Oranjeklanten balen van kauwend elftal Bonden moeten zien te oogsten PZC Boer mag van het CDA meer ruimte krijgen Moeders vestigen record borstvoeding geven Opnieuw verdachte terrorisme opgepakt Gedrag voetballers tijdens volkslied wekt wrevel Kamer wil korten op loon slecht presterende NS-top Drie jongens omgekomen bij scooterongeluk Rijk schenkt Irak Baileybruggen Ahold doet Spaanse winkels weg Toneelstuk Kameleon in de maak Man richt wapen op bestuurders Pathé laat blindegeleidehonden toe De verplichte elektronische aangifte voor ondernemers. maandag 4 oktober 2004 Hnnr Henk van Ingen EDE - De spelers van het natio nale voetbalelftal tonen te weinig respect voor het Wilhel mus tijdens het spelen van het Volkslied. Het Tweede-Kamer lid Oplaat (WD) maande de Bond van Oranjeverenigingen zaterdag de KNVB op 'kauw gum kauwende' voetballers aan ie spreken. Oplaat deed dat op het jaarlijk se congres van de Bond van Oranjeverenigingen in Ede. „Ik vind het van geen respect getui gen als slechts een aantal spe lers het volkslied meezingt, ter wijl de rest al kauwgom kau wend op het veld staat", aldus He liberaal. De nieuwe voorzitter van de 'bond, burgemeester M. Zonne- Ivylle van Leiderdorp, zei wel wat in de oproep van Oplaat te -zien. lOplaat liét zich ook kritisch uit over de manier waarop het Ne derlandse volk omgaat met het {oranjegevoel tijdens voetbalwed strijden. Volgens het Kamerlid jleeft dat alleen maar op het mo- Iment dat het goed gaat. „Het is we winnen, maar zij verliezen", Izei Oplaat. Peiler De oranjebond wil onder het cre do 'Oranje is meer' mensen er van overtuigen dat de mo narchie en de Oranjes meer zijn dan Koninginnedag of je in het oranje steken voor een sport evenement. „Oranje is een belangrijke peiler onder het bouwwerk dat Nederland heet en een onschatbaar onderdeel wan onze cultuurhistorie. In de- [ze tijd van vervlakking en een- wormigheid geeft cultuurhisto rie kleur en inspiratie aan onze lodemesamenleving", zei Zon- ïevylle. iie boodschap moet worden itgedragen door de leden van ZEEWOLDE - Drie jongens hebben in de nacht van zater dag op zondag in Zeewolde het leven verloren bij een scooteron geluk. In Waverveen kwam een vrouw om het leven bij een bot- Het ongeval in Zeewolde gebeur- de op het fietspad van de Zee- 5 wolderdijk. Daar kwamen twee (jongens uit Harderwijk van 15 en 16 jaar op een scooter fron- taal in botsing met een tegenlig ger. Deze scooter werd bestuurd door een 17-jarige jongen uit 'i Zeewolde. De drie overleden ter plekke. Een frontale aanrijding in Wa- verveen (Ut.) kostte zaterdag ochtend het leven van een 60-ja- nge vrouw uit die plaats. Zij fietste over de Botsholsedwars- weg, toen een 22-jarige automo bilist uit Warschau haar te laat opmerkte. De vrouw overleed ter plaatse. De Pool reed door, maar de politie hield hem later aan. ANP alle Oranjeverenigingen. Ook benadert de bond alle instel lingen en bedrijven die 'iets' met de monarchie hebben of koninklijk in hun naam voeren om samen na te denken over hoe dit meer vorm te geven. „We willen in ieder geval actief in discussie met mensen die twijfelen of anders erover den ken." Zonnevylle ontkent dat er spra ke is van een promotiecampag ne om het geschonden blazoen van koninklijke huis, door affai res rond Mabel en de vader van Maxima, weer op te poetsen. „Ie dereen heeft kunnen lezen en zien wat er is gebeurd. De bevol king is oud en wijs genoeg om zelf conclusies te trekken. Maar toegegeven, dit soort zaken prik kelt je wel om een stapje extra te zetten." GPD door Annet van Eenennaam DEN HAAG - Als topmanagers van de Nederlandse Spoorwe gen slecht presteren, moeten ze gekort kunnen worden op hun salaris. Dat zegt een meerder heid van de Tweede Kamer van CDA. PvdA en VVD. De Kamer is erg ontevreden over de prestatieafspraken die staatssecretaris Schultz van Haegen (Verkeer) onlangs maak te met de NS. De Kamer gaat morgen met de staatssecretaris in debat. Vol gens de Kamerleden verdienen de drie topmanagers van de NS circa een half miljoen euro per jaar. Dat is ongeveer vier keer zoveel als wat premier Balkenen de krijgt. Leden van de NS-top incasseren bovendien bonussen bij goed functioneren. „Dan mag", vindt PvdA-Kamerlid Dijksma, „er ook best wat af als ze hun af spraken niet nakomen." Volgens de Tweede Kamer moet staatssecretaris Schultz van Haegen er verder voor zorgen dat consumentenorganisaties meer te zeggen krijgen bij het be palen van de koers van de spoor wegen. ANP WIJHE - Veertig moeders en 42 kinderen hebben zaterdag in een kinderspeelzaal in het Overijsselse Wijhe het Nederlands record borstvoeding geven gevestigd. Van af half een in de middag gaven de veertig moeders een kwartier lang onder toe ziend oog van een notaris tegelijkertijd de borst aan hun kinderen. Het evenement was bedoeld om het belang van borstvoeding te onderstrepen. foto Robin Utrecht/ANP De Nederlandse vakbewe ging beleefde zaterdag een mooie dag. De opkomst bij de demonstratie tegen het regeringsbeleid was groot. Het is de vraag of de vreug de van lange duur zal zijn, want wat schiet je ermee op wanneer de politieke par tijen en de werkgevers niets doen met het protest? door James McGoniqal DEN HAAG - Doekle Terpstra, Ad Verhoeven en Lodewijk de Waal haalden zaterdag opge lucht adem. De inspanningen van de afgelopen weken waren succesvol geweest. Ruim 200 dui zend mensen op het Museum plein, Amsterdam bijna ver stopt, het treinverkeer ontre geld. Als dat geen uiting is van de kracht van de vakbonden om jong en oud te mobiliseren De andere kant van de zaak is dat WD-leider Jozias van Aart- sen meteen riep dat de motieven voor de demonstratie mislei dend waren geweest en dat CDA-kamerlid Gerda Verburg er op wees dat 'dus' minder dan een vijfde van de meer dan een miljoen vakbondsleden de moei te had genomen naar Amster dam te komen. Nagenietend moeten de voor mannen van de vakbeweging zich nu afvragen: hoe gaan we dit verzilveren? De politiek zet zich meteen schrap, de werkge vers zeggen geen boodschap te hebben aan verzet tegen politie ke maatregelen. Hoe nu verder? De eerste mogelijkheid is: de po litiek blijven bestoken. In de al gemene beschouwingen sprak de regering vorige week samen met de coalitiepartijen in de Tweede Kamer het beleid af waartegen massaal is gedemon streerd. Maar het spel is nog niet afgelo pen. De komende weken en maanden moeten afzonderlijke begrotingen en wetsvoorstellen worden behandeld. Kamerleden zijn in zulke deel-debatten wel licht meer vatbaar voor tegenar gumenten dan bij een algemene beoordeling van het kabinetsbe leid. De tweede mogelijkheid is pro beren het werkgeversfront te splijten. Dat steunt de hervor- analyse mingsagenda van het kabinet, maar tot hoever? Zowel binnen de organisaties van grote bedrij ven (VNO-NCW) als die van klei nere (MKB Nederland) bestaan bezwaren tegen onderdelen van het kabinetsbeleid. Als ook van uit deze hoek gemor ontstaat, hebben de vakbonden een onver wachte medestander. Ten slotte zijn er de onderhande lingen over de CAO's. De vakbe weging wil repareren wat de re gering 'afpakt'. Werkgevers zeg gen niet te willen meedoen aan politieke spelletjes: overheidsbe leid kun je niet corrigeren in ar beidsovereenkomsten De werkgevers hebben gelijk. Maar CAO-onderhandelingen worden niet gevoerd in een va cuüm. De overheid schept een kader en daarbinnen gaan de partijen aan de slag. In het verle den hebben werkgevers de over heid ook wel eens gevraagd pre mies en belastingen te matigen, opdat zij de vakbonden slagvaar diger tegemoet konden treden als het ging om koopkrachtbe- houd. De vakbeweging heeft na dit weekeinde niet zozeer extra veel zin in stakingen en andere ac ties in bedrijven, maar het zelf bewustzijn is wel veel groter. De werkgevers hebben er hele maal geen zin in, maar zien zich gedwongen kabinetsmaatrege len te verdedigen met een be roep op het belang van winstge vendheid en werkgelegenheid in VLISSINGEN - Vanuit de haven van Vlissingen-Oost is gisteren 1800 ton aan Baileybrug en bijbehorend materi aal verscheept naar Irak. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft deze demontabele bruggen uit de Twee de Wereldoorlog geschonken aan de Iraakse bevolking. Het materiaal lag al tientallen jaren opgeslagen in zeecon tainers in Rilland. Er kunnen enkele honderden meters brug van worden gemaakt. De Baileybruggen zullen bij de Iraakse stad Basra wor den gebruikt ter vervanging van vernielde infrastructuur. ZAANDAM - Ahold verkoopt zijn Spaanse winkelketens aan investeringsmaatschappij Permira. De transactie brengt waarschijnlijk ongeveer 685 miljoen euro op. Dat heeft het supermarktconcern gisteren laten weten. Ahold bezit bijna zeshonderd winkels op het Spaanse vas teland en de Canarische eilanden. In 2003 behaalden de ketens een omzet van ongeveer 2 miljard euro. Het super marktbedrijf maakte in november vorig jaar al bekend af te willen van de winkels. ANP LEEUWARDEN - Na twee films komt er nu ook een thea terversie van de Kameleon-boeken van schrijver Hotze de Roos. Eind oktober gaat De Kameleon ontvoerd in premiè re. Alle actiescènes zijn van tevoren gefilmd en worden tij dens het toneelstuk op een doek op het podium getoond. Dat maakte regisseur Steven de Jong zaterdag bekend. De filmmaker prolongeert in het toneelstuk zijn filmrol als vader Klinkhamer. Actrice Babette van Veen vult de rol van moeder in. Ook de filmtweeling Koen en Jos van der Donk, die de broers Hielke en Sietse spelen, doen mee aan de theatervertelling. Andere filmacteurs als Rense Westra (veldwachter Zwart) en Maarten Spanjer (Ger- ben) geven eveneens acte de presence. ANP EDE - De politie van Ede heeft zaterdagmorgen rond kwart over tien een 30-jarige man uit Zeist langs de snel weg A12 (Arnhem-Utrecht) aangehouden die een vuist vuurwapen richtte op passerende automobilisten. Na de aanhouding bleek dat het om een niet van echt te onder scheiden imitatiewapen ging. Dè man stond bij de afslag naar de A30 (Ede - Barneveld) tussen Ede en Veenendaal. Geschrokken automobilisten belden de politie. De auto van de Zeistenaar stond een heel eind terug langs de snelweg. Met deze auto was de man vermoedelijk eerder op de dag in Arnhem betrokken bij een aanrijding, waarna hij is doorgereden. ANP GRONINGEN - Bioscoopexploitant Pathé laat toch blind engeleidehonden toe in zijn theaters. Het bedrijf past de bezoekers voorwaarden aan, zodat het mogelijk wordt voor slechtzienden om met hun hond naar de film te gaan. Dat zei zaterdag woordvoerder N. Vertommen. Pathé heeft dat besloten nadat een slechtziende Groning se vrouw in juni protesteerde bij het Meldpunt Discrimi natie toen ze met haar hond niet binnen mocht. ANP de bedrijven. Het kabinet zou als arbiter kunnen optreden in de strijd, bijvoorbeeld door een initiatief via de Sociaal Econo mische Raad. Het gevecht dwingt marktpartijen tot nog toe echter slechts in klassieke posities (arbeid tegen kapitaal). Zonder pohtieke tussenkomst gaan de vakbonden dus probe ren hun demonstratiesucces te verzilveren in afspraken met werkgevers - met of zonder strijd. Dat zal de Nederlandse economie in ieder geval schade berokkenen. Voor alle partijen geldt helaas: wie niet wil polderen, moet maar voelen. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De nationale re cherche heeft zaterdagavond op nieuw een man aangehouden die wordt verdacht van betrok kenheid bij terroristische activi teiten. Ook deze arrestatie, verricht door een arrestatieteam, vond plaats in Utrecht, evenals de aanhouding van vorige week zondag. De dertigjarige man is aange houden voor nader verhoor over het vervoer en bezit van explo sieven, aldus een woordvoerder van het landelijk parket gister avond. De officier van justitie zal deze week beslissen of de verdachte wordt voorgeleid aan de rech- ter-commissaris Over de nationaliteit van de ver dachte doet het parket geen uit spraken. De man is geen inwo ner van Utrecht. In het zelfde onderzoek naar ter roristische activiteiten heeft de rechter-commissaris in Rotter dam vrijdag een 37-jarige ver dachte voor tien dagen in bewa ring gesteld. Gezin Deze man werd vorige week zon dag gearresteerd in Utrecht, op het moment dat de recherche in de Bucheliusstraat, ook in Utrecht, een inval deed in een woning van een Marokkaans ge zin. De recherche vond toen geen ex plosieven, noch in de woning van het gezin, noch in die van de 37-jarige verdachte. Ook hij wordt verdacht van ver voer of bezit van explosieven. ANP (Advertentie) PAS op 1 VQLWC^SS'E.NJ MANN&7^E- \N PRE-IG HOU O/AJ <S door Peet Vogels DEN HAAG - Het platteland dreigt te bezwijken onder de re gels. Boeren en andere onderne mers krijgen met zoveel beper kende maatregelen op het ge bied van natuur en milieu te ma ken dat er van een vitaal en leef baar platteland straks geen spra ke meer is. Het CDA wil daarom dat de regio's meer vrijheid krij gen het gebied in te richten. De Tweede Kamer debatteert vandaag met minister Veerman (Landbouw) over de nota Vitaal Platteland. Naast agrarische be drijven moet er volgens het kabi net ruimte zijn voor de natuur en de recreërende burger. Om het karakter van het platteland te bewaren wil Veerman 20 Na tionale Landschappen instellen. Ook de natuur moet volop ruim te krijgen. Het CDA vindt dat het wel een onsje minder kan. „Boeren en andere ondernemers hebben te maken met beperkingen als ze bij een natuurgebied zitten. Maar ze hebben ook te maken met milieumaatregelen op het gebied van water, de flora- en faunawet en bijvoorbeeld de vo gel- en habitatrichtlijn. Dat al les maakt het erg moeilijk om nog een bedrijf uit te oefenen", zegt Kamerlid Annie Schreijer Pierik. De regels zijn ook vaak tegenstrijdig. „Minister Dekker van Volkshuisvesting zegt dat gemeenten mogen bouwen voor de eigen bevolking. Veerman wil echter niet dat er woning bouw komt in de nieuwe Natio nale Landschappen. Dus kun nen de dorpen die daar liggen weer niet uitbreiden", aldus Schreijer Pierik. „Laat de re gio's meer zelf bepalen. De loka le overheden moeten zelf aange ven waar gebouwd mag worden, waar natuurgebieden moeten ko men en waar bedrijvigheid plaats kan vinden. Het Rijk moet meer vertrouwen hebben in de lokale besturen." Het CDA vindt dat minister Veerman te hard van stapel loopt met het aanwijzen van na tuurgebieden. „We hebben in 1990 afgesproken om 75 dui zend hectare nieuwe natuur aan te leggen in Nederland. De jaren daarna zijn die ambities steeds verder opgeschroefd. Wij willen weer terug naar de 75 duizend extra hectares." GPD Bereid u er nu al op voor. Vanaf 1 januari 2005 bent u als ondernemer verplicht de aangiften inkomsten-, vennootschaps- en omzetbe lasting en de opgaaf ICL (intracommunautaire leverin gen) elektronisch te doen. Het is belangrijk dat u zich daar nu al op voorbereidt. Bepaal bijvoorbeeld hoe u aangifte gaat doen: via de internetsite van de Belastingdienst via uw administratiesoftware of via uw accountant of belastingadviseur. Kijk voor meer infor matie op www.belastingdienst.nl/zakeliik. Belastingdienst Leuker kunnen we 'I niet maken. Wel makkelijker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3