Primeur voor tijdrijder Rogers PZC Er is meer op de baan dan Theo Bos Pabo maakt grote achterstand goed Bart Voskamp gediskwalificeerd Honkbal van Bonds is veel geld waard Hes begeleidt zwemmers bij WK korte baan Twee regenboogtruien op één dag Jan Ullrich start zondag ook niet in wegwedstrijd Vleeste eerste livisieclubs «temmen /oor play-offs Start en finish WK-race 2005 bij Bernabeu uitslagen EZMtaSSaHMMB Rentree Clijsters donderdag 30 september 2004 z20 door Peter van Leeuwen BARDOLINO - Bart Voskamp is gisteren bij de wereldkampi oenschappen wielrennen uit de uitslag van de individuele tijdrit geschrapt. De Nederlander, die de achttien de tijd realiseerde, werd gedis kwalificeerd wegens stayeren door Peter van Leeuwen BARDOLINO - Michael Rogers beleefde gisteren in Bardolino een primeur in het wielrennen. De 24-jarige Australiër ontving twee regenboogtruien op één dag. Nadat hij in de ochtend was gehuldigd als wereldkampi oen tijdrijden van 2003 - een ge volg van de dopingstraf voor Da vid Millar - verdedigde hij later op de dag aan de boorden van het Gardameer met verve zijn ti tel. Rogers was op het ruim 46 kilo meter lange parkoers meer dan een minuut sneller dan de Duit ser Michael Rich en de Kazak VERONA - Jan Ullrich zal zon dag niet van start gaan in de wegwedstrijd op de wereldkam pioenschappen wielrennen. Dat heeft zijn begeleider Rudy Pevenage gisteren in Verona ver gaard. De 30-jarige Duitser reeft last van een hardnekkige naag- en darminfectie. Eerder neldde hij zich af voor de tijdrit /an gisteren. Markus Fothen /an Gerolsteiner is zondag zijn /ervanger in de Duitse ploeg. ,Het seizoen zit er op voor mij. k voel me zo zwak dat ik als ik huis de trap oploop al buiten achter de Zweed Larsson, die hem had ingehaald. Voskamp was het absoluut niet met die be slissing eens. waarna vertegen woordigers van de KNYVU pro test wilden aantekenen. „Ik heb Aleksandr Vinokoerov. Hij was een klasse apart, maar wel in een deelnemersveld waarin zo als gewoonlijk de beste tijdrij- der van de wereld, Lance Arm strong, ontbrak. Andere favorie ten - Ekimov, Ullrich, olym pisch kampioen Hamilton - kon den om allerhande redenen niet in Bardolino zijn. Rare dag Het was een rare dag voor de jonge renner van Quick-Step die 's morgens in het Gritti-ho- tel, verzamelplaats van UCI-offi- cials, een merkwaardige huldi ging had ondergaan. Een drietal renners was opgetrommeld om dopingzondaar David Millar te adem ben", verklaarde Ullrich op zijn website. Ullrich reed dit jaar een teleur stellende Ronde van Frankrijk (vierde) en faalde opzichtig bij de Olympische Spelen in Athe ne. „Tevreden ben ik zeker niet, ik had me dit seizoen anders voorgesteld, maar catastrofaal is het nou ook weer niet", aldus Ullrich. Mario Kummer, zijn ploegleider bij T-Mobile, kon zich vinden in de afzegging van Ullrich. „Hij kan absoluut niet trainen, dan heeft deelname zondag geen en kele zin." ANP niet in zijn wiel gezeten en heb ook nooit een waarschuwing ge kregen", vertelde de boze Vos kamp. „De regel is dat je, als je wordt ingehaald, 25 meter af stand moet bewaren. Misschien doen vergeten. Nadat de Franse justitie hem het vuur na aan de schenen had gelegd, bekende de wereldkampioen tijdrijden van 2003 epo te hebben gebruikt, voordat hij in Hamilton naar goud was gefietst. De internatio nale wielrenunie ontnam hem met die wetenschap zijn medail le en riep Rogers uit tot nieuwe wereldkampioen. „Gerechtig heid", zei voorzitter Hein Ver- bruggen. Dat was fijn voor de renner die al zo vaak podiumplaatsen had behaald bij WK's, maar nooit de hoogste trede vond. Sinds de Olympische Spelen, waar Ro gers de meest ondankbare plek - vierde - bezette, waren zijn ge dachten bij de race in Bardolino geweest. „Het is geen vijf minu ten uit mijn hoofd geweest." Jeugdvriend Rogers, woonachtig in Italië, be leefde de race als een nieuw hoofdstuk in zijn loopbaan. „Te vaak was ik tweede. Bij de junio ren. bij de neo's, ik heb heel wat keren gedroomd van deze trui." Rogers droeg zijn overwinning op aan een jeugdvriend. Mark Carter, die dit voorjaar overleed aan de gevolgen van een val van een trap. „We fietsten vroeger veel samen, het was vreselijk te horen dat hij overleden was. Voor mijn gevoel was hij van daag bij me." Michael Rogers is op weg naar de wereldtitel tijdrijden. heb ik er 23 meter achter geze ten, maar dan hadden ze me ook een keer tijdens de race kunnen waarschuwen. Het gaat erom dat ik een respectabele afstand houd, dat heb ik gedaan." Een bezoek aan de jury was te vergeefs. Protest was niet moge lijk. Jury-commissarissen langs het parkoers hadden geconsta teerd dat Voskamp te dicht op zijn voorganger had gezeten, wat een werknemer van de inter nationale wielrenunie UCI, die in een volgauto had gezeten, be vestigde. Joost Posthuma, de an dere Nederlandse deelnemer, steeg door het wegvallen in de uitslag van Voskamp naar de 23e plaats. Hij moest een kleine vier minuten toegeven op win naar Rogers. ANP van onze sportredactie AXEL - Op de derde speeldag in de eerste klasse van het regio nale futsal zorgde Omar Mala- gic van Pays de Mer voor een op merkelijke prestatie. In het duel met Axa Boys nam hij alle zes doelpunten voor zijn rekening (6-0). Pabo-Tence/Zaman 4-4: Pabo wordt gezien als een aanwinst voor de eerste klasse. De Huls ter formatie maakt dat waar. In het duel met Tence/Zaman werd een 4-1-achterstand na rust van het bord gepoetst. In dit pittige duel schoten Roy Esseling (2x), Piet van Looy en Tristan van Acker voor Pabo raak. Kieran O'Shea (2x), Norbert Baart en Davy Kerstens deden dat voor Tence/Zaman. Arrow-Wentzler/Pauwels 7-3: Dat er niet altijd een scheids rechter nodig is om een wed strijd in goede banen te leiden, bewezen Arrow en Wentzler/ Pauwels. Door de instelling van beide teams ontstond er een leuke par tij voetbal waarin Arrow zich de betere toonde via doelpunten van Wouter de Neijs, Peter de Bot (3x), en Michel van den Bosch (3x). Davy de Booy, Gui- do Gelderland en Harold de Rijk scoorden tegen. Meermarkt/Goethals-In den Dwaes 2-6: De gastheren waren iets te licht voor de tegenstan der. Twee treffers, Gerben Die- rickx en Stijn Eggermont waren de makers, waren te weinig om In den Dwaes onder de duim te houden. HarmRietjens (2x), Gio- vanny Verbraeken (2x), Jurgen Verbraeken en William Freijzer tekenden voor de winnende se rie. Pays de Mer-Axa Boys 6-0: Pays de Mer kreeg door de komst van Umut Yigit, Danny de Vries en Barry du Puy versterking. Dat was te merken. Waar de gasten uit Assenede er niet in slaagden te scoren, deed Omar Malagic dat wel voor Pays de Mer. Zijn halve dozijn deed Axa Boys de das om. AJN Office-Max Korting 4-12: De thuisclub had geen wissels en moest daarvoor de tol beta len tegen het geroutineerde Max Korting. Frank Duitemeyer er. Theo de Schepper scoorden bei den twee keer voor de thuisclub. De winnende treffers kwamen op naam van Hans Picavet (5x), Wim Steijns (2x), Ed van Bellen en Dennis Rietjens (4x). AMSTERDAM - Ondanks zijn gedwongen vertrek bij Top Zwemmen Amsterdam (TZA) zal coach Fedor Hes zijn zwem mers nog begeleiden bij de WK kortebaan volgende week in In dianapolis. Marleen Veldhuis en Chantal Groot zijn de twee pupillen uit zijn ploeg die aan de wereldtitel strijd meedoen. Het contract van Hes bij TZA loopt officieel door tot eind sep tember. „Ik ben blij dat Fedor nog met ons mee kan naar de WK", aldus Veldhuis, winnares van olympisch brons op de 4x100 vrij. „Ik heb veel vertrou wen in hem en vind het erg jam mer dat de samenwerking wordt beëindigd." Hes en zijn assistent Benno Kui pers trainden de zwemmers de afgelopen weken in de voorberei ding op de WK. „Al die perike len rond de ploeg hebben wel in vloed op de voorbereiding, maar ik hoop dat ik het volgende week tijdens de wedstrijden een beetje achter me kan laten." Wegens geldgebrek na het afha ken van sponsors wil het be stuur van TZA de ploeg laten op gaan in zwemvereniging De Dol fijn. De zwemmers, die het liefst ook verder willen met Hes, voe len echter niets voor deze optie en gaan op zoek naar alternatie ven. „Echt veel mogelijkheden zijn er in Nederland niet", be seft Veldhuis. „We willen nu even de ruimte om na te denken, Na de wereldkampioenschap pen wil ik het liefst duidelijk heid hebben." ANP Bondscoach Peter Pieters werkt hard aan erkenning nationale top jan onze sportredactie PELDOORN - Een meerder heid van de clubs uit de eerste ivisie stemt vandaag (donder- ag) naar alle waarschijnlijk- eid in met een nieuwe competi- eopzet. Ruim 70 procent om- •mt het plan voor een systeem et play-offs. 3t dusver is alleen van AGOW Excelsior bekend dat zij ets zien in de wijzigingen. En- de clubs wilden nog niet reage- n. et als in de eredivisie zullen dgens de plannen in de eerste visie play-offs worden inge- >erd. Wat blijft is de automati- he promotie van de kampioen tar de eredivisie. Er komen jf periodekampioenen waar er i vier zijn. Dat vijftal wordt, t als nu bij de nacompetitie, ngevuld met de drie hoogst ge- asseerde ploegen in de eind- and (zoals nu ook bij de na- mpetitie het geval is). In het orstel komen de laagst geklas- ?rde periodekampioen en de ie ploegen die op basis van de ïdstand instromen, in de eer- ronde van de play-offs te- ^ht. De andere teams stromen -s de volgende play-offs-ronde De eindrangschikking blijft s belangrijk. winnaars van de eerste ron- treffen in de tweede ronde de mmers zestien en zeventien —1 de eredivisie. De winaar it naar een van de twee fina- De vier beste periodekam- enen maken onderling uit zich voor de twee finales atst. De winnaars van de ?e finales verzekeren zich van seizoen eredivisie, lie play-offs geldt consequent wet van 'the best of three', je uit met 0-1 verliest en is met 4-0 wint, komt er een de en beslissende wedstrijd, j: eventuele verlenginging en tfschoppen. derde wedstrijd wordt ge leld op het veld van de in de jirangschikking hoogst geëin- :1e ploeg. In het treffen tus- de eredivisieploegen en eer- divisionisten geldt het on- inge resultaat. Win je thuis 3-0 en verlies je uit met 0-2, I verover je in het derde en issende duel het thuisvoor- GPD door Ton Rooseboom ALKMAAR - Het Nederlandse baanwielrennen staat weer op de wereldkaart. Met dank aan sprintkoning Theo Bos, het hui dige boegbeeld van de nationale selectie. De wereldkampioen van Melbourne en de olympi sche zilveren medaillewinnaar is dé publiekstrekker tijdens de NK baanwielrennen in Sportpa leis Alkmaar. De recente prestaties van Bos riepen herinneringen op aan lang vervlogen tijden. Piet Moes kops, Jan Derksen, Arie van Vliet en Leijn Loevesijn gingen de 20-jarige Bos in de vorige eeuw voor. De KNWU, de natio nale wielrenunie, heeft meer dan dertig jaar op een dergelijk succes moeten wachten. Maar, er is meer op de baan dan Theo Bos. „De meeste mensen in Ne derland beseffen niet dat we nu baanrenners op wereldniveau hebben", stelt bondscoach Peter Pieters. „Vooral de laatste twee jaar is het snel gegaan met de ontwik keling van onze talenten. Als we in het buitenland zijn, vragen ze ons hoe wat dat doen. Ik kan dan alleen maar zeggen dat we heel hard werken en er veel tijd in stoppen." Pieters kijkt wel eens jaloers naar de Britten, dié jaarlijks 7,5 BARDOLINO - De wegwed strijd bij de WK wielrennen van 2005 in Madrid zal starten en fi nishen bij het stadion Bernabeu van voetbalclub Real Madrid. Het parkoers in de Spaanse hoofdstad is opmerkelijk lang: 21,3 kilometer. De beroepsren ners rijden dertien rondjes om tot een totaal van 276,9 kilome ter te komen. De tijdrit, met start en finish in het Casa de Campo, heeft een parkoers van 22 kilometer, dat de mannen twee keer afleggen. In Madrid komen alleen nog de mannen, vrouwen en neo's in ac tie. De tijdritten zijn op 21 en 22 september, de wegwedstrijden op 24 en 25 september. ANP miljoen pond in hun baanploeg pompen. Hij zou graag werken zoals de Australiërs die hun baantalenten speciale scholing geven. „In vergelijking met de Britten en Australiërs zijn wij nog amateuristisch bezig", al dus de Pieters. Het ziet er niet naar uit dat de Hollandse situa tie de komende jaren drastisch verbetert, constateert hij een tik keltje deemoedig. „Het blijft een beetje vechten tegen de bier kaai." Geld, geld, geld „Geld, geld, geld blijft ons groot ste probleem", vult Piet de Wit aan. De oud-wereldkampioen stayeren is tegenwoordig bege leider van de nationale baan ploeg. „Voor het wereldbekercircuit re kenen we op een budget van 250.000 euro. In november is al de eerste wedstrijd in Moskou. Eigenlijk hadden we ons al moe ten inschrijven, maar dat geld is nog niet beschikbaar. Daarvoor zijn we afhankelijk van NOCNSF. Ik begrijp wel dat die mensen na de Olympische Spe len even willen uitblazen voor dat ze hun bijdragen gaan verde len, maar ons seizoen loopt ge woon door. Wij hebben niet de tijd om tot 1 januari te wachten op ons geld." De Wit beweert dat Pieters en zijn renners extra zuinig met de centen zullen omspringen. Zo gaat de ploeg in maart pas vier dagen voor het begin van de WK baan naar Los Angeles. „Om de effecten van de jetlag tegen te gaan moet je daar acht, negen dagen van tevoren zitten. Die luxe kunnen wij ons niet veroor loven. We gaan overigens de dag na de WK meteen naar huis." Pas na dat WK kan Pieters gas terugnemen. „Wist jij dat we dit jaar al tweehonderd dagen op de baan staan?", vraagt De Wit aan Pieters. „Het gaat maar door. Dat komt omdat de UCI de wereldbekerwedstrijden naar de wintermaanden heeft verlegd. We hebben straks an derhalf jaar lang aaneen wed strijden gehad." De volle kalen der is deels ook de tol van het succes, beaamt Pieters. Toen hij zes jaar geleden aan zijn missie begon, moest hij de lieden die de baansport nauwelijks nog se- rieps namen zien te overtuigen. Pieters maakte een paar talen ten enthousiast voor centrale trainingen op de baan. Succesjes Inmiddels komt wekelijks een groep van 22 renners en rensters naar Alkmaar voor de trainin gen in het Spoitpaleis. Pieters zwierf geregeld met een select groepje de wereld rond en lang zaam aan kwamen er succesjes. Met de wereldtitel van Theo Bos als voorlopig hoogtepunt. Is dat voor hem een persoonlijke triomf op de zwartkijkers van weleer? „Ik ben niet uit op er kenning voor mezelf", zegt hij. „Je kunt niet stellen dat dit toe vallig een gouden generatie is. In Nederland is er altijd genoeg talent, daar ben ik van over tuigd." Met renners als Theo Bos en Le vi Heijmans denkt Pieters nog tien jaar vooruit te kunnen. „Dit is een sterke groep. Wie zich hier nog tussen wil voegen moet echt van wereldniveau zijn", beweert de bondscoach. Hij houdt de ogen open voor aan stormende jeugd. „Natuurlijk zorgt de wereldtitel van Theo Bos voor extra aanwas op de sprint. Stam en Slippens hebben er voor gezorgd dat veel renners willen rijden in een kop- pelkoers. Je hebt dergelijke voor beelden nodig voor de jeugd. Zo kunnen we in de breedte ook groeien." Tijdens de Nederlandse baan- kampioenschappen in Alkmaar - vandaag, morgen en zaterdag - is er voor de deelnemers meer te verdienen dat een rood-wit- blauwe trui. Pieters: „Het NK is meteen de kwalificatie voor de wereldbe ker. In Alkmaar kunnen de ren ners zich etaleren om in aanmer king te komen voor een WK-plaats." Badminton Den Bosch. Dutch Open Vrouwen, enkelspel, eerste ronde: Pittard (Eng) - Vooren (Ned) 11-6 11-1, Van Cutsen (Ned) - Bott (Ned) 11-2 11-7, Beenhak ker (Ned) - Jonsdottir (Ned) 11-3 11-5, Stolzenbach (Ned) - Tolmoff (Est) 11-7 11 -9, Meulendijks (Ned) - Douglas (Ned) 11-811-2, Kraijenbrink (Ned) - Besselink (Ned) 4-11 11-8 11-2, Descamps (Bel) - Sie (Ned) 11-5 11-8. Mannen, enkelspel, eerste ronde: Amar (Mal) - Ridder (Ned) 15-3 15-1, Bruijstens (Ned) - Hunter (Can) 15-1 15-3, Zwiebler (Dui) - De Ruiter (Ned) 15-1 15-9, Suijkerland (Ned) - Azrihan (Mal) 10-15 15-10 15-9, Kanektar (Ina) - Van Moorst (Ned) 15-1 15-4. Parts Wintercompetitie ZDF. Eerste com petitieronde. Eredivisie: De Belt-P- hantoms 2-8, Arrows 2-DTP-Roadhou- se 2-8, Red Lions1-Red Lions 2 7-3, Yip Piazza 4-Yip Plazzal 8-2, Bouncers-De Mops 3-7, Hart van Middelburg 1-Des- perados 10-0. Eerste divisie: Yip Piaz za 3-Walk inn 12-1, Scumbags-Mid Ci- ty1 1-12, Game Onl-Veerhuis 5-8, Jerommeke1-Hart van Middelburg 2 10-3, Basken 1-PC de Zwaan 7-6. Twee de divisie: Wicked- Bravour 12-1, Gom- py 2-Aloha's 7-6, DC Zierikzee-Crazy De vils 8-5, DT Les Amiesl-Once Again 7-6. ETBSZSmBïSMÊÊÊÊm Lucky Day. 29.C9 2C0- 1-7-8-17-27 -33-35-36-43-51-52-54-55-59-62-65-67-6 8-70-79. Tennis Bangkok. Mannen. Eerste ronde: Wassen (Ned) - Andrejev (Rus/7) 6-1 6-2, Soderling (Zwe/8) - Levy (Isr) 6-1 6-2, Vanek (Tsj) - Udomchoke (Tha) 3-6 7-5 6-2. Shanghai. Mannen. Eerste ronde: Tipsarevic (SMo) - Van Lottum (Ned) 6-1 6-4, Nieminen (Fin/6) - Phau (Dui) 3-6 6-3 6-4, Novak (Tsj/2) - Hsun (Tai) van onze sportredactie SAN FRANCISCO - De honkbal die Barry Bonds voor zijn 700e homerun de tribunes injoeg, is veel geld waard. Zoveel geld dat een fan van de San Francisco Giants een rechtszaak heeft aan gespannen. Timothy Murphy claimt dat Steve Williams de bal van hem heeft gestolen. Het is niet de eerste keer dat een honkbal inzet van een proces is. In 2001 stonden twee mannen voor de rechter die beiden claim den eigenaar te zijn van de bal die Barry Bonds voor zijn 73e homerun in dat seizoen (een re cord in het Amerikaanse honk bal) de baai van San Franciscon insloeg. De rechter besliste dat beiden de opbrengst van de veiling van die bal (450.000 dollar) moesten delen. De twee kemphanen hiel den met die uitspraak amper ge noeg geld over om de juridische kosten te betalen. 6-2 6-2, Arthurs (Aus) - Taik (ZKo) opge geven. Volleybal Bevobo-competitie Terneuzen. Eer ste klasse: BN/De Stem 2-BN/De Slem 0-3, Dees Sport-Jacobs/Tuin 3-0, Os Pooter-Rabobank Terneuzen/Axel 3-0, Scheldesport-NHI Terneuzen 2-1, Rest': Oud Sas-Zaman Sport 2-1, Delta-Wim de Waal 2-1. Stand: Dow 3-9, Schelde- sport 4-9, BN/De Stem 3-8, Rest.'t Oud Sas 3-8, Dees Sport 3-8, Zaman Sport 4-8, De Pooter 4-6, Delta 4-4, Jacobs/Tuin 3-3, Wim de Waal 3-1, NHI Terneuzen 3-1, Rabobank Terneuzen1 Axel 3-0, BN/De Stem 2 4-0. Tweede klasse: Dow 2-EI.Van Fraeyenhove 1-2, Delta 2-Gemeente Terneuzen 3-0, Dees Sport 2-Scheldesport 2 2-1, URS-TeVo- Re 3-0, De Hoop-Echo Audio 2-1. Stand: Dow 2 4-10, Scheldesport 2 4-8, PSOVZ 3-7, El.Van Fraeyenhove 4-7, De Hoop 3-6, URS 3-6, Dees Sport 2 3-5, WBAZ 3-4, Delta 2 4-4, Gemeente Ter neuzen 4-4, TeVoRe 3-3, Echo Audio 4-2, NHI Terneuzen 2 2-1 Derde klas- se:BN/De Stem 4-PSOVZ 2 3-0, Dow 3-Zeeland Seaports 1-2, V&K/C1000 Hoek 2-V&K/C1000 Hoek 0-3, Asia Kar- tallari-Henno Cysouw 2-1, Interpolis Phi- lippïne-BN/De Stem 3 2-1 Stand: Asia Kartallari 4-10, Yildiz 3-8, Dow 3 4-8, Henno Cysouw 3-6, Zeeland Seaports 3-6, V&K/C1000 Hoek 2-5, Visser Smit Hanab 2-4, BN/De Stem 4 3-4, Interpolis Philippine 3-3, Hydro IS Partner 2-2, PS OVZ 2 3-2, BN/De Stem 3 4-2, V&K/C1000 Hoek 2 4-1. Bardolino. WK wielrennen. Indivi duele tijdrit, mannen: 1. Rogers (Aus) 46,7 km in 57.30 (48,781 km/u), 2. Rich (Dui) 1.12, 3. Vinokoerov (Kaz) 1.25,4 Larsson (Zwe) 1.34, 5. Zabriskie (VSt) 1.36, 6. Bruseghin (Ita) 1.37, 7. Wauters (Bel) 1.56, 8. Cancellara (Zwi) 2.10,9 Gutierrez (Spa) 2.23, 10. Peschel (Duil 2.28, 24. Posthuma 3.50. Gediskwalifi ceerd: Voskamp. Met zevenhonderd homeruns werd Bonds de derde honkbal ler ooit die die magische grens passeerde. Hank Aaron is re cordhouder met 755 homeruns, Babe Ruth sloeg er 714. De bal die hij in 1934 voor zijn 700e ho merun wegsloeg, leverde de be zitter destijds 20 dollar op. ANP HASSELT - Kim Clijsters heeft een geslaagde rentree gemaakt op de tennisbaan. De Belgische won in eigen land in de tweede ronde van het inter nationale toernooi van Hasselt van de Tsjechische Iveta Benes- ova 7-6 6-2. Dit seizoen miste Clijsters wegens een polsblessu re onder meer Grand Slams van Parijs, Londen en New York. Sinds begin mei had Clijsters geen officiële competitie meer gespeeld. Destijds trok ze zich geblesseerd terug in Berlijn. Peter Pieters met zijn oogappel Theo Bos. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 46