Aandacht voor brandpreventie PZC PZC Van Gouwe Geit naar Queen Mary II Onzekerheid fusie waterschap blijft Meer ongelukken op langzame wegen .13 Brandweer Schouw en-Duiv eland gaat de boer op •Historische Spelen heeft nieuwe voorzitter agenda óeV \ager weekenddiensten Vragen skatebaan in Scherpenisse Tien mille voor Thoolse jeugd Verplaatsing boerderij Stavenisse Bekeuringen voor automobilist Sportproject voor Kapelse ouderen vrijdag 1 oktober 2004 •door Marcel Modde i pziERIKZEE - De brandweer ^Schouwen-Duiveland gaat extra tijd steken in preventie. Bedrijven en verenigingen wor den uitgenodigd een kennistest te doen. Ook is het mogelijk een ZIERIKZEE - A. van der Wou den is aangesteld als nieuwe voorziter van de Stichting Histo rische Spelen Zierikzee. i Hij volgt daarmee R. Geluk op, die de stichting in 1999 heeft hel pen oprichten en van begin af aan het heft in handen nam. Van der Wouden is momenteel hoofd van de gemeentelijke afde ling Samenleving. Voor die tijd was hij anderhalf jaar een wet- houderspost in Schouwen-Dui- veland en was hij journalist. Van der Wouden wil onder meer bekijken of het mogelijk is een spelersgroep van de stichting va ker in te zetten bij bijzondere ge legenheden „Met de Histori- sche Spelen heb je als regio goud in handen. Je moet beslist 1 niet alle braderiën en dat soort i evenementjes aflopen, de magie Imoet blijven. Maar sommige lo- [caties en monumenten op het ei land bieden gelijk zo'n andere aanblik wanneer je dat wat kan verlevendigen met een histo risch tafereel." Van der Wouden maakt op 6 ok tober kennis met de spelers groep. Die komt dan samen om terug te blikken op de productie van deze zomer, De Wonderdok ter van Brouwershaven. (Advertentie) ff*'5 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 'excursie' te maken door het ei gen gebouw om te zien hoe het daar staat met de brandveilig heid. De aandacht richt zich specifiek op horecavoorzieningen, recrea- tiebedrijven en winkels, aldus officier L. de Jonge. In het kader van de Nationale Brandpreventieweek (8 tot en met 16 oktober) zijn er twee cd-roms gemaakt met gerichte informatie voor eigenaren en be heerders van openbare gelegen heden. Aan de hand van een checklist kunnen zij zo zelf de brand veiligheid van hun pand vaststel len. De brandweer Schouwen-Duive- land heeft alle betreffende brancheverenigingen een brief gestuurd, waarin hun leden wor den uitgenodigd om in hun ei gen omgeving op 'brandexcur- sie' te gaan. Tijdens zo'n rondlei ding laat een preventiemedewer ker zien welke voorzorgsmaatre gelen van belang zijn en wat er kan gebeuren als ze ontbreken. Kennistest Tevens wordt op 11 oktober in het gemeentehuis een presenta tie gegeven over de brandveilig- heidsregels voor openbaar toe gankelijke gebouwen. Onder deel daarvan is een kennistest, om te peilen of de eigenaren en beheerders van die panden vol doende op de hoogte zijn. De Jonge benadrukt dat aan geen van de bijeenkomsten en bezoe ken gevolgen worden verbon den, indien gebreken worden ge constateerd. „Het is zuiver infor matief! De brandweer Schouwen-Duive- land is druk met controle van de brandveiligheid binnen het ka der van de gebruiksvergunnin gen. Gemeenten in Nederland hebben van de rijksoverheid tot 2007 de tijd gekregen voor de verplichte inhaalslag. Op Schou wen-Duiveland zijn de hotels, logementen en horecagelegenhe den reeds bezocht en waar nodig gemaand tot aanpassin gen. Momenteel worden de scholen onderzocht. De Jonge verwacht dat die ronde eind dit jaar kan worden afgesloten. Nadien zijn de winkels en sportgelegenhe- den aan de beurt. Vluchtwegen Echt kwalijke zaken zijn bij de inspectie tot dusver nog niet aan het licht gekomen, aldus de brandweerofficier. „Er moet hier en daar wel wat worden aangepast om aan de minimale eisen te voldoen, maar over het algemeen valt het mee." Daarbij gaat het vooral om een goede vluchtwegaanduiding, voldoen de verlichting en de sluiting op deuren. Met betrekking tot de scholen wordt de nadruk gelegd op vluchtroutes en de organisatie in geval van een brandalarm. Scholen moeten minimaal één keer per jaar een brandoefening houden en de ervaringen daar van bijhouden in een speciaal logboek. STREEKACTIVITEITEN OOSTERLAND - Dorpshuis, 20.00 uur: première film '4 seizoenen Oosterland 2003/2004'. De inrichting van de Queen Mary II is een en al luxe. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Hij begon als afwashulp bij brasserie De Gouwe Geit in Zierik zee. Nu, een paar jaar later, is hij kelner aan boord van 's werelds grootste ocean-liner. Zierikzeeënaar Marinjo de Looze (24) is bemanningslid van de Queen Mary II. Het is keihard werken aan boord van het 345 meter lange en 72 meter hoge schip, maar dat deert de Zierikzeeënaar niet. Hij geniet van het reizen met de Queen Mary II én de aandacht die het immense schip krijgt in alle havens die het in zijn eerste jaar aandoet. De Looze koos heel bewust voor het werken aan boord van een ocean-liner. „Tijdens mijn opleiding aan de middel bare hotelschool heb ik stage gelopen in Malta. Dat werken in het buitenland beviel me erg goed. Daarna heb ik ge solliciteerd voor een functie aan boord van de Queen Elizabeth II. het 'kleine' zusje van de Queen Mary II. Daar heb ik anderhalf jaar met heel veel plezier gewerkt. En toen kreeg ik de kans om over te stappen naar de Queen Mary." Van die overstap heeft De Looze nog geen seconde spijt gehad en hij is inmid dels ook al aardig opgeklommen. „Ik ben begonnen in Restaurant Brittannia: dat is het goedkoopste restaurant aan boord. Daarna ben ik in de Princess Grill gaan werken, en nu ben ik één van de 21 kelners in de Queens Grill. Dat is hét restaurant aan boord. Daar kom je alleen als je een hut in de duurste cate gorie hebt geboekt. Het is een stuk klei ner dan Brittannia, maar dat houdt ook in dat je veel meer tijd hebt voor je gas ten; dat is veel fijner werken." Kostbaar Een reisje aan boord van de Queen Ma ry is kostbaar. De kosten kunnen op lopen tot 3000 dollar per persoon per dag, maar daarbij zijn de maaltijden dan wel inbegrepen. Maaltijden waar voor de gasten zich correct dienen te kleden. De Looze: „Zonder stropdas kom je geen enkel restaurant aan boord van de Queen Mary II binnen." De reizigers aan boord van de ocean- liner zijn van divers pluimage, is de ervaring van De Looze. Sommigen hebben jaren gespaard voor de trip met het luxueuze schip, terwijl anderen meerdere cruises per jaar maken. En hoewel de laatste groep dus wel iets gewend is. toont ook die zich onder de indruk van de grandeur van de Queen Mary met zijn tien restaurants, vijf zwembaden, casino, theater en Omniver- sum. Aan het personeel aan boord van wat in bijna alle opzichten de overtreffende trap van passagiersschepen is, stelt eige naar de Britse rederij Cunard hoge ei sen. Het personeel heeft zijn eigen ver foto collectie Marinjo de Looze blijfsruimten; zich mehgen onder de gas ten is taboe. Correct gedrag wordt geëist. Een handgemeen met een ander bemanningslid betekent ontslag. De Looze: „Daar wordt echt heel streng op gelet."De standaard is hoog en de disci pline belangrijk." Voor de gasten is het verblijf aan boord van de Queen Mary II vakantie, voor het personeel ligt het iets anders. De Looze: „Ik denk dat wij toch snel zo'n veertien, vijftien uur per dag wer ken. Dit soort werk moet je ook echt niet gaan doen met het idee dat het een soort betaalde vakantie is, want dan kom je er heel snel achter dat de werke lijkheid anders is." Desondanks ervaart De Looze het wer ken op de Queen Mary nog steeds als een eer en een uitdaging. „Het is echt een belevenis. Je doet heel veel ervaring op in het vak en het staat erg goed op je cv als je kunt zeggen dat je op de Queen Mary II hebt gewerkt." De Looze kan eigenlijk maar één nadeel bedenken. „Je bent altijd op je werk. Ook als je geen dienst hebt." door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen bepaalt vol gende week woensdag of het voorstel voor onderzoek naar sa menwerking met het water schap Zeeuwse Eilanden, resul terend in een fusie in 2008, wordt voorgelegd aan de algeme ne vergadering of niet. Woensdag eiste een meer derheid van de hoofdingelanden van het Zeeuws-Vlaamse schap dat het voorstel van tafel zou verdwijnen. Het dagelijks zaterdag 2 en zondag 3 oktober 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 ui 06-53737162. Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111 Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. bestuur wil echter eerst de ver slagen van de diverse commissie vergaderingen hebben gezien om het uiteindelijke standpunt te bepalen. Tijdens de gecom bineerde commissievergadering woensdagavond lieten veel hoofdingelanden zich van hun emotionele kant zien. Het da gelijks bestuur wil eerst de za kelijke argumenten voor of te gen het onderzoek goed tegen el kaar afwegen. Blij Het personeel van waterschap Zeeuws-Vlaanderen - woensdag ruim vertegenwoordigd op de publieke tribune - rekent er op dat het dagelijks bestuur de stel- lingname van de hoofdingelan den niet negeert en het voorstel voor het fusie-onderzoek terug neemt. Voorzitter P van der Heijden van de ondernemings raad: „Ik denk dat de meeste me dewerkers blij zijn met de stand punten die de meeste hoofdinge landen hebben ingenomen. Het dagelijks bestuur kan in onze ogen weinig andere dan het voor stel terugnemen." Diverse hoofdingelanden signa leerden eergisteren een vertrou wensbreuk tussen dagelijks be stuur en medewerkers. Volgens Van der Heijden gaat dat te ver „Mensen zijn teleurgesteld, ge schrokken van dit voorstel, zijn niet gelukkig over de wijze waarop er gecommuniceerd is, maar niet meer dan dat. Van een vertrouwensbreuk is pas sprake als het dagelijks bestuur de me ning van een meerderheid van het algemeen bestuur en het per soneel zou negeren, maar ik denk niet dat dit gebeurt." Dijkgraaf W. Gosselaar van wa terschap Zeeuwse Eilanden vreest dat met een nee van de Zeeuws-Vlamingen een onder zoek naar verdere samenwer king niet zal plaatsvinden. Realiteit „Dat zou dan weer jammer zijn voor de Zeeuwse burgers en be drijven, omdat wij er als bestu ren van overtuigd zijn dat door SCHERPENISSE - De SGP-fractie in de Thoolse gemeen teraad zet vraagtekens bij de keuze van een locatie voor een nieuwe skatebaan in Scheipenisse. Die is gepland vlakbij het benzinepompstation van Q8 dat in aanbouw is aan de Spuidamstraat, aan de rand van het dorp. SGP-raadslid H. van Eenennaam wil van het college van B en W weten waarom die plek is gekozen, of er kans is op overlast voor omwonenden en of er ook alternatieve lo caties zijn onderzocht. THOLEN - De gemeente Tholen trekt dit jaar tiendui zend euro uit voor het jeugdbeleid. Om in aanmerking te komen voor een subsidie moet er voor 15 oktober een aan vraag worden ingediend. De gemeente stelt maximaal 1500 euro per aanvraag ter beschikking. De verzoeken worden voorgelegd aan de jongerenraad, die de gemeente adviseert. STAVENISSE - De weg lijkt vrij voor nieuwbouw aan de Poststraat in Stavenisse. Akkerbouwer A. Heijboer is be reid zijn bedrijf te verplaatsen, waardoor 2,65 hectare vrijkomt voor woningbouw. Het Thoolse college van B en W wil meewerken aan de verplaatsing. Heijboer kan in de dorpskern niet meer zo goed uit de voeten en zijn bedrijf ligt vrij ver, op drie kilometer afstand, van zijn belangrijk ste percelen. Heijboer die aan de Julianastraat in Stave nisse ook nog twee loodsen heeft, wil zich nieuw vestigen aan de Buurtweg bij Stavenisse. Aan de Poststraat-Zuid is plaats voor ongeveer zeventig woningen. MIDDELBURG - Een 20-jarige Middelburgse automobi list heeft in de nacht van woensdag op donderdag twee be keuringen gekregen. De man werd aangehouden in de Vrijlandstraat in zijn woonplaats. Hij had geen rijbewijs en zijn auto was niet verzekerd. KAPELLE - In Kapelle begint binnenkort een speciaal sportproject voor 55- tot 65-jarigen, met als doel die groep inwoners over de drempel van een sportschool of -club te krijgen. De officiële start van het project is ko mende maandag in het gemeentehuis van Kapelle, waar wethouder J. Herselman (VVD, sport) een overeenkomst ondertekent met onder meer de organisatie Sport Zee land. Kapelse sportverenigingen en de stichting Welzijn en Zorgverlening Ouderen doen ook mee. Alle 55- tot 65-jarigen zijn allereerst donderdag 21 okto ber welkom in sporthal Groene Woud in Kapelle voor een fitheidstest. Een arts is aanwezig en geeft zonodig een me disch advies. Een twaalf weken durende introductie wordt daarna afgewerkt, één uur per week. Een keuze kan worden gemaakt uit programma's voor mensen met of zonder chronische aandoeningen. Wie dat wil, kan ver volgens ruim een halfjaar nog aan extra activiteiten mee doen. En dan moet blijken of het doel van het project Is bereikt: dat de deelnemers doorgaan en zich aansluiten bij sportverenigingen. door Harold de Puysseleijr MIDDELBURG - Het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) wil de komen de jaren extra aandacht beste den aan de veiligheid op dertig en zestig-kilometerwegen. Uit de statistieken blijkt dat het aantal ongevallen op dit soort wegen de afgelopen jaren sterk is toegenomen. Het is nog ondui delijk hoe dat komt. Een factor die zeker een rol speelt, is vol gens het ROVZ de enorme uit breiding van het aantal wegen van dit type. Daarbij komt het sterk toenemend aantal snel heidsovertredingen dat op deze wegen wordt begaan. De aandacht voor de veiligheid op dertig- en zestig-kilometer wegen is het opvallendste op de lijst van twaalf speerpunten die als basis dient voor het nieuwe meerjarenplan verkeersveilig heid in Zeeland. Automobilisten tot en met 34 jaar en jonge (brom)fietsers zijn de verkeersdeelnemers die in dat nieuwe plan extra aandacht moeten krijgen. Dat blijkt uit informatie op de speciale inter netsite die door het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) in het leven is ge roepen om de voortgang van de samenstelling van dat nieuwe plan inzichtelijk te maken. Automobilisten (met name in de leeftijd tot en met 34 jaar) lopen nog altijd extra gevaar. Liefst 46 procent van alle verkeers slachtoffers valt in deze catego rie. Bromfietsers in de leeftijd van zestien en zeventien jaar en fietsers van vier tot en met vijf tien jaar en die van 65 jaar en ouder hebben ook te maken met een vergroot ongevalsrisico: 36 procent van alle slachtoffers valt onder deze groepen. Verder behoort verkeersveilig heid in relatie tot toerisme tot de aandachtspunten voor de ko mende vijf jaar. Met name in Zeeuws-Vlaanderen zijn toeris ten in de zomermaanden vaak betrokken bij verkeersongeval len. Veel Belgen zijn hier boven dien betrokken bij ongevallen waarbij alcohol in het spel is (een kwart van alle ongevallen waarbij een relatie met rijden onder invloed bestaat). Het nieuwe meerjarenplan en het werkplan 2005 van Het ROVZ moeten in december ge reed zijn. (Advertentie) zaken gezamenlijk op te pakken behoorlijke efficiencyslagen kunnen worden gemaakt", zegt Gosselaar, die overigens de emo tionele reacties in Zeeuws- Vlaanderen goed kan plaatsen. De in het onderzoeksvoorstel op genomen zinsnede over een uit eindelijke integratie van de schappen in 2008 is volgens Gos selaar niet ingegeven door het feit dat Zeeuwse Eilanden het Zeeuws-Vlaamse schap zou wil len inlijven, maar simpelweg door de politiek-bestuurlijke realiteit. „Tegen 2008 worden er grote veranderingen verwacht in het Nederlandse waterschaps- bestel. Je kunt dat allemaal af wachten, maar we kunnen op die ontwikkelingen ook zelf al inspelen. Dat is wat we willen." Overigens is en blijft Gosselaar bereid om met het dagelijks be stuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen overleg te voeren over het samenwerkings voorstel zolang er in Zeeuws- Vlaanderen geen definitief 'nee' is uitgesproken. n paalhoofd in zee. Een sterke jn Trekt aandacht Deelt het strand in vlakken die uitnodigen om er je voetsporen in te drukken Leolux. Sterk in het interieur Designed voor ambitie. En comfort natuurlijk Nodigt uit om relaxt te zitten, actief te denken, plannen te beramen Zomaar wegdromen kan ook. Of lekker lezen, voor de buis zitten, converseren. Dat is nou Leolux. Geschapen voor persoonlijkheid Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 www.keesdenherder nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37