Miljoenen nodig voor goed water Een festival vol leed en verdriet PZC PZC Schots verleden niet vergeten Vlaams water voor Zeeland 11 yiissingen presenteert Waterplan 2004-2008 rhemamiddag bij nader inzien ESTEE LAUDER LaBan Velgen gestolen van auto's Bekeuring voor Middelburger Twee boetes voor bromfietser Gewonde bij ongeval in Vlissingen Scooter gestolen in Oost-Souburg Titel voor Zeeuwse Koorschool Man in café in nek geslagen Kerkdienst Meer geld voor hospice nodig agenda maandag 4 oktober 2004 nnrAh van der Sluis jjSSINGEN - Om ook in de jekomst voldoende regenwater i kunnen opvangen en het wa- ;r in Vlissingen schoon te hou- én is tot en met 2007 ruim 2,7 liljoen euro nodig. Met dat eld kan gebaggerd worden, krij- en oevers piasbermen en wor- en taluds verflauwd. Dat staat i het waterplan van de gemeen- i Vlissingen. De gemeente oeft niet alles zelf te betalen, [et Waterschap Zeeuwse Eilan- en (WZE) betaalt bijna 1,3 mil- jen euro. |e gemeenten Middelburg, Tho- jn en Vlissingen doen mee aan et proefproject Stedelijke Wa- fiplannen. In die plannen staat rat de gemeenten en het water- chap kunnen doen om bergin- en te creëren om wateroverlast voorkomen en wat de kwali- èit moet zijn. fiverse gemeenten in Zeeland lebben een tekort aan bergings- apaciteit. Ook Vlissingen ;ampt daarmee. Op dit moment jordt gekeken hoe groot het te- prt is. De resultaten van het on derzoek worden volgend jaar erwacht. s'ct voldoende jfit voorlopige berekeningen en [hattingen blijkt dat er in Vlis- jngen iets meer dan 3 procent ppervlaktewater aanwezig is. )at is net voldoende. In fcst-Souburg is er te weinig op- jirvlak te water om regenwater t kunnen opvangen. In het lorp is slechts 1,6 procent water pnwezig. De gemeente ver acht in de nabije toekomst één jectare oppervlaktewater meer lodig te hebben. In het nieuwe |stemmingsplan Souburg- Üoord wordt daarmee al reke- ang gehouden. De gemeente wil neer water aanleggen dan voor iltbreiding van het dorp noodza kelijk is. Een geschikte locatie -oor deze waterpartij is gevon- len in een laaggelegen stuk [rond dat de gemeente al in ei- jendom heeft. )m in Vlissingen regenwater te iunnen opvangen, bestaan er )0ST-SOUBURG - Het Palazzo- Huis, het Zeeuws steunpunt oor mensen met kanker en hun lasten, houdt donderdag 14 ok- iber samen met de Borstkanker ereniging Nederland een the- lamiddag over vermoeidheid, elangstellenden kunnen tussen 14 uur en 15.30 uur terecht in letPalazzoli Huis aan het Oran- gplein 41 in Oost-Souburg. 6 het verhaal over de drie koninklijke on- Wscheidingen bij de stadsgewestelijke Kandweer Vlissingen/Middelburg (zater- jag 2 oktober) staat een fout. L. Dierickx m L. Jasperse maakten geen deel uit ran de beroepsbrandweer bij Delta fctsbedrijven/EPZ. Zij waren naast hun *erk lid van de vrijwillige bedrijfsbrand weer bij EPZ J. van den Boom is wel ge kopt bij de brandweer van het stadsge west. maar is nog wel commandant van feberoepsbrandweer IPV. Bezorgklachten: f 0800-0231231 i op maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN l Buitenruststraat 18 iPostbus 8070 4330 EB MIDDELBURG \- Tel: 0118-493000 K Fax:0118-493009 |p E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder 1 Edith Ramakers Miriam van den Broek 5 Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE i Stationspark 28 r' Postbus 31 ,4460 AA GOES '■Tel: (0113)315500 t Fax; (0113)315669 •.^E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET fwww.pzc.nl r E-mail: web@pzc.nl drie mogelijkheden: uitbreiding van open water in de stad, afvoe ren naar het buitengebied en bergen aan de rand van de stad. In de praktijk kiest Vlissingen voor de laatste optie, het zoeken van berging in de randen van de stad. Nadeel van uitbreiding in de stad is dat er een claim wordt gelegd op de schaarse ruimte in de stad. Vlissingen kijkt overi gens wel naar alle opties. De kwaliteit van het water in Vlissingen is niet best. Ondanks allerlei maatregelen (grotere bergbezinkbassins en baggeren) zijn er nog diverse oorzaken aan te wijzen voor de vervuiling. Er is nauwelijks stroming in de slo ten en grachten, er zijn onvol doende doorspoelmogelijkhe- den, de bodem is verontreinigd en er wordt zoute kwel aange voerd. Het gevolg is overmatige algengroei en het water heeft een te hoge concentratie aan zputen, voedingsstoffen en zwa re metalen. Mogelijke oplossin gen zijn: baggeren, overstorten verminderen en de inlaat van zout water beperken. De komende jaren wil de ge meente baggeren in de Vlissing- se Watergang, Steengracht- straat/Dwarsstraat, Nollebos/ Zwanevijver, Zoute Gracht, Me- liskerkse Watergang/'t Fort, Dijkhoeksprink, Groen van Prin- stererlaan en Willem Klooslaan, Lek vijver en de Burgemeester van Woelderenlaan. Langs diver se sloten en watergangen komen flauwe taluds en zogeheten pias bermen, een ondiepe rand van hooguit twintig centimeter. In Den Schotsen Schrobbert pluist stadsarchivaris naar aanleiding van het verhaal van twee 'Schotse dames' de familiegeschiedenis van de Gordons uit, en de relatie van "deze Schotse familie mét Veëre. foto Ruben Oreel door Anita Janse VEERE - De geschiedenis van Veere werd afgelopen weekend weer nieuw le ven ingeblazen tijdens het derde Schots-Zeeuwse Festival. Centraal tij dens dit festival stond het toneelstuk Den Schotsen Schrobbert, waarin een waargebeurd tafereel nog eens dunne tjes over werd gedaan. Ruim driehonderd jaar geleden vond in de Vierschaar van het Veerse stadhuis een opmerkelijke hoorzitting plaats. Vandaag lijkt weinig te herinneren aan de chaos van toen, maar schijn be driegt. De drie toeristen die de zaal van het stadhuis bewonderen, acteren in het toneelstuk Den Schotsen Schrobbert. „Mijn over-overgrootvader was een Gor don, zonder hem zou Veere een gehucht je zijn", schept een van de vrouwen op. Ze heet Adelheid, is van Schotse af komst en zwaait maar wat graag met haar familiewapen. De stadsarchivaris die achter een stapel papieren schuil gaat hoort haar verhaal met gemengde gevoelens aan. Heden en verleden, fictie en waarheid wisselen elkaar af in het toneelstuk. Zo is deze stadsarchivaris ook in werkelijk heid de stadsarchivaris van Veere. Van lieverlee vertelt hij de vrouwen meer en meer over het verleden van de Gordons. De zaal vult zich met middeleeuwse fi guren en de toeschouwers zien het ver haal voor hun ogen afspelen. Schandaal Een rechter met een enorme pruik buigt zich over het schandaal dat burgemees ter Isaac den Heldt zich op de hals heeft gehaald. Hij zou een verhouding heb ben met de echtgenote van de invloedrij ke Schotse koopman Sir Gordon. De rechtszitting moet het 'vreemdgaan' be wijzen. Een knecht van de familie Gor don heeft via een gat op de zolder kun nen zien hoe 'vleselijke conversatie' had plaatsgevonden, dit tot grote schrik en verontwaardiging van de burgemeester. Het echte bewijs wordt uiteindelijk door de overspelige vrouw zelf gele verd, ze is zwanger terwijl haar man al meer dan een jaar van huis is. Terwijl dat gegeven boven tafel komt, verplaatsen de schijnwerpers het licht weer naar ons jaartal en begint vrouwe Adelheid erbarmelijk te snotteren. „Maar dat betekent dat jij misschien he lemaal niet van Schotse adel bent, maar dat je gewoon een bastaard bent", roept een van haar vriendinnen ontsteld uit, waarop Adelheid nog harder begint te huilen. Ontnuchterd verlaten de dames de zaal. De archiefsprokkels die stadsarchivaris Peter Blom boven water haalde, zijn door de Veerse schrijvers Ben Slingen- berg en Anneke Wiltink tot een toneel stuk gesmeed. „De link naar het heden maakt het verhaal interessant", vertelt Wiltink. „Het was een uitdaging om te laten zien welke gevolgen de geschiede nis voor vandaag zou kunnen hebben." Wat er uiteindelijk echt terecht is geko men van het buitenechtelijke kind van vrouwe Gordon weet niemand, maar dat maakt fictie juist aantrekkelijk. Hoe het met de burgemeester afliep is wel bekend. Na het schandaal bleef hij nog enkele jaren burgervader, maar uit eindelijk werd hij verbannen wegens duistere praktijken. Niet alleen in het stadhuis, maar ook op het Bastion herleefden oude tijden. Hier waren demonstraties te zien van de '92nd Gordon Highlanders, een Schots regiment. De soldaten hadden hier na honderden jaren weer eens hun bivak opgeslagen. Verder waren de stra ten van Veere doorlopend gevuld met doedelzakmuziek, volksmuziek en Schotse rokken. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Met onder meer het hartverscheurende 'Mijn pappie is enkel een foto' heeft het duo Nootoir zaterdag het eerste Zeeuws Smartlap pen- en Levensliederenfestival in Middelburg gewonnen. Het lied gaat over een jongetje dat zijn vader alleen kent van een fo to. Hij hoopt dat zijn pappie ooit uit het lijstje komt en met hem gaat voetballen. Het smartlappenfestival in het Spiegeltheater op het terrein van Arduin in Middelburg was eigenlijk een feestje van de smartlappengroep De Smarties. Het kwartet bestond afgelopen weekend 12,5 jaar. Ter gelegen heid van het jubileum leek het De Smarties wel aardig een festi val te organiseren samen met Theatergroep Duinart. „Wij vonden het een heel leuk festival met wisselende deel nemers", vertelde Marianne Sin- (Advertentie) PARFUMERIE- Trctpum der wereldmerken ke van De Smarties na afloop. Niet iedere deelnemer zong een smartlap. Het Oponthoud bij voorbeeld koos voor een num mer uit de musical De Jantjes, Robin zong een eigengemaakt, heel mooi poëtisch lied met als titel 'In de schaduw van de stil te'. De echte smartlap bestaat, zoals De Smarties zongen ter in troductie, uit leed en verdriet, samengevat in een lied. Soms se rieus, maar soms kolderiek. Het duo Smart en Lap had die boodschap ter harte genomen. Het zong een tranentrekkend lied over een dominee uit Harlin- gen, die het niet zo nauw nam met de huwelijksmoraal. Hij deelde het ledikant met de naai ster van zijn vrouw. Toen de naaister de relatie wilde beëindi gen, ontstak de dominee in ra zernij en doodde de vrouw met een mes. Moraal; hoedt u voor zondige dominees en kijk niet naar naaisters. Rap Droevig, maar tegelijkertijd op wekkend was het Duo Chauve. De twee kalende mannen rapten over het leed in de hele wereld, maar zelf maakten ze nooit wat mee. „Het is oneerlijk verdeeld in het leven, wij maken niks mee. Wat pech betreft zijn wij achtergebleven, wij komen nooit rondom tien op tv." De Monica's (moeder en twee dochters) brachten een droevig lied op de planken over een rela tie tussen een jonge deerne en een matroos. Het schip leek te zijn vergaan met man en muis. Verscheurd door verdriet, be sloot de verloofde het klooster op te zoeken. Totdat aan het ein de van het lied bleek dat de ma troos als enige was gered. De non bleef 'Achter tralies en mu ren'. Vervolg De Smarties hebben plannen om het smartlappenfestival een vervolg te geven. „Bij ons is er animo genoeg voor, maar je moet maar afwachten of je vol doende deelnemers krijgt. Nu waren er veel mensen die voor hun plezier meededen en niet te veel podiumervaring hadden. Het was ontzettend leuk dat de deelnemers zo vreselijk hun best hebben gedaan om er wat moois van te maken." Het duo De Kattebel eindigde op een tweede plek, gevolgd door duo Chauve op een derde plaats. Wethouder A. van 't Westeinde reikte de prijzen uit. Het duo Nootoir is met onder meer een lied over een jongetje dal zijn vader alleen kent van een foto winnaar geworden van het smartlappenfestival in Mid delburg. foto Ruben Oreel DOMBURG - Van een auto die geparkeerd stond op de Schelpweg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag de vier banden en lichtmetalen velgen gestolen. De eigenaar vond zijn auto terug met de voorkant op de straat, de ach terkant van de wagen stond met de schijfremmen op de weg. De waarde van de banden en velgen is onbekend. Van een auto die geparkeerd stond aan de Deinsvlietweg in Ritthem zijn tussen vrijdagmiddag en zaterdagochtend de lichtmetalen velgen gestolen. De waarde bedraagt rond de duizend euro. MIDDELBURG - De politie heeft zaterdagnacht een 19-jarige Middelburger op de bon geslingerd op het Plein 1940. De man was dronken en liep enkele fietsen omver. Ook hinderde hij het verkeer. Na ontnuchtering kon hij met een bekeuring naar huis. VLISSINGEN - Een 17-jarige Middelburgse bromfietser heeft zaterdagnacht twee bekeuringen gekregen. De jon gen reed op de Nieuwendijk in Vlissingen zonder helm. Ook had hij geen bromfietscertificaat. De bekeuringen kosten de bromfietser 120 euro. VLISSINGEN - Een 26-jarige motorrijder heeft gisteroch tend in Vlissingen kneuzingen opgelopen bij een ongeval op de kruising President Rooseveltlaan/Bloemenlaan. Het ongeval ontstond doordat de motorrijder, een Oost- Sou burger, geen voorrang verleende aan een voor hem van rechts komende 25-jarige automobilist uit dezelfde plaats. OOST-SOUBURG - Uit de Esdoomstraat in Oost-Sou burg is in de nacht van vrijdag op zaterdag een groene Hyosuna Rush Challenge scooter gestolen. De scooter stond op slot met een stuur- en kettingslot. GOES - De Zeeuwse Koorschool in Goes mag zich voor taan sieren met de titel Koor van de Europese Unie. F. de Munck, voorzitter van Pueri Cantores, de wereldorganisa tie van jongens- en jongerenkoren, heeft de Koorschool de bij die onderscheiding behorende oorkonde overhan digd tijdens het laatste concert van stichter Evert Heij- blok. De Koorschool schaart zich met de titel in een rij van beroemde koren. SAS VAN GENT - In een horecabedrijf in de Noordwest straat werd een 32-jarige man uit Sas van Gent door een man die hij nauwelijks kent, zonder aanleiding in zijn nek geslagen. Hij heeft aangifte gedaan van mishande ling. door Cees Maas TERNEUZEN - De Antwerpse WaterWerken (AWW) levert van af 2006 drinkwater en industrie water aan Zeeland. Het water bedrijf Evides heeft hierover een contract gesloten met AWW. Er wordt een nieuwe pijpleiding aangelegd van bijna vier kilome ter vanuit Vlaanderen tot aan de Nederlandse grens. Zaterdag heeft schepen Luc Bungeneers, tevens voorzitter van de AWW, dit meegedeeld aan de gemeente raad van Antwerpen. „Het is de eerste keer dat de AWW een contract met een bui tenlandse partner afsluit. En het past in onze nieuwe strate gie. AWW wil niet meer alleen een drinkwaterspecialist zijn, maar een integraal waterspecia list," aldus Bungeneers. Het contract komt de AWW als geroepen omdat het particulier drinkwatergebruik in Antwer pen sterk daalt. De levering aan Zeeland is hiervoor een compen satie. AWW en Evides zijn over eengekomen dat het Vlaamse water zal voldoen aan de Neder landse kwaliteitseisen. Evides, ontstaan in 2004 uit een fusie tussen Delta Waterbedrijf en Waterbedrijf Europoort, le vert in Zuid-Holland en zuid west Nederland drinkwater aan 1 miljoen huishoudens. Evides is nu één van de grootste drink waterbedrijven van Nederland. 45 Procent van de totale water- afzet bestaat uit water dat ge bruikt wordt door de industrie. België is voor Zeeland een nieu we winplaats als het om drink water gaat. De import van drink water uit andere provincies is al jaren aan de gang. Zo wint Zee land volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) 44 procent van zijn water in ARNEMUIDEN - In de gere formeerde kerk in Amemui- den wordt zondag 10 okto ber een kerkdienst gehouden met en voor mensen met een li chamelijke of verstandelijke handicap. De. dienst begint om 14.30 uur. Het koor Glorify verleent muzi kale medewerking, Noord-Brabant en 9 procent uit Zuid-Holland. Zeeland exporteert echter wel drinkwater naar België. In 2002 was dat volgens het CBS nog 3 miljoen kubieke meter. De markt voor industriewater, of proceswater, is de afgelopen jaren in Zeeland steeds belang rijker geworden. Industriewater is van een andere kwaliteit dan drinkwater en het wordt vooral gebruikt voor koeling en stoom- productie in fabrieken. Een kleiner deel van het proces water wordt afgezet als land- bouwwater. ZIERIKZEE - De Stichting Hos pice Schouwen-Duiveland is nog op zoek naar een kwart mil joen euro om de bouw van een 'bijna-thuis-huis' in Zierikzee mogelijk te maken. Tot dusver is 750.000 euro ingezameld aan giften en donaties. Door de lange aanloop naar de bouw van het hospice zijn de kosten tussentijds gestegen, zo steltin de nieuwsbrief van de stichting. Op dringend aanra den van het Zorgkantoor Zee land is besloten dat het hospice een extra wooneenheid krijgt, waarmee het totaal op vier komt. De Schouwse zorgkoepel Allévo heeft toegezegd 300.000 euro in het project te willen steken. Voorwaarde is wel dat de betrokkenheid van Allévo als zorgverlenende instelling bij het hospice in Zierikzee goed wordt geregeld. Daarover zijn 'constructieve gesprekken gaan de'. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; MIDDELBURG - Markt, 11 00 - 17,00 uur: Boeken- en verzamelmarkt; VLISSINGEN - Open Hof, 9 10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners; 20.00 - 21.00 uur: Djembélessen voor gevorder den; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11