Doodstraf voor aanslag Cole Kom demonstreren Hollandse molens in Canada PZC Museumplein Amsterdam Rebellen en regering Nigeria komen bestand overeen Regering Mauritanië verhindert weer coup 2 Oktober 12.00-14.00 uur iww.nederlandverdientbeter.nl 32 jaar cel geëist in Srebrenica-proces Navotroepen op volle sterkte in Afghanistan China: Taiwan stuurt aan op een oorlog Saoedische terrorist Al Nashiri bij verstek veroordeeld Reclamebordjes op bed patiënt Tekenen voor eten hamburger Prodi prijst stad Brussel Voor miljoenen aan drugs opgevist Kirgizië neemt plutonium in beslag donderdag 30 september 2004 PEKING - Taiwan stuurt vol gens China aan op een oorlog jiet de Volksrepubliek. Volgens Peking is door de Taiwanese plannen om voor ruim 16 mil jard euro aan wapens te kopen inde Verenigde Staten geen an jereconclusie mogelijk. I Ook is de opmerking van de Tai wanese premier Yu Shyi-kun, Jat hij raketten zal afvuren op Sjanghai als China ooit Taiwan aanvalt, erg slecht gevallen. Tai wan wordt door China be schouwd als een afvallige pro- nncie. Tijdens een persconferentie van tel Chinese bureau voor Taiwa nese aangelegenheden zei woordvoerder Li Weiyi gister- sorgen: „Yu Shyi-kuns opmer- rngen zijn een ernstige provoca te en een oproep tot oorlog. Er jvoor het Chinese volk niets zo oelangrijk en zo heilig als het veiligstellen van de nationale soevereiniteit en de territoriale integriteit." De regering van Tai wan is in bespreking met Was hington over de levering van acht onderzeeboten, twaalf Orion-patrouillevliegtuigen en Patriot-raketafweersystemen 3e aanschaf is een reactie op sn uitbreiding van de Chinese itrijdkrachten, zegt Taiwan. China is nu in staat om het ei land binnen de kortste keren te overrompelen. Met de wapens is de balans voor de komende der- ng jaar in evenwicht, zo is de Taiwanese redenering. Maar vol gens Peking stuurt Taiwan nuurt aan op onafhankelijkheid door zoveel wapens te kopen. Iedere persoon, iedere kracht ie welke methode dan ook ge mikt in een poging om Taiwan :r,afhankelijk te maken, maakt rljanden met 1,3 miljard Chine- sn en is gedoemd te misluk- sen", waarschuwde Li. i en Taiwan liggen al sinds de oprichting van de Volksrepu bliek in 1949 met elkaar over loop. De Communisten verjoe- de Chinese nationalisten •jar het eiland voor de Chinese kust. Sindsdien beschouwen bei de zich als de enige vertegen woordiger van China. Alleen de Volksrepubliek is echter intema- :onaal erkend. GPD Pronk wil meer troepen in Soedan BRUSSEL - De vredesmacht die de Afrikaanse Unie zou kun- Den sturen naar de Soedanese re- po Darfoer, moet enkele duizen- jden soldaten omvatten, liet Westen moet de troepen fi nancieel en logistiek steunen net hun vredestaken in het door geweld getroffen gebied. Dat heeft de speciale gezant voor Soedan van de Verenigde Mes, Pronk, gisteren gezegd na gesprek met EU-buitenland- aordinator Solana. ANP/AFP van onze redactie buitenland SANAA - Een hof in Jemen heeft gisteren twee mannen ter dood veroordeeld wegens hun betrokkenheid bij de aanslag op het Amerikaanse oorlogsschip USS Cole in 2000 in de haven van Aden. De hoofdverdachte, Abdul Ra- him al Nashiri (38), werd bij ver stek veroordeeld. Hij zit gevan gen in de Verenigde Staten. Al Nashiri, die werd beschouwd als het hoofd voor operaties op zee en in het Golfgebied van het terreurnetwerk Al Qaeda, was in oktober 2002 gearresteerd in de Verenigde Arabische Emi raten en overgedragen aan de VS. Behalve van de aanslag op de Cole wordt hij verdacht van be trokkenheid bij de aanslagen op de Amerikaanse ambassades in Kenia en Tanzania in augustus 1998. waardoor 224 mensen om kwamen. Onrechtvaardig Jamal Mohammed al Bedawi, die ook ter dood werd veroor deeld, was wel aanwezig bij het proces. Toen hij het vonnis had aangehoord, schreeuwde hij: „Dit is een onrechtvaardig von nis, dit is een Amerikaans von- De vier andere verdachten kre gen straffen van vijf tot tien jaar. De aanklager had tegen vier van de verdachten de dood straf geëist. De zes verdachten - op de Saoe- diër Al Nashiri na Jemenieten - werden er verder van verdacht lid te zijn van het terreurnet werk Al Qaeda van Osama bin Laden, een gewapende groep te hebben gevormd en diverse cri minele activeiten te hebben ont plooid. Bij de aanslag op de Co- Ie, die door Al Qaeda-leider Osa ma bin Laden is opgeëist, kwa men zeventien Amerikanen om het leven. Twee mannen in een bootje dat was geladen met 225 kilo zware explosieven voerden de aanval uit. Zij ramden op 12 oktober 2000 hun scheepje in de USS Cole die op dat moment brandstof tankte in de Jemenitische havenstad Aden. ANP/AFP/RTR/DPA WÊk Rebellen patrouilleren door de kreken van de rivier de Niger, nabij Port Harcourt in Nigeria. van onze redactie buitenland ABUJA - Rebellen en regering in Nigeria zijn een voorlopig staakt-het-vuren over eengekomen om onderhandelingen over de crisis in de Niger-delta een kans te ge ven. Rebellenleider Muhajid Dokubo Asa- ri maakte dat gisteravond bekend. Hij zou overleg voeren met de Nigeriaan- se president Olusegun Obasanjo over de gespannen situatie in het zuiden van het land. „We hebben de eerste ronde gesprekken afgesloten met de president. De vijande lijkheden aan beide zijden moeten wor den gestaakt. Afgezien daarvan zijn we nog niets overeengekomen", verklaarde Dokubo Asari. De krijgsheer waarschuw de opnieuw buitenlanders die in het ge bied in de oliewinning werken, te vertrek ken. Ze zouden pas terug kunnen keren als er een overeenkomst is gesloten. De opstandelingen eisen meer autonomie voor de regio en een deel van de olieop brengsten. Mocht daarover geen akkoord bereikt worden, dreigt Dokubo Asari met een 'totale oorlog' in de olierijke del ta. De rebellenleider zegt evenwel niet van plan te zijn ook de olie-installaties daar te vernietigen. Door het staakt-het-vuren, waarover door regeringsfunctionarissen evenwel met geen woord wordt gerept, lijkt opera tie Sprinkhaan Feest van de opstandelin gen, die voor vrijdag was aangekondigd, uitgesteld te worden. De actie is echter al lerminst van de baan. „Operatie Sprinkhaan Feest blijft afhan kelijk van de uitkomst van de gesprek ken. Buitenlanders wordt nog steeds ge vraagd de delta te verlaten omdat zij deel uitmaken van de algehele situatie", aldus de leider van de Niger Delta Peop le's Volunteer Force (NDPVF). Ijaw De groep van Asari zegt te vechten voor de belangen van het etnische Ij aw-volk in de deltaregio. Die worden volgens de NDPVF genegeerd hoewel het gebied foto George Esiri/RTRI waarin de Ijaws wonen, de bron van de olierijkdom is. Het Ijaw-volk profiteert volgens de beweging onvoldoende van het oliegeld. De opstandelingen beschuldigen het Nederlands-Brits olie- bedrijf Shell, de grootste olieproducent in Nigeria, en het Italiaanse Agip ervan 'te collaboreren met de Nigeriaanse staat in daden van genocide' tegen het Ij aw-volk. Het Nigeriaanse leger zou gisteren in actie zijn gekomen. Militairen patrouil leren door de stad Port Harcourt, het cen trum van de Nigeriaanse olie-industrie, en omliggende wateren, Ook staat er een troepenmacht klaar die waar nodig snel in actie kan komen. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland NOUAKCHOTT - De regering ran Mauritanië heeft opnieuw «n staatsgreep verhinderd. Het ministerie van Binnenlandse hken van het land in de Sa hara maakte gisteren bekend lal wegens de couppoging meer- iere militairen en burgers zijn pgepakt. Veiligheidsdiensten Nebben grote hoeveelheden wa pens en munitie in beslag geno men. fa 2003 sloeg het leger van Mauritanië met geweld een Saatsgreep neer. Daarbij vielen rajftien doden. Met de arrestatie twintig officieren zou het tyr in augustus ook al een Muppoging hebben verijdeld. »'j de jongste arrestanten zit volgens het Marokkaanse srsbureau MAP een officier die srder in verband is gebracht iet de staatsgreep van 2003. De minister van Binnenlandse Zaken beschuldigde de regering 'ran het naburige Burkina Faso van betrokkenheid bij de poging de regering van president Maaouya Ould Taya omver te werpen. Bij de derde poging tot staatsgreep in vijftien maanden zou zou financiële steun hebben gekregen van Libië. Taya, die in 1984 zelf door een staatsgreep aan de macht kwam, knoopte in 1999 officiële betrekkingen aan met Israël. Die maatregel oogste veel kri tiek onder het groeiend aantal conservatieve moslims in het ar me Mauritanië. Toenadering De Libische leider Khadaffi heeft daarnaast geen spaan heel gelaten van de toenadering van de regering in Nouakchott tot de Verenigde Staten. Mauritanië, een grotendeels le ge woestijn ter grootte van Frankrijk en Spanje samen, fun geert sinds enige tijd als uitvals basis van een Amerikaanse antiterreuroperatie in het noord westen van Afrika, ANP/ DPA/ AFP Advertentie Roosevelt Studie Centrum onderzoekt eerste generatie emigranten Bijna honderd jaar geleden emi greerden de eerste Nederlanders naar Canada. Er zijn nu bijna een half miljoen Canadezen met een Nederlandse achtergrond. Over hen is maar weinig be kend: zij pasten zich moeiteloos aan. Of toch niet? door Merle Tip AMSTERDAM - In de tuin een Hollandse molen, in de woonka mer schilderijen met Hollandse landschappen en op tafel ge haakte kleedjes en Delfts blauw. Maar de kinderen spre ken geen woord Nederlands. „Typisch Dutch-Canadian", zegt Hans Krabbendam, weten schappelijk medewerker aan het Roosevelt Studie Centrum in Middelburg. „Nederlandse ge zelligheid creëren is wel het meest kenmerkend voor deze groep. Vooral die kleedjes. Maar dit is wel jaren-vijftig-gezellig- heid, uit de tijd toen ze uit Ne derland vertrokken." Het is bijna het enige overblijf sel van de Nederlandse identi teit van deze immigranten. Aangemoedigd door predikan ten en propagandafilmpjes als 'Mijn neef in Canada' vertrok ken tussen 1946 en 1965 onge veer 150.000 Nederlanders naar Canada, veertig procent van de totale emigratiegolf. Hun inte gratie verliep zo soepel, dat nu niet veel meer over hen bekend is. „Willen we weten hoe het deze groep in de nieuwe wereld ver ging, dan moeten we de verha len nu verzamelen", zegt dr. Krabbendam. De eerste genera tie is immers al op leeftijd. Sa men met prof. George Harinck van de Vrije Universiteit Am sterdam is de motor achter het tweedaags congres 'Klonten in de smeltkroes' over de Neder landse gemeenschap in Noord-Amerika, dat gisteren werd geopend en nog tot van daag duurt. Te Amerikaans De zoektocht naar Nederlandse tradities begint bij de kerken. Hoewel de taal meteen over boord werd gegooid en de mees te kinderen van de eerste mi granten nauwelijks Nederlands spreken, werd in de kerk vooral de eigen leer gevolgd. „Zelfs pre dikanten van Nederlandse ker ken in de Verenigde Staten wa ren niet goed genoeg. Te Ameri kaans, vonden de Nederlandse Canadezen", vertelt Harinck. De hervormde en gereformeerde kerken kregen eigen Neder- lands-Canadese predikanten, die soms uit Nederland kwa men. „Alle begrippen werden wel vertaald in het Engels, maar de gebruiken bleven Neder lands", zegt Krabbendam. In hoeverre niet-gelovigen hun identiteit bewaarden is moeilij ker na te gaan. Dat geldt ook HERK-DE-STAD - Een Belgisch revalidatiecentrum brengt reclamebordjes aan op de bedden. Met de inkom sten betaalt het extra activiteiten voor de patiënten. De reclame komt van plaatselijke winkeliers en verenigin gen. De namen prijken ook bij de ingang van het centrum, Sint-Ursula in de Limburgse gemeente Herk-de-Stad. De bijdragen variëren van 250 euro tot giften in natura. De extra activiteiten bestaan uit flipperkasten, tafelvoet bal of playstation: de handen van de patiënten krijgen daardoor meer beweging. ANP LONDEN - Een chic restaurant in Londen heeft klanten die een halfdoorbakken hamburger bestelden een verkla ring laten tekenen. Daarin zagen gasten af van juridische stappen als ze na het eten van de hamburger een voedsel vergiftiging zouden oplopen. Een Britse advocaat bracht het beleid van het restaurant aan het licht. Hij bestelde een normale burger, halfdoor bakken. De ober kwam vervolgens terug met een verkla ring die in drievoud ondertekend moest worden door de advocaat zelf, de chef-kok en de manager. „Volgens het formulier zou ik de hamburger niet krijgen als ik niet zou tekenen", aldus de advocaat. Volgens een woordvoerder van Marriott International hotels is het restaurant inmid dels gestopt met het eisen van handtekeningen. ANP/DPA BRUSSEL - Brussel wordt ooit de belangrijkste hoofd stad van de wereld, verwacht voorzitter Prodi van de Eu ropese Commissie. De stad is volgens Prodi nu al een sym bool van de Europese eenmaking. „Een unieke stad, door de talen en diversiteit van instellingen." Prodi, die over een maand vertrekt, heeft er spijt van dat hij zich niet meer heeft ingespannen om van Brussel een waarlijk Eu ropese stad te maken. ANP QUIMPER - Een Franse visser heeft bij de Scilly-eilan- den, voor de kust van Engeland, voor drie miljoen euro aan cannabis 'gevangen'. Schipper Eric Comec trof tot zijn stomme verbazing in plaats van vissen een groot aan tal pakketten in zijn netten aan. Veertig in totaal, elk 30 kilogram wegend. De partij drugs heeft een straatwaarde van drie miljoen euro. Comec heeft zijn vangst gisteren overhandigd aan de douane in Quimper. Een woordvoerder van de douane zei er vrijwel zeker van te zijn dat de cannabis door drugshandelaren overboord is gezet toen ze aan een controle van de Britse kustwacht probeerden te ontsnappen. GPD BISHKEK - De Kirgizische veiligheidsdienst heeft een Kirgiziër aangehouden die een hoeveelheid pluto- nium-239 probeerde te verkopen op de zwarte markt. Die stof kan worden gebruikt voor de productie van kernwa pens. Het spul was verpakt in zestig ampullen. De precie ze hoeveelheid is niet bekendgemaakt. Kirgizië waarschuwde al voor een toenemende interesse voor radioactief materiaal op de zwarte markt. ANP/RTR van onze redactie buitenland DEN HAAG - VN-aanklager Peter McCloskey heeft gisteren in het derde Srebrenica-proces voor het Joegoslavië-Tribunaal 32 jaar cel geëist tegen de Bosnisch-Servische kolonel Vidoje Blagojevic en vijftien a twintig jaar cel voor diens mede verdachte Dragan Jokic. McCloskey acht bewezen dat Blagojevic, als commandant van de Bosnisch-Servische Bra- tunac-brigade, op de hoogte moet zijn geweest van de moord op duizenden moslims die in zijn 'zone van verantwoordelijk heid' plaatsvond. In Bratunac ligt het befaamde Hotel Fonta- na, waar de Bosnisch-Servische legerleider Mladic na de val van Srebrenica op 11 juli 1995 ont moetingen had met overste Kar- remans, de commandant van het Nederlandse VN-bataljon dat de moslimenclave Srebrenica niet kon beschermen tegen de Bosnisch-Servische overmacht. In Bratunac is volgens de VN-aanklagers het plan be raamd om duizenden moslim mannen en -jongens te doden. In Bratunac werden duizenden moslims vastgehouden in scho len voordat zij werden afge slacht. De gevangenen werden bewaakt door ondergeschikten van Blagojevic. Tegen Jokic eiste McCloskey vijftien a twintig jaar cel. Jokic was op een belangrijk moment van de genocide de dienstdoen de officier op een regionaal Bosnisch-Servisch hoofdkwar tier, en hij was als officier van de genie betrokken bij het begra ven van de lijken in massagra ven. Onschuldig Blagojevic en Jokic hielden vol onschuldig te zijn. Tegen hen is een rechtszaak gevoerd die meer dan een jaar heeft geduurd. Mc Closkey geeft toe dat er weinig bewijs is voor directe betrokken heid van ondergeschikten van Blagojevic bij massaexecuties. Maar bij een 'moderne genocide' plegen niet alleen de uitvoer ders van executies, maar ook de gevangenbewakers een belang rijke rol, aldus de Amerikaan. Vandaag is de verdediging van Blagojevic aan het woord. Die heeft al aangekondigd dat zij weinig heel zal laten van Mc- Closkeys bewijsvoering. ANP Prof. George Harinck (links) en dr. Hans Krabbendam organiseerden het congres 'Klonten in de smelt kroes' over de Nederlandse gemeenschap in Noord-Amerika. foto Harmen de Jong/GPD voor katholieken, die' in Canada geen eigen Nederlandse kerkge meenschap hebben. „Zij zijn niet verenigd en komen elkaar ook niet vaak tegen." Mogelijk verandert dit in de toekomst, meent Krabbendam. Veel bejaar den beginnen bij het klimmen der jaren weer in hun moeder taal te praten. Daarom zijn de laatste jaren in Canada verzor gingshuizen ontstaan waar Ne derlands wordt gesproken. „Niet uit cultureel oogpunt, puur om betere zorg te verlenen. Maar zo zitten de Nederlanders wel weer bij elkaar." GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Navo is over een a twee dagen op volle sterk te in Afghanistan om daar de presidentsverkiezingen op 9 ok tober te begeleiden. Ongeveer negenduizend militai ren staan dan onder Navo-com- mando, aldus een woordvoerder gisteren. Een dergelijk aantal had Navo-topman De Hoop Scheffer dit voorjaar toegezegd aan interim-president Karzai van Afghanistan. De Navo had dit voorjaar nog 6500 manschappen in het land. De uitbreiding richtte zich voor al op het noorden, waar ook een klein groepje Nederlanders ac tief is. Nederlandse F-16's zijn er al langer operationeel. De uit breiding komt naast de 18.000 militairen van de VS. Allen be strijden er de resterende Tali ban en krijgsheren, die het regi me van Karzai niet erkennen. Als extra service heeft het Na- vo-bondgenootschap recent Af ghaanse stembussen naar Iran gebracht. Afghanen in Iran kun nen zo ook stemmen. Dat ge beurde op verzoek van de Vere nigde Naties. Kosovo De Navo beveiligt momenteel meer verkiezingen. De KFOR-missie in Kosovo wordt begin oktober uitgebreid met tweeduizend man. vooruitlo pend op de verkiezingen eind volgende maand. In het balkan- gebied laaiden in maart de etni sche conflicten op, vele bewo ners gingen met elkaar op de vuist. De Navo is nu beter toege rust op oproer. Militairen heb ben aanvullende training en ma teriaal gekregen. Het militaire bondgenootschap bereidt zich sinds kort ook voor op een sterkere rol in Irak. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5