Minister komt bonden tegemoet ETA-top achter de tralies PZC Minister De Geus met lijfwachten over straat Duitsers betalen mee aan monument Putten lo° Opkomst demonstratie maakt indruk op politiek Den Haag Dorp laat bier uit fontein stromen Hirsi Ali pleit voor verbod op besnijdenis van jongetjes 15 en 24 Respect geëist voor Wilhelmus Iedere maaltijd is een gevecht Marokkaans voetbalteam in Goes 4 K wmmm mKÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊmmmÊmtÊÊmmÊÊÊm 19° Warm Veel bewolking en in de loop van de mid- dag en avond regen. Tot krachtig of hard itoenemende zuidwestenwind. !46e jaargang no. 234 naandag 4 oktober 2004 os nummer 1,25 Port Promotion Council Zeeland for port related business Zonder WCT telt ZEELAND niet meer mee Kustmarathon in trek innrPeet Vogels r~ DEN' HAAG - Minister De Geus van Sociale Zaken is bereid een gebaar naar de rakbeweging te maken. De minister wil praten over het CAO-beleid en over pensio nering van mensen die veer tig jaar een zwaar beroep hebben gehad. Dat meldden kringen rond de minister in het afgelopen weekeinde. De vakbonden gaan booralsnog door met actievoe ren. De demonstratie, waarbij featerdag ruim tweehonderddui zend mensen kwamen opdagen, heeft indruk gemaakt op poli tiek Den Haag. CDA en D66 rie pen De Geus zaterdag op om snel weer met de vakbonden te bnderhandelen. De Geus liet paarop weten weer om de tafel te willen. Praten De vakbonden willen ook pra len over de vut en prepensioen, inaar dat lijkt niet haalbaar. De afspraken over vut en prepen sioen worden niet terugge draaid, zo lieten kabinet en coa litiepartijen in het weekeinde bit meerdere monden weten. Minister De Geus denkt er over als gebaar van goede wil loonstijgingen in de CAO's toe je staan. Eerder had de bewinds- taan gedreigd CAO's waarin loonstijgingen worden afgespro ken niet voor iedereen te laten belden. SITTARI) - Het Limburgse dorp Velden bouwt een fon tein, waaruit ieder jaar met 'Gekke Maondaag' bier stroomt. Eigenlijk zou het bier het hele jaar door uit de fon tein moeten vloeien, maar dat zou het leven ontrege len, vreest de Commissie Kunstwerk Markt Velden. De fontein wordt op de Markt in het Veldense dorpscentrum gebouwd ter ere van het jubileum van de carnavalsvereniging De Wuilus, die volgend jaar 5 x 11 jaar bestaat en moet herinneren aan de traditie van het feest op Gekke Mo- andaag, een feest in de aan loop naar carnaval. Die traditie is zo verweven met het drinken van bier, dat een kunstwerk over de historie van het feest niet zonder het gerstenat kan. meent de commissie. «Het was de bedoeling dat de fontein het hele jaar bier zou bevatten. Maar dan hangt heel Nederland hier rond bij het kunst werk. Vandaar dat we dat alleen met Gekke Maon daag willen doen. De rest van het jaar: gewoon wa ter zegt woordvoerder Hay Lucassen. De fontein wordt septem ber volgend jaar onthuld. Er komt ook een boek over bet ontstaan van Gekke Maondaag in Velden. GPD (Advertentie) 9 oktober 2004 Meer dan een symbolisch ge baar is het niet. omdat slechts tien procent van de werknemers door de maatregel van De Geus getroffen zou worden. „Het is meer een gebaar om de sfeer tus sen de partijen te verbeteren", aldus een nauw betrokkene op Sociale Zaken. De Geus wil ook met de vakbon den zoeken naar een oplossing voor mensen die een zwaar be roep uitoefenen. De Tweede Ka mer heeft in een motie bepleit dat het voor die mensen moge lijk moet zijn om eerder met pen sioen te kunnen. CNV-voorzitter Terpstra rea geerde gisteren voorzichtig posi tief. „Als het kabinet echt inhou delijk met ons wil praten dan gaan wij daar zeker op in. Het algemeen verbindend verklaren van CAO's en eerder stoppen met werken zijn interessante handreikingen." Zelf is Terpstra nog niet gebeld. „Officieel weet ik niet méér dan wat De Geus zaterdag zei. Toen wees hij praten over de knelpun ten die er nu liggen nog af. Dat vond ik heel teleurstellend." Bezinken De FNV wil nog niet reageren. „We laten de boel na de indruk wekkende opkomst van zater dag even bezinken", zei een woordvoerster. PvdA-fractieleider Bos zei dat het kabinet 'dit indrukwek kende protest niet kan en mag negeren'. Hij benadrukte dat de vakbonden hun acties moeten doorzetten. „We hebben nog drie maanden de tijd om te voorkomen dat de kabinetsplannen worden omge zet in wetten. Het protest mag nu nog niet in elkaar zakken." CDA-fractievoorzitter Verha gen hoopt dat de bonden en de minister weer snel om de tafel gaan zitten. „We hechten aan so ciaal overleg, maar alles bij het oude laten is geen optie." Voor D66-leider Dittrich is de discus sie over vut en prepensioen ook gesloten. De FNV heeft aangekondigd vanaf deze week hardere acties te gaan voeren. Stakingen zijn in voorbereiding in de zorg, het vervoer, de metaal, bij de ge meenten en in de bouw. GPD pagina 3 bonden moeten oogsten pagina 10 kabinet moet oprotten De massa op het Museumplein. Op de landelijke actiedag in Amsterdam tegen het kabinetsbeleid, georganiseerd door de vakbonden, demonstreerden zaterdag ruim tweehon derdduizend mensen. foto Marcel Antonisse/ANP door Peet Vogels en Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Minister De Geus van Sociale Zaken en Werkgele genheid is de laatste tijd her haaldelijk bedreigd. De woe de-uitingen naar aanleiding van de kabinetsplannen met vut en prepensioen dwingen de minis ter met lijfwachten over straat te gaan. Zaterdag nog liep hij tussen vier man bewaking. Volgens mensen uit de omge ving van De Geus zijn het voor al de persoonlijke aanvallen van de vakbondsleiders op de minis ter, die het klimaat voor de be- DEN HAAG - Het kabinet moet overwegen jongensbesnijdenis strafbaar te stellen. Het Tweede Kamerlid Ayaan Hirsi All (WD) heeft dit gis teravond gezegd in het televi sieprogramma Het geluk van Ne derland op Nederland 3. Vooral in Islamitische en Joodse kring worden per jaar vele duizenden besnijdenissen bij jongetjes uitgevoerd. Het kabinet heeft kort geleden de mildste vorm van meisjesbe snijdenis strafbaar gesteld. Hirsi Ali vindt dat dit bij jon gens ook zou moeten gebeuren. De ingreep kan volgens haar bij jongens ook heel ingrijpend zijn. Bij jongensbesnijdenis wordt een deel van de voorhuid van de penis weggesneden. ANP dreigingen geschapen hebben. Medewerkers van De Geus vin den dat 'er erg op de persoon is gespeeld'. Niet de maatregelen van het kabinet zelf, maar de kwalificaties als 'leugenaar' en 'huichelaar' zijn volgens hen de aanloop naar de bedreigingen. „Gelukkig was de toon van de vakbondsleiders op de demon stratie zaterdag heel wat gema tigder", verzuchtte een assistent van de bewindsman gisteren. De Geus wordt volgens de assis tent 'niet dag en nacht' be waakt. „Er wordt steeds op nieuw een analyse gemaakt en als het nodig is krijgt hij beveili ging." Bij het ministerie hopen ze nu dat de gesprekken tussen De Geus en de vakbonden snel hervat worden, zodat de sfeer verbetert en de bedreigingen stoppen. CNV-voorzitter Terp stra vindt de bedreigingen 'be treurenswaardig'. „Het gaat om het beleid van het kabinet en niet om de personen die erin zit ten." De FNV vindt het 'jammer dat dit soort dingen gebeurt', aldus een woordvoerster. Maar zij zegt erbij dat FNV-voorzitter De Waal zaterdag ook bewakers had. „In dit soort functies moet je er tegenwoordig rekening mee houden dat er mensen zijn die raar gaan doen." GPD Vooral premier Balkenende moest het zaterdag in Amsterdam ont gelden. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie buitenland BAYONNE - De Franse autori teiten hebben de Baskische ter reurorganisatie ETA gisteren een grote klap toegebracht. De Franse politie arresteerde in het zuidwesten van Frankrijk zeker twintig personen. Onder de arrestanten zijn Mi- kel Albizu, de vermoedelijke nummer één van de ETA, en zijn vriendin Maria Soledad Iparagirre, die binnen de bewe ging eveneens een vooraan staande positie heeft. Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken bevestig de gisteren na het analyseren van de vingerafdrukken van de arrestanten, die door Frank rijk beschikbaar waren ge steld, dat Albizu, bijgenaamd Mikel Antza, en Soledad Ipara girre, alias Anboto, zijn gear resteerd. Beide ETA-prominen- ten zijn 43 jaar. De Franse poli tie pakte de twee op in de stad Salies de Beam. Albizu leidde sinds 1993 de po litieke tak van de ETA. In die functie was hij onder meer be last met het uitstippelen van de strategie en het onderhou den van internationale contac ten. Ook het kopen van wapens op de zwarte markt is werk voor de politieke arm van de ETA. Anboto was binnen de Baski sche groepering onder meer be last met het innen en beheren van de 'revolutionaire belastin gen', de tegoeden die de ETA via afpersing heeft verkregen. Albizu was een van de laatste leiders van de ETA met een lan ge staat van dienst. De terreurbeweging lijkt stuur loos te zijn geworden door de arrestatie van haar leiders gis teren. De meeste kopstukken van de beweging zijn de afgelo pen jaren al opgepakt. De Spaanse minister van Bin nenlandse Zaken José Antonio Alonso noemde de slag tegen de ETA 'historisch' en van 'zeer groot belang'. De regering van Baskenland toonde zich eveneens zeer te vreden en liet weten dat de ETA niet eerder zo'n mooie ge legenheid heeft gehad om de wapens neer te leggen. Beslissende klap De Catalaanse politicus Joseph Maria Ginart ging nog een stap je verder en zei dat met de ar restaties mogelijk een 'beslis sende klap' aan de Baskische groepering is uitgedeeld. Zeker 140 Franse politiemen sen en leden van antiterreurbri gades deden in het departe ment Pyrénées-Atlantiques in vallen. Bij de actie ontmantel de de politie ook zeven gehei me opslagplaatsen en nam ze grote sommen geld in beslag, meldden bronnen rond het on derzoek. De Guardia Civil (de Spaanse militaire politie) arresteerde gisteren in de Spaanse stad Burgos een vrachtwagenchauf feur. Zijn vriendin is onder de personen die in Frankrijk zijn opgepakt. De Spaanse politie vermoedt dat de chauffeur in september betrokken was bij een vermoe delijke ETA-actie, waarbij in de noordelijke provincies Guipüzcoa en Huesca explosie ven aan hoogspanningsmasten waren bevestigd. De ETA strijdt al 35 jaar voor een onafhankelijk Baskenland. Daarbij zijn door aanslagen on geveer achthonderd mensen omgekomen. ANP/AFP/EFE De spelers van het nationa le elftal moeten ophouden met kauwgom kauwen tij dens het spelen van het volkslied. Dat viel zaterdag te beluis teren tijdens het congres van de Bond van Oranjever enigingen. Zo nodig moet de KNVB de voetballers manen zich respectvol te ge dragen wan neer het Wilhel mus klinkt. Veel ouders tobben weieens met een kind dat niet wil eten. Voor sommige kinderen is een maaltijd echter zo'n nachtmerrie dat ze weigeren ook maar iets te eten waar door hun gezondheid in gevaar komt. Ouders pro beren van alles om hun kind aan het eten te krij gen. De vereniging Nee-eten! biedt steun. Miloud Azzagari wil de vooroordelen tegen Marokkanen wegnemen. En hij wil de jongens op een sportieve manier van de straat houden. Daarom heeft Azzagari een zaal voetbalteam opgericht met jeugdige Marokka nen uit Goes-Noord. De jongens speelden giste- ft ren hun eerste wedstrijd, en met succes. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Ra dio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 10, 11 en 13; Sport: 15, 16,17, 18, 19, 21, 22, 23 en 24 door Jacobien de Krijger PUTTEN - Een inzamelingsac tie onder Duitse soldaten, die ge legerd zijn in het Limburgse Brunsum, heeft vierduizend eu ro opgeleverd voor de gedachte nisruimte in Putten en het her denkingsmuseum in Ladelund in Noord-Duitsland. Het geld van de actie werd zater dagavond aangeboden door de Duitse legerpredikant na afloop van de herdenking van de razzia in Putten in 1944. In beide herdenkingsruimten wordt aandacht besteed aan de razzia. In Ladelund kwamen in het gelijknamige concentratie kamp ruim 100 Puttenaren om het leven. Slechts enkele tientallen van de weggevoerde mannen tussen de achttien en vijftig jaar overleef den de verschrikkingen in Duit se concentratiekampen en keer den terug naar Putten. Psalm 84 op hele noten steeg za terdag uit de monden van de aanwezigen in de Oude Kerk van Putten omhoog. Net als zes tig jaar geleden op 2 oktober 1944 toen 661 mannenstemmen het lied aanhieven. Kort na het zingen van het pelgrimslied wer den ze weggevoerd. Drie nog levende 'teruggekeer den' waren zaterdag aanwezig in de Oude Kerk om de slachtof fers te gedenken die de Duitse bezetter zestig jaar geleden maakte om de moord op een Duitse officier te vergelden. Verdriet Het verdriet van de nog in leven zijnde weduwen, verloofden, kinderen en zwagers, voorin de kerk gezeten, confronteert bur gemeester B. van Putten nog el ke week met het oorlogsverle den van zijn gemeente. „Het is een schilderij waarvan op som mige plekken de verf nog nat is", aldus Van Putten. „Er is een diepe emotie in ons dorp die nog niet genezen is." GPD (Advertentie) ïwmwmi BJWW« KRANT VOOR ZEELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijl weken voor 14.95 jl Vooi automatische incasso stem ik (post)bankrekeningnummer ie m afschrijving van mijn PZC bv gaat zorgvuldig om treft u nadere informatie at tl persoonsgegevens. In de colofon 8 711688"555530" i Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer Iproet geldt eenmalig binnen 2es maanden) I Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,95) O per kwartaal met automa tische incasso 58,00) per jaar met automatische incasso (€222,50). Stuur deze bon naar' PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis. 0800 - 0 231 231 S ■MH mbbmbw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1