elchers verziekt Oranjetactiek Audina geeft het badminton een impuls PZC PZC Nederlandse crossers verbazen vooral zichzelf Succes houdt Bos op de wielerbaan Pro Tour gaat hoe dan ook van start 17 to topvrouw Nederlandse wielerploeg verzwijgt maagproblemen Junior Gesink zesde op WK ilKirui en Yingjie winnaars op WK lalve marathon New Delhi Veneberg langer bij Rabobank Squashters zesde op WK landen Kasimdzhanov wint open NK rapid Albers derde in eindstand DTM Tweede grootmeesternorm L'Ami Tegla Loroupe beste in Singelloop Gibernau brengt spanning in MotoGP helemaal terug maandag 4 oktober 2004 Hoor Harm Vonk ,tR0NA - Wat de drie grote „mies ook willen, de Pro Tour raat volgend seizoen gewoon •En start. Met of zonder hen. ici-voorzitlerHein Verbruggen het muggenziften zat. De fiur de France, de Giro en de ita zou hij dolgraag bij de nieuwe opzet van de wielercom- petitie hebben, maar dan wel op zijn manier. „Diegene die de Pro Tour ondermijnt door woor den verkeerd te interpreteren, neemt een grote verantwoorde lijkheid", waarschuwde de Ne derlandse wielerbaas zaterdag in Verona, waar het WK wielren nen op de weg plaats had. In de Pro Tour zullen uiteinde lijk geen achttien, maar twintig ploegen deelnemen. Maar nog al tijd reageren de organisatoren van de grote rondes afwach tend. Ze zien nog een aantal ha ken en ogen in de voorstellen van Verbruggen. Die haken en ogen haalde de Nederlander in Verona allemaal onderuit. Zo respecteert de UCI de histori sche rechten van de drie. „De grote rondes krijgen de garantie dat ze altijd in de Pro Tour zul len blijven, mits ze hetzelfde ni veau houden", zei Verbruggen. 's Ochtends had Verbruggen de organisatoren van de drie grote rondes nog voor het blok gezet. Hij had botweg gevraagd of ze soms niet aan de Pro Tour wil den deelnemen. Zo hadden de drie het nooit bedoeld, verklaar den ze toen. De conclusie: het overleg gaat vandaag verder en de grote ron des ondertekenen een intentie verklaring verder te willen mét de Pro Tour. GPD inrHarm Vonk JRONA - Mirjam Melchers iad aan de start al geen hoop op wereldtitel. Maar toegeven lat ze te ziek was voor een jofdrol in Verona deed ze niet. wijl Chantal Beltman het •JfERONA - Robert Gesink vocht r. jaterdag in Verona lang mee om een medaille op het WK vvielren- m. Maar in de slotronde was 18-jarige junior uit Varsse- ;ld niet sterk genoeg om mee te men met de Tsjech Kreuziger joud) en de Tunesiër Chtioui alver). Die schreef historie als eerste Afrikaan een K-medaille te pakken. tl eflesink werd, na zijn achtste yplaats op de tijdrit, zesde in de wegwedstrijd. „Ik had superpo- Tn", keek hij terug. „Maar op i|e laatste klim moest ik volle éak rijden om bij te blijven. Op it tandvlees kon ik nog mee." ;ink reageerde attent toen de iveen Spilak (brons) op 30 ki- leter voor de finish de finale inbrak en zeven renners zich laakten. ihvogel van de koers was Rob lygh. De talentvolle Valken ier (16) liet zich vaak van vo- zien, maar raakte betrokken i|ij een valpartij en werd gesto- ;n door een wesp. „Niks zat treurde Ruygh. „Het gat de valpartij dichtrijden, was .pilde energie. Die miste ik ir de finale." GPD DELHI - De Keniaan pul Kirui en de Chinese Sun igjie hebben gisteren in New Ihi de wereldtitels op de hal- |e marathon veroverd. Dat de in ze bij 25 graden en een voch- gheidsgraad van 80 procent. li irui finishte in 1 uur en 2,15 i inuten. De 24-jarige Keniaan erd op 16 seconden gevolgd b oor de Tanzaniaan Fabiano eph en op 21 seconden door ad Abdullah Hassan uit r, die op de wereld kwam Robert Chipkurui uit Kenia, ■oen van Damme, de enige Ne- rlander op het WK in New lhi, kwam als 31e over de eepin 1.06,52. de wouwen won Sun Yingjie 'etekend in 1.08.40. Ze had ii] aankomst 20 seconden voor- «g op de Keniaanse Lydia romei. De Roemeense Con- atina Tomescu werd derde 127 seconden. Ierse Sonia O'SuUivan (34) 'iel buiten de prijzen met de Ne plaats in 1.10.33. ANP 1 sportredactie Stationspark 28 J Postbus 31 'i 4460 AA goes 1 Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl I dan Dagevos (chef) I Frits Bakker I (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) i (coördinator noord) F Bauke Boersma F Boeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie f Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes [Tel: (0113)315500 I pax: 10113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet vwvw.pzc.nl 1 E"maÜ: web@pzc.nl pad naar de regenboogtrui pro beerde te plaveien, begon Mel chers uitgeteld aan de finale. Zónder te zeggen dat haar krachten met het veelvuldige wc-bezoek van de nacht ervoor waren weggevloeid. In de tamme aanloop van de koers kon Melchers haar zieke lichaam en slappe benen lang verstoppen. Maar toen de me dailles werden verdeeld, moest de Nederlandse troef passen. De Duitse Amdt reed naar het goud. De Italiaanse Guderzo greep zilver, voor de Noorse Ani ta Valen. Melchers werd negen de. „Vorig jaar was ik meer te leurgesteld; toen was ik mis schien de beste en werd ik ge klopt door iemand die steeds in mijn wiel zat", keek de 29-jarige wielrenster terug op haar twee de plaats van vorig jaar. Toen werd ze in Hamilton geklopt door de Zweedse Ljungskog. „Dit is vervelend, maar ik weet waaraan het ligt." Het was opmerkelijk dat bonds coach Egon van Kessel niet op de hoogte was van Melchers' problemen. „Ik werd er na af loop totaal door verrast. Mirjam had het moeten vertellen", zei Van Kessel. Melchers had het de bondsarts en de verzorger wel verteld. „Waarschijnlijk dach ten zij dat ik het wel wist", sprak Van Kessel. „In vrouwen- wielrennen is alles anders. Wat bij de mannen logisch is, is dat bij de vrouwen niet. Maar ook bij de mannen trekt iedereen het liefst zijn eigen kaart." Van Kessel gaf in de slotronde Beltman tot tweemaal toe de op dracht aan te vallen. De wielren ster uit Slagharen leek het pad te moeten effenen voor Mel chers, maar Van Kessel ontken de dat. Door de demarrage van Beltman, zei Van Kessel, wilde hij twee Nederlandsen in de fi nale loodsen. Beltman gehoor zaamde, maar Melchers kon niet volgen toen het er écht om ging. Beltman was verbaasd te horen dat Melchers na de koers klaag de over gezondheidsproblemen. „Ik heb haar twee keer ge vraagd hoe het ging en toen zei ze dat ze zich wel goed voelde. Later reed ik vlak achter haar en dacht nog: ze houdt zich erg goed in of ze komt te kort." Het was het laatste: Melchers moest passen toen de besten op de Tor- ricelle op jacht gingen naar Arndt en Guderzo. „Je moet negen keer drieënhal ve kilometer klimmen, reken maar uit", pufte Melchers. „Hier moet je echt honderd pro cent zijn. Ik heb de nacht voor de wedstrijd te veel tijd doorge bracht op de wc." Dat besef had Melchers tijdens de wedstrijd nooit gehad, zei ze. „Alles voelde anders dan an dei's, maar ik bleef tot de laatste klim hopen dat ik er doorheen zou trappen. Ik zat er nog steeds goed bij. Tegen beter weten in probeer je die negatieve rotzooi in je hoofd te vergeten. Wat dat betreft is fietsen simpel: gewoon hard trappen. De kleine versnel ling was geen probleem, maar toen ik in de slotronde bij moest schakelen, wilden mijn benen niet." Beltman, die na ruim 130 kilo meter dertigste werd, dacht bij die woorden nog eens terug aan de twee demarrages in de slot ronde. „Opdracht is opdracht, dus denk je niet na. Ik had nooit de illusie voorop te blijven, maar als het aan mij had gele gen, had ik het zeker anders ge daan. Afwachten en op de klim aanklampen. En wie weet, ik had in ieder geval echt superbe nen." GPD Wielrenster Mirjam Melchers (midden) had in Verona geen schijn van kans op de wereldtitel. foto Vincent Jannink/ANP Ze is doodmoe. Olympisch zil ver maakte van Mia Audina een heldin in de badmintonwereld. Ze opent scholen, kletst met kin deren, vertelt voor elke camera haar verhaal. Sinds Athene had ze geen dag vrij, maar haar mis sie om badminton populairder te maken, lijkt te slagen. Het Au- dina-effect bestaat echt. door Fardau Wagenaar DEN BOSCH - De Nederlandse Yao Jie speelde gisteren de fina le van de Dutch Open in Den Bosch. Mia Audina was er ook. Niet als deelneemster, maar voor de show. Ze deelde prijzen uit aan de nieuwe kampioenen, gaf clinics aan kinderen en was speciale gast bij de finales. YVaarom ze niet meedeed? Ze kwam donderdag terug uit Chi na, van een demonstratiewed- strijd. Ook in China werd Audi na geleefd. Ze was te moe. „Ik heb sinds ik terug ben uit Athene geen dag vrij gehad", vertelde ze gisteren. Haar echt genoot Tylio Lobman viel haar bij: „We zijn heel gelovig, maar we zijn al twee maanden niet in de kerk geweest! Het is ongeloof lijk wat er allemaal gebeurt." In haar geboorteland Indonesië kan ze al jaren niet over straat, maar dat afstandelijk Neder land haar ook in de armen zou sluiten, had ze niet verwacht. „Je ziet ze denken: is dat Audi na? Als er één iemand naar me toe komt, komen ze allemaal. Heel grappig", zei Audina. Ze geniet ervan. En vindt het be langrijk dat haar sport beken der wordt in Nederland. Dat is een van haar drijfveren. Of ze al van het Audina-effect heeft ge hoord? „Jazeker, er hebben zich veel meer mensen aangemeld bij verenigingen dan andere jaren. Daar ben ik trots op. Het is toch prachtig dat mijn zilveren me daille wat oplevert voor het bad minton in Nederland?" Enkele voorbeelden. Op de open dag van badmintonclub Amers foort kwamen normaal zo'n twintig mensen. Dit keer waren dat er ruim 65, inmiddels heeft de club bijna 100 nieuwe leden. Bij Slotermeer in Amsterdam kregen ze de sporthal op vrijdag niet vol, veel te weinig kinde ren. Na de Spelen heeft de club een wachtlijst. De Nederlandse Badminton Bond (NBB) heeft nog geen idee hoeveel nieuwe badmintonners er bij zijn gekomen sinds Athe ne, maar dat Audina de reden is voor de 'boost' is een feit. „Voor al kinderen vertellen dat ze haar hebben gezien op de Spe len en daarom lid willen wor den", zei Jerry Helmers, woord voerder van de bond. „Ze heeft niet alleen zilver gewonnen, Mia is ook een persoonlijkheid. Ze is enorm populair. We hebben tij dens de Dutch Open een pers conferentie voor kinderen ge houden. We moesten verhuizen naar een andere zaal, er kwa men 450 kinderen! Helmers: „Nederland weet nu dat badminton geen camping maar topsport is. We tellen mee en hebben een heldin. We zijn vanaf de jaren 90 veel leden kwijtgeraakt: van 85.000 naar 60.000, het zou mooi zijn als we weer wat groeien. De Deen Kenneth Jonassen won de mannenfinale door landge noot Anders Boesen te verslaan: 15-6,15-6. Yao Jie verloor de fi nale van Pi Hongyan uit Frank rijk (11-5, 11-4). Ze was de eni ge Nederlandse die het tot de fi nale schopte. Audina zat op de tribune, naast haar man. Het wa ren voorlopig hun laatste uren in de spotlights. Ze gaan drie we ken naar Indonesië. Laat Neder land maar badmintonnen, Audi na trekt zich even terug. GPD door Erwin Blatter LIEROP - De verwachtingen wa ren gering, de omstandigheden lastig en de vraagtekens over het team talrijk. Daarom was de ontlading groot toen Nederland gisteren in Lierop het podium besteeg als nummer twee van de jaarlijkse Motorcross of Na tions. Achter het ongenaakbare België overtrof Nederland zich zelf bij het WK landenteams. Terwijl de Belgen feest vierden, trakteerde Mare de Reuver team genoot Bas Verhoeven op een omhelzing. Voor het eerst sinds 1991 kleurde het podium van het prestigieuze evenement weer een beetje Oranje. Frank rijk won de bronzen medaille. Verwacht hadden ze het niet, de drie Nederlandse matadoren Erik Eggens, Mare de Reuver en Bestenaar Bas Verhoeven. Een plaats bij de eerste vijf zou mooi zijn, zei Mare de Reuver vooraf, maar tweede? „We hebben het publiek een superwedstrijd gege ven", aldus De Reuver. Volgens Eggens was dit het beste Oranje sinds jaren. „We hebben het ge weldig gedaan. Zeker ook om dat het lang geleden is dat Ne derland op het podium stond." Dat het team vooraf niet hoog in zette, was begrijpelijk. De Reu ver was net terug van een blessu re, net als Eggens, die dit sei zoen amper op de motor zat door een rugkwetsuur. Dan was er nog Verhoeven, tot voor kort een onbekende crosser uit Best. Alleen insiders kenden hem, maar Verhoevens prestaties gin gen vanaf het begin van het sei zoen zo crescendo, dat coach Jo hn van de Berk niet meer om hem heen kon. Hoe dan ook, za terdag gaf het trio al een duide lijk signaal dat het goed zat. Met een eerste, tweede en zesde plaats kwalificeerde Nederland zich als tweede achter België. Die uitstekende vorm van zater- Motorcrosser Mare de Reuver stelde in Lierop het zilver veilig voor het Nederlandse team. foto Bert Jansen/ANP dag bleek gisteren niet verdwe nen. Zowel in de eerste als der de manche degradeerden Everts en De Reuver de rest van het veld tot figuranten met een span nende strijd om de koppositie. De Belg was tot twee keer toe de snelste, maar als één ding hel der werd in Lierop, was het dat de opvolger van de grote kam pioen Everts zich heel nadrukke lijk in beeld reed. De Reuver is pas 21, maar is zo veel beter dan de meesten, dat een mooie toe komst hem niet kan ontgaan. Voor Eggens zit dat ei' mis schien ook nog in. Lierop leek zijn afscheidswedstrijd te wor den, maar zijn motivatie en de goede conditie doen de 27-jarige Duivenaar twijfelen. „Als ik in een goed team kan rijden en mijn rug houdt het, dan kan het best zo zijn dat ik er nog een sei zoen aan vastplak." GPD VERONA - Thorwald Veneberg rijdt ook volgend seizoen voor Rabobank. Dat maakte teammanager Theo de Rooij gisteren bekend. De ploeg en de 26-jarige Noord-Hollan der bereikten een mondeling akkoord over een contract verlenging van een jaar. Veneberg kwam aanvankelijk niet voor in de Rabo-plan- nen voor 2005. Zijn goede optreden in de Ronde van Span je bezorgde hem echter toch een aanbieding. Het wordt zijn vijfde seizoen bij de ploeg. ANP AMSTERDAM - De nationale vrouwensquashploeg is op de WK landenteams zesde geworden. In het duel om de vijfde plaats verloor het als derde geplaatste Oranje met 2-1 van Maleisië. De wereldtitel ging naar Australië, dat in de finale Engeland met 2-0 versloeg. Vanessa Atkinson verloor van Nicol David (8-10, 10-9, 9-10, 5-9). Naudé maakte gelijk tegen Sharon Wee (9-4, 9-1, 9-2), waarna Karin Kronemeyer niet opgewassen was tegen Tricia Chuah: 7-9, 9-5, 6-9, 3-9 .ANP HELLEVOETSLUIS - FIDE-wereldkampioen Rustam Kasimdzhanov heeft het open NK rapid schaak gewon nen. De 35-jarige Oezbeekse grootmeester behaalde in Hellevoetsluis 7,5 punt uit negen ronden. Kasimdzhanov had een half punt voorsprong op de Chinees Shilong Li. Sergei Tiviakov deelde de derde plaats met Daniël Frid- man. Loek van Wely en Jan Timman eindigden met de Belg Ekrem Cekro op de vijfde plaats met 6 punten. ANP HOCKENHEIM - Titelverdediger Bernd Schneider heeft op Hockenheim de tiende en laatste DTM-race gewonnen. De Duitser ging op de finishlijn zijn landgenoot Martin Tomczyk (Audi) voor. De Engelsman Gary Paffett (Merce des) eindigde als derde. De Nederlander Christijan Albers werd zevende en derde in het eindklassement, dat werd gewonnen door de Zweed Matthias Ekström. ANP GLAUSDAL - Erwin L'Ami heeft in Noorwegen zijn tweede grootmeestemorm behaald. De 19-jarige schaker uit Leiden won de grootmeestergroep A met 6,5 punt uit negen ronden. Hij moet nog een keer voldoen aan de GM-norm om zich de titel te mogen toeëigenen. L'Ami sloot de tienkamp in Glausdal af met vier overwinningen en vijf remises. Jan Smeets, die eerder dit jaar grootmees ter werd, werd achtste met 3 uit 9. ANP BREDA - Tegla Loroupe heeft gisteren de Bredase Singel loop gewonnen. De Keniaanse, die een persoonlijk record van 1.07.12 heeft op de halve marathon, finishte na 1.11.14. Ze bleef landgenote Hilda Kibet (1.11.40) voor. Ook bij de mannen was het een Keniaans onderonsje. Christofer Kandie zegevierde in 1.02.12. Hij versloeg zijn landgenoot Vincent Krop in de eindsprint. ANP door Cilya van der Kooy ALKMAAR - Succes werkt ver slavend voor Theo Bos. De 21-ja- rige wielrenner uit Hierde kon daarom nog geen afscheid ne men van de door hem geliefde baansport. Ondanks het beha len van wereldtitel op de sprint dit jaar in Melbourne en olym pisch zilver in Athene heeft hij het gevoel dat zijn carrière op de baan nog lang niet af is. „Een loopbaan op de weg kan lu cratiever zijn, maar ik ben nog niet klaar op de baan", zei Bos op de slotdag van de NK in Alk maar. „Ik vind het nog veel te leuk. Er zijn nog veel uitdagin gen. Ik heb van het succes ge proefd, dat werkt verslavend. Ik wil meer. Ik ben nog jong en kan altijd nog de weg op gaan." Met de nationale sprinttitel breidde Bos zijn erelijst verder uit. Hij won vrijdag goud op de keirin. De ambiance in Alkmaar stond in schril contrast met die in Athene. Toch wilde Bos er staan. „Een NK blijft belang rijk. Bovendien heeft het succes in Athene wat losgemaakt. Er is meer publiek. Het is mooi dat ik mijn steentje kon bijdragen aan de groei van de baansport." Na terugkeer uit Griekenland nam Bos enkele weken rust. Hij gunde zichzelf tijd voor huldi gingen en andere festiviteiten en laat volgende maand ook de eerste wereldbekerwedstrijd in Moskou schieten. Hij rijdt in die periode de Zesdaagse in Greno ble en een bijprogramma bij de Zesdaagse van Amsterdam. „Ik wil mijn medaille verzilveren, ik kan de inkomsten goed gebrui ken. Bovendien ben ik al ge plaatst voor de WK. Ik hoef niet per se alle wereldbekers te rij den om in maart aan de wereldti telstrijd mee te kunnen doen." Bos kreeg diverse aanbiedingen van ploegen om er als baanren ner te gaan rijden. „Over enkele weken vernacht ik duidelijk heid." Zijn eerste grote interna tionale wedstrijd is in december in Los Angeles. Die race om de wereldbeker is een voorproefje voor de WK, in maart in dezelf de stad. De andere wereldbeker races zijn in Manchester (janua ri) en Sydney (februari). „Ik wil opnieuw laten zien wat ik kan." Bij de vrouwen domineerden Bos' vriendin Adrie Visser en Yvonne Hijgenaar de NK. De twee brachten hun totaal aantal titels op de laatste dag op drie. Visser reed op de individuele achtervolging het baanrecord, sinds juli 1998 op naam van Leontien Zijlaard-Van Moorsel, uit de boeken. „Het is voor mij een hele eer een record van zo'n groot kampioene te verbeteren." Ze won ook de titel op de scratch en de puntenkoers. Hij genaar had succes op de sprint, 500 meter tijdrit en keirin. ANP van onze sportredactie DOHA - Sete Gibernau heeft de spanning teruggebracht in de MotoGP van het WK wegrace. De Spaanse motorcoureur won de Grote Prijs van Qatar en ver kleinde de kloof met de Italiaan se klassementsleider Valentino Rossi tot 14 punten. De race in Losail in de snikhete woestijn begon met veel ophef. De wedstrijdleiding betrapte Rossi's team op het prepareren van diens startplaats. Technici smeerden met een slippende scooter rubber op de grid, zodat Rossi een fractie sneller zou kun nen wegkomen. Voor straf moest hij van de achterste rij starten. Gibernau nam direct de leiding en stond die niet af. De Amerikaan Colin Edwards werd tweede, de Spanjaard Ruben Xaus derde. Rossi viel uit. Een fotofinish moest de win naar van de race in de 125cc aan wijzen. Na grondig bestuderen koos de jury voor de 17-jarige Jorge Lorenzo (Derbi), voor de Italiaan Dovizioso. Toch deed die goede zaken, hij vergrootte zijn voorsprong in de WK-stand op naaste concurrent Barbera (twaalfde) tot 61 punten. De Argentijn Sebastian Porto won bij de kwartliters voor de Spanjaard Daniel Pedrosa. Por to liep in het klassement om de wereldtitel nauwelijks in op Pe drosa, 254 om 211 punten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17