AZ nog amper minder dan Ajax PZC Kalou scoort ook als hij slecht speelt Ze geven de mensen iets Buitenlanders voele zich lekker in het warme nest van PSï Status Van Persie bii Arsenal is stijgende! Amsterdammers tevreden met 0-0-gelijkspel in Alkmaarderhout Gewonden bij voetbalrellen FC Utrecht klimt naar tweede plek maandag 4 oktober 2004 door André Hoogeboom ALKMAAR - Het was een keuri ge uitslag: 0-0. AZ kon tevreden zijn, omdat er nauwelijks spra ke was van een Europacupka ter. De twee dagen eerder gele verde prestatie tegen Paok Salo- niki heelt niet geleid tot de ave rij die 7,0 vaak optreedt na zo'n heerlijk avondje. Ajax kon tevre den zijn omdat een nieuwe ne derlaag ongetwijfeld tot nieuwe onrust had geleid en dat kunnen ze in Amsterdam nu even niet ge bruiken. Sinds Co Adriaanse in Alkmaar aan de macht is, hebben Ajax en AZ heroïsche gevechten gele verd. Vorig jaar in de Arena, vo rig seizoen in De Hout. Steeds was Ajax een tandje beter. Maar de verhoudingen verschuiven in rap tempo. AZ blijft maar groeien en heeft met het berei ken van de tweede Uefa-Cupron- ESSEN - Bij rellen na afloop van de voetbalwedstrijd Rot- Weiss Essen - Eintracht Frank furt zijn vrijdagavond laat 45 ge wonden gevallen. Onder de ge wonden zijn drie politieman nen. Achttien personen raakten zodanig gewond dat zij de nacht in een ziekenhuis moesten door brengen. De politie verrichtte ze ven arrestaties. De rellen ontstonden na de wed strijd in de tweede Bundesliga die in 4-4 was geëindigd, op het plein voor het stadion van RWE. Supportersgroepen van beide teams raakten massaal slaags. Toen de politie tussenbeide kwam richtten zij hun agressie op de ordediensten. De politie maakte daarop ge bruik van wapenstokken en pepperspray's. Pas na het ver trek van de supportersbussen van Eintracht richting Frank furt keerde de rust weer in Es sen. De spectaculaire wedstrijd was toen al uren afgelopen. ANP/SID UTRECHT - Door een 3-2-thuis- zege op RKC Waalwijk is FC Utrecht opgeklommen naar de gedeelde tweede plaats in de ere divisie. De punten waren te dan ken aan de vechtersmentaliteit van de ploeg van Foeke Booy. Na een uur leek de situatie uit zichtsloos door twee doelpunten van RKC'er Putter. Twee tref fers van Van de Haar en een van invaller Somers voorkwamen in het laatste halfuur het eerste puntenverlies in eigen huis. Martij n Reuser was de grote man bij Willem II-Vitesse. De aanvaller van de Tilburgers was goed voor een zuivere hattrick. Reuser hielp zijn ploeg daarmee aan een 3-2-zege op Vitesse. Hofs en Gluscevic scoorden voor de Arnhemmers. ADO Den Haag leek gisteren een verdiend punt over te houden aan het duel met Heerenveen. Maar een moment van onachtzaamheid in de defensie (Saavedra) werd door invaller Samaras in de ne gentigste minuut afgestraft. Roda JC won zaterdag met 3-2 in Enschede van FC Twente. N'Kufo zette de thuisclub in de achtste minuut nog wel op voor sprong, maar Roda JC ging erop en erover door doelpunten van Sergio (1-1), Cristiano (1-2) en Van Dijk (1-3). Na de 2-3 van N'Kufo kwam er nog een Twents offensief dat echter niet tot treffers leidde. NAC Breda versloeg hekkensluiter De Graafschap moeizaam met 3-2. NAC kwam via Cornelisse en Boussaboun snel op 2-0. Loval maakte 2-1, waarna Penders met het hoofd voor 3-1 zorgde. In de slotfase kwam NAC nog even in het nauw nadat Loval vlak voor tijd 3-2 scoorde. ANP de het bewijs geleverd dat de ho ge klassering van vorig jaar geen incident was. Ajax lijkt al weer over z'n hoogtepunt heen. De Amsterdammers kunnen na de blamage in Miinchen de vol gende ronde van de Champions League wel vergeten, de achter stand op PSV is opgelopen en in en rond de Arena kraait het op roer. Een overwinning - een goede overwinning - in Alkmaar zou de stemming hebben verzacht, maar dat zat er gisteren niet in. Daarvoor was AZ te sterk, daar voor is AZ een té complete ploeg geworden. Het jonge spul van Koeman moest gisteren een groot deel van de wedstrijd ach ter de goed geoliede machine van Adriaanse aanlopen. Pas na rust toen AZ de inspanningen te gen Paok in de benen voelde zak ken, kreeg Ajax meer greep op de gebeurtenissen en daardoor ook de grootste kansen. Die wa ren in de eerste helft voor AZ. De Alkmaarders begonnen met een fysiek, maar ook met een technisch overwicht. Barry van Galen was weer de grote kapi tein van een trots schip. Hij maakt deel uit van een ploeg die in balans is, waarin de taken goed zijn verdeeld, waarin wa terdragers net zo belangrijk zijn als spelmakers, waarin de rolver deling duidelijk is. Ajax ontbeert zo'n leider. Rafael van der Vaart verzette bergen werk, maar dat kwam zijn finesse niet ten goede. Ste ven Pienaar was de beste man aan Ajax-kant, maar miste steun omdat Galasek nog wan kelt en met een spits als Yannis Anastasiou loopt veel aanvoer hopeloos vast. Mitea werd volle dig onder de voet gelopen door de dynamische Kromkamp. Krachtsverschil Koeman moet het met lede ogen hebben aangezien. Een speler als Denny Landzaat zou in Am sterdam niet misstaan, en een tien jaar jongere Barry van Ga len zéker niet. En waar ligt het plafond van Kenneth Perez? Hij verlengde net zijn contract bij AZ en is al jaren opvallend in Alkmaar. Zou Jan Kromkamp, de rechtervleugelverdediger, zó veel minder zijn dan zijn Am sterdamse tegenvoeter Zdenek Grygera? Gisteren bleek daar he lemaal niets van. Zoals bij alle Ajax-verdediger Maxwell (links) stort ter aarde na een duel met AZ-captain Denny Landzaat. foto Marcel Antonisse/ANP pionnen in het veld geen sprake was van enig krachtsverschil. AZ was tactisch beter. Waar Koeman twijfelt, boetseert en verandert, is Co Adriaanse dui delijk. Op één blinde vlek na. Adil Ramzi. Zijn komst binnen de lijnen, - voor Perez, die niets van zijn wissel begreep - werd door het publiek met een fluit concert begeleid. Tot chagrijn van de trainer die op zijn beurt zo'n actie van het Alkmaarse pu bliek weer niet begrijpt. Ramzi viel slecht in. Lobont, die als reflexkeeper be ter is dan Stekelenburg, had het druk, zeker in de eerste helft. Hij hield Ajax overeind bij de talrijke AZ-kansen. Voor Huyse- gems, voor Perez, voor Meer- dink. Er ging er zelfs één in en Dirk Kuyt (rechts) feliciteert Salomon Kalou met diens treffer. De Ivoriaan die van plan is Nederlander te worden, heeft Feyenoord op een 3-1-voorsprong gezet. foto Ed Oudenaarden/ANP door Hans Leber DEN BOSCH - Hij is met acht doelpunten in zeven wedstrij den topscorer in de Nederlandse competitie. Feyenoord-spits Sa lomon Kalou scoort zelfs als-ie niet goed speelt. Gisteren tegen FC Den Bosch was het twee keer raak, hoewel de ballen wat verder van zijn voeten sprongen dan doorgaans. „Het ging van daag niet zo lekker, misschien ben ik een beetje moe," zei hij zelf. Heel Feyenoord was niet goed en toch werd FC Den Bosch met 4-2 verslagen. De zelfkritiek van de jonge Ka lou is bewonderenswaardig. Want als de man uit Ivoorkust alleen al in de buurt van de bal komt, gaan toeschouwers op het puntje van hun stoel zitten. Hij heeft nog niet door wat hij ver oorzaakt. Salomon Kalou was voor de nieuwe Fevenoord-trai- ner Ruud Gullit het mooiste ca deautje dat hij bij de eerste trai ning kon aantreffen: een heuse groeibriljant. De trainer is dan ook lovend over zijn negentienja rige pupil: „Ik denk dat Salo mon een hele grote gaat worden. Een Europese topspeler, dat zit er zeker in." Voor Kalou zelf is er nog steeds de kwestie van zijn Nederlander schap. Bondscoach Van Basten toonde interesse, de man uit Ivoorkust zelf gaf al aan het een leuk idee te vinden. Maar hoe be langrijk is het écht voor hem? „Heel belangrijk. Ik wil heel graag Nederlander worden. Van wege het voetballen. Ik ben al mijn hele leven fan van het Ne derlands voetbal. Ruud Gullit heeft me geleerd in mezelf te ge loven. Het zou mooi zijn als ik ook van Van Basten wat zou kunnen leren. Ik wil heel graag voor Nederland uitkomen." Of er daadwerkelijk aan een natu ralisatie wordt gewerkt? „Op dit moment is er niets aan de gang, maar ik wil ooit Nederlander zijn." Ivoorkust speelt aan staand weekeinde tegen Bénin, broer Bonaventure Kalou moet opdraven, maar als Salomon als nog wordt gebeld, gaat-ie niet. „Daar voel ik niet zo veel voor." Niet goed voetballen en toch gemakkelijk winnen. Trainer Ruud Gullit gaat de komende twee wedstrijdloze weken oefe nen op vrije trappen en corners richting eigen doel, de stan daardsituaties waardoor Feye noord vaak in de problemen komt. „Bovendien zaten mijn spelers er doorheen, de rust kun nen ze goed gebruiken." De wedstrijd tegen Den Bosch begon voor de Rotterdammers zeer slecht. In de tweede minuut kopte een speler van eigen bo dem, de 26-jarige Brayton Biek- man, de bal uit een lange vrije trap prachtig in de verre boven hoek achter Gabor Babos. Het werd even stil in de Kuip. Chong-Gug Song sprong wel met Biekman mee, maar bleef een halve meter lager dan de linksbuiten, die voor de Rotter damse amateurclub Linker Maas Oever (LMO) en Sportclub Feyenoord, de amateurtak. „Geen concentratie," noemde Gullit als oorzaak voor het falen van Song, maar de kwalificatie kon op zijn hele ploeg worden losgelaten. In de 23e minuut werkte Kalou een door Kuijt ingebrachte bal binnen en vlak voor rust gaf scheidsrechter Koopman een on terechte penalty: Peter Uneken maakte een verdedigende sli ding op Kalou, raakte daarbij ook de bal, maar zag diezelfde bal toch op de stip belanden. Kuijt schoot raak. Kalou ver grootte pas ver na rust, in de 59e minuut, de afstand door in een scrimmage voor het doel be slissend uit te halen. Niet alleen Song, heel Feye noord maakte verdedigend fou ten. Gullit dreigde enkele spe lers („ik zeg niet wie") met een wissel door Hossam Ghaly en Glenn Loovens warm te laten lo pen, maar moest ze uiteindelijk inbrengen voor een geblesseerde Karim Saïdi en een vermoeide Shinji Ono. Verder was het opnieuw Dirk Kuijt die veel kansen miste en naar de kant werd gehaald voor Thomas Buffel. De Katwijker is nog met over zijn scoringscrisis heen. Gullit tracht ondertussen de gemoedsrust van de getergde Buffel wat te kalmeren door hem speeltijd te geven. Feye noord wil hem immers houden. De Belg zag zijn eerste voorzet, in de 71e minuut direct via het bovenbeen van Romeo Castelen in het doel verdwijnen. Dat tien minuten later de matig fluiten de Koopman een gemakkelijke penalty aan Den Bosch gaf (Gul lit en Wisman spraken over een 'goedmakertje') was slechts voor de statistiek van belang. GPD FC Utrecht is tot nu toe de verras sing van dit seizoen. Ik ben onder de indruk van die ploeg. Ze voetballen goed en ze geven de mensen iets. Het is bij elke thuiswedstrijd een groot feest. Het is eigenlijk ongelooflijk. Drie, vier jaar geleden was de club nog op ster ven na dood, maar de mensen daar heb ben de boel weer aardig op de rails ge kregen. Foeke Booy, de trainer, heeft in alle rust een aardig elftal kunnen op bouwen. Veel mensen denken dat Utrecht een eendagsvlieg is. Natuurlijk is het nog vroeg in het seizoen, maar je zou de ploeg tekort doen als je nu zou roepen dat het om een incident gaat. Ze heb ben twee keer de beker gepakt, hebben de Supercup gewonnen en wisten een paar weken geleden van Feyenoord te winnen. Dat zegt toch wel iets. Of ze zich uiteindelijk tussen PSV, Ajax en Feyenoord kunnen mengen, is een ander verhaal. Als de topdrie in normale doen is, zal dat niet lukken. In het begin van de competitie kun je nog wel eens meedoen, maar op den duur leg je het toch af. Dan wordt de druk te groot en blijkt de belasting te zwaar. Met andere woorden: in zulke gevallen geeft geeft de kwaliteit altijd de door slag. Of je moet een seizoen hebben zoals wij dat destijds met Heerenveen hadden. Toen verspeelde de topdrie zoveel pun ten, dat we zomaar tweede werden. Dat zie ik dit seizoen overigens niet gebeu ren. PSV en Feyenoord zijn redelijk standvastig. Het is op dit moment alleen Ajax dat in een neerwaartse spiraal zit, maar die ploeg zal zich uiteindelijk wel weer her stellen. Utrecht mag zich een stabiele subtop per noemen. Dat heeft alles te maken met een goed beleid. Wat dat betreft doet Utrecht me een beetje denken aan Heerenveen. Net als bij die club heb ben ze in Utrecht ook een neusje voor goede aankopen. Als er een goede speler vertrekt, wordt er meestal weer een goeie terugge haald. Dirk Kuijt ging destijds naar Feyenoord en ze haalden Hans van der Haar. Dit seizoen hebben ze Darl Doug las van Heracles overgenomen en dat blijkt ook weer een goeie greep. Het valt me trouwens toch op dat er veel spelers uit de eerste divisie door breken. FC Utrecht heeft Douglas, bij Heerenveen doen Klaas Jan Hun- telaar en Ugur Yildirim het hartstikke goed. Ja, en Feyenoord heeft Salomon Kalou. Vorig jaar zat-ie nog bij Excelsior en nu is hij topscorer van de eredivisie. Over verrassingen gesproken. Gérard de Nooijer Adriaanse ontplofte bijna. Hoe het Van Huiten bestond de goal van Van Galen af te keuren? Er was geen sprake van opzettelijk, maar van aangeschoten hands (De Jong schoot tegen de hand van Van Galen op) en Jaap Uilenberg, de baas aller scheids rechters, was nota bene in Alk maar geweest, juist om dit soort gevallen uit te leggen. „Maar hij heeft ons vals voorge licht." Het was de enige kwink slag van de trainer die zich ziek voelde waardoor zijn tong min der scherp was dan gebruike lijk. Ajax ging in de tweede helft be ter voetballen, of AZ begon moe te worden, dat kon ook. Anasta siou had moeten scoren, aange speeld door Rosales. Timmer redde, zoals ook bij schoten van Rosales en Pienaar. In het vuur van de strijd viel ook nog een ro de kaart, voor invaller Jaliens, die na een fluitsignaal van Van Huiten keihard doorging op Van der Vaart. Maar met twintig mi nuten op de klok, met één man meer en tegen een vermoeide te genstander kon Ajax het ver schil niet maken. Dat zegt in fei te genoeg. GPD door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - PSV is altijd een smeltkroes geweest. Voetbal lers van allerlei komaf zijn in Eindhoven de smaakmakers ge weest. Afgelopen zaterdag, in de wedstrijd tegen FC Groningen (3-0), liet het 'vreemdelingenle gioen' zien hoe gemakkelijk het zich heeft aangepast. Beasley (Verenigde Staten). Far- fan (Peru) en Alex (Brazilië) be horen tot de betere spelers van PSV. Gomes heeft als doelman zijn aanpassingsproblemen, maar vooral zijn talenten. De meest exotische spelers hebben ogenschijnlijk de minste moeite om bij PSV te integreren. Sail lant genoeg hebben de subtop pers uit de eredivisie (Zoetebier, Sibon en Fehér, de Hongaar) veel meer tijd nodig om hun plaats in het team te vinden. De integratie van de Amerika nen en de groei naar volwassen heid van de Aziaten Lee en Park is voor PSV de grootste meeval ler van het jonge seizoen. „We zijn verder dan we hadden ver wacht", zei technisch directeur Guus Hiddink een dag voor de wedstrijd al. De vrees voor communicatiepro blemen achterin of tactische lichtzinnigheid is nauwelijks ge grond gebleken. „Vorig seizoen gingen we tegen Ajax de mist in door een misverstand tussen een Limburgse doelman en een Bra bantse verdediger", relativeerde Hiddink die problemen al eens. PSV bewijst het. Natuurlijk, Go- mes moet wennen aan andere stijl van keepen. In Brazilië kwam hij nooit onder druk van een aanvaller te staan en kon hij elke bal rustig verwerken. Daar was hij alleenheerser in het strafschopgebied, hier melden zich bij elke corner vijftien tot twintig man in zijn domein. En Alex moet ook anders leren voet ballen. Van hem wordt bij balbe zit initiatief gevraagd. En verde digen doen ze bij PSV in de zo ne. niet op de man. Buitenspelers hebben in Neder land niet de vrijheid die ze zich wensen. Positioneel terugvf digen, tussen de linies lt ruimte creëren voor and- het zijn allemaal taktisch- ginselen waar een Nederl* coach veel meer aan hech: Beasley en Farfan in Amen Peru gewend waren. Maar intuïtie en klasse vej chenen zich niet. Tegen Gro gen is Farfan betrokken bj openingstreffer. Elshot is asley net voor bij de afro^ zijn eigen doelpunt beiq 1-0. Een prachtpass van] Bommel haalt het beste ie| asley, die snel weg is en di| onder doelman Roorda schii Reus Groningen duikt een paar gevaarlijk op voor doelma: mes. Vooral Alex, de reus. rustig en ruimt op wat (1; opruimen. Zo houdt PSVi de nul. De Jong zorgt nat. nu ten voor 3-0. Opmerkelijk is dat zoveel tenlanders bij PSV de li tien jaar, onder het bew® Frank Arnesen, mislukten, een grafkelder vol misluk: lenten in te richten. Van de tig spelers die het eerste den, er zijn er ook gekocb zover niet eens kwamen, si den alleen Vampeta, Nilis naldo, Rommedahl, Nikit Bogelund, Vogel en Kezra mindere of meerdere raat meeste anderen waren ge niet goed genoeg. Of er wa goed nagedacht over hun® le kwaliteiten. De management-kwaliteite de 'neus voor mensen' was: Hiddink beschikt, heeft von dere normen gezorgd. Ven er niet zoveel veranderd te zichte van vroeger. Persei* dro Salazar besteedt wat zorg aan de buitenlandse Iers, maar de taallessec Leon Smeets en de keuken Harry van Kemenade zijn steeds dezelfde. PSV is en blijft een warn voor vreemdelingen. Heti van de kurken, waarop de al ruim negentig jaar a GPD van onze sportredactie LONDEN - Robin van Persie heeft zaterdag opnieuw speelmi nuten gekregen bij zijn Engelse werkgever Arsenal. De aanval ler verving in de 82e minuut Thierry Henry in de wedstrijd te gen Charlton Athletic. De Fran se aanvaller had met twee doel punten een groot aandeel in de zege van 4-0. Door de winst heeft Arsenal nu al 48 wedstrij den op rij niet meer verloren in de Premier League. De status van Van Persie lijkt el ke week een stukje te stijgen bij de succesvolle Londense ploeg. Vorige week maakte hij zijn competitiedebuut in de wed strijd tegen Manchester City. In dat duel verving hij twee minu ten voor tijd zijn idool en voor beeld Dennis Bergkamp. Vervol gens mocht hij deze week ook Europees in actie komen voor Arsenal. Tegen Rosenborg (1-1) speelde hij acht minuten. Ook zaterdag mocht de ex-Feyenoor- der acht minuten meedoen. Bij zijn entree op Highbun' had het basiselftal al een veilige 4-0 voorsprong bereikt. Van Persie had definitief naam kunnen ma ken, maar zag een doelpunt van zijn voet afgekeurd worden. Door de zege consolideerde Ar senal de koppositie in Engeland. Chelsea bleef op twee punten door een benauwde zege op Li verpool (1-0). Invaller Joe Cole maakte na ruim een uur de tref fer. De achterstand van Man chester United op Arsenal liep op tot negen punten. De ploeg van coach Ferguson bleef voor eigen publiek tegen Middles brough steken op 1-1. Daarmee kwamen de Mancunians nog goed weg. De gelijkmaker van Smith viel pas in de 81e minuut. Provincieclub Als een onbeduidende promo vendus begon Messina aan zijn missie in de Serie A. Na vijf duels kan de provincieclub al worden aangemerkt als de sensa tie van de Italiaanse competitie. Gisteren won de ploeg met 4-1 van Siena. Messina staat daar door plots tweede in de rang schikking, achter Juventus. 'De Oude Dame' had tegen Udinese een moeilijke middag. Invaller Zalayeta (die de geblesseerde Trezeguet verving) zorgde voor de nipte 1-0-winst. Het duel kan voor Ibrahimovic een verve lende staartje krijgen. I tv-beelden was te zien data Braziliaan Cribari een keef gaf. AC Milan bleef goed i:l spoor van Juventus. De: boekte een 3-1-overwinnr; Reggina. Sjevtsjenko ra twee doelpunten, de Braa Kaka was eenmaal trefzeke VfL Wolfsburg blijft vera in de Duitse Bundesliga club van de Nederlandsen diger Kevin Hofland staats ven speelronden nog steed ven aan de ranglijst. 'Tabellenführer' won zaten middag met 2-1 van Bon Mönchengladbach. D'i sandro en Schnoor scod Hofland viel uit met een e blessure. VfB Stuttgart bis een punt dankzij een zeg 2-0 gisteren bij ArminiaB feld. I Beierse treffers Bayern München behaalde uitwedstrijd tegen Werde: men een knappe 2-1- Ballack en Schweins maakten de Beierse treffen se was tien minuten voc; verantwoordelijk voor hen doelpunt. Door de ovenvi is de club opgeklommen ffl derde plaats. FC Barcelona heeft op del speeldag van de Primera sion alleen de leiding gerc De formatie van coach.' Rijkaard boekte gisten een krappe zege op Nu® (1-0) en zag dat concurred lencia tegen Real Betis mei der kwam dan een gelijl 1-1De overwinning op Nu cia kwam tot stand dankrf doelpunt van de Zweedse tjesdief Henke Larsson. t Camp verschalkte hij ine ventigste minuut de Nu cia-doelman met een fraa) zet. De eindstand bij Real Beü gen Valencia werd al vod bereikt. Di Vaio zette de kers op een 1-0 voors: waarna Edu Betis weer ooi ke hoogte bracht. Ondanks de oprisping - Champions League (4-2-$ AS Roma) duurt de mal® Real Madrid voort. In hel1 Bernabeu ging de sterreï onderuit tegen Deports Coruna. De Spaanse aa: Luque maakte vlak voorn 0-1, waar Real Madrid g# woord op had. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16