Kamer geeft HZ niet veel hoop pzc Ontpoldering blijft landbouw bedreigen V erslavingszorg bundelt krachten Provincie gaf 43 mille uit aan dienstreizen naar het buitenland Recordschip op Westerschelde Bierbrouwer bouwt niet op Axelse Vlakte Hogeschool Zeeland krijgt nog wel weerwoord over terugbetalen miljoenen Culinair Gilde viert lustrum Jmet open huis Folkgroep 15 Culinair Gilde viert lustrum Jmet open huis Folkgroep 1 Oestersector zoekt expansie Aanhoudingen bij drugscontrole Wegwerkzaamheden N288 Snelheidscontroles in en bij tunnel Aanhoudingen voor vernielingen loor Rolf Bosboom t)EN HAAG - De Hogeschool Zeeland (HZ) lijkt niet uit te ko- ijnen onder het terugbetalen van jiijna twaalf miljoen euro aan liet ministerie van Onderwijs. Zowel de Tweede Kamer als Staatssecretaris Rutte, die giste ren overlegden over de zogehe ten hbo-fraude, laat blijken dat 'bet geld hoe dan ook wordt te- ruggeëist. De HZ is de voornaamste prooi ran de commissie-Schutte, die ïogelijke fraude met bekosti- ing van studenten in het mid- elbaar beroeps- en hoger onder vijs heeft onderzocht. Na een [nderzoek dat ruim twaalf mil- sen euro heeft gekost, stelde de ximmissie vast dat de instellin gen gezamenlijk 58 miljoen euro fan rijksbijdragen onterecht {lebben ontvangen. «Studenten ie Zeeuwse hogeschool heeft aarin het grootste aandeel: 1,8 miljoen euro, vanwege Ipaanse en Duitse studenten /aarvoor zij wel geld inde maar ie niet of nauwelijks in Vlissin- n studeerden. De HZ heeft al- fjd bestreden dat zij in strijd et de wet heeft gehandeld, 'el erkent zij dat de buitenland- fclNKENSZAND - Het Culi nair Gilde Zeeland bestaat vijf tien jaar en viert dat morgen gnct een open huis. j)e zestien groepen koken onder iegeleiding maandelijks een nenu van vijf of zes gangen. De r75 amateur-koks die lid zijn Jan het Gilde eten de gerechten self op in het bijbehorende res taurant. Belangstellenden kun- Jen van 13.00 tot 17.00 uur te- j'lcht in het kookcentrum aan 'iet Meulwegje 3 in Heinkens- jand. ÜROEDE - Folkgroep Paddy's Surprise geeft zondag vanaf 16.00 uur een optreden in Groe- le. !)e band speelt in in café-restau- fcnt De Drie Koningen aan de Barkt. Het uit Oostburg en Drie wegen afkomstige gezelschap Jrengt Ierse en Schotse folk. se studenten vooral werden ge worven uit financiële overwegin gen. De Kamerleden toonden giste ren geen medelijden met instel lingen die welbewust de regels overtraden. Wel drongen zij aan op een afbetalingsregeling voor met name de HZ, die in grote fi nanciële nood zou komen als het bedrag in één keer op tafel moet leggen Staatssecretaris Rutte ging daar gisteren niet op in, maar heeft twee maanden gele den schriftelijk al laten weten bereid te zijn tot een regeling YERSEKE - De Zeeuwse oester uitslaan met nieuwe verpakking de houdbaarheid te verbeteren e viteiten, waarbij topkoks worde in Nederland is een wereld te w Sinkc van de producentenorgani teren bij het begin van het oestqr gië is voor de Zeeuwse oestersec de belangrijkste afzetmarkt. door Ben Jansen VLISSINGEN - De passage van het groot ste containerschip ter wereld, gisteren naar Antwerpen, toont aan hoe ontoerei kend de volgende verdieping van de Wes terschelde is. Aan de orde is een zodanige aanpassing van de vaargeul dat schepen die 13,10 meter diep steken, Antwerpen on afhankelijk van het getij kunnen bereiken. De CSCL Europe die gisteren over de Wes terschelde voer, is daarvoor een paar ma ten te groot. Het schip heeft, maximaal be laden, een diepgang van 14,30 meter. Het containerschip met de grootste laadca- paciteit ter wereld moest dan ook - net als iets minder kloeke schepen - op de hoog- watergolf naar Antwerpen. De CLCS Europe kan - uitgedrukt in standaardeenheden van 20 voet - 8468 con tainers meenemen. Het begin deze maand voltooide schip is bezig aan zijn maiden trip naar Noordwest-Europa. Eerder deze week was de containerreus in Rotterdam. Qua lengte betekende de CSCL Europe geen record. Het schip van rederij China Shipping is 334 meter lang. Precies een jaar geleden voer de Sovereign Maersk naar Antwerpen. Die had een lengte van van 347 meter. De ladingscapaciteit van dit schip bleef evenwel beperkt tot 6600 containers. Het heiige weer maakte het gisteren voor scheepvaartspotters lastig een goede foto van de CLCS Europe te maken. Voor veel kijkers op de Vlissingse boulevard was het een tegenvaller dat het schip niet door het Oostgat kwam, pal langs de Walcherse kust. Grote schepen maken geen gebruik van het Oostgat. Ze bereiken of verlaten de Westerschelde via de zuidelijker gele gen Wielingen. foto Ruben Oreel vrijdag 1 oktober 2004 ogelijKe irauae met oeKosti- ing van studenten in het mid- ilbaar beroeps- en hoger onder ijs heeft onderzocht. Na een Inderzoek dat ruim twaalf mil ten euro heeft gekost, stelde de immissie vast dat de mstellin- ;en gezamenlijk 58 miljoen euro !an rijksbijdragen onterecht {lebben ontvangen. «Studenten ie Zeeuwse hogeschool heeft aarin het grootste aandeel: 1,8 miljoen euro, vanwege ipaanse en Duitse studenten waarvoor zij wel geld inde maar ie niet of nauwelijks in Vlissin- n studeerden. De HZ heeft al- ijd bestreden dat zij in strijd .et de wet heeft gehandeld, 'el erkent zij dat de buitenland- fclNKENSZAND - Het Culi nair Gilde Zeeland bestaat vijf tien jaar en viert dat morgen ^net een open huis. j)e zestien groepen koken onder iegeleiding maandelijks een nenu van vijf of zes gangen. De amateur-koks die lid zijn Jan het Gilde eten de gerechten self op in het bijbehorende res taurant. Belangstellenden kun- Jen van 13.00 tot 17.00 uur te- J^cht in het kookcentrum aan 'iet Meulwegje 3 in Heinkens- jand. ÜROEDE - Folkgroep Paddy's Surprise geeft zondag vanaf 16.00 uur een optreden in Groe- le. !)e band speelt in in café-restau- fcnt De Drie Koningen aan de Barkt. Het uit Oostburg en Drie wegen afkomstige gezelschap Jrengt Ierse en Schotse folk. wordt nog gekeken of het minis terie juridisch sterk genoeg staat, maar de HZ valt daar niet onder. De staatssecretaris sluit langdunge procedures niet hele maal uit. „Maar dat zal hooguit een kleine groep zijn." De commissie-Schutte onder zoekt nog of de frauderende scholen ook strafrechtelijk kun nen worden vervolgd. Dat zal niet eenvoudig zijn, liet G. Schutte doorschemeren. „Er moet sprake zijn van opzet en dan heb je stevig materiaal no dig om dat te bewijzen." De Kamerleden wonden zich er over op dat recent is gebleken dat een aantal instellingen, waaronder de HZ, de grenzen van de regels blijven zoeken en overtreden. Dat constateren vooral de eigen accountants. Vol gens Rutte is dat een signaal dat de controlesystemen in elk geval steeds beter gaan werken. Het gaat overigens om gegevens van vorig jaar. De Zeeuwse hoge school. die inmiddels een reorga nisatie heeft doorgevoerd, is naar eigen zeggen sinds enkele maanden wel 'schoon'. YERSEKE - De Zeeuwse oestersector gaat de vleugels uitslaan met nieuwe verpakkingsvormen, methoden om de houdbaarheid te verbeteren en allerlei reclame-acti viteiten, waarbij topkoks worden ingeschakeld. Vooral in Nederland is een wereld te winnen, zei voorzitter C. Sinke van de producentenorganisatie oestercultuur gis teren bij het begin van het oestqrseizoen in Yerseke. Bel gië is voor de Zeeuwse oestersector nog altijd verreweg de belangrijkste afzetmarkt. Vijftig procent van de Zeeuwse oesters vindt zijn weg naar onze zuiderburen en dat was te merken in Yerseke tijdens een persexcur sie, waar met name Belgische journalisten op afkwa men. Zij lieten zich de nieuwe oesters, de eerste van de broedval in 2001, goed smaken. Over afzetgroei heeft de oestersector de laatste jaren in elk geval niet te klagen. De productie van de holle of Japanse oesters is fors ge stegen, van bijna dertig miljoen stuks in 2002 tot - naar verwachting - veertig miljoen dit jaar. De productie van de Zeeuwse platte oesters ligt veel lager, op tweeënhalf miljoen stuks. De zevenentwintig oesterbedrijven in Zeeland kunnen die alleen uit het Grevelingenmeer ha len en ze moeten elk jaar afwachten of de oesterziekte bonamiasis - waarvoor alleen de platte oesters bevatte lijk zijn - niet al te veel schade aanricht. „Of je veel wei nig aan het beheer van je percelen doet, maakt niet uit", vertelde oesterkweker A. Cornelisse. „Het kweken van platte oesters is net een loterij." foto Willem Mieras TERNEUZEN - Bij een internationale drugscontrole, die afgelopen woensdag heeft plaatsgevonden, zijn in de om geving van Terneuzen 85 personen bekeurd. Daarnaast zijn vijf dagvaardingen uitgereikt voor verboden wapen bezit. De controle in Terneuzen vond plaats tussen 15.00 en 23.00 uur. Aan de actie werd meegedaan door 36 mede werkers van de politie, de marechaussee, de douane en het openbaar ministerie. Ze controleerden 134 personen, van wie 85 in het bezit waren van softdrugs. Van al deze personen werden de softdrugs ingenomen. In negen geval len werd een bekeuring van honderd euro uitgeschreven, wegens het bezit van meer dan vijf gram softdrugs. De to tale vangst aan drugs bedroeg 308 gram hennep, 27,2 gram hasj, 54 joints en drie spacecakes. Drie mensen die aangehouden werden hadden een mes op zak, twee waren in het bezit van traangasbusjes. KOUDEKERKE - De weg tussen Koudekerke en Zoute- lande, de N288, is van woensdag 6 oktober tot en met vrij dag 8 oktober afgesloten voor wegwerkzaamheden. Tus sen 6.00 en 18.00 uur wordt het verkeer omgeleid via Grijpskerke, Aagtekerke en Westkapelle of via Grijpsker- ke en Meliskerke. Het wegdek wordt plaatselijk gerepa reerd en gedeeltelijk vernieuwd. Ook komen er wegdekre flectoren en nieuwe strepen. De lijnbussen rijden in Kou dekerke via de Meinersweg en de Hogelandseweg naar een tijdelijke halte in Biggekerke. Aangrenzende wonin gen en bedrijven blijven wel bereikbaar. TERNEUZEN - De Zeeuwse politie is deze week begon nen met intensieve snelheidscontroles op de toevoerwe gen naar de Westerscheldetunnel en in de tunnel zelf. Van afgelopen dinsdag tot en met gisteren is meer dan tien pro cent van de weggebruikers bekeurd. Volgens politiewoordvoerder J. van Mourick was al lan ger bekend dat veel automobilisten op de wegen van en naar de tunnel en in de tunnel zelf te hard rijden. Een werkgroep bestaande uit medewerkers van de N.V. Westerscheldetunnel, het Openbaar Ministerie in Middel burg, bureau Verkeershandhaving van het Openbaar Mi nisterie en de Zeeuwse politie beraadt zich over de moge lijkheden voor een structurele en effectieve snelheidscon trole in de tunnel zelf. Volgens Van Mourick zou dat tra jectcontrole kunnen zijn, maar een andere mogelijkheid is snelheidscamera's in de tunnel te hangen. Bij de controles is de afgelopen dagen de snelheid van ruim vierduizend voertuigen gemeten. Er werden 586 chauffeurs bekeurd. In de tunnel heeft de politie het toe zicht verhoogd door de inzet van de videoauto en ook zul len er de komende maanden meer opvallende en onopval lende surveillances rondrijden. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van woens dag op donderdag een twintigjarige Vlissinger en een evenoude inwoner uit Olst aangehouden in de Lange Zel- ke in Vlissingen. De twee schopten onder invloed van alco hol tegen vuilnisbakken. Eén van hen trapte ook nog te gen een winkeldeur. De politie heeft hen op de bon geslin gerd voor baldadigheid en openbare dronkenschap. joorMaurits Sep jïIDDELBURG - De provincie Aeeland heeft vorig jaar ruim a3-000 euro uitgegeven aan rei den naar het buitenland. Dat is Jog geen kwart van wat Gelder- rjjmd spendeerde, maar negen 'gjeer zo veel als Drenthe. „Dit be vestigt mijn idee dat wij geen ,'eld over de balk gooien", zegt èdeputeerde voor financiën J. uurmoiul. - et tv-programma Zembla :eft onderzoek gedaan naar >eveel geld de provincies en de er grote steden (Amsterdam, otterdam. Den Haag en trecht) uitgeven aan buiten- H^ncise reizen van bestuurders v( i ambtenaren. In de uitzending &n gisteravond bleek dat de raalf provincies samen vorig ,ar voor 717.035 euro op reis ngen, de vier steden voor e >1.589 euro. Middenmoot Jeeland (43.309 euro) bevindt )ajch in de middenmoot. Zes pro- Jncies gaven meer geld uit, vijf 1(jaren zuiniger. Gelderland 0j52.443 euro) stuurde een dele- Jtie van ruim tachtig mensen aar Valencia om de automatise- Q|ig van de jeugdhulpverlening l bekijken Noord-Brabant 108.804 euro) ging met vijftig ,«nsen naar Cork om zich te Ifcrdiepen in de revitalisering an het Ierse platteland, en voor ;ambüilding. Rotterdam 12,381 euro) reisde met twin- tjg mensen naar New York om e| zien hoe daar de strijd tegen 10faffiti wordt gevoerd. eideputeerde Suurmond kan ch bij zulke groepsreizen niets porstellen. Aan elke dienstreis •Jn bestuurders of ambtenaren [S«gt een behandeling en een be- it van Gedeputeerde Staten grondslag, stelt hij. „Daarin toetsen wij nut en noodzaak van de reis: wat is het reisdoel en hoeveel mensen moeten erheen? Negentig procent van de dienst reizen van de provincie naar het buitenland bestaan uit maxi maal één tot twee personen. Al leen bij hoge uitzondering gaan drie mensen. Dat kan nodig zijn als er meer afdelingen bij be trokken zijn." De Zeeuwse dienstreizen hou den volgens Suurmond verband met Europese projecten en grensoverschrijdende samenwer king. Voorbeeld is het Esca pe-project over wateroverlast en overstromingen, waarin Zee land, Vlaanderen en het Engelse Sussex samenwerken. Dienstrei zen naar Vlaanderen in Eure- gio-verband zijn niet meegere kend. zegt Suurmond. „Vlaande ren beschouwen wij in dit op zicht niet als buitenland." Het meeste geld is verbruikt door ambtenaren (28.065 euro). De gedeputeerden en de commis saris van de koningin W. van Gelder hadden 11.026 euro no dig voor buitenlandse bezoeken. door Ben Jansen RILLAND - Ontpoldering hangt als een grote bedreiging boven de Zeeuwse landbouw. Zeker als Antwerpen verdere verdiepingen van de Wester schelde blijft eisen, valt er niet aan te ontkomen dat op grote schaal landbouwgrond prijs moet worden gegeven om het verlies van natuurwaarden te compenseren. Landbouwvoorman P. de Koe- ij er vond gisteren tijdens een in- als het voortbestaan van de ho geschool in het gedrang komt. Bijna alle fracties wezen op de medeverantwoordelijkheid van het ministerie, dat jarenlang ver zuimde in te grijpen en zorgde voor onduidelijkheid in de regel geving. In sommige gevallen heeft het ministerie instellingen juist aangemoedigd tot initiatie ven die op gespannen voet staan met de regels. In een aantal ge vallen wordt om die reden dan ook geen geld teruggeëist. A. Slob (ChristenUnie) wees in dat verband op de HZ, die zelf spraakavond over de ontwikke- lingsschets voor het Scheldebek- ken dat de landbouw aan het lijntje wordt gehouden. Die schets voorziet in een beperkt aantal natuurverbeteringspro- jecten in Zeeland: zouter water en een beetje getij in de Braak mankreek en gecontroleerde overstromingsgebieden in een deel van de Bathpolder op Zuid-Beveland en in de Herdwi- gepolder in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. De Koeijer - hij is voorzitter van de Zuidelijke Land- en Tuin- zegt eveneens op aangeven van het ministerie te hebben gehan deld. Rutte bestreed dat echter. „Die zaak ligt écht heel an ders." De bewindsman wil 'zo snel mo gelijk', in elk geval nog dit jaar, de voorlopige terugvorderings- besluiten naar de instellingen sturen. Die kunnen daar een schriftelijk weerwoord op ge ven, waarna een definitief be sluit valt. Rutte verwacht dat dat niet zal afwijken, tenzij er nieuw bewijs op tafel komt. In een beperkt aantal gevallen bouworganisatie in Zeeland - maakte zich geen illusies dat het daar bij blijft. Hij herinner de eraan dat natuurdeskundi- gen een veel ingrijpender pak ket maatregelen hebben voorge steld om de natuur in de Wester schelde te verbeteren. „Maar dat pakket is nooit besproken. De discussie over wat nu op ta fel ligt is niet zuiver als we we ten dat er nog veel meer moet ge beuren." De Koeijer sprak van een 'sluip moordenaarstactiek'. V, Klap van de Zeeuwse Milieu Federatie bevestigde De Koe- ij ers bezorgdheid. Hij betoogde dat de beperkte natuurmaatrege- len die worden voorgesteld ver te kort schieten. „Dat wordt een eitje bij de Raad van State", be toogde hij. „Dit pakket gaat er zo aan." De inspraakavond in Rilland kende af een toe een heftig ver loop. Landbouwer Gertjan Min- derhoud uit de Everingepolder bij Baarland vertelde geëmotio neerd dat hij sinds de vorige dis cussie over ontpoldering in 1996 door onzekerheid wordt ge kweld. „Ik lig er 's nachts wak ker van." Hij eiste de garantie dat zijn Everingepolder ook in de toekomst buiten schot zal blijven bij natuurverbetering en -compensatie. Loco-burgemeester C. Bliek van Reimerswaal voorspelde dat de gemeenteraad van Reimerswaal zich tegen de ontwikkelings- schets zal uitspreken. Iemand vroeg de honderdvijftig aanwezi gen door handopsteking duide lijk te maken wie er voor een vol gende verdieping was. Er gin gen slechts zes handen omhoog. door Cees Maas TERNEUZEN - Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) fuseert op 1 ja nuari 2005 met psychiatrische inrichting Emergis. Het doel is een nieuwe verslavingszorg in Zeeland op te zetten. Het begin van die nieuwe zorg wordt 25 no vember ingeluid tijdens een groot congres in theater De My the in Goes. „We zitten nu met drie instellin gen in Zeeland die verslaafden helpen. Na de juridische fusie op 1 januari 2005 zal dat veld minder versnipperd zijn en dat komt de zorg voor de klant ten goede", zegt Rosette Wille, de adjunct-directeur van het ZCAD. De fusie past prima in het be leid van het Zeeuws provinciebe stuur, dat de zogeheten 'keten- zorg' tot belangrijk beleidspunt heeft benoemd. Ketenzorg richt zich op verbetering van de sa menwerking en doorstroming in de hele zorgketen. Adequate af spraken over een vlotte doorstro ming van patiënten en samen- werkingsafspraken tussen zorg- door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De Axelse Vlak te heeft een mooie investering aan zich voorbij zien gaan. Bier producent Bavaria had plannen om samen met Holland Malt bv een mouterij te bouwen in de Ka naalzone, maar is uiteindelijk af gehaakt omdat de Zeeuwse boe renstand te weinig gerst ver bouwt die de brouwer kan ge bruiken. In de drie noordelijke provin cies wordt een areaal van 130.000 ton brouwgerst per jaar geteeld. Reden voor de brouwe rij om de nieuwe fabriek nu te bouwen in de Eemshaven. De mouterij is momenteel in aabouw en is begin 2005 opera tioneel. Uit een locatie-onderzoek van Holland Malt bv en Bavaria, waarbij locaties in Oost-en aanbieders kunnen de kwaliteit van de zorg ten goede komen. En voor een snellere behande ling zorgen. Emergis, dat met verslavingskli niek Reilof doet aan opvang van verslaafden, en het ZCAD, dat ambulante verslavingszorg le vert, vullen elkaar prima aan. Beide instellingen beschikken over veel kennis en ervaring en bundelen nu de krachten. De derde instelling in Zeeland die zorgt voor verslaafden, het Huiskamerproject, is niet be trokken bij de fusie, aldus Wil le. Zeeland telt volgens het ZCAD tegen de 1700 gebruikers van harddrugs. Van hen gebruiken er 560 heroïne, de rest cocaïne. In 2003 hebben zich 407 mensen aangemeld voor reguliere hulp verlening door het ZCAD Dat is zeven procent meer dan in 2002. De helft van de cliënten van het ZCAD heeft problemen met alco hol, 43 procent met drugs en vijf procent gokt veel te veel. Elf pro cent van de mensen die om hulp vraagt beëindigt de behandeling zonder instemming van de hulp verleners. West-Europa onder de loep wer den genomen, rolde de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone goed uit de bus. De Axelse Vlak te was lange tijd in beeld als bouwlocatie. Volgens lokale bestuurders zou den de investeerders zijn afge haakt, omdat Zeeland Seaports geëist zou hebben dat de aan- en afvoer van grondstoffen en producten door Zeeuwse over slagbedrijven moest worden aan gepakt. Woordvoerder B. Stek van Hol land Malt benadrukte gisteren dat dit niet de reden was om af te haken. „De voornaamste re den was dat wij in Zeeland niet over genoeg gerst kunnen be schikken." De Axelse Vlakte ziet daarmee een investering van 55 miljoen euro aan zich voorbij trekken. De nieuwe mou terij biedt werk aan enkele tien tallen mensen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15