zc Komst windmolens afgeblazen SAROUK Perzische Tapijten Oefenalarm in polder Veere wil groei kernen niet aan banden leggen Studenten nemen zitting in wijktafel MORGEN l? Dorpscomité Ritthem krijgt gehoor bij raad Vlissingen )uo verdacht an beramen irandstichting Leerlingen genieten van zeeles Collectie, 'Nieuws! v I >E GROTE COLLECTIE MANTELS JACKS DEFINITIEVE 0PHEEEINJG^h- totale leegverkoo ALl.ES v/d HALVE GL eist onderzoek waterschappen Groen licht voor Walstraat-Zuid Locatie verslavingszorg WCT mag er komen van Vlissingen MODESHOW zeeuwse almanak Troef lactie: 0113-315649 w.pzc.nl i,iail:redactie@ pzc.nl ,stbus 314460 AA Goes dvertentie-exploitatie: ioord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^euws-Vlaanderen: 0114-372770; rtionaal: 020-4562500. rijdag 1 oktober 2004 editie Walcheren oor Edith Ramakers LISSINGEN - De zeven wind- iolens aan de Fort de Ruijter- teg in Ritthem worden niet ver- angen door drie hogere nieuwe iolens. Dat heeft de Vlissingse emeenteraad in ruime meerder- eid gisteravond in de raadsver- adering besloten. De raad eeft het pleidooi van onder an- ere het dorpscomité Ritthem »r harte genomen om de 'zeven udjes te laten staan en die des- oods op termijn te vervangen oor zeven nieuwe, identieke I iolens'. let comité heeft er drie jaar oor gestreden om het stads- eeld van Vlissingen niet te la- I ai veranderen. Ook tegen het ingste voorstel van het college, Baarbij de molens een tiphoogte iet hoogste punt van de wie- i en) zouden krijgen van 75 me- ;r, werd door de belangenbe- I artiger van Ritthem verwor- en. Het comité verkondigde j at Vlissingen gewend is aan de j uidige maat van de molens, die i sn tiphoogte van 50 meter heb- irgumenten j [et uitzondering van D66 en de P schaarden alle politieke par- jen zich achter de opvatting j an het dorpscomité. J. Lust ran de WD, die gisteravond in -e bloemetjes werd gezet omdat ij dertig jaar raadslid is, zei: Wij hechten aan inspraak van e burgers en hebben goed naar ün argumenten geluisterd." jij vervolgde dat het de op- racht van de gemeente is om leer duurzame energie op te {ekken. „Maar dat moeten we te bereiken zonder het i)or Romain van Damme ftS VAN GENT - De twee jon- ins uit Sas van Gent (17 en 15 ar) die maandag zijn aange- luden, worden verdacht van ;t voorbereiden van brand- ichting. at verklaarde de persrechter in het Openbaar Ministerie in Sddelburg, G. Nomes, giste- n. De zeventienjarige wordt ik nog bedreiging en opruiing n laste gelegd. Hij moet zeker )g tien dagen in de cel blijven, e vijftien jarige jongen mag indaag naar huis, maar moet ch beschikbaar houden voor order onderzoek, j Dunsbergen, advocaat van de iventienjarige jongen, had de nderrechter gevraagd of zijn iënt ook naar huis mocht. „Hij t in zes-vwo en binnenkort be nnen de eerste tentamens. De nderrechter stond dat niet De advocaat wil niet beves- ;en dat de bedreiging en op- iing via internet gebeurden, k kan wel zeggen dat hij niet idacht wordt lid te zijn van h terroristische cel. De kinder- thter vindt toch dat er vol lende redenen zijn hem langer 1st te houden." 0 huiszoeking bij de zeventien- nge trof de politie eerder deze Bek stoffen aan die gebruikt Pinnen worden voor het maken n explosieven. Welke stoffen ft zijn, wil het Openbaar Minis- ne niet zeggen. Ook wil het M niets kwijt over de panden iobjecten die de twee in brand >uden hebben willen steken. landschap aan te tasten." Ge meenten zijn door het Rijk voor de taak gesteld om voor 2010 vijf procent van de energiebe hoefte te halen uit duurzame energiebronnen. Windenergie le vert daarin een bijdrage. Het Vlissingse college van B en W heeft gezocht naar geschikte lo caties voor windenergie. Het wil de daarom nieuwe en moderne molens plaatsen aan de zeedijk in Ritthem die aanzienlijk meer energie zouden opleveren. „Maar het is geen goed idee om Ritthem met een massief blok op te zadelen", vulde Y. Bouzia- ni van de PvdA aan. Het college kreeg wel groen licht voor een onderdeel van het voorstel. Het industriegebied Vlissingen-Oost werd aange merkt als kansrijk uitbreidings gebied voor windenergie. Daar mee kon de gemeenteraad, met uitzondering van de Lokale Par tij Vlissingen (LPV), akkoord gaan. De tegenstemmer ver wacht dat de molens op vlaktes in bijvoorbeeld de riviermon ding van meer nut kunnen zijn. Bevoegdheid Enkele raadsleden maakten zich nog zorgen over de aanwij- zigingsbevoegdheid van de pro- Leerlingen van De Wissel trekken, geholpen door meester Guido Wal, een visnet uit zee. door Jelmer Oskam DISHOEK - Groep 6 van de christelijke basisschool De Wissel uit Vlissingen werd gisteren op het strand van Dis hoek getrakteerd op een avontuurlijke les over de zee. „Ik hoop de kinderen op een speelse wijze wat bij te brengen over de natuur", zegt organisator Theo- door Braaksma. Braaksma is werkzaam bij Natuur Avontuur, een bedrijf dat door het hele land avontuurlijke natuurexpedities or ganiseert. „Als de kinderen hun omge ving in het hart sluiten, zullen ze er ook goed voor zorgen", zegt Braaksma. „Daarvoor hoeven ze echt geen vissoor ten uit hun hoofd te leren. Ik vind het veel belangrijker dat ze genieten van de natuur." De groep leerlingen werd in tweeën ge deeld, waarna één helft kunstwerken mocht maken met alles wat er maar bij elkaar gejut kon worden. De andere helft kon zich klaar maken voor het ech te zee-avontuur. Braaksma begaf zich in het diepe, waar hij een groot net bij de paalhoofden onder water liet zak ken. Het was aan de kinderen om dat net tot aan de volgende reeks paalhoofden mee te slepen en het binnen te halen om de buit te bekijken. „Zeevrienden, jullie zijn kanjers!" riep Braaksma. „Dit is een supergoede vangst." In het net zaten jonge haring, platvisjes, een krab en langwerpige vissen die in formaat ver boven de rest uitstaken. Het waren geen palingen, zoals sommi ge leerlingen veronderstelden, maar meuntjes. De leerlingen waren dolenthousiast en een tweede poging werd dan ook met ge juich ontvangen. Ook ditmaal vingen de kinderen een grote diversiteit aan zee dieren. „We hadden een heel goede vangst", zegt groep 6 leerling Julian trots. „Er zaten een paar grote vissen tussen. En een krab. Dat was een jonge tje, vertelde Theodoor. Ik had een van de vissen al eerder vrijgelaten omdat die het benauwd kreeg. Maar die spoel de door de golven weer terug. Het is uit- foto Ruben Oreel eindelijk gelukt om hem terug te zet ten." De leerlingen konden behalve met het grote net ook met kleinere schepnet ten aan het werk. Daarvoor moesten ze wel een aantal meter het water in lo pen. Degenen zonder laarzen deden dat met een opgesti-oopte broek en blote voeten. Aan het gegil viel af te leiden dat het water niet bepaald warm aanvoelde. Extra pech voor Timo. Zijn laars liep vol tijdens het vissen. Toch verpestte het zijn dag niet. „Het was leuk. De mooiste vangst was die ene lange vis." Die ene lange, zo ziet Theodoor Braaks ma het graag. „De naam is niet belang rijk, maar het feit dat een kind er van onder de indruk is." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Aanhoudend alarm doorklieft de gebruike lijke stilte in de polder. Langs de Bettewaardsedijk bij Zie- rikzee liggen bebloede slachtof fers tussen én in militaire voer tuigen te kreunen. Er wordt geoefend door de landmacht, in samenwerking met onder meer de NCBB (Nationale Collectie Bescherming Bevolking). Dat is te danken aan I. van Rooijen, die deel uitmaakt van de geneeskundige afvoergroep van de Alpha Compagnie van de 17e Pantser Infanterie Bataljon (GFPI) uit Oirschot. De wortels van Van Rooijen lig- (Advertentie) Nieuw van Montis: Het model 'James'. Eén van de vele nieuwkomers bij Paauwe. Meer collectie-nieuws is te zien op www.interieur-paauwe.nll ZUIDWEG 20A ZONNEMAIRE. 0111-401318. gen echter in Zeeland. Daar werd, onder aan de dijk bij Zierikzee, gisteren een triest scenario nagespeeld. Een kon vooi is onder vuur genomen en het is aan de geneeskundige af voergroep om hulp te gaan verle nen. Nadat zij gealarmeerd zijn, ko men de zes militaire hulpverle ners met rupsvoertuigen het ter rein oprijden. Zij treffen tien ge wonden aan met wie ze aan de slag moeten. Min of meer volgens het proto col dat ook bij de hulpverlening door ambulancemedewerkers geldt, schetst majoor R. de Jong. Compleet met duidelijke proce dures die bepalen wie er over wat beslist. En richtlijnen over de tijd die maximaal mag wor den gebruikt. Voor zover van (Advertentie) GANT WOMAN CREENSTONE TENSON BASLER DELMOD MARCONA toepassing bijvoorbeeld dienen slachtoffers binnen het uur op de operatietafel te liggen. De be bloede dan wel afgerukte - in ie der geval goed geschminkte - le dematen lieten er geen twijfel over bestaan: er was aardig wat werk voor de hulpverleners aan de winkel. Dankzij medewerking ter plaat se kon bovendien een als echt gelijkend beeld worden neer- gezet.Voertuigen van onder meer de Nationale Collectie Be scherming Bevolking (NCBB), waarvan de voorzitter in Zierik zee woont, stonden langs de dijk geparkeerd. Dikke oranje rook wolken brachten de hulpverle ningsoefening helemaal tot le ven. Militairen helpen elkaar tijdens de oefening langs de Bettewaardse dijk bij Zierikzee. foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - Om het contact en begrip met buurtbewoners te verbeteren, nemen studenten van de Roosevelt Academy in Middelburg zitting in de wijktafel. Dat heeft een afvaardiging van studenten die in het Bagijnhof wonen, gisteren af gesproken met Woongoed Middelburg. Omwonenden van het studentencomplex in de bin nenstad hadden geklaagd over geluidsoverlast. Vooral 's nachts zou er wel eens hinder zijn. De po litie kreeg deze maand drie meldingen van over last bij het Bagijnhof binnen. De woningcorpora tie heeft buurtbewoners via een brief gevraagd zelf de jongeren op hun gedrag aan te spreken. In een gesprek dat Woongoed Middelburg en de huisoudsten van de studentenpanden gisteren had den, is afgesproken dat de studenten voortaan re kening houden met de buurtbewoners. De studen- TIJDELIJK OPRIL GROTE MARKT 12 GOES TEL. 0113-227101 vincie. De provincie mag de stem van de gemeenteraad nege ren en besluiten dat er hogere molens aan de zeedijk in Rit them moeten verschijnen. „Maar of de provincie gebruik zal maken van die bevoegdheid is onzeker", verklaarde wethou der L. Poppe-de Looff. MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks vindt dat de provincie een gedegen en neutraal onderzoek moet doen naar de meest gewenste vorm van samenwerking tus sen de twee Zeeuwse waterschappen. De fi'actie zal daar voor in de Statenvergadering van volgende week vrijdag (8 oktober) een motie indienen. GroenLinks heeft zich ver baasd over de recente voorstellen tot fusie van het water schap Zeeuws-Vlaanderen en het waterschap Zeeuwse Ei landen. Provinciale Staten hebben op initiatief van GroenLinks in juli gediscussieerd over de toekomst van de waterschappen. GroenLinks vindt dat die moeten wor den opgeheven en dat de provincie het werk moet overne men. Een meerderheid van de provincie is daar tegen, pagina 13 onzekerheid rond fusie blijft VLISSINGEN - Alle lichten staan op groen voor de ont wikkeling van Walstraat-Zuid in Vlissingen. Nog voor het eind van dit jaar kan een vervolg worden gemaakt met de opknapbeurt van het verpauperde gedeelte van de winkelstraat. Die verwachting sprak wethouder P. van der Maden gisteren uit in de raadsvergadering. Door meer bestemmingsmogelijkheden aan de panden te ver binden, kunnen de kosten van de dure opknapbeurt terug verdiend worden. Er zijn geen bezwaren gekomen op de bestemmingsplanwijziging, waardoor er ook op de bega ne grond gewoond en gewerkt mag worden. VLISSINGEN - Voor het einde van dit jaar maakt het col lege van B en W van Vlissingen bekend welke locaties ge schikt zijn voor het nieuwe centrum voor Sociale Versla vingszorg. Gisteravond ging de gemeenteraad akkoord met een aantal criteria waaraan de locatie voor het Huis Kamer Project voor Drugsgebruikers (HKPD), uitgebreid met dagopvang en verzorging, moet bestaan. Het nieuwe centrum komt niet in de directe omgeving van een basis school of een kroeg. Ook wil het college zorgen voor sprei ding van instellingen die mensen opvangen met psychia trische of verslavingsproblemen om druk op een wijk te voorkomen. Voor deze huisvestingslocatie wordt een buurtbeheersplan opgesteld. Het college werkt toe naar een voorkeurslocatie, maar de raad moet beslissen. VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad is voor de aanleg van de Westerschelde Containerterminal. Alleen de SP en GroenLinks zijn tegen. In de raadsvergadering zeiden de twee tegenstanders dat Zeeland moet kiezen voor rust, ruimte en de activiteiten die daarbij horen. door Miriam van den Broek ten hoeven niet op hun tenen te lopen, maar moe ten het ook niet al te bont maken. Om de dialoog met de omwonenden open te houden, is besloten dat studenten zitting nemen in de wijktafel. Dat is een overleg tussen bewoners, gemeente en instel lingen met als doel de leefbaarheid in de wijken te verbeteren. De betrokkenen komen vier keer per jaar bijeen. z„Door zitting te nemen in de wijktafel worden wij zichtbaar en aanspreekbaar voor buurtbewo ners", zegt B. Hesseling van de studentenvereni ging Rasa. „Zo kunnen wij meepraten met en mee denken over de buurt. Wie er namens de studen ten zitting nemen in de wijktafel is nog niet be kend. Maar ik heb mezelf er alvast voor aange meld." De overlast zal binnenkort vanzelf oplos sen, verwacht Hesseling. „De afgelopen weken wa ren nogal verwarrend. Een nieuwe studie, een nieuwe stad en nieuwe studentenkamers. We moe ten allemaal onze draai nog vinden." door Miriam van den Broek DOMBURG - Het moet in Veere in de toekomst mogelijk zijn te bouwen voor mensen van buiten af. De commissie Ruimtelijke Ontwikkeling heeft gisteravond laten weten niets te voelen voor het idee van het Rijk om uitslui tend te bouwen voor de natuur lijke groei van de dorpen. In de commissie werden vijf no ta's besproken die door het Rijk en de provincie gepresenteerd zijn. Een van de punten waar over de commissie zich boog was de vraag wat de raad vindt van Walcheren als nationaal landschap. In de Nota Ruimte van het Rijk staat dat kernen in een nationaal landschap alleen mogen bouwen voor de natuur lijke groei. Daarbij wordt bena drukt dat er geen enkele woning gebouwd mag worden voor men sen van buiten de gemeente. De verschillende fracties vinden dit te stellig. „Uitsluitend bouwen voor de natuurlijke aanwas is moeilijk te hanteren omdat er niet veel natuurlijke groei is", zei J. Wisse-Francke van het CDA. „Het plan zal rechtstreeks de leefbaarheid van de kernen aantasten. Daarom moeten de re gels soepeler zijn." Het voorstel om nieuwe woningen vooral te bouwen op zogenoemde inbrei- dingslocaties - plekken midden in de dorpen - kon evenmin op bijval rekenen. „Dat werkt in de praktijk niet", zei D. Holtkamp van de PvdA/GroenLinks. „Het is te duur, je krijgt te maken met schadevergoedingen en nie mand zit te wachten op het vol bouwen van de dorpen. We kun nen ons beter richten op uitbrei ding van de kernen." Over de aanwijzing van Walcheren als nationaal landschap waren de fracties verdeeld. „Ik ben er blij mee", zei Holtkamp. „Het biedt kansen voor Walcheren." W. Bartels van Dorpsbelangen en Toerisme Veere was daar nog niet van overtuigd. „Wat bete kent het precies? Wordt Veere straks een groot openluchtmu seum? De gevolgen zijn op dit moment niet te overzien. Hoe kunnen we dan een keuze ma ken?" SGP en ChristenUnie stonden ook sceptisch tegenover de aan wijzing. „Wij hechten aan vitale kernen en kiezen daarom voor groei van de kernen en ruimte voor bedrijven. Wij denken dat het nationaal landschap daar voor toch een bedreiging vormt", aldus Houmes. (Advertentie) NIEUWE BURG MIDDELBURG om 11.30, 14.00 en 15.30 uur met kleding van: Odds Kids Bliek mode www.burg25.nl Avalon Intersport Erik lincherie Odds Kids Bliek mode www.burg25.nl Avalon Intersport Erik lincherie ANWB De Arend De blauwe winkel m.m.v. Hofman productions, Modellenbureau Alliène, Kwekerij Gerard van Luijten Geregeld treffen die vrienden paren elkaar voor een stief boompje klaverjas. Beur telings in Vlissingen en Mid delburg, waarbij onderling veel van maat gewisseld wordt om het niet op een stedenderby uit te laten lo pen. Afgelopen keer bleek de ene helft van de spelerstafel wel heel veel sterker dan de ande re. Na twee verloren boom pjes versomberden de verlie zende maten met elke slag. Hun stemming verbeterde niet toen de tussenstand op het kladblokje wat nader be keken werd. Die was ronduit omineus 747 voor 'wij' en 911 voor 'zij'...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11