Radioactieve cirkel gesloten ^ernafval ft 240.000 JAAKi PZC Waar de zon echt de zee in zakt Misschien wel de veiligste plek van Nederland Artistieke passie van drie vrouwen 16 Koelen, opbergen en niet meer naar omkijken Soefi-eredienst kunst donderdag 30 september 2004 door Ben Jansen BORSSELE - Met de terugkeer van de eerste lading kernafval uit de kernener giecentrale Borssele is gisteren een cir kel gesloten. Voorlopig dan, want ter wijl de hoogradioactieve restproducten van het splijtingsproces honderd jaar liggen af te koelen in de oranje bunker van de Covra, heeft de Nederlandse sa menleving de tijd om na te denken over de vraag wat er vervolgens met het af val moet gebeuren. Diep onder de grond in zoutkoepels of stabiele kleila gen? Of misschien hebben knappe kop pen tegen het begin van de volgende eeuw wel een technologie bedacht om stoffen die duizenden jaren gevaarlijke straling blijven uitzenden, eerder on schadelijk te maken. Dan pas is de splijtstofkringloop helemaal gesloten. Onderdeel van die splijtstofkringloop is opwerking van gebruikte splijtstof staven. Die van Borssele gaan naar de Franse onderneming Cogema, die met een gigantisch complex bij La Hague het schilderachtige landschap van het schiereiland Cotentin ligt te ontsieren. Die van de opgedoekte kerncentrale Do- dewaard zijn inmiddels afgevoerd naar BNFL in het Britse Sellafield. De opwekking van elektriciteit met be hulp van kernsplijting is welbe schouwd een niet bijster efficiënt pro ces. Een splijtstofelement is na vier of .vijf jaar aan vervanging toe. Van de oor spronkelijke hoeveelheid uranium is nog 95 procent bruikbaar en 1 procent omgezet in splijtbaar plutonium. Pure verspilling om die niet terug te winnen en opnieuw als splijtstof te gebruiken, zeggen aanhangers van de splijtstof kringloop, waartoe ook EPZ, de exploi tant van de kerncentrale behoort. Afval In een opwerkingsfabriek worden de ge bruikte splijtstofelementen (metalen hulzen met uranium) in stukjes ge knipt. In salpeterzuur lost de bestraal de splijtstof op en door middel van che mische processen worden herbruikbaar uranium en plutonium gescheiden van isotopen als strontium, cesium en euro pium. die als afval worden beschouwd. Vermengd met vloeibaar glas worden deze stoffen opgesloten in glaskristal len, zodat ze nooit meer in het milieu te recht kunnen komen. Afkoelen, opber gen en je hebt er geen omkijken meer naar, zeggen de pleitbezorgers van de -i Greenpeace protesteert bij Covra tegen kernenergie. splijtstofkringloop. Daar valt tegenin te brengen dat het maar de vraag is of onze achterachterkleinkinderen daar ook zo over denken. Dat is hét grote twistpunt tussen de voor- en tegenstanders van kernener gie. De voorstanders vinden dat diep in de ondergrond opgeborgen kernafval geen probleem meer vormt. De tegen standers zijn van oordeel dat toekomsti ge generaties niet met de onverkwikke lijke resten van hun voorouders mogen worden opgezadeld, hoe diep die ook onder de grond mogen zitten. De tegenstanders vinden opwerken ook nodeloos duur. Uranium wordt overal op de wereld gevonden en is te koop voor 20 euro per kilo. Er zijn geen OPEC-achtige kartels die de prijs kunstmatig hoog houden. Dus waarom zou je al die moeite doen om nog bruik baar uranium uit bestraalde splijtstof elementen te halen? Dat is op zichzelf al prijzig. Bovendien komen er de kos ten van het transport nog bij. Nadeel van opwerken is bovendien, be weren de tegenstanders, dat het een proces is waarbij bedenkelijk grote hoe veelheden radioactieve stoffen worden geloosd. Zo bracht Greenpeace in de zo mer van 1997 met enige bombarie radio actieve watermonsters uit de zee bij La Hague naar de kerncentrale Borssele om EPZ als het ware te dwingen haar eigen afval terug te nemen. Onzin, zeiden de voorstanders. Ze be schuldigden Greenpeace ervan de mon- sterapparatuur in de lozingspijp van Cogema te hebben geplaatst. Die pijp mondt juist uit op een plek met veel stroming, zodat het gezuiverde afvalwa ter optimaal met zeewater wordt ver mengd. Cogema verzekert dat ze te allen tijde ruimschoots binnen de lo zingsnormen van de Franse overheid blijft. En nog een argument: van alle ra dioactieve stoffen die in de zee worden aangetroffen, valt maar een zeer gering deel tot Cogema te herleiden. Radioac tief materiaal uit de olie- en gaswin ning vormt daarvan een veelvoud. Kinderleukemie In de tijd dat Greenpeace zijn monsters aan land bracht, ontstond ook enige on rust over een toename van kinderleuke mie in de omgeving van Cogema. We tenschappers hebben daar een niet zo voor de hand liggende, maar lastig te weerleggen verklaring voor gevonden. Niet de nucleaire activiteiten van de op werkingsfabriek zijn de oorzaak, maar puur en alleen de komst van Cogema met zijn 5000 werknemers. In gebieden waar grote aantallen nieuwe inwoners zich tussen een tot dan toe tamelijk geï soleerde plattelandsbevolking hebben gevestigd, is vaker een toename van leu kemie bij kinderen geconstateerd. Dat foto Willem Mieras was bijvoorbeeld het geval bij de op bouw van de invasielegers in Zuid-En- geland. Na enige jaren van de onver klaarbare toename zakte het aantal ziektegevallen weer terug. Tegenstanders van kernenergie pleiten er al een jaar of tien voor gebruikte splijtstofstaven uit de Borsselse kern centrale niet langer te laten opwerken, maar regelrecht op te slaan. Verre van ideaal, want ook dan blijft de niet meer toepasbare nucleaire brandstof vele duizenden jaren gevaarlijke straling af geven. Maar als moet worden gekozen uit twee kwaden, geniet directe opslag de voorkeur boven het in hun ogen zeer milieu-onvriendelijke opwerken. Het nadeel van deze oplossing is dat er een prijzige aanpassing van de Covrabun- ker voor nodig is. De behandelingsruim ten in dit gebouw zijn niet hoog genoeg om met de 3 meter lange splijtstofele menten te manoeuvreren. door Ben Jansen BORSSELE - Het is een kloek spandoek dat milieuorganisatie Greenpeace heeft meegebracht om het eerste transport kernaf val bij de Covra in Borssele te verwelkomen, maar het op schrift valt volkomen in het niet bij het formaat van de natuur kundige formules waarmee de muren van de oranje bunker zijn beschilderd. E=mc2 en E=hv winnen het moeiteloos van Kernafval is 240.000 jaar gevaar lijk. Terwijl de trein met het kernaf val in de vroege ochtend op weg is naar Borssele, klimmen elf ac tievoerders op het dak van de bunker. Zoals gebruikelijk heeft Greenpeace het verkennings- werk vooraf onberispelijk uitge voerd. De klimmers weten pre cies waar ze moeten zijn, ze be schikken over de juiste ladders, touwen en andere klimmateria- len en het spandoek past mooi tussen twee ventilatieschachten bovenop de bunker. Bewakers en politie hebben het nakijken. De welkomsgroet van Green peace is er een met gemengde ge voelens. De milieuorganisatie er kent dat het kernafval bij de Covra veilig wordt opgeslagen, maar blijft zich verzetten tegen het opwerken van gebruikte splijtstofelementen, omdat daar bij naar de overtuiging van Greenpeace veel radioactief ma teriaal wordt geloosd. De organi satie acht de toepassing van kernenergie toch al uit den bo ze, omdat het afval vele duizen den jaren gevaarlijke stralen blijft afgeven. Daarom trachten actievoerders van tijd tot tijd transporten met gebruikte splijt stof van Borssele naar de opwer kingsfabriek Cogema in Frank rijk te verhinderen. Het retour transport laten ze ongehinderd passeren. De politie neemt toch maar geen risico. Wanneer de trein de op slagbunker nadert, tilt een hoog werker een aantal ME'ers het dak op. Die maken front om te voorkomen dat actievoerders zich bij het binnenrijden van de container aan touwen op het ge vaarte laten zakken en zich er aan vastketenen. Je weet maar nooit. Zonder ergens te stoppen op de spoorlijn Roosendaal-Vlis- singen en het daarvan aftakken de goederenspoor naar Vlissin- gen-Oost, rijdt de trein naar het Covra-complex. Voor en achter een dieselloc, twee Belgische personenwagons (tweede klas) voor een tiental ME'ers, een poli tiehond en enkele andere bege leiders en middenin de wagon met de 112 ton zware container, afgedekt door een kap. Een paar minuten vooruit rijdt een loc die de weg verkent. Een politieheli- kopter houdt vanuit de lucht een oogje in het zeil. Zijspoor Pas bij de poort van het Covra-terrein stopt de trein even om de voorste loc en de voorste personenwagon los te koppelen. Die rijden op een zij spoor, zodat de wagon met de container de ontvangsthal van de bunker in kan worden ge duwd. Om tien uur is het kernaf val aangekomen op de plaats die directeur Hans Codée van de Covra 'misschien wel de veilig ste plek van Nederland' noemt, Hij zegt het op een toon waaruit blijkt dat het 'misschien' wat hem betreft een overbodige toe voeging is. Voor de politie is er nog even werk aan de winkel De actievoerders hebben zich naar goed gebruik bij protesten tegen kernenergie vastgeketend. Ze laten zich gedwee losknip pen en worden even plichtmatig aangehouden en na korte tijd weer vrijgelaten. PHILIPPINE - Het Soefi Cen trum Zeeland houdt zondag 3 oktober vanaf 11.00 uur een 'uni versele eredienst' in De Schotse Hoek in Philippine. Hamida Ver linden uit Oegstgeest spreekt een rede uit over levenswetten. door Marianne van de Polder KATS - De bodem van een diep blauwe zee, een in de mist ver dwijnende horizon, de oever van de Oosterschelde; de beelden die Béa Verheul uit Ruurlo in haar monotypes schetst, zijn zonder twijfel herkenbaar voor Zeeuw en. Terwijl die beelden alles be halve realistisch zijn weergege- Het verrassende werk van Ver heul is samen met dat van Joop van Veen en Angeline Snelders, beiden uit Doetinchem, tot en met 30 oktober te zien in Gale rie Kats. Verheul heeft een band met Zee land. De kunstenares komt er vandaan en keert er telkens weer naar terug. „Wat me voor al aantrekt, is de vrijheid. Ik leef nu in de Achterhoek, vol bossen en reeën. Dat is ook mooi, maar je ziet er nooit de zon ondergaan zoals in Zeeland, waar de zon echt de zee in kan zakken. Ik ben in Zeeland gebo ren, ik hou ervan. Ook omdat je er zo nietig bent, zo kwetsbaar. Dat vind ik juist heel mooi." De Zeeuwen reageren heel an ders op het werk van Verheul dan mensen die in de Achter hoek wonen: zij herkennen de sferen die zo bij het Zeeuwse landschap horen meteen. Bij het maken van een monoty pe wordt een glasplaat of ander glad oppervlak met inkt be werkt. Daarop worden, steeds op een andere plaats, sjablonen gelegd, en weer daarovei'heen wordt een druk vel geplaatst, waar met de hand of met een rol ler druk op wordt uitgeoefend. Het is dus een directe druktech niek. Toeval In tegenstelling tot het maken van etsen is het bij de monoty- pie zo dat elke afdruk anders is, omdat het toeval een grote rol speelt bij het bepalen van de af beelding. Verheul: „Als ik be gin, heb ik altijd wel een be paald landschap in mijn hoofd. Bij het maken van een monoty pe is het zo dat je laag over laag werkt en er vanzelf dingen ont staan. Het is dus soms echt wel een strijd om iets te krijgen zo als jij het wilt. Het kan maan den duren voor iets af is, omdat je tussen het aanbrengen van de lagen moet wachten. Als ik er gens onzeker over ben, hang ik het op. Als het me dan niet ver veelt, weet ik dat het goed is. De monotype speelt ook in het werk van Joop van Veen en An- gelinge Snelders een prominen te rol. De kunstenaars hebben al ledrie een eigen stijl. Zo werkt Van Veen, van wie overigens ook gedichten en houten beel den zijn te zien, graag met vier kanten en wekt het werk van Snelders soms de indruk gete kend te zijn. De abstracte land schappen van Verheul balance- door Anita Tournois WESTDORPE - De etsen, mono types en glasobjecten van Lis Rumburk, de keramische beel den en vazen van Fija Jongen burger en de juwelen/objecten van Marij Bekkers vormen een afwisselend maar harmonieus geheel. De artistieke passie van drie vrouwen, bijeengebracht in een sfeervolle najaarsexpositie in Galerie 45. Het zijn kunstenaressen die in de loop der tijd een eigen stijl wisten te ontwikkelen maar zich ook steeds weten te vernieu wen. Zoals Rumburk die eigen lijk autodidact is maar vele cur sussen volgde, zoals schilderen en het bewerken van klei, me taal en steen. Deze kunstenares van Tsjechische afkomst groei de op in Duitsland, woont tegen woordig in Brussel en vertoeft regelmatig in Groede, waar zij een huisje heeft, In de loop dei- tijd werd het vervaardigen van monotypes en etsen een voordu rende uitdaging. „Het samen spel van verf, papier en pers in trigeert me mateloos. Ik ben steeds op zoek naar reacties van materialen door en met elkaar, die soms voorspelbaar zijn maar soms ook verrassend. Bij het et sen bijvoorbeeld maak ik tegen woordig gebruik van een eeu wenoude, min of meer vergeten Japanse techniek, een speciaal procédé, ontwikkeld om het pa pier zuurvrij te krijgen, daar dit toen nog niet bestond." De laat ste tijd kent ook glas, in vorm ge smolten, haar warme interesse. Voor deze techniek volgt zij op het moment een opleiding aan het Instituut voor Kunst en Am bachten in Mechelen. Haar werk kenmerkt zich door een goed gevoel voor kleurencombi naties en balans. Dat geldt ook voor keramiste Jongenburger, die uit Alphen aan de Rijn komt, waar zij een eigen atelier heeft en ook cursus sen geeft. Grote vazen van haar hand staan in de glazen vitrines aan de voorgevel van de galerie. Enkele beelden van Joop van Veen, die samen met werken van Béa Verheul en Angeline Snelders te zien zijn in Galerie Kats. foto Ronald den Dekker ren op de grens van fantasie en werkelijkheid en galmen het ver langen om terug te keren naar haar geboortegrond. Contrast „Ik word ook gefascineerd door bomen. Zij staan voor mij voor veiligheid. Zeeland is juist niet veilig. Een contrast inderdaad. Of dat ook in mezelf zit? Ik denk het wel. De dingen die je kiest, zeggen tenslotte een heleboel over jezelf." Wie enthousiast is geworden over de monotypetechniek, kan in de laatste week van oktober deelnemen aan een workshop. Opgeven kan bij Lenny van Broekhoven van Galerie Kats aan de Dorpsstraat 16 in Kats, tel. 0113-601685. De galerie is geopend van vrijdag tol en met zondag van 12.30 tot 17.30 uur. Overigens vindt er op 10 oktober om 16.00 uur een gitaar optreden van Stefan Oefner m de galerie plaats. In fraai geglazuurde tinten vor men ze combinaties van ge draaid en handmatige vormge ving. Want de raku gestookte va zen en potten worden gedeco reerd na het draaien. Bijvoor beeld met uitsteeksels die om wonden zijn met rood metalen draad of afgedekt met een plat bloemblad. Fantasierijk Verder toont zij fantasierijke keramische uurwerken, die wer kelijk de tijd aangeven. Relaties en emoties vormen bronnen voor beelden met menselijke fi guren. Kerststallen van haar hand refereren wel aan haar be ginperiode, waarin zij hoofdza kelijk realistische beelden maak te van chamotte klei. Jongenbur ger volg.de de opleiding voor keramische technieken in Gou da. De opleiding edelsmeden aan de Academie voor Schone Kunsten in St, Niklaas betekende voor Marij Bekkers, oorspronkelijk afkomstig uit Boxtel, een start als juwelenontwerpster. Bek kers: „Is een sieraad een object of is een object een sieraad? Een vraag die ik mij steeds opnieuw stel als ik met een ontwerp be zig ben. Voor mij is het pas inte ressant als het aan beiden vol doet." Haar inspiratie haalt ze voor het grootste deel uit de na tuur. Groei, aaneenschakeling van knoppen en vormen, bewe ging en herhaling zijn in al haar ontwerpen terug te vinden. Goud en zilver vormen de basis, waaraan soms andere matena- len zoals halfedelstenen worden toegevoegd. Toegepast in fragie le ontwerpen, die overduidelijk aantonen geïnspireerd te zijn door het landschap. Met vormen van vette omgeploegde klei zandstructuren op het strand, golfpatronen van de zee maar ook van voorwerpen als bloe men, basaltblokken en schel pen. Tentoonstelling t/m 24 oktober in Galerie 45, Singel 45 in Westior- pe. Openingstijden: do. t/mzo.wn 13.00-17.00 uur. In Galerie 45 in Westdorpe zijn onder meer monotypes van Lis Rumburk en keramiek van Fija Jongenburger te zien. foto Peter Nicflf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42