals met het roze tekentje volgens haar niet aan te slepen. De stichting mag echter geen geld verdienen aan deze mer chandise en is daarom blij met de grote hoeveelheid sponsors die zich heeft aangediend. Dat dit vrijwel allemaal merken uit de kleding- en cosmetica- branche zijn is volgens St. Jago niet toevallig. De ziekte treft im mers vrijwel alleen vrouwen (jaarlijks krijgen ongeveer zes tig mannen in Nederland borst kanker). „Vrouwen verliezen een stukje vrouw zijn en willen dat zo snel mogelijk weer terug krijgen." De laatste jaren krijgen ook jon gere vrouwen steeds vaker borstkanker. Mede door die 'ver jonging' en de getroffen li chaamsdelen heeft de campag ne rondom borstkanker de wind mee. „Hoe wrang het ook klinkt, voor de media is het een 'aantrekkelijk' onderwerp", al dus St. Jago. De roze speldjes worden ver kocht bij onder meer Miss Etam, Livera en Hünkemöller. Verder heeft het modemerk Bet ty Barclay een speciaal Pink Ribbon T-shirt. Van elk ver kocht T-shirt gaat vijf euro naar de Stichting Pink Ribbon. Het luxe bodyfashionmerk Wol ford komt met een speciale Pink Ribbon panty met roze strikjes op de hielen. De belangrijkste sponsor is ook in Nederland Estée Lauder die verantwoordelijk is voor de or ganisatie van een grote manifes tatie die afgelopen zaterdag ge houden werd en waarbij de Dam in Amsterdam in een roze schijnsel werd gezet. Dit als onderdeel van het Glo bal Landmarks Illumination Ini tiative. Overal ter wereld worden be langrijke plekken roze verlicht. Onder meer de Sidney Harbour Bridge, de Niagara Falls, de To kyo Tower en de Aghia Sophia in Turkije zijn in de maand ok tober roze. Ook verspreidt het merk roze strikjes via ICI Paris XL, Parfumerie Douglas, de Bij- LOS ANGELES - De afname van de aanmaak van hormoon testosteron op oudere leeftijd is bij manneni gelijk betrokken aan het ontstaan van de ziekte Alzheimer. Dit concludeert E. Rosario (Universitj Southern California, Los Angeles) in het medisch j schrift JAM A op grond van een vergelijking tussen tesc terongehalten van mannen met en zonder Alzheimer, j, Mannen met Alzheimer hadden gemiddeld lagere têstor rongehalten in de hersenen dan even oude mannen zot], de ziekte. Of het verschil een oorzaak of juist een gej» van de aandoening is, staat nog niet vast. GPD SALERNO - Zelfs jonge kinderen (6-14 jaar) met ove wicht vertonen al de eerste tekenen van een verhoogd: co op hart- en vaatziekten. De wanden van hun bloei ten zijn aanzienlijk dikker en stijver dan die van leeft genootjes zonder overgewicht. A. Iannuzzi (Cava de'm eni Hospital, Salerno) meldt dat in het medisch tijdscfl Diabeste Care na een onderzoek onder 147 kinderen. 1 hebben de dikke kinderen al in veel gevallen een bloeddruk, een hoog cholesterolgehalte en een vooii dium van diabetes (insuline ongevoeligheid). GPD L enkorf en zelfstandige parfume rieën. De eerste 'charity glossy' Pink Ribbon Magazine in de Neder landse tijdschriftenwinkels, uit gegeven door Sanoma Tijd schriften, is ook een feit. De op brengst van dit tijdschrift dat vier euro kost, komt geheel ten goede aan de Stichting Pink Ribbon. Onder meer Heieen van Rooi- jen, Isa Hoes, Wendy van Dijk, Daphne Bunskoek en Sylvana Simons werkten er geheel belan geloos aan mee. „Het is geen patiëntenblad, maar een feel good magazine voor alle vrouwen van Neder land", aldus hoofdredacteur Re- nie van Wijk over het 150 pagi na's dikke blad met onder meer een interview met eerder ge noemd borstkankerboegbeeld Anastacia GPD. DEN HAAG - Het gaat er om spannen: de vog grijpt in Zuidoost-Azië weer om zich heen, net nuo ook de 'gewone' menselijke griep rondwaart. De a dat beide virussoorten mengen en er een nieuwe, \i mensen zeer besmettelijke vorm van vogelgriep onto die wereldwijd veel slachtoffers kan maken. Een n heid dit tegen te gaan, is iedereen in Zuidoost-Azië di- contact komt met de vogelgriep te vaccineren tegen de wone' griep, zodat vermenging van beide virussen i kan plaatsvinden. Er is echter te weinig griepvaccin deze strategie waterdicht uit te voeren, meldt K. St van de Wereldgezondheid Organisatie in het wetensch pelijk tijdschrift New Scientist. GPD D CLAYTON - Het dagelijks eten van ongeveer twee ons japroducten lijkt de groei van prostaatkanker te ven gen. Bij een groep mannen met prostaatkanker daalde een maand soja eten de hoeveelheid PSA (een eiwit in bloed dat gebruikt wordt als maat voor de ernst vanp staatkanker) met dertien procent, terwijl bij mannen der de soja de hoeveelheid PSA in diezelfde maandi nam met veertig procent, schrijft F. Dalias (Monashl: versity, Clayton) in het vakblad Urology. Verantwooi lijk voor het eventuele tumorgroei remmende effect: soja zijn waarschijnlijk de isoflavonen in de soja. GPD DEN HAAG - Epilepsie is voor vrouwen anders dan: mannen. Omdat dit gegeven bij veel vrouwen met epi! sie niet bekend is, heeft de Epilepsie Vereniging Nee land een brochure uitgebracht met de specifieke prol men waarmee vrouwen met epilepsie worden geconfn teerd (bijvoorbeeld de invloed van epilepsie en meÉ nen op zwangerschap, uiterlijk en gewicht). GPD door Paul van Dijk Vanochtend werd ik op het telefonisch spreekuur ge beld door de moeder van Ma rieke: „Ik bel niet voor iets medisch maar voor iets leuks. Marieke gaat trouwen. We willen een krant voor haar maken en jou vragen daar een column in te schrijven." „Natuurlijk", riep ik enthou siast door de telefoon, „dat doe ik, hartstikke leuk.". Marieke staat voor mij sym bool voor de schoonheid van mijn beroep. Als jonge huis arts had ik een breed taken pakket: consultatiebureau, ongevallen op de A2, kleine chirurgie, werk op het politie bureau, keuringen en ook ver loskunde. Marieke was hoofdrolspeel ster bij de eerste bevalling die ik in mijn praktijk mocht begeleiden. Het was voorjaar 1982. Bloedspannend was het, zo'n belangrijke gebeur tenis in mijn eigen toko. Ik voelde het als een grote ver antwoordelijkheid. Het was een prachtige beval ling (in mijn herinnering), vooral dankzij het unieke sce nario van het natuurlijk ver loop. Marieke werd geboren met haar hoofdje naar voren, een mooi meisje van 2900 gram. Toen ik na de bevalling in mijn tweedehands Peugeoo- tje 204 naar huis reed had ik het gevoel alsof ik zweefde. Het was een spirituele erva ring om zo prominent aanwe zig te zijn bij de start van een mensenleven en mee te mo gen kijken naar de eerste stappen van een jong gezin. Het was een stimulerend be gin voor een enerverende loopbaan. Marieke was de eerste dagen wat geel. Dat klaarde snel op. Regelmatig zag ik haar op het consultatiebureau. Ze groeide op als een gezonde meid. In mijn aantekeningen zie ik een loopoor toen ze twee was, waterpokken op haar vierde, ontstoken tand vlees in 1988 en op haar der tiende slikt ze voor het eerst een tabletje op doktersre cept. Het is tegen hooikoorts. De jaren daarna is er geen me dische consumptie. Inmiddels zijn we 22 jaar ver der. Marieke heeft een broer en een zus. Vader en moeder zijn eivaren ouders gewor den. Ik ben nog steeds huis arts en geef een middag in de week les aan de medische fa culteit in Utrecht. En raad eens wie binnenkort mijn on derwijsprogramma volgt: Ma rieke. Ze is inmiddels vijfdejaars ge- neeskundestudent aan dezelf de universiteit waar ik stu deerde. Is het niet prachtig! Huisartsgeneeskunde wordt ook wel levensloopgeneeskun- de genoemd. In mijn vak mag je getuige zijn van de intiem ste gebeurtenissen in het le ven van mensen. Je mag mee lopen met gezinnen en hun opgroeiende kinderen en sa men de jaren van geelzien, oorpijn en hooikoorts meema ken. Maar ook zien dat de kin deren gaan studeren, uit vrijen gaan, een vak kiezen en zelf weer kinderen krij gen. Het uitoefenen van zo'n geneeskunde is een voorrecht van mijn generatie huisart sen. Het vak zal de komende jaren sterk veranderen. Niet in het minst doordat de huis arts een vrouw zal zijn. Huis artsenposten, part-time wer ken, groepspraktijken, proto- colisering en multiculturele geneeskunde zijn de kernthe ma's van de dokters van Ma- rieke's generatie. Marieke jij staat symbool voor de schoon heid van mijn vak. Maak er iets moois van. GPD Paul van Dijk is huisarts door Joyce de Bruijn Iedere ouder tobt wel eens met een kind dat niet wil eten. Vaak het gevolg van een basale machtsstrijd. Een strijd die je niet kunt winnen, moet je niet aangaan, wordt dan wel eens ge zegd. Maar wat doe je als je kind geen hap of slok door zijn keel wil, waardoor zijn gezond heid in gevaar komt? De vereni ging Nee-eten! biedt advies en ondersteuning. Toen Irene vier jaar geleden ter wereld kwam, was het nog maar de vraag of ze het zou red den. Ze werd geboren met een hernia diafragmatica, een gat in haar middenrif. „Haar maag en een deel van haar darmen groei den op de plaats van een van haar longen", vertelt haar moe der Marjan Heinen, secretaris van de Vereniging voor Ouders van Kinderen met Chronische Voedsel weigering en Sondevoe ding, de oude naam van Vereni ging Nee-eten! „Irene had na haar geboorte ademhalingsproblemen. De helft van de kinderen die met een hernia diafragmatica wor den geboren, overleeft het niet. Irene lag de eerste drieënhalve maand van haar leven in het zie kenhuis. Ze werd kunstmatig beademd via haar keel en neus en had een voedingssonde die via haar neus in haar maag kwam", vertelt ze. „Toen ze na drieënhalve maand naar huis mocht, dachten we dat we het ergste hadden gehad. Lekker naar huis, dachten we. Daar hebben we rust en kan Irene gaan wennen aan echt drin ken." Dat bleek te optimistisch ge dacht. „We kregen er aanvankelijk wel iets in. 's Morgens een klein fles je en 's avonds een klein flesje. Maar toen kreeg ze een heftige verkoudheid en was het afgelo pen. Kinderen als Irene hebben vanaf hun geboorte vervelende ervaringen gehad in hun mond- gebied. Hun mond zat veel te vol met slangen, het inbrengen van beademingsbuisjes deed pijn. Irene heeft in het begin bo vendien heel veel gespuugd doordat haar maag zich niet normaal had ontwikkeld. Ge zonde baby's leiden een leven van lekker flesje drinken en dan lekker slapen. Voor Irene is een flesje nooit lekker ge weest." Kinderen die niet willen eten; een groeiend probleem. De grote vraag was dus hoe er voor te zorgen dat het meisje die vervelende associaties met eten zou kwijt raken. Professio nele hulp daarbij was eigenlijk niet voor handen. „In het zie kenhuis was de grootste zorg om het kind gezond te houden", vertelt Marjan. „Hoe je haar aan gewoon eten moest wennen, daar was geen aandacht voor." Toen Irene wat groter werd, kwam er vaster voedsel aan te pas, al moest alles tot vloeibare pap gemalen worden. Drinken was helemaal een ramp. „Ze drinkt nu nog steeds alleen als ik haar op schoot heb. Drie keer per dag een bekertje. Drin ken is voor haar heel eng. Enger nog dan eten. Al was het ook bij het eten alsof ze een levende spin moestdoorslikken." Trucs Marjan werd inventief in het be denken van trucs om haar doch ter aan het eten te krijgen. „Je probeert van alles. Ik merkte op een gegeven moment dat ze re delijk dronk op het moment dat ze bijna in slaap viel. Dan was ze ontspannen. Je wiegde heen en weer als je haar voedde. Je ging voor de televisie zitten om haar af te leiden. Maar op een gegeven moment had ze alle trucs door." Achteraf bleek dat de weerstand tegen het eten ook werd veroorzaakt doordat Irene sneller vol zat dan andere kinde ren. „We adviseren ouders dan ook altijd: luister naar je ge voel. Een arts zal zeggen dat een kind bijvoorbeeld 900 cc voeding per dag nodig heeft. Maar als een kind maar 700 cc wil drinken, kan het ook zijn dat 900 cc gewoon te veel is." Via de patiëntenvereniging van de aandoening die Irene had, kwam Marjan in contact met Nee-eten! „De vraag die je je zelf steeds stelt is: gaat dat kind nou ooit nog zelf eten? Of krijgt ze straks als ze acht is nog steeds sondevoeding? Wij heb ben relatief geluk gehad dat ze langzamerhand toch van de son devoeding is afgekomen, al is ie dere maaltijd hier nog steeds een gevecht. Maar er zijn dus ook mensen met kinderen die ja renlang sondevoeding krijgen." Die mensen hoopt Nee-eten! te ondersteunen met advies en be grip. „Vooral het lotgenotencon tact is ontzettend belangrijk," zegt Marjan. „De omgeving rea geert niet altijd even begripvol. 'Geef mij dat kind maar een weekje, dan eet het wel', hoor je STANDBEELD - Prins Bem- hard heeft in Kaapstad het standbeeld van Maria van Rie- beeck, de echtgenote van Jan van Riebeeck, die in 1652 de Kaap stichtte, onthuld. Het beeld is een geschenk van het Nederlandse aan het Zuid-Afrikaanse volk. De prins sprak de hoop uit dat het standbeeld de Zuid-Afrikanen zal herinneren aan de vriend schap tussen de twee landen. BRAND - Een beschuitfabriek in Vlaardingen is in vlammen opgegaan. De brand ontstond in de omgeving van de oven. Omdat de deuren van de fa briek open stonden en er vff brandbaar materiaal a was, greep het vuur s zich heen. De brandweer ka niet voorkomen dat de fi volledig in de as werd g OOGST - De achterstand in? aardappeloogst begint v rustende vormen aan te a men. In landbouwkringen men uitermate bezorgd o de situatie, die voorname! aan de slechte weersomstandi heden van de laatste maande te wijten is. In belangrijke pi» ductiegebieden is vijftig tot ventig van aardappels nognif gerooid. foto Ingrid van Beek/GPD dan. En ouders van kinderen die sondevoeding krijgen, voe len zich nogal eens bekeken. Ik weet nog wel dat we Irene een keer in Scheveningen sondevoe ding gaven. We leken wel een kermisattractie. „Wij adviseren ook om te blij ven zeuren bij de arts. Die moet je op een gegeven moment kun nen doorverwijzen naar een be handelaar die wel wat kan bete kenen. Die behandelplekken zijn er. Zorgcentrum de Winckelsteegh in Nijmegen bij voorbeeld. Het Rotterdamse Revalidatiecentrum Rijndam heeft een Eet Advies Team. Wel zijn er veel te weinig plekken, want dit is een groeiend pro bleem." Nee-eten! telt 130 le den, maar Marjan vermoedt dat een veelvoud van dat aantal hulp zou kunnen gebruiken bij een niet-etend kind. Het aantal kinderen dat een start maakt met sondevoeding neemt toe. Door de voortschrijdende me dische techniek blijven bij voorbeeld vroeggeborenen en baby's met aangeboren afwij kingen veel vaker dan vroeger in leven. GPD Info: www.nee-eten.nl 026-3890283. of Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax. (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax; (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Auteursrechten voorbehouden J Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Deow aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt v°0"™ (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten W ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9ese'!£ 't de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi|: i, Postbus 31, 4460 AA Goes, Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslsji per maand* 19,95 per kwartaal: 58,00 per jaar: €222.50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorha einde van de betaalperiode. PZC, t.a v, lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag; 1,25 zaterdag 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgaw®'- overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgf' - >r het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go» Behoort tot WSGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4