Kenniswerf schiet niet op Dit verdient onze familie niet PZC Chauffeurs protesteren tegen kabinet t Nieuwe flitspalen zijn internetgrap Prijsvraag redding Euregiotuinen geen wanhoopsoffensief 17 Boeren zien brood in natuurbeheer OM neemt geen enkel risico HZ-voorzitter Mandos spoort overheden en bedrijfsleven aan Schelpdiervisserij verder beknot Zeelandbrug dicht voor onderhoud Vier auto's botsen op A58 Huisvesting plukkers vaak slecht Politie zoekt op zes plaatsen naar drugs 2,5 jaar voor drugshandelaar uit Rilland donderdag 30 september 2004 MnrRené van Stee OOSTBURG - De agrarische be langenorganisatie Bloeiend ffest-Zeeuws-Vlaanderen (BW- j»V) wil meewerken aan agra risch natuurbeheer in gebieden naar recreatief medegebruik Hogelijk is. Dat schrijft voorzitter C. Alme- iinders van BWZV aan Staats bosbeheer in de regio West-Bra bant en het Zeeuwse Deltage bied. Staatsbosbeheer is bereid het on- jerhoud en beheer van nieuw in richten duinstruweelgebied West-Zeeuws-Vlaanderen d' zijn rekening te nemen, k is gebleken dat deze instan tie niet onwelwillend staat te- gnover het doorschuiven van dergelijke werkzaamheden naar jgrarische ondernemers in de streek. In het ontwerpgebiedsplan Na- aiurlijk Vitaal zijn zoekgebie- :en aangewezen waar duinstru- reel kan worden aangelegd. gebiedsplan is de blauw druk die de sociaal-economi sche en recreatieve toekomst jan de streek moet veiligstellen. Streefbeelden Dok zijn in Natuurlijk Vitaal streefbeelden opgenomen die aangeven hoe deze gebieden er in de toekomst moeten komen aittezien. Het eerste uitgewerk te voorbeeld is de Cletemspol- èer bij Groede. Lft'ij hebben inmiddels bij agra- jsche ondernemers navraag ge- of zij bereid zijn beheers- ierkzaamheden in natuurgebie den op zich willen nemen. Op de- ie oproep heeft een aantal on dernemers positief gereageerd", [jchnjft Almekinders. De voorzitter van BWZV ver pacht dat meer ondernemers jollen volgen, zodra grotere ge beden beschikbaar zijn. Aan de beheers- en onderhoudswerk zaamheden door de agrarische adernemers zijn diverse voor- Karden verbonden, waaronder p reële arbeidsvergoeding. de kwaliteit te garanderen ril BWZV op korte termijn een cursus agrarisch natuurbeheer ieginnen. ioorRomain van Damme door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het duurt te lang voor de Kenniswerf in Vlissingen van de grond komt. „Elke dag dat er niets gebeurt, is een verloren dag", aldus J. Mandos, voorzitter van de Hogeschool Zeeland gisteren bij de opening van een nieuw, gezamenlijk laboratorium in Vlissingen. Hij spoorde de gemeente Vlissingen, de pro vincie, het bedrijfsleven en de woningbouwcorporatie in Vlis singen aan snel met elkaar om de tafel te gaan zitten om de plannen tot uitvoering te bren gen. De gemeente Vlissingen wil graag dat het gebied tussen de Edisonweg en de Binnenhaven ontwikkeld wordt tot een brui send gebied met onderwijsop leidingen, bedrijvigheid, sport complex, een disco en een campus voor studenten. Volgens Mandos is de Kenniswerf een unieke kans voor Zeeland om allerlei instellingen bij elkaar te huisvesten. Zo kan een kruis bestuiving ontstaan tussen het bedrijfsleven en het onder wijs. „De Kenniswerf is goed voor de concurrentiepositie van de HZ ten opzichte van andere onder wijsinstellingen. De rest in Ne derland zit ook niet stil. We moe ten voorkomen dat jonge men sen, studenten, wegtrekken uit Zeeland. Sterker nog, we moe ten juist studenten aantrekken. Dat gaat niet vanzelf. Wij zor gen voor goed onderwijs, laat het bedrijfsleven en de overhe den dan voor de rest zorgen. Het is natuurlijk van de gekke dat jonge mensen hun geld nu weg brengen naar Utrecht en Rotter dam. Als Zeeland dynamisch wil blijven, moet je samenwer ken." Kwaliteit De HZ-voorzitter greep het geza menlijke laboratorium van ROC en HZ aan als voorbeeld van sa menwerking tussen twee onder wijsinstellingen. „We hebben nu een laboratorium met goede faciliteiten. Studenten kiezen voor kwaliteit. Een mooi ge bouw, een leuke omgeving en een campus waar je kunt wo nen. zijn van wezenlijk belang. Het is misschien niet doorslagge vend voor studenten, maar het helpt wel." Volgens Mandos is er in Zeeland geen uniekere locatie te vinden om een Kenniswerf te realise ren. „Daar praten we nu al drie jaar over, Plannen maken is heel mooi, maar het gaat erom die plannen tot uitvoering te brengen." De HZ-voorzitter wilde geen schuldige aanwijzen, al wees hij wel subtiel naar de gemeente Vlissingen. „Nog niet zo lang geleden werd er gesproken over de vestiging van de Roosevelt Academy. Volgens mij is die Academy er nu en hebben 120 studenten huisvesting gevon den. Ik constateer dus dat het wél veel sneller kan. Ik heb lang genoeg in het openbaar bestuur gewerkt om te weten hoe lang zaam dingen kunnen gaan, maar ook hoe snel zaken soms toch kunnen gaan." Mandos vindt dat er getalmd wordt met het aankopen van gronden in het gebied door de gemeente, dat er nog steeds geen plannen zijn voor studen tenhuisvesting of een disco in het gebied. „Ga daar nu eens mee aan de slag." Tot nu toe is alleen het be stuurscentrum van het ROC verhuisd naar de Kenniswerf. Het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland staat in de startblokken om nieuw bouw te realiseren pal naast de HZ. DEN HAAG - „We gaan niet zit- len wachten tot er een aanslag gepleegd wordt en er veel doden w gewonden zijn. Dan zijn we ie laat. We willen er werkelijk slles aan doen om die aanslag te pjorkomen." Woordvoerder W. de Bruijn van |t landelijk parket (OM) geeft ^middellijk toe dat politie en justitie wel eens miskleunen. Missers worden ingecalculeerd, geeft hij aan. De afgelopen saanden waren er invallen in Eoosendaal, Rotterdam, Utrecht ai afgelopen maandag nog in Sas van Gent. De in Rotterdam aangehouden Samir A. zit nog vast omdat hij lerdacht wordt van het voorbe dden van een aanslag. Bij hem «rden plattegronden van open bare gebouwen en terreinen ge bonden en grondstoffen om een »m te maken. ia de andere zaken moest justi ce toegeven dat er geen sprake »as van banden met terroris- psche organisaties. De Bruijn: „Natuurlijk wordt iedere tip serieus bekeken en tegen we alles uiterst zorgvul dig af. Maar we willen geen en- tel risico lopen. Als we een se- 'euze tip krijgen dat er ergens sn huis staat waar veel explo- seven liggen, gaan we daar aaar toe." leel vertoon faak met veel vertoon van tacht. De Bruijn onverstoor- ^ar: „We hebben ook te maken M de veiligheid van de omge- ing. Stel dat er wel wat gevon den wordt en er gebeurt wat. N is de kritiek ook niet van fe lucht." Bruijn erkent dat het voor de trokken mensen uitermate ivelend is als later blijkt dat niets te maken hebben met rorisme. „Dan druk ik me g zacht uit. Die familie uit recht hebben we onze excuses naakt en we zullen de schade "goeden. Heel vervelend alle- ial, maar nogmaals, we willen pn enkel risico nemen en later ft verwijt krijgen dat er niets Paan is." Bruijn ontkent dat het OM ft oog vooral laat vallen op Ma lkanen. „Dat verhaal klopt get, Er zijn ook andere nationa- Steiten bij betrokken. WOUWSE TOL - Een veertigtal vrachtwagenchauffeurs, geflankeerd door bonds lieden en een vijftal politieagenten met actiepetten en -sjaals, heeft gistermiddag bij pleisterplaats Wouwse Tol langs de A58 gemoedelijk geprotesteerd tegen het ka binetsbeleid. Chauffeurs uit Zeeland en Brabant waren daartoe opgeroepen door de vakbonden. De heren werden al kauwend op een broodje bal, kaas of ham toegesproken via een speaker op een FNV-wagen. „Dit kabinet ligt op ramkoers. Handen af van het pre pensioen, want zonder prepensioen staat alles stil", sprak de FNV'er onder meer, waarna hij afsloot met een gedicht met als thema 'wie nu zwijgt, stemt voor altijd toe'. Ook de truckers werden opgeroepen zaterdag massaal deel te nemen aan de lande lijk protestdemonstratie in Amsterdam. foto Con Clasquin door Cyril Rosman GOES - Hardrijders van Neder land, slaapt u vannacht gerust. Dat e-mailtje dat u onlangs in uw inbox vond, of daar binnen kort zult vinden, klopt niet. Wees dus gerust: er komen geen nieuwe, onherkenbare flitspalen in Nederland. De laatste weken doet over het internet een e-mailtje de ronde waarin wordt gewaarschuwd voor nieuwe flitspalen. Came ra's ter grote van een elektrici- teitskast, laag geplaatst langs de weg. Veel onopvallender dan de huidige, hoge flitspalen. 'Niet te herkennen met het oog en ook niet door de radardetec tor', waarschuwt het mailt je. Ook rechts inhalen en 'bumper- kleven' zou door de nieuwe ca mera 'gezien' worden. Voor het gemak zijn nog wat foto's van de nieuwe kasten én de plek ken waar ze komen, toege voegd. Tot zover is het schrik ken voor de Nederlandse wegpi- raat. De verlossing komt echter uit de mond van Leendert de Lange, voorlichter van het Openbaar Ministerie in Den Haag. „Ah, het mailtje van de nieuwe flitspalen. U bent de zo veelste al die belt", zegt hij. En: „Ik kan u vertellen: die staan niet in Nederland. We hebben eens goed naar die fo to's gekeken en we denken dat ze in Frankrijk zijn genomen." Gele nummerborden, heel vaag wat heuvels op de achtergrond: het zou zomaar kunnen. En de locaties? „Dat zouden best de plekken kunnen zijn van de hui dige flitskasten, dat heb ik even niet paraat." De Lange: „Er zijn ook geen plannen om deze kasten in Ne derland te introduceren. Ster ker nog: we hebben nu net de discussie over het vandalisme bij de huidige flitspalen en de ze kasten zijn lager bij de grond, dus zijn nog gevoeliger voor vandalisme." Het is lastig tot niet te achter halen waar de mailtj es oor spronkelijk vandaan komen. Ze worden door allerlei men sen doorgestuurd aan collega's en kennissen. „We steken er ook geen moeite in om uit te vinden wie dit verzonnen heeft. Ik ook niet weten wat we er te gen kunnen doen. Het is in ie der geval wel redelijk knap in elkaar gezet." Maar kloppen doet het dus niet. Ouders begrijpen niets van arrestatie zeventienjarige zoon door Romain van Damme en Harold de Piiysseleijr SAS VAN GENT - Bij het af scheid vullen tranen zijn ogen. „Ik schaam me zo. Onze familie krijgt in het dorp een slechte naam. Verschrikkelijk." Hij schudt zijn grijze hoofd: We weten absoluut niet wat er aan de hand is." Vader Handoun Ka- douri (57) en zijn vrouw zijn trots op hun kinderen en kun nen maar niet begrijpen dat hun zeventienjarige zoon vastzit. Maandagmiddag opgepakt in Terneuzen. Op het Zelden- rust-Steelantcollege waar hij ie dere dag naar toefietst. Daarna kwam de politie naar het ouderlijk huis. „Ze vertel den ons dat mijn broer was opge pakt en ze wilden het huis door zoeken," zegt een aangeslagen Halim, de oudste zoon. „Mijn zusjes, mijn moeder en ik waren thuis. We mochten nie mand bellen. Ook mijn vader niet die aan het werk was. Ze zijn hier meer dan twee uur ge weest. Ze zeiden verder niets." Huilend keken ze toe. Vol met wagen die nog steeds niet beant woord zijn. „We mogen geen contact hebben met hem. We we ten alleen dat hij donderdag om twaalf uur voor de kinderrech ter moet verschijnen. We mogen niet eens weten wie zijn advo caat is." Aan het eind van de zoektocht door het huis werden alle spul len die meegenomen werden, op tafel gelegd. Vader Kadouri: „Ook kunstmest werd meegeno men. Ik moest voor mijn baas, een aannemer, op de kunstmest- fabriek in Sluiskil werken. Nou, daar heb ik wat kunstmest voor de tuin meegekregen. Volgens mij kun je met die korrels geen bom maken. Wel met de grond stoffen, maar die hebben we hier niet." Halim: „De twee computers zijn meegenomen. Eentje was kapot. Allerlei papieren van mijn broer die ze op zijn kamer vonden en ook een gsm werden in beslag ge nomen. Het is wel mijn gsm. Vol gens mij hebben ze daar niets aan. Maar alles moest mee." Verslagenheid Ze begrijpen er niets van. In de keuken hangt verslagenheid en onbegrip. „Ik woon al 35 jaar in Nederland", zegt vader Kadou ri. „Eerst in Den Bosch, maar in de wijk waar we woonden, zag ik geen goede toekomst voor mijn kinderen. Ik wilde met mijn gezin in een rustige omge ving wonen. Daarom ben ik twintig jaar geleden naar Sas van Gent gekomen. Ik werk hier al jaren voor een aannemer." Hij vecht tegen de tranen waar in wanhoop en verdriet drijven. „We zijn in het dorp de enige Marokkaanse familie met schoolgaande kinderen. Ieder een kent ons. En nu dit. Wat zul len de mensen wel niet denken van ons? Straks moet ik weer aan het werk. Daar durf ik bijna niet meer naar toe. Hoe kijken ze dan tegen me aan?" Zijn vrouw: „Ik vind het al moei lijk om naar de winkel te gaan. Bang dat ze naar me kijken. Halim: „Mijn vader werkt iede re dag keihard om ons te laten studeren. Een zus zit op de Pa bo, ik ga rechten studeren in Gent. mijn broer die nu vastzit zit in zes-VWO en nog een zus zit op het gymnasium. Iedereen doet zijn best om wat te berei ken. Mijn ouders steunen ons ge weldig." Van extreme moslims en funda mentalisten moeten ze niets heb ben. Vader Kadouri: „We gaan naar een moskee in Zelzate. Mijn zoon die nu vastzit, gaat een paar keer per jaar mee. Hij is moslim, maar niet fanatiek Op school gaat het goed. We ho ren alleen maar goede berich ten." DEN HAAG - Minister Veerman wil ook de schelpdiervis serij op de Noordzee aan banden leggen. Hij trekt nadruk kelijk het initiatief naar zich toe. Het huidige aantal ver gunningen is te groot om de sector zelf tot een 'verant woord visstandbeheer' te laten komen, blijkt uit een ver trouwelijk stuk van het ministerie van Landbouw. Omdat de kokkelvisserij vanaf 2005 niet meer actief mag zijn op de Waddenzee houdt het ministerie rekening met een 'toe name van de visserijdruk' in de Noordzee-kustzone. De verwachting is dat het vissen naar de belangrijkste schelp diertjes spisula en ensis zal groeien. Deze visserij telt mo menteel 36 vergunninghouders. Een groot deel daarvan bestaat uit 'slapende vergunningen' omdat de eigenaar zijn brood in de Waddenzee of Deltawateren verdient. Meer eisen aan bijvoorbeeld de mosselvisserij in die wate ren kan die vissers echter weer terug naar de Noordzee drijven. Met behulp van een nieuw vergunningensysteem wil Veerman voorkomen dat de natuur in het kustgebied te veel schade oploopt. Vanaf volgend jaar, zo beoogt de minister, kan een visser alleen nog een vergunning krij gen voor de schelpdiersoort waarop hij de afgelopen tien jaar 'in belangrijk mate' en 'aantoonbaar' heeft gevist. Voor de kokkelvisserij worden geen nieuwe vergunningen afgegeven. ANP ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is in de maand oktober een aantal keren gesloten voor onderhoud aan het weg dek en aan de brug zelf. De stremmingen zijn grotendeels beperkt tot de nacht. Op de vrijdagen 1, 15 en 22 oktober moet het verkeer rekening houden met korte stremmin gen van tien minuten. De brug is bovendien in drie nach ten enkele uren gestremd. Van maandag 4 op dinsdag 5 oktober duurt de afsluiting van middernacht tot vijf uur. In de nachten van maandag 18 op dinsdag 19 oktober en van maandag 25 op dinsdag 26 oktober is de Zeelandbrug dicht tussen middernacht en twee uur. HEINKENSZAND - Op de-A58 ter hoogte van de afrit Heinkenkenszand, zijn gistermorgen omstreeks half acht vier auto's op elkaar gebotst. Een 42-jarige inwoner uit de gemeente Reimerswaal moest plotseling remmen. Een achteropkomende bestuurder uit Antwerpen merkte dit te laat en knalde tegen zijn voorganger. Door de botsing raakten nog twee andere bestuurders bij het ongeval be trokken. Het betreft een 32-jarige man uit Kapelle en een 28-jarige inwoner uit Zwijndrecht. De automobilisten uit Reimerswaal en Zwijndrecht zijn met nekklachten afge voerd naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele heeft tijdens een controle bij zes fruittelers vastgesteld dat de huisves ting, waarin seizoenarbeiders tijdelijk zijn onderge bracht, in veel gevallen te wensen overlaat. De gemeente controleerde op brandveiligheid en minimale voorschrif ten. Bij alle gecontroleerde bedrijven waren werk- en ver blijfsvergunningen in orde. Waar de huisvesting niet vol doet, zal de gemeente snel rapport uitbrengen zodat ver- volgprocedures kunnen worden opgestart. Die zijn er op gericht de huisvesting zo snel mogelijk in orde te la-ij gen. Halim: „Hij is een stoere jongen met af en toe een grote mond. Dat is de leeftijd. Hij kan ook koppig zijn, maar daarom ben je toch nog geen terrorist? Ik hoop dat deze nachtmerrie vlug voor bij is. Dit verdient onze familie niet." Vader Kadouri pijnigt de herse nen. maar kan niets belastends vinden. „Hij werkt bij C1000 om wat bij te verdienen. Hij heeft een aantal goede vrienden met wie hij veel optrekt. Een van hen is ook opgepakt. Ik ben eerlijk: hij zit veel achter de computer, op internet. Natuur lijk weet ik niet wat hij dan alle maal doet, maar ik kan me niet voorstellen dat hij iets ergs wil doen." Halim staart voor zich uit: „Ik ook niet. En als het wel zo is, moet hij behandeld worden. Maar niemand van ons kan zich voorstellen dat hij zoiets doet. Ik hoop dat we snel iets weten. Die onzekerheid is het ergste." door René van Stee OOSTBURG - De prijsvraag voor projectontwikkelaars om de Euregiotuinen in Oostburg te redden, is geen wanhoopsoffen sief van het demissionaire be stuur van de Stichting Euregio tuinen. Dat zegt burgemeester J. Sala van Sluis. Hij is namens de gemeente nauw bij het toeris- tisch-educatieve tuinencomplex betrokken. Volgens Sala zijn er al meer dan veertig ideeën voorbijgekomen. Eind dit jaar wordt gekozen uit drie tot vijf ontwikkelaars, die uiteindelijk deelnemen aan de prijsvraag. „Gelet op die grote belangstelling, verwachten wij ontwerpen waar wij zeker iets mee kunnen", aldus Sala. De Euregiotuinen gingen on langs dicht vanwege de zwaar te genvallende bezoekersaantal len. De afgelopen jaren werd veel overheidsgeld in het project geïnvesteerd. Doel van de prijs vraag is een doorstart, waarbij een zelfstandige exploitatie is gewaarborgd. Vastgoedontwik keling op de vijf hectare grond buiten het park moet het onder meer mogelijk maken ineens af te rekenen met schuldeisers. On danks de grote belangstelling moet volgens Sala nu niet over haast te werk worden gegaan. Het is nog onbekend of het een toeristisch-educatief tuinencom plex blijft. Volgens fractievoor- GOES - In het kader van een drugsonderzoek heeft de politie van Zeeland dinsdagavond zes huiszoekingen gedaan, in onder meer Goes en Kruiningen. De andere invallen vonden ge lijktijdig plaats in Bergen op Zoom, Antwerpen, Eindhoven en Waalre. Volgens een woord voerder van de politie zijn zes personen aangehouden. Hij zegt in het belang van het onderzoek niet aan te kunnen geven waar die arrestaties hebben plaatsge vonden. Wel geeft hij aan dat bij de invallen drugs, geld en wa pens in beslag zijn genomen. zitter C. Bolijn van Dorpsbelan gen Toerisme in Sluis kan het alle kanten op. Zij oordeelt posi tief over de prijsvraag, omdat hierdoor niet alleen 'snelle jon gens' een kans krijgen. Oud-be stuurslid van de Stichting Eure giotuinen en projectontwikke laar N. Boussen uit Terneuzen denkt een prijsvraag te veel tijd verlies oplevert. Het park had volgens hem dan ook gewoon open moeten blijven. Tegelijker tijd had er meteen onderhan deld moeten worden met gega digden voor ontwikkelingen op de grond buiten het park. Bous sen: „Ik weet zeker dat dan snel geld gemaakt had kunnen wor den en je twee vliegen in een klap had geslagen: het park open en je schuldeisers betaald. Want ik kan me echt niet voor stellen dat die nog eens een jaar willen wachten op hun geld." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 43-jarige inwoner van Ril land voor zijn leidinggevende rol bij de handel in softdrugs drie jaar gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaarde lijk, opgelegd. Een 32-jarige man uit Moerdijk werd voor zijn betrokkenheid bij de drugstransacties, veroor deeld tot een jaar cel. De Rillander regelde vanuit zijn woning in de polder een aantal jaren de wiettransporten naar België en Frankrijk. Daar werd ook de wiet in vuilniszakken van de ene naar de andere auto overgeheveld. Regelmatig gin gen er partijen van tien tot veer tig kilo verdovende middelen de grens over. Bij een douanecon trole 15 mei vorig jaar werd er in het grensgebied van Zeeland en Brabant in een auto 41 kilo hennep aangetroffen. Bij een huiszoeking in de woning van de Rillander werd 58.000 euro gevonden. Beiden moeten nog re kening houden met een ontne mingsvordering, welke door het Openbaar Ministerie is aange kondigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43