Knetemann wil valkuilen dichten Ik ben er mentaal sterker door geworden PZC KNVB schorst Johan Ballegeer drie wedstrijden Zeeuwse kanshebbers Davis Cup-team i mag op audiëntie< bij Roger Federei Van Scheppingen stunt in Bangkok Onzekerheid renners Chocolade Jacques Lotz kan bezoek van de politie verwachtei Schletterer loopt 52 keer de 800 meter Wielerbondscoach leert leven met kritiek Wielersuccessen Gerrie Knetemann vrijdag 1 oktober 2004 door Harm Vonk VERONA - Het WK wielrennen in Verona is het veertiende voor Gerrie Knetemann. De 53-jarige Amsterdammer is daarmee de langst zittende bondscoach van Nederland. Hij werd in 1978 zelf wereldkampioen, maar on der zijn leiderschap won Neder land slechts twee WK-medail- les: zilver voor Steven Rooks (1991) en brons voor Leon van Bon (1997). „Maar was het zón der mij beter gegaan?" Je vliegt deze week van hot naar her. Je hebt het maar druk. Gerrie Knetemann: „Moet je je voorstellen hoe druk een ploeg leider van een sponsorploeg het heeft." Is dat niets voor jou? „Ik ben nooit gewaagd en zo lang dat niet gebeurt, ga ik niet over die vraag nadenken. Maar ik zie maar weinig ploegleiders die echt gelukkig zijn. Denk je dat Erik Breukink die drie we ken tijdens de Ronde van Frank rijk zonder zorgen doorbracht? Laten we zeggen dat ik hem niet benijd. Ik zou het wel kunnen, zeker als je kijkt naar de men sen die het voor mij deden. Of ik goed zou zijn is een tweede." Jouw rol van bondscoach is ei genlijk heel klein: je selecteert renners en daarmee is het klaar. Daarna kent iedereen zijn rol. „Ik zit bij de voorwaardenschep pende afdeling van de wieleru- nie, niets meer en niets minder. De renners doen het zelf. Maal ais Bram Tankink wereldkampi oen wordt, heb ik hem opge steld. Zes jaar geleden werd Os car Freire pas op de laatste dag door Peter van Leeuwen VERONA - De renners van de Belgische wielerploeg Chocola de Jacques hebben nog geen ze kerheid over hun toekomst. Ploegleider Johan Capiot hoopt met een aantal van hen, onder wie vier Nederlandse coureurs, ook in 2005 actief te zijn. Bart Voskamp, Rik Reinerink, Jan van Velzen en Bert Hiem- stra ontvingen deze week een ontslagbrief. „Een formele zaak", zegt Voskamp. In princi pe gaat Chocolade Jacques ver der als hoofdsponsor, maar Ca piot is druk bezig een tweede geldschieter te vinden. Capiot had een gesprek met vertegen woordigers van de Franse ploeg RAGT. „Een redelijk goed ge sprek", vond de Belg, maar er was één probleem: „Ze hebben al veertien renners onder con tract voor volgend jaar. Ik streef naar een ploeg van maximaal achttien renners, maar ik heb zes, zeven man die ik mee wil ne men." Volgens Voskamp horen de vier Nederlanders daar bij. Capiot wil dat niet bevestigen. Somberder ziet het eruit voor de renners van BankGiroLoterij. Manager Arend Scheppink advi seerde hen in.te gaan op aanbie dingen van andex-en, maar al leen Matthé Pronk (Mr.Bookma- ker) vond tot dusverre een nieu we werkgever. Mogelijk staan tien Nederlandse renners, onder wie Rudie Kemna en Remco van der Ven, straks op straat. ANP geselecteerd. Had de bonds coach dat niet gedaan, dan was hij geen wereldkampioen gewor den. De kunst van bondscoach zijn, is het succes zo min moge lijk in de weg te staan en dat heeft alles met ego te maken." Over de selectie is elk jaar weer discussie: te veel Raborenners, te veel inbreng van Michael Boo- gerd en Erik Dekker. „Ik maak de selectie in overleg met bepaalde renners. Ik zeg maar zo: de paarden die de ha ver verdienen, moeten de haver ook krijgen. Ik vind het logisch dat de mannen van wie ik denk dat ze de finale kunnen rijden renners bij zich hebben die ze vertrouwen, die loyaal zijn. Bo vendien heb ik in drie dagen geen tijd er een ploeg van te sme den. Dus probeer ik zo veel mo gelijk valkuilen te dichten." Dus maken Boogerd en Dekker de selectie. „Nee. Ik doe het in overleg met Boogerd en Dekker, maar ook met Knaven en Van Heeswijk. Kritiek hou je toch. Ik trek het mij erg aan, maar ik leer ermee leven. Als de selectie klaar is, is voor mij de kous af. Je kunt dis cussie hebben over de laatste twee renners, maar dan ben ik wel zo hautain dat ik zeker weet dat geen van die twee renners wereldkampioen wordt." Maar in de Nederlandse selectie is Rabo altijd flink vertegen woordigd. „Omdat daar de beste renners rijden. Neem van mij aan dat ik niet kijk wie waar rijdt, ik kies de beste twaalf. Maar een ren ner die niet bij Rabo rijdt, moet beter zijn dan een Raborenner. Zo niet, dan selecteer ik de Ra borenner, dat is toch logisch?" Als sponsorploegen zo belang rijk zijn, is een WK met landen ploegen dan nog wel van deze 1974 Amstel Gold Race 1976 Ronde van Nederland 1977 Vierdaagse van Duinkerken Rundum HenmngerTurm 1978 Wereldkampioen op de weg Parijs - Nice Ronde van de Middellandse Zee Zesdaagse Maastricht (met Pijnen) Zesdaagse Gent.(met Sercu) 1980 Ronde van Nederland Dwars door Belgi Ronde van de Middellandse Zee Zesdaagse van Maastricht (met Pijnen) 1981 Ronde van Nederland Europees kampioen achter dernys 1982 Driedaagse De Panne 1983 Ronde van de Middellandse Zee 1985 Amstel Gold Race Zesdaagse van Madrid (met Navarro) Nederlands kampioen achter dernys 1986 Ronde van Nederland 1987 Ronde van Zweden Tour de France Deelname: 12 x j Gewonnen etapjoes: 10 Opgave:1 Ploegen Gan Mercier(Fra) 1974/1975 Tl Raleigh (Ned) 1976-1983 Europ Decor (Bel) 1984 Skil Reydel (Bel) 1985 PDM (Ned) 1986-1989 tijd? Dekker gaat een gat naar zijn Spaanse Rabo-ploeggenoot Freire immers niet dichtrijden. „Andersom rijdt Freire Dekker ook niet terug. Ach, die vraag werd 26 jaar geleden al gesteld, toen ik wereldkampioen werd. Kennelijk willen we het zo." Maar er valt toch wat voor een WK sponsorploegen te zeggen? „Natuurlijk. Het is gek dat de UCI met verschillende maten meet: de UCI-puntendie renners verdienen bij hun sponsorploe- inlographic:Do Gelderlander gen bepalen het aantal renners op het WK met landen. Je kunt ook zeggen dat de beste 200 ren ners van de UCI-lijst naar het WK mogen. Dan zijn er maar 52 Italianen'bij, die heb je in de Amstel Gold Race toch ook? Op het WK wint toch altijd de bes te. Onder het WK zit dus zeker een dubbele bodem. Ik probeer die valkuilen door de selectie zo veel mogelijk te dempen." Door de goedkeuring te vragen van de belangrijkste renners. „Ja. Ik krijg vanuit bepaalde hoeken steeds kritiek, maar ik moet het doen met de renners die ik ter beschikking heb. Ik kan ze in een paar dagen niet beter maken. Maar als de mensen achter het Rabobank Wielerplan destijds beter had den geluisterd naar de mensen die er verstand van hadden, hadden we het niet alleen hoe ven hebben van Dekker en Boogerd. In al die tijd is er niks vanuit het Wielerplan bijgeko men" GPD door Frits Bakker HOEK - Hoek-trainer Johan Ballegeer is door de tuchtcom- missie van de KNVB voor drie wedstrijden geschorst. Die straf is hem opgelegd naar aanleiding van de rapporten die zijn opge maakt na de wedstrijd Kozak ken Boys-Hoek van 11 septem ber jongstleden. Volgens scheidsrechter Sjaak Uitterhoeve heeft Ballegeer „in woord en gebaar" bedreigingen geuit in een hevige discussie met de leidsman uit 's Graven polder. Dat gebeurde nadat Uit terhoeve een bal tegen de paal voor een doelpunt had aange zien. De wedstrijd eindigde in een 3-1-overwinning voor Ko zakken Boys. Ontoelaatbaar Het verslag van de scheidsrech ter is in de week daarna afge zwakt door rapporten van de twee clubs. Toch oordeelde de KNVB dat het gedrag van Balle geer ontoelaatbaar was. schorsing gaat maandag in. B legeer zit morgen nog op bank tijdens de thuiswedstr tegen Bennekom. Assistent-tr ner Jan Verdegem zal hem in drie duels daarna vervangen. Hoek wordt na drie verloi competitiewedstrijden door r meer tegenslagen achtervolj Verdediger Charly Okone heeft in België een knieopera; ondergaan die hem tenmini een week buitenspel zet. De ir niscus van de Nigeriaan was 1 schadigd. Een Belgische chin heeft dat ongemak tijdens e kijkoperatie hersteld. Ook Pieter de Munnik, Stev de Croock en Ramazan Yuti sukkelen met blessures. Verdet ger De Munnik laat vandaagj to's maken van zijn knieg wricht. Middenvelder De Croj ck, die al weken tobt met eenej keiblessure, kon dinsdag tegj de beloftes van Club Brug niet spelen. Hij trainde giste avond wel mee. Ramazan Yurj heeft rugklachten. ij tussen de twee wielrenners lal de op in de Tour de France tof Armstrong niet toestond dat meoni meereed in een kopgroe, Lotz maakte deel uit van A groep en moet nu, net als Spanjaard Flecha en de Kas' Fofonov, vertellen wat er dë tijds precies gebeurde. j Woensdag werd de Italiaató renner Paolo Bettini, die opelj lijk steun betuigde aan Simeot, al ondervraagd. „Ik had al bondscoach Gerrie Knetemai- gehoord dat ze me zochten. weet maar nooit waarmee ze kj men. Het valt gelukkig allerna^ mee. Ik zie ze wel verschijnen^ reageerde de geschrokken Lol, die overstapt van Rabobai^ naar Quick-Step. ANP door Peter van Leeuwen VERONA - Marc Lotz kan de ko mende dagen bezoek verwach ten van de Italiaanse politie. De Limburger, die vandaag naar Verona reist voor de WK wiel rennen, hoeft zich echter geen zorgen te maken. Van hem wordt slechts een getuigenver klaring verwacht in de zaak tus sen de Italiaan Filippo Simeoni en Lance Armstrong. Simeoni heeft het verbruid bij Armstrong nadat de Italiaan een belastende verklaring afleg de tegen de van dopingpraktij- ken verdachte arts Ferrari, die onder andere de zesvoudig Tour winnaar begeleidt. Het conflict De voetballer, de tennisser en de schaatser over hun overstap naar de marathon door Roeland van Vliet GOES - Aan het vertrek van de Kustmarathon in Burgh-Haam- stede staan morgen bijna vijf honderd mensen. Iedereen heeft een mooie motivatie om de zwa re strijd aan te gaan. Zo ook Hans de Nooijer, Adriaan Pro voost. Fred Hendrikse en Jaco Balkenende. Zij vergaarden in een eerder leven bekendheid in een andere tak van sport, maar raakten op de een of andere ma nier toch verslingerd aan het lo pen van de klassieke afstand. Jaco Balkenende uit Vrouwen polder, oud-voetballer van Be velanders, wist niet wat hij een aantal jaren geleden tijdens het kerstdiner hoorde. Zijn oudste broer Rien, die in de muziek zat en nooit aan sport had gedaan, kondigde aan een marathon te gaan lopen. Tot ieders verba zing liep de Middelburger die ook uit. „Toen konden ik en mijn andere voetballende broer Peter, die nog bij Kloetinge heeft gespeeld, niet achter blij ven. Zo clacht mijn nicht, Mar- greeth Capelle, er ook over. In 1996 hebben we toen met z'n vie ren de marathon van Rotterdam gelopen. We zijn toen de hele tijd bij elkaar gebleven en finish ten in 3 uur 41Het jaar erna be sloten we los van elkaar te lo pen, toen liep ik 3 uur 24." De 39-jarige Jaco Balkenende was als voetballer al een goede loper. Voor hem is de omschake ling van voetbal naar hardlopen daarom niet zo'n grote. „En ik heb onregelmatige werktijden. Dan is het makkelijk dat je zelf kan bepalen wanneer je gaat sporten. Met trainen voor de ma rathon is dat niet zo moeilijk." Kilootjes Hans de Nooijer, oud-voetballer van VC Vlissingen en voormalig trainer van Veere en RCS, kwam ook met Kerstmis tot de gedachte om te gaan hardlopen. „Ik was al even geen trainer meer en had in een lager elftal van Zeelandia Middelburg ge speeld. Maar daarbij had ik een keer mijn knie verdraaid en daarna niets meer gedaan. Toen merkte ik met kerst dat er toch wat te veel kilootjes aan kwa men en dat ik iets moest doen. Hardlopen dus, want met recht toe rechtaan lopen, heb ik geen door Roeland van Vliet GOES - Misschien wel de meest opmerkelijke naam op de deelne merslijst van de tweede Kustma rathon is die van Sebastièn Schletterer. De 31-jarige Mid delburgse atleet is gespeciali seerd in de middenafstanden (800 en 1500 meter), maar legt zich nu voor één keer toe op de klassieke afstand van ruim 42 ki lometer. „Het verbaasde mezelf ook wel een beetje dat ik dit wilde", legt hij uit. „Maar een marathon op Zeeuwse bodem is een mooi ini tiatief en dat wil je als Zeeuw dan ook een beetje steunen." De voorbereiding van de Neder landse subtopper op de midden afstanden was niet optimaal. Na het einde van het outdoorsei- 'zoen had hij slechts één maand om goed te trainen. Schletterer: „Ik heb één keer een duurloop last van m'n knie. "In het begin trainde de veertigjarige Middel burger twee keer per week, nu minstens drie keer. En het. aan tal kilometers is flink opge schroefd. De Kustmarathon wordt zijn eerste marathon. De Nooijer: „Ik voel me nu ook echt meer hardloper dan voetballer. Ik kan wel één dagje zonder hardlopen, maar de dag erna be gint het toch weer te kriebelen." Voor Fred Hendrikse, tot 2001 tennisleraar bij De Stoof in Kou- dekerke en nog steeds actief in die sport, was het zwaarder om een geoefend loper te worden. „In 2002 ben ik vanuit het niets begonnen, om toch bezig te blij ven denk ik. Maar als je mijn bouw ziet, merk je dat ik hele maal geen hardloper ben. Ik heb eigenlijk de spieren voor het kor tere werk, maar nu beginnen die zich langzaam aan te passen. Ik heb nu twee marathons gelopen, Eindhoven en Rotterdam, en de tweede ging me al een stuk be ter af. Wel pijntjes, maar geen kramp meer." Hendrikse (32) noemt zichzelf nog steeds meer tennisser dan hardloper. Maar wanneer hij nu over de tennisbaan scheex*t, voelt hij meer pijn dan als hij hardloopt. „Komt door de duur- trainingen," Het heeft ook voox*- delen bij het tennis. „Ik houd nu langere partijen beter vol dan voorheen. Mentaal ben ik ster ker geworden door het lopen." Springoefeningen Ook schaatser Adriaan Px-ovoost uit Domburg loopt morgen zijn derde marathon. Hardlopen is voor hem gewoon, maar trainen voor de klassieke afstand is toch apart. „De voorbereiding op het schaatsseizoen begint altijd in mei, We lopen dan al veel, ook in de duinen. Maar dan doe je tussendoor ook springoefenin gen. Als je traint voor de mara thon, hoef je alleen kilometers te maken. Het past niet hele maal in de aanloop naar het schaatsseizoen, maar ja." De veertigjarige Provoost had met de omschakeling naar de mara thontrainingen geen moeite. „Ik heb nu eenmaal een duui- lichaam", zegt hij. Na de Kust marathon pakt hij de schaats- trainingen weer op. Balkenende, De Nooijer, Hen drikse en Provoost zijn recrean ten. Snelle tijden lopen ze mor gen niet. Ze hebben wél een richttijd. Balkenende: „Ik moet kalmaan doen. Tussen de 3.30 en 4 uur." De Nooijer: „Tussen de 3.40 en 3.45 zou mooi zijn." Hendx-ikse: „Rond de 4 uur." En Provoost: „Ik verwacht er zo'n 4 uur over te doen." gedaan van 36 kilometer. Dat was wel op een vlak parkoers, maar het ging me nog goed af. Ik heb in elk zo getraind dat ik nu redelijk comfortabel de mara thon kan uitlopen." De Middelburger vei'wacht niet dat hij tijdens de Kustmarathon de smaak te pakken krijgt en er daarna meer zal lopen. „Te saai. Bij het trainen is het alleen een kwestie van kilometers maken", vindt hij. „Het is dat het nu voor mij buiten het seizoen is, vandaar dat het een keer kan. Maar ik heb nog steeds ambities op de 800 en de 1500 meter." Schletterer, die de laatste dagen wat koortsig was, wil er drie uur over doen om in Zoutelande aan te komen. In goeden doen snelt hij op de 800 meter in 1 mi nuut en 48 seconden naar de fi nish. Om binnen zijn gehoopte tijd te lopen, mag hij nu over el ke 800 meter 3 minuten en 24 se conden doen. ZIERIKZEE - Aan de voorbereiding zal het bij Arjan Beije uit Burgh-Haamstede (links vooraan op de foto) en Marlies Jonge- rius-Kort uit Zierikzee (rechts vooraan) niet liggen. Beide 32-jari- ge atleten van Top Running Zeeland zijn al maanden in training en hebben diverse duurlopen op het parkoers van de Kustmara thon afgewerkt. Gisteren namen het ze het strijdplan nog één keer door met trainer Jan de Wilde (links achteraan) en coach Jan Kloet (rechts achteraan). Voor Jongerius-Kort is het haar tweede marathon. Haar eerste, vorig jaar in Berlijn, liep ze in 2 uur en 47 minuten. Beije voltooi de vaker de 42,195 kilometer, maar deed dat altijd als ï-ecreant in een tijd van boven de 3 uur. Volgens Kloet wil hij nu meedoen om de prijzen. „Maar" zo stelt Kloet, „ze lopen niet op een tijd, maar op een plaats. De Kustmarathon heeft een zwaar parkoers en dus kan je niet precies weten op welke eindtijd je uitkomt." foto Marijke Folkertsma door Martijn van Beeten UTRECHT - Het Nederlandse Davis Cup-team mag van 4 tot en met 6 maart op audiëntie bij tenniskoning Roger Federer. De ploeg van captain Tjerk Bogt- stra lootte voor de eerste ronde van de wereldgroep een uitduel tegen Zwitserland. Het duel wordt een herhaling van vorig jaar, toen Oranje in Arnhem met 3-2 verloor. In het beslissende enkelspel ging Mar tin Verkerk toen onderuit tegen Michel Kratochvil. Federer was destijds in beide enkelspelen on aantastbaar. Dat zal volgend jaar, op een nog onbekende loca tie, niet anders zijn. Maar in het dubbel en de andere enkelspe len ziet Bogtstra kansen. Naast Federer beschikt Zwitserland over Kratochvil en Georg Bastl. Speculeren over de Zwitsers heeft voorlopig weinig zin, meent Bogtstx-a. De captain moet eerst maar zien dat er be gin maart een representatief Ne derlands team staat. „Dat baïe me veel meer zorgen." Kopm^ Sjeng Schalken is geveld do de ziekte van Pfeiffer en het), de vraag hoe snel de Limburg, herstelt. Al maakt hij medio o). tober een voorzichtige rente- op het Masters Series-toern^ van Madrid. Verkerk heeft e| zware schouderblessure en hem is het allerminst zeker d| hij op topniveau terugkeert de tennisbaan. Datzelfde gaat op voor John v| Lottum, die kampt met chroik sche rugklachten en het dei week toch weer probeerde een toernooi in het Chin^ Sjanghai. Zonder succes ove(a gens. De enige zekerheidjes Raemon Sluiter, die een zeer rrn, tig seizoen doormaakt, en Dqji nis van Scheppingen. De laatjj, is juist bezig aan het beste s)è zoen van zijn loopbaan. 10 Voorlopig volgt Bogtstra voo% de vex-wikkelingen in zijn eig|e team. Concentx'eren op Zwitsfö land komt nog. „Als wij vollef zijn, zie ik kansen." GPD .n van onze sportredactie BANGKOK - Dennis van Schep pingen heeft in Bangkok voor eexx stunt gezorgd. De 29-jarige tennisser uit Wilnis schakelde de als vijfde geplaatste Ameri kaanse titelverdediger Taylor Dent in de tweede ronde uit in twee sets, 6-0, 6-4. Van Scheppingen, de nummer 81 van de wereldranglijst, speelt in de kwax-tfinale tegen de win naar van het duel tussen de Thai Srichaphan en de Amerikaan Bogomolov. De overwinning op Dent bete kende voor Van Scheppingen de zesde zege in dit jaar in de ATP Tour in elf toernooien. Zijn bes te prestatie was de halve finale in de Dutch Open in Amers foort, waar hij verloor van de Chileen Gonzalez. In het challen ger-circuit was er dit jaar winst I in Wrexham en drong hij in versum en Sarajevo door totj eindstrijd. Rogier Wassen werd in Bangl in de tweede ronde uitgesclf keld. De 28-jarige Limburg verloor in drie sets van de Braf liaanse qualifier Flavio Sax-et 6-3, 1-6 en 2-6. Wassen verdiende 9.150 dol in de Thaise hoofdstad. De ni mer 542 van de wei'eld kwam' een wildcard het kwalificatj toernooi binnen. De dubbelspfe] cialist speelde in Bangkok zit eerste ATP-toemooi in dit jaafa Shanghai jj Melle van Gemerden is in [i; tweede ronde van het tennistoi ie nooi van Shanghai uitgesclifs keld. De Nederlandse tennis: br gaf de als tweede geplaatün Tsjech Jiri Novak goed weip wex-k, maar verloor toch in d ja sets: 6-4, 6-7 en 6-1. ANP nt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18