ractie tegen verkoop van grond PZC Appels en peren vergelijken Dorpshuis is zo lek als een mandje mmm Vlaams water voor Zeeland 11 BR vindt afstaan stuk groen in Yerseke aan kerk in strijd met beleid Schuurfeest Kuitaart lerfstwandeling agenda ESTËE LAUDER LaBan Hospice mist nog kwart miljoen Weer hinder op Deltaweg Titel voor Zeeuwse Koorschool Auto's vernield in Goes De Vries langer burgemeester Ambiance trekker van taptoe Oud-Vossemeer maandag 4 oktober 2004 nnrMieke van der Jaqt ERSEKE - De fractie van Be- roners Belangen Reimerswaal }BR) wil zich niet neerleggen ij een eventueel besluit om een uk grond aan de Dahlialaan in èrseke te verkopen aan de erk om er een pastorie te bou- en. Afgelopen week staakten stemmen in de gemeenteraad ui Reimerswaal bij een voor- el om het stuk grond van de rod te doen. ij de vergadering ontbrak een GP-raadslid. De volgende keer blTAART - De Stichting tond de kleine Vogel houdt za- erdag 16 oktober een groot in Kuitaart. be locatie, een schuur aan de Ca- lelijneweg, krijgt de uitstra- jng van een discotheek. Vorig bar trok de eerste editie van het Vuurfeest flink wat publiek, e organisatie zorgt op een na- jgelegen weiland voor voldoen- parkeergelegenheid. Drive-in- ow Pico Bello draait de mu- iek eirer is een optreden van de elgische zangeres Sabrina. De tichting Rond de Kleine Vogel jrokkelt met het schuurfeest eldbij elkaar voor de leefbaar- leid in de kernen Kuitaart en amswaarde. 'an de opbrengst van het eerste phuurfeest in Kuitaart heeft de ■èche in Lamswaarde 250 euro tegen voor de aanschaf van leelgoed. URGH-HAAMSTEDE - Voor e laatste maal dit jaar, op zon- jag 10 oktober, organiseert taatsbosbeheer een excursie jor het slotbos en de Zeepedui- m in Burgh-Haamstede. De rfstwandeling begint om uur voor de poorten van at Haamstede. Aanmelden aoraf bij de VW. 3RE - Dorpshuis, 13.15 u ïk; 13.30 uur: Sociëteit; Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 ^50 aa goes .'Tel: 0113-315670 Tax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) '"grid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen RobPaardekam Koen de Vries (sport) tormen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 T AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET jww.pzc.nl h-mail: web@pzc.nl dat de raad compleet is wordt opnieuw over het voorstel ge stemd. Volgens de BBR is het hele voor stel echter in strijd met het zelf vastgestelde beleid van de ge meente. In een verordening heeft de raad vastgelegd dat slechts in uitzonderlijke geval len wordt afgeweken van het be leid om binnen bestaande be stemmingsplannen snippers groen op te offeren aan bebou wing. Voor zorgverleners in de eerste lijn zou dat, onder bepaal de voorwaarden, wel kunnen, maar daar blijft het bij. De helft van de raad vindt het bovendien niet nodig dat een do minee vlak naast de kerk woont. Hij kan in een nieuwe buurt gaan wonen of een bestaande woning kopen in de buurt van de kerk. De BBR valt vooral over de hou ding van het college. Dat hield de afgelopen jaren in dergelijke gevallen de poot stijf en beriep zich telkens op de verordening. Nu kwam het zelf met een strij dig voorstel. Het voorstel werd bovendien niet noemenswaardig door het college verdedigd, maar moest het hebben van de inspraakreactie van een lid van de kerkeraad. Overigens sprak ook een tegenstander in, na mens de hele buurt. Uit het verhaal van de kerk viel bovendien op te maken dat het college een deel van het trap veldje aan de Dahlialaan zelf aan de kerk heeft aangeboden. Ondanks vragen vanuit de raad, werd niet duidelijk hoe de vork in de steel stak. De fractie van BBR heeft daarom schriftelijke vragen over de kwestie gesteld. De BBR wil weten hoe vaak in de afgelopen vijftien jaar verzoe ken zijn geweest om op het trap veldje in de Dahliastraat te bou wen, door wie en wat de gemeen te daarmee gedaan heeft. Ook verwacht de fractie nog meer problemen met parkeren in de Marijkelaan, als het plan doorgaat. Het is daar volgens de BBR al dusdanig problematisch, dat een parkeerverbod aan bei de zijden geen overbodige luxe is. De BBR vindt dat het college al le eventuele procedures rond de bouw van een pastorie moet stopzetten. Duidelijk moet bo vendien worden of een dergelijk besluit voor de Bestuursrechter wel stand kan houden. De BBR is ervan overtuigd van niet. }STREEKACTIVITEITEN IERGEN OP ZOOM - Vóór het stad- uis aan de Grote Markt, 19.30 uur: ladswandeling onder leiding van een te IANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: miorensoos; IEINKENSZAND - Achter de Her- Wmde kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjas- n, tAPELLE De Vroone, 09.00 uur: Schil- (Sdub; 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 irSociëteit; 14.30 uur: Gymnastiek; port Complex Groenewoud, 16.45 7,45 uur: Bewegen voor carapatiën- n; IRUININGEN Ons Dorpshuis, .00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 930 uur. schaakclub "de Zwarte Da- Gym- HNT-PHILIPSLAND Rozenboom, re- al, 11.00-12.00 uur: Spreekuur a wethouder Velthuis; Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: otesiertuin geopend voor publiek, MELOINGE De Wemel. ■00-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten 'biljarten; 14.00 uur: Koersbal; IRSEKE - Het Trefpunt. 13.00-17.00 In8iljarten. Deskundigen beoordelen onbekendere fruitrassen in het fruitteeltmuseum door Mieke van der Jagt KAPELLE - Grote groepen schuifelen door de boomgaard. Ze hangen aan de lippen van de gidsen, die hen alles kun nen vertellen over de fruitteelt en dat ook met kennelijk plezier doen. Straks gaan de mensen naar binnen, waar een andere groep dan hopelijk plaats heeft gemaakt aan de cafétafeltjes, waar de koffie met de appeltaart wordt geser veerd. In alle ruimten is het druk. Het Fruitteeltmuseum in Kapelle krijgt nooit zoveel volk binnen als wanneer de oude-rassen-dag wordt gehouden. Het is ook de mooiste tijd van het jaar om het museum te bezoeken. In de boom gaard rondom het gebouw hangen de prachtigste appels en peren, de bomen vaak in schitterende modellen gedwon gen: precies een middeleeuws plaatje, waarop de appels ook altijd zo regelma tig en netjes in de bomen hangen. De vrijwilligers van het Fruitteeltmu seum hebben binnen een proeverij in el kaar gezet, waarbij je van verschillende bordjes populaire appelrassen kunt proeven. Er ligt een nieuw biologisch gekweekt appeltje naast, dat nog geen naam heeft. Bezoekers mogen opschrij ven wat ze ervan vinden, maar niemand vult een naam in. Zelf proberen Het is gezellig in het hele museum maar het leukste is het toch weer achterin, waar de rassen gedetermineerd worden. Achter de tafel zitten vier deskundigen, bij wie je met je appel of peer terecht kunt. Maar je mag het ook eerst zelf pro beren. Op de tafels staan mandjes met appels en peren van oude rassen ter ver gelijking voor wat de mensen zelf mee brengen. Het meeste fruit dat er ligt is echter in optima forma en wat de mees ten meebrengen meestal juist niet. Een man kan tussen de oude rassen niets vinden dat op het kleine, scheve peertje lijkt wat hij heeft meegenomen. „Is het een stoofpeer?", wil hij weten. De deskundige denkt van niet. „Wat doe je ermee?",is de vraag. „Ach, het is al een oude boom, we laten ze hangen voor vogels. Die kleine dingen zijn haast niet te schillen." De deskundige schudt eens met z'n hoofd. Hij heeft er een partje van geproefd en ontdekte de geweldig friszoete smaak van de maag denpeer, een hele ouderwetse handpeer, die de vogels ongetwijfeld met smaak hebben opgegeten. foto Willem Mieras „Je zou ze moeten dunnen, dan worden de peren veel groter en dan kun je er veel plezier van hebben. De maagden peer kun je niet lang bewaren, dus voor de vogels zal er best wat overschieten." De deskundigen weten het ook niet al tijd meteen. Een blonde vrouw komt met een even blonde peer aanzetten. Hij heeft het model van een appel. De ene deskundige snijdt er een partje uit en proeft een brederode, maar de ander identifceert hem meteen als een nashi- peer, een Japanse soort die het in Neder land ook heel goed doet. Interactiviteit is een toverwoord in de museumwereld van de laatste jaren. In Kapelle merk je dat dat werkt, ook als het op een ouderwetse manier gebeurt met schilmesjes en gestencilde velletjes. Waar ze in sommige musea veel geld aan uitgeven om de beleving compleet te maken, krijg je er in Kapelle gratis bij: de heerlijke, ouderwetse geur van appels op zolder. door Sanne Schelfaut ANNA JACOBAPOLDER - Op een gevelsteen staat 'Gereno veerd: 1987'. Sindsdien is er geen nieuwe steen bijgekomen in de muren van dorpshuis 'Ons Dorpshuis' iu Anna Jacobapol- der. En dat is te zien. Rotte kozijnen, lekke goten, be schimmelde binnenmuren, ka potte zonneschermen. De lijst van mankementen is lang. En dat is volgens beheerster Esther van de Reest al jaren zo. „Meer dan tien jaar vragen wij de ge meente Tholen al om achterstal lig onderhoud aan het dorpshuis aan te pakken. Nooit met enig resultaat. Tot. nu. De tekeningen voor de verbouwing en gedeelte lijke sloop zijn af. Ik kan het bijna niet geloven, maar de ope ratie gaat dan toch beginnen", aldus Esther. Ze zegt het op enigszins cynische toon. Niet zo vreemd als we een rondje door het dorpshuis lopen. In de keu- (Adverlentie) PARFUMERIE- Ticfpuni der wereldmerken MIDDELBURG ken vallen de tegeltjes inmid dels letterlijk van de muur en als het regent, kunnen Esther en haar man standaard uitrukken met grote dweilen. De buiten kant van het uit 1954 daterende gebouw ziet er zo mogelijk nog beroerder uit. De houten kozij nen zijn zo rot als een mispel, het zonnescherm hangt op half zeven, de goten vallen van ellen de bijna naar beneden. „En dan te bedenken dat dit dorpshuis een gift was aan de inwoners van Anna Jacobapolder. Uit een speciaal fonds dat vlak na de Watersnoodramp is ingesteld, is dit gebouw betaald. De inwo- ners zijn daar nog steeds trots op, we hebben verder ook niks. Je kunt hier nog geen postzegel krijgen. Alleen Ons Dorpshuis en de school, that's it. Daarom gaat het ons zo aan het hart dat er al die jaren niks is gebeurd. Ik heb de gemeente op een gegeven moment een ultimatum gesteld. Deze winter moesten de werk zaamheden beginnen, anders had ik op 1 januari 2005 de sleu tel ingeleverd." In de grote zaal zijn de kleuters aan het gymmen. Juf Barbara heeft een kinderwa gen vol hoepels en touwen mee genomen om haar leerlingen te laten spelen. „Vroeger was hier ook de kleuterschool gehuisvest. Daarom is het dorpshuis zo groot. Nu gymmen ze hier alleen fjL 1-- Het dorpshuis in Anna Jacobapolder is sinds 1987 niet aangepakt. foto Wim van Vossen nog maar. Het is dan ook niet gek dat een deel van het dorps huis tegen de vlakte gaat. We hebben niet alle ruimte nodig", aldus de beheerster. De muur die de grote zaal van de foyer en de keuken scheidt, wordt straks een vouwwand. Dan hoeft Esther vanuit de keu ken niet meer helemaal om te lo pen met drinken en eten. Gevolg is wel dat het podium moet wor den weggehaald. Dat zal door sommigen wel jammer worden gevonden maar we hebben een oplossing bedacht." De gemeente Tholen gaat name lijk een mobiel podium aan schaffen, op aanvraag te gebrui ken. Een groot deel van het pand wordt dus gesloopt, toch ver wacht Esther niet dat de men sen er straks tijdens verjaarda gen, begrafenissen of andere bij eenkomsten te krap zitten. „Nee, we houden genoeg ruimte over. We zitten nu echt ruim in ons jasje." De beheerster verwacht dat het dorpshuis ook van een nieuwe inventaris wordt voorzien. „Ik heb voornamelijk afdanker tjes zoals tafels en stoelen van andere dorpshuizen. Daarnaast zijn de koelkasten in de keuken voornamelijk mijn eigen in breng. Ooit kon ik een koelkast voor 75 gulden overnemen. De gemeente betaalde precies de helft, de andere 37,50 kon ik zelf betalen." Wat Esther nog steeds niet snapt, is dat het allemaal zolang heeft geduurd. „De Vossenkuil wordt geheel vernieuwd, toen het dak van de Wellevaete kapot was, kon het meteen worden gerepareerd. En bij ons kon er niks, terwijl ons dorpshuis percentueel gezien het meest wordt gebruikt bin nen de gemeente Tholen." De gemeente geeft dinsdag 19 oktober een informatieavond over de renovatie- en sloopplan- nen. Uiteraard in Ons Dorps huis. Het begint om 19.30 uur en is bedoeld voor alle bewoners. De kosten van het herstel bedra gen maximaal 175.000 euro. Een woordvoerder van de ge meente hoopt dat het werk dit jaar nog kan beginnen. ZIERIKZEE - De Stichting Hospice Schouwen-Duive- land is nog op zoek naar een kwart miljoen euro om de bouw van een 'bijna-thuis-huis' in Zierikzee mogelijk te maken. Tot dusver is 750.000 euro ingezameld aan giften en donaties. Door de lange aanloop naar de bouw van het hospice zijn de kosten tussentijds gestegen, zo wordt ver meld in de nieuwsbrief van de stichting. Op dringend aan raden van het Zorgkantoor Zeeland is besloten dat het hospice een extra wooneenheid krijgt, waarmee het totaal op vier komt. De Schouwse zorgkoepel Allévo heeft toege zegd 300.000 euro in het project te willen steken. Voor waarde is wel dat de betrokkenheid van Allévo als zorg- verlenende instelling bij het hospice in Zierikzee goed wordt geregeld. Daarover zijn 'constructieve gesprekken' gaande, meldt de stichting. WILHELMINADORP - Omdat het onderhoud aan de Del taweg wat meer tijd vergt dan aanvankelijk werd ge pland, wordt vanavond en vannacht het verkeer opnieuw over de parallelweg geleid met verkeerslichten. Tussen 20.00 uur vanavond en 6.00 uur morgenochtend, moet het verkeer tussen Zierikzee en Goes telkens even op z'n beurt wachten. GOES - De Zeeuwse Koorschool in Goes mag zich voor taan sieren met de titel Koor van de Europese Unie. F. de Munck, voorzitter van Pueri Cantores, de wereldorganisa tie van jongens- en jongerenkoren, heeft de Koorschool de bij die onderscheiding behorende oorkonde overhan digd tijdens het laatste concert van stichter Evert Heij- blok. De Koorschool schaart zich met de titel in een rij van beroemde koren. GOES - Zeven autobezitters zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in Goes het slachtoffer geworden van vanda len. Van vier auto's in de Ravelijn de Groene Jager en drie in de Middelburgsestraat werden de buitenspiegels be schadigd. Het totale schadebedrag loopt in de duizenden MIDDELHARNIS - G. de Vries-Hommes (PvdA) blijft voorlopig burgemeester van Middelhamis. De ambtster mijn van de voormalig Zeeuws-gedeputeerde loopt 1 ja nuari 2005 af. Ze heeft te kennen gegeven haar functie in de Flakkeese centrumgemeente te willen verlengen. Eer der dit jaar heeft het seniorenconvent uit de gemeente raad een functioneringsgesprek met de burgemeester ge voerd. Ook een speciaal ingestelde vertrouwenscommis sie, gebruikelijk in deze procedure, heeft afgetast of Mid delhamis en De Vries na zes jaar nog steeds bij elkaar pas sen. In beide gevallen is geconcludeerd dat er geen aanlei ding is de minister van Binnenlandse Zaken en de com missaris van de koningin aan te bevelen naar een andere kandidaat op zoek te gaan. De verwachting is dat de ge meenteraad dat advies in haar vergadering van 7 oktober overneemt. door Cees Maas TERNEUZEN - De Antwerpse WaterWerken (AWW) levert van af 2006 drinkwater en industrie water aan Zeeland. Het water bedrijf Evides heeft hierover een contract gesloten met AWW. Er wordt een nieuwe pijpleiding aangelegd van bijna vier kilome ter vanuit Vlaanderen tot aan de Nederlandse grens. Zaterdag heeft schepen Luc Bungeneers, tevens voorzitter van de AWW, dit meegedeeld aan de gemeente raad van Antwerpen. „Het is de eerste keer dat de AWW een contract met een bui tenlandse partner afsluit. En het past in onze nieuwe strate gie. AWW wil niet meer alleen een drinkwaterspecialist zijn, maar een integraal waterspecia list," aldus Bungeneers. Het contract komt de AWW als geroepen omdat het particulier drinkwatergebruik in Antwer pen sterk daalt. De levering aan Zeeland is hiervoor een compen satie. AWW en Evides zijn over eengekomen dat het Vlaamse water zal voldoen aan de Neder landse kwaliteitseisen. Evides, ontstaan in 2004 uit een fusie tussen Delta Waterbedrijf en Waterbedrijf Europoort, levert in Zuid-Holland en zuidwest Ne derland drinkwater aan 1 mil joen huishoudens. Evides is nu één van de grootste drinkwater bedrijven van Nederland. 45 Procent van de totale wateraf- zet bestaat uit water dat ge bruikt wordt door de industrie. België is voor Zeeland een nieu we winplaats als het om drink water gaat. De import van drink water uit andere provincies is al jaren aan de gang. Zo wint Zee land volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) 44 procent van zijn water in Noord-Brabant en 9 procent uit Zuid-Holland. Zeeland expor teert echter wel drinkwater naar België. In 2002 was dat vol gens het CBS nog 3 miljoen ku bieke meter. De markt voor in dustriewater, of proceswater, is de afgelopen jaren in Zeeland steeds belangrijker geworden. Industriewater is van een ande re kwaliteit dan drinkwater en het wordt vooral gebruikt voor koeling en stoomproductie in fa brieken. Een kleiner deel van het proceswater wordt afgezet als landbouwwater. door Ben van den Aarssen OUD-VOSSEMEER - Uitbun dig. Ingetogen. Professioneel. In tiem. Dat waren enkele van de kwalificaties die Hans Vroegop als vormgever van de taptoe van OVM zaterdagavond na afloop in dorpshuis De Vossenkuil be zigde. De 25e taptoe zat erop en was vooral weer een feestelijk gebeu ren, waar zo'n 1300 muzieklief hebbers op af kwamen. Eens te meer bleek het dorps plein aan de Raadhuisstraat de perfecte plek voor het evene ment. De sfeervolle belichting van de kerk en de fraaie gevels aan de andere kant van het plein, zorgden voor een ambian ce waarin ook landelijke toppers graag acte de présence geven. Voor de jubileumeditie had OVM de show- en drumfanfare IJselband uit Rheden uitgeno digd, alsmede de uit Delft afkom stige drumfanfare Drumguards. Begonnen werd met een geza menlijke rondgang van de drie muziekgezelschappen door het dorp. Aansluitend volgden de op tredens op het dorpsplein. Drumfanfare Drumguards bracht een Brits getinte show met interpretaties van het werk van Phil Collins. De IJselband koos voor een med ley van muziek uit de jaren zes tig, zeventig en tachtig. OVM zelf bracht een medley met Ab- ba-melodieën. Het evenement werd bewust sober gehouden, vanwege de recente sterfgeval len van erelid Jan Hommel en ex-bassist Piet van Driel. De toekomst voor de taptoe is on zeker. Volgend jaar is dorpshuis De Vossenkuil vanwege nieuw bouw niet beschikbaar. Het dorpshuis is een belangrijke fac tor voor de taptoe als ontmoe tingsplaats voor de bands.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27