Mishandeling optelsom van pech veei problemen Kerry nu eindelijk in de aanval PZC PZC aan samenleving Leider van Libanese sjiieten noemt ontvoerders in Irak simpele zielen Gestoorde ouders kunnen lang de schijn ophouden IlïlclïïlS wijtCIl 30 september 1954 donderdag 30 september 2004 De ouders van de vermoorde peuters Savanna en Roivena le ken redelijk normale mensen. Dat is het grote probleem bij kin dermishandeling, zeggen des kundigen, je merkt het pas als het te laat is. De oplossing?Zo dra je vermoedt dat ouders niet sporen, moet het kind uit huis." door Carine Neefjes en Dick Hofland De ouders hadden geen idee hoe het kwam, hun baby in liet ziekenhuis met een schedel- basisfractuur en brandwonden. Ze begrepen werkelijk niet waarom ze zich daarvoor in de rechtszaal moesten verantwoor den. Voortreffelijke ouders waren ze. die heel goed voor hun kind konden zorgen. En zo zagen ze er ook uit. De rechter liet zich .overtuigen en de baby mocht bij het stel blijven. Enige tijd la ter werd het kind dood gevon den, vermoord door de ouders. ..Dat kun je die rechter niet kwalijk nemen'', zegt Jo Her manns. Hij is directeur van een eigen adviesbureau en hoogle raar opvoeding en ondersteu ning aan de Universiteit van Amsterdam. „Soms is er sprake van ouders die levensgevaarlijk zijn, ronduit kwaadaardig en dan zou je een kind direct moe ten weghalen. Maar dat klinkt makkelijker dan het is, want naar buiten toe kunnen die men sen heel goed het beeld ophou den dat er niets aan de hand is. Soms hebben zelfs rechters dat niet door." Proefregio's Hermanns coördineert sinds een jaar een experimentele op zet van de hulpverlening voor jongeren. Instellingen, gemeen te en provincie werken 'onder één dak', zodat signaleren en in grijpen bij kindermishandeling sneller en beter moeten gaan. De vier proefregio's zijn weste lijke mijnstreek, Zaanstreek, Amsterdam-Noord en Flevo land. Zodra er ook maar een ver moeden van mishandeling is, Als hulpverleners de deur achter zich hebben dichtgetrokken, dan kunnen kinderen vreselijke klappen krijgen. foto Phil Nijhuis/GPD gaat er in zijn experimentele aanpak meteen iemand naar het betreffende gezin toe. Indien nodig wordt het kind uit huis geplaatst, als het kan bij fa milie. Hermanns: „Helaas gaat de huidige hulpverlening er nog altijd vanuit dat een kind het beste af is bij zijn biologische moeder. We proberen dat zo lang mogelijk in stand te hou den, we zijn te bang om kinde ren eerder uit huis te plaatsen. Terwijl het voor een kind in veel gevallen juist veiliger is als het snel bij een pleeggezin wordt opgevangen." In de praktijk valt dat niet mee. Een voorbeeld: een alleenstaan de, zwakbegaafde moeder met twee kinderen van één en drie jaar. De kinderen krijgen niet de aandacht, liefde en zorg die ze nodig hebben. De peuter kan nog niet praten en de baby is één keer met blauwe plekken be handeld door de huisarts. Mede werkers van bureau jeugdzorg hebben vermoedens dat er iets mis is in dit gezin, maar hard be wijs ontbreekt. Als jeugdzorg in dergelijke 'va ge zaken' uiteindelijk toch een voet tussen de deur krijgt, moet zij ei-voor zorgen dat het gezin hulp aan huis krijgt. In een mum van tijd komen er vier ver schillende hulpverleners over de vloer. Zo is er bijvoorbeeld een gespecialiseerde thuiszorg medewerker, die de moeder leert hoe ze bedden moet ver schonen, maar ook hoe ze haar kind een boekje moet voorlezen. Daarnaast kan de moeder ook therapeutische intensieve zorg (tiz) krijgen. De kinderen zijn dan overdag een paar dagen per week naar een 'leefgroep' - door gaans een huis in een woonwijk - waar een groepsleider zich over hen ontfermt. Een mede werker van bureau jeugdzorg komt bij de familie thuis om al le hulp te coördineren. „Maar als deze hulpverleners de deur achter zich dicht trek ken, kunnen kinderen vreselij ke klappen krijgen. Met ambu lante hulpverlening is het onmo gelijk om veiligheid te garande ren", zegt José Vermeer, direc teur van Bureau Jeugdzorg stadsregio Rotterdam, dat jaar lijks tienduizend kinderen on der zijn hoede krijgt. Teleurstellingen „In gezinnen waar kinderen worden mishandeld, hebben één of beide ouders meestal di verse teleurstellingen in het le ven gehad", zegt Hans Grietens, hoogleraar bij het centrum voor orthopedagogiek aan de univer siteit van Leuven. „Als die men sen een kind krijgen, dan den ken ze: Eindelijk een baby; die kan alle mislukkingen goed ma ken. Dat kind kan zulke ver wachtingen natuurlijk nooit waarmaken. De woede daar over richt zich volledig op het kind, dat krijgt de schuld van al le teleurstellingen in het leven van die ouders. Voor een hulp verlener die af en toe een uurtje komt, is dat zeer moeilijk op te merken." Er zijn zo'n honderd risicofacto ren die kunnen leiden tot kin dermishandeling, maar volgens Jo Hermanns is het vrijwel al tijd een opeenstapeling van pro blemen die leiden tot mishande ling, al dan niet met de dood als gevolg. „Een ouder met psycho tische problemen is weliswaar een risico, maar als de andere ouder zorgzaam is, het kind naar school gaat en goed wordt opgevangen, dan vormt zo'n ge zin geen risico voor het kind. Als de andere ouder ook psycho tisch is, dan moet je al heel goed uitkijken, zeker als ook de huisvesting ook nog eens slecht is, de ouders verslaafd zijn en het kind zelf moeilijk is. Bij pro bleemgezinnen kun je zeggen dat er sprake is van heel veel pech bij elkaar, waardoor men sen niet meer de ouders kunnen zijn die ze willen zijn. Dat was bij de ouders van Savanna en de ouders van Rowena ook het geval. Er is bijna nooit één oor zaak." GPD door Eefje Oomen Vrouwenmishandeling komt in westerse landen vaker voor dan in islamitische. Dat stellen imams die aan de eerste besloten debatten in Rotterdam over de islam hebben meege daan. Ze vragen aandacht voor de moslimmannen die hun echtge notes mishandeld zouden heb ben. Die mannen worden vol gens de imams door de Neder landse samenleving gedupeerd, omdat die moslimvrouwen 'sti muleert' weg te lopen. In het verslag van de bijeenkom sten dat deze maand verspreid werd, verwoorden de imams het zo: „In de westerse samenlevin gen worden meer vrouwen gesla gen dan in de islamitische. De westerlingen noemen al deze bij zaken om ons inS een kwaad daglicht te stellen en ons hier door een slechte naam te ge ven." Dan: „Het weglopen van moslimvrouwen uit hun huizen is de schuld van de samenle ving, deze stimuleert de vrou wen weg te lopen, onder het motto van vrijheid en democra tie. Veel van onze mannen lij den ook hieronder, maar nie mand praat hierover." Dan zeg gen ze: „De Nederlandse samen leving is niet democratisch." Tijdens de bijeenkomsten spre ken de Marokkaanse imams zich ook uit over de hoge crimi naliteitscijfers onder Marok kaanse jongeren. Die raken op het slechte pad, onder meer om dat ze minder kans op de ar beidsmarkt hebben, oordelen ze. De jongeren worden 'stapel gek' van de discriminatie door werkgevers, 'en dat maakt een stap naar criminaliteit logi scher'. Aan de bijeenkomsten namen Turkse, Marokkaanse en Neder landstalige imams in aparte ses sies deel. Vooraf is afgesproken dat ze in het verslag niet bij naam genoemd zouden worden. Het is dan ook niet duidelijk wie wat gezegd heeft. De imams zelf zijn ook onder werp van gesprek geweest tij dens de bijeenkomsten die de ge- meente met moslima's organi seerde. De vrouwen vertellen daar dat I imams prediken dat mannen te allen tijde met hun echtgenotes naar bed moeten kunnen gaan. „Vrouwen krijgen altijd te ho- ren dat zij een zonde begaan als zij hun man niet zijn zin geven als hij seks wil. Ook imams ge ven hierover lezingen in de mos kee. Het is gewoon barbaars dat vrouwen binnen hun huwelijk i onder de dekmantel van de is lam verkracht kunnen wor den", vinden ze. Kritiek De moslims die de gemeente aan tafel nodigden, spuien ook veel kritiek op de media en poli- I tiek die vooroordelen in stand zouden houden. Het verbaast moslims dat pro blemen onder bijvoorbeeld Tur- 1 ken en Marokkanen toegeschre ven worden aan hun religie, I „De Antillianen hebben verge- lijkbare problemen, maar die worden niet aan hun (christelij- I ke) religie toegeschreven." De genodigde islamieten geven ech- ter ook aan dat het vaak voor het eerst is dat in hun kringen over integratie gesproken wordt. Daarvoor hoorden ze-al- tijd dat ze 'in het land van de vijand leven'. De bijeenkomsten, waar ook we tenschappers, politici, migran-1 tenorganisaties, opbouwwer-1 kers, leerlingen en media aan meededen, hadden plaats van fe- j bruari tot en met april. De uitkomst van de bijeenkom- sten vormt de basis voor de or- ganisatie van de rest van de openbare debatten over de is-1 lam. De komende maand zijn er j eerst debatten voor moslims on derling, in het Turks, Arabisch en Somalisch. Daarna volgen de batten in het Nederlands. Vol gend jaar moet er een grote in- temationale conferentie komen GPD De hoogste sjiitische leider in Libanon grootayatollah Mohammed Hussein Fadlallah. foto Daisy Mohr/GPD door Daisy Mohr De hoogste sjiitische leider in Libanon heeft de Irakezen opgeroepen het gijzelen van bur gers onmiddellijk te staken. „Ik heb een fatwa uitgevaardigd waarin ik de gijzeling en het bruut vermoorden van onschul dige burgers onwettig verklaar. Het gaat hier om journalisten, hulpverleners en werknemers van bedrijven", zegt grootayatol lah Mohammed Hussein Fadlal lah in zijn zwaar beveiligde wo ning in Beiroet. Hij zegt zich nu vooral te bekom meren om het lot van de twee Franse journalisten en de Brit, Ken Bigley. „Mensen die niets met de acties van hun regering te maken hebben mogen niet zo gestraft worden. Ze moeten zo snel mogelijk vrijkomen", oor deelt Fadlallah. Fadlallah, geboren en getogen in de Iraakse stad Najaf, kwam in 1967 naar Libanon. Hij heeft nog steeds een grote invloed op sjiieten in zijn vaderland; zij luisteren aandachtig naar zijn toespraken en hij geldt als spiri tuele leider van de Iraakse Daawa partij. De sjiitische geestelijke autori teit wil graag benadrukken dat de islam niets te maken heeft met ontvoeringen. „Deze gijzel nemers zijn simpele zielen, waar het geloof betreft. Ze denken misschien dat ze de islam verte genwoordigen maar het tegen deel is waar." Maar als gijzelin gen niet de juiste manier zijn om verzet te plegen wat is dan wel een goede tactiek? „Het zou als elk ander verzet tegen elke andere bezetting moeten zijn; neem bijvoorbeeld de Israëli sche bezetting. Als iemand Ne derland zou bezetten, wat zou jij doen?" vraagt hij. „Als bezet ters een land niet onder politie ke druk verlaten, dan zit er niets anders op dan dat het ver zet ze het land uit dwingt." Hij noemt dat 'een geciviliseerd recht dat iedereen ter wereld zou moeten hebben'. Fadlallah was de eerste promi nente moslimgeestelijke die de aanslagen van 11 september in de Verenigde Staten en de aan slagen van 11 maart in Madrid afkeurde. De afgelopen jaren wordt de grootayatollah door ve len beschouwd als de stem van de rede in een turbulente regio; een stem die oproept tot een dia loog tussen de islamitische en de westerse wereld. Een welko me gedaanteverwisseling van de man die, volgens de Amerikaan se autoriteiten, in 1983 zelf moordcommando's in Beiroet aanzette tot het opblazen van de Amerikaanse ambassade en de marinierskazerne. Hij neemt steeds meer publiekelijk af stand van de door Syrië en Iran gesteunde Hezbollah-beweging, waarvan hij jarenlang als spiri tueel leider werd gezien. „Ik ben fel tegen elke macht die een land bezet en tegen iedereen die met die macht samenwerkt. Daarom beschouw ik alle lan den die troepen naar Irak heb ben gestuurd als agressors van hetzelfde soort als Amerika", Fadlallah voegt daaraan toe dat de reden voor de aanval op Irak gebaseerd was op een grote leu gen, die van de massavernieti gingswapens. Wel moet hij toe geven blij te zijn dat de 'tiran, Saddam Hoessein' het land niet langer bestuurt. Dwaasheid Wat Fadlallah betreft maken de gijzelingen deel uit van de alge mene anarchie die in Irak heerst als resultaat van de Amerikaan se bezetting. „Het probleem is de Amerikaanse dwaasheid. De Amerikanen hebben simpelweg de middelen en vaardigheden niet om Irak te besturen. De be zetting van Irak heeft geleid tot het verliezen van de oorlog te gen het terrorisme." Zolang Amerika Irak blijft bezetten, ziet de grootayatollah geen op lossing voor het brute geweld. „Als ik Bush zou ontmoeten, zou ik hem vragen 's ochtends na het opstaan eerst een tijdje naar het vrijheidsbeeld te sta ren. Dan zal hij misschien begrij pen dat de hele wereld van vrij heid houdt, niet alleen de Ameri kanen." GPD President George Bush is verant woordelijk voor de grootste en kost baarste Amerikaanse blunder sinds de interventie in Vietnam: de volkomen overbodige bezetting van Irak. De situatie in Irak is uitzichtloos. De Amerikanen kunnen niet vertrekken want dan is de kans op een burgeroor log in Irak aanzienlijk en een dergelijk conflict zou gemakkelijk kunnen leiden tot een destabilisatie van de hele regio. Als de Amerikanen blijven, dan hebben zij te maken met een eindeloze guerril la-oorlog, die ze niet kunnen winnen en die tot in lengte van dagen enkele tien tallen Amerikaanse militairen per maand het leven zal kosten. Deze gruwelijke misrekening zou een geheel overtuigende reden moeten zijn voor een klinkende en wel verdiende Republikeinse verkiezingsnederlaag in november. Toch ziet het er naar uit dat de president in november gaat winnen. Dat de Democratische presidentskandi daat John Kerry tot nu toe niet heeft weten te profiteren van de levensge vaarlijke incompetentie van de rege- ring-Bush heeft een aantal oorzaken. Hoewel Kerry enige tijd een lichte voor sprong had op Bush heeft zijn campag ne eigenlijk geen moment een werke lijk overtuigende en vitale indruk ge maakt. De kandidaat zelf ontbreekt het aan media-charisma. Tijdens de Demo cratische Conventie werd duidelijk dat Kerry al zijn kaarten had gezet op zijn heldendom tijdens de Amerikaanse in terventie in Vietnam. Dat heldendom is ruim dertig jaar oud en zegt bovendien niets over het beleid dat Kerry in de toe komst hoopt te voeren. Vervolgens heb ben de Republikeinen dit wat al te smalle fundament van Kerry's campag ne door een systematische laster- en leugencampagne enorme schade toege bracht. Een aantal Bush-sympathisan- ten dat in Vietnam bij hetzelfde onder deel heeft gediend als Kerry beweerde dat Kerry helemaal geen heldenrol had gespeeld. Van die beweringen bleek uit eindelijk niets te kloppen, maar dat werd pas duidelijk na een lang en inge wikkeld debat, dat de meeste televi siekijkers met konden volgen. Nu blijkt uit opinie-onderzoek dat zestig procent van de kiezers denkt dat Kerry niet de hele waarheid heeft gesproken. Republikeinen, onder wie de vice-presi dent, hebben niet geschroomd te sugge reren dat de verkiezing van Kerry een zegen zou zijn voor Al Qaeda. Een laat ste reden voor de vleugellamme indruk die de Democratische kandidaat in de afgelopen maanden maakte was zijn on vermogen om de president keihard aan te pakken op het fiasco in Irak. Dat on vermogen was vooral het gevolg van het feit dat Kerry als senator had ge stemd voor een voorstel om de presi dent alle ruimte te geven voor een aan val op Irak. In plaats van toe te geven dat hij dat beter niet had kunnen doen, bleef hij maar proberen die aanvanke lijke steun voor de aanval op Irak te combineren met zijn latere kritiek op het Iraakse avontuur. Dat creëerde ver warring bij de kiezers en daar maakten de Republikeinen handig gebruik van door Kerry neer te zetten als een man die niet wist wat hij wilde, dit natuur lijk in schril contrast met de altijd be sluitvaardige en rechtlijnige Bush. Pas de laatste twee weken heeft Kerry een einde gemaakt aan deze nutteloze zelfrechtvaardiging achteraf en lijkt hij zich eindelijk gerealiseerd te heb ben dat deze verkiezingen vooral die nen te gaan over de effectiviteit van de bestrijding van het terrorisme en het besluit Irak aan te vallen. Dit zijn de wezenlijke kwesties waar president Bush uiterst kwetsbaar is. Kerry heeft er nu eindelijk met nadruk op gewezen dat de aanval op Irak niets te maken heeft met de strijd tegen het terroris me. Integendeel, het Iraakse avontuur heeft juist de aandacht afgeleid van de bestrijding van het terrorisme en tege lijkertijd het terrorisme, althans in Irak, gestimuleerd. De bezetting van Irak kost bovendien honderden miljarden dollars die veel nuttiger besteed hadden kunnen wor den. Kern,' heeft er ook volkomen te recht op gewezen dat de regering-Bush in feite met veel gedaan heeft aan de ONGELUK - In Valkenburg is een buitengewoon ernstig ver keersongeluk gebeurd met een autobus uit Grace-Berleur, een voorstad van Luik. Er zijn vijftien doden te betreuren. Twaalf zwaargewonden zijn in ziekenhuizen in Heerlen en Maastricht opgenomen. Het on geluk vond plaats op de steile Cauberghelling. Tijdens de af daling verloor de chauffeur de macht over het stuur. FRUITTEELT - Het slechte weer van de afgelopen weken heeft de Zuid-Bevelandse fruit telers niet bepaald in de hand gewerkt nu deze voor de pluk van hun 'winterfruit staan.' Vooral in de omgeving van Krabben dij ke is er veel schade door hagel aan het fruit. De te lers zijn voor enkele honderd duizenden guldens gedupeerd. BEROEPSVOETBAL - Het be roepsvoetbal in Zeeland be hoort vrijwel tot de onmoge lijkheden. Tot dit oordeel kwam een sportforum tijdens een sportavond. De Zeeuwse voetbalverenigingen kunnen hoogst waarschijnlijk hun spe lers niet betalen. Het sportfo rum concludeerde dat de tijd voor premievoetbal nog lang niet rijp is binnenlandse veiligheid in de VS. Hij heeft tenslotte ook het gebrek aan aan dacht voor Afghanistan bekritiseerd. Zelfs voor iemand die president Bush ooit heeft gemachtigd om Irak aan te vallen, valt er trouwens ook heel wat aan te merken op de wijze waarop de president en zijn medewerkers de bezet ting van Irak hebben aangepakt. Na de succesvolle militaire campagne hebben de Amerikanen in Irak alles fout ge daan wat zij fout konden doen, on danks uitgebreide waarschuwingen, van onder meer het ministerie van bui tenlandse zaken. De grootste vergis sing, een vergissing die in feite de basis vormt voor vrijwel alle latere narig heid, was te denken dat de troepen macht van zo'n 130.000 manschappen waarmee Saddam Hoessein werd ver jaagd, ruim voldoende zou zijn voor een effectieve bezetting. Of Kerry de Amerikaanse kiezers duide lijk kan maken hoe ingrijpend de zo be sluitvaardige Bush heeft geblunderd moeten we afwachten. Als Bush wint, dan is in ieder geval wel duidelijk dat de kiezers niet altijd gelijk hebben. Maarten van Rossem Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel-(0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Temeuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454651 Fax-(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,95 per kwartaal: 58,00 per jaar: €222.50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgers de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend sow Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern DedW- aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voce® (abonnementen)administratie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante dienstenen?* ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig ge5*-*?; de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi|:Kk'r Postbus 31.4460 AA Goes Behoort tot -i.- WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4